Σελίδες:
  • #51 από freemind στις 23 May 2006
  • Συνδεεις το μικροφωνο στο DI Box? :-\ Το συνδεεις με καρφι και βγαζεις εξοδο..παλι καρφι. λογικα..Πες μας λιγο το συστημα σου,αν και το DI BOX με προβληματιζει εκει που το εχεις στη συνδεσμολογια
  • #52 από Devil Driver στις 23 May 2006
  • Μικρόφωνο στην καμπίνα (δυναμικό της πλάκας) --->καρφί στην είσοδο του DI box (Behringer active DI box --http://www.thomann.de/thoiw2_behringer_gi100_ultra-g_prodinfo.html) ---> συμμετρική XLR έξοδος σε καρφί συμμετρικό στην κάρτα ήχου.
  • #53 από drakoumel στις 23 May 2006
  • Για τις εντάσεις σου στο cubase...το πιο απλό είναι να κάνεις ένα volume normalize...
    Επίσης καλό θα ήταν να προσέξεις αυτά που ηχογραφείς και να φτιάξεις τις εντάσεις σου με κάποιον compressor...
    Τώρα αν η τελική μίξη σου είναι εντάξει, τότε κάνε απλά το normalize...
    Επίσης μήπως η είσοδος της κάρτας ήχου σου είναι απλα χαμηλομένη απο τον mixer της?? Κοίταξε το line in του mixer σου.
    Η μήπως η είσοδος/έξοδος του DI σου είναι αυτή χαμηλομένη?
  • #54 από Devil Driver στις 23 May 2006
  • Για τις εντάσεις σου στο cubase...το πιο απλό είναι να κάνεις ένα volume normalize...
    Επίσης καλό θα ήταν να προσέξεις αυτά που ηχογραφείς και να φτιάξεις τις εντάσεις σου με κάποιον compressor...
    Τώρα αν η τελική μίξη σου είναι εντάξει, τότε κάνε απλά το normalize...
    Επίσης μήπως η είσοδος της κάρτας ήχου σου είναι απλα χαμηλομένη απο τον mixer της?? Κοίταξε το line in του mixer σου.
    Η μήπως η είσοδος/έξοδος του DI σου είναι αυτή χαμηλομένη?

    Όλες οι software εντάσεις είναι εκεί που πρέπει! Όπως επίσης και στο DI box είναι όλα ΟΚ. Τα ηχογραφημένα tracks του cubase ακούγονται καλά (αν και δεν υπάρχουν κυμματομορφές πάνω στα tracks, δεν ξέρω γιατί) απλά τα mp3 που δημιουργούνται από αυτά τα tracks δεν ακούγονται καθόλου!!
  • #55 από drakoumel στις 23 May 2006
  • Τα wave που βγάζεις έχουν και αυτά το ίδιο πρόβλημα?
    Στο cubase devices->device setup->vst multitrack->asio driver...τι έχεις επιλεγμένο?
  • #56 από Devil Driver στις 23 May 2006
  • Wave δεν έχω δοκιμάσει τα τα κάνω, αλλά έτσι κι αλλιώς σε mp3 τα θέλω.
    Το asio driver της κάρτας ήχου μου (emu-1212), τον EMU ASIO.
    Mήπως χρειάζεται πυκνωτικό αντί για δυναμικό μικρόφωνο στην καμπίνα?
  • #57 από Βραζίλης στις 23 May 2006
  • Μα, αφου τα wav ειναι μια χαρα, το προβλημα ειναι στην κωδικοποιηση του mp3... Ή δεν καταλαβα καλα;
  • #58 από freemind στις 23 May 2006
  • Ακομα δεν εχω κατανοησει το λογο που συνδεεις στο DI BOX, το μικροφωνο.Η καρτα σου δεν εχει ενα απλο line in? Δεν χρειαζεται προενισχυση το δυναμικο μικροφωνο.
     Η αληθεια ειναι οτι αμα κανεις normalize, οτι θορυβο εχει το μικροφωνο, τα καλωδια και ο εξωτερικος παραγοντας, θα τονιστει παρα πολυ, με αποτελεσμα να εχεις μια αρκετα "θορυβωδη" ηχογραφηση.
    Απο τη στιγμη ομως που λες οτι οι σταθμες ηχογραφησης ειναι καλες, αλλα το export προβληματικο, θα σου προτεινα να δοκιμασεις ενα compressor, ενα limiter και ενα clipper στην εξοδο του Cubase ( στο Stereo out κοινως ). Αν μπορεις και εχεις την ευχερεια ναπαιξεις με τις ρυθμισεις τους, θα μπορεσεις να εχεις εναν πιο ζωντανο ηχο, αλλα και πιο δυνατο.
  • #59 από Devil Driver στις 23 May 2006
  • Δεν γνωρίζω πως να τα βάλω όλα αυτά που λες..
    Η κάρτα έχει line in σε καρφί, αλλά και πάλι πρέπει στον virtual μίκτη της κάρτας να βάλω την ένταση του line in στο τέρμα για να έχω ένα κανονικό επίπεδο monitoring. Τεσπα θα δοκιμάσω να αποσυνδέσω το di box και να βάλω το μικρόφωνο κατευθείαν στο line in και θα σου πω
  • #60 από freemind στις 23 May 2006
  • Καταρχας λογικο ειναι το line in να σου δινει ασθενες σημα, γιατι ακομα και τα δυναμικα μικροφωνα χρειαζονται ενα boost στην ενταση τους, μεσα απο την καρτα. Σιγουρα δεν υπαρχει καποιο MIC IN πανω στη καρτα? Ειμαι τελειως ασχετος απο τις EMU.
  • #61 από Devil Driver στις 23 May 2006
  • Oχι δεν έχει mic in, είναι αυτή http://www.emu.com/products/product.asp?category=505&subcategory=491&product=9872


    Έχει δυο συμμετρικές εισόδους του 1/4"
  • #62 από freemind στις 23 May 2006
  • Τοτε ηρθε η ωρα να παρεις ή το MIC100 ή το MIC200 της Behringer για να βρεις την υγεια σου ( και την πιο φτηνη ενισχυση που μπορεις να βρεις )
  • #63 από Devil Driver στις 23 May 2006
  • Mετα δεν θα έχω κανένα πρόβλημα με τις εντάσεις?
  • #64 από freemind στις 23 May 2006
  • Αυτο δεν μπορω να το υποσχεθω ;D
    Μπορεις λιγο να μας πεις ποσο ειναι το σημα εισοδου? Πλησιαζει τα 0db της κλιμακας του Cubase?Ή ειναι αρκετα πιο κατω?
    Επισης, περα απο τα effects που σου προτεινα, δες αν οταν κανεις audio export, αν το Stereo out Channel ειναι κοντα στο 0.
    Επισης το οτι δεν εμφανιζεται καμια κυματοφορφη ειναι κακο σημαδι οτι το σημα εισοδου ειναι παρα πολυ χαμηλο ( εως ελαχιστο ), οποτε το Cubase δεν μπορει να σχηματισει εντονη κυμματογραμμη. Θα πρεπει να κοιταξεις αν γραφεις σε mono καναλι ή αν τοκ αναλι ειναι stereo και εσυ γραφεις μονο στο left..Υπαρουν πολλοι παραγοντες που προκαλουν το προβλημα σου.
  • #65 από Devil Driver στις 23 May 2006
  • Η κάρτα ήχου μου έχει δικό της software μίκτη. Tην ένταση του line in την έχω βάλει εγώ στο τέρμα, στα 0db. Για το Stereo out channel θα το κοιτάξω, αν και νομίζω ότι και αυτό είναι στα 0db
  • #66 από freemind στις 23 May 2006
  • Με το Cubase δεν ηχογραφεις ομως? Αρα οταν εισαι σε περιβαλλον Cubase, ξεχνα το software μικτη που παρεχει η καρτα. Ο "κυριαρχος" ειναι το Cubase. Οταν εισαι μεσα στο περιβαλλον Cubase, πατα F3. Θα σου εμφανιστει το παραθυρο του μικτη του Cubase.Αριστερα θα εμφανιζεται το καναλι εισοδου σου ( κοιτα εκει αν οι σταθμες που παιρνει το Cubase ειναι κανονικες ή τελοσπαντων παραπανω απο -20db ), στο κεντρο το καναλι εγγραφης και στο δεξι ακρο θα ειναι το stereo out..Αυτος θα ειναι ο οδηγος σου για την ηχογραφηση..
    Λογικο παντως εμενα μου ακουγεται να εχεις την αισθηση οτι ολα ακουγονται κανονικα, γιατι την ηχογραφηση την κανεις με ενισχυτη, αρα αυτο μπορει να σε "ξεγελα" οτι ολα πανε καλα..
    Αν ο ενισχυτης σου εχει line out, δοκιμασε να συνδεσεις το line out του με το line in της καρτας και ηχογραφησε ετσι..Πες μας αν εχει καλυτερη τυχη αυτο το "πειραμα"..
    Και τελος...Αν νομιζεις οτι με ενα μικροφωνο των 15Ε, μπορεις να πετυχεις τον ογκο και τον ηχο του ενισχυτη σου, καλυτερα να το ξεχασεις..Ενταξει, το ξερω πως το μονο που λεμε εδω μεσα ειναι "Ηχογραφηστε με μικροφωνο μπροστα απο τον ενισχυτη.Αμην", ομως αυτο αφορα την περιπτωση ενος καλου ενισχυτη και ενος μετριου προς καλο μικροφωνο ( πχ το κλασσικο shure SM57 ). Δεν ξερω τον ενισχυτη σου, ομως το μικροφωνο μπορει να παραμορφωσει τοσο πολυ το ηχο, ωστε το αποτελεσμα να ειναι χειροτερο απο το να ηχογραφουσες κατευθειαν απο το line out του ενισχυτη..
    Αυτα..
  • #67 από nicktgr15 στις 02 Jun 2006
  • Καλησπέρα!
    Τις τελευταίες μερες ασχολούμαι παλι με το Amplitube και τους υπέροχους ήχους του. Επειδη δεν είχα τον ενισχυτή εδω έπαιζα με ακουστικά και είχα ξετρελαθεί με την ποιότητα του ήχου. Οι συνδέσεις που είχα κάνει ήταν Κιθάρα(Ibanez rg) ---> Line in καρτας ήχου (audigy 1) ---> Line out καρτας ήχου ---> ακουστικά! Σήμερα λοιπόν έφερα τον ενισχυτή (laney HCM30R) και τον σύνδεσα με τον ίδιο τρόπο. Ο ήχος δεν έχει καμία σχέση με αυτό που άκουγα απο τα ακουστικά. Ακουγεται σαν να έχω το volume απο την κιθάρα χαμηλωμένο (ελπιζω να καταλαβαινετε τι εννοω. Καθαρίζουν τα βρομικά, κάτι τετοιο), δεν τα δίνει όλα δηλαδή ο ήχος, κρατιέται. Παρόλο που η ένταση απο τα windows είναι παρα πολύ δυνατή! Την έχω περιπου στη μέση απο τα windows και τον ενισχυτή στο 1/4. Τι να φταίει; Δοκιμασα επίσης και την είσοδο CD/Line In που έχει ο ενισχυτής και είχε νομίζω λιγοτερο θορυβο αλλα το αποτέλεσμα ίδιο. Τελειώνοντας να ανακεφαλαιώσω με τις απορίες μου:

    1) Είναι σωστός ο τρόπος σύνδεσης ή χρειάζεται ενισχυση πριν την καρτα ήχου; (ή κατι αλλο στις συνδέσεις)
    2) Για να αποδοσει ο ενισχυτης μήπως θέλει παρα πολλή ενταση;
    3) Έχει ο πατέρας μου στο στερεοφωνικό 2 γομάρια B&W σειρα 600. Να βαλω την έξοδο της audigy εκει να δω τι θα γίνει ή και θα τα χαλασω και αποτελεσμα δε θα δω;
    4) Γενικότερα, τα εφε του amplitube μεσω cubase χρησιμοποιούνται για live ήχο ή μονο για ηχογραφήσεις;

    Αυτα. Δεκτές και απαντήσεις εκτός θεματος. lol
    bye
  • #68 από The common cunning linguist στις 02 Jun 2006

  • Νομίζω (αν κατάλαβα καλά τι έκανες) ότι είναι θέμα impendance στην έξοδο της Audigy ή/και στην είσοδο του ενισχυτή. Προφανώς το να δοκιμάσεις να βγάλεις έξοδο σε στερεοφωνικό από την κάρτα δεν πρόκειται να βλάψει τίποτα, αλλά δεν λες από τι έξοδο στην Audigy παίρνεις σήμα;
  • #69 από nicktgr15 στις 03 Jun 2006
  • Απο το line out της Audigy παίρνω έξοδο. Εκει που συνδεω δηλαδή κανονικά στερεοφωνικά ηχεία.
  • #70 από freemind στις 03 Jun 2006
  • Με καθε επιφυλαξη, λεω πως το amplitube ειδικευεται στην κατευθειαν ηχογραφηση της κιθαρας μεσα στον υπολογιστη. Απο τη στιγμη που εξομοιωνει εκτος απο "πεταλακια" και καμπινες, υποθετω πως θα ειναι λιγο παραξενο να μην εχεις bypassed το τομεα του ενισχυτη ( στο amplitube ), εαν θελεις να βγαζεις τον ηχο σε εναν πραγματικο ενισχυτη.
    Επισης, το σημα σου "χανεται" λογω της στερεοφωνικης εξοδου. Η εισοδος ενος ενισχυτη ειναι μονοφωνικη, οποτε δινοντας στερεοφωνικο σημα, ο ενισχυτης "διαβαζει" μονο ενα καναλι, αποκλειοντας το αλλο. Πρεπει επισης να μας πεις τι ειδους βυσμα χρησιμοποιεις ( και με τι μετατροπεις πανω του ) και αν εχεις προσπαθησει να το κουνησεις λιγακι οσο παιζει ο ηχος, μηπως παρατηρησεις καποια διαφορα...
  • #71 από nicktgr15 στις 03 Jun 2006
  • Καλημέρα.
    Έχω συνδέσει τον ενισχυτή στην κάρτα ήχου με δύο τρόπους.
    1. Line out ---> Input ενισχυτή, με καλώδιο μονοφωνικό απο κιθάρα με χοντρα καρφια και έναν μετατροπέα σε μικρό καρφί για να μπέι στην κάρτα ήχου
    2. Line out ---> Line/Cd in του ενισχυτή το οποίο είναι στερεοφωνική εισοδος και δέχεται 2 rca . Έχω πάλι ένα μετατροπέα που κάνει τα 2 rca μικρό στερεοφωνικό καρφί και πάνε στην κάρτα ήχου.

    Αυτό που είπες για Bypass του Amp του amplitube θα το δοκιμάσω αν και απ' ότι βλέπω εκει είναι όλες οι εξομοιώσεις διαφόρων ήχων ενισχυτών. Τι θα μου μείνει δηλαδη απο το Amplitube μετα;

    Γενικότερη απορία: Τα κανονικά πεταλάκια που βάζουμε πρίν τον ενισχυτή ενισχύουν το σήμα ή μονο το παραμορφώνουν και η ενίσχυση γίνεται στον ενισχυτή;
  • #72 από Devil Driver στις 12 Jun 2006
  • Θέλω να βάλω midi drums σε ένα project, αλλά σε ορισμένα σημεία του κομματιού θέλω να αλλάζει το tempo των drums. Πως γίνεται? Έχω το cubase sx3

  • #73 από drakoumel στις 12 Jun 2006
  • Πήγαινε στο μενου project και στην επιλογή tempo track...απο εκεί μπορείς να ορίσεις τις αλλαγές του tempo στο κομμάτι σου...
  • #74 από Conviction στις 23 Aug 2006
  • Γειά χαρά!

    Κατά τη μίξη κάποιων κομματιών στο cool edit παρατήρησα οτι το τελικό mixdown έχει πολύ χαμηλότερη ένταση σε σχέση με άλλα (επαγγελματικά ηχογραφημένα) κομμάτια.
    Κατά την ηχογράφηση όλων των καναλιών, πρόσεξα για το καθένα ξεχωριστα ωστε στα πιο δυνατά σημεία οι εντάσεις να μην ξεπερνούν το όριο (να μη "κλιπάρουν")
    Κατά την τελική μίξη, πρόσεξα πάλι ωστε η ένταση του τελικού κομματιού (με όλα τα κανάλια να παίζουν) να μη "κλιπάρει" σε κανένα σημεία αλλα να είναι κατα μέσο όρο ελάχιστα κάτω απο το σημείο κλιπαρισματος. (λογικά αυτό σημαίνει να μην ανάβουν ποτέ τα κόκκινα φωτάκια με ενδειξη clip στο τέλος της μπάρας εντάσεων αριστερής-δεξιάς εξόδου)
    Αποτέλεσμα, ο ήχος είναι αρκετά ικανοποιητικός, αλλά όταν το βάζεις στην playlist με άλλα κομμάτια, πρέπει να αλλάζεις συνέχεια την ένταση των ηχείων...

    καμιά βοήθεια για το τι μπορεί να φταίει?
    ειμαι όλος αυτιά! 8)
  • #75 από freemind στις 23 Aug 2006
  • Να δηλωσω πως δεν χρησιμοποιω Cool edit και δεν ξερω πως λειτουργει η audio console του προγραμματος. Ομως η λυση στο προβλημα σου ειναι σχετικα απλη.
    Πρεπει να βαλεις στη μουσικη ζωη σου, τον Compressor και το Limiter. 2 effects, που θα περιορισουν σε μεγαλο βαθμο το προβλημα που εχεις. O COmpressor απο τη μια θα αναλαβει να εξομαλυνει τη διαφορα των συχνοτητων ( βεβαια η λειτουργια του ειναι διαφορετικη, ομως αυτο χρειαζεται να ξερεις για την ωρα ), ενω ο limiter ( που χρησιμοποιειται μετα απο εναν compressor ), θα δωσει μια "ζωντανια" και "δυναμη" στον ηχο, προσεχοντας συγχρονως να μην peakαρει το σημα ( στην περιπτωση σου να κανει clip ).
Σελίδες: