Σελίδες:
  • #26 από morello στις 25 Oct 2005
  • εχω ενα δωματιο με ηχομονωση και ειναι ολο με γυψοσανιδα και μεσα εχι πολυ αντιλαλο και ετσι θελω να του βαλω μεσα ενα ηχοαποροφητικο υλικο...σκεφτομαι ρικοφον αλλα ειναι πολυ ακριβο 10 ευρω το τετραγωνικο περιπου...το δωματιο ειναι 15 τετραγωνικα και ολοι οι τοιχοι μαζι περιπου 45τ.μ...αμα παρω 3-4 τετραγωνικΑ ρικοφον και βαλω γυρω απο τα τυμπανα θα εχει μεγαλη διαφορα?θα κοψει αρκετεσ συχνοτητες?αλλιως τι αλλο προτεινεται σε κατι πιο οικονομικο οπου θα μπορω να βαλω σε περισσοτερο χωρο?
  • #27 από Korgy στις 25 Oct 2005
  • βάλε χαλιά .....τα 10Ε/μ που κοστίζει το ρικοφόν είναι πραγματικά ΛΙΓΑ κ όχι ακριβά.πριν ενα μηνα πηγα σε μαντρά κ μου έλεγε για 30Ε....
    επίσης ασε κ καμμιά επιφάνεια ελεύθερη ωστε να εχεις ανακλάσεις για να ακους τι παίζεις κ προπάντως ποσο δυνατα παιζεις.Αν κάνεις ενα δωματιο χωρίς καμμια ανάκλαση τοτε παίζεις σε απομόνωση...
  • #28 από morello στις 25 Oct 2005
  • naI telika mallon auto tha kano...me kourtines kalitera stous toixous...dio megales kourtines kai opote thelo na exo poli anaklasi tha tis anigo...i kaliteri lisi...
  • #29 από Καρχαρίας στις 25 Oct 2005
  • Πρέπει να έχεις πολύ χοντρή κουρτίνα για κάτι τέτοιο. Επίσης η ανάκλαση ήχου είναι κάτι που θα το έχεις, χρειάζεσαι περισσότερη επιφάνεια ηχομονωμένη. Καλύτερα στο σημείο που θα "κοιτάνε" τα ηχεία σου να έχεις ηχομόνωση.
    Πετροβάμβακα και μια πολύ ψιλή μοκέτα από κάνω. Δεν είναι πολύ ακριβό, αλλά έχει μια Α διαδικασία για να τα περάσεις.
  • #30 από morello στις 25 Oct 2005
  • pros to paron den exo ixia ktl mono enisxiti kitharas kai ta ntrams...ti protinis?na paro 3-4 tetragonika rikofon?
  • #31 από Καρχαρίας στις 25 Oct 2005
  • Όταν λεω ηχεία εννοώ ακόμα και τους ενισχητες.
    Εγώ θα σου πρότηνα πετροβάμβακα και από πάνω του να βάλεις μια πολύ ψιλή μοκέτα, ακόμα και ένα υφασμα απλό μπορεις να βάλεις. Το κακό είναι ότι θέλει πολύ διαδικασία να περάσεις πετροβάμβακα, αν δεν "πιάνουν τα χέρια" σου τόσο θα σε δυσκολέψει πολύ.
    Το ρικοφόν όπως και ο πετροβάμβακας παίζει σε ποιότητες. Το ρικοφόν είναι καλύτερο από τον πετρομάμβακα και πολύ πολύ ακριβότερο. Αν είναι όμως να βάλεις φτηνό ρικοφόν καλύτερα, με 1000 δλδ πετροβάμβακα.

    Μην με ρωτήσεις τιμές, από μέρος σε μέρος παίζουν αυτά. Πάντως μην νομίζεις ότι είναι τραγικά τα πράγματα. Εγώ στο πρώτο στουντιάκι που είχα κάνει είχα βάλει φελιζόλ απλό (άσπρο δλδ) και από πάνω αυγοθήκες. Και πάλι μια χαρά ήταν.
    Μην νομίζεις ότι πρέπει να κάνει και γ**ώ τις μονώσεις για να βγάλεις καλό ήχο..

    Α.. και κάτι που πολλοί το κάνουν λάθος. Η ηχομόνωση γίνετε για να κρατάς τον ήχο μέσα όχι για να μην φευγει. Δλδ βάζεις ηχομόνωση για να κόψεις τον αντίλαλο και να έχεις καλύτερο ήχο μέσα στο χώρο που παίζεις. Αν θες να μην ενοχλείς τους γύρο σου θα πρέπει να κάνεις φοβερή ηχομόνωση. Θα πρέπει να μόνώσεις ένα δωμάτιο πολύ πολύ πολύ καλά (κάτι που κοστίσει πολλά λεφτά) και μετά να βάλεις γυψοσανίδες (για παράδειγμα) για να έχεις και αντίλαλο. Όσο να ναι πρέπει να έχεις και κάποιο αντίλαλο μέσα στο χώρο που παίζεις. Άσε που αν έχεις τύμπανα, μεγάλους (σε όγκο εννοώ όχι σε watt) ενισχυτές κτλ κτλ, όλα αυτά είναι αντικείμενα που ανακλούν τον ήχο
  • #32 από math2014 στις 25 Oct 2005
  • Ενδιαφερον θεμα παιδια.

    Βασικα για να μην βγαινει καθολου ηχος εξω απο ενα δωματιο (πχ να μην σε ακουει κανεις εξω απο αυτο, ενω ψηνεις εναν λαμπατο), τι ακριβως υλικα/διαδικασια παιζει?
  • #33 από morello στις 26 Oct 2005
  • file valto kalitera se allo topic kathos edo ine gia ixoaporofisi pou ine telios diaforetiko apo ti monosi...apla thelo na min exo poli antilalo mesa kai na akouo pio kathara auta pou pezo sta ntrams...gia ixomonosi to domatio pou exo ine os eksis...ine sto isogio domatio mesa se domatio kai oi toixoi ine gipsosanida-gipsosanida-petrobambakas-gipsosanida-keno-gipsosanida...ine 15 tetragonika kai pige peripou 2000 euro...to apotelesma ama se endiaferi tha sto po se liges meres kathos to parathiro (diplo idiko gia ixomonosi) tha mpi aurio kai i porta ti deutera...opote ti deutera tha ksero...
  • #34 από morello στις 26 Oct 2005
  • tora gia na min akougese katholou file ksexaseto to ine poli diskolo (fila molivdou ktl)...ego me auto pou exo kani poli fovame oti mesimeria den tha mporo na pezo...gia ti monosi pou les esi thes polla ekatomiria kai den nomizo oti aksizi...kai na akougese ligo de trexi tpt...ektos an ine studio vevea allo auto...
  • #35 από Witchking στις 26 Oct 2005


  • Α.. και κάτι που πολλοί το κάνουν λάθος. Η ηχομόνωση γίνετε για να κρατάς τον ήχο μέσα όχι για να μην φευγει. Δλδ βάζεις ηχομόνωση για να κόψεις τον αντίλαλο και να έχεις καλύτερο ήχο μέσα στο χώρο που παίζεις. Αν θες να μην ενοχλείς τους γύρο σου θα πρέπει να κάνεις φοβερή ηχομόνωση. Θα πρέπει να μόνώσεις ένα δωμάτιο πολύ πολύ πολύ καλά (κάτι που κοστίσει πολλά λεφτά) και μετά να βάλεις γυψοσανίδες (για παράδειγμα) για να έχεις και αντίλαλο. Όσο να ναι πρέπει να έχεις και κάποιο αντίλαλο μέσα στο χώρο που παίζεις. Άσε που αν έχεις τύμπανα, μεγάλους (σε όγκο εννοώ όχι σε watt) ενισχυτές κτλ κτλ, όλα αυτά είναι αντικείμενα που ανακλούν τον ήχο

    Ναι ρε συ Κώστα , αλλά αν περιορίσεις τον αντίλαλο και τις ανακλάσεις εντος τους χώρου ( που δίνουν ενίσχυση στον ήχο) περιορίζεις εν μέρη και αυτό που θα βγει έξω , ιδιαίτερα σε ψηλές και μεσαίες συχνότητες..
    Εντάξει τις χαμηλές και τους υπόηχους δεν τους κόβεις γιατί αυτά περνάνε μέσω των δονήσεων , αλλά τα άλλα τα περιορίζεις..
  • #36 από Καρχαρίας στις 26 Oct 2005
  • Μα.. εννοείτε ότι με τον τρόπο αυτό μειώνετε ο θόρυβος (ήχος και σε ελάχιστες περιπτώσεις μουσική ;D ;D) που βγαίνει προς τα έξω αλλά είναι εντελώς διαφορετικό το να κάνεις ηχομόνωση για να μην ενοχλείς τους γύρο σου και το να κάνεις ηχομόνωση για να έχεις καλύτερο ήχο μέσα. Το ένα επιρρεάζει το άλλο αλλά δεν είναι το ίδιο.
  • #37 από Universal Mind στις 07 Nov 2005
  • http://11dim-evosm.thess.sch.gr/ppages/ppages10.htm
    Άτσα τα πιτσιρίκια!
  • #38 από Symphony Of Night στις 26 Dec 2005
  • Εχω κανει ενα μικρο studio με ηλεκτρονικα ντραμς (σε ενα δωματιο του σπιτιου μου) για να προβαρουμε και να ηχογραφουμε με τη μπαντα μου .
    Ο ενας τοιχος συνορευει με το διπλανο διαμερισμα (οι υπολοιποι δε συνορευουν με αλλα διαμερισματα)... θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει καποιος τροπος να ηχομονωσω αυτο τον τοιχο μονο χωρις να πειραξω τους υπολοιπους ετσι ωστε να μην ενοχλω τον διπλα αλλα και με σχετικα μικρο κοστος...
    Αυτο συμφερει σαν λυση? η θα δωσω λεφτα χωρις να καταφερω τιποτα..?
  • #39 από morello στις 26 Dec 2005
  • με πετροβαμβακα και γυψοσανιδα η καποιο αλλο υλικο να τον καλυψεις επειδη ειναι δεν κανει καλο στην υγεια θα σε κομπλε...και πολυ φτηνη λυση...
  • #40 από profsokin στις 27 Dec 2005
  • Ακόμη πιο πρόχειρα: Εγώ με τη μπάντα βάζουμε στον τοίχο στο δωμάτιο με τα drums στρώματα και ένα παχύ χαλί στο πάτωμα... ;)
  • #41 από Μαρμελακι στις 27 Dec 2005
  • (σχολιο διαγραφηκε)
  • #42 από Stergios Kourou στις 27 Dec 2005
  • Γνώμη μου...

    Πετροβάμβακα με γυψοσανίδα, δεν είναι φθηνή λύση...και είναι καλή λύση μόνο όταν πρόκειται να χτίσεις ένα δωμάτιο "μέσα" στο δωμάτιο...αλλοιώς κρίμα τα χρήματα!

    Το χοντρό χαλί είναι καλή λύση για τους κραδασμούς, ακόμα καλύτερα να μπεί λάστιχο...

    Οι αυγοθήκες βοηθάνε τρομερά για την αντανάκλαση του ήχου...είναι η φθινή λύση αντι ρικοφόν...όμως για ηχομόνωση δεν κάνουν τπτ...

    Κατα τη γνώμη μου, ότι κι αν κάνεις μέτριο, αν δεν τα πας καλά με τον γείτονα...θα σου τη μπαίνει...

  • #43 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 29 Dec 2005
  • Εγω θα πρότεινα τις αυγοθήκες, απο χαρτόνι.. Πήγαινε σε μια λαική, και με 6 ευρώ θα πάρεις ότι χρειάζεσαι...
    Δν ξέρω για την αντανάκλαση, αλλα ακόμα και αν ισχύει,είναι καλό αφού ο ήχος θα απομακρύνεται απο τον τοίχο
  • #44 από poll_18 στις 28 Feb 2006
  • εχω φτιαξει ενα μικρο home studio και θα ηθελα να μου λυσετε μια απορια...το δωματιο μ ειναι σε σοφιτα,αρα ο τοιχος δεν ειναι απο τσιμεντο αλλα απο ξυλο.ειναι καλυτερα η χειροτερα ? ? ? ετσι οπως το σκεφτομαι πιστευω πως ειναι καλυτερα γιατι ο ηχος θα εχει και καποια αποροφηση απο το ξυλο...σωστα?

    thanks
  • #45 από vangelis στις 01 Mar 2006
  • για ποιον ηχο μιλας, για αυτον που θα ακους απο τα ηχεια σου, τον ηχο του ενισχυτη σου, καποιον αλλον ηχο...???
  • #46 από freemind στις 01 Mar 2006
  • Το ξυλο εχει μικρη μοναδα ηχοαπορροφητικοτητας. Βεβαια σαν υλικο θεωρειται πιο "μαλακο" απο το τσιμεντο, ομως δεν παυει να ειναι ενα υλικο, το οποιο λογω της "αγριαδας" της επιφανειας του, θα σου στειλει τον ηχο με "ακανονιστες" αντηχησεις. Αυτο θα προκαλεσει μια "βαβουρα" στις μπασσες και μπασσες μεσαιες συχνοτητες, γιατι ο χωρος σου φαντασου οτι θα "γεμισει" με αυτες..( σαν να γεμιζεις με καπνο ενα δωματιο ), οποτε η μιξη σου θα ειναι προβληματικη, η ηχογραφηση απο ενισχυτη θα ειναι επισης "θορυβωδης", κλπ..
    Καλυτερα να αρχισεις να σκεφτεσαι πιο ηχοαπορροφητικα υλικα...ξεκινωντας απο φελλο κατα προτιμηση ( γιατι οι αυγοθηκες..εινια πλεον ειδος προς αποφυγη..μετα τη γριππη των πουλερικων  ;D )
  • #47 από explorer στις 13 Mar 2006
  • γεια.σκεφτομουνα εδο και καιρο να ηχομονοσω ενα χορο κ να τον χρησιμοποιησω για προβα/ηχογραφιση.ροτησα σενα μαγαζι με ηχομονοτικα κ μου παν να βαλο πετροβαμβακα κ να τον καλιψω με ρικοφον 2,5 εκατοστων(10 τετραγονικα στα 160 ευρο).μου παν ομωσ οτι το ρικοφον τρωει τα πριμα και δεν κανει για ηχογραφισεις κ μου προτειναν να το καλιπσο με αφισες πανο κ τετοια.εγο σκεφτομαι να βαλο ακομα πιο λεπτο ρικοφον(θα παει κ πιο φθηνα).τι λετε?
  • #48 από freemind στις 13 Mar 2006
  • Πιστευω οτι απο τη στιγμη που θα το χρησιμοποιεις για ερασιτεχνικες ηχογραφησεις, δεν θα πρεπει να σε καινε τοσο τα "πριμα". Ουσιαστικα σκεψου οτι η απωλεια που θα εχεις, θα ειναι της ταξης του 10-20%..Υπολογισε ομως, οτι ο μετριος εξοπλισμος θα σου φερει περισσοτερες απωλειες, απ'οτι μια "χονδροειδη" ηχοαπορροφηση. Και η αληθεια ειναι οτι τα υλικα αυτα, σκοπο δεν εχουν να προστατεψουν τους απεξω απο τα αισχη που γινονται μεσα ;D, αλλα να απορροφησουν τις αντηχησεις του χωρου! Οποτε αλλα τα υλικα της ηχομονωσης, και αλλα της ηχοαπορροφησης,ετσι? Εσυ μεχρι στιγμης, αναφερεσαι σε υλικα απαροφησης, τα οποια θα σε βοηθησουν σε ενα πιο "ξερο" ηχο, ωστε να μπορεις να τον επεξεργαστεις απο τα μηχανηματα που διαθετεις.
  • #49 από karras στις 30 Apr 2006
  • παίδες να ρωτήσω κι εγώ κάτι?
    Μένω στο δώμα μιας πολυκατοικίας και όταν παίζω και τραγουδάω ακούγεται σ'ολο το κλιμακοστάσιο ο ήχος.
    Το θέμα είναι ότι όλος ο ήχος περνάει από ένα μικρό διάδρομο που έχει το δωμάτιο, σε μια ελαφριά ξύλινη πόρτα η οποία βγαίνει στο κλιμακοστάσιο. Πιστεύω ότι αν βάλω κάποια υλικά πάνω στην πόρτα και γύρω γύρω για να κλείσω τις χαραμάδες, θα κόψει αρκετά. Δεν ξέρω όμως τι. Δώστε μια συνταγή για την περίπτωσή μου!
    Ευχαριστώ!

    Σημ.: Όσον αφορά τις συχνότητες, δεν σκοπεύω να βάλω τύμπανα ή μπάσο, μιλάω μόνο για φωνή και ηλεκτρική.
  • #50 από mitse στις 07 May 2006
  • καλησπέρα σας
    θα ήθελα πολύ να μάθω κάποια πράγματα καθώς εκρινα την συζήτηση πολύ ενδιαφέρουσα.
    1. κόστος γυψοσανίδας ?
    2. ποια θεωρούνται καλά αντικραδασμικά υλικά ?
     
Σελίδες: