Αποστολέας Θέμα: Ηχογραφηση σε PC ( Προβληματα-Προγραμματα-Ρυθμισεις )  (Αναγνώστηκε 68079 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1579
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Νομίζω αντί για export έχει mix down επιλογή
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
ναι υπάρχει η mixdown επιλογή με την οποία μπορείς να κάνεις save σε mp3, wav και άλλα formats...
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
An 8eleis kalo programma tote CUBASE SX version 2 kai meta h to nuendo kanoun ta panta kai eine poly dynata programmata gia recordings... an 8eleis kati poio aplo tote sonar kai an 8eleis kati teleios aplo mono gia na kaneis thn doulia sou sta grhgwra tote cool edit pro to pro etsi oxi to aplo

Αποσυνδεδεμένος Manwe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩΩΩ!!!
    • Προφίλ
re paidia ego exo kanei mia treli patenta!!!dn einai kai poli ikanopoiitiki omos!epeidi diatheto mono klasiki kithara tin exo efodiasi me kapsa oste na mporo na stelno ton ixo me kalodio sto pc!akougete san akoustiki!mexri edo kala!alla epidi to pernao mesa apo to cool edit pro 2 gia ta kopse rapse,diapistosa oti mporo na tin kano na akougete san ilektriki me paramorfosi!alla peftei poli fisima meta!kamia protasi?
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩ!!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Χεχ...καπου το ελεγα οτι με ενα μικροφωνο, μια ακουστικη ( ή κλασσικη στην δικη σου περιπτωση ) και μια καλη παραμορφωση μπορεις να πετυχεις ωραιο ηχο... ::) Λοιπον, αν και δεν εχω χρησιμοποιησει το Cool edit Pro, κοιτα τι να κανεις...
Καταρχας σου προτεινω να βαλεις το δυναμικο σου μικροφωνο να κοιταει την γεφυρα της κιθαρας και οχι την εξοδο του ηχειου. Ετσι θα εχεις πιο πριματο ηχο και καλυτερο αποτελεσμα στην παραμορφωση σου. Αν θελεις κατι περισσοτερο για το πως μπορεις να στησεις μικροφωνο και ηχογραφηση δες εδω:http://portal.kithara.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=519
Τωρα, για το πως μπορεις να καλυτερεψεις τον ηχο..και να μειωσεις το φυσημα ( το οποιο υποψιν οτι προκαλειται απο το μικροφωνο, το καλωδιο, το βυσμα, την καρτα...Οπως καταλαβαινεις οσο πιο ακριβο εξοπλισμο εχεις, τοσο καλυτερο αποτελεσμα θα εχεις ). Αρχισε βαζοντας με τη σειρα τα παρακατω εφφε και τις ρυθμισεις:
Noise Gate: Το effect αυτο εχει την ιδιοτητα να κοβει τον ηχο κατω απο ενα οριο "threshold" Γι'αυτο δοκιμασε πρωτα να το ρυθμισεις χωρις να παιζεις τιποτα. Οταν δεις οτι κοβεται το σημα και μενει μια απολυτη ησυχια, τοτε εχεις βρει το οριο που ξεκιναει ο θορυβος του μικροφωνου. Καλυτερα ομως δοκιμασε να παιξεις ( εχοντας τη παραπανω ρυθμιση ) για να δεις μηπως κοβει τις καταληξεις απο τις νοτες της κιθαρας ( δεν ειναι απαραιτητα κακο..ιδιαιτερα οταν βαλεις reverb στο effect που εχει παραμορφωση, τοτε την καταληξη θα την κραταει το reverb ). Επισης προσεξε εαν εισαι σε καποιο γρηγορο κομματι, να ρυθμισεις το attack του noise gate, ετσι ωστε να μην κλεινει αποτομα.
EQ: Η κλασσικη κιθαρα ειναι ενα οργανο που δινει αρκετα μπασσα και λιγοτερα πριμα.Καπως πρεπει να το διορθωσεις αυτο. Εκτος απο τη σωστη τοποθετηση του μικροφωνου, που θα απαλυνει καπως τα μπασα, πρεπει να ρυθμισεις το EQ, ετσι ωστε να σου δινει εναν πιο πριματο ηχο ( οχι ομως πολυ, γιατι θα ακουγεται πολυ το φυσημα κατα τη διαρκεια του παιξιματος ). Δοκιμασε λοιπον να χαμηλωσεις τις χαμηλες συχνοτητες ( αν εχει και  Low Cut επιλογη, ακομα καλυτερα...εφαρμοσε την..θα σου κοψει καποιες ενοχλητικες μπασσες συχνοτητες..Προς Θεου μην πειραξεις την High Cut επιλογη, εαν υπαρχει...δεν θελουμε και τις πριμες κομμενες... ), να μειωσεις ελαχιστα τις μεσαιες για να εχεις τον γλυκο ηχο της ακουστικης και τωρα παμε στο δυσκολο μερος. Οι ψηλες συχνοτητες εχουν και την γλυκαδα της κιθαρας....αλλα και στη δικη σου περιπτωση και το φυσημα...Ανεβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ οσο μπορεις τα πριμα, προσεχοντας ομως που αρχιζει να γινεται ενοχλητικο το φυσημα..Μολις το βρεις, εισαι μια χαρα...
Compressor: Απαραιτητο για να μειωσεις τις εναλλαγες σου...Κοιτα εδω για ρυθμισεις Compressor:http://portal.kithara.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=548
Νομιζω οτι ηρθε και η ωρα να βαλεις αυτο το effect για παραμορφωση και εισαι ετοιμος. Οχι βεβαια ο τελειοτερος ηχος, αλλα φανταζομαι οτι θα σε καλυπτει αρκετα;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος DoA

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Βοήθεια παιδιά!!! Χρησιμοποιώ το Cubase Vst 32 kαι έχω τα εξής προβλήματα:
1)Προγραμματιζω καποια μερη drums αλλά δεν μου τα παιζει ολοκληρωμενα αλλα οποτε γουσταρει.Σκεφτηκα μηπως ειναι προβλημα μνημης αλλα 512 ειναι νομιζω αρκετη.Τι μπορει να φταιει και να μην τα φορτωνει ολα  ???
2)Ηχογραφω αλλα οταν πατησω την αναπαραγωγη για να ακουσω αυτο που εγραψα ακουγεται και ο μετρονομος!!
 ???Μια οn-board kαρτα ηχου εχω.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Μια οn-board kαρτα ηχου εχω.
Νομιζω οτι βρηκες την αιτια απο μονος σου για τα προβληματα σου...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
1)Προγραμματιζω καποια μερη drums

Πως γίνεται να προγραμματίσεις drums στο cubase?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
1)Προγραμματιζω καποια μερη drums


Πως γίνεται να προγραμματίσεις drums στο cubase?

http://www.cems.uwe.ac.uk/~lrlang/music/cubasesx/sxsec4.html Εχει ενα παραδειγμα απο ενα τραγουδι...
Αλλιως ψαξε εδω
Χρησιμα Links για Cubase
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Andreoulis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια χαρά,

Μια καινούργια ερώτηση για όλους τους χρήστες Η/Υ:
Πως αντιμετωπίζετε το πρόβλημα του θορύβου του ανεμιστήρα της CPU; Έχετε αλλαξει τον ανεμιστήρα με κάποιον αθόρυβο; και αν ναι, με πόσο κόστος και ποιές οι εντυπώσεις από τον καινούργιο;


Υπάρχει κάποιος που έχει λύσει το πρόβλημα με άλλο τρόπο; Σε διάφορα φόρουμ έχω ακούσει για πολλές λύσεις (ως και επεξεργαστή μέσα σε λάδι μηχανής! :o)

...και όλα αυτά διότι  το μικρόφωνο πιάνει το θορυβο του ανεμιστήρα

ευχαριστώ!
Άλλο μπαχ και άλλο σαμπάχ...

Αποσυνδεδεμένος JimTemoe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΈΛΛΗΝΑ ΜΑΓKA...!ΑΡΣΕΝΙΚΕ...!
    • Προφίλ
Λοιπών φίλε Andreouli.
 
Υπάρχουν πολλές λύσεις, μια από αυτές είναι & ο υδρόψηκτος τρόπος,αυτός που ανάφερες & εσύ, αλλά αν θυμάμαι καλά ακόμα κοστίζει (euro).
Τώρα όσο αφορά για τα ανεμιστηράκια ότι & να βάλεις πάλι θα ακούγεται. Η μόνη λύση φίλε μου είναι να είναι σε διαφορετικό δωμάτιο ο Η/Υ με αυτόν που ηχογραφείς, είναι ο ποιο σίγουρος & ποιο αποτελεσματικός τρόπος & προπάντων ο ποιο οικονομικός.

Αποσυνδεδεμένος SAMSONIC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
  • SavaGods Rule
    • Προφίλ
το υδρόψυκτο σύστημα κοστίζει γύρο στα 100-150 euro.

JimTemoe νομίζω δεν το λέει σαν πρόβλημα στην ηχογράφηση του ο Andreoulis ... έχω την αίσθηση οτι γενικά μιλάει για το πρόβλημα αυτό.
Got A Complaint In The System

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
παιδια ειμαι νεος στο χωρο ;)
θαθελα να ρωτησω τι χρειαζομαι για ηχογραφησεις....πιο πολυ με ενδιαφερει instrumental
εχω
siemens amilo a7645 amd turion64
κιθαρα ibanez(k petalakia)
fast track ths maudio
ena dr.rythm ths boss
ena armoniaki

Αποσυνδεδεμένος efswmos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
http://kxproject.lugosoft.com/
αυτό πραγματικά λύνει τα χέρια κάποιου που θέλει να χρησιμοποιήσει το cubase με κάρτα ήχου creative

για κλασσική και ακουστική κιθάρα θα πρότεινα να χρησιμοποιήσετε περισσότερα από 1 μικρόφωνα
1 πυκνωτικό και δύο δυναμικά (ένα μπροστά από τη μέση του μπράτσου) και ηχογράφηση του ίδιου track περισσότερες από μια φορές (πχ 4 φορές η ίδια ηχογράφηση σε άλλο κανάλι)

Αυτό θα ενισχύσει τον όγκο του ήχου

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   ti κανει αυτος ο driver ακριβως?
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Kάθε φορά που ηχογραφώ πάνω απο δυο αudio κανάλια σε ένα τραγούδι παρατηρώ οτι ο ήχος δυναμώνει ανεξήγητα και σε κάποια σημεία μάλιστα παραμορφώνεται λίγο.Υπάρχει κάποια στάνταρ διαδικασία για να αποφεύγεται αυτό;Η κάρτα ήχου μου είναι η Αudigy platinum ex και χρησιμοποιώ το Νuendo3.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Λογικό δεν είναι να δυναμώνει ο ήχος εφόσον παίζει κάτι και απο πάνω του κάτι άλλο? πόσο μάλλον αν συνεχίστει h στοίβα αυτή....
Για να το αποφύγεις αυτό οι εντάσεις σε ότι ηχογραφείς πρέπει να είναι πιο χαμηλές απο το συνηθησμένο. Αν υπάρχουν προτεινόμενα db για ηχογράφηση δε γνωρίζω αλλά απλά χαμήλωσε αρκετά την πηγή σου.

Επίσης ρίξε μια ματια στην χρήση Limiter και Compressor και θα βρεις και εκεί κάτι να σε ενδιαφέρει...
Είτε ψάξε εδώ στο site οπου έχει γράψει ένα αρθρο ο freemind περι των δύο, ή απλά άνοιξε το ανάλογο plugin απο το nuendo και ψάξτο μόνος σου...
Και οι δύο λύσεις με την ανάλογη φαντασία είναι εξίσου αποτελεσματικές....
« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/06, 17:19 από drakoumel »
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Eυχαριστώ φίλε μου θα το δοκιμάσω :).
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος vagx69

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επίσης δούλεψε και με το panning δλδ μην γράφεις και παίζεις όλα τα κανάλια στην μέση.
Έστω και ένα 20% Left - Right θα σου καθαρίσει τον ήχο (ιδίως αν γράφεις πολλά κανάλια)
Gibson LP Classic JB on Bridge
PRS Custom 24 10 Top
Fender Strat Japan '89
Fender Stratocaster 70's Reissue, Scalloped Neck, GFS
Schecter C-1 Classic
Boss GT8
Laney TT50H
Marshall 1922
Fender Pro Jr

Αποσυνδεδεμένος Petros24

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Γεια σας.Έχω μια κάρτα ήχου Terratec Phase 28.Όταν προσπαθώ να ηχογραφήσω συνδέοντας κιθάρα-πεταλάκι-μίκτη-κάρτα ήχου ο ήχος που βγαίνει από την κάρτα ήχου είναι μεν γεμάτος,αλλά πού ψηφιακός.Όταν κάνω ηχογράφηση της κιθάρας απο μικρόφωνο(είναι συνδεδεμένο με το μίκτη),ο ήχος ναι μεν δεν είναι ψηφιακός,όμως έχει παράσιτα και δεν είναι τόσο γεμάτος.Έχω ακούσει για εξομοιωτές ότι μετατρέπουν τον ψηφιακό ήχο σε αναλογικό,αλλά πριν προμηθευτώ κάτι θα ήθελα να το συζητήσω με εσάς ώστε αν ξέρει κάποιος να μου προσφέρει κάποια εναλλακτική λύση η να μου πείτε κάποια πρόταση.Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Καλό θα ήταν να αναφέρεις τι πετάλι έχεις....
Πέρα απο αυτό το καλύτερο που έχω βρεί εγώ είναι το Guitar Rig της Native Instruments...
Έχει αρκετές ρυθμίσεις για ήχο κιθάρας και ίσως σου δώσει και καλύτερο ήχο απο αυτό απο το πεταλάκι σου...Η πρώτη έκδοση του GR είχε πολύ θόρυβο αλλά η δεύτερη λένε πως έχει τρομερούς ήχους και δεν έχει θόρυβο, οπότε αν μπορείς δοκίμασε αυτή.

Αλλά ο λόγος που το ανέφερα είναι γιατί μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο τις καμπίνες που έχει...
Να συνδέσεις δηλαδή ότι συνδέεις και τώρα και να βάλεις στον ήχο σου μια καμπίνα απο το GR που αυτό ψάχνεις να κάνεις στην ουσία...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Petros24

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
SPK petali to super metal exo.Omos o ixos vgainei para poli psifiakos.Tha ithela na akougetai pio fisikos(analogikos).Den xero isos einai k provlima kithara(exo mia Washbutn x-10 fthiniara).Pragmatika den xero ti ftaiei,i kithara h to petalaki.O ixos einai poli kalos se entasi otan grafo,omos einai poli psifiakos k akougetai san vouisma.Thanx

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
SPK petali to super metal exo.

To προβλημα σου ειναι το πεταλι ειδικα και γενικα η συνδεσμολογια σου...

Η "σωστη" συνδεσμολογια για ηχογραφηση κιθαρας ειναι:

Κιθαρα --> Εφφε --> Προενισχυση --> Εφφε (οπως delay πχ.) --> Tελικη ενισχυση + Ηχειο --> Μικροφωνο --> Καρτα ηχου

Εσυ παρακαμπτεις την προενισχυση, την τελικη ενισχυση, ηχειο και μικροφωνο με το να συνδεεις το πεταλι (που ομολογουμενως δεν ειναι ειναι απο τα καλυτερα) κατευθειαν στον μικτη. Η καλυτερη λυση ειναι αυτη που προτεινει ο φιλτατος drakoumel. Να "ακυρωσεις" το πεταλι και να συνδεσεις την κιθαρα στην κονσολα κι απο κει στην καρτα ηχου. Το οποιο distortion και οσα εφφε χρειαστεις, ασε να στα παρεχει ενα προγραμμα σαν το Guitar Rig οπως και την προενισχυση και την τελικη ενισχυση.

Μην ξεχνας οτι το tone του κιθαριστα εξαρταται πολυ περισσοτερο απο τον ενισχυτη που χρησιμοποιει παρα απο το πεταλι.

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Για software VST με προσομοιωσεις, μπορεις να δεις κι εδω:
Effects για κιθαρα στο PC ( VST-software )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Aντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με ηχογράφηση στο cubase. Χρησιμοποιώ ένα μικρόφωνο φωνής των 15 ευρώ μπροστά από μια καμπίνα, σε ένα active DI box και από εκεί συμμετρικά στην είσοδο της κάρτας ήχου. Το θέμα είναι ότι πρέπει να ανεβάσω την ένταση στην καμπίνα για να μπορέσω να ακούσω αυτό που ηχογράφησα σε κανονικά επίπεδα έντασης των ηχείων. Τώρα αυτό που κάνω είναι τσιτώνω τον ενισχυτή, για να ηχογραφηθεί με μια κανονική ένταση, αλλά όταν κάνω ένα πρόχειρο audio mixdown, ακούγεται ελάχιστα το mp3 που έφτιαξα. Πως μπορεί να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα με τις εντάσεις?
« Τελευταία τροποποίηση: 23/05/06, 02:30 από Devil Driver »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
46 Απαντήσεις
25733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/08, 23:40
από taxfreesax
55 Απαντήσεις
37537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/08, 00:41
από Jezus
9 Απαντήσεις
4548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/07, 03:21
από GreekDudeCovers
8 Απαντήσεις
4280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/08, 14:48
από Jezus
1 Απαντήσεις
3793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/10, 06:21
από FloatingPoint
0 Απαντήσεις
2394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/09, 13:57
από freemind
24 Απαντήσεις
18716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/11, 12:00
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
2634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/11, 17:48
από hot_sauce (φλουτσ)
Zoom G2 - Ρυθμίσεις

Ξεκίνησε από St3ven Εφέ

5 Απαντήσεις
3871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/11, 13:44
από Vaiking
5 Απαντήσεις
3194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/11, 09:06
από truepiece