Σελίδες:
  • #1 από Head στις 19 Mar 2004
  • εχω το CUPASE sx και θελω να μου πειτε πως
    θα βρω τα ντραμς που εχει απο μονο του.....
    δηλ να διμιουργω εγω τα ντραμς..
    εχω το cdxtract το οποιο ειναι προγραμα που βοηθα
    να βαλω λουπες-(αν το λενε ετσι)δηλ.ντραμς στο
    cubase δηλ.σε αφηνει να δουλεψεις παραλληλα με το προγραμα
    μηπως ξερεται την διαδικασια ,τα βασικα βηματα


    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....
  • #2 από Lightstringer στις 19 Mar 2004
  • Για την ιστορια CUBASE SX....

    Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα...βασικα εγω ηξερα πως γινεται αλλα δεν ηταν δυνατον να τα ''στησω'' μιας που δεν ξερω τυμπανα - anyway δεν θυμαμαι να σου πω μιας που δεν ξανα - ασχοληθηκα με το θεμα..Θα σε βοηθησει ενα προγραμμα που μου συστησε ο φιλος freemind...Groove Agent VST... ;)
  • #3 από Candlemass στις 19 Mar 2004
  • Το Steinberg Groove Agent, εκτός του ότι είναι 1 ολόκληρο CD (δεν ξέρω βέβαια αν το έχουν βγάλει και σε ripped έκδοση γιατί έχει προστατευμένο installer και το crack δεν δουλεύει χωρίς CD) δεν έχει και πολλούς ρυθμούς για τα drums (π.χ. εγώ που έψαχνα metal ρυθμό & metal drums δεν με βοήθησε καθόλου το εν λόγω πρόγραμμα).

    Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις τα drumkits του Fruity Loops Studio και γενικά αν θές τα κάνεις export σε MIDI ή WAV ή MP3, αλλιώς χρησιμοποιείς το ίδιο το FL Studio σαν sequencer/multitrack recording/effects/VST host πρόγραμμα (κάνει την ίδια ακριβώς δουλειά με το Cubase, είναι πιο ελαφρύ και πιο εύκολο στην εκμάθηση).

    Βέβαια, εγώ χρησιμοποιώ το Cubase SX, αλλά για όσους δεν έχουν ξανασχοληθεί, καλύτερα να αρχίσουν από τα εύκολα (αλλά όχι απλά  ;) )
  • #4 από Sl@sh στις 19 Mar 2004
  • sadromanticghost i kapoios allos ksereis pos mporo na grapso drums meso cubase(afou exo orisei ena kanali os GM MAP)?Tha prepei na ta grafo ena ena me ti bageta an den exo allo programma eidiko i iparxei kanenas pio grigoros tropos(den exo midi mono ena armonio palio)..
  • #5 από freemind στις 20 Mar 2004
  • http://www.dancetech.com/aa_dt_new/articles/item.cfm?THREADID=88&LANG=0 ( αφορα το Cubase VST , αλλα με καλη "κωδικοποιηση" παει και μεχρι το Cubase SX )

    http://www.synthzone.com/drums.htm loops και αλλα χρησιμα plug ins..Δεν νομιζω ομως οτι αναφερονται τοσο σε metal

    http://www.cems.uwe.ac.uk/~lrlang/music/cubasesx/index.html#sections και η Βιβλος του midi Sequencing για το Cubase SX...Εαν υπαρχουν ακομα αποριες μετα απο αυτο το site..τοτε απλα δεν λυνονται... ;D
  • #6 από Καρχαρίας στις 02 Jun 2004
  • Φτιάχνω τύμπανα από το Fruit Loops. Έχω ένα αρμόνιο με πολλούς ρυθμούς και αν θέλω κάτι παίρνω έτοιμες λούπες από εκεί.
  • #7 από Holy Diver στις 06 Aug 2004
  • Πού τα βρίσκετε όλα αυτά;
  • #8 από freemind στις 07 Aug 2004
  • Απο τα manuals, απο φιλους που ασχολουνται πολυ περισσοτερο και στο τελος απο μια αναζητηση σε αναλογα sites ( που μπορεις να τα βρεις και μεσω google )
  • #9 από Fighter στις 05 Oct 2004
  •  ;)Βασικα εχω καποιες αποριες...
    Τωρα τελευταια αρχισα να χρησιμοποιω το cubase sx...
    Πρωτη απορια ειναι πως μπορω να μικρυνω τα κομματια σε kb...
    Βγαινουν υπερβολικα μεγαλα...
    Εγω χρησιμοποιω Αudio channels για να περασω κιθαρες και φωνες και οτι αλλο....
    Και στο τελος βγαινουν κατι τρελλα νουμερα σε kb...με αποτελεσμα να μην ειναι ευκολη εως αδυνατη η μεταφορα τους μεσω ιντερνετ...
    Α...και ξεχασα να πω οτι τα κανω export σε mp3...

    Και η δευτερη απορια ειναι σχετικα με τα drums...δεν μπορω να ανοιξω drums section/channel...η επιλογη αυτη ειναι μαυρισμενη...
    Και δεν εχω ντραμς ουτε ξερω για να τα περασω λαιβ...
    Αυτα...
    Ευχαριστω  εκ των προτερων... ;)
  • #10 από Devil Driver στις 11 Dec 2004
  • Παιδιά πως σας φαίνεται το STEINBERG
    CUBASIS VST 5.0? Το ξέρει κανείς?
    Θα κάνει δουλειά καλή για ηχογράφηση?
  • #11 από Fteo στις 27 Jan 2005
  • Εγω με το VST 24 αν δεν κανω λαθος εχω το εξης προβλημα:
    ρωτα απ'ολα χρησιμοποιω 2 καρτες ηχου (Sound blaster Audigy2 ZS 7.1 & μια On-board). Το προβλημα μου ειναι οτι θελω να χρησιμοποιησω τα εφε που εχει η Audigy για ηχογραφηση αλλα αυτο γινεται μονο αν χρησιμοποιω την επιλογη "What you hear"(Σε αλλες επιλογες η δεν ηχογραφει καολου η χωρις τα εφε). Το προβλημα ειναι οτι στην επιλογη what you hear ηχογραφειται κ ο μετρονομος (λογικο) η τα midi ντραμς που χρησιμοποιω (επισης λογικο). Ετσι δοκιμασα να στειλω την αναπαραγωγη του μετρονομου στο synth της αλλης καρτας αλλα δεν μπορω να τον ακουσω. Στα windows κ σε αλλα προγραμματα η αλλη καρτα δουλευει κανονικα κ σε Audio κ σε midi αναπαραγωγη
  • #12 από P-f-D στις 05 Apr 2005
  • Παιδιά μια ερώτηση για το Cubase.Sorry αν είναι ηλίθια, αλλά δεν έχω χρόνο να ανοίξω manual κλπ. Γράφω ένα κανάλι κιθάρα πχ και μετά πάω να γράψω στο δεύτερο φωνή και βγαίνει και η κιθάρα , αφού παιζεται όση ώρα γράφω τη φωνή. Πώς μπορώ να το κάνω να μην ακούγεται η κιθάρα στο δεύτερο κανάλι?
  • #13 από jimaras στις 19 Apr 2005
  • Ρε παιδες εχω τρομερο προβλημα με το latency (καθηστερηση) στο cubase sx 2.01 ξερει κανεις πως να το διορθωσω?
    Δηλαδη τι μπορει να φταιει?
  • #14 από Fteo στις 19 Apr 2005
  • Μπορεις το ηχογραφημενο wav να το μετακινεις ωστε να καθεται just εκει που θελεις αλλαζοντας την επιλογη που λεει bar σε use quantize κ βαζοντας σαν βημα 1/64. Ειναι πανω δεξια στο κεντρικο παραθυρο του προγραμματος. Δυστηχως δεν μπορω να ειμαι πιο κατατοπιστικος γιατι δεν εχω το Cubase σε αυτο το pc...
  • #15 από Candlemass στις 19 Apr 2005
  • devices => device setup => VST multitrack => epilegeis driver* => bazeis to latency**

    * : o ASIO driver einai monodromos ean 8eleis na exeis ikanopoihtika apotelesmata... an exeis sound blaster peta tous drivers ths creative kai bale tous kx drivers.
    ** : oso mikrotero to latency toso kalytera. mia poly kalh timh gia tis SB me ASIO einai ta 5.33msec.
  • #16 από dessypris στις 19 Apr 2005
  • Θα πας στα options, μετά audio setup, και από εκεί θα κατεβάσεις το latency της audio card σου...Όσο χαμηλότερα, τόσο καλλίτερα...Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να το "βάλεις" στο μηδέν, γιατί μετά "δυσκολεύεται" το PC να το αντιμετωπίσει...Δοκίμασε σταδιακά, που σε βολεύει...

