Αποστολέας Θέμα: CELLO  (Αναγνώστηκε 25874 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μακρια απο τις 9αρες

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
    • http://music.kithara.gr/NoBodies
CELLO
« στις: 21/10/06, 18:05 »
Παιζω κιθαρα 2-3 χρονια και θελω να "μαθω" Τσελο. Αλλα ειμαι εντελως ασχετος.

για αυτο εχω καποιες ερωτησεις.

1) το οτι ξερω σε ενα βαθμο κιθαρα (ηλεκτρικη) βοηθαει καθολου?

2) τι ειναι το 4/4 , 3/4 ,1/2 ?

3) Ποσο κανει ενα αξιοπρεπες τσελο?

4) Απο που?

5) Χωρις δασκαλο γινεται να κανεις τιποτα?

Αυτα για αρχη, ευχαριστω εκ των προτερων. ;)
Metalheads do not live forever...others do not live at all...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: CELLO
« Απάντηση #1 στις: 21/10/06, 18:34 »
1) Οχι, καμία σχέση το ένα με το άλλο αν και η γνώση θεωρίας θα σε βοηθήσει

2) Είναι τα μεγέθη του τσέλου όπως και στο βιολί κλπ

3) Είναι ακριβά, από 1000 ευρώ και πάνω

4) Αυτό δεν το γνωρίζω  ;D

5) Γίνεται όπως και σε όλα τα όργανα με αυτοεκμάθηση αλλά καλύτερα να πας σε δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: CELLO
« Απάντηση #2 στις: 21/10/06, 21:11 »
Και εγω θα'θελα ενα τσελο αλλα οπως βλεπεις δεν ειναι οπως το θεμα κιθαρα. Εχει αρκετες δυσκολιες.  :-\

Αποσυνδεδεμένος Μακρια απο τις 9αρες

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
    • http://music.kithara.gr/NoBodies
Απ: CELLO
« Απάντηση #3 στις: 22/10/06, 13:43 »
Και εγω θα'θελα ενα τσελο αλλα οπως βλεπεις δεν ειναι οπως το θεμα κιθαρα. Εχει αρκετες δυσκολιες. :-\
Αξιζει ομως, ας μην ηταν οι πανελλαδικες :-[

1) Οχι, καμία σχέση το ένα με το άλλο αν και η γνώση θεωρίας θα σε βοηθήσει

2) Είναι τα μεγέθη του τσέλου όπως και στο βιολί κλπ

3) Είναι ακριβά, από 1000 ευρώ και πάνω

4) Αυτό δεν το γνωρίζω ;D

5) Γίνεται όπως και σε όλα τα όργανα με αυτοεκμάθηση αλλά καλύτερα να πας σε δάσκαλο


το ξερω οτι ειναι μεγεθη αλλα ποια η διαφορα δεν καταλαβαινω, αναλογα με τα δαχτυλα?
Metalheads do not live forever...others do not live at all...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: CELLO
« Απάντηση #4 στις: 22/10/06, 22:22 »
H ερώτηση μου, που ίσως κάποιοι να την πάρετε πιο προσωπικά απότι έχω σκοπό είναι γιατί θέλετε να μάθετε τσέλο? Επειδή έχει παρόμοιο ήχο με την ηλεκτρική? Επειδή ακούσατε τους αποκαλύπτικα και πάθατε πλάκα ή επειδή είναι πολύ ¨πρώτο¨.

Φιλικά σας υπενθυμίζω ότι η εκμάθηση τσέλου πέρα από το ότι απαιτεί πολύ επίπονη προγραμματισμένη εξάσκηση έχει αυστηρά κλασσικό χαρακτήρα και κοινώς θα πήξετε. Αυτά από κάποιον που έφτασε μέχρι την ανωτέρα στην κλασσική και τα παράτησε καθώς δεν άντεχε άλλο αρμονία, σολφέζ και dictee. Είναι από τα όργανα που δεν τα κάνεις ένα δυο χρόνια και παίζεις μόνος σου μετά...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: CELLO
« Απάντηση #5 στις: 22/10/06, 22:29 »
H ερώτηση μου, που ίσως κάποιοι να την πάρετε πιο προσωπικά απότι έχω σκοπό είναι γιατί θέλετε να μάθετε τσέλο? Επειδή έχει παρόμοιο ήχο με την ηλεκτρική? Επειδή ακούσατε τους αποκαλύπτικα και πάθατε πλάκα ή επειδή είναι πολύ ¨πρώτο¨.
Εγω προσωπικα παντως γιατι ειχα δοκιμασει βιολι και μου αρεσε πολλη η φαση. Οταν ομως το εβαλα στην πεταλιερα μου και το χαμηλωσα μια οκταβα μου αρεσε περισσοτερο. Καπως ετσι δεν θα ακουγεται και το τσελο? Επισης το προτιμω γιατι ειναι μεγαλυτερο και στηριζεται διαφορετικα απο το βιολι.

Φιλικά σας υπενθυμίζω ότι η εκμάθηση τσέλου πέρα από το ότι απαιτεί πολύ επίπονη προγραμματισμένη εξάσκηση έχει αυστηρά κλασσικό χαρακτήρα και κοινώς θα πήξετε. Αυτά από κάποιον που έφτασε μέχρι την ανωτέρα στην κλασσική και τα παράτησε καθώς δεν άντεχε άλλο αρμονία, σολφέζ και dictee. Είναι από τα όργανα που δεν τα κάνεις ένα δυο χρόνια και παίζεις μόνος σου μετά...
Συμφωνω και μαλιστα ειναι ενας απο τους 2 βασικους λογους που δεν εχω παρει τσελο...

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: CELLO
« Απάντηση #6 στις: 23/10/06, 05:06 »
"το ξερω οτι ειναι μεγεθη αλλα ποια η διαφορα δεν καταλαβαινω, αναλογα με τα δαχτυλα?"
όχι ακριβώς, με την ηλικία πηγαίνει δλδ εάν δυσκολεύεσαι να παίξεις ή όχι με το αμέσως μεγαλύτερο μέγεθος

βασικά όπως είπε κι ο parlats τα μεγέθη είναι από το μικρότερο προς το μεγαλύτερο 1/4, 2/4, 3/4, 4/4
1/4 θεωρείται το μαθητικό, το δίνουν σε αρκετά μικρής ηλικίας παιδιά που σταδιακά αλλάζουν και περνούν σε άλλο
για πολλούς οι σπουδές κλασσικής μουσικής ξεκινούν από μικρή έως πολύ μικρή ηλικία και διαρκούν πολλά χρόνια, πράγμα που απαιτεί διαφορετικές διαστάσεις βιολιού ανάλογα με την ηλικία/ανάπτυξη του σπουδαστή
λογικό είναι έτσι, δε θα βάλεις μικρά παιδάκια να κουβαλούν βιολιά που είναι ψηλότερα από τα ίδια
το τελικό στάδιο είναι το 4/4 το οποίο είναι για αναπτυγμένους ανθρώπους
φυσικά υπάρχουν άνθρωποι που δεν παίζουν με 4/4 από συνήθεια όπως και πεντάχρονα παιδάκια με βιολιά μεγαλύτερα από 1/4

δλδ αν δεν είσαι ακόμη σε σχετικά μικρή ηλικία ώστε να χρειάζεσαι κάτι άλλο από 4/4, τότε παίρνεις 4/4 κατ' εμένα
αλλά έχω στο μυαλό μου βιολιά, ίσως για το τσέλο που είναι μεγάλο γενικότερα, πρακτικοί λόγοι να υπεισέρχονται, δεν ξέρω

(edit: διόρθωσα - ελπίζω σωστά - το "εισέρχονται" με το "υπεισέρχονται" :))
« Τελευταία τροποποίηση: 23/10/06, 08:25 από oneofthem »

Αποσυνδεδεμένος Μακρια απο τις 9αρες

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
    • http://music.kithara.gr/NoBodies
Απ: CELLO
« Απάντηση #7 στις: 23/10/06, 12:05 »
H ερώτηση μου, που ίσως κάποιοι να την πάρετε πιο προσωπικά απότι έχω σκοπό είναι γιατί θέλετε να μάθετε τσέλο? Επειδή έχει παρόμοιο ήχο με την ηλεκτρική? Επειδή ακούσατε τους αποκαλύπτικα και πάθατε πλάκα ή επειδή είναι πολύ ¨πρώτο¨.

Φιλικά σας υπενθυμίζω ότι η εκμάθηση τσέλου πέρα από το ότι απαιτεί πολύ επίπονη προγραμματισμένη εξάσκηση έχει αυστηρά κλασσικό χαρακτήρα και κοινώς θα πήξετε. Αυτά από κάποιον που έφτασε μέχρι την ανωτέρα στην κλασσική και τα παράτησε καθώς δεν άντεχε άλλο αρμονία, σολφέζ και dictee. Είναι από τα όργανα που δεν τα κάνεις ένα δυο χρόνια και παίζεις μόνος σου μετά...

Αν και το εθεσες πολυ ευγενικα, εχω να πω οτι μου αρεσε το τσελο οταν πειραματιστηκα πρωτη φορα με το sibelius που ουτε καν ηξερα πως ειναι εξωτερικα ενα τσελο. τωρα το ποσο καιρο θα κανεις να εξοικιωθεις εξαρταται απο πολλα πραγματα και τα 2 χρονια δε λενε τιποτα.
Metalheads do not live forever...others do not live at all...

Αποσυνδεδεμένος tasman_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: CELLO
« Απάντηση #8 στις: 23/10/06, 12:30 »
  Φίλε " Μακρια απο τις 9αρες ", αφού σου αρέσει ο ήχος του τσέλου μη μασάς και δοκίμασε να ξεκινήσεις με κάποιον
δάσκαλο.
 Δεν συμφωνώ με απόψεις που" απαξιώνουν " ένα μουσικό όργανο επειδή θεωρείται "κλασικό". Οι δυνατότητες που όλα
τα έγχορδα έχουν είναι απίστευτες. Εγώ, την ίδια στιγμή που έπαιζα κλασικό βιολί στη συμφωνική της ΕΡΤ έπαιζα και 5άχορδο ηλεκτρικό με τους closer και του άλλαζα τα φώτα στα fx και τους ήχους. Το ίδιο κάνει στο τσέλο και ο καλός
μου φίλος και "συμπαίκτης" Γιώργος Καλούδης, ο οποίος μάλιστα ξεκίνησε ως κλασικός κιθαρίστας - πράγμα που τον βοήθησε πολύ ...
  Αν κάποιος γουστάρει ένα οργανο για οποιονδήποτε λόγο ( όλοι έχουμε επιρροές, δεν είναι κακό ) είναι προτιμότερο να  ξεκινήσει και να το σταματήσει παρά να μην κάνει καθόλου και να του μείνει και απωθημένο ...

Αποσυνδεδεμένος Ε!ΜΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα άλογο ( χιχιχι )
    • Προφίλ
Απ: CELLO
« Απάντηση #9 στις: 23/10/06, 13:18 »
  και εγω θελω να μαθω τσελο..οσο για της κλασσικες αρμονιες και τα ντικτε ειναι λιγο πιξημο αλλα αμα τα καταλαβεις και μπορεις να τα δουλεψεις ειναι οτι καλυτερο μπορεις να εχεις μαθει για τη μουσικη θα σε βοηθισει να κατανοησεις τη μουσικη γωμετρικα και αλγεβρικα και οχι μονο ακσουστικα... ! προσωπικα νομιζω οτι το τσελο εχει για τα δικα μου αυτια τουλαχιστον εναν απιστευτο ηχο! ... δν ξερω, απλα οταν ακουσω τσελο κατι παθαινω...πιστευω οτι καποιος μπορει να μαθει μονος του , οχι μονο τσελο αλλα και ολα τα μουσικα οργανα... φιλε μου , μην ακους κανεναν αν θες να παιξεις τσελο απλα βρες ενα τσελο και παιξε..ειναι τοσο απλο... ;) θα σου προτεινα να βρεις κομματια με τσελλο να τα  ακουσεις καλα και να προσαπθισεις να παιξεις πανω τους για αρχη, εηαλου ειναι πολυ κατλυτερο να ανκαλυπτεις ενα οργανο μονος σου και παρα να στο μαθαινει καποιος αλλος... ετσι βαζεις και τα δικα σου προσωπικα στοιχεια ως προς το παιξημο η τον ηχο ... που ναι μπορει να εινα ιλαοθος σα τεχνικη ας πουμε η σαν ηχος αλλα αν εσενα σου ακουγεται σωστα  και σαρεσει και μπορεις να παιζεις με το δικο σου τροπο τοτε δν υπαρχει προβλημα, ενω ο δασκαλος θα σε περιορισει , και ισως βαρεθεις γριγορα μαζι του αν δν εισαι διατεθημενος να μπεις σε ολη ατυη τη διαδικασια της εκμαθησης..
ΠΙΑΝΟΜΠΑΣΣΙΣΤΡΙΑ ( και με τα συνθια καλα τα παμε ομως ) η γυναικα του μπασσιστα........mpite www.myspace.com/carbonatedlemonade

Αποσυνδεδεμένος tasman_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: CELLO
« Απάντηση #10 στις: 23/10/06, 15:53 »
  Αν δοκιμάσεις να μάθεις τσέλο μόνος σου σε βλέπω πολύ σύντομα με τενοντίτιδα !Άσε που θα
βαρεθείς να κοπανιέσαι χωρίς αντίκρυσμα .
  Η τεχνική, μας δίνει τη δυνατότητα και την άνεση να απολαμβάνουμε αυτό που παίζουμε και κάτι
τέτοιο το αποκτούμε μέσω της σωστής καθοδήγησης ...

Αποσυνδεδεμένος Μακρια απο τις 9αρες

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
    • http://music.kithara.gr/NoBodies
Απ: CELLO
« Απάντηση #11 στις: 23/10/06, 21:00 »
και εγω θελω να μαθω τσελο..οσο για της κλασσικες αρμονιες και τα ντικτε ειναι λιγο πιξημο αλλα αμα τα καταλαβεις και μπορεις να τα δουλεψεις ειναι οτι καλυτερο μπορεις να εχεις μαθει για τη μουσικη θα σε βοηθισει να κατανοησεις τη μουσικη γωμετρικα και αλγεβρικα και οχι μονο ακσουστικα... ! προσωπικα νομιζω οτι το τσελο εχει για τα δικα μου αυτια τουλαχιστον εναν απιστευτο ηχο! ... δν ξερω, απλα οταν ακουσω τσελο κατι παθαινω...πιστευω οτι καποιος μπορει να μαθει μονος του , οχι μονο τσελο αλλα και ολα τα μουσικα οργανα... φιλε μου , μην ακους κανεναν αν θες να παιξεις τσελο απλα βρες ενα τσελο και παιξε..ειναι τοσο απλο... ;) θα σου προτεινα να βρεις κομματια με τσελλο να τα ακουσεις καλα και να προσαπθισεις να παιξεις πανω τους για αρχη, εηαλου ειναι πολυ κατλυτερο να ανκαλυπτεις ενα οργανο μονος σου και παρα να στο μαθαινει καποιος αλλος... ετσι βαζεις και τα δικα σου προσωπικα στοιχεια ως προς το παιξημο η τον ηχο ... που ναι μπορει να εινα ιλαοθος σα τεχνικη ας πουμε η σαν ηχος αλλα αν εσενα σου ακουγεται σωστα και σαρεσει και μπορεις να παιζεις με το δικο σου τροπο τοτε δν υπαρχει προβλημα, ενω ο δασκαλος θα σε περιορισει , και ισως βαρεθεις γριγορα μαζι του αν δν εισαι διατεθημενος να μπεις σε ολη ατυη τη διαδικασια της εκμαθησης..


αν και σιγουρα λιγοτερο εμπειρος, η αποψη μου ειναι οτι αναπτησεις δικο σου στιλ και βαζεις δικο σου χρωμα οταν εξασκησαι σε πραγματα που εχεις συνθεσει ο ιδιος , παιζω 2+ χρονια κιθαρα και δεν εχω παιξει τιποτα άλλο εκτως απο τα κοματια που παιζουμε με το συγκροτημα.

Αν δοκιμάσεις να μάθεις τσέλο μόνος σου σε βλέπω πολύ σύντομα με τενοντίτιδα !ʼσε που θα
βαρεθείς να κοπανιέσαι χωρίς αντίκρυσμα .
 Η τεχνική, μας δίνει τη δυνατότητα και την άνεση να απολαμβάνουμε αυτό που παίζουμε και κάτι
τέτοιο το αποκτούμε μέσω της σωστής καθοδήγησης ...


απο την αλλη , πριν απο ενα μηνα σχεδον γραφτηκα στο ωδειο κιθαρα και καταλαβα πως τεχνικα εξελησεσαι πολυ πιο γρηγορα με δασκαλο. το παν ειναι να μην θετεις ορια σε αυτο που κανεις. και σιγουρα το "κλασικο" δεν ειναι για απαξιωση  ;)

Metalheads do not live forever...others do not live at all...

Αποσυνδεδεμένος panagathos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: CELLO
« Απάντηση #12 στις: 16/10/15, 16:26 »
Παιζω κιθαρα 2-3 χρονια και θελω να "μαθω" Τσελο. Αλλα ειμαι εντελως ασχετος.

για αυτο εχω καποιες ερωτησεις.

1) το οτι ξερω σε ενα βαθμο κιθαρα (ηλεκτρικη) βοηθαει καθολου?

5) Χωρις δασκαλο γινεται να κανεις τιποτα?


Καλησπέρα κι από εμένα (με το πρώτο μου ποστ). Μιας και η σύζυγος ειναι τσελίστρια με DMA (Doctorate) πάνω στο cello performance μπορώ να σου μεταφέρω όσα έχω μάθει από την ίδια.


Θα απαντήσω λιγο πιο γενικα μιας (κυριως για τα ερωτηματα #1 και #5 που είχες)


Η μουσική εκπαίδευση που θα έχεις ήδη λάβει μπορεί να βοηθήσει πολύ στην κατανόηση θεωρητικών ζητημάτων που θα μάθεις όντας μαθητής του τσέλου παρόλα αυτά από θέμα τεχνικής δεν υπάρχει ουδεμία ομοιότητα. Όποια ηλικία και να αρχίσει κάποιος για να μπορέσει να "παίξει" κάτι στοιχειωδώς τότε πρώτα από όλα θα περάσει μήνες μαθαίνοντας απλά πως να κρατάει το δοξάρι. Η διδασκαλία ξεκινάει από εκεί και μετά πας στα δάχτυλα κλπ. Υπάρχουν πολλοί μαθητές που τα παρατάνε στο εξάμηνο γιατί δεν καταφέρνουν να παίξουν το οτιδήποτε λόγω του οτι η τεχνική με το δοξάρι και κατόπιν με τα δάχτυλα τους ζορίζει στην εκμάθηση.


Με αλλα λόγια δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να μάθει τσέλο ανευ δασκάλου. Χρειάζεσαι δάσκαλο, χώρο με ολοσωμο καθρέφτη για να μάθεις πως να στέκεται το κορμί σου ενώ παίζεις, καθώς όλα αυτά επηρεάζουν τα πάντα από το πως θα αναπνέεις, πως θα κρατάς το δοξάρι μέχρι πόσο εύκολα θα κουράζεσαι ή δεν θα κουράζεσαι στο τέλος και θα παίζεις σωστά. Επίσης το πόσο μακριά δάχτυλα έχει ο τσελίστας επηρεάζει και την ποιοτητα του παιξιματός του όσο ταλέντο και να διαθέτει. Κάτι που δεν ισχύει στο πιάνο.


Σε γενικές γραμμές η εκμάθηση τσελου πρέπει να ξεκινήσει από αρκετά μικρή ηλικία (10-12 χρονών το αργότερο) για να μπορέσει ο μαθητής να μάθει τα απολύτως απαραίτητα με μεγαλύτερη ευκολία. Παρόλα αυτά έχουμε συναντήσει κι εξαιρετικούς τσελίστες (τωρα) που ξεκινησαν την εκμαθηση του μετά την ηλικία των 20+.


Προσωπικά το θεωρώ το πιο μαγικό όργανο από τα έγχορδα καθώς απαιτείται να το "αγκαλιάσεις" για να παράξεις μουσική. Η αίσθηση αυτή που λαμβάνουν οι τσελίστες είναι μοναδική πιστεύω.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
23659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 00:29
από Αλκιβιαδης
13 Απαντήσεις
4911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/11, 22:02
από VaBassix
3 Απαντήσεις
2980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 10:37
από freemind
0 Απαντήσεις
32054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/14, 04:14
από konstantinossgounelas
0 Απαντήσεις
2677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/15, 17:25
από paokz