Αποστολέας Θέμα: Δημιουργια Studio  (Αναγνώστηκε 53330 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pasatempo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #25 στις: 04/02/04, 01:55 »
exw ena xwro 2.5x 1 peripoou, k ton xrisimopoiw gia ixografisi fwnwn.me piknotiko sennheiser k9  Pws prepei na efodiasw to xwro gia kalitero apotelesma?(ane3oda). exo valei stromata ipnou kai paplomata kai den iparxoun ka8olou antixiseis.oute e3oterikos 8orivos pernaei.
  o hxos omws isws einai ligo 8ampos. den einai plousios.

Akouw simvoules

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #26 στις: 04/02/04, 02:04 »
Νομιζω οτι μπορεις να ξεκινησεις απο τη λογικη "βαζω ομοια υλικα σε ολους τους τοιχους"!Μπορει οντως τα υλικα να απορροφουν τον ηχο, ομως ενα μερος της μικρης αντηχησης που φευγει απο τα υλικα αυτα να προκαλει αλλοιωσεις.Βεβαια δεν ειναι τοσο εμφανεις, ομως επηρεαζουν τον ηχο και πολλες φορες δημιουργουν τη "θαμπαδα" που αισθανεσαι!
Αν δεν θελεις να πειραξεις το χωρο, καλυτερα να κοιταξεις να αποκτησεις κανα καλο EQ για να πειραζεις το ηχητικο αποτελεσμα.!!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #27 στις: 04/02/04, 09:25 »
... Αν στο studio σου δεν έχεις αντηχήσεις ... τότε η μόνωση έχει κάνει τη δουλειά της ... οπότε πρέπει να δεις τι φταίει στο signal path (προενισχυτές, μέσο ηχογράφησης ...) και μετά θα πρέπει να παίξεις με fx (compression, Reverb, EQ ....) για να "ξαναδώσεις" στον ήχο τη ζωντάνια και τη ζεστασιά που έχασε ακριβώς από τις συνθήκες ηχογράφησης ...  ;D

/Keep On / nEwBiE   8)  
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Universal Mind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • Seeking the picture of a thusand worlds...
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #28 στις: 08/02/04, 21:48 »
Λευκέ Καρχαρία,
Μπορεις να μας δώσεις ενδικτεικές τιμές για πετροβάμβακα;(ανα τετραγωνικό φαντάζομαι).Επισης πόσο πήγε η πόρτα με επένδυση πετροβάμβακα; Είναι απο μόνη της διπλή ή έβαλες δύο όμοιες;
thanx!

Ibanez RG 550 LTD

Αποσυνδεδεμένος papasouzas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • maiden rules!!!Up ThE iRoNs
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #29 στις: 22/02/04, 20:38 »
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!!!ΕΙΜΑΙ 15 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ 4 ΦΙΛΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΓΚΡΟΥΠΑΚΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΟΥΜΕ ΧΩΡΟ 30 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΥΠΟΓΕΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΙΜΕΣ ΓΙΑ ΜΟΝΩΣΕΙΣ ΧΩΡΩΝ.          ΑΠΛΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΒΕΣ ΜΑΣ!!!!ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ........ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΚΥΡΙΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΟΥΣ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΒΟΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ENA STARFIRE, K ΔYO DRIVE...ΜΑΠΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΝΟ MONEY NO PARTY!!!! ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΞΑΚΑΝΑΛΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΚΑΙ 4 ΗΧΕΙΑ 100W RMS.BEBAIA ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ

ΑΠΟ ΟΡΓΑΝΑ ΕΧΟΥΜΕ:
ΚΙΘΑΡΕΣ(JACKSON DX10 DINKY,SQUIER AFFINITY STRAT)
ΜΠΑΣΟ(ESP LTD B-104)
ΝΤΡΑΜΣ(ΚΑΤΙ GRANITE)  :) :) :) :)
     PLEASE HELP ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΗ ΛΥΣΗ!!!!!!!!!!!!!
LivE FasT....PlaY JacKsoN

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2119
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #30 στις: 23/02/04, 11:18 »
Καταρχην φιλε παπασουζα καλως ορισες...γραφε σε παρακαλω με μικρα γιατι τα κεφαλαια στο ιντερνετ ειναι σαν να φωναζεις...
Στο θεμα σου λοιπον...στο φορουμ εδω το θεμα αυτο εχει συζητηθει παρα πολυ...ψαξε στα Faq μουσικων οργανων στο θεμα με τα στουντιο και ηχογραφησεις και θα βρεις απαντησεις σε πολλες αποριες σου...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #31 στις: 10/03/04, 18:31 »
   ...εγω παντως δεν βλεπω το λογο να σπατε τα κεφαλια σας, ενω απλα με €10-12 την ωρα πατε σε ενα στουντιο και τελιωσε η υποθεση!

   ...εγω παντως εχω νοικιασει ενα δωματιο (γραφειο για την ακριβεια) στον Πειραια, σε μη κατοικημενη περιοχη, εχουμε βαλει ολοι τα πραματα μας και ειαστε οκ! Το μονο "απο κοινου" εξοδο ηταν η μικροφωνικη, τα ηχεια, οι μοκετες (σιγα τα λεφτα), κατι βασεις, μια καφετιερα (δικια μου) και ενα αλεξιπτωτο (ολα τα λεφτα!!!) για τις αντανακλασεις απο το ταβανι! Αυτα!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1768
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #32 στις: 10/03/04, 18:37 »
  ...εγω παντως δεν βλεπω το λογο να σπατε τα κεφαλια σας, ενω απλα με €10-12 την ωρα πατε σε ενα στουντιο και τελιωσε η υποθεση!

   ...εγω παντως εχω νοικιασει ενα δωματιο (γραφειο για την ακριβεια) στον Πειραια, σε μη κατοικημενη περιοχη, εχουμε βαλει ολοι τα πραματα μας και ειαστε οκ! Το μονο "απο κοινου" εξοδο ηταν η μικροφωνικη, τα ηχεια, οι μοκετες (σιγα τα λεφτα), κατι βασεις, μια καφετιερα (δικια μου) και ενα αλεξιπτωτο (ολα τα λεφτα!!!) για τις αντανακλασεις απο το ταβανι! Αυτα!

σοτ σε παρακαλώ εξήγησε αυτό το τελευταίο με το αλεξίπτωτο!!!
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #33 στις: 10/03/04, 19:34 »
   επειδη ο χωρος δεν ειναι φτιαγμενος για να παιζεις μουσικη, εκει στεγαζονται γραφεια, (ασε που ειναι και ψιλο παλιο το κτηριο) τα γραφεια ειναι ψηλο-ταβανα και "βουιζει" οσο σιγα και να παιζεις, ετσι για να μειωσεις το υψος, αλλα και για να "κοψεις" τις αντανακλασεις, βαζεις μοκετες (και καποια αλλα υλικα) στους τοιχους και ενα σεντονι (ή αλεξιπτωτο για τους πιο εκκεντρικους) στο ταβανι! Εκτος απο χρηστικο ειναι καο πολυ ωραιο να το βλεπεις! Βεβαια το πακετο ειναι οτι επειδη ολοι καπνιζουμε αυτο το πραμα πρεπει να πλενεται καθε τοσο.... ΠΑΚΕΤΟ!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Fighter

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο,τι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
    • dimos_mp
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #34 στις: 10/03/04, 19:49 »
 ;)
Παράθεση
...εγω παντως εχω νοικιασει ενα δωματιο (γραφειο για την ακριβεια) στον Πειραια, σε μη κατοικημενη περιοχη, εχουμε βαλει ολοι τα πραματα μας και ειαστε οκ!

Μήπως αυτο το κτίριο που λες...ειναι ενα παλιο κτίριο πίσω απο τον ηλεκτρικό του Πειραιά....
απεναντι απο κατι καταστήματα με μουσικα όργανα....?(Σκεντεριδης,Βάϊλας..κ.τ.λ.)    ???

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #35 στις: 28/04/04, 01:41 »
   ...οχι παλια ειμασταν εκει! Τωρα ειμαστε στη Λυκουργου (κεντρικη κρεατολουκανικοαλλαντοψαραγορα!!!!)
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #36 στις: 06/06/04, 13:11 »
Την πόρτα την έκανε ο Drummer μας, ο οποίος είναι σιδεράς.  :) Η πόρτα δεν είναι διπλή από μόνη της. Έκανε 2 όμοιος. Μέσα και οι δυο έχουν πετροβάμβακα. Έχουν απόσταση μεταξύ τους 15 εκατοστα.

Το κόστος τις μίας πόρτας είναι περίπου στα 150€ από ότι μου είπε.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #37 στις: 06/08/04, 22:31 »
Γιατί να ρίξεις τόσα λεφτα για να φτιάξεις κάτι τέτοιο ενώ σε ένα studio πληρώνεις 10 εβραίους την ώρα, 8 για απλή ηχογράφιση και 24 για επαγγελματικη; Και άμα θέλετε πρόβες δε χριάζεται στούντιο. Εμείς πάντως κουβαλάμε ενισχυτές σπίτι του drumer.
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #38 στις: 06/08/04, 22:55 »
Papasouza δε νομίζω να περιμένετε να κάνετε δουλειά με Squier Affinity Strat. Το λέω γιατί κι εγώ ίδια κιθάρα είχα.
Μία άλλη λύση είναι να πάρετε 10ράκια, να τα συνδέσετε με ένα μίκτη και να τα βγάλετε όλα σε 60άρι. Αν και απλά μπορείτε να πάρα 30αρια. Θα ακούγονται. Μη προσπαθήσετε να προβάρετε στα 10 - 15 watt. Κάποτε το ε'ιχαμε κάνει και αναγκαζόμουν να είμαι στο αυτί του ντραμερ και να τραγουδάω για να ξέρει πότε να κάνει αλλαγή!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #39 στις: 07/08/04, 15:54 »
Γιατί να ρίξεις τόσα λεφτα για να φτιάξεις κάτι τέτοιο ενώ σε ένα studio πληρώνεις 10 εβραίους την ώρα, 8 για απλή ηχογράφιση και 24 για επαγγελματικη; Και άμα θέλετε πρόβες δε χριάζεται στούντιο. Εμείς πάντως κουβαλάμε ενισχυτές σπίτι του drumer.
Χαχαχαχα... αστείο... :)
Δεν ξέρεις βέβαια ότι για μια σωστή ηχογράφισει θες πάνω από 10 ώρες για έν ακομμάτι (εξαρτάτε και από το τραγούδι φυσικά..)
Επίσεις γιατί να είσαι με το άνχος ότι έχω πρόβα 8 με 9.. και όχι ότι ώρα θέλω εώς ότι ώρα θέλω? Δεν μπορείς να φανταστείς την άνεση του να έχεις δικό σου χώρο..
Σκέψου να μην είχατε την άνεση εσείς να πάτε στο σπίτι του ντράμμερ σας... Στο μέλλον θα δεις ότι η άνεση αυτή θα γίνει... δυσκολία και οι απετήσεις σας θα είναι πολύ ποιο μεγάλες.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #40 στις: 13/09/04, 18:59 »
Εγώ με ένα φίλο θέλουμε εντελώς ερασιτεχνικά να κάνουμε μια ηχογράφηση σε νταούλι και γκαιντα.Δοκιμάσαμε μια φορά σε ένα μικρόφωνο, αλλά μάθαμε ότι με ένα μικρόφωνο δεν γίνεται να το κάνουμε επεξεργασία.Απο την άλλη αν έχουμε δυο μικρόφωνα πάλι το ένα όργανο δεν θα ακούγεται μέσα στο άλλο;Δηλαδή εγώ που παίζω γκάιντα δεν θα ακούγομαι στο μικρόφωνο του νταουλιού; Τι μπορώ να κάνω;;;Χωρίς να ξοδέψω λεφτά και να χαλάσω το σπίτι εννοείται!  ???
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #41 στις: 13/09/04, 19:41 »
Λοιπον παιδια :
Ο πετροβαμβακας ειναι μια καλη λυση για ηχομονωση. Κανονικα η ηχομονωση γινεται φτιαχνοντας δωματιο μεσα σε δωματιο ... Δηλαδη κανεις εναν σκελετο απο ξυλο ή σιδερο γυρω γυρω στο δωματιο, γεμιζεις με πετροβαμβακα (υπαρχουν διαφορες κατηγοριες , αναλογα με το παχος του και την ποιοτητα του) τα κενα αναμεσα στον σκελετο και τον κανονικο τοιχο και μετα τον "σφραγιζεις" με γυψοσανιδες ή ξυλο που βαζεις σαν φυλλα στον σκελετο. Ετσι ειναι σαν να δημιουργεις δωματιο μεσα σε δωματιο. Φυσικα υπαρχουν και ακριβοτερες λυσεις , αλλα αυτες ειναι πιο πολυ για οταν χτιζεις απο την αρχη εναν χωρο που θα τον κανεις studio ... πχ οι τοιχοι να ειναι τουβλο , κενο, τουβλο και αναμεσα εκτος απο θερμομονωτκο υλικο να τον γεμισετε με αμμο θαλασσης (καλα στεγνωμενη). Πολυ καλη ηχομονωση αυτος ο τροπος ... Αλλος ειναι με φυλλα μολυβδου (πολυ βαρια και ακριβα) ... Ενω ο καλυτερος τροπος ειναι ενα πραγματικο δωματιο μεσα σε δωματιο με κενο αερα μεταξυ τους κανα μετρο και ... Αλλα φυσικα ασυμφορο και δυσκολο , πρεπει να εχει γινει απο πριν μελετη κτλ.
Στα ταβανια ισχυει οτι ειπα πριν ... και στο πατωμα , εκτος απο χαλια μπορει να μπει ξυλινο πατωμα που παταει πανω σε βασεις απο ειδικο χοντρο λαστιχο (για να μην μεταδιδονται οι χαμηλες συχνοτητες μεσω εδαφους, οσο το δυνατον γινεται αυτο ...)
Τωρα , αυγοθηκες , αφρολεξ , φελιζολ , χαλια και ρικοφον (καπως ετσι λεγεται) , ολα αυτα δεν ειναι για ηχομονωση αλλα για ηχοαπορροφηση ... δηλαδη για να περιορισεις τις ανακλασεις του ηχου μεσα σε ενα δωματιο ωστε να το "κουρδισεις" κατα καποιον τροπο , να απομακρυνεις τις πολλες υψηλες και υψηλομεσαιες συχνοτητες που δημιουργουνται στον χωρο απο εντονες ανακλασεις του ηχου ... Ηχομονωση πργματικη δεν κανουν (αντε κανα 2-3% γιατι δεν ειναι αυτη η δουλεια τους .... Λογω κατασκευης τους ομως (πορωδη υλικα) "παγιδευουν" ενα μεγαλο ποσοστο απο τις συχνοτητες (Hi & Middle Hi) και περιοριζουν το φαινομενο των ανακλασεων ...
Το ιδιο φαινομενο υπαρχει και για τις χαμηλες και πολυ χαμηλες συχνοτητες , ειδικα σε δωματιο που ειναι γεματα με παραλληλους τοιχους και ταβανια . Μαλιστα δημιουργουν στασιμα κυμματα , που σημαινει οτι σε ορισμενα σημεια του δωματιου , ο ηχος μπορει να ειναι εξαιρετικα δυνατος σε μπασσες συχνοτητες και σε αλλα σημεια φυσιολογικες ... Για να ελλατωσεις αυτο το φαινομενο , χρειαζεσαι σωστη κατασκευη δωματιου και χρηση μπασσο-παγιδων.
Σωστη κατασκευη δωματιου , σημαινει οτι αποφευγουμε παραλληλες επιφανειες (ειδικα στο ταβανι σε σχεση με το πατωμα). Πχ , κανουμε κατασκευες στο ταβανι με γυψοσανιδα ή ξυλο , σαν ζιγκ - ζαγκ , για να αποφυγουμε η επιφανεια του ταβανιου να ειναι παραλληλη προς το πατωμα ... Μπασσοπαγιδες μπορεις να κανεις μετρωντας ποιες συχνοτητες θες να αποκοψεις και μετα φτιαχνοντας αναλογα pannels απο ξυλο ή γυψοσανιδα που τα τοποθετεις σε σχετικη αποσταση απο τον τοιχο για να απορροφουν καθε φορα την συχνοτητα που θελεις (στο σημειο που θελεις). Το μεγεθος και η αποσταση απο τον τοιχο τα μετρας με βαση τον νομο του Ηelmholds (δεν θυμαμαι πως γραφεται , συγνωμη) ...
Eτσι ενα δωματιο για να παιζουν οι μουσικοι (live room) και ενα δωματιο ηχογραφησης , χρειαζονται και ηχομονωση και ηχοαπορροφηση, αλλα αλλο το ενα και αλλο το αλλο ....
Τωρα οποιος θελει περισσοτερες πληροφοριες , μπορω να τον βοηθησω , (ηχοληπτης ειμαι με ιδιαιτερη αγαπη για την ακουστικη) με λεπτομερειες και αλλα πραγματα , αλλα οχι γραφοντας, γιατι θα πρεπει να γραφουμε τομους και δεν εχουμε και την δυνατοτητα του σχεδιου ...
Αν καποιος καιγεται και ενδιαφερεται , μπορουμε να κανονισουμε να βρεθουμε και να συζητησουμε οτι θελει ... Εχω και βιβλια (και απο την σχολη) και σημειωσεις κτλ ... Γιατι εδω δεν ειπαμε ουτε τα προκαταρτικα φοβαμαι ...
Η ηχομονωση και ηχοαπορροφηση (και γενικα η ακουστικη χωρων) ειναι απο τις πιο δυσκολες και ρευστες καταστασεις που υπαρχουν ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #42 στις: 26/03/05, 20:03 »
Υπάρχει κάποιο ΙΕΚ ηχοληψίας?
« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/07, 13:09 από Devil Driver »

Αποσυνδεδεμένος Tzeleberfidon

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • L-153 Team
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #43 στις: 26/03/05, 20:57 »
Το ΙΕΚ είναι το λιγότερο. Θες πολλές πολλές πολλές πολλές χιλιάδες euro, για επαγγελματικό studio. Μια επαγγελματική κονσόλα μόνο μπορεί να έχει γύρο στα 50000 - 100000 Euro.
L-153 Navy Team

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #44 στις: 26/03/05, 21:41 »
Εκτός από τα χρήματα
Υπάρχουν σεμινάρια ηχοληψίας στην Ελλάδα ή πρέπει να φύγω έξω?
« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/07, 13:10 από Devil Driver »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #45 στις: 27/03/05, 01:42 »
Υπαρχουν καποια αξιολογα ΙΕΚ, στα οποια μπορεις να κανεις ηχοληψια και μουσικη παραγωγη..Επισης, αν δεν κανω λαθος, υπαρχει μια δημοσια σχολη στην Κρητη, απο την οποια ομως δεν εχω ακουσει καλα λογια για το τομεα του εξοπλισμου..Επισης, επαφη με στουντιο εχουν και οι φοιτητες της μουσικολογιας Αθηνων ( το στουντιο της σχολης ειναι Ε Κ Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο, και τωρα που δεν ειναι ο Σπυριδης υπευθυνος της σχολης, ολα πανε καλα )..Υπαρχει και η λυση της εμπειρικης εκμαθησης, που πιστεψε με, ειναι αρκετα καλη αν μπλεξεις με καλο στουντιο και θελουν πραγματικα να σε μαθουν...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #46 στις: 02/04/05, 01:52 »
Den eimai polu enhmerwmenos ofeilw na omologhsw oson afora to ellhniko ekpaideutiko susthma kai tis dunatothtes pou dinei gia karriera sthn hxolhpsia k.l.p..........ofeilw omws na pw pws oloi oi gnwstoi mou pou paizoun h "kanoun hxo" plai se megala onomata (loudobikos anwgeiwn, Dellhborias, Papakwn/nou  k.a) eite exoun spoudasei exwteriko (kuriws Berklee) eite exoun mathei empeirika.............Parathrwntas kai tous men kai tous de sth douleia tous nomizw pws oi prwtoi einai kaluteroi epaggelmaties.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #47 στις: 02/04/05, 23:58 »
Θα συμφωνησω κατα πολυ με τον Freemind, η πρακτικη εμπειρεια ειναι τεραστια...

Οσο αφορα Berklee, ειναι σιγουρα πολυ καλο αλλα και πολυ ακριβο... Ενα εξαμηνο θα σου κοστισει οσο το να στησεις το μισο στουντιο...

Αν το σκεφτεσαι σοβαρα για εξωτερικο δες καλυτερα πανεπιστημια εντος Ε.Ε. που θα σε δεχθουν σχεδον σιγουρα λογω 1ου πτυχειου (παιζει ρολο να εχεις αποδειξη οτι εισαι ικανος να σπουδασεις)...

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος castermichael

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #48 στις: 15/11/05, 17:08 »
Καλησπέρα :) , είμαι καινούργιος και θα ήθελα να ρωτήσω για Δημιουργία Studio.
Κατ'αρχην αυτό που με ενδιαφέρει είναι οτι έχω βρει τον χώρο , αλλά δεν ξέρω τι υλικά να βάλω , για να γίνει καλή δουλειά.

Υπόγειο είναι γύρο στα 200 τετραγωνικά.
Εχω ακούσει για πετροβάμβακα , και άλλα διάφορα μονωτικά.
Για αρχή πιστευω μια καλη μελετη του χωρου , (εντάξει  αυτο έγινε) , αλλά το ποιο σημαντικό πιστευω οτι είναι η μόνωση, δηλ , τι στρωματα απο υλικά να μπουν;    Αυτο που με ενδιαφέρει είναι να μην ακουγεται έξω.


Aυτά για αρχή , για να μην είμαι βαρετός .  Ευχαριστώ
 

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δημιουργια Studio
« Απάντηση #49 στις: 15/11/05, 21:47 »
Μα καλα...αυτος που σου εκανε την μελετη, θα επρεπε να ξερει τι υλικα και με τι τροπο θα εγκατασταθουν!!! Αν πληρωσες, τοτε τα λεφτα σου πισω ;D.
Ο πετροβμβακας ειναι μεν καλος, αλλα θα εχεις πολλα προβληματα στην εγκατασταση.,.Ειναι υλικο που προκαλει φαγουρα, ζαλαδες και αν δεν εχει καλο εξαερισμο ο χωρος, θα σε βασανισει παρα πολυ!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
7472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/03, 19:21
από Βραζίλης
20 Απαντήσεις
7146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/05, 13:33
από Cuenca_60R
2 Απαντήσεις
3150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/06, 16:56
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
8451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/07, 20:18
από penoktonos
0 Απαντήσεις
1912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/07, 19:02
από fertis
5 Απαντήσεις
3670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/08, 11:52
από Μαργαρίτα Π.
18 Απαντήσεις
6572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/08, 21:02
από hot_sauce (φλουτσ)
20 Απαντήσεις
7940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/09, 23:28
από music massacre
2 Απαντήσεις
3569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 14:09
από Stinky
0 Απαντήσεις
1851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/09, 17:07
από tatanka