Αποστολέας Θέμα: Studio Monitors ( Passive/Active )  (Αναγνώστηκε 38680 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Studio Monitors ( Passive/Active )
« στις: 27/04/05, 12:52 »
Θέλω να πάρω δυο ηχεία, να είναι ουδέτερα σε ήχο (δλδ όχι περισσότερο πριμαριστά ή μπασαριστά) για να κάνω παραγωγες σε κομμάτια.
Τιμή να είναι περίπου μέχτι 800 ευρω.. πάνω κάτω εκεί, αν είναι ποιο κάτω ακόμα καλύτερα ;D

Έχει κάποιος να πρωτείνει καμιά καλή ιδέα/λύση?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #1 στις: 27/04/05, 15:54 »
ΔΕΝ ειμαι καθολου ειδικος στο συγκεκριμενο θεμα και απο οτι καταλαβα εσυ χρειαζεσαι επαγγελματικα.Εγω παντως εχω 2 bose 301 στον υπολογιστη και κανω αρκετα καλη δουλεια αλλα δεν ξερω αν θα κανουν για στουντιο.Για να παιρνω μια πρωτη γευση για τα κομματια μου ειναι καλα παντως.
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1241
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #2 στις: 27/04/05, 16:10 »
se authn thn timh..Genelec 1029 kai ta adam p11, isws kai ta adam p22
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #3 στις: 27/04/05, 18:10 »
.... Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με το Βαγγέλη ... Τα genelec-άκια είναι ίσως τα πιο πολύ χρησιμοποιούμενα monitors παγκοσμίως ... δικαίως κατά τη γνώμη μου ...
Αν το αποφασίσεις, ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.musicians-gear.com/cgi-local/priceslist.pl?src=593&ex=EUR_VAT
τα έχει 338 Ε (άντε και με τα μεταφορικά 400 δηλαδή με λιγο λιγότερο από 800Ε καθάρισες ...)
 
Ναι και στα Adam ...  8)

Ρίξε και μια ματιά και στη σειρά Studio Precision της Event Electronics ... Έχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ κριτικές (τα Active Studio Precision 8 ) αλλά είναι ακριβούτσικα ... οπότε μπορείς να πάρεις τα passive της σειράς :
http://www.musicians-gear.com/cgi-local/priceslist.pl?src=132&ex=EUR_VAT
http://www.event1.com/

/nEwBiE  8)

Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #4 στις: 28/04/05, 00:29 »
den gnwrizw dysthxws na se boithisw alla enisxyth exeis???an nai mexi posa watt yposthrizei?
Giati ti na ta kaneis ta hxeia ta toso epaggelmatika an o enisxyths den apodidei...
(isws na ennoeis tpt allo vevaia kai an mhn katalava kala... :-\
Cya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #5 στις: 28/04/05, 08:22 »
den gnwrizw dysthxws na se boithisw alla enisxyth exeis???an nai mexi posa watt yposthrizei?
Giati ti na ta kaneis ta hxeia ta toso epaggelmatika an o enisxyths den apodidei...
(isws na ennoeis tpt allo vevaia kai an mhn katalava kala... :-\
Cya!

Εννοώ κάτι άλλο. Θέλω να δουλευω την παραγωγή σε ένα κομμάτι, όχι να παίζω κιθάρα από τα ηχεία.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #6 στις: 28/04/05, 08:25 »
.... Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με το Βαγγέλη ... Τα genelec-άκια είναι ίσως τα πιο πολύ χρησιμοποιούμενα monitors παγκοσμίως ... δικαίως κατά τη γνώμη μου ...
Αν το αποφασίσεις, ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.musicians-gear.com/cgi-local/priceslist.pl?src=593&ex=EUR_VAT
τα έχει 338 Ε (άντε και με τα μεταφορικά 400 δηλαδή με λιγο λιγότερο από 800Ε καθάρισες ...)
 
Ναι και στα Adam ...  8)

Ρίξε και μια ματιά και στη σειρά Studio Precision της Event Electronics ... Έχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ κριτικές (τα Active Studio Precision 8 ) αλλά είναι ακριβούτσικα ... οπότε μπορείς να πάρεις τα passive της σειράς :
http://www.musicians-gear.com/cgi-local/priceslist.pl?src=132&ex=EUR_VAT
http://www.event1.com/

/nEwBiE  8)




Νιου, καλά τα link που μου έδωσες αλλά περιέχουν μέσα πολλά μοντέλα με διάφορες τιμές. Ποια εννοείς ακριβώς? Το site τους για να διαβάσω χαρακτηριστικά?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος dessypris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζεις καλλίτερα με μουσική
    • Προφίλ
    • http://www.dessypris.com
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #7 στις: 28/04/05, 09:35 »
Ρίξε μια ματιά και στα ALESIS Monitor ...Φτηνά και ικανοποιητικά...
Αν δεν έχεις και τελικό γι αυτά. "βγαίνουν" και αυτοενισχυόμενα (active), που είναι κάπως ακριβότερα, αλλά δεν πληρώνεις και ενισχυτή...
Καλό Πάσχα...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #8 στις: 28/04/05, 14:48 »
Μπορεις να δεις και τα Behringer Εurolive B215A...

Στα 317€ ειναι μεσα στα ορια τιμης...

Επισης δες και τα Yamaha, καθως τα ΝS10 (δυστηχως passive) αποτελουν standard οσο αφορα studio monitors.

Yπαρχει ομως και η σειρα MSP που ειναι active.



If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #9 στις: 28/04/05, 15:07 »
Δεν θέλω Behringer παιδιά, ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω.

Τα NS10 της Yamaha τα ξερω, τα δουλευω και εγω αλλά δεν μου αρέσουν. Έχουν περισσότερα μπάσα από ότι πρέπει, αν ήταν λιγότερο μπασαριστά θα ήταν πολύ καλά. Κάτι τέτοιο θέλω και εγω.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #10 στις: 28/04/05, 16:33 »
Τα NS10 της Yamaha τα ξερω, τα δουλευω και εγω αλλά δεν μου αρέσουν. Έχουν περισσότερα μπάσα από ότι πρέπει, αν ήταν λιγότερο μπασαριστά θα ήταν πολύ καλά. Κάτι τέτοιο θέλω και εγω.

Γι αυτο σου ειπα να ακουσεις τα ΜSP...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #11 στις: 28/04/05, 23:42 »
.... Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με το Βαγγέλη ... Τα genelec-άκια είναι ίσως τα πιο πολύ χρησιμοποιούμενα monitors παγκοσμίως ... δικαίως κατά τη γνώμη μου ...
Αν το αποφασίσεις, ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.musicians-gear.com/cgi-local/priceslist.pl?src=593&ex=EUR_VAT
τα έχει 338 Ε (άντε και με τα μεταφορικά 400 δηλαδή με λιγο λιγότερο από 800Ε καθάρισες ...)
 
Ναι και στα Adam ...  8)

Ρίξε και μια ματιά και στη σειρά Studio Precision της Event Electronics ... Έχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ κριτικές (τα Active Studio Precision 8 ) αλλά είναι ακριβούτσικα ... οπότε μπορείς να πάρεις τα passive της σειράς :
http://www.musicians-gear.com/cgi-local/priceslist.pl?src=132&ex=EUR_VAT
http://www.event1.com/
/nEwBiE  8)

Νιου, καλά τα link που μου έδωσες αλλά περιέχουν μέσα πολλά μοντέλα με διάφορες τιμές. Ποια εννοείς ακριβώς? Το site τους για να διαβάσω χαρακτηριστικά?


Ρε συ, πήγες στα links που σου'δωσα ?  >:( ...
Εδώ : http://www.event1.com/ είναι η εταιρεία όπου θα βρεις το μοντέλο που σ' ενδιαφέρει και εδώ : http://www.musicians-gear.com/cgi-local/priceslist.pl?src=132&ex=EUR_VAT θα βρεις την τιμή του ...
ομοίως (για τα genelec) :
Εδώ : http://www.genelec.com/ είναι η εταιρεία όπου θα βρεις το μοντέλο που σ' ενδιαφέρει και εδώ : http://www.musicians-gear.com/cgi-local/priceslist.pl?src=593&ex=EUR_VAT  θα βρεις την τιμή του ...

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1241
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #12 στις: 15/10/05, 21:39 »
kar,

dokimase kai ta event 20/20 , eite se active eite se passive ekdoxh, exoun parei exairetikes kritikes, kai ta passive sto thomann kostizoun xalara 295 EUR, xtupa kai mia telikh Alesis RA-300 (185 EUR) kai eisai wraios....
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος JimTemoe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΈΛΛΗΝΑ ΜΑΓKA...!ΑΡΣΕΝΙΚΕ...!
    • Προφίλ
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #13 στις: 23/10/05, 01:05 »
Και εγώ ενδιαφέρομε για active studio monitors και έχει εδώ και δυο μήνες και, που έχω φαΐ στην κυριολεξία τα μαγαζιά, αλλά στο φινάλε αυτό που κατάφεραν ήταν να με μπερδέψουν. Τέλος μιλούσα με ένα φίλο που έχει studio και μου πρότεινε τις JPL κάτι active studio monitors που είχε και θα έλεγα ότι με εντυπωσίασαν και σαν ήχο αλλά και σαν 350 € που έχουν
Τώρα θα ήθελα την γνώμη σας αν τα ξέρετε και είναι καλά, ή υπάρχει κάτι καλύτερο γύρω στα 400 €.

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1241
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #14 στις: 18/11/05, 17:00 »
hrthane proxthes ta hxeia...agorasa telika ta samson rubicon6a, ta opoia, sumfona me ta autia mou kai tis kritikes pou diabasa, einai, pairnontas bebaia upopshn thn timh, apo tis kalliteres dunates epiloges....
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #15 στις: 14/09/07, 13:54 »
Ένας φίλος θέλει να αγοράσει monitor(active) για το σπίτι.Τα θέλει καθαρά για την μουσική(metal κυρίως).Τι προτείνετε?Μπορεί να διαθέσει μέχρι και 700 το πολύ αν είναι καλα τα monitor..για αυτα εδώ τι λέτε? http://www.thomann.de/gr/alesis_m1_active_620.htm
Αααααα..επίσης ξέρετε που μπορεί να πάει για να ακούσει καποια μοντέλα?
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #16 στις: 14/09/07, 16:17 »
Αν δεν κάνω λάθος αυτά δεν πρέπει να είναι monitor ηχεία..
Τα monitor ηχεία είναι flat και δεν κάνουν για να ακούς μουσική...
Αυτά είναι κανονικά ήχεια...
Για monitor οι τιμές ανεβαίνουν πολύ και είναι μόνο για μιξεις..
Πάντως αυτά νομίζω τα έχω ακούσει και είναι αρκετά καλά ηχεία...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #17 στις: 14/09/07, 17:34 »
Τα ηχεία είναι monitor...γιατι δεν κάνουν για να ακους μουσικη?
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #18 στις: 14/09/07, 18:38 »
Τα ηχεία είναι monitor...γιατι δεν κάνουν για να ακους μουσικη?


Κατ' αρχάς ας ξεδιαλύνουμε το μυστήριο... Τα συγκεκριμένα ηχεία είναι, η τουλάχιστον χαρακτηρίζονται ως, active nearfield monitor. Αυτό σημαίνει οτι είναι αυτοενισχυόμενα και λειτουργούν καλύτερα σε κοντίνες αποστάσεις από τον ακροατή (αυτό σημαίνει nearfield), σε αντίθεση με τα "κανονικά" ηχεία που αποδίδουν καλύτερα όταν υπάρχει μια σχετική απόσταση μεταξύ ηχείου και ακροατή.

Tώρα, γιατί δεν κάνουν για απλή ακρόαση? Διότι πολύ απλά ένα monitor ηχείο, nearfield ή όχι, είναι κατασκευασμένο για να έχει επίπεδη καμπή ανταπόκρισης σε όλο το φάσμα των συχνοτήτων που καλύπτει. Αυτό εννοούμε όταν λέμε flat ή ουδέτερο και όχι το πόσο μοιάζει στην 30" που θα θέλαμε να κρέμεται στο σαλόνι μας.  :)

Τα "κανονικά" ηχεία ενός στερεοφωνικού ενισχύουν κάποιες συχνότητες, κυρίως τα μεσσαία-μπάσσα και τα υψηλά-πρίμα (mid-bass και upper highs). Αυτό δεν το κάνει ένα monitor ηχείο, η τουλάχιστον δεν θά πρεπε. Το καλό monitor ηχείο δεν χρωματίζει τον ήχο διότι σκοπός του είναι να δώσει στον ηχολύπτη την πληρεστέρη ακουστική "εικόνα" του τί μιξάρει. Το καλό "κανονικό" ηχείο έχει ως σκοπό να δώσει στον ακροατή μια πιο φιλική ακουστική εικόνα και μάλιστα ενός σήματος που έχει περάσει από μίξη και mastering.

Εάν ο φίλος σου θέλει ηχεία για να ακούει μουσική τότε καλύτερα να στραφεί σε κάτι πιο hi-fi, όπως τα συστήματα 2.1 που κυκλοφορούν στην αγορά.

Εάν όμως θέλει να ηχογραφεί και να μιξάρει ήχο τότε πάει για nearfield monitors, εκτός αν σκοπεύει να μιξάρει από απόσταση από τα ηχεία, οπότε θέλει midfield monitors.

Για τα συγκεκριμένα active nearfield monitors που αναφέρεις δεν έχω συγκεκριμένη γνώμη αφού δεν τα έχω ακούσει. Αλλά γενικά είμαι της άποψης ότι τα 6.5" ηχεία δεν είναι απολύτως κατάλληλα και ότι ένα 8" ηχείο αποδίδει καλύτερα τις μπάσες συχνότητες και άρα δίνει πληρέστερη "εικόνα". Κατα την προσωπική μου άποψη ένα καλό ζεύγος active nearfield monitors στην τιμή των 700€ είναι τα  Tannoy Reveal Aktiv 8D.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #19 στις: 14/09/07, 20:13 »
Αν αυτό που θες να ακούσεις είναι ακριβώς αυτό που είχε στο μυαλό του ο μηχανικός ήχου που επιμελήθηκε μια παραγωγή τότε ο καλύτερος τρόπος είναι μέσω μόνιτορ που δεν χρωματίζουν. Ακόμα και στα hi fi και hi end ηχεία υπάρχουν άλλα με monitor χαρακτήρα και άλλα που χρωματίζουν.

Άλλη εμπειρία τα μέν και άλλη τα δέ σίγουρα αλλά εγώ προτιμώ τον μόνιτορ ήχο.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #20 στις: 14/09/07, 21:26 »
Θα προσθεσω σε αυτα που ειπε ο Arg0 πως τα συγκεκριμενα κατατασονται σχεδον στα multimedia monitors, τα οποια το τελευταιο καιρο κανουν θραυση αναμεσα σε εταιριες low budget ( Edirol, Behringer, κλπ ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #21 στις: 15/09/07, 00:06 »
Αυτό λέω και εγώ....είπα να μην χρησιμοποιήσω την φράση multimedia speakers αλλά αυτό είναι τα συγκεκριμένα ηχεία...
Αυτά τα ηχεία ΔΕΝ είναι monitors...ίσως με την ευρύτερη έννοια...όχι με αυτή που χρησιμοποιούμε όταν μιλάμε για ηχογραφήσεις...

Πάντως εγώ πιστεύω πως τα monitor ηχεία δε σε αφήνουν ευχαριστηθείς την μουσική που ακούς...σου δίνουν έναεπίπεδο αποτέλεσμα χωρίς "ένταση"....δεν κάνουν για να ακούς μουσική...
Είναι για να δίνουν μια πιο αντικειμενική άποψη στην ηχολήπτη και τίποτε άλλο....

Πάντως όπως είπα αυτά τα ηχεία εμένα δε με χαλάνε...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #22 στις: 15/09/07, 00:14 »
Δεν παίρνει κανένα ηχοσύστημα καλύτερα? Πιο φθηνά θα του βγεί και θα έχει και καλό και δυνατό ήχο από τα (όπως ολοι είπαν παραπάνω) "επίπεδα" ηχεία/monitors.  8)

Αποσυνδεδεμένος Sbiblerubleb

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #23 στις: 24/11/07, 02:37 »
θελω να ακουω μουσικη απο το λαπτοπ, να γραφω και να επεξεργαζομαι μουσικη στο λαπτοπ και σε τετρακαναλο παλιο κασετοφωνο fostex x-28.
υποψιν τα behringer truth 2030p passive
kai behringer ms40,165 euro?
προτεινετε μηπως κατι αλλο?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Studio Monitors ( Passive/Active )
« Απάντηση #24 στις: 30/11/07, 11:46 »
Ας τα παρουμε με τη σειρα ;)

1) Passive ειναι τα μηχανηματα τα οποια δεν εχουν δικη τους ενισχυση του ηχου και χρειαζονται εξωτερικο ενισχυτη για να δωσουν ηχο. Εννοειται πως στην περιπτωση των monitors, τα passive ειναι αυτα που απλα χρειαζονται εναν ενισχυτη για τον ηχο τους. Αναλογα τα active, εχουν "build in" τον ενισχυτη τους, οποτε δεν χρειαζονται ενισχυτη.
2) Τα nearfields monitors ειναι το 80% του ηχου που θα παρεις απο μια ηχογραφηση. Προκειται για monitors τα οποια εχουν κατασκευαστει ετσι ωστε να δινουν οσο το δυνατον μεγαλυτερο ευρος συχνοτητων. Τοποθετουνται κοντα στην κονσολα ( με τη διαταξη ενος ισοσκελους τριγωνου. Πληροφοριες γι'αυτο θα βρεις μεσα στο manual του καθε ηχειου ) και σε πολλες περιπτωσεις, οι ηχοληπτες τα συνοδευουν και απο ειδικα woofer monitors, ωστε να παρουν ολες τις συχνοτητες.
Για ενα σπιτι, τα near fields ειναι ο,τι το καλυτερο.
3) Τα multimedia speakers ειναι τα απλα ηχεια που μπορει να εχει ενας υπολογιστης. Θεωρητικα εχουν και αυτα μεγαλο ευρος συχνοτητων, ομως η κατασκευη τους ειναι τετοια, ωστε να μην αποδιδουν καθαρα τις "ακραιες" συχνοτητες. Εχουν μικρη ισχυ και ειναι πιο χρησιμα σε περιπτωσεις που καποιος θελει να ακουει καθαρα μουσικη...Για κατι παραπανω, δεν κανουν.

Προσωπικη αποψη.
Καλη εταιρια η behringer, ομως η μετρια ποιοτητα υλικων και τα "κλεμμενα" σχεδια της στο θεμα monitoring, την κατατασσουν στη μετρια προς κακη ποιοτητα monitors. Η αληθεια ειναι πως τα Truth για καποιον "φτωχουλη" ειναι ο,τι πρεπει, ομως για καποιον που θελει να κανει μια αξιοπρεπη μιξη, προφανως δεν κανουν. Δινουν πολλα μπασα, μηδενικα μεσαια και τα πριμα ειναι "σκοτωμενα" ( παραξενο, ομως αληθινο ). Ο,τι ρυθμιση και να κανεις, παλι θα ακουγονται "κενα" και "μπουκωμενα"..

Εγω αναζητωντας monitors, περασα απο εταιριες οπως Roland, Edirol, Samson. H καθε μια εχει τις ιδιαιτεροτητες της, ομως στις χαμηλες τιμες των 150-250Ε, καμια απο τις 3 δεν ηταν καλη ( με τα δικα μου προτυπα ).
Η Roland, απλως δινει σε αυτη την τιμη multimedia speakers, παρολο που η ιδια θα ηθελε να τα ονομαζει monitros ( Υποψιν, σαν εταιρια την εκτιμαω παρα πολυ, αλλα πραγματικα ο,τι πληρωνεις παιρνεις ).
Η Edirol, που ειναι το "παιδακι" της Roland, δεν εχει να δωσει κατι ιδιαιτερο:
http://www.thomann.de/gr/edirol_ma15d.htm
http://www.thomann.de/gr/edirol_ma15dbk.htm
Κατα τη γνωμη μου, εχουν πολυ δρομο μπροστα τους..Και σε αυτη την τιμη δεν βλεπω να αναβαθμιζουν τα υλικα που χρησιμοποιουν ( και καλα κανουν οι ανθρωποι, γιατι δεν ειναι και Behringer.. )

Η ESI εχει καποια μοντελα, τα οποια ομολογω πως δεν ακουσα:
http://www.thomann.de/gr/esi_near05_aktive_nahfeldmonitore.htm
Εχω την καρτα της ( ESI ESP1010 ) και γενικα πιστευω πως σε αυτη την εταιρια, ο,τι πληρωνεις παιρνεις. Ουτε για μια στιγμη δεν αισθανθηκα πως με κοροιδεψαν. Αν τα βρεις πουθενα, ακουσε τα.

Η M-Audio αποκλειστηκε κιολας απο την πρωτη στιγμη, γιατι η ποιοτητα των καρτων της ειναι προβληματικη, ποσο μαλλον των monitors της. Ειχα ακουσει αυτα:
http://www.thomann.de/gr/maudio_dx4_studiophile.htm
και το μονο που εκανα ηταν να γελασω..Χαμενες συχνοτητες, προβληματικο "σασι" ( τριζει, αν το πιεσεις ) και καμια εννοια του "μετριου" ηχου.

Τελικα κατεληξα εδω:
http://www.thomann.de/gr/alesis_m1_active_620.htm ( μονο που πηρα τα 520, που εχουν τεθει εκτος κυκλοφοριας πια ).
Μετρημενος ηχος, καμια βαβουρα και καλο σασι. Ο,τι θελει κανεις για να κανει μια αξιοπρεπη δουλεια, με ελαχιστο κοστος.


Παντως, πριν πας να παρεις οτιδηποτε, αναζητησε καπου τα μοντελα που θελεις. Πρεπει να τα ακουσεις, να τα ζυγισεις στο αυτι σου και μετα να τα αποκτησεις. Ειναι σημαντικο να δεις εαν η ηχητικη σου απαιτηση, ταιριαζει με τον ηχο των monitors που θα παρεις.

Και κατι τελευταιο. Μονο εαν εχεις εξωτερικο ενισχυτη, να παρεις passive. Εαν δεν εχεις, τοτε προτιμησε τα active.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/08, 10:02
από death
4 Απαντήσεις
3198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/09, 16:56
από Sbiblerubleb
3 Απαντήσεις
3214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 13:19
από adr1anos
8 Απαντήσεις
4449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 14:01
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
3 Απαντήσεις
3016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/10, 22:27
από m@ster k@frer
8 Απαντήσεις
3625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/11, 12:59
από m@ster k@frer
6 Απαντήσεις
4976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 19:34
από fstat
0 Απαντήσεις
2519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/12, 14:56
από George123
2 Απαντήσεις
12667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/12, 01:45
από BASSER
10 Απαντήσεις
12072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/19, 00:13
από saved