Αποστολέας Θέμα: ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΗ ΜΑΣΧΑΛΗ  (Αναγνώστηκε 11948 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΘΗΚΕ ΜΕ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΗΔΗ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΑΣ, ΚΥΡΙΩΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.
ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΩ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΧΡΗΣΗ ΕΝΟΣ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΟΒΑΡΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ.
ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ , ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΗΜΕΡΗΣΙΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΜΑΣ!
Η ΒΑΣΙΚΗ ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΝΘΙΔΡΩΤΙΚΑ.
ΝΑΙ, ΤΑ ΑΝΘΙΔΡΩΤΙΚΑ!!!
ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΑΝΘΙΔΡΩΤΙΚΟΥ ΜΕ ΑΠΟΣΜΗΤΙΚΟ.
(ANTIPERSPIRANT - DEODORANT). ΓΙ' ΑΥΤΟ, ΜΟΛΙΣ ΠΑΤΕ ΣΠΙΤΙ, ΕΛΕΓΞΤΕ:
«DEODORANT» (ΑΠΟΣΜΗΤΙΚΟ) ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ. «ANTIPERSPIRANT» ΟΧΙ!
ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΟΞΙΝΩΝ Η ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ ΚΥΤΤΑΡΩΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΓΙΑΤΙ :
ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΣΩΜΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΤΟΞΙΝΕΣ.  ΟΙ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΓΟΝΑΤΑ, ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΤΙΑ, Η ΒΟΥΒΩΝΙΚΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΣΧΑΛΕΣ.  ΟΙ ΤΟΞΙΝΕΣ ΑΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΦΙΔΡΩΣΗ.  ΤΑ ΑΝΘΙΔΡΩΤΙΚΑ (ANTIPERSPIRANT), ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΙ, ΣΑΣ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ ΝΑ ΙΔΡΩΝΕΤΕ, ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟΤΡΕΠΟΥΝ ΤΟ ΣΩΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΕΙ ΤΟΞΙΝΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΜΑΣΧΑΛΗΣ.
ΟΙ ΤΟΞΙΝΕΣ ΔΕΝ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΜΑΓΙΚΟ ΤΡΟΠΟ. ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ, ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΙΣ ΣΥΣΣΩΡΕΥΕΙ ΣΤΑ ΛΕΜΦΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΣΧΑΛΕΣ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΟΒΑΛΕΙ. ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΡΚΙΝΙΚΟΙ ΟΓΚΟΙ ΣΤΟ ΕΞΩ ΚΑΙ ΕΠΑΝΩ ΤΕΤΑΡΤΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΘΟΥΣ. ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΤΑ ΛΕΜΦΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ.
ΕΠΙΣΗΣ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ , ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠΙΘΑΝΟ, ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΝΘΙΔΡΩΤΙΚΑ, ΔΙΟΤΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ ΜΕΝΕΙ ΣΤΙΣ ΤΡΙΧΕΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΣΧΩΡΕΙ ΚΑΤ'ΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΔΕΡΜΑ.
ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΑΝΘΙΔΡΩΤΙΚΟ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΞΥΡΙΣΜΑ ΑΥΞΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΝΟΣΗΣΟΥΝ, ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΞΥΡΙΣΜΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΝΕΠΑΙΣΘΗΤΕΣ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΕΓΚΟΠΕΣ ΣΤΟ ΔΕΡΜΑ , ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΤΑ ΧΗΜΙΚΑ ΕΙΣΧΩΡΟΥΝ ΜΕΣΩ ΤΙΣ ΜΑΣΧΑΛΗΣ ΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ.
ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΓΑΠΑΤΕ! Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΘΗΣ, ΚΑΙ Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΑΥΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΖΩΕΣ.
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Πολυ ενδιαφερον και ζωτικης σημασιας θεμα...θα προτεινα να γινει "sticky"

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Αυτό για τα αμφιδρωτικά το είχα ακούσει κι εγώ.....αλλά νομίζω (δεν ξερω και σίγουρα) ότι είναι υπερβολή να λέμε ότι προέρχεται μόνο από αυτό.....καθημερινά αυτά που τρώμε και αυτά που αναπνέουμε μπορούν να οδηγήσουν σε πολλές μορφές καρκίνου...είναι να μην σου τύχει.....


κάτι τέτοια θέματα με κανουν να σκέφτομαι πως πραγματικά ορισμένοι αναλωνόμαστε σε μικροπροβλήματα ενώ υπάρχουν άνθρωποι που δίνουν καθημερινά τον προσωπικό τους αγώνα για να κερδίσουν τη ζωή τους....

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423


κάτι τέτοια θέματα με κανουν να σκέφτομαι πως πραγματικά ορισμένοι αναλωνόμαστε σε μικροπροβλήματα ενώ υπάρχουν άνθρωποι που δίνουν καθημερινά τον προσωπικό τους αγώνα για να κερδίσουν τη ζωή τους....


συμφωνώ απόλυτα,
και εγώ πιστεύω οτι και ο τρόπος ζωής μας, παίζει ρόλο.  
Αλλα και τα διάφορα χημικά που χρησιμοποιούμε
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κοιταζωντας εδω για σχετικες ερευνες συναντησα το γνωστο φαινομενο των αντιθετων αποτελεσματων σχετικων ερευνων διαφορων επιστημονων/επιστημονικων ομαδων, παντως οσες ερευνες συμφωνουσαν οτι τα εν λογω προιοντα σχετιζονται με τον καρκινο του μαστου ειναι κυριως εξαιτιας της αυξησης της επιδρασης των οιστρογονων "they enhance or emulate the effects of estrogen, which stimulates the growth of cancerous breast cells" και οχι λογω της παρεμποδισης της αποβολης των τοξινων.

Αν και δεν ειμαι "χιππης" :P ουτε πριμιτιβιστης κτλ παντα πιστευα οτι τετοιου ειδους χημικα προιοντα καλλωπισμου και υγιεινης, και οχι μονο αυτα βεβαια, εχουν αρνητικες επιδρασεις (εστω εξαιτιας της χρησης μεγαλων ποσοτητων για καποια) στον οργανισμο, αλλα ειναι πολυ δυσκολο να μαθεις μιας και οι σχετικες εταιριες που τα εμπορευονται μπορει να καθοδηγουν τις ερευνες (δεν το εννοω συνομοσιολογικα, καπιταλισμο εχουμε ετσι κι αλλιως ).  Να σας αναφερω και ενα αλλο σχετικο παραδειγμα με τα στοματικα διαλυματα τα οποια περιεχουν αλκοολη τα οποια συμφωνα με ερευνες αυξανουν τον κινδυνο για στοματικο καρκινο. Αυτο ειναι ενα μονο παραδειγμα καθως για τα περισσοτερα απο αυτα τα προιοντα εχει γραφτει (οχι μονο ακουστει) κατι.

Ετσι για να γλυτωσεις τον πανικο και εξαιτιας και της γενικοτερης αφραγκιας καλυτερα να το γυρισεις σε παραδοσιακα-DIY ;D υποκαταστατα, βεβαια αν εχουν και αυτα τιποτα περιεργα βοτανια-χορταρικα μπορει να σου κανουν σοβαρη ζημια. Παντως, για τα στοματικα διαλυματα ενας καθηγητης, δεν θυμαμαι ποιος, ειχε πει οτι ειναι εξισου αποτελεσματικα με αλατονερο.

Οποτε τα ζυγιζεις και αποφασιζεις.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΣΩΜΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΤΟΞΙΝΕΣ.  ΟΙ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΓΟΝΑΤΑ, ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΤΙΑ, Η ΒΟΥΒΩΝΙΚΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΣΧΑΛΕΣ. 


Α, μάλιστα! Ενδιαφέρουσα πληροφορία. Γι αυτό και οι όγκοι των όρχεων βρίσκονται συνήθως στον εγκέφαλο!!!!

Πέρα από την πλάκα έχουν όντως ενοχοποιηθεί, αλλά όχι μόνο τα αντιϊδρωτικά:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2797685

Όλα τα προϊόντα που έχουν εφευρεθεί για να καλύπτουν πλασματικές ανάγκες (που λέει και ο Χοληδόχος) έχουν ενοχοποιηθεί ως μεταλλαξιογόνα σε ανθρώπινα κύτταρα καθώς και επιβεβαιωμένα πλέον θεωρούνται οι κυριότεροι υπεύθυνοι δημιουργίας πολυανθεκτικών μικροβίων.

Οπότε το ΔΝΤ θα μας κάνει και καλό στην υγεία εφόσον το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού δεν θα μπορεί να εκπληρώνει πλέον πλασματικές ανάγκες!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Ένα άρθρο που διάβασα πρόσφατα, αφορά τον καρκίνο, αλλά δεν έχει σχέση με τον τίτλο..
 
http://www.ftiaxno.gr/2010/06/blog-post_05.html
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Βρε Χόλι, δεν παίζεσαι!!! Που πας και τις βρίσκεις αυτές τις μαλ***ες? Τρομερός!!!

Αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι το εξής σημείο: "Αν μία βασική ιδιότητα του καρκινικού κυττάρου είναι η καταβρόχθιση ζάχαρης (όπως δείχνει το PET) και η έλλειψη οξυγόνου, τότε η θεραπεία είναι τα πικρά."
Σωστοοοός! Τρως μεγάλες ποσότητες πικραμύγδαλου, πας κι εσύ για τα θυμαράκια, εξαφανίζεται και ο καρκίνος ολοσχερώς. Η απόλυτη θεραπεία... Πως και δεν την είχαμε σκεφτεί μέχρι τώρα? ???

Πάντως μια που επαναφέρεις το θέμα με τα φύλλα της ελιάς, και μια που αναφέρει κι ο φίλος σου πως δεν έχουν γίνει μελέτες, έχω να του προτείνω μια εντελώς απλή με χαμηλό κόστος και σίγουρα αποτελέσματα. Ας εξετάσει τις κατσίκες. Αν ο πληθυσμός αιγών στην Κρήτη (οι οποίες τρέφονται με φύλα ελιάς κυρίως) εμφανίζει μικρότερη επίπτωση καρκίνου από πληθυσμό αιγών στα Ιωάννινα (οι οποίες βέβαια δεν τρέφονται με φύλλα ελιάς), αυτό σημαίνει ότι τα φύλλα ελιάς τουλάχιστον προλαμβάνουν τον καρκίνο.

Σαφέστατα και έχουν γίνει μελέτες, άλλο φρούτο που ο φίλος σου δεν τις γνωρίζει, όχι μόνο σύγχρονες αλλά και στα αρχαία χρόνια. Ας διαβάσει λίγο Γαληνό ή Διοσκουρίδη ή Κυριακό και θα μάθει σε ποιές ασθένειες χρησιμοποιούνται σύμφωνα με την αρχαία φαρμακολογία τα φύλλα της ελιάς, όπως επίσης και ποιά φυτά χρησιμοποιούνται παραδοσιακά ως αντικαρκινικά...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Ντάξει πάππου, προς συζήτηση μπήκε το θέμα. Σίγουρα ο τύπος λέει και  κουφά μέσα ή γενικολογίες, λέει όμως και κάποια τα οποία φαίνεται, δεν το γνωρίζω βέβαια, ότι έχουν επιστημονική βάση. Κάτι θα ξέρεις για να συγκρίνεις τα αποτελέσματα των φύλλων ελιάς στη κατσίκα με τα αποτελέσματα τους στον άνθρωπο. Άλλωστε, αυτό που μου έμεινε από εκεί, έχει να κάνει σχέση με τη διατροφή. Λιγότερη ζάχαρη, περισσότερα πράσινα. Σίγουρα αν ήταν αυτή η λύση στον καρκίνο, ήδη θα είχε βρει ο ξάδελφός μου την θεραπεία. Φαίνεται όμως ότι παίζει και το είδος της διατροφή μας ρόλο. Βέβαια θα μου πεις, όταν μέσα και έξω από το σπίτι, σχεδόν τα πάντα είναι καρκινογόνα, θα σε γλυτώσει η διατροφή σου ? η οποία μάλιστα πρέπει να είναι ΑΑΑ διαλογής ώστε να την πεις υγιεινή? Δεν νομίζω. Δεν είναι κακό όμως, όσο μπορούμε και ότι μπορούμε να το προσέχουμε. ΄Οχι ότι έτσι θα γλυτώσεις, απλά ένα λιθαράκι επιπλέον στην προσπάθεια για υγεία.
Παράδειγμα ο παππούς μου, ο οποίος ως ναυτικός-μηχανικός συνταξιοδοτήθηκε σχετικά νωρίς. Δεν ξέρω αν επηρεάστηκε, από τα φάρμακα στα βαπόρια, κοντά όμως τα 20 χρόνια μετά τη σύνταξη, ήταν όλο σπίτι - βόλτες - εξοχικό, No coffee, No smoking, No drinking alcohol, η διατροφή του ισορροπημένη, γενικότερα χαρούμενος και ανοιχτός άνθρωπος. από υγεία μας έβαζε όλους ομαδικώς κάτω, Παρ' όλα αυτά όμως έφυγε ξαφνικά σε 3 μήνες από καρκίνο στον εγκέφαλο. Ο γιατρός είπε, ότι πρέπει να το είχε κάποια χρόνια. Πολλές φορές αναρωτιέμαι, αν τελικά δεν ήτανε από κάποια περιστατικά στα βαπόρια, πως γίνεται ένας άνθρωπος, που μέσες άκρες, κάνει μία ζωή πρότυπο σε σχέση με πολλούς άλλους, πάει στα θυμαράκια από καρκίνο.
Μιας και το ανέφερες, οι κατσίκες από τι τον πάθαιναν τον καρκίνο ? έχει βρεθεί άκρη ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Βρε Χόλι, δεν παίζεσαι!!! Που πας και τις βρίσκεις αυτές τις μαλ***ες? Τρομερός!!!

Αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι το εξής σημείο: "Αν μία βασική ιδιότητα του καρκινικού κυττάρου είναι η καταβρόχθιση ζάχαρης (όπως δείχνει το PET) και η έλλειψη οξυγόνου, τότε η θεραπεία είναι τα πικρά."
Σωστοοοός! Τρως μεγάλες ποσότητες πικραμύγδαλου, πας κι εσύ για τα θυμαράκια, εξαφανίζεται και ο καρκίνος ολοσχερώς. Η απόλυτη θεραπεία... Πως και δεν την είχαμε σκεφτεί μέχρι τώρα? ???

Πάντως μια που επαναφέρεις το θέμα με τα φύλλα της ελιάς, και μια που αναφέρει κι ο φίλος σου πως δεν έχουν γίνει μελέτες, έχω να του προτείνω μια εντελώς απλή με χαμηλό κόστος και σίγουρα αποτελέσματα. Ας εξετάσει τις κατσίκες. Αν ο πληθυσμός αιγών στην Κρήτη (οι οποίες τρέφονται με φύλα ελιάς κυρίως) εμφανίζει μικρότερη επίπτωση καρκίνου από πληθυσμό αιγών στα Ιωάννινα (οι οποίες βέβαια δεν τρέφονται με φύλλα ελιάς), αυτό σημαίνει ότι τα φύλλα ελιάς τουλάχιστον προλαμβάνουν τον καρκίνο.

Σαφέστατα και έχουν γίνει μελέτες, άλλο φρούτο που ο φίλος σου δεν τις γνωρίζει, όχι μόνο σύγχρονες αλλά και στα αρχαία χρόνια. Ας διαβάσει λίγο Γαληνό ή Διοσκουρίδη ή Κυριακό και θα μάθει σε ποιές ασθένειες χρησιμοποιούνται σύμφωνα με την αρχαία φαρμακολογία τα φύλλα της ελιάς, όπως επίσης και ποιά φυτά χρησιμοποιούνται παραδοσιακά ως αντικαρκινικά...





ως ειδικός επι του θέματος που εισαι μπορής να αναφέρεις τις απόψεις σου έτσι ώστε να έχουμε μια σφαιρική άποψη του θέματος. ;)
http://www.ftiaxno.gr/2010/06/blog-post_05.html
(Ο συγγραφέας είναι πρόσωπο υπαρκτό, περιμένει μέσα από το kentri.gr τις τοποθετήσεις και τα επιχειρήματα των ειδικών και είναι πρόθυμος για δημόσιο διάλογο).


Πηγή: http://www.kentri.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=350:-----qq&catid=41:2009-05-01-09-43-39&Itemid=73
http://www.kentri.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=351:1-&catid=41:2009-05-01-09-43-39&Itemid=73
« Τελευταία τροποποίηση: 10/07/10, 18:04 από sofitia »
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Καλή μου Σόφι, θα χρειαζόμουν τρεις ζωές για να διαλεχθώ με τις μαλ***ες που γράφονται μόνο στην διάρκεια μιας μέρας στο διαδύκτιο, σ' αυτά που μπορώ να διαλεχθώ τουλάχιστον. (Φαντάζομαι ποιος θα είναι ο όγκος των μαλακιών στα θέματα που δεν έχω την ικανότητα να διαλεχθώ.) Οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να τρέχω από εδώ κι από εκεί με την "αγιαστούρα" στο χέρι. Αν όμως κάτι βρίσκεται μπροστά στα πόδια μου, δεν "μου πάει" να το αφήσω να πέσει κάτω.

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Κάτι θα ξέρεις για να συγκρίνεις τα αποτελέσματα των φύλλων ελιάς στη κατσίκα με τα αποτελέσματα τους στον άνθρωπο.
Έχεις δίκιο δεν λέω, τα πειράματα γίνονται συνήθως σε αρουραίους οι οποίοι οπωσδήποτε προσομοιάζουν περισσότερο με τον άνθρωπο...

Παράθεση
Παράδειγμα ο παππούς μου,
Με παραδείγματα δεν μπορείς να μελετήσεις σοβαρά Χοληδόχε. Ούτε ο συνήθης παραλογισμός, "χρησιμοποιούμε το αντίθετο" - το οποίο όμως δεν είναι αντίθετο - έχει εφαρμογή στην επιστήμη. Στον τσαρλατανισμό μπορεί.

Όταν ένας λογικός άνθρωπος ακούει ότι το αντίθετο του γλυκού είναι το πικρό αμέσως σκέφτεται: "Πως είναι δυνατόν η μια ιδιότητα να συνυπάρχει με την αντίθετή της? Πως είναι δυνατόν να συνυπάρχει το πικρό με το γλυκό στην γλυκόπικρη γεύση, και όμως να τα ονομάζουμε "αντίθετα"? Είναι δυνατόν να υπάρχει "κρυόζεστο"? Και γιατί να μην είναι το αντίθετο του γλυκού το αλμυρο? Ή το ξινό?"

Επίσης μπορεί να σκεφτεί: "Πότε πρωτοπαρατηρήθηκε ο καρκίνος? Ποιός τον ονομάτισε? Ο Ιπποκράτης, είναι γνωστό, αλλά μπορεί να είχε παρατηρηθεί και παλιότερα. Οπότε και στην εποχή του Ιπποκράτη υπήρχαν καρκινογόνα παρόλο που δεν υπήρχε μόλυνση, φυτοφάρμακα, κακή διατροφή, τσιγάρο, αυτοκίνητα, βαπόρια, αεροπλάνα, φαινόμενο του θερμοκηπίου. Άρα ο καρκίνος είναι μια ασθένεια σύμφυτη με τα ζώα (εκτός από τα καρχαριοειδή) και η αιτία της δεν είναι αυτό που φαίνεται. Είναι μάλλον κάτι που δεν το έχουμε ακουμπήσει ακόμα."

Όπως βλέπεις δεν χρειάζεσαι να είσαι ειδικός για να αποκαθηλώσεις το κείμενο που περέθεσες, φτάνει να είσαι λογικός!

Για τον παππού σου τώρα... ο άνθρωπος πέθανε 70 χρονών, αιωνία του η μνήμη, δηλ κοντά στο μέσο όρο. Το ότι δεν έπινε, κάπνιζε κλπ δεν λέει τίποτα. Αν το περιστατικό συνέβηκε μετά το ατύχημα του Τσερνόμπιλ είχε όλους τους απαραίτητους καρκινογόνους παράγοντες που χρειαζόταν. Επίσης μπορεί να είχε κάποιον μεταλλαξιογόνο ιό, ή να ήταν γραμμένο στο DNA του.
Στην τελευταία περίπτωση πρέπει να κάνει τεστ όλη η οικογένεια διότι είναι πιθανόν να έχει περάσει και στους απογόνους. Και ως γνωστόν η καλύτερη θεραπεία των νεοπλασιών είναι η έγκαιρη διάγνωση.

Οπωσδήποτε η τροφή με φυτικές ουσίες και προϊόντα βοηθά στην πρόληψη του καρκίνου η οποία είναι καλύτερη από την θεραπεία, αλλά ορισμένες μορφές δεν μπορούν να προληφθούν. Πχ όσα φρούτα και να τρως δεν μπορείς να προλάβεις τον καρκίνο του δέρματος αν κάθεσαι συνέχεια στον ήλιο.
Όπως επίσης δεν πρέπει να οδηγούμαστε σε υπερβολές. Και τα σκατά της αγελάδας περιέχουν φλαβονοειδή, κατεχίνες και αντιοξειδωτικά αλλά δεν τρώγονται απ' τον άνθρωπο....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Συμφωνώ παππού με τα γλυκόπικρα και τα λοιπά, άλλωστε και εγώ διαφωνώ με φραπελιές και λοιπές απλοϊκές μπούρδες που παρουσιάζονται ως πανάκεια, ιδιαίτερα για τόσο σοβαρές ασθένειες. Ακόμη και αν το πικρό είναι το αντίθετο του γλυκού, αυτό δεν σημαίνει πως το αντίθετο θα λύσει το πρόβλημα. Το άρθρο αναφερότανε και σε επιστημονικές απόψεις, που  δεν είχαν να κάνουν σχέση με τη γεύση μόνο αλλά με τα ίδια τα κύτταρα, εξού και το παρέθεσα.
 
Όταν λες παππού, ότι η αιτία της δεν φαίνεται και δεν την έχουμε ακουμπήσει ακόμα ?? Ξέρεις ποιο είναι αυτό το τελευταίο ας πούμε σκαλί που έχει φτάσει η επιστήμη και συνεχίζει να αναρωτιέται από που και γιατί προέρχεται ?? Ποιο είναι ας πούμε εκείνο το σημείο που αναρωτιούνται ??
 
Βασικά υπήρχανε και θέματα μέσα στο κείμενο που δεν νομίζω να ήταν εύκολο να αποκαθηλωθούν. Τα παραπάνω βέβαια, κανείς πρέπει να τα έχει αποκαθηλώσει πριν ακόμη διαβάσει το κείμενο. Αλλιώς κάτι δεν πάει καλά.
 
Πάνε 5 χρόνια που έφυγε ο παππούς. Τώρα για Τσέρνομπιλ τι να σου πω..δεν ξέρω και κατά πόσο βρισκόταν Ελλάδα ή κοντά στην πηγή, λόγω ότι ταξίδευε εκείνο το καιρό. Όταν λες μεταλλαξιογόνο ιό τι εννοείς ? Δηλαδή υπήρχε κάτι μέσα του, το οποίο μεταλλάχτηκε κάποια στιγμή σε επιβλαβές για τον οργανισμό του ?
 
Σίγουρα είναι μλκία να κάνουμε ότι μας έρχεται στο κεφάλι, με την εντύπωση ότι κάτι θα καταφέρουμε, ιδιαίτερα εφόσον υπάρχουν και επιστημονικά βιβλία και επιστήμονες, για να διαβάσουμε αλλά και να μας συμβουλεύσουν. άλλωστε το είχα ξαναπεί και στο θέμα της φραπελιάς, ότι ανάλογα με τον οργανισμό του καθενός, κάτι που μπορεί να κάνει καλό στον ένα μπορεί να βλάπτει έναν άλλο.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Χοληδόχε, δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση. Οπωσδήποτε οι θεραπείες είναι εξατομικευμένες αλλά όχι σε τέτοιον βαθμό. Πχ δεν μπορεί να υπάρχει άνθρωπος που να τρέφεται με σκατά αγελάδας. Είμαστε όμοιες μηχανές και τα καύσιμά μας και οι αιτίες των βλαβών είναι οι ίδιες. Αλλιώς δεν θα μιλάγαμε για αιτία του καρκίνου αλλά για αιτίες του καρκίνου, εξατομικευμένες για κάθε άνθρωπο.
Στην δεύτερη περίπτωση ναι, σε άλλον μπορεί τα φύλλα της ελιάς να έριχναν την πίεση, σε άλλον να δημιουργούσαν καρκίνο και σε άλλον να θεράπευαν τον καρκίνο.

Τώρα για τις αιτίες και τα υπόλοιπα τα έχουμε ήδη συζητήσει, οπότε να μην επανερχόμαστε στα ίδια, είναι κουραστικό.
Όσον αφορά το Τσερνόμπιλ, η επίδρασή του δεν έληξε με την εξαφάνιση του ραδιενεργού ιώδιου, θα συνεχίζει για καμμιά 50αρια χρόνια ακόμα σε φουλ δράση και θα μειώνεται σιγά σιγά αργότερα ανάλογα με τον χρόνο ημιζωής του ραδιενεργού βαρέως μετάλλου που έχει μολύνει το έδαφος. Οπότε παίζει ως παράγοντας πίεσης για κάθε καρκίνο ή γενικά νεόπλασμα που εμφανίζεται στον Ελλαδικό χώρο...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Λίγο ίδιοι, λίγο όμοιοι, λίγο διαφορετικοί!
 
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/05, 01:21
από louloudenia
18 Απαντήσεις
5519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/06, 15:40
από monalizagreen
2 Απαντήσεις
2114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/06, 23:15
από Tagima
2 Απαντήσεις
2317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/06, 19:51
από oatdp
6 Απαντήσεις
2819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/07, 20:45
από VasilisG.J.
24 Απαντήσεις
7429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 21:39
από Mike Moss
5 Απαντήσεις
2423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 13:44
από Amylo
1 Απαντήσεις
1555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/09, 11:38
από armagedon
2 Απαντήσεις
2193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/09, 02:40
από Lo.Lee.Ta
13 Απαντήσεις
27630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/15, 15:44
από saved