Αποστολέας Θέμα: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )  (Αναγνώστηκε 75421 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #50 στις: 26/03/06, 19:23 »
Για ποιο ακριβώς? Αν εννοείς στο All Midi Inputs έχει MPU-401 και δίπλα (στο Active) Yes.
Κάποιες φορές μετά από κάποια μικρορύθμιση ακουγόταν αλλά δεν θυμάμαι τι έκανα, οπότε δεν νομίζω να φταίει η κάρτα...
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #51 στις: 11/06/06, 15:54 »
Θέλω να βάλω midi drums σε ένα project, αλλά σε ορισμένα σημεία του κομματιού θέλω να αλλάζει το tempo των drums. Πως γίνεται? Έχω το cubase sx3

Αποσυνδεδεμένος Son of the sun

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Therion Official Website
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #52 στις: 12/06/06, 21:55 »
Πως μπορώ να μετατρέψω αυτά που ηχογραφώ στο cubase sx σε mp3???
The burden is mine...
The burden is mine....Alone....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #53 στις: 12/06/06, 22:12 »
Οταν τελειωσεις με τη μιξη του κομματιου, ρυθμισε τους markers ( οι markers βρισκονται εκει που ειναι τα νουμερα απο τα μετρα ή το χρονο..Ειναι 2 "δεικτες", οι οποιοι μετακινουνται πανω στη μπαρα του χρονου. Για να ειναι σωστα ρυθμισμενοι, πρεπει να υπαρχει μεταξυ τους ενα γαλαζιο χρωμα. ), και μετα πηγαινε στο
File->Export->Audio Mixdown..
Εκει επελεξε Stereo Interlaved, και στη συνεχεια, επελεξε σε ποιο format θελεις να εξαγεις το αρχειο. Σου προτεινω να τα εξαγεις σαν wav και στη συνεχεια να τα μετατρεπεις με καποιο προγραμμα σε mp3. Δεν ειμαι απολυτος, αλλα δεν ξερω αν ο μετατροπεας του Cubase ειναι ο καλυτερος ( δεν τον εχω δοκιμασει ποτε )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος vst@vros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Σταύρο... είμαι Ταύρος και Γαύρος ...1χαχα
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #54 στις: 13/06/06, 10:58 »
Ρε παιδες μηπως ξερει κανενας να μου πει...

αν στο Νuendo 3 - Cubase 3 sx υπαρχει [μαλλον θα υπαρχει] τροπος να αυξομειωσω το tempo  σε ενα Αudio track [wav file] ....

δεν μπορει ..πρεπει να το κανει ...εδω κανει transpose...

Αποσυνδεδεμένος Son of the sun

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Therion Official Website
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #55 στις: 13/06/06, 14:00 »
Οταν τελειωσεις με τη μιξη του κομματιου, ρυθμισε τους markers ( οι markers βρισκονται εκει που ειναι τα νουμερα απο τα μετρα ή το χρονο..Ειναι 2 "δεικτες", οι οποιοι μετακινουνται πανω στη μπαρα του χρονου. Για να ειναι σωστα ρυθμισμενοι, πρεπει να υπαρχει μεταξυ τους ενα γαλαζιο χρωμα. ), και μετα πηγαινε στο
File->Export->Audio Mixdown..
Εκει επελεξε Stereo Interlaved, και στη συνεχεια, επελεξε σε ποιο format θελεις να εξαγεις το αρχειο. Σου προτεινω να τα εξαγεις σαν wav και στη συνεχεια να τα μετατρεπεις με καποιο προγραμμα σε mp3. Δεν ειμαι απολυτος, αλλα δεν ξερω αν ο μετατροπεας του Cubase ειναι ο καλυτερος ( δεν τον εχω δοκιμασει ποτε )
Eυχαριστώ...
The burden is mine...
The burden is mine....Alone....

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1424
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #56 στις: 13/06/06, 20:52 »
Θέλω να βάλω midi drums σε ένα project, αλλά σε ορισμένα σημεία του κομματιού θέλω να αλλάζει το tempo των drums. Πως γίνεται? Έχω το cubase sx3
Θα πας: Project(Τεσπα αυτο διπλα στο file η στο edit ειναι δεν ειμαι σπιτι μου)-> Tempo project. Απο εκει με τον δεικτη η κ τα υπολοιπα εργαλεια του Cubase αλλαζεις το tempo η κ το μετρημα γαι τα μετρα που θες.
Ρε παιδες μηπως ξερει κανενας να μου πει...

αν στο Νuendo 3 - Cubase 3 sx υπαρχει [μαλλον θα υπαρχει] τροπος να αυξομειωσω το tempo σε ενα Αudio track [wav file] ....

δεν μπορει ..πρεπει να το κανει ...εδω κανει transpose...
Κανεις Import το αρχειο σου κ απο το audio pool to βαζεις σε ενα audio track. Μετα πατας το βελακι κατω απο το εργαλειο του δεικτη κ πατας την τελευταια επιλογη (timestretch η καπως ετσι)

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #57 στις: 26/08/06, 19:27 »
Να ρωτήσω κ εγώ κάτι. Σε έναν φίλο μου προσπαθούμε να ηχογραφήσουμε με το nuendo. οσο γραφουμε μεσα από πληκτρα,είναι όλα καλά. όταν πάμε να γράψουμε κιθάρα ή μέσω μικροφώνου,ακούγονται,και ξαναγράφονται ταυτόχρονα όλα τα άλλα ηχογραφημένα κανάλια,και γίνεται ένα μπάχαλο. Επίσης σε αυτό το μπάχαλο,η κιθάρα και η φωνή ακούγονται πάρα πολύ χαμηλά. τι έχετε να προτείνετε?
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #58 στις: 27/08/06, 00:21 »
Νομιζω οτι θα πρεπει να αναφερεις περισσοτερες λεπτομερειες οσον αφορα το τεχνικο σου εξοπλισμο ( κυριως τι καρτα ηχου εχεις ) και πως κανεις τις συνδεσεις.
Πεαρ απο αυτα, φαινεται σανπ ροβλημα επιλογης της καρτας απο το Nuendo. Τι ρυθμιση εχεις?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος vst@vros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Σταύρο... είμαι Ταύρος και Γαύρος ...1χαχα
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #59 στις: 28/08/06, 00:16 »
Να ρωτήσω κ εγώ κάτι. Σε έναν φίλο μου προσπαθούμε να ηχογραφήσουμε με το nuendo. οσο γραφουμε μεσα από πληκτρα,είναι όλα καλά. όταν πάμε να γράψουμε κιθάρα ή μέσω μικροφώνου,ακούγονται,και ξαναγράφονται ταυτόχρονα όλα τα άλλα ηχογραφημένα κανάλια,και γίνεται ένα μπάχαλο. Επίσης σε αυτό το μπάχαλο,η κιθάρα και η φωνή ακούγονται πάρα πολύ χαμηλά. τι έχετε να προτείνετε?

από οτι καταλαβαίνω οταν ηχογραφεις περισσοτερα απο ενα audio tracks τοτε σε καθε επόμενο γραφετε και το προηγούμενο...
νομίζω ειναι θεμα ρυθμισης της κάρτας ήχου...δεν το εχω αντιμετωπίσει...αλλα ψαξε την καρτα σου για ρυθμίσεις


Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #60 στις: 28/08/06, 08:45 »
Να ρωτήσω κ εγώ κάτι. Σε έναν φίλο μου προσπαθούμε να ηχογραφήσουμε με το nuendo. οσο γραφουμε μεσα από πληκτρα,είναι όλα καλά. όταν πάμε να γράψουμε κιθάρα ή μέσω μικροφώνου,ακούγονται,και ξαναγράφονται ταυτόχρονα όλα τα άλλα ηχογραφημένα κανάλια,και γίνεται ένα μπάχαλο. Επίσης σε αυτό το μπάχαλο,η κιθάρα και η φωνή ακούγονται πάρα πολύ χαμηλά. τι έχετε να προτείνετε?

Στο κανάλι που ηχογραφείς βάλε Input την είσοδο της κάρτας σου που έχεις την κιθάρα, μικρόφωνο ή ότι άλλο έχεις. Αν έχεις Soundblaster κοίταξε στο panel της, στην επιλογή Record να έχεις την είσοδο και όχι "Everything u hear" (συνηθές φαινόμενο)
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #61 στις: 29/08/06, 13:46 »
>freemind Εχω κάρτα ήχου την audiophile 192 (Live delta) και μια κονσόλα eurorack UB802. τι εννοείς πως κάνω τις συνδέσεις, και τι ρύθμιση έχω στο nuendo.
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #62 στις: 29/08/06, 13:49 »
Να ρωτήσω κ εγώ κάτι. Σε έναν φίλο μου προσπαθούμε να ηχογραφήσουμε με το nuendo. οσο γραφουμε μεσα από πληκτρα,είναι όλα καλά. όταν πάμε να γράψουμε κιθάρα ή μέσω μικροφώνου,ακούγονται,και ξαναγράφονται ταυτόχρονα όλα τα άλλα ηχογραφημένα κανάλια,και γίνεται ένα μπάχαλο. Επίσης σε αυτό το μπάχαλο,η κιθάρα και η φωνή ακούγονται πάρα πολύ χαμηλά. τι έχετε να προτείνετε?

από οτι καταλαβαίνω οταν ηχογραφεις περισσοτερα απο ενα audio tracks τοτε σε καθε επόμενο γραφετε και το προηγούμενο...
νομίζω ειναι θεμα ρυθμισης της κάρτας ήχου...δεν το εχω αντιμετωπίσει...αλλα ψαξε την καρτα σου για ρυθμίσεις



καλα κατάλαβες. αλλα αυτό γινεται όχι όταν ηχογραφώ περισσότερα από ένα audio track,αλλα στο πρώτο audio track ακούγονται όλα τα προηγούμενα midi tracks που έχω γράψει.
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #63 στις: 29/08/06, 13:52 »

Στο κανάλι που ηχογραφείς βάλε Input την είσοδο της κάρτας σου που έχεις την κιθάρα, μικρόφωνο ή ότι άλλο έχεις. Αν έχεις Soundblaster κοίταξε στο panel της, στην επιλογή Record να έχεις την είσοδο και όχι "Everything u hear" (συνηθές φαινόμενο)
όπως ανέφερα πριν δεν έχω soundblaster. αν δηλαδή βάλω input την είσοδο που έχω την κιθάρα,στο κανάλι που ηχογραφώ δεν θα ακούγονται τα προηγούμενα ηχογραφημένα κανάλια?
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #64 στις: 29/08/06, 14:18 »
Λογικά ναι, εσύ τώρα πρέπει να έχεις τσεκάρει να γράφει "ότι ακούει". Δεν ξέρω πως μπορεί να το έχεις κάνει αυτό, ίσως γίνετε και απο την κάρτα σου (δεν την γνωρίζω για να σου δώσω λύση). Πάντως το πρόβλημα είναι αυτό, ηχογραφεί ότι ακούει.
Το κάθε κανάλι έχει Input και Output. Στο Output βάζεις BUS 1 (η λογική στέρεο έξοδο σου) και στο Input βάζεις το κανάλι που έχεις την κιθάρα.

Λες ότι έχεις και κονσόλα συνδεμένη,ε? Πως δλδ? Μήπως από εκεί γίνετε το μπέρδεμα? Μήπως εκεί εχεις μπερδέψει τις συνδέσεις? Μπορείς να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα? Αν μπορείς βγάλε την κονσόλα εκτός, τσάμπα θόρυβος είναι.

Επίσης, παρατήρηση, γιατί ρε παιδιά βάζετε Nuendo? Αφού μονο ήχο θα επεξεργαστήτε κάντε την δουλειά σας με το Cubase. Δεν λέω το ίδιο είναι, αλλά για να αυξωμειώσεις το μέγεθος ένος wave στο πανελ του Nuendo σου βγαίνει η πίστη. Λειτουργεί σαν να δουλεύεις αρχείο εικόνας, εντελώς άβολο για ήχο! Δλδ για μια δουλειά μερικών κλασμάτων δευτερολέπτου μπορεί να φας και 10λεπτο εκεί πάνω.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #65 στις: 29/08/06, 14:35 »
Λογικά ναι, εσύ τώρα πρέπει να έχεις τσεκάρει να γράφει "ότι ακούει". Δεν ξέρω πως μπορεί να το έχεις κάνει αυτό, ίσως γίνετε και απο την κάρτα σου (δεν την γνωρίζω για να σου δώσω λύση). Πάντως το πρόβλημα είναι αυτό, ηχογραφεί ότι ακούει.
Το κάθε κανάλι έχει Input και Output. Στο Output βάζεις BUS 1 (η λογική στέρεο έξοδο σου) και στο Input βάζεις το κανάλι που έχεις την κιθάρα.

Λες ότι έχεις και κονσόλα συνδεμένη,ε? Πως δλδ? Μήπως από εκεί γίνετε το μπέρδεμα? Μήπως εκεί εχεις μπερδέψει τις συνδέσεις? Μπορείς να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα? Αν μπορείς βγάλε την κονσόλα εκτός, τσάμπα θόρυβος είναι.

δηλαδή με τον τρόπο που μου λες πιο πάνω,μπορω να ακούω πχ απο τα ακουστικά αυτά που έχω ηχογραφήσει πιο πριν και να ηχογραφώ χωρίς αλλα μπερδέματα. οκ θα το δω και αυτό. όσο για την συνδεσμολογία δεν μου είναι εύκολο τώρα,γιατί η καρτα και η κονσολα δεν βρισκεται στο pc μου. το απόγευμα που θα πάω στον φίλο μου,θα το δω και θα σου πω το βράδυ
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #66 στις: 29/08/06, 14:41 »
δηλαδή με τον τρόπο που μου λες πιο πάνω,μπορω να ακούω πχ απο τα ακουστικά αυτά που έχω ηχογραφήσει πιο πριν και να ηχογραφώ χωρίς αλλα μπερδέματα

Μα.. έτσι γίνονται οι ηχογραφήσεις, δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Το να γράφεις κάτι και να γράφονται μαζί όλα όσα εχεις ηχογραφήσει μέχρι εκείνη την στιγμή δεν βοηθάει σε τίποτα.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος drummer_boy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #67 στις: 07/04/07, 16:59 »
Λοιπόν παιδιά ζητώ λίγη βοήθεια! Εγκατέστησα το Cubase sx 3 και έχω προβλήματα με το συγχρονισμό του μετρονόμου με το bar του project! Χρησιμοποιώ την hercules 16/12 FW zero latency και όσο και αν έχω ψάξει στις ρυθμίσεις του Cubase δεν μπορώ να το διορθώσω. Ο μετρονόμος είναι μεν σταθερός αλλά έχει latency σε σχέση με το project!

Καμιά βοήθεια?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος Agriopaido

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • From now on, we are enemies... you and i...
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #68 στις: 01/05/07, 23:15 »
Έχω γύρω στα 5-6 midi tracks στο cubase. Το 4 πρώτα δουλεύουν με το miroslav. Το πρόβλημα είναι ότι αλλάζω την ένταση στο κάθε midi αρχείο και μετά ενώ έχει αλλάξει η ένταση, όταν πατάω να ξαναπαίξει ή όταν κουνάω το cursor η ένταση ξαναπάει εκεί που ήταν αρχικά. Δεν φαίνεται ότι έχει αλλάξει το volume, μένει εκεί που το έχω βάλει απλά ακούγεται όπως πριν το αλλάξω. Στα υπόλοιπα midi tracks δεν αλλάζει καν η ένταση, δηλαδή φαίνεται ότι αλλάζει αλλά δεν ακούγεται η διαφορά σαν να μην τα πειράζω καθόλου. Το ίδιο ισχύει και για τις άλλες ρυθμίσεις όπως το pan κλπ Καμιά ιδέα???
It trully makes the most beautiful music
Everything it has to give
It's everywhere hiding in this land
Without it, i could not live
Silence...

Αποσυνδεδεμένος jmone

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Born To Lose............. Live To Win.............
    • Προφίλ
    • JM And Rigas
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #69 στις: 02/05/07, 02:57 »
το volume μπορεί να πειραχτεί μέσα από το instrument ή από το automation
ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Agriopaido

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • From now on, we are enemies... you and i...
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #70 στις: 02/05/07, 21:19 »
Λοιπον τα υπόλοιπα midi που δεν άλλαζαν είναι οκ τα ρυθμίζω από τα vst μέσα. Το πρόβλημα είναι προφανώς με to miroslav. Τα tracks του miroslav απ όπου και να τα ρυθμίσω ή από automation ή από to vst μέσα ενώ παίζουν μια χαρά κατά τη διάρκεια του τραγουδιού, όταν πατάω να παίξει από την αρχή πάνε όλα τέρμα. Και άμα βάλω τον cursor σε ένα σημείο παίζει κανονικά αλλά από την αρχή μου το χαλάει. Καμιά άλλη ιδέα?
It trully makes the most beautiful music
Everything it has to give
It's everywhere hiding in this land
Without it, i could not live
Silence...

Αποσυνδεδεμένος JimTemoe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΈΛΛΗΝΑ ΜΑΓKA...!ΑΡΣΕΝΙΚΕ...!
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #71 στις: 03/05/07, 00:20 »
Το πρόβλημα που έχεις δεν έχει να κάνει με τα VST. Θα ανοίξεις το midi κανάλι και θα πας στα list Editor και από εκεί θα διορθώσεις της ρυθμίσεις που μάλλον έχεις κάνει κατά λάθος.

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #72 στις: 13/07/07, 01:25 »
help me too! ??? :o ::)
Λογικα κάτι θα πείραξα γιατί πριν δεν είχα πρόβλημα...

Bάζω Fade in/ Fade out στα tracks που θέλω στο cubase,κι ενώ βλέπω την κυματομορφή να αλλάζει,δηλαδή φαίνεται ότι μειώνεται/αυξάνεται σταδιακά η ένταση,παρ'ολα αυτα δεν ΑΚΟΥΩ το αποτέλεσμα
το κομάτι παίζει σαν να μην του έκανα τιποτα..........
 :-X :-\ Ενι αιντίας?
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #73 στις: 13/07/07, 12:35 »
Καλυτερα ταο fade in και το fade out, να το κανεις με το automation του volume. Θα επιλεξεις το "R" που βρισκεται στο καναλι σου, και μετα θα επιλεξεις το "+" που υπαρχει ακριβως απο κατω. Λογικα θα σου ανοιξει ενα μικρο "καναλι" απο κατω απο το κεντρικο, στο οποιο θα βλεπεις μια μπλε γραμμη. Αυτη ειναι το volume σου. Εαν πατησεις με το ποντικη πανω της, θα δημιουργηθουν καποιες βουλες/marks τις οποιες μπορεις να ανεβασεις και να κατεβασεις, επηρρεαζοντας ετσι το volume του καναλιου
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #74 στις: 13/07/07, 14:31 »
Έχεις δίκιο,έτσι δούλεψε επιτέλους!
Αν και μ'αρεσε περισσότερο ο άλλος τρόπος,αλλα τι να κάνουμε
thanx! ;D
.......sex fai skata kai ypnos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
87 Απαντήσεις
50737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/09, 14:28
από Crossroad
6 Απαντήσεις
4783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/08, 01:48
από gers
1 Απαντήσεις
2771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 19:52
από Fteo
5 Απαντήσεις
5106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/09, 18:45
από Crossroad
7 Απαντήσεις
4491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 22:21
από gers
11 Απαντήσεις
5390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 12:35
από Καρχαρίας
6 Απαντήσεις
4243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 22:23
από morello
3 Απαντήσεις
2730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 11:41
από .:°:. Apollon .:°:.
12 Απαντήσεις
7033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/09, 02:17
από groovymood
6 Απαντήσεις
3330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/10, 23:17
από Disfunctional