Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10
1
Χορδές, πένες, αξεσουάρ / Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για σετ ακουστικής
« Τελευταίο μήνυμα από panixgr στις Σήμερα στις 11:02 »
όταν κολάνε οι χορδες στο νατ, η καλύτερη γιατριά που έχω βρει είναι μικρότερο μεγεθος χορδών, ή αλλιώς "δουλεύεις" λίγο το nut με χορδες 1-2 μεγέθη πάνω απο το τελικό-επιθυμητό, και τελικά όταν βάλεις το τελικό gauge κάθονται μια χαρά.Αλλη λύση είναι τα διάφορα λιπαντικά για nut, και φυσικά ο γραφίτης που λένε και οι φίλοι πιο πάνω.
2
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Σήμερα στις 08:33 »
Ο γιες.Καποτε οταν ημασταν μωρα σκαλωναν τα μεταλικα φερμουαρ στα μπουφαν τα περνουσαμε με το μολυβι 5-6 φορες πανω κατω και ηταν κομπλε
3
« Τελευταίο μήνυμα από Guitar Fan στις Σήμερα στις 08:28 »
Επίσης τα κλειδια της δεν είναι τπτ το ιδιαίτερο...ψιλοκολάνε κι όλας οταν την κουρδίζω.
Πιθανότατα κολλάνε οι χορδές στο νατ, ρίξε λίγο γραφίτη (κοινώς, ξύσε ένα μολύβι πάνω στις τρύπες του νατ  ;D )...

δηλ. η "σκόνη" από το μολύβι δρα σαν "λιπαντικό" και περιορίζει την τριβή μεταξύ χορδών και νατ;;

4
Μετατροπές, βλάβες, συντήρηση, κατασκευές / Απ: Precision bass-Custom made
« Τελευταίο μήνυμα από Uriah στις Σήμερα στις 01:39 »
Καταλαβαίνεις ότι έχει γίνει άριστη δουλειά χωρίς να δεις καν το όργανο.Αρκεί να δεις πόσο προσεγμένα έχει μπει ο χαλκός! :metal :solo :clap
Ευχαριστώ για την παρατήρηση. Η αληθεια ειναι πως δεν μπορω την τσαπατσουλιά ακομα και αν δε φαινεται, μου αρκει που το ξερω εγω.
Στο θεμα κλιπ που ζηταει και ο συνάδελφος, καθισα και εκανα μερικα συγκριτικά back to back με το fender και το λεγκο. Οι διαφορες στον ηχο μικρες οταν γραφω αλλα τεράστιες οταν παιζω απο τον ενισχυτη. Βρηκα ομως και κατι ακομα που δεν επιασα στο συντομο τεστακι με τον ενισχυτη σημερα: οι ψηλες χορδές ητοι D,g ειναι ποιο αδυναμες ηχητικα σε σχεση με τις Ε, Α. Αρα σηκωμα ο μαγνήτης απο την μερια εκεινη
5
« Τελευταίο μήνυμα από vegos στις Σήμερα στις 00:52 »
Επίσης τα κλειδια της δεν είναι τπτ το ιδιαίτερο...ψιλοκολάνε κι όλας οταν την κουρδίζω.
Πιθανότατα κολλάνε οι χορδές στο νατ, ρίξε λίγο γραφίτη (κοινώς, ξύσε ένα μολύβι πάνω στις τρύπες του νατ  ;D )...
6
Δικοί μας αυτοσχεδιασμοί και διασκευές / Απ: before love comes to town bass cover
« Τελευταίο μήνυμα από panixgr στις Χθες στις 23:45 »
Τι κομπρεσορα βρε παιδια..εδω ενα fade out ηθελα να βαλω στο τελος και δεν μπορουσα..
software? είτε στο DAW είτε στο πετάλι σου.
7
« Τελευταίο μήνυμα από GVen στις Χθες στις 23:02 »
Ναι συγνωμη...ξεχασα...η κιθαρα ηρθε σεταρισμενη με αυτες τις χορδες...οποτε για ιδιες το βλεπω
8
Δικοί μας αυτοσχεδιασμοί και διασκευές / Απ: before love comes to town bass cover
« Τελευταίο μήνυμα από Uriah στις Χθες στις 22:34 »
Δυνατος!! Τωρα που παιρνεις μπρος μη σταματας.
9
Απ' ότι βλέπω φοράει 10αρες, νομίζω για ακουστική 12άρες θα ήταν καλύτερα για αρχή. Μην περιμένεις πάντως να έχεις το ίδιο παίξιμο και feel με την ηλεκτρική
10
« Τελευταίο μήνυμα από GVen στις Χθες στις 21:53 »
Για να μην ανοιγω νεο topic θα γραψω εδω.
πήρα προσφατα αυτή την κιθαρα...http://www.karatzios.gr/shoppingcart/idetails.aspx?iid=221
Καθ' ότι αριστερόχειρας οι φτηνές επιλογές ειναι πολυ περιορισμένες.
Την πήρα για πρωτη ακουστική,φτηνή, για τις διακοπές(για να μην κουβαλάω ηλεκτρική και ενισχυτή) και για να ερθω σε επαφη με ακουστικές κιθαρες.Όπου έχω διαβασει καποια κρητική, πολλοί λενε ότι άλλαξαν χορδές και αλλαξε το ύφος της κιθάρας...έγινε καλυτερη.
Μιας και οι μαμήσιες χορδές μου φαίνονται καπως σκληρές, λέτε αν τις αλλάξω να διορθωθεί το πρόβλημα?
Επίσης τα κλειδια της δεν είναι τπτ το ιδιαίτερο...ψιλοκολάνε κι όλας οταν την κουρδίζω. Από την ESP μου (EC 256) έχω ένα σετ κλειδιών τα οποία αντικατέστησα με locking tuners, οποτε τα χω και κάθονται. Εμφανησιακά τουλάχιστον είναι ίδια. Τι λέτε...να τα αλλάξω?
Θα εκτιμήσω πολυ τη γνώμη σας μιας και σε καμια 10αριά μέρες φευγω διακοπούλες και θα πάρω το όργανο μαζί μου.
Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10