Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10
1
Ενισχυτές / Απ: Αγορα ενισχυτη
« Τελευταίο μήνυμα από cigaret13 στις Σήμερα στις 10:14 »
 Σε καταλαβαίνω απόλυτα Βασίλη, είμαι ομοιοπαθής! Απλώς σκέφτηκα σαν κιθαρίστας.... ::) :P  Λίγο καλύτερο-ακριβότερο ακόμα, λίγο ακόμα... και ο πήχης ανεβαίνει σε δυσθεώρητα ύψη σε εξοπλισμό που, εκ των πραγμάτων, δεν χρειαζόμαστε....Πάντως εάν πάρεις τον Mustang μην αγοράσεις τον ακριβούτσικο ποδοδιακόπτη του.  Κουτάκι, βύσμα, διακόπτης ποδιού on-off, καλώδιο κιθάρας και βουαλά!    http://aronimus.com/?p=717
2
« Τελευταίο μήνυμα από handyman στις Σήμερα στις 02:01 »
cigaret13 καλος και αυτος φαινεται αλλα ειναι πανω απο το μπατζετ βλεπεις ερχεται Σεπτεμβριος και ξεκιναν και τα σχολεια
αν εχεις παιδι παιδια καταλαβαινεις αν και δεν βιαζομαι να παρω τον ενισχυτη την αλλη βδομαδα
θα τον εχω και αυτον στα υποψιν το οτι δεν εχει υποδοχη για ποδοδιακοπτη πειραζει δεν ξερω αν χρειαζεται η οχι ενω ο Fender εχει

Σε ευχαριστω για την απαντηση και καλο βραδυ
3
« Τελευταίο μήνυμα από handyman στις Σήμερα στις 01:52 »
Αλλα αυτο ειναι κατι που δεν με νοιαζει γιατι θελω να κανω το κεφι μου.

Τα είπες όλα σε 1 πρόταση.

Αν σε ευχαριστεί (που προφανώς θα σε ευχαριστεί, αλλιώς δεν θα το έψαχνες), do it.

Κι εγώ με ότι ασχολούμαι είναι γιατί μου αρέσει εμένα. Είτε είναι κιθάρα, είτε φωτογραφία, είτε οτιδήποτε.
Δεν έχω (και δεν θέλω) να αποδείξω το παραμικρό, σε κανέναν... Δεν υπάρχει λόγος.

Αν τώρα αυτό -το οτιδήποτε- που κάνεις σε γεμίζει, ε μην ανησυχείς, θα γίνεις καλύτερος.

Ακριβως αν κανεις αυτο που σε γεμιζει δεν σε νοιαζει να γινεις κατι καποιος για τους αλλους αλλα να περνας καλα και να γελας.

Την πρωινη μου δουλεια την κανω και δεν με ευχαριστει αλλα πρεπει να πληρωνονται και οι λογαριασμοι και επειδη τα γ....α τα λεφτα δεν φτανουν
ετσι οπως ειναι η κατασταση εχω επηλεξει να εχω και τη δικια μου δουλεια τα απογευματα που ειναι κατι που το κανω με ευχαριστηση και δεν με πειραζει
να δουλευω και μεχρι της 12 το βραδυ.
Ετσι ειπα να κανω και κατι που αφησα πισω πολλα χρονια πριν να αρχισω να γρατζουναω τη κιθαρα μου ξανα
ετσι για να χαμογελαω περισσοτερο.

Να σαι καλα vegos καλο βραδυ.
4
« Τελευταίο μήνυμα από cigaret13 στις Χθες στις 23:15 »
  Και για να ξαναγυρίσουμε στο on topic.... ::)  Εάν μπορείς δες και άκου τον Blackstar ID:Core Stereo 40 V2   [/size]https://www.thomann.de/gr/blackstar_id_core_stereo_40_v2.htm   καλύτερος από τον fender, 70 Eu ακριβότερος αλλά το αξίζει! Έπαιξα σε αυτόν πριν 3 μήνες σε σπίτι γνωστού και έπαθα πλάκα....Δεν ξέρω εάν στην συγκεκριμένη χρονική στιγμή σου αξίζει την διαφορά σε χρήματα, αλλά αν τον ακούσεις δεν γυρνάς πίσω! Είχα την εντύπωση ότι έπαιζα σε λάμπα..., δυναμικές, ήχος καρμπόν από γνωστούς ενισχυτές και πιο "αληθοφανή" εφφέ απ'τον Mustang.
5
« Τελευταίο μήνυμα από vegos στις Χθες στις 22:45 »

Τα είπες όλα σε 1 πρόταση.

Αν σε ευχαριστεί (που προφανώς θα σε ευχαριστεί, αλλιώς δεν θα το έψαχνες), do it.

Κι εγώ με ότι ασχολούμαι είναι γιατί μου αρέσει εμένα. Είτε είναι κιθάρα, είτε φωτογραφία, είτε οτιδήποτε.
Δεν έχω (και δεν θέλω) να αποδείξω το παραμικρό, σε κανέναν... Δεν υπάρχει λόγος.

Αν τώρα αυτό -το οτιδήποτε- που κάνεις σε γεμίζει, ε μην ανησυχείς, θα γίνεις καλύτερος.
6
« Τελευταίο μήνυμα από handyman στις Χθες στις 22:34 »
Φιλε saved

Δεν θα διαφωνησω οτι πρεπει να βαζεις στοχους και το παραδειγμα σου με το στιβο αν καποιος θελει να ασχοληθει πρεπει να τον νοιαζει
και η διατροφη του και η φυσικη του κατασταση ειναι και αυτοι παραγοντες που θα φερουν ενα καλο αποτελεσμα.
Οσο το να φτιαξεις μια κιθαρα η εστω ενα οργανο και αυτο να μην παιζει καλα γιατι εχει πολλα λαθη και αυτο καλο ειναι (αυτο ειναι μεσα στο ταξιδι)
αρκει να εχεις ορεξη να ψαξεις να βρεις τα λαθη σου και να τα διορθωσεις στην επομενη κατασκευη.
Τωρα το ποσο θα μου παρει να μαθω να παιζω εξαρταται απο τον παραγοντα χρονο που δυστηχως εχω ελαχιστο ελευθερο με δυο δουλειες και οικογενειακες υποχρεωσεις.
Ετσι μπηκα στο φορουμ και ρωταω γιατι θα σου πω καποια παραδειγματα για να καταλαβεις τι εννοω.
Οταν αγορασα την κιθαρα πριν πολλα χρονια δεν ειχα την ενημερωση που υπαρχει σημερα οποτε με τα πενηντα χιλιαρικα που εφαγα τα αυτια του πατερα μου
μηνες για να μου τα δωσει πηγα στο μαγαζι τη διαλεξα μονος μου και επειδη ελεγε floyd rose patend tremolo ενθουσιαστηκα απο τα λιγα που ηξερα και βλεποντας
του κιθαριστες απο τα συγκροτηματα που ακουγα να παιζουν με κιθαρες βεβαια πολυ ανωτερες ειπα δεν μπορει θα ειναι σουπερ αποτελεσμα οποτε το χρησιμοποιησα
το γα....νο δεν γυρναγαι ποτε πισω στη σωστη θεση καποια στιγμη θα το αλλαξω και θα βαλω εναν σκετο καβαλαρη χωρις τρεμολο.
Φαντασου λοιπον να ειχα τοτε ενα εργαλειο οπως σημερα δηλαδη το φορουμ και να μπορουσα να ρωτησω αλλους συνανθρωπους μου που θα ειχαν καποια εμπειρια
σιγουρα θα επαιρνα κατι καλυτερο.
Ετσι λοιπον ρωταω για ενισχυτη για να μην παω να παρω τον πρωτο που θα βρω και μετα μου βγει χαλια αλλα κατι που θα μπορω σε βαθος χρονου να απολαυσω.
Και ενα παραδειγμα ετσι για να γελασεις απο καποιον αλλο ηταν εκεινες τις εποχες που σπαγαμε το σβερκο μας στο headbanging στο χωρις ανασα και αλλου
ολοι μας θελαμε να παιζουμε κιθαρα να φτιαξουμε συγκροτηματα κλπ πηγε λοιπον καποιος σε ενα καταστημα με μουσικα οργανα μπηκε μεσα και χωρις να ρωτησει
λεει στο πωλητη θελω αυτη τη μεγαλη ηλεκτρικη κιθαρα μαντεψε γυρισε στο σπιτι με ενα μπασο  ;D
απλα επειδη ειδε ποιο μεγαλο το μεγεθος θεωρησε οτι θα ειναι καλυτερες απο τις κιθαρες που ειχαν αγορασει οι φιλοι του [/size]τωρα αν εγινε ενας καλος μπασιστας δεν το ξερω.
[/size]Ετσι λοιπον επειδη στο παρελθον την εχω πατησει απο αγορες και ενθουσιασμο το ταξιδι μου μεχρι τωρα με εχει μαθει να πηγαινω ποιο προσεκτικα τωρα σε τη Ιθακη θα φτασω αυτο ειναι κατι που δεν μπορω να το ξερω αλλα ο στοχος μου ειναι να αγιρασω κατι που θα μεινει για χρονια και να εχει δυνατοτητες.

[/size]Αυτα απο εμενα και συγνωμη αν μακρυγορω και φορτωνο το θεμα μου με φιλοσοφιες

[/size]Παντα φιλικα
[/size]Βασιλης

[/size]Υ.Γ. μπορει να μου πει καποιος γιατι μου βγαζει στο κειμενο σε καποια σημεια αγκυλες με τη λεξη size
7
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Χθες στις 20:01 »
Φιλε μου,δεν εχω καμια αποψη γενικα για ενισχυτες κιθαρας.Απλα με αυτο που ειπα σκεψου πχ καποιον που ξεκιναει στιβο.Σκοπος του δεν ειναι να δει πως γινωντε οι προπονησεις ουτε να μαθει να κανει σοστη διατροφη.Σκοπος του ειναι στο τελος της σεζον να ειναι καλυτερος απο οτι ηταν στην αρχη,λαι οχι εκανε το 100αρι σε 2 λεπτα και μετα 1'50" αρα οκ αλλα να ειναι σε καποια ορια απιδεκτα μεσα.
Πχ σκεψου να φτια ξεις μια κιθαρα και μετα να μην παιζει γιατι εχει πολλα λαθη.Ε να το κανω τι;η μετα 2 χρονια να μαθεις μονο 1 συγχορδια.Παλι δωρο αδωρο
8
« Τελευταίο μήνυμα από handyman στις Χθες στις 17:37 »
Καλο το ταξιδι,αλλα το θεμα ειναι η ιθακη.Δηλαδη ο στοχος.Αν ριξεις ιδρωτα και αντι για ιθακη βγεις σε κανα "κουτσοχορι",να βρασω και ταξιδι και ολα

Φιλε saved η ιθακη για τον καθενα σιγουρα διαφερει αλλα στα 44 μου και εχοντας περασει απο διαφορα επαγγελματα αλλα και πρωσοπικα μονοπατια
τεχνολογικα και μη αν βγεις στο κουτσοχωρι οπως λες και εισαι γεματος εμπειρειες το κουτσοχωρι μπορει να ειναι και ο προσωπικος παραδεισος του καθενος
ετσι και αλλιως δεν περιμενω στα 44 μου να κανω καριερα με τη κιθαρα ουτε να γινω μουσικος αλλα να μαθω να την γρατζουναω και παλι και να μπορω να διασκεδαζω σε καμια παρεα με καλο κρασι και κουβεντουλα
τωρα αν στη πορεια μου προκυψει κατι αλλο δεν ξερω αυτη ειναι και η μαγεια του ταξιδιου.
Αν εχεις καποια αποψη για τον συγκεκριμενο ενισχυτη η εχεις να προτεινεις καποιον αλλο θα το εκτιμουσα.

Φιλικα Βασιλης
9
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Χθες στις 17:04 »
Καλο το ταξιδι,αλλα το θεμα ειναι η ιθακη.Δηλαδη ο στοχος.Αν ριξεις ιδρωτα και αντι για ιθακη βγεις σε κανα "κουτσοχορι",να βρασω και ταξιδι και ολα
10
« Τελευταίο μήνυμα από handyman στις Χθες στις 15:04 »
Μια χαρά είναι ο Mustang για το σπίτι.
Κατ' εμέ, μεγάλο Value For Money.

Παράθεση
Επειδη ειμαι και φαν της κατασκευης εφτιαχνα πλακετες και ενισχυτες μονος μου στα δεκαεπτα μου και σκεφτομαι καποια στιγμη στο μελλον να ξανασχοληθω με κατασκευες και ηλεκτρονικα

Κάποια στιγμή στο μέλλον, φτιάξε έναν λαμπάτο και θα είσαι κομπλέ  ;D

Αυτο σκεφτομαι και εγω οτι ειναι τιμια επιλογη για τα λεφτα του
Οσο για λαμπατο ειναι στο πολυ μελλον ειπαμε θα ξεκινησω παλι απο το μηδεν τη κιθαρα οποτε εχω δρομο μπροστα μου;D
βεβαια ο θειος μου τον οποιο χασαμε οταν ημουν 12 χρονων ηταν κατασκευαστης μπουζουκιων και δεν ηξερε να παιζει και πολυ καλα αλλα αγαπουσε τη δουλεια του και μαλιστα ακομα και σημερα σε αναλογο φορουμ συζητανε για τα οργανα που εφτιαχνε.
Ετσι και εγω μου αρεσει να ασχολουμε με πολλα απλα αλλα τα αφησα πισω μου,αλλα στη μεση (βλεπε οικογενεια καριερα κριση διαζυγιο) και ετσι θελω να ασχοληθω ξανα με παλιες αγαπες
Αυτο το καιρο ειμαι και σε αναζητηση καποιου χωρου για να βαλω τα εργαλεια μου
ασχολουμαι με ξυλουργικα και οχι μονο το λεει και το ονομα handyman οποτε στα σχεδια μου ειναι και κατασκευες
γυρω απο την κιθαρα και δεν ξερεις που θα με βγαλει οπως λεει και ο ποιητης σημασια εχει το ταξιδι και οχι η ιθακη.

Βασιλης 
Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10