Αποστολέας Θέμα: Ενορχήστρωση - Studio  (Αναγνώστηκε 20789 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theabyss

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Ενορχήστρωση - Studio
« στις: 25/02/06, 14:36 »
Δεν ειμαι σιγουρος εαν ειναι το σωστο μερος για να κανω post αλλα εκανα μια αναζητηση στο θεμα και δεν βρηκα τιποτα. Παρακαλω μετακινηστε το θεμα εαν ειναι σε λαθος μερος, νεος ειμαι θα μαθω :)

Λοιπον, εχω κανει (μονος μου) προσπαθειες να ενορχηστρωσω τραγουδια που γραφω (χωρις επιτυχια) η τουλαχιστον να ειμαι ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα. Εχω δοκιμασει Cubase, Nuendo, Cakewalk, Sonar, Cool Edit Pro και δεν βρηκα κατι που να μου κανει 100%. Στα προγραμματα της Steinberg (Cubase και Nuendo) μου εκανε προβληματα με τον ηχο (δηλαδη καποτε ακουγοταν το midi και δεν ακουγοταν το audio, καποτε το αντίθετο κτλ - φυσικα και δοκιμασα να "παιξω" μαζι τους κτλ αλλα χωρις αποτελεσμα). Εχω ενα midi keyboard Casio, κιθαρα, ενισχυτη, μικροφωνο και καρτα ηχου Soundblaster Audigy. Συνδεσα το keyboard και ηχογραφω κανονικα το midi, συνδεσα και την κιθαρα απευθειας στο microphone jack της καρτας ηχου και δουλευει (αυτο το κολπο - ελπιζω να μην διαλυσει την καρτα ηχου μου - μου το ειπε ο καθηγητης μου της κιθαρας  :P).

Δοκιμασα διαφορα οπως ειπα και πριν αλλα ποτε το αποτελεσμα δεν με αφησε ικανοποιημενο (τα drums δεν ακουγονται ποτε αληθινα οτι soundfonts και εαν χρησημοποιησω και αλλα πολλα που δεν μου αρεσουν ηχητικα). Το κυριο ειναι να καταφερω να πετυχω κατι καλο σε ενορχηστρωση και μετα βλεπω τι θα κανω με την ηχογραφιση φωνης (και εκει υπαρχουν προβληματα αλλα ας με βοηθησει καποιος σε αυτα της ενορχηστρωσης προς το παρον).

Ελπιζω να μην σας κουρασα. Εσεις τι προγραμματα προτεινετε / πως ενορχηστρωνετε; (γιατι μονος μου προσπαθω να μαθω και δεν εχω ιδεα - εγω προτα γραφω drums μετα το μπασο και μετα ολα τα αλλα, το αποτελεσμα εντουτοις δεν με ευχαριστει).

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος theabyss

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ενορχήστρωση - Studio
« Απάντηση #1 στις: 26/02/06, 11:15 »
εκανα re-install τους drivers της creative (δεν ειναι και σπουδαιοι, οι kx ειναι καλυτεροι αλλα μου δημιουργουν προβληματα) και στο cubase οταν παιζω στο keyboard καθυστερει ελαχιστο να τον ακουσω... καμια ιδεα;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ενορχήστρωση - Studio
« Απάντηση #2 στις: 26/02/06, 12:08 »
Παμε σιγα σιγα...
Καταρχας εχεις μια καρτα η οποια αποδιδει καλα για τα λεφτα της...Προσωπικα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με τον ηχο που βγαζει...Μια σημειωση μονο..Εχεις την Audigy platinum Ex με το εξωτερικο hub? Αν εχεις αυτην, τοτε καλυτερα να χρησιμοποιεις το line in/mic in που εχει το hub, γιατι απο το mic in, δεν θα κανεις δουλεια...
Το θεμα ηχου ειναι παρα πολυ σχετικο! Δεν μας ειπες τι VSTs χρησιμοποιεις, πως γραφεις και βεβαια σε τι ειδος αναφερεσαι! Το καθε ειδος, θελει διαφορετικη αντιμετωπιση, ομως ολα εχουν μια βασικη αρχη..
Πρωτα ξεκινας δημιουργωντας το tempo track του κομματιου...Αυτο σημαινει πως πρεπει να ξερεις ακριβως πως θα ειναι το κομματι, τα κοψιματα του και ολες οι αλλαγες του τεμπο...Στη συνεχεια, αρχιζεις να περνας τα οργανα που δινουν το ρυθμο..Κατα σειρα προτιμησης ειναι τα drums, και μετα το μπασσο...Μετα πανε οι ρυθμικες κιθαρες, οι πλατες απο πληκτρα, τα σολο και στο τελος ερχεται η φωνη..Μετα, αρχιζουν τα "στολισματα". Αυτα οσον αφορα την σειρα που θα ηχογραφησεις...
Αν θελεις να κανεις μια ολοκληρωμενη δουλεια, καλυτερα να αρχισεις να δημιουργεις πλανα ηχογραφησης. Δηλαδη, να "δημιουργησεις" πληρως το κομματι μεσα στο μυαλο σου, και σε ενα χαρτι να καταγραψεις τα μετρα, τα καναλια και ολες τις σημειωσεις απο effects που φανταζεσαι. Βεβαια, το αποτελεσμα δεν θα εχει καμια σχεση με το χαρτι, ομως θα σε βοηθησει παρα πολυ...
Τωρα πρεπει να κατανοησεις καποια πραγματα:
1. Η παραγωγη που θα κανεις στο σπιτι σου, δεν θα εχει καμια σχεση με μια παραγωγη που θα εκανες σε ενα καλο στουντιο. Μην περιμενεις θαυματα απο εξοπλισμο που ειναι το 1/1000000 της τιμης του εξοπλισμου ενος στουντιο.
2. Σημαντικη ειναι και η κατανοηση για το πως παιζει ενα οργανο..Πχ, πολλοι κιθαριστες, σκεφτονται σαν κιθαριστες οταν περνανε πληκτρα ή μπασο..Το αποτελεσμα ειναι ενα "μπουκωμενο" ή "αδειο" κομματι, επειδη ακριβως δεν καταλαβαινουν πως παιζει ενα οργανο. Αν δεν μπορεις να περασεις καποιο οργανο με τις δικες σου δυναμεις, τοτε φροντισε να βρεις εναν μουσικο που θα σε βοηθησει για το οργανο που ενδιαφερεσαι.
3. Εαν χρησιμοποιεις "φτωχα" VSTs ,το αποτελεσμα σιγουρα θα σου ακουγεται midi..Οσο περισσοτερα επενδυσεις σε software, το αποτελεσμα σου θα βελτιωθει αισθητα. Αυτο ειναι κανονας ( δυστυχως ). Το ιδιο ισχυει και για τα effects.
4. Τα soundfonts πεθαναν...Τουλαχιστον αυτα τα οποια μπορεις να κατεβασεις δωρεαν..Υπαρχουν καποιες GM βιβλιοθηκες, που ειναι πανω απο 50MB και αξιζουν τα λεφτα τους, ομως οταν ζουμε στην εποχη του sampling σε καλυτερες μορφες συμπιεσης, δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να συνεχισεις να δουλευεις με soundfonts. Αυτος ειναι και ενας λογος που εχεις midi αποτελεσμα στον ηχο σου.
5. Το προγραμμα βοηθαει...δεν δημιουργει απο το 0! Αν ο ηχος σου φαινεται "απαραδεκτος" δεν φταιει το προγραμμα, αλλα κατι αλλο...Ειτε χρησιμοποιεις Sonar, ειτε Nuendo, ειτε Cubase, αφιερωσε ωρες να τα μαθεις..Εννοιες οπως automation, fx channels, grouping, κλπ πρεπει να σου γινουν συνηθειο.
6. Στο τελικο αποτελεσμα, μετραει και η μιξη, το ποσοστο των effects και ο τροπος χρησης τους.
7. Δυστυχως, λιγοι ειναι καλοι ενορχηστρωτες...γι'αυτο και λιγοι καρπωνονται τα 200Ε και τα 300Ε για μια απλη ενορχηστρωση...κανεις εδω μεσα δεν ειναι ενορχηστρωτης ( και οποιος το λεει ειναι ψεμματα  ;D ), οποτε εαν θελεις απλα να παρουσιασεις τη δουλεια σου σε καποιο site, ή σαν demo σε μια εταιρια, μην παλεψεις παρα πολυ με πραγματα που ισως να σε μπερδεψουν περισσοτερο...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Ενορχήστρωση - Studio
« Απάντηση #3 στις: 26/02/06, 12:18 »
latency με κάθε midi instrument/controller θα έχεις πάντα, εκτός κι αν πάρεις μια ιδιαίτερα αξιόλογη κάρτα ήχου.
Όσο για την α-φυσικότητα των drums, πρέπει να ξέρεις ότι, εφόσον τα γράψεις κανονικά, μετά πρέπει να τα ... χαλάσεις λίγο.
Κανένας drummer δεν παίζει απόλυτα σωστά και με ολόσωστες δυναμικές. Γι'αυτό και το αυτί μας έχει συνηθίσει να κατανοεί ως "φυσικό", τέτοιο παίξιμο.
Δοκίμασε να γράψεις μια loop με ένα break, και μετά "χάλασέ" το λίγο. Χάλασε τις δυναμικές των χτυπημάτων, και κάντο ελάχιστα "κουνημένο". Θα εκπλαγείς με το πόσο πιο φυσικό θα ακουστεί.
Την κιθάρα σου, καλό είναι να την περάσεις από ένα di-box πριν τη βάλεις στην κάρτα ήχου. Μπορείς να βρεις και ιδιαίτερα φτηνά, 30-40 ευρώ. Αν έχεις κάποια πεταλιέρα με line-out, τότε, συνήθως σου κάνει κι αυτό, αφού τις περισσότερες φορές μπαλανσάρουν το σήμα της κιθάρας πριν το στείλουν στο line out. Απλά απενεργοποίησε κάθε χρωματισμό της πεταλιέρας, εφέ κλπ κλπ, και πέρνα το στην κάρτα ήχου.
Παρεπιπτόντως, οι kx drivers είναι όλα τα λεφτά. Δεν ξέρω τί προβλήματα είχες, εγώ δεν είχα κανένα. Απλά το έχουν παρατήσει το projectάκι, και δεν φτιάχνουν πια updates. Κρίμα, γιατί έβαζαν τα γυαλιά στην creative.
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος theabyss

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ενορχήστρωση - Studio
« Απάντηση #4 στις: 26/02/06, 12:34 »
ευχαριστω και τους δυο που μου απαντησαν :) freemind βοηθησες πολυ. Ναι ξερω οτι δεν πρεπει να περιμενω ποιοτητα studio αλλα οτι και να κανω ακουγεται σαν φτωχο midi. Μετα απο τις συμβουλες σου θα δω τι θα βγει :) Τι εννοεις λεγοντας tempo track; Για ολα τα αλλα με τα οργανα το ξερω γι'αυτο ξεκινησα κιθαρα (το βασικο μου οργανο ειναι το πιανο :P). Οσο για την Soundblaster δεν ειναι η platinium λιγο αρχαια η δικη μου αλλα αξιζει τα λεφτα της, ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Πραγματι τωρα που το προσεξα καλυτερα τα soundfonts πεθαναν. Εχεις μηπως να μου προτινεις καποιο VST καλο (και free) να κατεβασω για το Cubase (τελικα εκει καταληξα - για το προβληματακι που προαναφερα στο 2ο μου ποστ τι γινετε;).

Οσο για τους kx drivers zelur, εκτος του οτι ειναι αρκετα πολυπλοκοι, ακουγεται το midi αλλα δεν μου ακουγεται audio και αλλες φορες το αντιθετο. Αυτο το παθαινω και με τους creative αλλα θα δω τι θα κανω οταν φτασω στο σημειο που θα πρεπει να γραψω audio.

Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Ενορχήστρωση - Studio
« Απάντηση #5 στις: 26/02/06, 12:48 »
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 11:31 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Ενορχήστρωση - Studio
« Απάντηση #6 στις: 26/02/06, 13:45 »
Για εγγραφή, απλά, κιθάρας δε νομίζω ότι θα κάνουν κάτι μαγικό.
Αν έχεις γενικότερα πρόβλημα, θόρυβο, latency κλπ κλπ, τότε ναι θα κάνουν πολλά.
Αλλά είναι ιδιαίτερα πολύπλοκοι drivers. Η μαγεία είναι το dsp panel (κάπως έτσι λέγεται, δε θυμάμαι τώρα), όπου ουσιαστικά βλέπεις την κάρτα ήχου σου μπροστά σου και μπορείς να επέμβεις. Πχ, παίρνεις το left input από το line in, το παιρνάς από ένα chorus, και το στέλνεις όπως είναι στο πίσω αριστερό ηχείο του output.... Κι όλα αυτά σε επίπεδο dsp, πάνω στην κάρτα.
Τρομερές δυνατότητες.
theabyss, τσέκαρε λίγο το panel που λέω εδώ. Μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα.
Και διαβάστε το documentation παίδες. Δεν είναι για να παίζεις μόνος σου....
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος theabyss

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ενορχήστρωση - Studio
« Απάντηση #7 στις: 26/02/06, 14:52 »
ναι ξερω οτι οι kx ειναι μαγεια και μαλλον ανταγωνιζονται αυτους των επαγγελματικων studio (παρολο που δεν εχει δει ποτε μου) Θυμαμαι το dsp panel και διαβασα πολλα faq και documentation για αυτο αλλα παλι δεν εχω καταλαβει το προβλημα. Λες να λυσει το προβλημα που εχω με το cubase που καθηστερει η ηχος απο το keyboard; Εντομεταξυ εχω ενα συρμα που παιρνει τα line in + line out του keyboard και πηγαινει σε ενα συρμα κατω απο την καρτα ηχου που μου δωσανε ειδικα για το keyboard (ειναι της creative και αυτο) Τωρα περασε απο το μυαλο μου οτι μπορει να φταιει και αυτο. Εαν θελετε μπορω να βγαλω μια photo του πως ειναι πισω στο pc μου η καρτα ηχου εαν θα βοηθησει.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Ενορχήστρωση - Studio
« Απάντηση #8 στις: 26/02/06, 17:46 »
Το να συνδέσεις κατευθείαν τη κιθάρα στο mic in της κάρτας ήχου δε θα διαλύσει τη καρτα σου, μην ανησυχείς...(αν τη συνδέεις στον ενισχυτή και μετά στη κάρτα ήχου καλύτερα ξανασκέψου το)

Για τα VSTi και τα plugins: "Free"<>"καλό"....

Χωρίς να ξέρω τι είδος μουσικής σε ενδιαφέρει μπορώ να σου προτείνω τα BFD και DFH (drumkit from hell) για να φτιάξεις ήχο για drums.

http://www.fxpansion.com/product-bfd-main.php

http://www.toontrack.com/superior.shtml

Έχω ακούσει ηχογραφήσεις απο το δεύτερο και πραγματικά αν το δουλέψεις καλά δεν καταλαβαίνεις καμία απολύτως διαφορά απο ηχογραφήσεις σε studio.

Εγώ χρησιμοποιώ το POD σαν κάρτα ήχου μέσω cubase. Πριν απο αυτό χρησιμοποιούσα την SBlive 5.1 που έχω. Είμαι της άποψης πως η κάρτα ήχου δε θα έπρεπε να σε απασχολεί τόσο αυτή τη στιγμή.
Τα προγράμματα αυτά δουλεύουν καλύτερα με δικούς τους drivers τους λεγόμενους ASIO. Φυσικά δε τους έχουν μέσα και πρέπει η κάρτα ήχου σου να τους υποστηρίζει και εσύ να τους εγκαταστήσεις. Η audigy που έχεις, έχει ASIO drivers και δε ξέρω αν υπάρχει λόγος αυτή τη στιγμή να μπλέξεις με τους KX....Το ASIO επίσης είναι υπεύθυνο για την καθυστέρηση (latency).
Για το latency πρέπει να ρυθμίσεις την κάρτα σου.Βρες το ASIO control panel και εκεί θα μπορείς να το ρυθμίσεις. Να το εξαφανίσεις τελείως δε γίνεται, ακόμα και σε ακριβές κάρτες, αλλά κατεβαίνει σε τέτοιο βαθμό που δε γίνεται αντιληπτή καθυστέρηση.Φυσικά το πόσο μπορείς να το μειώσεις εξαρτάται απο το πόσο δυνατή κάρτα έχεις αλλά και το πόσο δυνατό υπολογιστή έχεις.

Το tempo track καθορίζει τις αλλαγές σε tempo και μέτρα στο ρυθμό ενός κομματιού. Κάτι σαν το σκελετό της ρυθμικής δομής του κομματιού. Ξέρω που είναι στο cubase...λογικά και στο nuendo θα είναι το ίδιο αλλά για τα άλλα προγραμματα που ανέφερες δεν έχω ιδέα...

Ξέχνα πάντως το cooledit και ασχολήσου με κάποιο άλλο. Δε ξέρω αν το sonar/cakewalk έχει την ίδια υποστήριξη σε VST όπως το cubase πχ ούτε για άλλες δυνατότητες (rewire με reason κλπ, τα οποία μαλλον θα θες να χρησιμοποιήσεις) γιατί δεν ασχολήθηκα ποτέ με αυτό, δε μου άρεσε το περιβάλλον του...του cubase ήταν πιο πιασάρικο...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/06, 18:01 από drakoumel »
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος theabyss

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ενορχήστρωση - Studio
« Απάντηση #9 στις: 26/02/06, 18:15 »
Ευχαριστω ολα πολυ χρησιμα :) Θα ψαξω για το latency να δω τι μπορω να κανω. Οσο για το "φτηνο" σε σχεσι με VST τι μπορεί να γίνει. Στο cubase sx (τελικα εκει καταληξα) υπαρχουν ηδη δυο VST το a1 vb-1 στα synths. Εχω το εξης προβλημα. Οταν βαλω στο midi track μου για output το a1/vb-1 και παιζω στο keyboard ακουγεται, ολα καλα. Οταν ομως το κανω record και παω να το ακουσω δεν ακουγεται. Κανω κατι λαθος;

Αυτο εδω θα επιλεξω το 2;
http://img527.imageshack.us/img527/701/latency5jv.jpg
« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/06, 18:27 από theabyss »

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1424
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Ενορχήστρωση - Studio
« Απάντηση #10 στις: 27/02/06, 17:07 »
Χωρίς να ξέρω τι είδος μουσικής σε ενδιαφέρει μπορώ να σου προτείνω τα BFD και DFH (drumkit from hell) για να φτιάξεις ήχο για drums.
Εχω δοκιμασει το πρωτο κ ειναι πραγματικα απιστευτο! Εντελως φυσικα τυμπανα στην full εκδοση (δυο DVD με 40+ layers σε καθε drum ηχογραφημενα με τα καλυτερα μικροφωνα της αγορας σε ενα απο τα καλυτερα στουντιο της Καλιφορνια, ρυθμιζεις μικροφωνα μποτας ταμπουρου κλπ, overhead, δωματιου κ αλλα απειρα. Κ να μη μιλαω για τις δυνατοτητες του expansion...) Σε αυτο το τραγουδι χρησιμοποιησα μια ειδικη demo εκδοση του BFD. Οσοι drummer το ακουσαν τραβαγαν τα μαλλια τους κ αλλα πραγματα...

Αποσυνδεδεμένος theabyss

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ενορχήστρωση - Studio
« Απάντηση #11 στις: 27/02/06, 18:36 »
θα βρω να κατεβασω demo του μαλλον. Εχω 2 κυριες αποριες:

1)  Στο cubase sx (τελικα εκει καταληξα) υπαρχουν ηδη δυο VST το a1 vb-1 στα synths. Εχω το εξης προβλημα. Οταν βαλω στο midi track μου για output το a1/vb-1 και παιζω στο keyboard ακουγεται, ολα καλα. Οταν ομως το κανω record και παω να το ακουσω δεν ακουγεται. Κανω κατι λαθος;

2) Η ρυθμιση αυτη παει στο 2; http://img527.imageshack.us/img527/701/latency5jv.jpg

3) Ειπε καποιος "Το tempo track καθορίζει τις αλλαγές σε tempo και μέτρα στο ρυθμό ενός κομματιού. Κάτι σαν το σκελετό της ρυθμικής δομής του κομματιού. Ξέρω που είναι στο cubase...λογικά και στο nuendo θα είναι το ίδιο αλλά για τα άλλα προγραμματα που ανέφερες δεν έχω ιδέα..." Δηλαδη εαν δεν θα εχω αλλαγες tempo δεν θα πειραξω το tempo track, θα ρυθμισω μονο το γενικο tempo και ειμαι ok;

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Ενορχήστρωση - Studio
« Απάντηση #12 στις: 27/02/06, 21:08 »
Ανάποδα...
3)Ναι...
2)Πειραματίσου...αν το βάλεις στο 2 δε νομίζω να μπορείς να δουλέψεις....ξεκίνα κοντά στο 50 και κατέβα σιγά σιγά... βλέποντας το πως συμπεριφέρεται το cubase....αν γίνεται πολύ βαρύ, αν "σπάει" ο ήχος στην αναπαραγωγή ή στην ηχογράφηση κλπ....έχε υπόψη πως αν πχ ηχογραφήσεις ένα και μόνο track και βάλεις το latency πολύ χαμηλά, δε θα συμπεριφέρεται το ίδιο με το να έχεις ένα full project με 20 κανάλια ...
1)Δεν γνωρίζω....Δοκίμασε αντί για το Creative ASIO να επιλέξεις το Multimedia Asio Full Duplex και ξαναδοκίμασε το και πες μας...δοκίμασε επίσης με απλό midi κανάλι...χωρίς VSTi (που είναι τα synths που χρησιμοποιεις)
Αλλά καλό θα ήταν να μας πεις πως ακριβως ενεργοποιείς τα εν λόγω VSTi για να είμαστε σίγουροι ότι γίνεται σωστά.
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ενορχήστρωση - Studio
« Απάντηση #13 στις: 27/02/06, 21:10 »
1. Για να ακουστει, θα πρεπει να εχεις γραψει καποιες νοτες στο midi καναλι..Αλλιως, τι να "παιξει"?
2. Με μια audigy platinum Ex, το σωστο ειναι στο 10ms. Ομως, οσο πιο κατω πηγαινεις, να ξερεις πως θα αρχισει να παραμορφωνεται ο ηχος, αλλα θα μειωνεται το latency..Προσωπικα, κατω απο 7 δεν προτεινω...Απο κει και περα, μπορει να εχεις αθλιο ηχο, μεχρι να κολλησει και το προγραμμα.
3. Σωστος...αν δεν χρειαζεσαι καποια αλλαγη στο τεμπο, απλα κανονισε το να ειναι εκει που θελεις..και μετα γραψε...

2 σημειωσεις...
α. Ειμαι ο μονος που τρεχει audigy drivers, με μηδενικο latency? Ή μαλλον..ο μονος που σεταρει την καρτα σωστα?
β. Επισης ειμαι ο μονος που θεωρει οτι το BFD, πλην των ηχητικων δυνατοτητων, δεν μπορει να ξεπερασει το Stylus RMX, σε θεμα λουπας, feeling και fill..?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος theabyss

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ενορχήστρωση - Studio
« Απάντηση #14 στις: 27/02/06, 22:53 »
νομιζα οτι το latency = 0 ήταν αδύνατο  :P

εντωμεταξύ φυσικά και γράφω νοτες στο midi  ;) είπαμε ότι είμαι καινούριος αλλά όχι και έτσι.

drakoumel, Για το 1ο εαν ηχογραφώ με τα soundfonts που έχω ακούγετε μια χαρά. Πρόβλημα υπάρχει μόνο όταν ενεργοποιώ VSTinstruments.
Πώς τα ενεργοποιώ; Devices -> VST Instruments -> αριστερό κλίκ -> synths -> a1 (αυτό έχει το Cubase μου)
Μετά στο midi track: out -> a1

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Ενορχήστρωση - Studio
« Απάντηση #15 στις: 28/02/06, 03:32 »
Μήπως ξεχνάς να απενεργοποιήσεις το μονιτορ στι midi track?
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Ενορχήστρωση - Studio
« Απάντηση #16 στις: 28/02/06, 09:20 »
ΟΚ, πολλά και διάφορα ...  8)

1. Latency = 0 είναι όντως αδύνατο ... (σε RME έχουμε 1.5 msec Latency ελάχιστο)  μην το μπερδεύετε με το 0-monitoring Latency (ακούς το Input χωρίς καθυστέρηση)

2. Όλοι οι "σοβαροί" Sequensers (Cubase, Nuendo, Samplitude, Sonar, E-Magic, Pro-Tools) έχουν πάνω-κάτω τις ίδιες δυνατότητες (ας είναι καλά ο ανταγωνισμός) ... οπότε είναι θέμα γούστου τι θα χρησιμοποιήσει κανείς ... μια προσοχή χρειάζεται στην υποστήριξη Plugins (VST, DX, κλπ)

3. Τα Soundfonts δεν έχουν πεθάνει ... (μπορώ να σας βρω εξαίρετα SF's τα οποία βέβαια είναι > 100 ΜΒytes  :o  πχ nskit http://www.naturalstudio.co.uk/ns_kit7freedownload.html ) ... απλά ξεχάστε τη χρήση τους με Soundblaster(s) - χρησιμοποιήστε Soft Samplers .... και γενικά η Πλειοψηφία των VST's είναι Sample-Based (και ειδικότερα τα One-Shot -πχ Drums)

4. Εμένα οι kX drivers δεν μου είχαν δουλέψει (στο μακρινό παρελθόν βέβαια) ... οπότε δεν μπορώ να σχολιάσω ... απλά είμαι κι εγώ υπέρ των drivers από τη "μητρική" εταιρεία, και στη συνέχεια ΣΩΣΤΟ ΣΕΤΑΡΙΣΜΑ  !!! (Για On Board "κάρτες", δοκιμάστε το προγραμματάκι ASIO4ALL (http://www.asio4all.com/) Μου έχει δουλέψει ανέλπιστα καλά ... )

5. Τα Θέματα Ενορχήστρωσης / Μουσικής Παραγωγής δεν μπορούν να εξαντληθούν εδώ ...  ;D μπορεί όμως κάποιος να αρχίσει από τα παρακάτω :
http://portal.kithara.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=268
http://portal.kithara.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=277
http://portal.kithara.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=294
http://www.futureproducers.com/forums/index.php?s=fa3d698fdac35c337f2abd5448a1a537
http://www.kvraudio.com/index.php

και να βρει οτιδήποτε ...  ;D

/nEwBiE  8)


Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος theabyss

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ενορχήστρωση - Studio
« Απάντηση #17 στις: 02/03/06, 15:33 »
Αρχισα και μπαίνω στο νόημα  :) Μετά που διάβασα για τα studio (οικονομικά, φτηνά, ακριβά κτλ) αποφάσισα να γράψω ακριβώς τι έχω για να δώ τί πρέπει να βελτιώσω.

Λοιπόν,

1) Casio CTK-511 - Το midi keyboard μου


2) Κάρτα ήχου - Creative SB Audigy

3) Μικρόφωνο - Lane LM-894A


4) Ηχεία - Creative Inspire P5800 5.1


Ο τροπος που τα συνδεσα στο pc:

Μικρόφωνο -> Mic In καρτας ηχου
Keyboard -> Ειδική κάρτα επέκτασης που ήρθε με την κάρτα ήχου της Creative
Κιθάρα -> στο Mic In (βγάζω το μικρόφωνο και βάζω την κιθάρα) μπορώ και στο line in νομιζω αλλα δεν θα εχω το +20 boost σωστα;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ενορχήστρωση - Studio
« Απάντηση #18 στις: 02/03/06, 18:52 »
Οχι, δεν θα εχεις το boosting απο την καρτα, ομως σκεψου οτι το μκροφωνο απαιτει 20dB..οχι μια κιθαρα! Αυτο σημαινει πως απο τη μια κινδυνευεις να κανεις ζημια στη καρτα, και απο την αλλη να μην εχεις καθαρο σημα κιθαρας. Προτεινω να αρχισεις να σκεφτεσαι σοβαρα την αγορα ενος DI ( ενεργητικου κατα προτιμηση ), το οποιο θα συνδεσεις στο line in του υπολογιστη..Καλυτερος ηχος, καλυτερο σημα και μπορεις να ελεγξεις περισσοτερο μια καθαρη κιθαρα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος theabyss

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ενορχήστρωση - Studio
« Απάντηση #19 στις: 02/03/06, 19:58 »
τι ακριβός είναι/κάνει το DI?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/03, 09:05
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/07, 19:47
από corazon
41 Απαντήσεις
14548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/07, 14:55
από Alex Flouros
1 Απαντήσεις
2230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/07, 12:46
από freemind
80 Απαντήσεις
125373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/12, 17:02
από thrashmpiskoto
7 Απαντήσεις
4406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 18:37
από jorje
12 Απαντήσεις
6070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/08, 16:36
από gers
48 Απαντήσεις
15755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/08, 23:27
από Mike Moss
0 Απαντήσεις
1911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/09, 13:55
από Maestros
3 Απαντήσεις
2676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/13, 00:47
από Lo.Lee.Ta