    www.dessypris.com
  • #17 από 3xordos στις 19 Apr 2005
  • Καλημέρα,
    Ξέρει κανείς πώς μπορώ να κάνω drag σε ένα track με μεγαλύτερη ακριβεία ?
    ρωτάω γιατί από κάποιο σημείο και μετά δεν ακολουθεί μια ομαλή ροή αλλά το μετακινεί κατά ακέραια
    τμήματα (δε ξέρω αν έγινα αντιληπτός  ???)
  • #18 από Candlemass στις 19 Apr 2005
  • Θα πας στα options, μετά audio setup, και από εκεί θα κατεβάσεις το latency της audio card σου...Όσο χαμηλότερα, τόσο καλλίτερα...Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να το "βάλεις" στο μηδέν, γιατί μετά "δυσκολεύεται" το PC να το αντιμετωπίσει...Δοκίμασε σταδιακά, που σε βολεύει...

    www.dessypris.com

    eisai sigouros oti ayta anaferontai sta options tou cubase? ???
  • #19 από bigboss στις 19 Apr 2005
  • Δεν είναι ανάγκη να πάρεις sound blaster αν κ ίσως μια τέτοια κάρτα να δίνει περισσότερες δυνατότητες στον ήχο... εν' τούτοις google-αρε και κατέβασε ASIO4ALL έτσι κάνεις την δουλειά σου με οποιαδήποτε κάρτα ήχου κ σε χαμηλά ms(latency)!
  • #20 από Candlemass στις 19 Apr 2005
  • Δεν είναι ανάγκη να πάρεις sound blaster αν κ ίσως μια τέτοια κάρτα να δίνει περισσότερες δυνατότητες στον ήχο... εν' τούτις google-αρε και κατέβασε ASIO4ALL έτσι κάνεις την δουλειά σου με οποιαδήποτε κάρτα ήχου κ σε χαμηλά ms(latency)!

    pragmatika poly xrhsimo to ASIO4All!! epitelous 8a exw ASIO driver kai sto AC97 chip!!
    eyxaristw gia thn info Bigboss.
  • #21 από Sandman1_1 στις 20 Apr 2005
  • Ρε παίδες ποιές είναι οι ιδανικές ρυθμίσεις για αυτό το προγραμματάκι?
    Σε μια soundblaster on board κάνει τίποτα?
  • #22 από freemind στις 20 Apr 2005
  • Θα πας στα options, μετά audio setup, και από εκεί θα κατεβάσεις το latency της audio card σου...Όσο χαμηλότερα, τόσο καλλίτερα...Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να το "βάλεις" στο μηδέν, γιατί μετά "δυσκολεύεται" το PC να το αντιμετωπίσει...Δοκίμασε σταδιακά, που σε βολεύει...

    www.dessypris.com

    eisai sigouros oti ayta anaferontai sta options tou cubase? ???
    Εχω την εντυπωση ( αν και δεν το χρησιμοποιησα ποτε, οποτε μαλλον κανω και λαθος ) πως αναφερεται σε Cubase VST 32, ομως σιγουρα σε Cubase SX δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξει το latency απο τις ρυθμισεις με το ονομα "Audio Setup", αλλα απο το VST Multitrack..
  • #23 από Jericho στις 20 Apr 2005
  • Καταπληκτικοί οι ASIO4ALL ! Επιτέλους ήχος χωρίς latency με το AC97 !
  • #24 από bigboss στις 20 Apr 2005
  • Δεν ξέρω αν έχετε files στο site σας(sorry  :P) αλλά καλό θα είναι ή να μπεί το αρχείο(ASIO4ALL) στα files ή να γίνει sticky κάποιο σχετικό post γιατί είμαι σίγουρος πως θα ενδιαφέρει πολύ κόσμο!
  • #25 από Staggάρης στις 28 Jan 2006
  • Γειά.... Έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το Cubase SX. ;Έχω κάνει import ένα backing track από midi και θέλω να γράψω απο πάνω με την κιθάρα. Όταν όμως πάω να ακούσω αυτό που έχω γράψει ο ήχος της κιθάρας έχει μία ελάχιστη καθυστέρηση σε σχέση με το midi. Αυτό γνωρίζετε πώς διορθώνεται ?
    Επίσης όταν θέλω να το κάνω export σε mp3 εξάγει μόνο το κανάλι της κιθάρας. Καμία ιδέα ?? ??? :-\ :-\

    Σας ευχαριστώς παίδες... ;D
Σελίδες: