Σελίδες:
  • #76 από solega στις 13 Sep 2007
  • ψαχνω ενα τροπο να μην ενοχλειται ο απο κατω απο τους ενισχυτες μου.παιζω στο 1!!!! και ακομα τριζουν τα πλακακια.δε μπορω να καταλαβω πια τι γινεται.υπαρχει καποιος να μου προτινει καποια λυση εκτος απο το να  σκοτωσω τον απο κατω?εννοω βαση ενισχυτη?καποιου ειδους μονωση?κατι λαστιχενιες βασεις που αποροφουν κραδασμους?
  • #77 από Fteo στις 13 Sep 2007
  • Να χρησιμοποιησεις ενα attenuator οπως αυτο. Φανταζομαι οτι για να ενοχλεις ακομει κ στο 1 θα πρεπει να εχεις λαμπατο ενισχυτη ο οποιος δε σου δινει κ πολλα περιθωρια επιλογης. Αυτη η συσκευη συνδεεται αναμεσα στην εξοδο του τελικου κ στο ηχειο του ενισχυτη σου, κατι το οποιο σου επιτρεπει να εκμεταλλευεσαι ολα τα τονικα χαρακτηριστικα που εχουν οι λαμπατοι ενισχυτες στις υψηλες εντασεις αλλα στη σταθμη που εσυ θες...
  • #78 από IxNiLaTiS στις 13 Sep 2007
  • Μην περιμένεις και πολλά, αλλά κάνε για αρχή το εξής.

    Ο ήχος του ενισχυτή σου περνάει αμέσως στο πάτωμα γιατί ακουμπάει.
    Βρες ένα παλιό λάστιχο (ρόδα αυτοκινήτου – χωρίς την ζάντα)
    σε κάποιο βουλκανιζατέρ.
    Πλύνε την  καλά. 
    Βάλε επάνω της ένα κομμάτι κόντρα πλακέ ή MDF 
    και ακούμπα εκεί τον ενισχυτή σου.


    Αν αυτό δεν φθάνει, θα πρέπει να κάνεις μια κατασκευή.
    Ένα ειδικό κουτί ( αν το χρειαστείς θα σου πώ πώς να το κάνεις)
    που να κλείνει αεροστεγώς, και να πατάει πάνω σε λάστιχα.
    Μέσα θα βάλεις μικρόφωνο, και θα ακούς  το μικρόφωνο με  τα ακουστικά.

    Ναι, με τέτοιο κουτί ούτε εσύ που βρίσκεσαι μέσα στο δωμάτιο δεν θα ακούς.

    Αλλά κάνε κάτι με το πρώτο, που είναι απλό και τα λέμε.
  • #79 από Jose στις 13 Sep 2007
  • Δοκιμασε καταρχην να τον ακουμπησεις σε καποιο χοντρο χαλι και αν δεν κανει τπτ να τον βαλεις σε καποιο υψος, μηπως παψουν αν συντνιζονται τοσο εντονα τα πλακακια με τις μπασες συχνοτητες. Βεβαια αυτες ειναι εντελως προχειρες λυσεις αλλα αφου λες οτι και στο 1 τριζουν τα πλακακια ισως να βοηθησουν εστω κ λιγο. Αλλιως οι λυσεις των παιδιων ειναι και οι δυο σωστες.

    Δεν μας ειπες ομως τι ενισχυτη εχεις; αν εχεις κανα 100W λαμπατο βεβαια δεν νομιζω να βελτιωθει η κατασταση κ πολυ οτι κ να κανεις
  • #80 από - στις 13 Sep 2007
  • -
  • #81 από solega στις 14 Sep 2007
  • ο ενισχυτης ειναι 50 watt all tube και προς το παρον τον εχω πανω σε ενα επιπλο στυλ βιβλιοθηκη.
    σκεφτομαι να κανω την εξης στρωση:
    κατω κατω αυτη τη ζελατινη με τις φουσκαλες που χρησιμοποιουν γαι αποστολη ευθραυστων πραγματων.
    απο πανω αφρολεξ σχετικα μαλακο
    απο πανω χοντρη μοκετα(3 εκατοστων)
    απο πανω λαστιχενιες αντικραδασμικες βασεις και απο πανω ο ενισχυτης.

    Παρακαλω ακουω αποψεις.ευχαριστω
  • #82 από IxNiLaTiS στις 14 Sep 2007
  • Με τόσο βάρος το νάυλον με τις φούσκες ….   Θα σπάσουν όλες.
    Κάθε τόσο θα ακούς και από ένα τζούφ ! 

    Εκτός αυτού, ο ήχος και πάλι θα είναι ενοχλητικός για τους γείτονες.


    Λοιπόν, κοίτα τις φωτό.
    Αν θέλεις να λύσεις το πρόβλημα, τουλάχιστον σε μεγάλο ποσοστό,
    φτιάξε αυτή την κατασκευή.








    Δύο ξύλινα κουτιά, το ένα μέσα στο άλλο.
    Το εσωτερικό κουτί να πατάει σε αντικραδασμικά κομμάτια λάστιχου,
    και όχι κατ’ ευθείαν  επάνω στο άλλο.
    Το ίδιο και με το εξωτερικό κουτί,
    να μην πατάει κα ευθείαν στο έδαφος, αλλά σε λάστιχα.

    Μεταξύ των λάστιχων θα βάλεις πετροβάμβακα
    κατά προτίμηση των 80 – 100 κιλών ανά κμ.

    Πετροβάμβακα θα βάλεις και στο κενό που υπάρχει μεταξύ των κουτιών.

    Θα φτιάξεις καπάκι με τον ίδιο τρόπο (σάντουιτς με πετροβάμβακα)
    και εκεί που εφάπτεται  στα κουτιά όταν κλείνει, για να μην έχει κενό,
    θα βάλεις αυτή την ταινία αφρολέξ που βάζουμε στις πόρτες.

    Μέσα στο κουτί βάλε κάποιο μικρόφωνο (SM 57 ή κάποιο άλλο δυναμικό)
    και εσύ θα ακούς από τα ακουστικά της κονσόλας σου
    ή της κάρτας ήχου ή … ότι έχεις.

    Μετά, ρίξε όσο γκάζι θέλεις.  :D

    Εκτός όμως της μείωσης του θορύβου, θα έχεις και πιο μεστό ήχο.  ;)

    Καλή τύχη.  :)

    _____________

    Ξέχασα να σου πώ να προσέξεις στις μετρήσεις …
    Λάβε υπόψιν σου το ύψος του ενισχυτή που θα μπεί στο ΜΙΚΡΟ κουτί,
    και πως ο ενισχυτής θα πατάει και αυτός σε λάστιχα,
    και δεν θα ακουμπάει στα τοιχώματα.

    Λάβε υπόψιν σου τις διαστάσεις του εξωτερικού κουτιού,
    για να χωράει μέσα το εσωτερικό ΚΑΙ τα λάστιχα που πατάει.

    Τα δύο κουτιά να έρχονται «πρόσωπο»
    ώστε το καπάκι να κλείνει ταυτόχρονα και τα δύο.  :)
  • #83 από Salinas στις 19 Sep 2007
  • Εγώ πάντως έλυσα το πρόβλημα τοποθετώντας τον ενισχυτή πάνω σε μια ξύλινη βάση, σαν κουτί, με λαστιχένια ποδαράκια.
    Χώρια που έτσι δε μαζεύει και σκόνες/χνούδια εξαιτίας του στατικού ηλεκτρισμού.


  • #84 από RORY GALLAGHER στις 20 Sep 2007
  • Αν το πρόβλημα είναι για τον από κάτω σου,ευθύνεται σχεδον αποκλειστικά ο χτυπογενής θόρυβος κι όχι ο αερόφερτος....

    δηλαδή σε πρώτη φάση απλά βάζεις τον ενισχυτή σου πάνω σε μια καρέκλα(ξύλινη καλύτερα)...αυτό θα σε γλιτώσει σε πρώτη φάση από τη μήνυση ;D

    τώρα στην πατέντα που περιέγραψε ο ixnilatis τα μόνα μονωτικά μέτρα σε σχέση με τον από κάτω,είναι ότι έχει να κάνει με την βάση(πάτωμα) της κατασκευής,και πολύ σωστό αυτό με το λάστιχο

    Το γύρω-γύρω δεν είναι ανάγκη να το κάνεις ακόμα,εκτός αν έχεις πρόβλημα και με τα διπλανά διαμερίσματα ;)

    (κι εγώ μέχρι να τον βάλω στην καρέκλα,μου έλεγε ο από κάτω την playlist-τα άκουγε όλα τζάμι)
  • #85 από jkstigma στις 25 Sep 2007
  • Υλικα

    1.Ξυλινα πηχακια 3x4
    2.Ξυλινα πηχακια 0.5x3
    3.Πετροβαμβακας 50 κιλων ανα κυβικο και παχους 3 cm
    4.Πλαστικο πλεγμα
    5.Χαρτονι
    6.Αυγοθηκες
    7.Μοκετα ή χαλι
    8.Καραβοπανο ή κουρτινες


    Συμβουλες

    1.Ετοιμασου για πολύ κουραση και πολύ φαγουρα
    2.Αν εχεις λιγα παραπανω χρηματα , χρησημοποιησε γυψοσανιδες ή Χαρμπορντ αντι για χαρτονι, θα είναι πιο στερεα η κατασκευη
    3.Αν εχεις αρκετα παραπανω χρηματα , χρησημοποιησε πιο χοντρο πετροβαμβακα, θα γινει πολύ καλυτερη η ηχομονωση
    4.Στα παραθυρα και τις μπαλκονοπορτες βαλε διπλη μονωση
    5.Εμεις καναμε αυτην την πατεντα , χρησιμοποιωντας την φαντασια μας αν νομιζεις ότι κατι μπορει να γινει με πιο ευκολο τροπο ή καλυτερα , δοκιμασε το (κι αν τελικα πετυχει πεστο και σε μας!!)
    6.Αν οι λεξεις «Διαμαντοτρυπανο» , «Ξυλοτρυπανο», «Πετροβαμβακας» , κ.λ.π. σου φαινοται κινεζικες, σκεψου το 2 φορες πριν ξεκινησεις  ;)


    Αποτελεσματα

    1.Μεσα στο υπολοιπο σπιτι ακουγεται αρκετα πιο ανεκτα , σε σημειο που στο διπλανο δωματιο μπορει καποιος να βλεπει ταινια χωρις να τον ενοχλει ιδιαιτερα ο ηχος της προβας
    2.Εξω από το σπιτι, στην υπολοιπη γειτονια δηλαδη, ακουγεται πολύ λιγοτερο, σε σημειο που αν περασει ένα αυτοκινητο ή βρεχει δεν ακουγεται τιποτα.
    3.Βεβαια και στις 2 παραπανω περιπτωσεις μιλαμε παντα για προβες σε ωρες μη κοινης ησυχιας.
    4.Ο ηχος μεσα στο χωρο είναι απιστευτος, δεν εχουμε παει σε κανενα στουντιο που να μας εχει ικανοποιησει τοσο πολύ ο ηχος, συν του γεγονοτος ότι κανουμε όσες ωρες θελουμε προβα, καπνισουμε, πινουμε καφε , κ.λ.π.

    Καλη επιτυχια και καλο κουραγιο σε οποιον το δοκιμασει!!!! :) :) :)


    Mεγάλεεεε Εγραψες!!!   ;) :)
  • #86 από panospylar στις 12 Nov 2007
  • το σαντουιτς ταβάνι-πετροβαμβακας-γυψοσανίδα-ρικοφάν δουλευει???

    το γυψωσανίδιασμα ( ;D ) 12 τ.μ. ποσο περιπου θα κοστισει?

    ευχαριστώ.
  • #87 από Signal-D στις 06 Dec 2007
  • entelws pliroforiaka...to rikofon k kiriws o petrovamvakas einai karkinogona... :-\..opote kalitera na vreite alous tropous gia meiwsh thorivou...epishs kati pou tha voithsei arketous...an thelete na mhn exete anaklaseis sto xwro sas k na akoute to hxeio clean tha kanete mia dieresh ta xamila hz pou vgazoun ta hxeia sas me thn taxithta tou hxou ston aera..to apotelesma pou tha sas vgei tha einai h apostash pou prepei na einai to hxeio apo ton pisw toixo sas..
  • #88 από saitek στις 07 Jan 2008
  • Παιδιά συγνώμη που ξεθάβω αυτό το θέμα, αλλα πρέπει να μου λυθεί η απορία γιατι θα σκάσω! θέλω να κάνω ενα δωμάτιο απο γυψοσαν-πρετροβαμβ-γυψοσαν. και με αντικραδασμικό πάτομα, κ φυσικά να μην ακουμπάει πουθενά. το πρόβλημα είναι το ύψος της αποθήκης είναι περίπου στα 2.30 μέτρα !!!!!! είναι πολυ λίγα; φτάνει έστο και ισα ισα η θα περπατάω σκυφτός;  :-\
  • #89 από chorrer στις 07 Jan 2008
  • Παιδιά συγνώμη που ξεθάβω αυτό το θέμα, αλλα πρέπει να μου λυθεί η απορία γιατι θα σκάσω! θέλω να κάνω ενα δωμάτιο απο γυψοσαν-πρετροβαμβ-γυψοσαν. και με αντικραδασμικό πάτομα, κ φυσικά να μην ακουμπάει πουθενά. το πρόβλημα είναι το ύψος της αποθήκης είναι περίπου στα 2.30 μέτρα !!!!!! είναι πολυ λίγα; φτάνει έστο και ισα ισα η θα περπατάω σκυφτός;  :-\

    Οσον αφορα τους τοιχους θα πρεπει να μας πεις τετραγωνικα ή εστω διαστασεις για να σου πουμε αν θα χωρατε μεσα.
    Για πατωμα και ταβανι ...αν η συνολικη σου επενδυση (πανω και κατω) δεν ξεπερασει τους 30 ποντους (αντε 35 το πολυ) , πιστευω οτι θα περπατατε ανετα....τωρα οσον αφορα τη ζεστη, υγρασια, οξυγονο, ιδρωτα, κλπ ...αυτο ειναι αλλο θεμα  :P .....και βεβαια σε χωρο 2 μετρα υψος ανεξαρτητων τετραγωνικων και μαλιστα επενδυμενο με γυψοσανιδα και πετροβαμβακα , μην διανοηθειτε να αναψετε τσιγαρο ή κερι γιατι αν δεν παρετε φωτια , θα πεθανετε απο ασφυξια........καλη επιτυχια στην διαμορφωση του χωρου αδερφε :)
  • #90 από saitek στις 07 Jan 2008
  • Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κοίτα το δωμάτιο μπορώ να το κάνω οσο πιο μεγάλο θέλω, εχω μεγάλη αποθήκη. ομως δεν θα το κάνω τεράστιο γιατι θα ανεβεί και το κόστος. Αν δεν βαριέσε κοίτα τι σκοπεύω να πάρω

    1) http://www.knauf.gr/documents/pdf/walls/sound.pdf (εσωτερικής χρήσης) έχουν και 67άρι αλλα δεν ξέρω πόσο κοστίζει.
    2) και για το πάτωμα κάτι σε http://www.protectivo.gr/index.php?pN=ixomonosidapedu&txtProductID=59&template=product.htm αλλα δεν ξέρω πως τα εφαρμόζουν αυτά.
    3) επίσης λίγο ρικοφόν για την ηχοαπορρόφηση
    4) απο πόρτες δεν έχω ιδέα! υπάρχει καμια φθηνή λύση;

    για τιμές θα δώ σήμερα, αν αυτά βγουν πολυ ακριβά τότε θα φτιάξω μόνος μου τους τοίχους.

    τι άλλο θα χρειαστώ; αυτά θα κάνουν δουλειά πιστεύετε;

    Α! Και μία απορία που έχω, εάν φτιάξω ενα δωμάτιο μέσα σε ενα δωμάτιο μέσα στην αποθήκη ( ::)) θα γίνει ακόμα καλύτερη ηχομόνωση; εγώ το σκέφτομε ως εξής ΑΝ τελικά μου μείνει χώρος, το έξω δωμάτιο να αποτελείτε μόνο απο ψιλή γυψοσανίδα-άμμος-γυψοσανίδα, και μέσα σε αυτό να φτιαχτεί το 2ο με τα υλικά που έγράψα στην αρχή.

    ς  :P)
  • #91 από chorrer στις 07 Jan 2008
  • ...Πρωτα απο ολα να σου πω οτι δεν ειμαι "ειδικος" στις ηχομωνοσεις ......ηλεκτρολογος και πλακας εχω δουλεψει....απλα λογω της τρελας με το ροκ και την καφριλα εχω αναγκαστει να ηχομονωσω χωρους 4 -5 φορες ...αμα συνδυασεις αυτα και με την συνεχη αφραγκια που μας δερνει , μπορεις να φανταστεις οτι οι λυσεις που εγω χρησιμοποιησει ,ειναι καθαρα πατεντες low bugdet  ;)

    Τωρα, οσον αφορα αυτα που γραφεις και παντα νε βαση την μικρη εμπειρεια που εχω απο τις δοκιμες μου:

    1. Σιγουρα ενα δωματιο μεσα σε ενα δωματιο θα σου προσφερει πολυ καλυτερο αποτελεσμα , απλα ετσι θα χρειαστει να βρεις αποτεκλεσματικοτερους τροπους στηριξης της γυψοσανιδας + οτι θα χρειαστει να κανεις 2 εξτρα τοιχους , ενω αλλιως θα επιανες μια γωνια και θα κατασκευαζες μονο 2.

    2. Το υλικο που παραθετεις για το πατωμα δεν το γνωριζω αλλα απο οτι διαβαζω στα specs που παρεθεσες ειναι μολις παχος 1 ποντου και κανονικα μπαινει πριν πεσει η πλακα ("σκυροδεμα" στα χωριατικα = "μπετον") οποτε δεν θα χει σχεδον καθολου αποτελεσμα απο μονο του......αν θελεις την γνωμη μου ριξε απο κατω χοντρο χαρτονι απο πανω ενα χοντρο χαλι και μετα παλι ενα χοντρο χαρτονι και παλι ενα χοντρο χαλι...πιστευω οτι αυτο το σαντουιτσ ειναι οτι πιο αποτελεσματικο σε οικονομικη λυση ....αν εισαι φραγκατος αγορασε καουτσουκ παχους 5 με 10 ποντους , ριξε ενα χοντρο χαλι απο κατω , το καουτσουκ και μετα παλι ενα χοντρο χαλι και θα εχεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα.......μου εχουν πει οτι κι η αμμος κανει πολυ καλη δουλεια σαν πρωτο στρωμα ηχομονωσης πατωματος αλλα δεν την εχω δοκιμασει οποτε δεν σου τη προτεινω κι αν τελικα χρησιμοποιησεις αμμο , γραψε μας σε παρακαλω τις εντυπωσεις σου....Τελος , αν απο κατω σου δεν κατοικει καποιος κι εισαι ισογειο ή υπογειο κατα την γνωμη μου ριξε απλα ενα χοντρο χαλι κα θα εισαι μια χαρα.

    3. Την μοναδικη φορα που χρησιμοποιησα γυψοσανιδα , εβαλα την κλασικη της Knauf  παχος 2 ποντους και την χρησιμοποιησα σαν τελικο στρωμα ηχομωνης τοιχου ....πιστευω οτι αυτες που παραθετεις στο λινκ ειναι πολυ ανωτερες αλλα δεν νομιζω να κανουν πολυ δουλεια αν δεν κανεις σαντουιτσ με ενδιαμεσο στρωμα πετροβαμβακα ξεχωριστο απο αυτον που εχουν ηδη μεσα.

    4. Προσοχη στο ποσο χωρο θα ντυσεις με ρικοφον ...εγω τη πρωτη φορα που εντυσα χωρο με αυγοθηκες νομιζα οτι επρεπε να τον ντυσω ολο και στο τελος δεν ειχαμε καθολου ογκο/φυσικο βαθος ...δεν μπορω να στο εξηγησω καλυτερα , ηταν σαν ηταν "αφυσικος" ο ηχος ....απο τοτε οταν χρειαζεται , ντυνω μονο ορισμενα κοματια απεναντι απο τον τοιχο που ειναι τα τυμπανα και τα ηχεια για να μην εχουμε πολλες επιστροφες και σφυριγματα...ουτως ή αλλως δεν εχει καμια σχεση  με την ηχομονωση παραμονο με την ηχοαναροφηση.

    5. Σε μια προχειρη εκτιμηση για ενα χωρο 32 τετραγωνικα μετρα τοιχου ( ενα δωματιο δηλαδη 4 επι 4) που θα πρεπει να ντυσεις με μονη γυψοσανιδα ...μονο η γυψοσανιδα θα σου βγει γυρω στα 300 ευρω...αν τελικα κανεις δωματιο μεσα στο δωματιο , σαντουιτσ με πετροβαμβακα και παλι γυψοσανιδα συν τα στηριγματα,βιδες, στριφωνια, τρυπανια, κλπ εχεις φυγει χαλαρα πανω απο 1000 .

    6. Την πορτα θα πρεπει να την φτιαξεις παλι εσυ , φτιαχνοντας ενα ξυλινο τελαρο με οσο πιο χοντρο ξυλο μπορεις να αγορασεις ( σε λογικα πλαισια  :P ...μην παρεις δοκαρια για να φτιαξεις πορτα ) το οποιο θα ντυσεις με το ιδιο υλικο που θα ντυσεις τους τοιχους ...το ντυμενο τελαρο , με μεντεσεδες που θα αγορασεις απο τα σιδηρικα ειδη θα το προσαρμοσεις πανω σε ενα απο τα γωνιακα δοκαρια που θα στερεωσεις ωστε να βαλεις τα νευρα επανω στα οποια θα θα προσαρμοσεις την γυψοσανιδα...τελος εκει που θα τελειωνει η πορτα , θα βαλεις ακομα ενα δοκαρι ωστε να συνεχθστει η ροη των νευρων ( νευρα = ξυλα τα οποια θα μπουν καθετα πανω στα δοκαρια ανα διαστηματα , ωστε να προσαρμοσεις και να στερεωσεις επανω τους την γυψοσανιδα).

    Ελπιζω να σε βοηθησα , μαζεψε κι αλλες γνωμες αν δεν εχεις τα φραγκα για πειραματα , σε καμια περιπτωση μην το κανεις μονος αν δεν σκαμπαζεις πολλα πραγματα για εργαλεια αν το bugdet σου ειναι περιορισμενο γιατι θα κλαις τα λεφτουδακια σου και γενικοτερα , προσπαθησε σαν πρωτη προσπαθεια να τη βγαλεις με "οικονομικα" πακετα γιατι οπως και να χει αμα δεν αποτυχεις και κανα 2 φορες δεν προκειται να την βγαλεις την ακρη.

    Καλη τυχη και καλη επιτυχια :)
  • #92 από saitek στις 07 Jan 2008
  • Γεια σου φίλε, ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σου!! με βοήθησες πάρα πολύ!!
    Παράθεση
    1. Σιγουρα ενα δωματιο μεσα σε ενα δωματιο θα σου προσφερει πολυ καλυτερο αποτελεσμα , απλα ετσι θα χρειαστει να βρεις αποτεκλεσματικοτερους τροπους στηριξης της γυψοσανιδας + οτι θα χρειαστει να κανεις 2 εξτρα τοιχους , ενω αλλιως θα επιανες μια γωνια και θα κατασκευαζες μονο 2.

    Περίμενε! αν κατάλαβα καλά, εγώ θέλω τα δωμάτια να μην ακουμπάνε σε κανέναν τοίχο ώστε να μην υπάρχει κτυπογενής θόρυβος
    άρα έχουμε 5 τοίχους για κάθε δωμάτιο  ::)

    για το πάτωμα έχεις δίκιο, καλύτερα να χρησιμοποιήσω χαλιά.
    αύριο θα γυρίσω τα μαγαζιά για τιμές, και θα σας ενημερώσω. 1000 ευρω είναι το buget μου..για να δούμε :P
  • #93 από Moonchild_ στις 29 Jan 2008
  • Θελω να ηχομονωσω την πορτα του δωματιου μου, και αγορασα υλικο, αλλα δε ξερω αν θα φτασει.
    Αν του βαλω 2 κομματια λετε να ειναι αρκετα ή θα πρεπει να καλυψω ολη την επιφανεια της πορτας?
    Το μαγαζι μου προτεινε να το κολλησω με βενζινοκολλα, μπορειτε ομως να προτεινετε καποιο τροπο ωστε , με την τοποθετηση, να μην προκληθει φθορα στη πορτα, και το υλικο να αφαιρειται ευκολα?
  • #94 από RORY GALLAGHER στις 29 Jan 2008
  • Αυτό το υλικό που παραθέτεις δεν θα κάνει τίποτα γιατί δεν είναι ηχομονωτικό. Είναι ηχοαπορροφητικό

    Δηλαδή,ενώ θα βελτιώσεις(?) κάπως την ακουστική μέσα στο δωμάτιο,απ'έξω θα ακούγεται ότι ακούγεται και τώρα...

    Για ηχοαπορρόφηση τώρα, με υλικό σαν αυτό που έχεις (ρικοφον) δεν είναι απαραίτητο(και δεν πρέπει) να καλύψεις όλες σου τις επιφάνειες, γιατί ο χώρος θα γίνει τελείως στεγνός. Το ρικοφόν εμποδίζει τις αντηχήσεις, αλλά εσύ θέλεις να κρατήσεις και κάποιες αντιχήσεις,άρα δε πρέπει να την καλύψεις όλη.

    Για ηχομόνωση όμως, χρειάζεσαι υλικό ηχομονωτικό, όπως είναι ο υαλοβάμβακας,και σε αυτή την περίπτωση πρέπει να την καλύψεις ΟΛΗ την πόρτα προσέχοντας να μην αφήσεις κενά. Το ιδανικό είναι να φτιάξεις ένα "σάντουιτς" με γυψοσανίδα-υαλοβάμβακα-γυψοσανίδα το οποίο θα κολλήσεις με έναν τρόπο στην πόρτα έτσι ώστε να υπάρχει κενό μεταξύ σάντουιτς και πόρτας....Αυτό θα το πετύχεις με μικρά πηχάκια τα οποία θα καρφώσεις στην πόρτα..Δε ξέρω αν γίνεται να το κολλήσεις...Σε κάθε περίπτωση πάντως μια μικρή φθορά της πόρτας είναι αναπόφευκτη.
    Ελπίζω να βοήθησα λίγο ::)
  • #95 από Moonchild_ στις 30 Jan 2008
  • Βοηθησες πολυ. Το δοκιμασα, και η διαφορα ειναι ελαχιστη. Δηλαδη, απ εξω ακουγεται το ιδιο. Θελει πετροβαμβακα η πορτα, αλλα το σπιτι δεν ειναι δικο μου κ ετσι δε μπορω να επεμβω.
    Anyway thanks Rory.
  • #96 από emil13 στις 04 Feb 2008
  • χαιρετω πολυ !!! ειμαι νεος και θελω βοηθεια...! :-X
    εχω ενα ημιυπογειο(στους τοιχους ΔΕΝ εχει χωμα ...σαν πιλοτη απλα κανονικο δωματιο.
    ειναι χμ... 3x8 περιποy και εχει τουαλετα(το λεω επειση ακουσα πως ο ηχος μεταδιδεται απο τα ειδη υγιεινης) ,μια αποθηκουλα μια πορτα και ενα παραθυρο...
    τελευταια αρχισαν να παραπονιουνται οι κυριοι του 2 ου οροφου για το θορυβο ...-----ΑΚΟΥΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ----- ::)
    1.εχω ηδη βαλει διπλο(λεπτο) χαλι κατω απο τα τυμπανα .
    2.η μποτα απεχει 5-10 εκατοστα απο τον τοιχο(η μεμβρανη δηλ.)
    3.εννοειται πως ψαχνω κατι φτηνο και οσο γινεται λεπτο(μην γινει πολυ μικροτερο το δωμα...)
    αυτα...ευχαριστω προκαταβολικα...Cu
  • #97 από Jezus στις 30 Mar 2008
  • Καλησπερα και απο εμενα  :)
    Ειχα διαβασει το θεμα πιο παλια, εριξα και τωρα μια επαναληψη σε καποια ποστ, πολυ βοηθητικες καποιες πληροφοριες, ευχαριστω!
    Εδω ειναι η ερωτηση μου, για οσους εχουν στησει στουντιο ή εχουν περασει πολλες ωρες μεσα σε ενα και ειναι παρατηρητικοι...
    Τα καλωδια που φευγουν απο το control room και πανε στο live/recording room (snake, headphone etc...), απο που περνανε? Κανουν και ποια τρυπα και μετα την γεμιζουν με καποιο υλικο? Και αν μετα θελουν να αλλαξουν καλωδια?
    Η μηπως τα περνανε μεσα απο πατωμα/ταβανι, ή κατι αλλο?
    Γιατι με το συγκροτημα ηχογραφησαμε προσφατα, και ειχαμε κανει μια τρυπα στον τοιχο, μεγεθος μικροτερο απο CD, και απο εκει περασαμε τα καλωδια. Απο εκει περνουσε πολυ ηχος... εχω σκεφτει λυσεις με διαφορα αφρωδη υλικα κτλ, αλλα αναρωτιεμαι τι λυση εχουν τα επαγγελματικα στουντιο.
    Αν καποιος γνωριζει θα εκτιμουσα πολυ μια απαντηση.
    Ευχαριστω για τον χρονο σας  :)

    -Κωστας
  • #98 από Βραζίλης στις 06 Jan 2009
  • Έπεσα πάνω σε αυτήν την σελίδα, που περιέχει συνδέσμους σχετικά με ηχομόνωση, και επίσης ένα άρθρο για ασφαλή και μη ασφαλή ηχομονωτικά υλικά:
    http://ixoripansi.gr//index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=23&Itemid=38
  • #99 από Jezus στις 09 Jan 2009
  • Ενδιαφερον αρθρο, ευχαριστουμε!  :)
  • #100 από yiannis yiantsios στις 12 Sep 2011
  • παιδιά χαίρεται.

    έχω διαβάσει αρκετές απο της απορίες σας,και σκέφτηκα οτι θα ήταν χρήσιμο να γράψω κάποια πράγματα ,και αν μπορώ να βοηθήσω. πρόσφατα εχω κάνει στο υπόγειο μου ένα εργαστήριο με ηχομόνωση γύρο στα 60m2.Τα υλικά που χρησιμοποίησα ειναι,ΞΥΛΟ-ΠΑΝΕΛ-ΑΦΡΟ-ΦΙΛΕΖΟΛ ΠΕΠΟΙΕΣΜΕΝΟ ΜΠΛΕ 2,5cm πάχος.Τον χώρο τον έχω χωρίσει σε δυο μέρη παλι μετά ίδια υλικά.
    Στον ένα εχω τα μηχανήματα-ρουτερ-φρέζα-κορδέλα-φαλτσοπριονο κ.α.λ.Στον άλλο κανω μοντάρισμα στης κιθάρες. Έχω και ένα τρίο(γκρουπ)και το έχω ετοιμάσει έτσι για να κάνουμε πρόβες. Έτσι λοιπόν εκανα ένα δωματιο μέσα στο δωμάτιο!!!!Τα περιμετρικά ξυλα στήριξης δεν ακουμπάνε πουθενά στο τσιμέντο είναι με ξύλινους τάκους!!και αφρό διογκούμενο!!! Έκανα ενα (σάντουιτς) από ξύλινη κατασκευή 12cm πάχος με αφρό γέμισμα!!και από έξω το έντυσα με το φιλεζολ που βάζουν στα δοκάρια το μπλε. μέσα έξω!!! Έτσι κατασκευασα ενα ξύλινο πανελ 17 cm πάχος!!! Εχθές δοκίμασα να παίξω κιθαρα με ανοιχτή την πόρτα του εργαστηρίου
    και επάνω δεν ακουγότανε τίποτα!!!!!Στο ταβάνι εχω κολλήσει το φιλεζολ με αφρό!!! γιατί?Γιατι πρώτον θα το φέρω εκει που θέλω εγω,και στο ύψος και στο πάχος που θέλω να μονώσω,και στα πλαϊνά!!!! ΠΟΥΘΕΝΆ ΒΊΔΑ,ΠΟΥΘΕΝΑ!!!!! Αλλα μεχρι στηγμης εχω βαλει τριαντα αφρους μεγαλους,και γυρο στου 5 πιστολιου για να κλεισω καθε τρυπουλα που ειχε η κατασκευη.Αυτα για τωρα θα ανεβάσω σε λιγες μερες και φωτο για οπτικο υλικο......
Σελίδες: