Αποστολέας Θέμα: Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003  (Αναγνώστηκε 61699 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Η ΑΕΠΙ σκοπεύει από το νέο έτος να μας αυξήσει ριζικά τις τιμές, ισχυριζόμενη ότι διάφοροι δημιουργοί διαμαρτυρήθηκαν, ότι τα χρήματα που παίρνουν είναι πολύ λίγα (0,25 ευρώ ανά τραγούδι, για όλο το χρόνο και άπειρες εμφανίσεις). Επίσης, άφησε να εννοηθεί ότι πολλοί δημιουργοί το βρίσκουν μειωτικό για τα τραγούδια τους να δίνονται δωρεάν στον οποιοδήποτε. Θα ήθελε ένα μοντέλο όπου τα χρήματα που θα παίρνει θα υπολογίζονται σύμφωνα με τις εμφανίσεις των τραγουδιών. Οι όροι είναι σε συντομία οι ακόλουθοι:

1) Από την 1-1-2003 απαγορεύεται η δωρεάν διάθεση στίχων. Κάποιοι δημιουργοί διαμαρτυρήθηκαν, ότι η διάθεση των τραγουδιών τους δωρεάν τους μειώνει.
2) Η ΑΕΠΙ θέλει 10% επί των εσόδων του kithara.gr.
3) Η ΑΕΠΙ ζητά ένα μίνιμουμ ποσό 0,40 € ανά εμφάνιση τραγουδιού.

Επειδή είναι αδύνατο να καλύψουμε αυτές τις εξωφρενικές αυτές απαιτήσεις, θέλουμε την βοήθειά σας για το τι θα μπορούσε να γίνει στο μέλλον.

Λύση Α:
Η πρόσβαση στα τραγούδια διακόπτεται εντελώς, το site συνεχίζει να λειτουργεί με όλες τις υπόλοιπες σελίδες (forum, chat, κλπ.). Όποιος θέλει τραγούδια, μπορεί να τα ζητάει στο forum και να του τα στέλνουν τυχόν εθελοντές με προσωπικό e-mail.

Λύση Β:
Κατά το πρότυπο του olga.net, δεν εμφανίζουμε στίχους στα τραγούδια, παρά μόνο συγχορδίες και tablatures. Η συλλογή συνεχίζει να υπάρχει, αλλά χωρίς στίχους. (Βέβαια, δεν ξέρουμε αν η ΑΕΠΙ θα συμφωνήσει, αφού πάλι "κάτι" από τη μουσική του τραγουδιού συνεχίζει να είναι διαθέσιμο.)

Λύση Γ:
Κάποιος εθελοντής που έχει web server στη Ρωσία, το Αφγανιστάν, ή κάπου αλλού που η ΑΕΠΙ δεν μπορεί εύκολα να φτάσει, αναλαμβάνει να φιλοξενήσει την συλλογή με τα τραγούδια, παίρνοντας και το αντίστοιχο ρίσκο (για ευνόητους λόγους, εμείς δεν θέλουμε να έχουμε καμιά σχέση). Το υπόλοιπο site παραμένει όπως είναι.

Λύση Δ-1:
Το site συνεχίζει όπως τώρα, η πρόσβαση στα τραγούδια επιτρέπεται όμως μόνο σε μέλη, που μοιράζονται το κόστος της ΑΕΠΙ, ανάλογα με τα τραγούδια που επισκέπτεται ο καθένας, με κόστος Χ ευρώ ανά τραγούδι. (Πείτε ποιο Χ θα θεωρούσατε ρεαλιστικό).

Λύση Δ-2:
Το site συνεχίζει όπως τώρα, η πρόσβαση στα τραγούδια επιτρέπεται όμως μόνο σε μέλη, που μοιράζονται το κόστος της ΑΕΠΙ, με σταθερό κόστος Ψ ευρώ ανά μήνα και πρόσβαση σε όλα τα τραγούδια. (Πείτε ποιο Ψ θα θεωρούσατε ρεαλιστικό).

Λύση Ε:
Φιλοξενουμε μονο τραγουδια για τα οποια εχει ληξει η χρονικη περιοδος πνευματικης ιδιοκτησιας (δημοτικά, παραδοσιακά, ρεμπέτικα) και αυτα για τα οποια εχουμε αδεια απο το δημιουργο τους (ή/και δεν εκπροσωπουνται απο την ΑΕΠΙ). Καποιοι ισως καταλαβουν οτι τελικα περισσοτερο καλο τους κανει η προβολη μεσα απο το kithara.gr παρα κακο.

Για να προλάβω αυτούς που θα πουν "Βάλτε διαφημίσεις": Η λύση των διαφημίσεων δεν νομίζω να μπορεί να λύσει από μόνη της το πρόβλημα, θα μπορούσε όμως π.χ. να μειώσει τα κόστη στη λύση Δ. Εξάλλου είναι πιο λογικό αυτοί που έχουν το όφελος (= την πρόσβαση στα τραγούδια), να επωμίζονται και τα αντίστοιχα κόστη.

Περιμένουμε τη γνώμη σας, ποια λύση θα προτιμούσατε. Αν δεν σας αρέσει καμία από τις παραπάνω, προτείνετε κάποια άλλη δικιά σας.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #1 στις: 17/12/02, 22:23 »
 :-\ kakista ta nea!!
kat arxin mporoume na doume to antistoixo stastitistiko twn emfanisewn twn tragoudiwn?gia na katalavoume diladi stin praksi gia ti poso milame an akolouthisoume to 0,40!episis to 10 % apo poia esoda?
me mia prwti matia i lisi A einai kai i pio efikti!proswpika eimai diatethimenos na afierwsw oso perissotero apo to skliro mou gia na parw kapoia tragoudia kai na mporesw na ta diathesw!provlima1) tha nai nomimo na mou to zitane xima apo to forum?
provlima 2) egw tha mai nomimos?

opws kai na xei aftomatws kovetai i dinatotita diorthwsis alla kai genika me kathe tragoudi pou tha stelnoume tha anevainei kai i timi!!pros to paron niwthw ena paniko...tha epanelthw.... :)psixraimia..
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #2 στις: 17/12/02, 23:22 »
..panikos...

Na rwthsw omws kati...sumbolaio me thn AEPI dne uparxei afthn thn stigmh ?? Lhgei stis 31.12.2002...h pws douleuei h fash..??

Kata thn apopsh mou, oi oroi ths AEPI einai ..polh austhroi,kai kata thn tapeinh apopsh mou...aparadektoi.

An tuxon apofasistei h Lush A, eimai mesa...genikws...eimai mesa.

Gia tuxon prosbash me xrhmata...tha hmoun diatethhmenos na dosw mexri 20 € ton mhna...pros to parwn, san stathero poso.

V.

Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος ΒασίληςΔ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Ωραία που 'ναι την αυγή, όταν γλυκοχαράζει...
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #3 στις: 18/12/02, 00:07 »
Η λύση Α μπορεί να λειτουργήσει χωρίς να είναι αποκλειστική. Έτσι κι αλλιώς σε κάποιο βαθμό λειτουργεί ήδη.

Και η λύση Β μπορεί να λειτουργήσει, εκεί οι δυνατότητες της ΑΕΠΙ είναι περιορισμένες. Η παράθεση αρμονικών σειρών δεν αποτελεί ιδιοκτησία. Πάνω σε οποιαδήποτε αρμονική σειρά ο ελάχιστος αριθμός τραγουδιών που μπορεί να γίνει είναι άπειρος.

Η λύση Γ προφανώς δεν είναι υλοποιήσιμη (ή μήπως είναι).

Ο λύσεις Δ έχουν ενδιαφέρον μα θα περιορίσουν κατά πολύ τους χρήστες και θα αυξήσουν τις απαιτήσεις των μελών. Πιθανόν να δημιουργηθεί μία επαγγελματική σχέση η οποία θα αφαιρέσει χρώμα από το site και θα αυξήσει τις υποχρεώσεις των admin. Βέβαια σε περίπτωση ανάγκης είναι κι αυτός ένας τρόπος.

Η λύση Ε μπορεί να γίνει σε συνδυασμό με την λύση Β.

Και προπάντων όχι διαφημίσεις, ας αφήσουμε και κάτι έξω από τον άθλιο κόσμο της διαφήμισης και του μάρκετινγκ.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/02, 00:09 από ΒασίληςΔ »
"Στη φωτιά, ρίχνω όλα τα ταμένα
όνειρα, πάρτε με μαζί κι εμένα
να χαθώ σε τραγούδια περασμένα
κάπου εκεί, όσα έχω χρεωμένα ζω..."

Αποσυνδεδεμένος pityian

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • Έλα στο ονειρό μου...
    • Προφίλ
    • Ναυτικός Όμιλος Σύρου
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #4 στις: 18/12/02, 01:49 »
   Αν και είμαι πρόθυμος να βοηθήσω οικονομικά το site, νομίζω ότι οι απαιτήσεις της ΑΕΠΙ είναι  εξωφρενικές σε τέτοιο βαθμό ώστε η εφαρμογή τους να καθιστά μάλλον ασύμφορη τη χρησιμοποιηση άπο τους διάφορους χρήστες. Έξηγούμαι :

   1)Αγόρασα άπο τον ΝΑΚΑ πριν 1,5 περίπου χρόνο το βιβλίο " θάλασσα στη σκάλα " που έχει όλα τα τραγούδια του δίσκου (14) με όλους τους στίχους, ακόρντα και νότες και για τα δύο χέρια στην τιμή των 3.500 δρχ. (περίπου αν θυμάμαι καλά), δηλαδή περίπου 10 με 11 ευρώ
   2)Αν ακολουθήσουμε τις συμβουλές της ΑΕΠΙ, τα ίδια τραγούδια (με τα όποια λάθη μπορεί να έχουν, χωρίς νότες, σε ηλεκτρονική μορφή και όχι τυπωμένα) κοστίζουν 14*0,4= 5,6 ευρώ
   Νομίζω ότι η πρώτη πρόταση είναι  πιο συμφέρουσα και μάλλον θα προτιμούσα να αγοράσω το βιβλίο άπο το εμπόριο

   Οι admin βεβαια, γνωρίζουν πόσες είναι οι εμφανίσεις των τραγουδιών και αν κάνουν την πράξη μάλλον θα πάνε ανάσκελα. Τελικά, ένας τέτοιος τρόπος κοστολόγησης θα οδηγήσει αργά ή γρήγορα στο να γίνει στο να πληρώνει ο κάθε χρήστης τα τραγούδια που θέλει και οι admin να είναι οι μεσολάβητές του στην ΑΕΠΙ.

  Δεν ξέρω ποια περιθόρια διαπραγμάτευσης υπάρχουν... Ούτε το πόσες μέρες γνώριζε ο Κιθαρωδός τα κακά μαντάτα άλλα είναι πολύ πιθανό να το ανακοίνωσαν 13 μέρες πριν για να μας πιέσουν και να πάρουμε αποφάσεις βιαστικά ενώ αυτοί έχουν σκεφτεί τι θα κάνουν εδώ και καιρό.

  Νομίζω ότι η ΛΥΣΗ Ε είναι η προτιμότερη ( τουλάχιστον αρχικά )... Για νεότερα τραγούδια θα μπορούμε να τα  μεταξύ μας με διάφορους τρόπους ( forum, e-mail, δείτε και το www.streamload.com...)
 
  Επιπλέον, ίσως θα μπορούσαμε να βάλουμε τα τραγούδια σε σελίδες αφιερωμένες σε τραγουδιστές/συγκροτήματα και να υπάρχουν αυτά τα link στο forum...


 
   
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/02, 01:54 από pityian »
Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στον κόσμο γύρω του
Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον ευατό του
Για τούτο, κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο
George Bernard Shaw

Αποσυνδεδεμένος SKYLLAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #5 στις: 18/12/02, 02:03 »
 Οντως τα νεα ειναι ασχημα.
 Για μένα δεν πρεπει να δωσουμε φράγκο στην ΑΕΠΙ και ειδικα για τις απαιτήσεις που έχει. Θεωρώ στυγνό εκβιασμο αυτό που κάνει τελος της χρονιάς, και την ώρα που παει να ανανεωθεί το συμβόλαιο. Για να μην πω και άλλα.
 Λοιπόν τωρα στις λύσεις: θεωρω οτι αν μπορουμε να περάσουμε την Ε χωρις΄να πληρώσουμε, θα ειναι μια καλη σε σχέση με όλες τις άλλες.  Χωρις να είναι ιδανική.
   Η γνωμη μου ειναι να παρουμε την γνώμη ενος δικηγόρου, δεν μπορεί να θέλουν 40 λεπτα την εμφάνιση του κομματιοιύ. Τοσο καιρό γιατι δεν ζηταγανε αυτα τα χρήματα, τους έχει ανοιξει η ορεξη τωρα, και να μας πουνε ποιοι είναι αυτοι οι καλλιτεχνες που θεωρουν υποτιμητικό να μπαινουν δωρεαν εδω, και εμεις αυτους τους καλλιτεχνες  δεν τους θέλουμε, να μας τους πουνε οναμαστικά και να τους βαλουμε στην κεντρικη σελίδα οτι το θεωρουν υποτιμητικό.
    Λοιπόν εγω αναλαμβανω την αμοιβη του δικηγόρου για να δουμε αν μπορουμε να το αντιμετωπίσουμε, όπως και εκεινοι μας αντιμετωπίζουν με μια ομάδα δικηγορων , που λειτουργούν σαν επιχειρηση. Εγω πιστευω πως νομικα δεν πορει να σταθουν οι απαιτησεις τους. Δεν μπορει να ζητάνε οτι θέλουν,.

anastasioujim

  • Επισκέπτης
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #6 στις: 18/12/02, 07:15 »
Πιο κοντα πιστευω οτι ειναι η λυση (Β).
Καλα δεν μπορω να το καταλαβω. Τι τους ενοχλει η διαθεση στιχων. Οποιοσδηποτε θα μπορουσε να ακουσει ενα τραγουδι και να γραψει τους στιχους.
Δεν το καταλαβαινω αυτο....................

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #7 στις: 18/12/02, 08:32 »
Νομίζω ότι το πρόβλημα ήταν αναμενόμενο να εξελιχθεί έτσι ,αφού η δημοσιότητα του site έγινε τόσο μεγάλη .
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι διαμαρτυρήθηκαν δημιουργοί ,για τον απλούστατο λόγω ότι τα τραγούδια δεν εφανίζονται ,έτοιμα για ακρόαση (όπως cd η σίσκος ) ,αλλά χρειάζονται να τα παίξει κάποιος .Άρα η κάποιος Νάκας και άλλοι που πουλάνε βιβλία διαμαρτυρήθηκανε και έτσι το πρόβλημα έφθασε ως εδώ .Επειδή μία λύση με κόστος ανά τραγούδι θα εφθανε την κίνηση της σελίδας σε ελλάχιστα όρια με αποτέλεσμα την υπολειτουργία της ,σαν καλή λύση θα πρότεινα ,κάποια άτομα να έχουν πρόσβαση στα τραγούδια με κάποιο κωδικό και οι επισκέπτες να τα ζητάνε με e mail .Εγω αν είχα τέτοια δυνατότητα ευχαρίστως να βοηθούσα ,άλλωστε το κάνω ήδη με μυνήματα που μου στέλνουν συχνά .Έτσι και τα χρήματα δεν χρειάζεται να τα δίνουμε ,αφού δεν είναι ελεύθερη η πρόσβαση ,αλλά και βοήθεια θα δίνεται στους φίλους της κιθάρας .

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #8 στις: 18/12/02, 11:01 »
Na pw tin alitheia den perimena tetoio kinigi apo tin aepi...ara paidia eseis oi admin kai eseis pou stelnete ta tragoudia ( egw o ptwxos mono 2 ) kanete poly kalh douleia kai sas fovountai...symfwnw me ton thedorh se ayto pou eipe gia to thema oti edw den parousiazetai to tragoudi etoimo alla o tropos na to paikseis...kai ayto giati na ekpeiptei se kanoniki xrewsh aepi san na to paizeis aytousio apo cd..kai na bgoun onomastika aytoi pou nomizoun oti etsi yponomeyetai h douleia tous... .episis nomizw oti h lisi tou na stelnoume metaksy mas ta tragoudia einai ligo xaotiki... giati apo poion tha zhtaw kai poio tragoudi??? oi admin kai aytoi pou tha boithisoun tha pnigontai sta mail...akoma kai ayto pou leei o thodoris me to password einai mperdema giati kai pali tha prepei na yparxei synexis synenoisi metaksy ton ypeythinwn...episis opws leei to sourwtiri poso monimos tha einai kapoios??? Mia kalh lisi einai ayth pou proteinei o spyros ws lisi E... bebaia tha einai liga ta tragoudia...gia tin lisi D1,tha einai kati tetoio efikto?? h lisi D2 einai pio prositi nomizw...alla  mporei na yparxei kosmos pou na blepei 50 tragoudia tin hmera...aytoi tha rixnoun eksw to site me mia statherh mhnhaia syndromh...ektos an moiwthei dramatika o arithmos... isws gia tin omalh leitourgeia tou site na xreiazetai kai kati tetoio( otan ginei h xrewsh ennow)...tha skeftw kai tha epanelthw drimiteros sto thema...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος biker

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
    • Atrapos.net
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #9 στις: 18/12/02, 12:07 »
Γεια χαρα

Αν και δεν ειμαι μουσικός αλλα τα χω με την ΑΕΠΙ γενικοτερα, θα μπορουσατε να βρειτε μια λυση ωστε να ειστε νομοτυποι αλλα να μην δωσετε φραγκο στην ΑΕΠΙ, κι εξηγουμαι:

Αν μπορειτε να μοιραζετε τραγουδια μεσω e-mail θα μπορουσατε να φτιαξετε ενα script έτσι ώστε κανοντας κλικ ο ενδιαφερομενος στο τραγουδι αυτοματα να στελενεται ενα e-mail με το τραγουδι που καποιος θελει. Αυτο προυποθετει συγκατάθεση του ενδιαφερόμενου (μην γινετε spammers) και ειναι ενας τροπος να μην σας πιασει η ΑΕΠΙ στα νυχια της. Το e-mail θα εχει αποστολεα εσας και αποδεκτη τον ενδιαφερομενο.

Αραγε κοστολογει και τα e-mail η ΑΕΠΙ?  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/02, 12:08 από biker »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #10 στις: 18/12/02, 13:08 »
Όποιος έχει υπομονή και επιμονή (ιδίως αυτοί που ασχολούνται με τα νομικά), ας διαβάσει τον νόμο 2121 περί πνευματικής ιδιοκτησίας εδώ: http://www.culture.gr/6/64/law2121_gr.html και ας προτείνει εμπεριστατωμένες λύσεις, και "παραθυράκια".

Όσον αφορά στο να πάρουμε την άδεια των δημιουργών για να εμφανίζουμε τα έργα τους, δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται καθώς φαντάζομαι οτι οι δισκογραφικές εταιρίες ζητάνε (και παίρνουν) τα δικαιώματα πλήρους και αποκλειστικής εκμετάλλευσης. Υποθέτω οτι υπάρχουν κάποιοι που έχουν μεγαλύτερη "ελευθερία κινήσεων". Επίσης, κάποιες εταιρίες ίσως πειστούν οτι η εμφάνιση των τραγουδιών αποτελεί διαφήμιση, ιδίως αν προσθέσουμε στα τραγούδια το link προς την εταιρία που το έχει δισκογραφήσει και τη σχετική σελίδα για το CD που πουλάνε, και έτσι μας δώσουν άδεια χρήσης.

Αποσυνδεδεμένος Fighter

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο,τι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
    • dimos_mp
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #11 στις: 18/12/02, 14:21 »
   Mε λίγα λόγια ως εδω ή ταν η συλλογή????????? ??? :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

anastasioujim

  • Επισκέπτης
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #12 στις: 18/12/02, 15:46 »
Δεν καταλαβαινω τη σταση της ΑΕΠΙ για τα εξης:
1)το site δεν εχει κερδοσκοπικο χαρακτηρα και ειναι σαν μια βιβλιοθηκη με στιχους
2)Τα τραγουδια δεν ειναι με τη μορφη αρχειου για downloading.


Δεν βλεπω τροπο στο πως θα μπορουσε καποιος να εκμεταλευτει τους στιχους..................

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #13 στις: 18/12/02, 16:47 »
Από το link του Βασίλη με τον νόμο.
Παράθεση

Επιτρέπεται, χωρίς την άδεια του δημιουργού και χωρίς αμοιβή, η παράθεση σύντομων αποσπασμάτων από έργο άλλου νομίμως δημοσιευμένου για την υποστήριξη της γνώμης εκείνου που παραθέτει ή την κριτική της γνώμης του άλλου, εφόσον η παράθεση των αποσπασμάτων αυτών είναι σύμφωνη προς τα χρηστά ήθη και η έκταση των αποσπασμάτων δικαιολογείται από τον επιδιωκόμενο σκοπό. Η παράθεση του αποσπάσματος πρέπει να συνοδεύεται από την ένδειξη της πηγής και των ονομάτων του δημιουργού και του εκδότη, εφόσον τα ονόματα αυτά εμφανίζονται στην πηγή


Δηλαδή μπορούμε σε κάθε τραγούδι να λέμε:

Πιστεύω ότι τα ακόρντα του τραγουδιού  του Παπακωνσταντίνου Πρέβεζα είναι

Em, C , D ....
και για να το αποδείξω παίξτε αυτό

Em
Θάνατος είναι οι κάργιες που χτυπιούνται
Στους μαύρους τοίχους και στα κεραμίδια
C
Θάνατος και οι γυναίκες που αγαπιούνται
 Am                    Bm
Καθώς να καθαρίζανε κρεμμύδια ...

Em
Βάσις φρουρά εξηκονταρχία Πρεβέζης
    G
Την Κυριακή θα ακούσουμε την μπάντα
 Am
Επήρα ένα βιβλιάριο τραπέζης
 Bm       D              Em D C Em D C Em
Πρώτη κατάθεση δραχμαί τριάντα

Δεν είμαι νόμιμος;
Παρέθεσα μόνο ένα σημείο του έργου που αρκεί ώστε να στηρίξει τη γνώμη μου περί των ακόρντων του τραγουδιού.

Επίσης:
Αυτό το κάνουν στο εξωτερικό
Παράθεση
'Αρθρο21

Αναπαραγωγή για διδασκαλία

Επιτρέπεται, χωρίς την άδεια του δημιουργού και χωρίς αμοιβή, η αναπαραγωγή άρθρων νομίμως δημοσιευμένων σε εφημερίδα ή σε περιοδικό, συντόμων αποσπασμάτων έργου ή τμημάτων σύντομου έργου, ή έργου των εικαστικών τεχνών νομίμως δημοσιευμένου, εφόσον γίνεται αποκλειστικά για τη διδασκαλία ή τις εξετάσεις σε εκπαιδευτικό ίδρυμα, στο μέτρο που δικαιολογείται από τον επιδιωκόμενο σκοπό, είναι σύμφωνη με τα χρηστά ήθη και δεν εμποδίζει την κανονική εκμετάλλευση. Η αναπαραγωγή πρέπει να συνοδεύεται από την ένδειξη της πηγής και των ονομάτων του δημιουργού και του εκδότη, εφόσον τα ονόματα αυτά εμφανίζονται στην πηγή.


και
Παράθεση

'Αρθρο22

Αναπαραγωγή από βιβλιοθήκες και αρχεία

Επιτρέπεται, χωρίς την άδεια του δημιουργού και χωρίς αμοιβή, η αναπαραγωγή ενός πρόσθετου αντιτύπου από μη κερδοσκοπικές βιβλιοθήκες ή αρχεία, που έχουν αντίτυπο του έργου στη μόνιμη συλλογή τους, προκειμένου να διατηρήσουν το αντίτυπο αυτό ή να το μεταβιβάσουν σε άλλη, μη κερδοσκοπική βιβλιοθήκη ή αρχείο. Η αναπαραγωγή επιτρέπεται μόνο αν είναι αδύνατη η προμήθεια ενός τέτοιου αντιτύπου από την αγορά σε σύντομο χρόνο και με εύλογους όρους.




Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος COZACH

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • κάνω τις αμαρτίες μου να 'χω να μετανοιώνω...
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #14 στις: 18/12/02, 17:12 »
'Αρθρο21

Αναπαραγωγή για διδασκαλία

Επιτρέπεται, χωρίς την άδεια του δημιουργού και χωρίς αμοιβή, η αναπαραγωγή άρθρων νομίμως δημοσιευμένων σε εφημερίδα ή σε περιοδικό, συντόμων αποσπασμάτων έργου ή τμημάτων σύντομου έργου, ή έργου των εικαστικών τεχνών νομίμως δημοσιευμένου, εφόσον γίνεται αποκλειστικά για τη διδασκαλία ή τις εξετάσεις σε εκπαιδευτικό ίδρυμα, στο μέτρο που δικαιολογείται από τον επιδιωκόμενο σκοπό, είναι σύμφωνη με τα χρηστά ήθη και δεν εμποδίζει την κανονική εκμετάλλευση. Η αναπαραγωγή πρέπει να συνοδεύεται από την ένδειξη της πηγής και των ονομάτων του δημιουργού και του εκδότη, εφόσον τα ονόματα αυτά εμφανίζονται στην πηγή.


Ayto bebaia proupothetei pws prepei na allaksei to kathestws tou Site.
Tha mporouse na idruthei enas mh kerdoskopikos Organismos me skopo thn paroxi Mathimatwn kitharas mesw tou Internet h' akoma kai enos OnLine Wdeio kitharas.
An kai exw katebasei elaxista kommatia apo to Site pisteuw pws h prospatheia prepei na sunexistei mh upokuptontas stis paraloges apaithseis ths AEPI.

Kapoios dikhgoros h' nomikos tha mporouse na brei kapoio parathuraki pisteuw.

Αποσυνδεδεμένος organopextis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Άντρας
  • To ποιό μεγάλο λάθος ήταν αυτο το πάθος !
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #15 στις: 18/12/02, 17:12 »
 Προτείνω λύση ''Ε'' . Ας αρκεστούμε σε αυτό για αρχή και μετά βλέπουμε, ετσι και αλιώς μέχρι 31/12/02 το βλέπω δύσκολο να βρεθεί λύση (μακάρι να βρεθεί αλλά..). Ας κρατήσουμε αυτό που μπορούμε και ας παλέψουμε μετά για τα υπόλοιπα.
Όσο για την εμπορευσημώτητα που μου είπαν , παιδιά και εμπορικό να ήταν το site ( με διαφημισεις κ.λ.π) τόσα λεφτά δεν θα ζητάγανε απο την Α.Ε.Π.Ι !
Είναι κρίμα πάντως γιατι μερικοί όντως δεν καταλαβαίνουν ποιούς ωφελεί και ποιούς οχι.. :-[

Admin. σε οτι και αν θέλετε είμαι δίπλα σας..
Το πάθος
Το λάθος
και η παραγγελιά
πληρώνονται . .!

Αποσυνδεδεμένος axiom

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • ....εγώ ακόμη τραγουδώ....
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #16 στις: 18/12/02, 17:26 »
Κατ’ αρχήν να χαιρετήσω όλους τους φίλους ,σαν ΝΕΟ μέλος του Forum.
Η δική μου άποψη είναι, μιας και ΔΕΝ καταλαβαίνουν ποτέ οι «Δημιουργοί»
Ότι συμφέρον τους είναι να διαφημίζονται οι στίχοι και οι μελωδίες τους και όχι να πωλούνται παράνομα (μαύροι ρώσοι κλπ) , ότι θα πρέπει να δημιουργηθεί ένα πρόγραμμα το οποίο θα διαβάζει την ήδη υπάρχουσα Database αλλά θα λειτουργεί σε μορφή εκτελέσιμου αρχείου από τον υπολογιστή και όχι με explorer.(Φυσικά η σύνδεση internet είναι απαραίτητη).
Εγώ αναλαμβάνω να γράψω ένα τέτοιο πρόγραμμα για όλους εμάς ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ.
Όσο για την  >:(ΑΕΠΙ >:( άν έχει τα κότσια ...... :-X :-[ :-X άς πιάσει αυτούς που παράγουν και διακινούν μουσικά CD και να σταματήσει να ασχολείται με προσπάθεις πραγματικά φιλότιμες και ωφέλιμες για την κουλτούρα και τον πολιτισμό  όπως είναι οι δικές σας.
Γιάννης.


Αποσυνδεδεμένος Panos324

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 255
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #17 στις: 18/12/02, 20:50 »
Τώρα δέσαμε.... >:(
Τί της φταίξαμε της ΑΕΠΙ;Μπορείτε να μου πείτε;έτσι στα καλά καθούμενα....
« Τελευταία τροποποίηση: 19/12/02, 15:52 από Panos324 »

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #18 στις: 18/12/02, 23:05 »
Λοιπόν ....
Το πράγμα με την ΑΕΠΙ έχει παραγίνει...
Οποιαδήποτε λύση θέλετε αρκεί η ΑΕΠΙ να μην πάρει δραχμή...

Αφού το θέλουν έτσι θα βρούμε τρόπο να δουλέψουμε παράνομα και μέσα στο μάτι τους...

Μέχρι να τον βρούμε ας είμαστε down τι να κάνουμε..

Σε ότι αφορά τις διορθώσεις ίσως να δουλέψει μια χαρά το παράδειγμα του Σπύρου.Για τα τραγούδια που δεν υπάρχουν δικαιώματα μπορούμε να τα έχουμε στο site.
Για τα υπόλοιπα μπορύμε μέσω e-mail ή μέσω ενός script αρχείου...

Να βγεί και μια ωραία ανακοίνωση με τα τερτίπια της ΑΕΠΙ η οποία μπορεί να διανεμηθεί στον τύπο και ιδιαίτερα σε μουσικά περιοδικά και τέλος αν τα δικαιώματα τα έχουν οι εταιρίες ίσως αυτές να μπορούσαν να τα εκχωρήσουν.

Θα επανέλθω...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #19 στις: 19/12/02, 00:24 »
Απ'οτι φαίνεται, η λύση Ε θα εφαρμοστεί από 1/1/03 μέχρι να βρεθεί κάποια άλλη λύση.
(και για να αποδίσουμε τα του Κάισαρος τω Κάισαρι, την Ε τη πρότεινα εγώ, μάλιστα την είχα εφαρμόσει στη παλιά μου σελίδα "Ελληνικοί στίχοι και ακκόρντα", ζήτησα από την ΑΕΠΙ να μου πει ποιά τραγούδια που φιλοξενω δεν εκπροσωπουνται από την ΑΕΠΙ. Μου τα είπε (όπως όφειλε) και από 642 τραγούδια που είχα έμειναν 136 (είχα πολλά "ανεξάρτητα" πάντως))

Ψηφίζω κι εγώ, τη δημοσιοποίηση στα ΜΜΕ, κλπ. της κατάστασης έτσι όπως την έχει δημιουργήσει η ΑΕΠΙ . Και στο kithara.gr να φτιαχτεί μια μαύρη λίστα με καλλιτέχνες που "ενοχλούνται" από την παρουσία μας και μιας "άσπρης λίστας" για αυτούς που μας υποστηρίζουν (ή απλά δεν έχουν πάρε-δώσε με την ΑΕΠΙ).
« Τελευταία τροποποίηση: 19/12/02, 00:26 από Βασίλης »

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #20 στις: 19/12/02, 00:40 »
Απ'οτι φαίνεται, η λύση Ε θα εφαρμοστεί από 1/1/03 μέχρι να βρεθεί κάποια άλλη λύση.
(και για να αποδίσουμε τα του Κάισαρος τω Κάισαρι, την Ε τη πρότεινα εγώ, μάλιστα την είχα εφαρμόσει στη παλιά μου σελίδα "Ελληνικοί στίχοι και ακκόρντα", ζήτησα από την ΑΕΠΙ να μου πει ποιά τραγούδια που φιλοξενω δεν εκπροσωπουνται από την ΑΕΠΙ. Μου τα είπε (όπως όφειλε) και από 642 τραγούδια που είχα έμειναν 136 (είχα πολλά "ανεξάρτητα" πάντως))

Βασίλη συμφωνώ...Έτσι πρέπει να γίνει...
Ας δυσφημιστούν και λίγο...Δεν κάνει κακό...
Να δούμε πως θα αντιδράσουν μερικοί που υποτίθεται έχουν ευαισθησίες...
Ψηφίζω κι εγώ, τη δημοσιοποίηση στα ΜΜΕ, κλπ. της κατάστασης έτσι όπως την έχει δημιουργήσει η ΑΕΠΙ . Και στο kithara.gr να φτιαχτεί μια μαύρη λίστα με καλλιτέχνες που "ενοχλούνται" από την παρουσία μας και μιας "άσπρης λίστας" για αυτούς που μας υποστηρίζουν (ή απλά δεν έχουν πάρε-δώσε με την ΑΕΠΙ).
« Τελευταία τροποποίηση: 19/12/02, 09:23 από sourwtiri »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #21 στις: 19/12/02, 00:57 »
Peritto na prosthesw poso eksorgismenos eimai apo th stash ths AEPI gia pollosth fora. To pragma exei ksefygei kathe logikhs ki aggizei ta oria tou syneidhtou diwgmou orismenwn, prokeimenou na ikanopoihsoume ta symferonta (oxi twn dhmiourgwn) alla twn megaloepixeirhmatiwn (Nakes kai sia).

Oxi mono oi apaithseis einai eytrapeles alla ousiastika entelws paraloges...pleon tha prepei na eisai idiaitera prosextikos mh mpas kai kaneis ena lanthasmeno click gia na skas fragka.

Symfwnw pws prepei na ginoun dyo kinhseis:

1) Safestata na yparksei mia dikhgorikh topothethsh panw sto sygkekrimeno nomo, etsi wste na gnwstopoihthei ti "mas" pairnei na kanoume kai ti oxi...den mporei re paidia...tosa atoma, kapoios tha exei gnwsto ena dikhgoro!

2) Apostolh epistolwn (dia mesou email) diamartyrias kai dhmosiopoihshs ths en logw katastashs sta diafora mesa kai foreis (apo sites sto Internet ews efhmerides klp). Hdh ekana mia arxh grafontas sto Mixahlidh kai sth sthlh tou Proswpa kai Proswpeia (teleytaia selida sthn Eleytherotypia), zhtwntas tou na eyaisthitopoihthei sto thema.

Parallhla de tha htan kako na katafygoume stous idious tous kallitexnes zhtwntas tous epitelous na merimnhsoun kai oi idioi kai osoi mporoun na mas paraxwrhsoun dikaiwmata xrhshs. Diaole...se ligo tha mas katanthsoun na diakinoume xartakia me stixous kai akornta apo xeri se xeri sta perithwriaka stekia, dipla apo tous emporous narkwtikwn  >:( >:( >:(

Tetoio politismiko skotadismo eyxomai na mhn ksanasynanthsw syntoma...me to allothi ths prostasias twn dhmiourgwn, eynouxizoun mia prospatheia pou oxi mono afilokerdhs einai, alla oi amesoi syntelestes zhmiwnontan edw kai 2 xronia me ena diolou eykatafronhto poso. Aisxos!!!

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #22 στις: 19/12/02, 10:38 »
Μια καλή κίνηση που πρέπει να γίνει σύντομα ,είναι να σταλεί email σε τραγουδιστές και δημιουργούς με ένα κείμενο (ας το φτιάξει όποιος έχει ικανότητες σε αυτόν τον τομέα )που να εξηγεί τον σκοπό της κιθάρας,την σημασία της προσπάθειας όλων μας και τον πόλεμο της ΑΕΠΙ και να ζητά να πάρουν θέση στο πρόβλημα .Ετσι θα γίνει πιό γνωστό το πρόβλημα .Επείσης να δοθεί αυτό το κείμενο σε κάποια sites ευρείας απήχησης .Και βλέπουμε......

jagmaster

  • Επισκέπτης
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #23 στις: 19/12/02, 11:00 »
egw lew na oragnwsoume mia tromokratiki omada kai na tous rimaksoume sto ksilo kai ta gazakia tous keratades!pantws i lista thewrw oti prepei na dimosieutei gia na voulwsoume kapoia kathikia.afou aisthanesai meiwmenos apo emas re skatiari,fae disfimisi stin mapa na deis glika!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #24 στις: 19/12/02, 11:45 »
Ο Ν.Κιθαρωδός έχει γράψει μια πολύ ωραία ανοιχτή επιστολή που θα στείλει στην ΑΕΠΙ και θα δημοσιεύσει στη πρώτη σελίδα... Κιθ, περιμένουμε να την ανεβάσεις. Για να σταλθεί με μαζικό email θα χρειαστεί μια μικρή εισαγωγή για το ποιοί είμαστε, που αποσκοπούμε και συνοπτικά την ιστορία μας. Υποψιάζομαι οτι θα θέλει να τη γράψει ο Κιθ, επίσης για να είναι στο ίδιο στυλ έκφρασης με την επιστολή. Καλύτερα να μην στείλετε από μόνοι σας τίποτα, περιμένετε λιγο να φτιαχτεί ένα ωραίο και ολοκληρωμένο email, και μετα: πυρ κατα βούληση!  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/10, 19:35
από Jimi Pap
15 Απαντήσεις
12696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/14, 18:49
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
5705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/11, 12:27
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
12 Απαντήσεις
5640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 23:38
από efi037
0 Απαντήσεις
5159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 14:05
από DreamRiff
4 Απαντήσεις
2393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/13, 00:54
από kkmspm (φλουτσ)
18 Απαντήσεις
10666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/14, 21:12
από AderfiTouEleous
16 Απαντήσεις
13571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/22, 18:35
από ToriniMagician
2 Απαντήσεις
10107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 16:40
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
7521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/16, 10:28
από Βραζίλης