Σελίδες:
  • #126 από RORY GALLAGHER στις 22 Aug 2008
  • χίλια thanx νομίζω πως κατάλαβα!
    Θα το τσεκάρω αύριο από το pc και εδώ είμαστε αν παει κάτι στραβά ;)
  • #127 από Denial στις 17 Dec 2008

  •   Καλημερα παιδες..ειμαι καινουριος σχετικα στο forum και εχω μερικες αποριες στο cubase!!

    Εχω εγκαταστησει το cubase sx3 ομως ενω στην αρχη ''εβλεπε'' κανονικα τους drivers της εξωτερικης καρτας ηχου ( Edirol AU-4fx ) τωρα δεν τους ''βλεπει''..
    Απο Divices -> Divice Setup -> VST Audiobay στην επιλογη Master Asio Driver μπορω να επιλεξω μονο τα εξης δυο : Asio direct x full duplex driver και Asio multimedia driver, τους drivers της καρτας μου δεν τους βλεπω πουθενα..Με αποτελεσμα να εχω καθηστερηση ενω στην αρχη που εβλεπε τους drivers της καρτας ηταν ολα οκ!!!

    Ισως να εκανα κατι λαθος ομως δεν μπορω να βρω ακρη!!
    Θα πρεπει να σας πω οτι η Onboard καρτα μου ειναι realtek και δεν ειναι απενεργοποιημενη,μηπως θα επρεπε?

    Ελπιζω να εγινα κατανοητος και να μην σας μπερδεψα!! Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!

  • #128 από freemind στις 17 Dec 2008
  • 1) Απενεργοποιησε την καρτα Realtek και μεσα απο τα XP ( uninstall κι οχι απλως disable ) και μεσα απο το BIOS

    2) Κατεβασε τους τελευταιους drivers της καρτας σου. Ακολουθα κατα γραμμα τις οδηγιες που δινει ο κατασκευαστης για την εγκατασταση ( πχ, εαν σου λεει "βγαλτε το USB πριν την εγκατασταση", κανε το )

    3) Βεβαιωσου πως απο το Control Panel-Sound and Audio Devices ειναι ρυθμισμενη η καρτα σαν εξοδος και εισοδος.

    4) Τελος, εαν λειτουργεις σε Vista ή τρεχεις πειρατικο το Cubase, να ξερεις πως πολλα προβληματα θα σου δημιουργουνται κατα καιρους'
  • #129 από Denial στις 18 Dec 2008
  • Καλησπερα Freemind..

    Τα πρωτα δυο βηματα πηγαν καλα..Στο τριτο,πως θα κανω αυτη τη ρυθμιση?Επισης πηγαινω στο sound and audio devices και βλεπω πως η καρτα ηχου μου αναγραφετε σαν AU-4fx και οχι με ολοκληρο το μοντελο,δλδ Edirol AU-4fx οπως  εβλεπα πριν!!..Επισης παρατηρω πως οταν κανω διπλο κλικ στο : Υπολογιστης -> Ιδιοτητες -> και κοιταω τους drivers τη καρτας φαινονται σαν usb audio device ενω κανονικα θα επρεπε να αναγραφετε η μαρκα και το μοντελο της καρτας ( ετσι δεν ειναι? ) ..

    Και τελος να σου πω οτι οντως ειναι σπασμενο το cubase,ελπιζω να μην ειναι απο αυτο το προβλημα!!

    Τι μπορει να φταει σε αυτην την περιπτωση?

    Καλη συνεχεια και συγγνωμη για την καθηστερηση ( εχω μεγαλο latency  ;D )
  • #130 από freemind στις 18 Dec 2008
  • Μια λυση υπαρχει!

    Απεγκατεστησε την καρτα σου και εγκατεστησε την ξανα! Ειναι η υστατη λυση και μαλλον αυτη θα σου δωσει τη λυση!
  • #131 από Denial στις 18 Dec 2008
  • Ευχαριστα νεα!!

    Εκανα επανεγκατασταση τους drivers ( προσεχτικα αυτη τη φορα - κατι που δεν ειχα κανει πριν ) και ενεργοποιησα τους advanced drivers που διαθετει η καρτα απο το πλαι και λειτουργει κανονικα!! Νομιζω πως δεν θα αντιμετωπισω προβλημα,αφου βλεπει κανονικα την καρτα ηχου ο υπολογιστης αλλα και το cubase!! το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν εχω latency!!κατι ειναι κ αυτο!!

    Ευχαριστω για την βοηθεια φιλε freemind!!

    Καλη συνεχεια σε οτι κ αν κανεις!!

  • #132 από gers στις 11 Feb 2009
  • Απορία:

    Δημιουργώ ένα group channel για να ''ρίξω'' σε αυτό 4 επιμέρους κανάλια, επιλέγω και από το ''out'' των καναλιών το group και όλα καλά μέχρι εκεί.. Όταν πάω όμως να panάρω τα κανάλια (από την καρτέλα ''channel'' του κάθε καναλιού), αντί για τη συνηθισμένη μπλε μπάρα που κινείται αριστερά-δεξιά, γράφει ''no panner''...

    WTFIGO?  :-\

    Λογικά, κάτι πρέπει να ρυθμίσω αλλά... τι?
  • #133 από dimeros στις 16 Jul 2009
  • Cubase plugins,

    Λοιπόν καταρχάς θα ήθελα να αναφέρω για άλλη μια φορά το asio4all το οποίο μειώνει σε αμελητέο βαθμό το latency στο cubase!! Μια απλή αναφορά! 

    Εν πρώτοις θα ήθελα να αναφέρω ότι ενδιαφέρομαι για ήχους όπως πιάνο, φλάουτο, ακορντεόν, ξυλόφωνο, ηλεκτρική κλασσική κιθάρα, μπάσο, μπουζούκι κλπ .
    Το μπουζούκι θεωρώ ότι δεν υπάρχει κάτι σχετικό οπότε έχω πάψει να το παλεύω. Φυσικά μου λέτε αν σκέφτεστε κάτι. Έχετε να συστήσετε κάποια συγκεκριμένα plugins για cubase που θα μπορούσα να είχα πιο αποδοτικό και πειστικό ήχο με το cubase;

    Θα ήθελα να προσθέσω ότι με το finale του 2008 και του 2009 έχει παρόμοιους ήχους ( εκτός από μπουζούκι) σε καλή ποιότητα αλλά δεν θέλω να χρησιμοποιήσω το finale. Το vst είναι το smartmusic. Θα μπορούσα με κάποιο τρόπο να περνούσα στο cubase αυτούς τους ήχους;

  • #134 από alvasilakis στις 05 May 2015
  • Γεια σας παίδες !!!
    Έχω μία ερώτηση : Μπορεί να γίνει quantize σε audio track στο cubase LE4? Αν ναι, με ποιο τρόπο?
    Ευχαριστώ . . .
Σελίδες: