Αποστολέας Θέμα: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )  (Αναγνώστηκε 146304 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος agiak

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #50 στις: 18/06/06, 17:00 »
Γεια σας ,
εχω μερικες ερωτησεις - αποριες γυρω απο το θεμα ηχομονωσης - ηχοαπορροφησης.
Εχω καμποσα χρονια μια μπαντα με τους φιλους μου και παντα παιζαμε σε δωματια και διαφορους αλλους χωρους οι οποιοι ηταν εντελως ακαταλληλοι.
Προσφατα αποφασισαμε σε ενα υπογειο που εχουμε να κλεισουμε ενα μικρο χωρο με γυψοσανιδα και να φτιαξουμε (δεν θα το αποκαλεσω studio) ενα πιο καταλληλο χωρο για να παιζουμε.Επισης θελω να το ηχομονωσω για να μην γινεται χαμος εκει μεσα και αν γινεται να μειωθει κατα το δυνατον ο θορυβος προς τα εξω.Αυτο που με προβληματιζει ιδιαιτερα ειναι ο ηχος που φευγει απο το ταβανι γιατι απο πανω (στο ισογειο) λειτουργει καταστημα. Υπαρχει τροπος να μειωθει σημαντικα ο ηχος που φευγει απο το ταβανι? Αν ναι με ποια υλικα?Πετροβαμβακας , ρικοφον?Σε ποιο συνδυασμο και σε τι παχος?Θα υπαρχει αποτελεσμα?Δεν ψαχνω επαγγελματικες - ακριβες λυσεις αλλα τον καλυτερο συνδυασμο τιμης - αποτελεσματος.Επισης θα ηθελα αποψεις για τον συνδυασμο υλικων για να βελτιωθει η ακουστικη του δωματιου.Εχω διαβασει τις αποψεις στο faq σχετικα με το θεμα αλλα δεν κατεληξα καπου λογω συγκεχημενων αποψεων που παρουσιαζονται εκει.Το δωματιο θα εχει διαστασεις περιπου 3 x 6 μετρα.Η γυψοσανιδα προβλεπεται να ειναι μονη (λογικα θα πρεπει να μονωθει καπως).Η σκεψη μου ειναι μονωση ολο το ταβανι(πετροβαμβακα - ρικοφον;) και ρικοφον στους τοιχους σε σημεια.
Καθε γνωμη ειναι καλοδεχουμενη! Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #51 στις: 18/06/06, 17:07 »
κάποια επαγγελματική λύση δεν έχω στο πρόβλημά σου όμως αν "ντύσεις" τους τοίχους σου με τις συσκευασίες αυγών (όχι τις πλαστικές, τις χαρτονένιες) θα έχεις μια 100% τέλεια ηχομόνωση. 8)
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος Μακρια απο τις 9αρες

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
    • http://music.kithara.gr/NoBodies
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #52 στις: 11/07/06, 11:51 »
εγω βρηκα ρικοφον σε μια μαντρα  7.70Ε το μετρο 2.5 εκατοστα παχος. μηπως θελει περισοτερο παχος?
Metalheads do not live forever...others do not live at all...

Αποσυνδεδεμένος Agriopaido

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • From now on, we are enemies... you and i...
    • Προφίλ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #53 στις: 23/09/06, 23:25 »
Μόλις πήρα έγκριση να διαμορφώσω το ένα υπνοδωμάτιο του σπιτιού για να κάνουμε πρόβες με το συγκρότημα... Έχουμε ντραμς,  δύο ενισχυτές κιθάρας μικρούς, μια κονσόλα με ηχεία για μπάσσο και πλήκτρα. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι 1ον να μειώσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο τον ήχο που θα βγαίνει από το δωμάτιο και μετά σε δεύτερη φάση να βελτιώσουμε την ακουστική του δωματίου αν χρειαστεί. Θέλουμε να μονώσουμε επίσης και τα ντραμς ωστε να παίζουμε σε πιο χαμηλές εντάσεις. Θέλω να μου προτείνεται διάφορες λύσεις και υλικά. Υπ όψιν ότι το σπίτι το νοικιάζουμε άρα δεν μπορούμε να κάνουμε ζημιά στους τοίχους. Επίσης θέλουμε όσο το δυνατόν φτηνότερα υλικά. Η όλη πατέντα ίσως μεταφερθεί σε άλλο δωμάτιο σε λίγο καιρό γιατί μπορεί να μετακομίσουμε. Το δωμάτιο είναι 3,5 Χ 2,8 Χ 2,8. Θα καλύψουμε συνολικά 40 τμ. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
It trully makes the most beautiful music
Everything it has to give
It's everywhere hiding in this land
Without it, i could not live
Silence...

drummer27

  • Επισκέπτης
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #54 στις: 25/09/06, 12:45 »
..file den mporeis na kaneis apolytws tipota..akou pws exei h katastash: stigmh pou thelete na valete guitar amps+bass+drums..exete olo to fasma syxnothtwn me poly entones mpases..=ktypogenhs hxos...metaferete diamesou ylhs..oti kai na baleis den exei apotelesma.
o petrobambakas topotheteitai ston toixo kai apo panw mpainei panel absorber(membranh ksilini me elastikothta) kai panw apo to panel mpainei antistatiki moketa..kai pali stigmi pou den thes na "peirakseis" to dwmatio den ginetai tipota apo ayta..aygothikes pou lene merikoi einai mia fthnh lysh pou synistatai mono gia enisxytes pou den exoun idiaitera ktypogenh hxo alla epi to pleiston aeroferto...(se sxesh me  organa pou bgazoun polla mpasa).
sta studio sinithws exoun petrobambaka+panel absorber+ricophon apo panw...kai pali den ginetai aposbesh sta mpasa sto epithimito shmeio..

h monadikh lysh einai plwto dwmatio.(dwmatio mesa se dwmatio)..4 diastaseis den "akoumpan" pouthena einai sxedon ston aera..sxedon giati sthn ousia sthrizontai se elathria..sto keno pou menei anamesa sta 2 toixeia topotheteitai felos..h aeras mono.

stigmh pou theleis na afhseis ton xwro athikto...oti kai na kaneis den prokeitai na ginei hxomonwsh me apotelesmata.

drummer27

  • Επισκέπτης
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #55 στις: 25/09/06, 13:09 »
..mhn se mperdepsw..sxetika me to plwto...4epifaneies ennow oxi diastaseis. ;)

Αποσυνδεδεμένος Agriopaido

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • From now on, we are enemies... you and i...
    • Προφίλ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #56 στις: 25/09/06, 13:56 »
Ο πετροβάμβακας πώς "μπαίνει" στον τοίχο ? Δεν μπορούμε πχ να τον κολλήσουμε με ταινία ή κάτι τέτοιο ή να τον βιδώσουμε ? Το panel absorber που λες και την αντιστατική μοκέτα που μπορώ να τα βρώ ? και σε τι τιμη παίζουν ? Αν τα βάλουμε όλα αυτά + αυγοθήκες από πάνω δεν θα γίνει κάτι ?

αν το αφήσετε όπως είναι, θα είναι παντελώς αδύνατο να παίξετε, έτσι δεν είναι;

ίσως είναι καλύτερο να εξαστείστε μόνοι σας και να βρίσκεστε κάθε τόσο σε καποιο στούντιο για να παίζετε μαζί, νοικιάζοντας με την ώρα...



Αυτό κάναμε στην αρχή... Αλλά δεν έχουμε κανένα κοντά και είναι 2 ώρες χαμένες στο δρόμο + ταλαιπωρία και δεν μπορούμε να πηγαίνουμε συχνά και χαμένα λεφτά που θα μπορούσαμε να τα δίνουμε για εξοπλισμό και να αναβαθμίζουμε το χώρο μας.
It trully makes the most beautiful music
Everything it has to give
It's everywhere hiding in this land
Without it, i could not live
Silence...

Αποσυνδεδεμένος gdevelek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #57 στις: 25/09/06, 14:03 »
ίσως αξίζει τον κόπο να βρείτε και να νοικιάσετε ένα μικρό διαμέρισμα/δωμάτιο σε περιοχή που να μην απαιτεί ηχομόνωση... π.χ. "βιομηχανική" περιοχή χωρίς κατοικίες... βάζετε το νοίκι ρεφενέ π.χ. 50Ε το μήνα ο καθένας... δεν ξέρω...

εύχομαι να βρείτε άκρη  :)

Αποσυνδεδεμένος Agriopaido

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • From now on, we are enemies... you and i...
    • Προφίλ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #58 στις: 25/09/06, 14:20 »
Θα μου κάνεις μεγάλη χάρη, γιατι έτσι δεν κατάλαβα τπτ  ;D ;D ;D
It trully makes the most beautiful music
Everything it has to give
It's everywhere hiding in this land
Without it, i could not live
Silence...

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #59 στις: 27/09/06, 12:48 »
Γκρρρρ!!!!
Φιλαρακι σορυ μολις εκανε restart ο υπολογιστης (ειμαι σε νετ καφε) και χαθηκαν οσα ειχα γραψει !!
Θα τα γραψω σπιτι και θα τα στειλω, λιγο υπομονη μονο.....Σορυ  >:( >:(
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος Agriopaido

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • From now on, we are enemies... you and i...
    • Προφίλ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #60 στις: 27/09/06, 15:28 »
Κανένα πρόβλημα.  :) Όποτε μπορέσεις, με την ησυχία σου... Ανυπομονώ πολύ πάντως να δω τι πατέντα κάνατε...  ;D Ίσως να είναι η λύση και στο δικό μας πρόβλημα  ;)
It trully makes the most beautiful music
Everything it has to give
It's everywhere hiding in this land
Without it, i could not live
Silence...

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #61 στις: 30/09/06, 12:40 »
Καλημερα, σορυ για την καθυστερηση, αλλα από τη μια η εξεταστικη κι από την άλλη προβες για το φεστιβαλ του κιθαρα, δεν μου αφησαν και πολύ χρονο να ασχοληθω με τον υπολογιστη. Λοιπον για να δουμε:

Οδηγιες για την κατασκευη μιας φτηνης, χωρις πολλες τρυπες στους τοιχους αλλα αρκετα ικανοποιητικης ηχομονωσης:

1. Ξυλινα πηχακια 3x4 (από οποιοδηποτε ξυλουργειο)  0,7 ευρω το μετρο

Α. Μετραμε τους τοιχους και κοβουμε τα πηχακια σε αναλογα μεγεθη ετσι ώστε να δημιουργησουμε τετραγωνα ή ορθογωνια πλαισια που να αντιστοιχουν σε κάθε κομματι του τοιχου.
Β. Στο  μεσο περιπου του κάθε πλαισιου βαζουμε ένα εξτρα πηχακι (εμας οι τοιχοι ηταν 3 μετρα υψος οποτε χωρουσε 5 κομματια πετροβαμβακα ακριβως κι ετσι βαλαμε το ενδιαμεσο πηχακι να χωριζει το πλαισιο σε 3 και 2 κοματια πετροβαμβακα για να μην κοβουμε εξτρα ρεταλια)
Γ. Με ένα ξυλοτρυπανο 4 mm τρυπαμε τα πηχακια σε τρια σημεια (αρχη-μεση-τελος)
Δ. Σημαδευοντας τα αναλογα σημεια στον τοιχο , ανοιγουμε τρυπες με ένα διαμαντοτρυπανο 6 mm . (οι τρυπες αυτου του διαμετρηματος είναι αρκετα μικρες για να στοκαρονται ευκολα σε περιπτωση που μετακομισουμε)
Ε. Στερωνουμε τα πηχακια με ουπα 6 και στριφωνια 6x55 ή 6x60

2. Πετροβαμβακας 50 κιλων ανα κυβικο και παχους 3 cm   2.4 ευρω το τετραγωνικο

 Τοποθετουμε το πετροβαμβακα μεσα στα πλαισια και κοβουμε με φαλτσετα τα σημεια που χρειαζονται κοψιμο

3.Πλαστικο πλεγμα (από αυτό που χρησιμοποιουν στους κηπους και στα μπαλκονια)  1 ευρω το μετρο

Α. Αγοραζουμε ξυλινα πηχακια 0.5x3 cm
Β. Κοβουμε το πλεγμα σε λωριδες ισες με το υψος του τοιχου και τις καρφωνουμε πανω στα πηχακια  (με τον εξης τροπο: Μεγαλο πηχακι-Πλεγμα-Μικρο πηχακι), ετσι ώστε να συγκρατουν τον πετρβαμβακα σταθερο στον τοιχο.

4. Χαρτονι (από αυτό που χρησιμοποιουν οι μπογιατζηδες για να μην λερωνουν τα πατωματα όταν βαφουν)     1 ευρω τα 3 μετρα

Με να καρφωτικο (αυτό το εργαλειο που χρησιμοποιουν για να βαλουν αφισες σε κολωνες της ΔΕΗ) καρφωνουμε το χαρτονι πανω από το πλεγμα και καλυπτουμε ολο τον τοιχο ετσι ώστε να μην μας πιανει φαγουρα κάθε φορα που εχουμε προβα

5. Αυγοθηκες (Θα τις βρεις σε λαικες)   15 ευρω περιπου τα 125 τεμαχια

Με το καρφωτικο τις στερωνεις πανω από το χαρτονι. ΠΡΟΣΟΧΗ , όχι ολους τους τοιχους!! Κανε πειραματα για να δειτε σε ποια σημεια σας ικανοποιει περισσοτερο ο ηχος. (Εμεις καταληξαμε να τις βαλουμε στο τοιχο που είναι απεναντι από τα ηχεια της μικροφωνικης). Τους αλλους τοιχους τους ντυσαμε με παλιες κουρτινες.

6.Πατωμα

Α. Πρωτα θα βαλεις χαρτονι σε ολο το πατωμα
Β. Θα βαλεις από πανω ένα χαλι ή μοκετα
Γ. Στον χωρο που είναι τα τυμπανα βαλε διπλο χαρτονι και διπλη μοκετα αν εχεις

7.Ταβανι

Α. Εμεις δεν καναμε τιποτα , γιατι δεν εχουμε αλλον από επανω
Β. Μια ιδεα είναι να δημιουργησεις ηχοπαγιδα με τρια κομματια καραβοπανο. Εννοω: Μετρα το ταβανι και κοψε 3 κομματια καραβοπανο. Βαλε το πρωτο να ταιριαζει με το ταβανι αλλα να απεχει 2-5 cm από αυτό. Βαλε το δευτερο σε σχημα ρομβου και να απεχει 2-5 cm από το προηγουμενο πανι και τελος βαλε το τριτο με την ιδια διαταξη του πρωτου, παλι σε αποσταση 2-5 cm από το προηγουμενο. Πιστευω ότι θα κοψει αρκετα τον ηχο αλλα αφου δεν το εχω δοκιμασει δεν στο εγγυουμαι.

http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #62 στις: 30/09/06, 12:41 »
Υλικα

1.Ξυλινα πηχακια 3x4
2.Ξυλινα πηχακια 0.5x3
3.Πετροβαμβακας 50 κιλων ανα κυβικο και παχους 3 cm
4.Πλαστικο πλεγμα
5.Χαρτονι
6.Αυγοθηκες
7.Μοκετα ή χαλι
8.Καραβοπανο ή κουρτινες


Συμβουλες

1.Ετοιμασου για πολύ κουραση και πολύ φαγουρα
2.Αν εχεις λιγα παραπανω χρηματα , χρησημοποιησε γυψοσανιδες ή Χαρμπορντ αντι για χαρτονι, θα είναι πιο στερεα η κατασκευη
3.Αν εχεις αρκετα παραπανω χρηματα , χρησημοποιησε πιο χοντρο πετροβαμβακα, θα γινει πολύ καλυτερη η ηχομονωση
4.Στα παραθυρα και τις μπαλκονοπορτες βαλε διπλη μονωση
5.Εμεις καναμε αυτην την πατεντα , χρησιμοποιωντας την φαντασια μας αν νομιζεις ότι κατι μπορει να γινει με πιο ευκολο τροπο ή καλυτερα , δοκιμασε το (κι αν τελικα πετυχει πεστο και σε μας!!)
6.Αν οι λεξεις «Διαμαντοτρυπανο» , «Ξυλοτρυπανο», «Πετροβαμβακας» , κ.λ.π. σου φαινοται κινεζικες, σκεψου το 2 φορες πριν ξεκινησεις  ;)


Αποτελεσματα

1.Μεσα στο υπολοιπο σπιτι ακουγεται αρκετα πιο ανεκτα , σε σημειο που στο διπλανο δωματιο μπορει καποιος να βλεπει ταινια χωρις να τον ενοχλει ιδιαιτερα ο ηχος της προβας
2.Εξω από το σπιτι, στην υπολοιπη γειτονια δηλαδη, ακουγεται πολύ λιγοτερο, σε σημειο που αν περασει ένα αυτοκινητο ή βρεχει δεν ακουγεται τιποτα.
3.Βεβαια και στις 2 παραπανω περιπτωσεις μιλαμε παντα για προβες σε ωρες μη κοινης ησυχιας.
4.Ο ηχος μεσα στο χωρο είναι απιστευτος, δεν εχουμε παει σε κανενα στουντιο που να μας εχει ικανοποιησει τοσο πολύ ο ηχος, συν του γεγονοτος ότι κανουμε όσες ωρες θελουμε προβα, καπνισουμε, πινουμε καφε , κ.λ.π.

Καλη επιτυχια και καλο κουραγιο σε οποιον το δοκιμασει!!!! :) :) :)
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος Agriopaido

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • From now on, we are enemies... you and i...
    • Προφίλ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #63 στις: 30/09/06, 16:33 »
Ευχαριστώ πολύ φίλε για τον κόπο σου! Με βοήθησε αρκετά. Μπορεί να μην κάνουμε ακριβώς την ίδια πατέντα, αλλά σίγουρα μου έδωσες πολλές καλές ιδέες!  ;) Αν κόβεται σε τέτοιο σημείο ο ήχος θα είναι πάρα πολύ καλό. 

Αρχικά θα μονώσουμε τα ντραμς με κουβέρτες μαξιλάρια κλπ και μαξιλαροθήκες στα πιατίνια και θα τα βάλουμε πανω σε ξύλινες παλέτες από οικοδομή με χαλιά από πάνω και θα παιζουμε σε λίγο πιο χαμηλές εντάσεις όλοι. Θα βάλουμε τα ηχεία και τους ενισχυτές πάνω στο κρεβάτι και πανω στο γραφείο με μαξιλάρια απο κάτω για να μην μεταφέρεται ο ήχος μέσω του στερεού. Μετά θα καλύψουμε τους τοίχους με αυγοθήκες αφήνοντας μερικά κενά για να αντανακλάται ο ήχος. Ίσως αργότερα βάλουμε και πετροβάβακα. Θα τον περάσουμε με μια παρόμοια πατέντα.

Μπορεί να μην κάνει τόσο καλή μόνωση, αλλά θα παίζουμε πιο χαμηλά και δεν έχει σχεδόν καθόλου κόστος η διαδικασία! Έτσι κι αλλιώς πήγα και μίλησα στους γείτονες από πανώ και από κάτω. Από από κάτω μας δεν έχει κανένα πρόβλημα αρκεί να μην παίζουμε μετά τις 12 το βράδυ  ;D ;D ;D και από πάνω μέχρι τις 8-9 που κοιμούνται τα παιδιά  ;D Έτσι κι αλλιώς λίγες ωρίτσες τα σαββατοκύριακα θα παίζουμε. Άρα έκλεισε το θέμα. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια  :)
It trully makes the most beautiful music
Everything it has to give
It's everywhere hiding in this land
Without it, i could not live
Silence...

Αποσυνδεδεμένος gdevelek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #64 στις: 30/09/06, 16:56 »
Μετά θα καλύψουμε τους τοίχους με αυγοθήκες αφήνοντας μερικά κενά για να αντανακλάται ο ήχος. Ίσως αργότερα βάλουμε και πετροβάβακα.

αν δεν βάλεις πετροβάμβακα αλλά μονο αυγοθήκες, θα έχεις σαφώς χειρότερα αποτελέσματα

αν όπως λες, δεν βάλεις ΟΥΤΕ αυγοθήκες σε ορισμένα σημεία.... με πιάνεις;

επειδη με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα πήγα σήμερα πράκτικερ και ρώτησα και ενημερώνω:

είχαν πετροβάμβακα σε πακέτα των 7.2τ.μ., με κόστος 15Ε, το κάθε πακέτο έχει περί τα 6 κομμάτια

ΩΣΤΟΣΟ ο υπάλληλος με βεβαίωσε πως καλύτερη λύση είναι το λεγόμενο "μπλέ ντάουν φελιζολ", που βάζουν στις οικοδομές για ηχομόνωση, το οποίο ΔΕΝ έχει το πράκτικερ, αλλά μάντρες με υλικά οικοδομών

Αποσυνδεδεμένος Agriopaido

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • From now on, we are enemies... you and i...
    • Προφίλ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #65 στις: 30/09/06, 19:35 »
Άρα τα 40τμ πετροβάμβακα θα πάνε στα 90 ε. Μήπως ξέρεις και τι πάχος και συμπίεση είχε ? Αν και δεν νομίζω να βάλω πετροβάμβακα, γιατί ο χώρος τυχαίνει να είναι και το δωμάτιο μου και δεν νομίζω οτι είναι τόσο καλό για την υγεία. Βέβαια θα μπορούσα να βάλω το φελιζόλ που λες. Ξέρεις μήπως σε τι τιμή παίζει ?
It trully makes the most beautiful music
Everything it has to give
It's everywhere hiding in this land
Without it, i could not live
Silence...

Αποσυνδεδεμένος gdevelek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #66 στις: 30/09/06, 19:57 »
το πάχος του ΠΒ ήταν περίπου 3-3.5εκ.

συμπίεση και βάρος ανά τ.μ. δεν ξέρω

δεν ξέρω πόσο κοστίζει το μπλε ντάουν φελιζολ, μόλις σήμερα πρωτοάκουσα γι' αυτό, όταν μάθω κάτι νεώτερο γι' αυτό θα ενημερώσω

στη θέση σου θα έβαζα λεπτή μοκέτα πάνω από τον ΠΒ για να μην ξεφτίζει και ρυπαίνει, αλλά και γιατί η μοκέτα θα προσέθετε επιπλέον ηχομόνωση και θα έδειχνε και αρκετά όμορφα σε σχέση με χαρτόνι ή κάτι παρόμοιο (και πάνω στη μοκέττα αφίσες και λοιπά...)

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #67 στις: 02/10/06, 15:14 »
@develek

 Φιλε ο τυπος που σου προτεινε το φελιζολ ηταν μαλλον ασχετος!! Αυτο το υλικο χρησιμοποιειται στις οικοδομες , σε ταβανια και κολωνες για ΘΕΡΜΟμονωση και αποφυγη υγρασιας κι οχι για ΗΧΟμονωση!! Επισης ενας αλλος μεγαλος μυθος ειναι ο Υαλοβαμβακας ο οποιος κι αυτο χρησιμοποιειται για θερμομονωση (αν και κανει και λιγη δουλεια ως ηχομονωτικο υλικο).

@agriopaido

Καλη επιτυχια φιλε και καλες προβες.....και ναι ,αν οντως κοιμασαι εκει περα μην βαλεις πετροβαμβακα εκτος κι αν τον ντυσεις απο επανω με γυψοσανιδες, και κλεισεις και τις χαραμαδες με στοκο ή σιλικονη.

http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος gdevelek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #68 στις: 02/10/06, 15:18 »
τον ρώτησα ακριβώς αυτό περί θερμομόνωσης, και μου είπε πως αυτό είναι το άσπρο ενώ το μπλε είναι για ηχομόνωση

θα διασταυρώσω βέβαια και με άλλους

Αποσυνδεδεμένος gdevelek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #69 στις: 03/10/06, 12:13 »
σε άλλη σχετική με ηχομόνωση ιστοσελίδα διάβασα πως πετροβάμβακας και υαλοβάμβακας είναι ισοδύναμα, και καμία αναφορά σε φελιζόλ

επίσης βρήκα αυτή την εταιρία (με πρατήριο στη Δομοκού 20 στην Αθήνα) που έχει ό,τι τραβάει η ψυχή μας σχετικά με ηχομόνωση

http://www.polykem.gr/contact/poly_athens.html

κόστος περί τα 12Ε ανα τ.μ. για "βαρύ" rockwool (100kg/m3) με 5cm πάχος

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • η γνώση και η αμάθεια πληρώνονται
    • Προφίλ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #70 στις: 04/10/06, 18:57 »
η περισσοτερη μεταφορα του ηχου γινεται μεσα απο τα σιδερα που εχουν οι κολονες στους τοιχους.σε οποιο μαγαζι εχω δουλεψει κοιτα τι εχει για ηχομονοση.
1ον-πρωτα μια στρωση φελιζολ(κολλησε το με σηλικονη στον τοιχο)
2ον-πετροβαμβακα απο πανω(βιδωσε τον πανω στο φελιζολ)
αν και θα εχεις εξοδο της ηχορηπανσης απο τα παραθυρα και τις πορτες.εκει θα φας ενα πακετο.με πανια μπορεις να κλεισεις οτι κενο υπαρχει πχ κατω απο την πορτα.για το πατωμα τα χαλια ειναι μια καλη λυση πιστευω
μέσα απ'τα σκοτάδια κι απ'το φως ξεπηδώ σα γελοτοποιός με τον εαυτό μου έχω γίνει ένα και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟΝΙ ΚΑΝΕΝΟΣ!!Στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα για κανέναν πού**η δε θυσιάζομαι{....}ειν'η ζωή μια φυλακή και τα κλειδιά χαμένα.....


Αποσυνδεδεμένος SMITH

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #72 στις: 11/11/06, 02:01 »
γεια σας παιδια

θελουμε να εφαρμοσω τελεια ηχομονωση σε ενα δωματιο του σπιτιου χωρις να τιθεται θεμα χρηματων και χωρις να με νοιαζει η ποιοτητα ηχου μεσα στο δωματιο.επισης δε με νοιαζει η μονωση στα τζαμια απλως με νοιαζει να μη εξερχεται κανενας ηχος απο το δωματιο προς το υπολοιπο σπιτι.
Με ενδιαφερουν οι αποτελεσματικες και με διαρκεια λυσεις

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #73 στις: 16/11/06, 16:03 »
Νομιζω πως ψαχνοντας στο υπολοιπο θεμα, σελιδα σελιδα, θα βρεις αντιστοιχες ερωτησεις με αρκετες απαντησεις ( και με τεχνικα και οικονομικα στοιχεια ). Αν διαθεσεις 10 λεπτα, θα βρεις :)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος SMITH

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #74 στις: 17/11/06, 14:30 »
εγω βασικα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω μια πολυ καλη ηχομονωση(απολυτη) χωρις να χρησιμοποιησω πετροβαμβακα 'η asorbing panel αλλα μονο λαβυρινθο(χοντρη αυγοθηκη με πιο ανομαλη επιφανεια).Αυτον το ερωτημα δεν απαντατε απο τα παραπανω μηνυματα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
20048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 12:47
από adr1anos
0 Απαντήσεις
14929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 21:19
από Vicarious
9 Απαντήσεις
3786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 20:13
από children of bodom
63 Απαντήσεις
50356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/11, 14:48
από bLaStLP
0 Απαντήσεις
2477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/11, 23:37
από freemind
9 Απαντήσεις
6820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/13, 16:47
από klaus77
0 Απαντήσεις
2717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/15, 13:40
από sofianos
2 Απαντήσεις
5198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/16, 13:03
από Πάνος Μαλαχιάς
5 Απαντήσεις
8783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/16, 21:26
από elrich
0 Απαντήσεις
1861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/20, 14:45
από Ioannis Anastassakis