Σελίδες:
  • #51 από OrionSreign στις 29 Nov 2005
  • Ξέρει κάποιος να μου πει ποια είναι τα πάγια έξοδα για ένα στούντιο ? 'Εστω ότι σκέφτεται κάποιος να ανοίξει ένα, τι χρειάζεται από οικονομικής πλευράς πέρα από τον εξοπλισμό και τον χώρο? Πληρώνει κάποιο ποσό στην εφορία, πληρώνει κάποιο ΦΠΑ καθε χρόνο? Τι άδειες χρειάζεται? (η ερώτηση βασικά απευθύνεται σε κάποιον που έχει ήδη στουντιο και γνωρίζει..)

    Τηανχ !
  • #52 από Gabriel6th στις 29 Nov 2005
  • Δεν έχω Studio αλλά σε διαβεβαιώ ότι δεν υπάρχει κάποιο Standard κόστος. Όλα εξαρτώνται από τον επαγγελματισμό και την ποιότητα. Έχω πάει σε αρκετά στούντιο και άλλα ήταν απλά δωμάτια με όργανα, drums και αυγοθήκη στον τοίχο ενώ άλλα ήταν άρτια εξοπλισμένα, μονωμένα, γειωμένα, με ωραίους εσωτερικούς χώρους που σε ενέπνεαν να δουλέψεις, να παίξεις κιθάρα και να ηχογραφήσεις... Το κόστος ενός καλού Studio πρόβας/ηχογραφήσεων μπορεί πολύ έυκολα να ξεπεράσει μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ.

    Όσο για την εφορία, κάθε επιχείρηση που παρέχει προϊόντα/υπηρεσίες επι πληρωμή είναι υποχρεωμένη να διαθέτει ταμιακή μηχανή ή να κόβει χειρόγραφα τιμολόγια/αποδείξεις. Άδεια λογικα θα χρειαστεί για θόρυβο. ΦΠΑ πληρώνεις από κάποιο εισόδημα και πάνω σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Αλλά για να έχεις εισόδημα κάτω από το απαιτούμενο για την καταβολή ΦΠΑ, είτε θα έχεις πολύ λίγη πελατεία, είτε θα φοροδιαφεύγεις.
  • #53 από Fteo στις 29 Nov 2005
  • Απο οτι ξερω χρειαζεται να βγαλεις κ αδεια για ηχογραφησεις. Για προβα δεν υπαρχει αντιστοιχο χαρτι, κατι που ειναι παραλογο αφου προβλημα θορυβου υπαρχει στην προβα κ λιγοτερο στην ηχογραφηση...
  • #54 από {SLASH} στις 13 Jul 2006
  • ρε τα πραγματα που εχετε για προβες ειναι πολυ καλα την ψαχνεις αλλο να βρεις ετσι οπως εισαι μια χαρα εισαι
  • #55 από vst@vros στις 13 Jul 2006
  • Παιδες την σημερον ημέρα το home studio ξεκινάει από τον υπολογιστή.

    λοιπον εγω εχω ενα 3,2 x2 με μνήμη 2 Giga με κάτρα ηχου Ε-ΜU 1212M
    και εχει ολα τα σχετικά προγραμματα... Nuendo-Cubase κτλ....
    ενα μικτη ηχου μικροφωνα πυκνωτικά και δυναμικά και απο οργανα κιθαρες μπασσο μουζουκια synth...και διαφορα άλλα ....και καλα studio monitor...

    ειναι ωραια φάση χρόνο να έχεις ...ή αν δεν εχεις βρίσκεις... και μπορεις να φτιάξεις ενα αρκετα αξιόλογο demo τραγουδιού που ποτέ δεν θα πλησιάσει την ποιότητα ενός επαγγελματικού στουντιου παραγωγής μεγαλων δισκογραφικών εταιριων...αλλα αν το demo απο θεμα μουσικής ειναι ορθό τοτε τον ακροατή δεν τον χαλάει καθόλου το αποτέλεσμα...

    οποιος το επιχειρήσει και φτιαξει σιγα σιγα δεν θα ξεκολλάει ;D

  • #56 από Metal Tiger στις 26 Feb 2007
  • Γεια χαρα σε ολους, το σκεφτομαι εδω και κανα δυο μηνες αλλα τωρα αρχιζω να το αποφασιζω, δεν ξερω ομω καθολου τι θα μου χρειαστει γιατι δεν εχω ασχοληθει ποτε... Δεν μου χρειαζετε τιποτα τρελλο, κατι απλο ισα ισα για να ηχογραφω καποια πραγματα μονος μου η με το συγκροτημα μου, το μονο που ξερω οτι θα χρειαστω ειναι ηχεια... για τα υπολοιπα αν μπορειτε καθοδηγιστε με... ;D
  • #57 από Υπνοβάτης... στις 26 Feb 2007
  • hello there...ψαξε στα αρθρα του κιθαρα υπαρχει ενα κορυφαιο που τα λεει ολα....
  • #58 από Metal Tiger στις 27 Feb 2007
  • Ευχαριστω, πραγματικα τα αρθρα ειναι τελεια, απλα τελεια... Κταπληκτικη δουλεια εκαναν... Σκεφτηκα λοιπον αρχικα να παρω μια καλη καρτα ηχου (αν ξερετε καποια με 0 delay, η οτιδηποτε κανει καλη δουλεια για ηχογραφηση), ηχεια μονιτορ, και εναν προενισχυτη... Παρακαλω θα ηθελα την γνωμη σας σε ολα αλλα κυριως για τον προενισχυτη... Δεν θελω ν ξεπερασουν τα 700-800Ε. Φυσικα οσο πιο φτηνα τοσο πιο καλα... Ευχαριστω...
  • #59 από jmone στις 28 Feb 2007
  • κάρτα ήχου εσωτερική ή εξωτερική ; στα πόσα χρήματα μόνο η κάρτα; εσωτερική σου προτείνω ανεπιφύλαχτα την

      E-MU 1212m

    εξωτερική την E-MU 0404

    και αν θες κάτι πολύ καλύτερο την E-MU 1616m

    τις έχω "παίξει" όλες και είναι πιστεύω ότι καλύτερο στην τιμή τους

    από monitor Tascam VL-X5

    και προενισχυτή σου προτείνω Presonus Tubepre

    από κει και πέρα αν θες να γράψεις με τη μπάντα σου θέλεις κονσόλα και μικρόφωνα αλλά ένα μικροφωνάκι θα το χρειαστείς και φωνή να γράψεις στα κομμάτια σου ή να γράψεις κιθάρα (ηλεκτρική)

    για ακουστική χρειάζεσαι 2 μικρόφωνα (1 δυναμικό & 1 πυκνοτικό ή 2 πυκνοτικά)

    κάποια καλά δυναμικά (που θα σου χρειαστεί σίγουρα 1 δυναμικό) είναι της Shure

    SHURE SM57LC
    SHURE SM58 LC

    στα λίγο πιο ακριβά

    SHURE BETA 58 A
    SHURE BETA 57 A

    ελπίζω να βοήθησα  ;D
  • #60 από Metal Tiger στις 28 Feb 2007
  • Ευχαριστω πολυ jmone, με βοηθησες πολυ, εξωτερικη καρτα θελω γυρω στα 300Ε...
  • #61 από Metal Tiger στις 28 Feb 2007
  • Τι γνωμη εχετε για την καρτα ηχου EDIROL FA-66
    www.thomann.de/gr/edirol_fa66.htm
  • #62 από Metal Tiger στις 28 Feb 2007
  • Να ρωτησω κατι πολυ γελοιο? Η κιθαρα σε πια εισοδο της καρτας μπαινει?
  • #63 από Ο Νέος Κιθαρωδός στις 28 Feb 2007
  • Να ρωτησω κατι πολυ γελοιο? Η κιθαρα σε πια εισοδο της καρτας μπαινει?


    Αν μιλάμε για μια από τις παραπάνω κάρτες, τότε υπάρχει μία και μοναδική πιθανότητα να συνδέσεις την κιθάρα σου με την κάρτα, και δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις λάθος. (Με άλλα λόγια: Το καλώδιο από την κιθάρα σου ταιριάζει μόνο στη σωστή είσοδο.)
  • #64 από Metal Tiger στις 28 Feb 2007
  • Ξερω οτι θα φανω πολυ μα.... τωρα αλλα δεν βλεπω κανενα ινπουτ για κιθαρα... Ευχαριστω παντως... ???
  • #65 από The common cunning linguist στις 01 Mar 2007

  • Οι προτάσεις του jmone παραπάνω, είναι νομίζω πάνω κάτω σωστές και λογικές. Απλώς αντί της ΕΜU, θα πρότεινα (αν βάλεις εσωτερική) την απείρως καλύτερη RME 9632. Αυτή η κάρτα, από άποψη converters και software είναι απλά κορυφαία, θα αργήσεις πάρα πολύ να την ξεπεράσεις.  ;)

    Μια άλλη λύση, με κόστος κάτω από 1000ρικο, είναι ένα firewire interface, όπως η Mackie Onyx 400f, ή η Focusrite Saphfire. Σε συνδιασμό με τα Tascam θα έχεις ένα θαυμάσιο αποτέλεσμα, από τη στιγμή που αυτές οι κάρτες έχουν εξαιρετικούς προενισχυτές.
  • #66 από Minotaur στις 29 Nov 2007
  • Υπάρχει άραγε κάποιο όριο στο πόσο μικρό πρέπει να είναι το δωμάτιο που θα ηχογραφήσεις με μικρόφωνο από ένα
    ενισχυτή;Είχα τη σκέψη και έπειτα είδα και σε ένα άλλο θέμα σε αυτή την κατηγορία μια κατασκευή από ξύλινα κουτιά που βάζουνε τον ενισχυτή μέσα για να μειώνεται ο αντίλαλος.Αν λοιπόν αντί να μετατρέψεις ένα ολόκληρο δωμάτιο σε ηχομονωμένο χώρο φτιάξεις ένα κλειστό κουτί από όλες τις πλευρές με τα κατάλληλα υλικά, για να βάλεις μέσα ενισχυτή και μικρόφωνο, πόσο μικρό μπορείς να το κάνεις ώστε να έχεις κάποια βελτίωση στον ήχο;Oχι τπτ άλλο δηλαδή αλλά να αρχίσω να βγάζω τα ρούχα από την ντουλάπα αμα είναι. ;D :o
  • #67 από dunkan στις 02 Dec 2007
  • μινοταυρε αυτο με την ντουλαπα το εκανα και εγω.δοκιμασα και κουτι στον ενισχυτη.τσαμπα κοπος.μιλωντας με ηχοληπτες εμαθα οτι το προβλημα στην κιθαρα δεν ειναι τοσο πολυ οι αντιλαλοι(αυτο ειναι προβλημα σε αλλα οργανα πχ τυμπανα).το προβλημα ειναι οτι πρεπει να ηχογραφησεις την κιθαρα με τον ενισχυτη σε αρκετα μεγαλη ενταση για λογους που βαριεμαι να πω τωρα  ;D
  • #68 από Minotaur στις 02 Dec 2007
  • Οκ και εγώ το έκανα.Το καλό πάντως είναι ότι απομόνωσα τους εξωτερικούς ήχους που παρεμβάλονται .
  • #69 από ScullShot στις 09 Dec 2007
  • Τι γνωμη εχετε για την καρτα ηχου EDIROL FA-66
    www.thomann.de/gr/edirol_fa66.htm
    αυτή η κάρτα δεν έχει είσοδο για να βάλεις την κιθάρα  ???  :-\
  • #70 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 11 Dec 2007
  •    Oι μπροστινές υποδοχές ειναι και για κιθάρα!
  • #71 από ScullShot στις 11 Dec 2007
  • είχα την εντύπωση ότι εκείνες οι 2 υποδοχές μπροστά ήταν για μικρόφωνο ταιριάζει και το καρφί τις κιθάρας εκεί? Αν είναι έτσι πάω να την πάρω  ;D γιατι την έχω βάλει εδώ και καιρό στο μάτι και έχω ακούσει και πολύ καλά λόγια για τις συγκεκριμένες κάρτες edirol!
  • #72 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 29 Dec 2007
  •    egω παντως θα προτεινα να δεις και την mackie onyx που εχει περιπου στα ιδια λ7 και εχει καλλιτερους προενισχυτες και αποσπωμενο hardware που σε βοηθα και στο δικο σου στουντο (clontrol room-recording room)
    αλλα και σαν stand alone αν τυχει και πας σε κανα φιλαρακη που δεν εχει καλη καρτα ή σε κανα live να γραψεις με το laptopακι σου... για τσεκαρε το λιγο!
  • #73 από ScullShot στις 30 Dec 2007
  •    egω παντως θα προτεινα να δεις και την mackie onyx που εχει περιπου στα ιδια λ7 και εχει καλλιτερους προενισχυτες και αποσπωμενο hardware που σε βοηθα και στο δικο σου στουντο (clontrol room-recording room)
    αλλα και σαν stand alone αν τυχει και πας σε κανα φιλαρακη που δεν εχει καλη καρτα ή σε κανα live να γραψεις με το laptopακι σου... για τσεκαρε το λιγο!

    Αυτήν την mackie την ακούω συνέχεια μέσα σ'αυτο το φόρουμ τόσο πολύ σας αρέσει?  :P Την κοίταξα αλλά δεν κτλβ και πολλά δεν με πολυ ενθουσίασε παντως ούτε εισόδους για μιντι δεν έχει. Όσο για τους προενισχυτες τι να τους κάνω? μπορώ να συνδέω την κιθάρα και τα πετάλια μου και να χρησιμοποιώ την προενισχυσή τους η ειναι μόνο για μικρόφωνο? 
  • #74 από freemind στις 30 Dec 2007
  • Η προενισχυση phantom που εχει η Mackie ειναι σαφως η καλυτερη, σε σχεση με αλλα μοντελα που κυκλοφορουν στην αγορα. Βεβαια, σε αυτη την τιμη, η Mackie "εκοψε" τις midi υποδοχες, κατι που μπορεις να αντικαταστησεις με ενα εξωτερικο midi USB hub ( απο 30Ε και πανω ).

    Μπορεις να ριξεις μια ματια και στις Alesis καρτες, που ειναι αρκετα καλες και ακολουθουν σε συναγωνισμο τις Mackie Onyx.
  • #75 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 03 Jan 2008
  • Αυτήν την mackie την ακούω συνέχεια μέσα σ'αυτο το φόρουμ τόσο πολύ σας αρέσει?  :P Την κοίταξα αλλά δεν κτλβ και πολλά δεν με πολυ ενθουσίασε παντως ούτε εισόδους για μιντι δεν έχει. Όσο για τους προενισχυτες τι να τους κάνω? μπορώ να συνδέω την κιθάρα και τα πετάλια μου και να χρησιμοποιώ την προενισχυσή τους η ειναι μόνο για μικρόφωνο? 


       ...δες εδω τι ακριβως κανει αυτο το interface!
Σελίδες: