Σελίδες:
  • #1 από sektall στις 12 May 2003
  • Geia sas paidia ksaro oti tha einai kourastiko (mallon tha thelei psaksimo) alla thelo tin voitheia sas.
    Loipon iparxei diathesimos xoros studio xoris mixanimata kai epeidi den iparxei pouthena studio stin perioxi mou eipame na ependisoume kai na to xrisimopoioume san diko mas studio (gia to siggrotima mas).min sas kourazo. to siggrotima mas exei agorasei ta ekseis:

    apo organa:


    Akoustiki kithara (takamine EG 568C)
    Hlektriki kithara (Squier Tele Deluxe HH)
    Mpaso (Squier MB 4 Bass)
    Plhktra (Casio CTK 731)
    Drums (adams SDP-1650 D)

    poia pistevete oti den kanoun katholou oute gia mikres sinavlies??


    apo mixanimata studio exoume:

    Synthesizer(Roland DR-202)
    Epeksergastes: (BEHRINGER vx-2000)
                         (BEHRINGER Px-2000)
                         (BEHRINGER DSP-1200 P)
    Mixer(BEHRINGER MX-2004A)
    Enisxitis Hlektrikis kithras(BEHRINGER ULTRASTACK S)

    poia pistevete oti den kanoun katholou oute gia mikres sinavlies??

    enooeite mas enisxiei o dhmos giati den iparxei kati paromoio aliws pou toso money...  :-\

    kai tora sto psito :) :

    koitakste theloume na paroume ta ekseis :
    Groove box(Roland DR-202)
    Digital recorder(Boss BR-1180 CD)
    Hxeia: 2x (fender 115 XP)
    Subwoofer (BEHRINGER B-1800 X)
    Pedal effect gia Hlektriki kithara (Twin Pedal OD-20)

    poia apo ta parapano den ta sinistate???
    ti akomi xreiazomaste gia ena kaloutsiko studiaki?

    sas efxaristo apo tora...
    giati kai mono pou to diavasate tha prepei na kourastikate  ;D
    perimeno gnomes....


  • #2 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 12 May 2003
  •    αν θες την γνωμη μου, ειναι οτι αυτα που εχετε ειναι πολυ καλα για τις προβες σας! Για στουντιο μη το συζητατε γιατι με μπεριγκερ δεν κανεις δουλεια! Ασε που η υποθεση "στουντιο" εχει πολυ ψωμι, εκτος απο το οικονομικο ειναι και το θεμα χωρου, οχι σαν "τοπος" αλλα σαν "μελετη" που πρεπει να πεσει απο ειδικους, τους λεγομενους "αρχιτεκτονες ηχου"! Αν λοιπον γουσταρεται να κανετε προβες, ειστε μια χαρα!
  • #3 από FiGaRo στις 12 May 2003
  •   αν θες την γνωμη μου, ειναι οτι αυτα που εχετε ειναι πολυ καλα για τις προβες σας! Για στουντιο μη το συζητατε γιατι με μπεριγκερ δεν κανεις δουλεια! Ασε που η υποθεση "στουντιο" εχει πολυ ψωμι, εκτος απο το οικονομικο ειναι και το θεμα χωρου, οχι σαν "τοπος" αλλα σαν "μελετη" που πρεπει να πεσει απο ειδικους, τους λεγομενους "αρχιτεκτονες ηχου"! Αν λοιπον γουσταρεται να κανετε προβες, ειστε μια χαρα!

    Εμεις εχουμε home studio με Behringer κονσολα κ κανει μεχρι στιγμης καλα τη δουλεια της... μιλαμε για μικρα πραγματα βεβαια. Αλλα βγαζει αρκετα καλο ηχο...
  • #4 από Lord-George στις 12 May 2003
  • ρε εμείς δεν έχουμε λευτά για μια gibson les paul....
  • #5 από freemind στις 13 May 2003
  • Groove box(Roland DR-202)

    E..αφου εχετε drums...!!! Τι το θελετε το Groove box??
    Θα μου πεις...κοιτα που κολλησα, αλλα ειναι αδικα εξοδα...!!!
  • #6 από sektall στις 13 May 2003
  •   αν θες την γνωμη μου, ειναι οτι αυτα που εχετε ειναι πολυ καλα για τις προβες σας! Για στουντιο μη το συζητατε γιατι με μπεριγκερ δεν κανεις δουλεια! Ασε που η υποθεση "στουντιο" εχει πολυ ψωμι, εκτος απο το οικονομικο ειναι και το θεμα χωρου, οχι σαν "τοπος" αλλα σαν "μελετη" που πρεπει να πεσει απο ειδικους, τους λεγομενους "αρχιτεκτονες ηχου"! Αν λοιπον γουσταρεται να κανετε προβες, ειστε μια χαρα!

    Sot exeis dikaio s'afto mono pou stin periptosi mas einai ligo aliws giati to meros pou exmoume eixa meletithei gia studio alla paratisan tin idea...
    dhladh me BEHRINGER den ginete katholou douleia???
    Opos eipe kai o figaro kai emeis gia liga pragmata to theloume den exoume polles apetiseis.
    GIA SENA an iparxei ena studio xoris kanena mixanima gia na ginei kaloutsiko posa lefta prepei na pesoun???


    a kai kati allo gia na min ta agorasoume ama den aksizoun mia pia apo afta pou theloume na agorasoume (des to proto minima) den sinistas katholou?

    Ta leme...
  • #7 από sektall στις 13 May 2003
  • Groove box(Roland DR-202)

    E..αφου εχετε drums...!!! Τι το θελετε το Groove box??
    Θα μου πεις...κοιτα που κολλησα, αλλα ειναι αδικα εξοδα...!!!

    ksereis emeis nomizame oti ta groove box den einai san drums alla vgazoun diaforous ixous px na akougete mia seirina , ta koimata tis thalasas ktl  ::)

    den kanei aftin tin douleia??? ti xriazomaste ama einai???

    perimeno apantisi...  ;)
  • #8 από sektall στις 13 May 2003
  •   αν θες την γνωμη μου, ειναι οτι αυτα που εχετε ειναι πολυ καλα για τις προβες σας! Για στουντιο μη το συζητατε γιατι με μπεριγκερ δεν κανεις δουλεια! Ασε που η υποθεση "στουντιο" εχει πολυ ψωμι, εκτος απο το οικονομικο ειναι και το θεμα χωρου, οχι σαν "τοπος" αλλα σαν "μελετη" που πρεπει να πεσει απο ειδικους, τους λεγομενους "αρχιτεκτονες ηχου"! Αν λοιπον γουσταρεται να κανετε προβες, ειστε μια χαρα!

    Εμεις εχουμε home studio με Behringer κονσολα κ κανει μεχρι στιγμης καλα τη δουλεια της... μιλαμε για μικρα πραγματα βεβαια. Αλλα βγαζει αρκετα καλο ηχο...


    diladi figaro tin sinistas gia ena groupaki me mikres apetiseis???
    diladi ti elatomata exei??? epeidi den eimai eidikos s'auta...
    E?  ???
  • #9 από Fighter στις 13 May 2003
  •  ;)Sektall αυτο που λες για τις σειρηνες και τα κυματα της θαλασσας και διαφορους αλλους φυσικούς ήχους...τους κανει η ηλεκτριή drums... ::)
    Τωρα δεν ξέρω να σου πω αν τους κανει και το Groove box... :-\
  • #10 από freemind στις 13 May 2003
  • Θελεις να εχεις και ηχους?? Καταρχας καποια synths δουλευουν και ως samplers..Ιδιαιτερα ψαξε για το Roland που εχετε, αν εχει πλακετες ηχου!!
    Επισης...πολλα απο αυτα που λετε μπορειτε να τα αντικαταστησετε με ενα υπεροχο υπολογιστη... ::).Ακομα...subwoofer.?? Με συγχωρεις που γινομαι σπαστικος, αλλα προσπαθω να δω τι τα χρειαζεστε!!
    Πριν ξεκινησετε να κανετε κατι, καλυτερα να κανετε τις εξης ερωτησεις
    "Τι εχουμε? Τι θα παιξουμε? Πως θα ασχοληθουμε ( επαγγελματικα ή ερασιτεχνικα )? Πως θα επεκταθουμε ( σε μηχανηματα παντα )? Τι περιμενουμε ( μουσικα )? Τι χρημα εχουμε? "
    Παντως με τα ιδια χρηματα...και με λιγοτερα, παιρνετε εναν υπερ εξοπλισμενο υπολογιστη με μια επαγγελματικη καρτα ηχου. Απο περιφερειακα μιλαμε για ενα ζευγαρι καλων monitor και μια κονσολα 12αρα το πολυ για να συνδεετε τα οργανα!! Φυσικα τα προγραμματα "σπασμενα", και ετσι θα μειωσετε το κοστος!!! Σας μενουν λεφτα και για να εξοπλιστειτε με ηχομονωση, πιτσες και πολλες μπυρες!!

    Groove box ειναι μια γενικη ονομασια των drum machines...οντως εχουν καποιες δυνατοτητες sampling ηχων, ομως δεν ειναι κατασκευασμενες αποκλειστικα για αυτο!! Δηλαδη μην περιμενεις τρομερες ποιοτητες!!


    Ε...σε ποιο δημο το κανετε?? αμα ειναι να ζητησουμε και εμεις βοηθεια ::)
  • #11 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 18 May 2003
  •     sectal> σου ειπα, για προβες μια χαρα ειναι! Και τα μπεριγκερ καλα ειναι, για προβες!

        Το κοστος για ενα στουντιο με δυνατοτητα "εγγραφης" ειναι ιδιαιτερα υψηλο και δεν νομιζω να το αντεξεις!!! Εξαλλου το παν δεν ειναι τα μηχανηματα αλλα αυτος που ειναι πισω απο αυτα!
  • #12 από twist 1N my Sobriety στις 25 Nov 2003
  • geia xara! exei ftia3ei kaneis monos tou kanena home studio?
    egw exw ena dwmatiaki kai to exw psiloftia3ei...

    an 8elete valte kamia fwtografia apo to xwro sas kai kanena sxolio(hxomonwsh, hxoaporofhsh, posa lefta sas phre klp)
  • #13 από Καρχαρίας στις 25 Nov 2003
  • Φίλε έπεσες ντιάνα. Εγώ μόλις τελιώνω το δικό μου στούντιο.
    Λοιπόν καταρχήν θέλει δυο δωμάτια. Στο ένα γίνονται οι πρόβες και στο άλλο οι ηχογραφίσεις.

    Ο χώρος για τις πρόβες είναι ένας άνετος χώρος 7x4 μέτρα. Υψος 4 μέτρα. Το πάτωμα είναι καλυμμένω με χαλιά και μοκέτες. Πολλά χαλιά και μοκέτες. Ακόμα στο σοβά που έκανα για τον τοίχο, έβαλα ένα ιδικό υλικό ηχομονοτικό. Αν πας σε μαγαζί με τέτοια (τσιμέντα, σοβάδες κλτ) και τους πεις θα σου δώσουν.
    Οι τοίχοι είναι καλυμμένοι με πετροβάμβακα εκτός από πολύ μικρά σημεία. Άφησα μερικά σημεία ακάλυπτα επιτυδες για να μπορεί να "αναπνέει" το δωμάτειο. Ο πετροβάμβακας επειδή είναι ανθυγιεινός από πάνω τον κάλυψα με τσόχα. Δλδ είναι κάτι σαν τσόχα, ποιό χοντρό, είναι για πατώματα ποιό πολύ. Μπορείς και με ένα πανί απλά αλλά δεν είναι τόσο καλά.

    Το ταβάνι πρέπει να το καλύψεις όλο καλά. Εγώ έχω βάλει μια στρώση φελιζόλ (απλό 2άρι άσπρο) από κάτω από τον πετροβάβμακα.

    Το δωμάτιο που παίζουμε με το άλλο δωμάτιο επικοινωνεί με μια πόρτα. Η πόρτα αυτή (πάλι με πετροβάμβακα μέσα) είναι διπλή. Δλδ μία ανοίγει κατά μέσα στο δωμάτιο το ένα και η άλλη στο δωμάτιο το άλλο. Οι πόρτες έχουν κενό περίπου 10-15 εκατοστά.

    Το άλλο δωμάτειο είναι κανονικό. Μόνο η μια πλευρά που βλέπει στο δωμάτιο που παίζουμε είναι πάλι καλυμμένη με πετροβάμβακα και από πάνω αυτό το υλικό σαν τσόχα. Στο "γραφείο" κάτω βάλαμε πλακάκι. Αντιθέτος στο χώρο που παίζουμε ΔΕΝ πρέπει να μπει πλακάκι γιατί αντανακλά τον ήχο.

    Μέσα στο δωμάτειο αυτό έχω μια κονσόλα και ένα pc. Υπάρχει τρύπα κάτω στο κοινό τοίχο των 2 δωματίων για να περνάν τα καλώδια. Το pc είναι ένας Pentium 4 στα 2,4 mhz, με 1 Gb Ram και κάρτα ήχου Delta 1010LT. Προσπαθώ να πάρω όσα ποιό καλά σήματα μπορώ και τα επεξεργάζομαι με το Cubase (όσο ξέρω).

    Αυτά είναι τα πολύ απλά. Από κόστος μην ρωτάς... Ο χώρος βγήκε περίπου στα 1000 και κάτι ευρώ. Σκέψου ότι υπήρχε όμως, εμείς απλά τον ανακενήσαμε. Τα μηχανήματα βγήκαν περίπου 4000 ευρώ! Και σκέψου ότι ακόμα θέλω να πάρω πράγματα. Δεν είναι τίποτα αυτά που έχω. Θέλει πολλά λεφτά και πολύ δουλειά η φάση. Και το σημαντικότερο είναι ότι θέλει γνώσεις!!!!

    Ξέχασα τα 2 δωμάτια επικοινωνούν μεταξύ και με ένα παραθυράκι. Το παράθυρο έχει 2 διπλά τζάμια πάχους 6 εκατοστών και απόσταση από διπλό τζάμι σε διπλό τζάμι είναι πάλι 10-15 cm (όπως και με την πόρτα). Τα διπλά τζάμια έχουν μεταξύ τους 1-2 cm απόσταση.

    Δεν ξέρω αν σε κάλυψα καθόλου. Μην σου φαίνονται πολλά τα χρήματα, για καλή δουλειά θέλει πολύ χρήμα ακόμα!!!


    Αυτά!
  • #14 από freemind στις 26 Nov 2003
  • Βεβαια, υπαρχει και η αλλη λυση, που αφορα κυριως πληκτραδες ή ατομα που χρησιμοποιουνε περισσοτερο τον υπολογιστη και περιφερειακα μηχανηματα και ελαχιστες φορες μικροφωνο ή καποιο ακουστικο οργανο...
    Παιρνεις εναν καλο υπολογιστη για μουσικες εφαρμογες με τα προγραμματα που θελεις ( περισσοτερες πληροφοριες θα βρεις στο αρθρο του newbie ), τα περιφερειακα που θελεις...αντε και 2 καλα σχετικα μικροφωνα ( δυναμικο και πυκνωτικο ) και εισαι ΟΚ.
    Βεβαια για ενα συγκροτημα ολα τα παραπανω ειναι αχρηστα ( τα περισσοτερα... ), οποτε η λυση που προτεινει ο karharias ειναι η πιο λογικη και φτηνη...( εκτος αν βαλεις αυθεντικα περσικα χαλια... )
    Προσωπικα "κινουμαι" με εναν PC ( P4 1,7Ghz 512MB SoundBlaster Audigy Platinum eX ), με 2 αρμονια ( για midi εντολες ) και για καμια "εξωτερικη" παρεμβαση εχω μια παλια οκτακαναλη κονσολα της Yamaha ( MT8X ) και ενα reverb...Τα περισσοτερα χρηματα εχουν πεσει στα περιφερειακα και στα καλωδια συνδεσης ( αμαν αυτη η Yamaha ), ενω για τον υπολογιστη τα περισσοτερα προγραμματα ειναι αυθεντικες μαϊμουδες...Συνολικα εχω σκασει ( μαζι με τον υπολογιστη ) γυρω στα 4200Ε (  μην τρελλαινεσαι...σε 8 χρονια συνολο,ε??? ) χωρις καμια ηχομονωση ή τετοια κολπα ( εκτος αν βαλω στο cooler γιατι μου σπαει τα νευρα ;D )
  • #15 από Καρχαρίας στις 26 Nov 2003
  • Βεβαια για ενα συγκροτημα ολα τα παραπανω ειναι αχρηστα ( τα περισσοτερα... ), οποτε η λυση που προτεινει ο karharias ειναι η πιο λογικη και φτηνη...( εκτος αν βαλεις αυθεντικα περσικα χαλια... )

    Να ρωτήσω κάτι? Είσαι σίγουρος ότι η δικιά μου λύση είναι πολύ φτινότερη???
    Εσύ έχεις να κάνεις απόκληστικά με pc και πλήκτρα. Εγώ έχω να κάνω με μηχανήματα για ολόκληρη μπάντα συν το ότι πρέπει να καλύψω τον χώρο με ηχομόνωση.
    1000 ευρώ βγήκε μια μέτρια ηχομόνωση. 4000 έχουν βγει ως τώρα τα μηχανήματα για να παίζουμε και ακόμα χρειαζόμαστε κιάλα. 2500 το λιγότερο βγαίνει ένας υπολογιστής με καλή κάρτα ήχου. Τα λοιπά μηχανήματα για κανονική ηχογράφιση ακόμα δεν τα έχω. Και μην φανταστήτε τίποτα τις ηχογραφίσεις που κάνουν οι Metallica. Εκεί αν θέλει χρήμα!
    Το σημαντικότερο είναι να πάρεις καλό σήμα στον υπολογιστή. Εδώ χρειάζονται μηχανήματα καλά.

    Αυτά
  • #16 από freemind στις 26 Nov 2003
  • Αναφερθηκα ως πιο φτηνη λυση για ενα συγκροτημα!Οχι για καποιον μανιωδη με τον υπολογιστη ;) Υπαρχουν και καποιοι που σπαταλησαν λεφτα οχι μονο σε μηχανηματα, αλλα και στην ειδικη ηχομονωση..μη πω και για την μονωση των drums σε ξεχωριστο δωματιο... ;D
    Οι λυσεις που προτεινεις ( τσοχες, χαλια, οικοδομικα υλικα με ηχομονωση ) ειναι αρκετα φτηνες απο το να επενδυσεις ολο τον χωρο με την ειδικη ηχομονωση...
  • #17 από Καρχαρίας στις 26 Nov 2003
  • Να σου πω δεν θα έλεγα ότι είναι τόσο φτηνές. Φτηνή ήταν η προηγούμενη ηχομόνωση που είχα με φελιζόλ και αυγοθήκες!!! ;D
    Την λύση αυτή την είδα από κανονικό στούντιο. Μόνο που αυτός είχε 2πλή και 3πλή στρώση πετροβάμβακα. Εγώ δεν έχω πρόβλημα για τον ήχο. Την ηχομόνωση την κάνω για να κρατά τον ήχο μέσα, να έχω καλύτερη απόδοση. Δεν με ενδιαφέρει αν ενωχλώ του γείτονες.....  ;) Πάντως μετά τις 12 το βράδυ δεν παίζω... τους αφήνω να κοιμούνται.
    Η λύση για τύμπανα σε ξεχωριστό δωμάτιο είναι για κανονικές ηχογραφίσεις. Και για μένα είναι παρατραβηγμένο. Εγώ όταν θα ηχογραφίσω τύμπανα θα τα ηχογραφίσω κανονικά στο δωμάτιο που κάνουμε πρόβες. Απλά δεν θα παίζουν οι άλλοι ή θα παίζει μόνο ο μπασίστας αλλά με ακουστικά για να μην τραβάν τα μικρόφωνα των τυμπάνων.

    Πάντως παιδιά η όλη φάση είναι πολυέξωδη. Αν είναι για το κάνετε για την πλάκα σας καλύτερα να το ξανασκεφτήτε. Και εγώ ξεκίνησα με απλά ένα δωμάτιο και κατέληξα σε ημιεπαγγελματικό στούντιο. Ευτηχώς βρήκα και μια μπάντα ακόμα και κατά πάσα πιθανότητα θα τους νοικιάζουμε τον χώρο!!!! να βγούν και λίγα έξοδα ρε αδερφέ!
  • #18 από Καρχαρίας στις 22 Jan 2004
  • enooeite mas enisxiei o dhmos giati den iparxei kati paromoio aliws pou toso money...  :-\

    Και δεν μας λες τι είπες στον Δήμο και δέχτηκε να σας χρηματοδοτήσει? Και εμείς είμαστε στην φάση σας, έχουμε χώρο, έχουμε όργανα (άτομα ψάχνουμε  ;D) αλλά ο Δήμος δεν θέλει να μας ξέρει....
    Μπας και έχετε τον δήμαρχο "γνωστό"?
  • #19 από kostis88 στις 25 Jan 2004
  • εμας ο δημος εχει αιθουσα για προβες με ντραμς,ενισχυτες,μικροφωνικες,πληκτρα κλπ..τσαμπα πραγμα...δε πληρωνεις τιποτα και εχεις 2 ωρες την εβδομαδα προβα..και ετοιμαζεται στο υπογειο του στουντιο...ας ειναι καλα ο δημαρχος... ;D ;D ;) ;)
  • #20 από Holy Diver στις 25 Jan 2004
  • Aftos einai dimos! Ohi san emas pou ehoume enan Scrooge!
  • #21 από RORY GALLAGHER στις 25 Jan 2004
  • gia mena afiste ta alla kai dwste basi stin ixomonwsi opou prepei na pesoun lefta gia na mi baran oi geitones kathe 3 kai ligo!
    kata t'alla emeis sto studio pou phgainoume pame dikes mas petalieres giati ekei exei mia zoom 505 >:(  Emeis to goustaroume giati exei ligo xwro parapanw na baloume aksioprepws tous enisxites gia na min akougetai poly mperdemenos o ixos(oi enisxites einai marshal park 50w)
    Kai gia ixografisi exei ena pc kai mia konsola 12kanali.kai toys skame 12 eyra tin wra k de mas kakofenetai
    ayto pou thelw na pw einai oti eseis pou tha tzamarete kai ta alla ta groupakia de tha exoun tis trelles apaitiseis eksoplismou.Apla anarwtitheite giati akrivws to thelete to studio
  • #22 από Καρχαρίας στις 26 Jan 2004
  • εμας ο δημος εχει αιθουσα για προβες με ντραμς,ενισχυτες,μικροφωνικες,πληκτρα κλπ..τσαμπα πραγμα...δε πληρωνεις τιποτα και εχεις 2 ωρες την εβδομαδα προβα..και ετοιμαζεται στο υπογειο του στουντιο...ας ειναι καλα ο δημαρχος... ;D ;D ;) ;)
    Και δε μου λες ποιος δήμος είναι αυτός? Πάντα ήθελα να γίνω ετεροδημότης  ;D Αλλά μόνο 2 ώρες την εβδομάδα?


    gia mena afiste ta alla kai dwste basi stin ixomonwsi opou prepei na pesoun lefta gia na mi baran oi geitones kathe 3 kai ligo!
    Κοίτα, να σου πω την αλήθεια εμείς κάναμε ηχομόνωση για να μπορέσουμε να κρατήσουμε τον ήχο μέσα. Να ακούμε καλύτερα εμείς και χωρίς αντίλαλο και όχι για τους γείτονες.
  • #23 από kostis88 στις 31 Jan 2004
  • Και δε μου λες ποιος δήμος είναι αυτός? Πάντα ήθελα να γίνω ετεροδημότης  ;D Αλλά μόνο 2 ώρες την εβδομάδα?

    δε σου φτανει ρε που ειναι τσαμπα??αν θες παραπανω πας και σε ενα στουντιο πας και εκει....
  • #24 από Arg0 στις 31 Jan 2004
  • Θα συμφωνησω με τον Rory και τον Καρχαρια... Το παν ειναι στην ηχομονωση... Κι εμεις σαν μπαντα εχουμε χωρο οπου δεν εχουμε προβλημα με τους γειτονες αλλα δεν ακουμε τους εαυτους μας...

    Παντως επειδη εχω ρωτησει, με 1.500 Ευρω εισαι καλα για αρχη... Δεν υπολογιζω κοστος ηχομονωσης... Αλλα θες μικροφωνα, κοσνολα αυτοενισχυομενη και ηχεια-monitor... Αυτα ειναι μονο μεσα στον χωρο... Αμα θες και control-booth (δωματιο ηχοληπτη) ειναι τουλαχιστον διπλασιο το μαλλι...
  • #25 από Καρχαρίας στις 31 Jan 2004
  • Και δε μου λες ποιος δήμος είναι αυτός? Πάντα ήθελα να γίνω ετεροδημότης  ;D Αλλά μόνο 2 ώρες την εβδομάδα?

    δε σου φτανει ρε που ειναι τσαμπα??αν θες παραπανω πας και σε ενα στουντιο πας και εκει....

    Μια που κάνουν το καλό, να το κάνουν σωστά!  :)


    Θα συμφωνησω με τον Rory και τον Καρχαρια... Το παν ειναι στην ηχομονωση... Κι εμεις σαν μπαντα εχουμε χωρο οπου δεν εχουμε προβλημα με τους γειτονες αλλα δεν ακουμε τους εαυτους μας...

    Παντως επειδη εχω ρωτησει, με 1.500 Ευρω εισαι καλα για αρχη... Δεν υπολογιζω κοστος ηχομονωσης... Αλλα θες μικροφωνα, κοσνολα αυτοενισχυομενη και ηχεια-monitor... Αυτα ειναι μονο μεσα στον χωρο... Αμα θες και control-booth (δωματιο ηχοληπτη) ειναι τουλαχιστον διπλασιο το μαλλι...

    1500 ευρώ για που? Για να κάνεις πρόβα??? Χμ... ίσως αν υποθέσουμε ότι ο καθένας έχει τα όργανα του και δεν συμπεριλαμβάνονται στην τιμή που είπες. Στην πρόβα δεν χρειάζεσαι κονσόλα. Εγώ στο στούντιο που έχω κάνει, στο χώρο που κάνεις πρόβες παίζει ο καθένας με τα ηχεία του. Από μια κοσνόλα απλά βγαίνει η φωνη. Δεν έχω πάρει μικροφωνική ακόμα. Αν θες βέβαια να πάρεις μια κονσόλα και να τα περάσεις όλα από εκεί μέσα, χρειάζεσαι μια μεγάλη κοσόλα, μεγάλα ηχεία, αρκέτα παραπάνω χρήματα και το αποτέλεσμα θα είναι άθλιο. Αν δεν βγεις από το ηχείο σου ΜΗΝ περιμένεις να ακουστείς από την κοσνόλα κανονικά! Α, και θα χρειαστείς και ένα άτομο να είναι πάνω από την κονσόλα και συνέχεια να την "πηράζει".

    Στο δωμάτιο ηχολήπτη (όπου αν θες να το εξωπλήσεις δεν βγαίνει απλά τα 2πλασια από το χώρο πρόβας, αλλά τα 10πλάσια) υπάρχει υπολογιστής και μεταφέρω τη κονσόλα εκεί για εγραφές. Όταν θα πάρω μικροφωνική (σαν να λέμε όταν μεγαλώσω) θα βάλω μόνιμα την κοσνόλα στο δωμάτιο ηχολήπτη. Να ξέρετε ότι η καλύτερη είναι πάντα η κονσόλα που έχει ξεχωριστό ενισχητή (δεν αναφερόμαστε βέβαια στις τσουχτερές προτάσεις).
Σελίδες: