Αποστολέας Θέμα: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο  (Αναγνώστηκε 24760 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Γιατι μικροφωνο μπροστα απο ενισχυτη??σε τι χρησιμευει αυτο το πραγμα και τι ρολο παιζει η αποσταση που θα το βαλεις??το βλεπω συχνα και δεν καταλαβαινω...

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #1 στις: 14/03/06, 13:25 »
Πως αλλιως θελεις να παρεις το σημα του ενισχυτη?
Χονδρικα τωρα...η γωνια του μικροφωνου εχει να κανει με την χροια που θες να πετυχεις και η αποσταση με τον χωρο που θες να δωσεις( εννοειται πως αν βαλεις ενα μικροφωνο σε αποσταση, θα πρεπει να εχεις και ενα κολητα).

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #2 στις: 14/03/06, 13:48 »
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 11:34 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #3 στις: 14/03/06, 14:17 »
Η απαντηση ειναι παρα πολυ απλη.
Ο ενισχυτης εχει δημιουργηθει για εναν συγκεκριμενο σκοπο! Για να δωσει ογκο, σχημα, χροια και ενταση σε μια ταλαντωση μια μεταλλικης χορδης μπροστα απο ενα μαγνητη. Μεχρι το 1999, αυτος ηταν ο μονος τροπο, ωστε καποιος να εχει εναν πλουσιο ηχο ρυθμικης/crunch/solo κιθαρας!
Η σωστη ηχογραφηση κιθαρας απαιτει τον ενισχυτη, γιατι αλλιως ο ηχος ( ακομα και απο το Guitar rig 2 που θεωρειται η κορυφη των VST preamps/effects ) ειναι ξερος, χωρις ουσιαστικο και πραγματικο ογκο. Και βεβαια για να μπορεσεις να παρεις το σημα, θα χρειαστεις και ενα μικροφωνο.
Ενας ενισχυτης παραγει μεγαλες εντασεις, οποτε ενα δυναμικο μικροφωνο ειναι μια καλη επιλογη ( τα δυναμικα εχουν μεγαλες αντοχες στις πιεσεις ). Βεβαια ενα πυκνωτικο μικροφωνο ( με μεγαλη ευαισθησια προφανως ) θα σου δωσει εναν πολυ καλυτερο ηχο στα "καθαρα" σου.
Το μικροφωνο τοποθετειται σε μικρη αποσταση απο το ηχειο/γουφερ του ενισχυτη. Οταν σημαδευει το κεντρο του, εχεις πιο λαμπερο ηχο, ενω οσο απομακρυνεται απο το κεντρο, ο ηχος γινεται πιο γεματος και πιο μουντος...Αν το δυναμικο μικροφωνο ειναι καλο, ακομα και μικρες αποκλισεις στη τοποθετηση του και στη κλιση του, θα ειναι εντονες στο αποτελεσμα του ηχου. Γι'αυτο πειραματισου...
Και αν εχεις διαθεση για το κατι παραπανω...Απλα βαλε αλλο ενα μικροφωνο στο πισω μερος του ενισχυτη ( αν ειναι ανοιχτος ), δηλαδη στο πισω μερος του ηχειου, και αντιστρεψε τη φαση του ( phase reverse ) απο τη κονσολα ή το Cubase ( μην ρωτας το λογο..ειναι απλος, αλλα πρεπει να καταλαβεις πως δουλευει ενα δυναμικο, ενα ηχειο και πως διαιδεται ο  ηχος συχνοτικα ). Επισης, αλλη μια τοποθετηση του εξτρα μικροφωνου ειναι μεσα στο χωρο...Οχι πολυ μακρια απο τον ενισχυτη..Αυτο κυριως απαιτει ενα πυκνωτικο, και ενα πολυ καλα μελετημενο χωρο, οπου οι αντηχησεις ειναι μηδενικες!
Και βεβαια ο μυθος οτι "καλωδιο-ενισχυτης-line out-line in PC-VST effect preamp" ειναι πολυ καλυτερη λυση, ειναι ενα τεραστιο ψεμμα! Ολοι οι σοβαροι κιθαριστες, κουβαλανε τον ενισχυτη τους, τα εφφε τους και ετσι εχουν τον ηχο τους..
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #4 στις: 14/03/06, 14:35 »
μα καλα ,οι ηχογραφησεις δεν γινονται απο ενισχυτη κατευθειαν σε κονσολα??το μικροφωνο ειναι δυνατον να παρει πιο καλο αμεσο ηχο απο το ηχειο απευθειας σε κονσολα??μηπως εννοειται οτι το μικροφωνο θα παρει ολα αυτα που ακουγονται στον χωρο ενω ο ενισχυτης θα δωσει συγκεκριμενο πραγμα???

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #5 στις: 14/03/06, 14:50 »
Mα και γι αυτο αναμεσα στα αλλα ο σοφος Freemind αναφερει οτι χρειαζεσαι:

...ενα πολυ καλα μελετημενο χωρο, οπου οι αντηχησεις ειναι μηδενικες!

Επισης, δεν το αναφερει αλλα εννοειται, απαιτειται απολυτη ησυχια οταν ηχογραφεις για μπορεσεις να εχεις οσο πιο καθαρο σημα γινεται...

Η τοποθετηση του μικροφωνου ειναι τεχνη απο μονη της και για μενα αποτελει κριτηριο ενος καλου ηχολυπτη... Υπαρχουν απειροι συνδυασμοι, απο το να βαλεις απλα το μικροφωνο μπροστα στο ηχειο του ενισχυτη (στο ιδιο αξονα με το ηχειο η offset) η να προσθεσεις μικροφωνο πισω απο το ηχειο ενος open-back (ανοιχτου) ενισχυτη μεχρι το συστημα Vortex (πατεντα του Tsangarides)... Για να μην αναφερθουμε σε PZM μικροφωνα, συνδυασμους DI boxes και μικροφωνων και dry and wet signal splitting...

Ισως καποια στιγμη αν το επιτρεψει η δουλεια και ο φιλτατος Freemind δωρησει κι αυτος την εκτενη του γνωση να καθισουμε παρεα να γραψουμε ενα αρθρακι... ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #6 στις: 14/03/06, 15:17 »
Επίσης, εκτός από το σημείο και τον τρόπο τοποθέτησης του μικροφώνου, πολλοι πειραματισμοί μπορούν να γίνουν και με το χώρο/δωμάτιο/σπηλιά κτλ κτλ που βρίσκεται ο ενισχυτής. Σε έναν μακρόστενο διάδρομο ας πούμε, θα έχεις διαφορετικό αποτέλεσμα απ'οτι σε ένα μεγάλο δωμάτιο. Πολλές φορές, ο χώρος που βρίσκεται ο ενισχυτής, μπορεί να δώσει ενδιαφέρουσα χροια στον ήχο.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #7 στις: 14/03/06, 18:29 »
Ιασωνα, οι γνωσεις σου σιγουρα ειναι παραπανω απο τις δικες μου στο συγκεκριμενο θεμα...Εκτος του οτι δεν ειμαι "σπουδαγμενος" ηχοληπτης, δεν ειμαι και κιθαριστας..και ξερω ποσο "μη μου απτου" ειστε με τον ηχο σας μερικοι μερικοι ( και μεταξυ μας..καλα κανετε....).
Treloagori, με τη λογικη σου, ο ενισχυτης δεν θα επρεπε να ειχε ηχειο, αλλα μονο τα μερη της προενισχυσης και ενα line out/headphone out! Δεν σκεφτηκες ποτε οτι ο λογος που υπαρχει το ηχειο, ειναι για να δωσει εναν εξτρα ογκο και χροια στη κιθαρα? Επισης, δεν σκεφτεσαι ποσοι κιθαριστες αναζητανε τον τελειο ηχο, οχι αλλαζοντας τα πεταλακια τους, αλλα ρυθμιζοντας/αλλαζοντας μερη των ενισχυτων?! Ολοι αυτοι εχουν χασει το νοημα?? Οχι, αντιθετως! Γνωριζουν οτι ο ηχος που θα βγαλουν μεσω του ενισχυτη, ειναι το 90% μιας ηχογραφημενης ηλ.κιθαρας!
Για παραδειγμα, στο MAKING OF THE DARK SIDE OF THE MOON, o Alan parsons ( παραγωγος και ηχοληπτης στο δισκο ), σε πολλα σημεια θα τον ακουσεις να λεει "Ε..εδω τα effects και ο ηχος της κιθαρας ειναι απο τον Gilmour"...Το σημειο οπου ο ηχοληπτης εχει δικαιωμα να πατησει ποδι, ειναι οταν ερχεται η ωρα της τοποθετησης των μικροφωνων. Εαν μαλιστα ειναι ειδικευμενος και σαν παραγωγος σε ενα ειδος μουσικης, τοτε μπορει να δωσει αλλη "εικονα" στον ηχο του κιθαριστα..Ομως αυτο το κανει ηχογραφωντας με τη κλασσικη και απαραλλαχτη μεθοδο...Κιθαρα-> Ενισχυτης-> Μικροφωνο
Σε καποιες εξαιρεσεις ( ιδιαιτερα σε πιο POP καταστασεις ), μπορουν να κανουν και την εξης πατεντα...
Η κιθαρα συνδεεται με ενα DI, το οποιο δινει σημα και στον ενισχυτη, αλλα και στη κονσολα...Ο παραγωγος εχει λοιπον να παιξει με το καναλι που παιρνει καθαρο απο τη κιθαρα, και απο το καναλι/ια που παιρνει απο το μικροφωνο/μικροφωνα..Οταν θα ερθει η ωρα της μιξης, μπορει να "πειραξει" το καθαρο καναλι, ωστε να πετυχει καποιο tempo effect ( tap, flanger, phaser, κλπ ) που δεν θα μπορουσε να πετυχει με το καναλι που εχει ηδη effects. Ολα ειναι θεμα διαθεσης, ηχου, πειραματισμου..και εξοπλισμου...
Το πιο σημαντικο..αν πας να ηχογραφησεις με καναν φουκαρα combo 15W..ε...καλα..προτιμησε να ηχογραφησεις με καρφι κατευθειαν στον υπολογιστη ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #8 στις: 16/03/06, 12:48 »
Φυσικα ετσι οπως εχει προχωρησει η τεχνολογια σημερα και συνεχεια προχωραει, πλεον μπορεις να ηχογραφησεις αφοβα και με αψογα αποτελεσματα κατευθειαν απο line out αν εχεις τα καταλληλα μηχανηματα... (πχ line6)
Ενδεικτικο οτι οι Blind Guardian τον τελευταιο τους δισκο ηχογραφησανε παρα πολλα πραγματα με line6 καθως και παρα πολλοι αλλοι καλιτεχνες...
Βεβαια κι εγω ειμαι απο αυτους που πιστευω οτι ακομα και σημερα, η καλυτερη λυση ειναι συνδυασμος line out (εφοσον παιρνεις το σημα απο ενα αξιολογο μηχανημα) και μικροφωνο...
Οσο για την τοποθετηση μικροφωνων, ειναι μια τεχνη η ιδια η διαδικασια μεσα στην ηχοληψια... Ειναι κατι που μονο η πειρα μπορει να σε διδαξει...
Υπαρχουν πολλα μικροφωνα που μπορουν να χρησιμοποιηθουν, αλλα αν μιλαμε για δυνατες εντασεις (και ειδικα για παραμορφωση) τοτε σιγουρα μιλαμε για δυναμικα μικροφωνα... Πανω κατω ισχυουν ολα οσα ειπαν τα παιδια πιο πριν...
Βασικη τοποθετηση του μικροφωνου ειναι μπροστα απο το ηχειο, ελαφρως off-axis για να αποφυγεις τα υπερβολικα μεσαια και να παρεις περισσοτερο ογκο... Απο κει και περα, ολα παιζουν... Ποσα θα βαλεις (πχ σε καμπινα 4x12 μπορεις να βαλεις ενα στο κεντρο της καμπινας, εκει που δεν υπαρχει ηχειο και ενα μπροστα απο ενα ηχειο), που θα τα βαλεις (κοντα στο πατωμα θα παιρνεις πιο πολλες αντανακλασεις απο το πατωμα, που και παλι εξαρταται απο τι υλικο ειναι το πατωμα και αν εσυ θες αυτες τις αντανακλασεις η οχι) και με ποιο τροπο...
O πιο συνηθες τροπος παντως ειναι 1 μικροφωνο μπροστα απο το ηχειο ελαφρως off-axis, ισως αλλο ενα πισω απο το ηχειο εφοσον το ηχειο ειναι ανοικτο (ειτε ειναι καμπινα ειτε combo) και το πολυ πολυ, αλλα ενα μεσα στον χωρο σε αρκετη αποσταση για να παρεις τον "χωρο" του δωματιου ηχογραφησης... Αυτο ομως δεν ειναι και τοσο απαραιτητο, καθως μπορεις μετα στην μιξη να προσθεσεις οτι ambient θες εσυ με καταλληλα μηχανηματα reverb κτλ...
Παντως για καλα αποτελεσματα στο σπιτι, η πιο ευκολη και πολυ καλη λυση ειναι αν εχεις ενα καλο μηχανημα να ηχογραφησεις απο line out...
Εγω που ηχογραφουσα με Pod Pro (τωρα εχω Vetta II) ειχα μεινει παρα πολυ ευχαριστημενος...
Αυτα απο μενα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #9 στις: 16/03/06, 12:52 »
100% για ηχογραφηση σε σπιτι, που ο ηχος εχει πολλα "ψεγαδια" και ο εξοπλισμος μας παντα ειναι μετριος, η σωστη λυση ειναι αυτη που προτεινει ο Great...Εξαλλου, παρα πολλοι που θα ακουσουν το αποτελεσμα, ή δεν θα ειναι μουσικοι ή το ηχοσυστημα τους θα ειναι "της πλακας", οποτε το αποτελεσμα δεν θα ειναι και τοσο "καθαρο" στα αυτια τους ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος sofison

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #10 στις: 09/08/06, 03:48 »
Hi  :D

έχει κανείς υπ' όψιν του κάποιο μικρόφωνο για ηχογράφηση ηλεκτρικής κιθάρας (από ενισχυτή εννοείται).

Πρόβλημα 1ο: Γύρω στα 100 -150 Ευρώ
Πρόβλημα 2ο: Κατα προτίμηση δυναμικού τύπου
Πρόβλημα 3ο: Αξιοπρεπούς ποιότητας ηχογραφήσεις (σε Home studio)


                                            Ευχαριστώ ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Distorted

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #11 στις: 09/08/06, 04:34 »
shure sm 57(κλασικο),Seneheiser md-421,Studio projects b1.Κάνε και μια ερευνα στο net καλού κακού.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #12 στις: 09/08/06, 05:17 »
Ανεπιφύλακτα Shure SM57... αλλά και Behringer B2 αν έχεις καλό προενισχυτή με phantom power.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος elsar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρες
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #13 στις: 09/08/06, 10:07 »
Θα σου πρότεινα να δεις και την επιλογή των ρώσικων Oktava. Για την περίπτωση σου κάνει το Oktava ML-53. Πωλούναι μέσω ebay σε πολύ καλές τιμές ( http://search.ebay.com/_W0QQsassZpdd-deQQhtZ-1 ). Το Shure είναι όντως κλασσικό και πολύ καλό. Αλλά σε αναλογία τιμής - ποιότητος νομίζω πως τα Oktava είναι  πιο δελεαστικά.

Αποσυνδεδεμένος elsar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρες
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #14 στις: 09/08/06, 10:11 »
Για το ML-53 κοίτα εδώ ( http://search.ebay.de/_W0QQsassZpdd-deQQhtZ-1 ).

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #15 στις: 09/08/06, 17:26 »
Για το ML-53 κοίτα εδώ ( http://search.ebay.de/_W0QQsassZpdd-deQQhtZ-1 ).


Καταπληκτικά για τις τιμές τους αυτά τα Οκτάβα!

Ωστόσο αυτό που λες είναι ribbon, όχι δυναμικό όπως συνηθίζεται για ηχογραφήσεις ισχυρών πηγών, όπως το μεγάφωνο του ενισχυτή της κιθάρας.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #16 στις: 10/08/06, 16:48 »


To μεγάφωνο επηρεάζει πολύ το ηχόχρωμα  . Δεν είναι τυχαίο που οι ενισχυτές που κάνου modeling έχουν 500 προσωμοιώσεις καμπίνων , μεγαφώνων κτλ . Αρα είναι πολύ καλύτερο να ηχογραφίσεις με μικρόφωνο .
Επίσης η έξoδος line out (ή ακόμα περισσότερο η έξοδος για ακουστικά που έχει από κάτω το πιο γελοίο κύκλωμα όλου του ενισχυτή ) είναι μόνο στην προενίσχυση άρα ο τελικός ούτε καν ακούγεται όταν βγάζει έξοδο από εκεί .

Τα καλύτερα είναι τα active μικρόφωνα κατά τη γνώμη μου αλλά άντε να βρείς ενισχυτή που να έχει phantom power......... :-\ Μου φαίνεται η behringer βγάζει κάποια καλά μικρόφωνα .
« Τελευταία τροποποίηση: 29/09/06, 13:57 από freemind »

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #17 στις: 10/08/06, 16:54 »


Τι εννοείς active μικρόφωνα; Τα πυκνωτικά; Τα δυναμικά είναι πιο ενδεδειγμένα για να κάνεις close miking στον ενισχυτή, το πυκνωτικό μπορεί και να τα παίξει.

Το πυκνωτικό είναι μια χαρά για να το έχεις στο 1 μέτρο από την καμπίνα και να πιάνει λίγο και το ambience του χώρου.


« Τελευταία τροποποίηση: 29/09/06, 13:58 από freemind »
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #18 στις: 10/08/06, 21:57 »
Ο προϋπολογισμος σου ειναι αρκετα χαμηλος, για να εχεις ενα εκπληκτικο αποτελεσμα. Παρολαυτα, καλο ειναι να αναφερεις τη μαρκα του ενισχυτη σου ( καθως και τα Watt ), ετσι ωστε οσοι γνωριζουν περισσοτερο για το θεμα, να σου δωσουν περισσοτερες πληροφοριες.
Απλα ο γενικος κανονας ειναι οτι ενας καλος ενισχυτης, καλο ειναι να εχει και ενα αντιστοιχα καλο μικροφωνο για ηχογραφηση. Κριμα ειναι ενα μικροφωνο να μειωσει την ποιοτητα του ενισχυτη. Αντιθετως ενας κακος ενισχυτης, δεν χρειαζεται καποιο εκπληκτικο μικροφων, διοτι ενα καλο μικροφωνο θα πιασει και τα "κακα" του ενισχυτη..
Για περισσοτερες πληροφοριες, δες εδω:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=27587.0
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=31319.0
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=31304.0
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #19 στις: 10/08/06, 22:23 »
Επίσης η έξoδος line out (ή ακόμα περισσότερο η έξοδος για ακουστικά που έχει από κάτω το πιο γελοίο κύκλωμα όλου του ενισχυτή ) είναι μόνο στην προενίσχυση άρα ο τελικός ούτε καν ακούγεται όταν βγάζει έξοδο από εκεί .

Τα καλύτερα είναι τα active μικρόφωνα κατά τη γνώμη μου αλλά άντε να βρείς ενισχυτή που να έχει phantom power......... :-\ Μου φαίνεται η behringer βγάζει κάποια καλά μικρόφωνα .

H έξοδος line out είναι συνήθως μετά τον τελικό. Εκτός αν μιλάμε για ενισχυτάκια της πλάκας.

Τι εννοείς active μικρόφωνα; Τα πυκνωτικά; Τα δυναμικά είναι πιο ενδεδειγμένα για να κάνεις close miking στον ενισχυτή, το πυκνωτικό μπορεί και να τα παίξει.

Το πυκνωτικό είναι μια χαρά για να το έχεις στο 1 μέτρο από την καμπίνα και να πιάνει λίγο και το ambience του χώρου.




ΕΕΕΕΕ πυκνωτικό ενοούσα αλλά μπερδεύτικα , λάθος μου  ;D ( μπέρδεφτηκα με τους μαγνήτες )
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία στο θέμα αλλά από κάποιες ηχογρφήσεις που έκανε ένας γνωστός μου ,στις οποίες ήμουν μπροστά ,έχοντας όπως λές το μικρόφωνο 1-1.5 μέτρο μποστά από μια καμπίνα 1x12" το αποτέλεσμα ήταν αρκετά καλό . Βάζοντας σχεδόν πάνω στη καμπίνα ένα δυναμικό το αποτέλεσμα ήταν χειρότερο από άποψη ποιότητας . Βέβαια είναι πιο πρακτικό .

Αποσυνδεδεμένος sofison

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #20 στις: 18/08/06, 14:51 »
Όσον αφορα τον ενισχυτή έχω ενα Peavy studio Pro 65 Watt

Αποσυνδεδεμένος pan-The_gunslinger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Άντρας
  • Gallagher's Dreamer
    • Προφίλ
    • blues lovers
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #21 στις: 21/08/07, 09:29 »
Παιδιά πολύ καλές οι συμβουλές σας. Δεν έχω γενικά καλό εξοπλισμό οπότε μου έφτανε μόνο η συμβουλή για το μικρόφωνο μπροστά απ' τον ενισχυτή γιατί μου φαινόταν πως ακουγόταν καλύτερα η ηχογράφηση έχοντας το μικρόφωνο από την πίσω μεριά του ενισχυτή. Δεν την είχα ψάξει τη δουλειά και τώρα κατάλαβα πως είναι ολόκληρη τέχνη και επιστήμη αυτό το πράγμα.

A.Ο.Ξ - RORY - ΘΑΝΑΤΟΣ +ΤΕΛΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #22 στις: 09/09/07, 19:54 »
Κανένα μικρόφωνο <100Ε για ηχογράφηση κιθάρας και αν είναι δυνατό και φωνής (ξεχωριστά, με σκοπό να γίνει μίξη μετά)..
Όταν το χρησιμοποιήσω θα έχω μάλλον έναν Laney VC15
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #23 στις: 10/09/07, 14:37 »
Μαλλον πρεπει να οργανωθουμε λιγο και να αρχιζουμε να σωζουμε καποια ποστ/αρθρα σχετικα με αυτα τα θεματα..
Θυμαμαι πως τα εχουμε αναφερει πολυ στο παρελθον,αλλα καλο ειναι να υπαρχουν ευκαιρα καπου στους αναγνωστες του φορουμ..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ηχογραφηση ενισχυτη με μικροφωνο
« Απάντηση #24 στις: 10/09/07, 14:41 »
Ηδη το οτι βρισκεται στο μερος του FAQ, σημαινει πως αποτελει σημειο "συναντησης" οποιασδηποτε αποριας. ;)

Psofokin, ανεβασε λιγο το budget σου και αγορασε ενα Shure 57αρι. Εγγυημενο μικροφωνο, με αντοχη και καλη αποδοση.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
4258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 19:10
από Jezus
4 Απαντήσεις
3713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:48
από Ibanezακιας
1 Απαντήσεις
2970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:44
από Ibanezακιας
2 Απαντήσεις
3020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/08, 02:25
από jim.ni
12 Απαντήσεις
13351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 02:51
από teoguardian
15 Απαντήσεις
12402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/09, 08:55
από Korgy
6 Απαντήσεις
7890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/09, 13:55
από Ntemis
21 Απαντήσεις
11172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 10:46
από parlats
0 Απαντήσεις
1948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/10, 13:27
από Valkyrie
25 Απαντήσεις
8561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/11, 14:11
από Korgy