Σελίδες:
  • #26 από Sbiblerubleb στις 02 Dec 2007
  • EFXARISTW GIA TO XRONO SOY FREEMIND.
    HMOYN ETOIMOS NA AKOUSW TA FOSTEX PMO.4,OTAN ANATHEWRHSA TELIKA THN OIKONOMIKH MOY KATASTASH,KAI KATELHXA STA KALOUTSIKA MULTIMEDIA 
    Klipsch ProMedia GMX A (2.1)
    http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977637&product=983187

    KAI EIMAI ARKETA EFXARISTHMENOS.OTAN MPORESW KAI XREIASTW KATI TOSO KALO TOTE THA THN PSAKSW KALYTERA.
  • #27 από freemind στις 02 Dec 2007
  • Καλοριζικα, απλως να σε προειδοποιησω πως αυτα ειναι multimedia speakers και οχι monitοrs. Δεν μπορεις να κανεις μια καλη επεξεργασια ηχου πανω τους. ;)
    Θα απολαυσεις ομως σιγουρα πολλες ταινιες :)
  • #28 από CENTRAL στις 21 Dec 2007

  • Η M-Audio αποκλειστηκε κιολας απο την πρωτη στιγμη, γιατι η ποιοτητα των καρτων της ειναι προβληματικη, ποσο μαλλον των monitors της...


    Πραγματικά μου κάνει εντύπωση το σχόλιό σου για την M-Audio.

    Μου την έχουν συστήσει όλοι ανεξαιρέτως στην αναζητησή μου για ένα usb interface που θα πάρω στο επόμενο διάστημα.
    Αν δε σου κάνει κόπο να μας έλεγες την εμπειρία σου?
  • #29 από freemind στις 22 Dec 2007
  • Καταρχας, πριν απαντησω επι των M-AUDIO, πρεπει να πω πως αναζητωντας monitors πριν 2,5 μηνες περιπου, ακουσα πολλα μοντελα απο διαφορετικες μαρκες.

    Τα M-Audio αποδεικνυαν συνεχως πως τα φτηνα υλικα, αποτελουσαν προβλημα στην αποδοση τους. Οπως αναφερω και στο προηγουμενο post μου, τα DX4 STUDIOPHILE ειχαν μεγαλο προβλημα με "τριξιμο" και "τζουφιο" ηχο, σε σχεση με αντιστοιχα μοντελα της ιδιας τιμης.

    Νομιζω πως εαν κανει καποιος μια αναζητηση σε ξενα forum, θα διαπιστωσει ποσο μεγαλο προβλημα εμφανιζεται με drivers, στησιμο, ηχογραφησεις, κλπ στις καρτες της συγκεκριμενικης εταιριας.
  • #30 από CENTRAL στις 27 Dec 2007
  • Αμ, γι' αυτό πρέπει πάντα τελικά να κάνεις την καλύτερη δυνατή έρευνα πριν αγοράσεις κάτι.

    Ειδικά στις μέρες μας που τα χρήματα δεν περισεύουν...

    Να' σαι καλά, θα κοιτάξω το Alesis IO2 τελικά, είναι και οικονομικότερο!
  • #31 από faser στις 31 Jan 2008
  • Γεια σας,

    Επειδή σκέφτομαι σιγά-σιγά να επενδύσω σε ένα home recording studio (θα διαμορφώσω ένα κενό χώρο στο σπίτι μου), διάβασα κάποια πράγματα σχετικά με το set-up ενός καλού home studio..
    Αυτό που μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση είναι πως 1 από τις 3 σημαντικότερες επιλογές που πρέπει να κάνει κάποιος wannabe ηχολήπτης  :P είναι η επιλογή του monitor ή αλλιώς των ηχείων με τα οποία θα ακούει το αποτέλεσμα της ηχογράφησης και ανάλογα θα το διαμορφώνει.. Σε μια συζήτηση με τον Freemind μου είχε πει ακριβώς το ίδιο πράγμα..

    Το θέμα είναι αρκετά εκτενές και ελπίζω να γίνει μια καλή συζήτηση για να μάθουμε και εμείς οι άσχετοι περί home recording κάποια βασικά πράγματα.. Απ'το δίλλημα digital/analog method, dynamic/condenser mic, PC/Mac platform μέχρι λιγότερο σημαντικά θέματα όπως αν θα πρέπει να χωρίζουμε το rehearsal room από το mastering room ή πιο software θα χρησιμοποιούμε, η συζήτηση δεν τελειώνει ποτέ..

    Σε αυτή τη φάση του εξοπλισμού μου θα ήθελα να ρωτήσω ποιες είναι οι βασικές παράμετροι που πρέπει να λαβαίνουμε υπόψιν μας κατά την έρευνα αγοράς ενός monitor.. Όπως το σκέφτομαι πρέπει σίγουρα να "εκπέμπει" στα Hz που ακούει το ανθρώπινο αυτί (20Hz- 20.000Hz) για να μην θάβονται κάποιες συχνότητες και το ηχητικό αποτέλεσμα είναι άλλο από αυτό που ακούμε, αλλά υπάρχει κάτι άλλο σημαντικό που πρέπει να προσέχουμε; Επίσης φαντάζομαι ότι τα 2 ηχεία ενδεικνύονται λόγω της στερεοφωνικής εικόνας που παράγουν, αλλά μήπως χρειάζονται περισσότερα;

    Πληροφοριακά να αναφέρω ότι στόχος είναι η ηχογράφηση μιας no-vocal τυπικής rock/metal μπάντας, δηλαδή τύμπανα, κιθάρες, μπάσα, πλήκτρα, (φωνή δεν με ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση).. Σε πρώτη φάση θέλω να μάθω πληροφορίες σχετικά με τα monitors.. Δεν αναφέρω budget γιατί δεν θα ήθελα να σας βάλω σε κόπο να ψάξετε να μου προτείνετε monitors, απλά θα ήθελα να μάθω χαρακτηριστικά για την έρευνα αγοράς.. Αν πάει καλά η συζήτηση όμως ετοιμάζω και άλλα steps..  :D

    P.S.: Έχω έτοιμες συνθέσεις που παραμένουν στο guitar pro ::).. Θα ήθελα να με βοηθήσετε να τις δω κάποτε σε αξιοπρεπή απόδοση ήχου σε ένα wav..
  • #32 από RORY GALLAGHER στις 31 Jan 2008

  • P.S.: Έχω έτοιμες συνθέσεις που παραμένουν στο guitar pro ::).. Θα ήθελα να με βοηθήσετε να τις δω κάποτε σε αξιοπρεπή απόδοση ήχου σε ένα wav..

    Από το guitar pro πάντως μέχρι τη δημιουργίa home studio υπάρχουν χίλια στάδια....Μήπως θα ταν καλύτερα να ξεκινήσεις αγοράζοντας μια καλή κάρτα ήχου ώστε να δοκιμάσεις σε πρώτη φάση να ηχογραφήσεις κιθάρα και να μάθεις και κανα δυο πράγματα στο cubase?Εκεί είναι όλο το θέμα,ότι εξοπλισμό και να πάρεις, πρέπει να ξέρεις να χειρίζεσαι κάποια προγράμματα...Σε δευτερο στάδιο προχωράς σε αγορά ακουστικών και monitor,και σιγά σιγά και βλέποντας αν τραβάει ή όχι το πράμα,φτιάχνεις το στουντιο σου... ;)
    Όσο για το pc/mac οι mac θεωρούνται πολύ σταθεροί, αλλά δε νομίζω να είναι αναγκαίοι σε ερασιτεχνικό επίπεδο ???
    Και στο δίλλημα analog/digital εννοείται πλέον digital(εκτός αν θες να δώσεις ολόκληρη περιουσία,άσε που έχει κ απίστευτες ευκολίες) :)
    Μετά αν είναι να κάνεις στούντιο,θα πρέπει να σε απασχολήσουν και θέματα όπως η ηχομόνωση και η ηχοαπορρόφηση..

    PS:το ξέρω ότι δεν απάντησα σ'αυτό που ρωτάς(περι μονιτορ),απλά είπα κάποιες σκέψεις...Καλή συνέχεια πάντως σε ότι κάνεις :)
  • #33 από faser στις 31 Jan 2008
  • Ευχαριστώ Rory (μας άφησε ο μπαγάσας ο Ιρλανδός ::)),

    Μπορεί να μην απάντησες ευθέως στο ερώτημα μου αλλά μου έδωσες αρκετές πληροφορίες για τα debates  :D..

    Εντωμεταξύ, φταίω γιατί δεν έδωσα να καταλάβει κάποιος σε τι επίπεδο βρίσκομαι..

    Λοιπόν, μόλις αγόρασα μια αξιοπρεπή κάρτα ήχου (Mackie Onyx Satellite) και ένα επίσης αξιοπρεπές μικρόφωνο (Shure SM57) οπότε έλεγα να γεμίσω τον λιγοστό - είναι η αλήθεια - ελεύθερο χρόνο μου με κάποιες ηχογραφήσεις..

    Είχα ασχοληθεί και παλιότερα με ηχογράφηση σε μια παλιά Soundblaster, και γνωρίζω αρκετά καλά προηγούμενες εκδόσεις του Cubase (όχι τόσο καλά όσο το Cakewalk αλλά με ένα σχετικό brush-up πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα) όπως επίσης και είχα ένα προσωπικό φίλο ηχολήπτη (τώρα εξαιτίας του δύσκολου επαγγέλματος τα έχει παρατήσει και δεν μπορεί πλέον να με συμβουλέψει :().. Παλιά ηχογραφούσα κιθάρες, μπάσα straight out of the amp ενώ πρόσθετα drums με διάφορα προγράμματα όπως το fruit loops κ.λπ.. Πλέον θέλω να δοκιμάσω τον "σωστό" τρόπο (ηχογράφηση καμπίνας με μικρόφωνο, πλήκτρα μέσω Midi και φυσικός ήχος στα τύμπανα)..

    Το μόνο πρόβλημα είναι ότι η τεχνολογία έχει προοδεύσει απίστευτα και γι'αυτό ζητούσα κάποιες πληροφορίες σχετικά με το νέο gear και τις νέες τάσεις.. Βέβαια δεν θα έλεγα όχι και σε όποιον θέλει να κάνει μια εισαγωγή στο home recording για να μαθαίνουμε όλοι διότι η Ελληνική Σκηνή έχει ανάγκη από σπιτικές παραγωγές και κυρίως τα παιδιά στην επαρχία που δεν έχουν την δυνατότητα να πάνε να ηχογραφήσουνε σε κάποιο studio..
  • #34 από Kostas Laiho στις 31 Jan 2008
  • http://www.tweakheadz.com/guide.htm
    λέει απλα τα πάντα..
  • #35 από vangelis στις 31 Jan 2008
  • ειναι πολυδιαστατο το θέμα...

    καλά ηχεια δεν πρεπει να χρωματιζουν τον ηχο, δεν θα πρεπει να τονίζουν καποιες συχνότητες, πρεπει δηλαδη να ειναι ουδέτερα..ο λογος ειναι να μπορεις να κρίνεις εσυ την ηχογραφηση σου...

    Περα από αυτό...πρεπει να στηθούν βασικά ελέυθερα στον χώρο...την στιγμή που βρίσκονται κοντά σε τοιχο, τονίζονται τα μπασσα...εχω δει άτομα που αυτομάτως, ότι και να κάνουν, επειδη εχουν τα ηχεια τους σε τοιχο, κατεβάζουν τα μπασσα...

    Το αλλο σημαντικο ειναι να μπορεισ να κρινεις πως ακουγονται τα ηχεια σου, γαι αυτο τον σκοπο ακους ετοιμες παραγωγες που σου αρεσουν, ετσι ωσθε να συνηθίσει το αυτί σου.

    υπάρχουν πολλά καλά και φτηνά ηχεια στην αγορά...όπως και βεβαια πολλά φτηνα και χάλια ηχεια...

  • #36 από faser στις 31 Jan 2008
  • http://www.tweakheadz.com/guide.htm
    λέει απλα τα πάντα..

    Σε ευχαριστώ.. Φαίνεται πολύ καλό και πλήρες site..

    καλά ηχεια δεν πρεπει να χρωματιζουν τον ηχο, δεν θα πρεπει να τονίζουν καποιες συχνότητες, πρεπει δηλαδη να ειναι ουδέτερα..ο λογος ειναι να μπορεις να κρίνεις εσυ την ηχογραφηση σου...

    Vangelis, μου φαίνεται πολύ λογικό αυτό που λες.. Τι εννοείς όμως "ουδέτερα" ηχεία; Δηλαδή να υποθέσω ότι θα πρέπει να προτιμήσω ένα full range monitor από ένα monitor με tweeter, woofer και sub-woofer, γιατί πιθανώς κάποιο από αυτά να είναι πιο διαπεραστικό και να δίνει την ψευδαίσθηση των υψηλών πρίμων, μεσαίων ή μπάσων αντίστοιχα;
  • #37 από Fteo στις 31 Jan 2008
  • Εννοει οτι το ζευγαρι ηχειων που θα παρεις (Το subwoofer ασ'το αρχικα, θελει πολυ καλη διαμορφωση του χωρου για να λειτουργει σωστα) που στις περισσοτερες περιπτωσεις αποτελειται απο ενα woofer και ενα tweeter το καθε ηχειο, θα πρεπει να αποκρινεται επιπεδα σε ολο το ακουστικο ευρος του. Πχ μπορει καποια ηχεια να τονιζουν την περιοχη γυρω στα 120 Hz περισσοτερο η λιγοτερο απο το κανονικο η αναλογως την ενταση που τα λειτουργεις να αλλαζει παρα πολυ η συμπεριφορα τους στις υψηλες συχνοτητες. Η αγορα ειναι πολυ μεγαλη κ τα μονιτορ ακτος απο το να ειναι επιπεδα θα πρεπει να ταιριαζουν κ στα αυτια σου, οπως ενα μουσικο οργανο ενω ειναι καλο θα πρεπει να σου "καθεται" καλα στο χερι. Το καλυτερο ειναι να πας σε ενα καταστημα με ενα δυο CD του εμποριου που εχουν μιξεις που σου αρεσουν και να δεις πως ακουγονται διαφορα μονιτορ.
  • #38 από faser στις 31 Jan 2008
  • Εννοει οτι το ζευγαρι ηχειων που θα παρεις (Το subwoofer ασ'το αρχικα, θελει πολυ καλη διαμορφωση του χωρου για να λειτουργει σωστα) που στις περισσοτερες περιπτωσεις αποτελειται απο ενα woofer και ενα tweeter το καθε ηχειο, θα πρεπει να αποκρινεται επιπεδα σε ολο το ακουστικο ευρος του. Πχ μπορει καποια ηχεια να τονιζουν την περιοχη γυρω στα 120 Hz περισσοτερο η λιγοτερο απο το κανονικο η αναλογως την ενταση που τα λειτουργεις να αλλαζει παρα πολυ η συμπεριφορα τους στις υψηλες συχνοτητες.
    Τώρα με αυτό που μου είπες κατάλαβα.. Ελπίζω μόνο να μπορέσω να βρω τις καμπύλες συχνοτήτων κάθε monitor για να τις αντιπαραβάλω.. Thanks Fteo  :D
  • #39 από Baphomet (Πέτρος) στις 19 Feb 2008
  • διάβασα όλα τα παραπάνω και προβληματίστηκα αρκετά... αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν αρκετές αξιόπιστες λύσεις αν δώσεις κοντά 1000 ευρώ για μόνιτορ... αλλά για κάτι πιο φτηνό που θες στον υπολογιστή που γράφεις σπίτι σου τι χρησιμοποιείς?? Εννοώ αν δεν είσαι διατεθειμένος να τα σκάσεις χοντρά πρέπει να συμβιβαστείς με Multimedia ηχεία??
  • #40 από freemind στις 19 Feb 2008
  • Πετρο, δυστυχως τα multimedia speakers δεν θα σε βοηθησουν να κανεις σωστα τη δουλεια σου. Μπορεις απλως να επενδυσεις σε ακουστικα, ωστε να εχεις τουλαχιστον ενα καλο δειγμα μεσω αυτων.
  • #41 από Baphomet (Πέτρος) στις 19 Feb 2008
  • Πετρο, δυστυχως τα multimedia speakers δεν θα σε βοηθησουν να κανεις σωστα τη δουλεια σου. Μπορεις απλως να επενδυσεις σε ακουστικα, ωστε να εχεις τουλαχιστον ενα καλο δειγμα μεσω αυτων.

    μάλιστα... άρα εννοείς ότι αξιόπιστα μόνιτορ για μίξη σε τιμές 200 ή 400 ευρώ δεν υπάρχουν ε? για ακουστικά τι πρέπει να προσέξουμε? έχουμε κάποια καλή πρόταση?
  • #42 από freemind στις 19 Feb 2008
  • Και βεβαια υπαρχουν, αλλα εσυ μιλησες για multimedia speakers, οχι για monitors!! :o

    Ψαξε τη σειρα Alesis M1 για να καταλαβεις σε τι αναφερομαι.
  • #43 από Baphomet (Πέτρος) στις 19 Feb 2008
  • Και βεβαια υπαρχουν, αλλα εσυ μιλησες για multimedia speakers, οχι για monitors!! :o

    Ψαξε τη σειρα Alesis M1 για να καταλαβεις σε τι αναφερομαι.

    μονιτορ ψάχνω απλά λέω ότι αν είναι να δώσω άπειρα λεφτά προτιμώ να βολευτώ με κάτι άλλο ;D ;D ;D
  • #44 από freemind στις 19 Feb 2008
  • Αν τα θελεις απλως για να ακους μουσικη, τοτε δεν σε συμφερει να επενδυσεις σε καθαροαιμα monitors.
    Εαν ομως τα θελεις για καμια ηχογραφηση, μιξη, κλπ, τοτε αλλαζει το θεμα..Και θα χρειαστει να διαθεσεις οσο το δυνατον περισσοτερα Πετρο.
  • #45 από parlats στις 19 Feb 2008
  • Εγώ πάντως έχω την audiophile USB της M-audio και είναι φοβερή κάρτα χωρίς latency και χωρίς κανένα πρόβλημα είτε στην εγκατάσταση είτε στην ηχογράφηση. Οσον αφορά τα ηχεία της ναι είναι κοινώς παραδεκτόν ότι δεν είναι πολύ καλά.
  • #46 από Baphomet (Πέτρος) στις 19 Feb 2008
  • Αν τα θελεις απλως για να ακους μουσικη, τοτε δεν σε συμφερει να επενδυσεις σε καθαροαιμα monitors.
    Εαν ομως τα θελεις για καμια ηχογραφηση, μιξη, κλπ, τοτε αλλαζει το θεμα..Και θα χρειαστει να διαθεσεις οσο το δυνατον περισσοτερα Πετρο.

    τα θέλω κυρίως για ηχογραφήσεις και μίξεις και δευτερευόντως για να να ακούω μουσική. απλά έχω περιορισμένο budget... ακούω προτάσεις... τα alesis 520 που έχεις κι εσύ λένε τίποτα?
  • #47 από freemind στις 19 Feb 2008
  • Απλως εκπληκτικα ;)
  • #48 από Baphomet (Πέτρος) στις 19 Feb 2008
  • Απλως εκπληκτικα ;)

    ok με έπεισες!!  ;D
  • #49 από Moonchild_ στις 16 May 2008
  • Αυτή τη στιγμή, έχω ένα σύστημα hifi της Pioneer, με ηχεία 100watt και απόκριση 38-20000 Hz
    Το χρησιμοποιώ για αναπαραγωγή mp3, και για προγράμματα μουσικής όπως Sonar.
    H ερώτηση είναι: αξίζει το κόπο να ξοδέψω 200 € και να αγοράσω ηχεία monitor?
  • #50 από Korgy στις 16 May 2008
  • ναι,θα καταλάβεις ποσο ψεύτικα ειναι τα hifi ;)
Σελίδες: