Αποστολέας Θέμα: Ξεβίδωμα και Αντικατάσταση Μπράτσου  (Αναγνώστηκε 4491 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Έχω μια κιθάρα απ'αυτές που το μπράτσο βιδώνει στο σώμα (neck thru νομίζω λέγονται;) και σκέφτηκα ότι ίσως θα μπορούσα να ξεβιδώσω το υπάρχον μπράτσο, να το κάψω(είναι φθηνή κιθάρα) και να βάλω καινούριο μπράτσο, ίδιο καλούπι-καλύτερο ξύλο ταστιέρας. Έτσι και με μια αλλαγή μαγνητών δε θα χρειαστεί να αποχωριστώ σύντομα την κιθαρούλα μου.. :'(
Γίνεται αυτό; Πρακτικά;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ξεβίδωμα και Αντικατάσταση Μπράτσου
« Απάντηση #1 στις: 28/10/06, 21:09 »
Έχω μια κιθάρα απ'αυτές που το μπράτσο βιδώνει στο σώμα (neck thru νομίζω λέγονται;) και σκέφτηκα ότι ίσως θα μπορούσα να ξεβιδώσω το υπάρχον μπράτσο, να το κάψω(είναι φθηνή κιθάρα) και να βάλω καινούριο μπράτσο, ίδιο καλούπι-καλύτερο ξύλο ταστιέρας. Έτσι και με μια αλλαγή μαγνητών δε θα χρειαστεί να αποχωριστώ σύντομα την κιθαρούλα μου.. :'(
Γίνεται αυτό; Πρακτικά;

Τι κιθάρα είναι? Οι Neck Thru είναι πραγματικά οι μόνες κιθάρες στις οποίες δεν μπορείς να αλλάξεις μπράτσο. Bolt on πρέπει να είναι.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Ξεβίδωμα και Αντικατάσταση Μπράτσου
« Απάντηση #2 στις: 28/10/06, 21:30 »
Δεν ξέρω πώς λέγεται, νόμιζα ότι οι neck tru είναι που είναι βιδωμένες, έκανα λάθος.. Το σίγουρο είναι πώς όπως κι αν λέγεται, το μπράτσο της κιθάρας μου είναι βιδωμένο πάνω στο σώμα, λοιπόν;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: Ξεβίδωμα και Αντικατάσταση Μπράτσου
« Απάντηση #3 στις: 28/10/06, 21:36 »
δεν ειναι τοσο απλο...επειδη κι εγω ειχα ενδιαφερθει παλιοτερα καλο θα ειναι να πας σε εναν ειδικο,εγω ειχα παει jimmy και να σου πει γιατι δεν σημαινει οτι οτιδηποτε μπρατσο και να παρεις ταιριαζει...τουλαχιστον αυτο ξερω εγω....

Αποσυνδεδεμένος Rayden

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεβίδωμα και Αντικατάσταση Μπράτσου
« Απάντηση #4 στις: 28/10/06, 21:57 »
Για τί κιθάρα μιλάμε; Μπορείς να ξεβιδώσεις το υπάρχον μπράτσο και να μετρήσεις τις διαστάσεις του στο neck joint, και να συγκρίνεις τις διαστάσεις του με τα μπράτσα που κυκλοφορούν στην αγορά (τη διεθνή).

Πηγές:

www.warmoth com (Η ακριβή λύση)
www.wdmusic.com (αν αξιωθούν να απαντήσουν στα mail σου μπορεί και να βρεις άκρη)
www.stewmac.com (μετρημένες οι επιλογές αλλά πολύ ανταγωνιστικές τιμές και φοβερή εξυπηρέτηση)
www.rockinger.com (όλος ο κόσμος ψωνίζει από κει)

και www.guitars.gr αν προτιμάς να συνεννοηθείς ελληνιστί. Φοβερό μαγαζί.

Αυτά... ;)
Double Flawless.

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεβίδωμα και Αντικατάσταση Μπράτσου
« Απάντηση #5 στις: 29/10/06, 10:27 »
Έχω μια κιθάρα απ'αυτές που το μπράτσο βιδώνει στο σώμα (neck thru νομίζω λέγονται;) και σκέφτηκα ότι ίσως θα μπορούσα να ξεβιδώσω το υπάρχον μπράτσο, να το κάψω(είναι φθηνή κιθάρα) και να βάλω καινούριο μπράτσο, ίδιο καλούπι-καλύτερο ξύλο ταστιέρας. Έτσι και με μια αλλαγή μαγνητών δε θα χρειαστεί να αποχωριστώ σύντομα την κιθαρούλα μου.. :'(
Γίνεται αυτό; Πρακτικά;

To θεμα ειναι αν αξιζει η κιθαρα και το σωμα που θα σου μεινει μια επενδυση σε καινουργιο λαιμο (+μαγνητες).....πιθανον να ειναι πιο συμφερουσα αγορα καινουργιας (η μεταχειρισμενης) κιθαρας....

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Ξεβίδωμα και Αντικατάσταση Μπράτσου
« Απάντηση #6 στις: 29/10/06, 11:32 »
φυσικά και γίνεται profsokin ;), γιαυτό βγήκαν τα βιδωτά μπράτσα, για να αλλάζονται ;)
δεν είναι τπτ δύσκολο, απλά δε θέλει να σαι χύμα, πρέπει πρώτα να δεις πια μπράτσα ακριβώς κάνουν στη κιθάρα σου και μετά να πάρεις ένα, επίσης αφού το βάλεις θέλει ρύθμισμα, ότι ξέρεις απόλα αυτά το κάνεις μόνος σου, ότι δεν ξέρεις πληρώνεις και γίνεται
και συνεχίζω, όλαυτά όμως γίνονται αφού υπολογίσεις πόσο θα στοιχίσει κι αν σε συμφέρει, όπως είπε και ο fenderiarhs

ta, δε μου πες ρε γμτ και ήθελα και γω κάτι από stew-mac...

(όταν το μπράτσο βιδώνει στο σώμα είναι bolt-on: www.vintage-guitars.se/1989_Fender_Stratocaster_Plus_E901085_back.jpg
όταν το μπράτσο διαπερνά όλο το σώμα από άκρη σε άκρη είναι neck-thru: www.marchione.com/neckthroughback.jpg
όταν μπαίνει μέσα στο σώμα είναι set-neck: www.vintage-guitars.se/2000_Gibson_Les_Paul_Goldtop_'54_Reissue_4_0068_back.jpg
και set-thru ή κάπως έτσι και καλά, είναι set-neck που δεν έχουν heel: www.ibanez.com/guitars/series.asp?s=sz&l=e
καλά μη ψαρώνετε, καμιά ωραία κιθάρα έψαχνα να δω...)
« Τελευταία τροποποίηση: 29/10/06, 11:33 από oneofthem »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
7033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/06, 21:43
από Δαμιανός
18 Απαντήσεις
8871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/07, 18:26
από Dark_kronos
6 Απαντήσεις
3777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/08, 17:47
από Seth21
2 Απαντήσεις
2832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 23:43
από guardian_angel
1 Απαντήσεις
2665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 16:01
από mace
11 Απαντήσεις
4656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/10, 20:19
από tech21man
8 Απαντήσεις
3145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/10, 23:37
από geo134
4 Απαντήσεις
2240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/11, 20:32
από adr1anos
3 Απαντήσεις
7115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/13, 17:40
από Harpwood
12 Απαντήσεις
6472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/14, 01:07
από Lo.Lee.Ta