Σελίδες:
  • #26 από blackie στις 14 Jun 2006
  • Σιγα το δυσκολο που χρειαζεται και πεταλι...
    Βαλε ενα φλεγμα στο φαρρυγκα και ανακατεψε το... ;D ;D :P
  • #27 από Zakk στις 14 Jun 2006
  • Για πείτε ρε παιδιά κανένα μυστικό της τέχνης 8)
  • #28 από Fys στις 19 Jul 2006
  • Επειδή τραγουδάω στην μπάντα που είμαι με τον Ax_Wield, μπορώ να σου πώ τι κάνω εγώ..
    Ένα καλό equalizer, πιστεύω ότι είναι απαραίτητο. Εγώ προσωπικά βάζω ψηλά πρίμα και μπάσα και πολύ χαμηλά μεσαία.
    Το Reverb και το Delay βοηθάνε αρκετά. Εγώ βάζω ένα slight reverb.
    Οι φωνές που βγαίνουν από τα PC είναι ψεύτικες και φαίνεται αυτό, οι καλύτεροι τραγουδιστές σε αυτό το στύλ δεν χρησιμοποιούν κάτι παραπέρα από αυτά από όσο ξέρω (άντε να βάλουν και κανένα chorus), David Vincent (Morbid Angel), John Tardy (Obituary) κτλ
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα pitch shifter ή ένα vocoder (το έχει η Qubase αυτό), η φωνή όμως θα φαίνεται ότι δεν
    είναι original.
    Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξεις (όπως είπε και ο Ax_Wield) είναι να χρησιμοποιείς το στομάχι δίνοντας του πίεση έτσι ώστε να μην βλάψεις τις φωνητικές σου χορδές. Αυτά..
  • #29 από nicktgr15 στις 19 Jul 2006
  • Καλησπέρα.
    Ψάχνω Plug in για να παραμορφώσω λιγο φωνή στο cubase. Όχι αγρια πράγματα. Έχω δοκιμάσει με αυτά που έχει μέσα το cubase αλλα δεν με καλυψε κάποιο. Βασικά θέλω κάτι, αν υπάρχει, ειδικά για αυτή τη δουλεια, με ετοιμα preset δηλαδη :) Αν ξέρει κανεις κάτι ας μου πει. Ας είναι και εκτός cubase. Ευχαριστώ.
  • #30 από freemind στις 19 Jul 2006
  • Οταν λες παραμορφωση, εννοεις τη κλασσικη distortorted ή fuzz παραμορφωση που εχει ο Kravitz σε καποια κομματια του? Ή την ηλεκτρονικη παραμορφωση που χρησιμοποιει μεχρι και ο Εμιρλης?
  • #31 από nicktgr15 στις 19 Jul 2006
  • Χεχε. Ωραια το έθεσες. Βασικα με ενδιαφέρει περισσότερο αυτή τη στιγμή η ηλεκτρονική παραμόρφωση. Αλλα και για την αλλη να μου πεις δεν με πειράζει. Ψάχνω στο google αλλα δεν βρήκα τιποτα. Ένα talk box μονο έχω βρεί. Το θυμαμαι απο το απο το living on a prayer που το ειχα δει σε video, κατα τ'αλλα δεν ξέρω τι κάνει. :)
  • #32 από freemind στις 19 Jul 2006
  • Talk box ειναι μια συσκευη που χρησιμοποιησε και ο Hendrix, στην οποια υπαρχουν 2 inputs και ενα output. Στο πρωτο input μπιαινει το μικροφωνο, ενω στο 2ο μπαινει η κιθαρα...Το μηχανημα αναλαμβανει να κανει τη μιξη φωνης-κιθαρας και στο output ακουγεται η "μελωδικη ομιλια".
    Τωρα, εγω μπορω να σου προτεινω καποια vocoders,
    http://www.kvraudio.com/get/2002.html
    http://www.kvraudio.com/get/1631.html
    και καποια plug ins που απλα "κανουν για ολα"
    http://www.kjaerhusaudio.com/classic-series.php
  • #33 από nicktgr15 στις 19 Jul 2006
  • Σίγουρα αυτό που χρειάζομαι είναι vocoder;! Δεν μπορώ να πετύχω το αποτέλεσμα που θέλω :(
  • #34 από Zakk στις 31 Jul 2006
  • Μιας και θέλω και ένα whammy όμως για την κιθάρα, το vx400 της digitech πιστεύω πως είναι από τις καλύτερες επιλογές αφού σε αφήνει να συνδέσεις και κιθάρα επάνω;)

    Όσο για τα brutal είδωμεν..
  • #35 από GarvinFromBlackout στις 31 Aug 2006
  • Τα brutal δεν γίνονται με μηχανήματα...Βγαίνουν από το στομάχι... βλ.Αkerfelt,Gindenlow και λοιπούς
  • #36 από Ax_Wield στις 31 Aug 2006
  • Τα brutal δεν γίνονται με μηχανήματα...Βγαίνουν από το στομάχι... βλ.Αkerfelt,Gindenlow και λοιπούς

    Εννοείς τον Daniel Gildenlow των Pain Of Salvation;;;; Τι πίνεις τελικά ρε φίλε και δε μας δίνεις;;;;
  • #37 από GarvinFromBlackout στις 31 Aug 2006
  • Τα brutal δεν γίνονται με μηχανήματα...Βγαίνουν από το στομάχι... βλ.Αkerfelt,Gindenlow και λοιπούς

    Εννοείς τον Daniel Gildenlow των Pain Of Salvation;;;; Τι πίνεις τελικά ρε φίλε και δε μας δίνεις;;;;

    nai auton ennow. ta brutal aftos dn ta kanei me mixanimata,toulaxiston o idios etsi exei pei.
  • #38 από Ax_Wield στις 31 Aug 2006
  • Τα brutal δεν γίνονται με μηχανήματα...Βγαίνουν από το στομάχι... βλ.Αkerfelt,Gindenlow και λοιπούς

    Εννοείς τον Daniel Gildenlow των Pain Of Salvation;;;; Τι πίνεις τελικά ρε φίλε και δε μας δίνεις;;;;

    nai auton ennow. ta brutal aftos dn ta kanei me mixanimata,toulaxiston o idios etsi exei pei.

    Ρε φίλε σοβαρά τώρα...που στο καλό άκουσες brutal φωνητικά σε δίσκο των Pain Of Salvation;;;;
  • #39 από GarvinFromBlackout στις 31 Aug 2006
  • Τα brutal δεν γίνονται με μηχανήματα...Βγαίνουν από το στομάχι... βλ.Αkerfelt,Gindenlow και λοιπούς

    Εννοείς τον Daniel Gildenlow των Pain Of Salvation;;;; Τι πίνεις τελικά ρε φίλε και δε μας δίνεις;;;;

    nai auton ennow. ta brutal aftos dn ta kanei me mixanimata,toulaxiston o idios etsi exei pei.

    Ρε φίλε σοβαρά τώρα...που στο καλό άκουσες brutal φωνητικά σε δίσκο των Pain Of Salvation;;;;

    nai exeis dikio prepei na tn exw berdepsei me allon.
  • #40 από Fys στις 04 Sep 2006
  • Καλά μη νομίζετε ότι δεν παίζει κανένα ρόλο το λαρύγγι. Για να καταλάβετε κάτι, με αυτό το είδος φωνητικών βλάπτείς
    τις φωνητικές σου χορδές ότι και να κάνεις, απλά υπάρχουν διάφορες τεχνικές για να την βλάψεις λιγότερο.. Αυτοί που τραγούδησαν πρώτοι στο στυλ αυτό τόσο έντονα όπως ο Jeff Beccera (Possessed), Chuck Schuldiner (Death, RIP 13/12/2001), David Vincent (Morbid Angel), Kam Lee (Death, Massacre), John Tardy (Obituary), το έκαναν πριν 20 χρόνια περίπου. Οπότε θα πρέπει να περιμένουμε άλλα 20 για να δούμε αν θα μπορούν να μιλάνε..
  • #41 από profsokin στις 07 Oct 2006
  • Μπορείς να περάσεις το μικρόφωνο μέσα από πετάλι κιθάρας;
  • #42 από Gant στις 07 Oct 2006
  • ναι, "τεχνικά" μπορείς να το κάνεις.
    Όμως το σήμα ενός μικροφώνου είναι ασθενέστερο από της κιθάρας. Επιπλέον, τα πεταλάκια είναι φτιαγμένα για τις συχνότητες της κιθάρας. Αν πας πχ.να περάσεις φωνή από το μικρόφωνο, ίσως να μην ικανοποιηθείς απο το αποτέλεσμα.

    Αλλά και πάλι, δοκίμασέ το, δεν έχεις να χάσεις τίποτα.
  • #43 από freemind στις 08 Oct 2006
  • Θα διαφωνησω με τον Gant..
    Τα υλικα που χρειαζεσαι ειναι πολυ απλα..Ενα δυναμικο μικροφωνο, και ενα πεταλακι..Κυριως πρεπει να ξερεις πως τα πεταλια effects ειναι καταλληλοτερα γι'αυτη τη δουλεια, γιατι τα πεταλια που ελεγχουν τη δυναμικη του ηχου, δεν ειναι και τοσο χρησιμα στην περιπτωση της φωνης..
    Για παραδειγμα, ακου ποσοι δισκοι εχουνσ τα φωνητικα distortion, ή chorus, ή flanger...Ολα αυτα τα effects, δεν ειναι "μονοπωλιο" ενος καλου Effect Rack, αλλα και ενος πεταλιου, αφου ο πυρηνας τους ειναι ακριβως ιδιος σαν λογικη...Ασε που πολες φορες μπορεις να εχεις ενα vintage αποτελεσμα, απο ενα πεταλι!
    Επισης, δεν ειναι σωστο το οτι τα πεταλακια ειναι φτιαγμενα για τις συχνοτητες της κιθαρας! Δηλαδη η κιθαρα, συχνοτικα, ειναι διαφορετικη απο ενα ομποε, οποτε και τα ηλεκτρικα κυκλωματα των πεταλακιων, διαχειριζονται διαφορετικα τον ηχο αναλογα με την περιπτωση? Δεν στεκει, γιατι τα ηλεκτρικα κυκλωματα των περισσοτερων effects πεταλακιων, δεν "ελεγχουν" τι σημα λαμβανουν, αλλα ενδιαφερονται για την επεξεργασια του σηματος που λαμβανουν!
  • #44 από Gant στις 08 Oct 2006
  • Μήπως όμως τελικά συμφωνούμε, αφού και οι δύο λέμε/γράφουμε στον προφσοκιν να δοκιμάσει την ιδέα του;
    Στο κάτω κάτω, αυτή ήταν η ερώτησή του.
    Εν πάσει περιπτώσει, αυτό με τις συχνότητες το έγραψα έχοντας στο νου μου, ότι υπάρχουν άλλα πεταλάκια για κιθάρα και άλλα για μπάσο, όπου κατεξοχήν παίζει άλλο φάσμα συχνοτήτων. Ίσως να μας βοηθούσε, αν ο προφσοκιν μας έλεγε ποιο πεταλάκι χρησιμοποιεί.

    Καλή συνέχεια!
  • #45 από profsokin στις 08 Oct 2006
  • Βασικά ρώτησα καθαρά από περιέργεια, δεν είναι ότι ψάχνω κάτι συγκεκριμένο και μπορεί να μη μείνω ικανοποιημένος απ'το αποτέλεσμα.. Το pedal που είχα στο μυαλό μου είναι phase shifter..
  • #46 από Gabriel6th στις 08 Oct 2006
  • Δεν είναι λίγοι οι ηχολήπτες που εκτός από τα Rack εκατομμυρίων χρησιμοποιούν στις ηχογραφήσεις τους και διάφορα πετάλια. Είναι πολύ απλο και δοκιμασμένο
  • #47 από Marios Demigod στις 29 Oct 2006
  • Εγω βαζω στην πεταλερα το μικροφωνο και κανω μλκιες με τα εφφε. Ειδικα delay & pitch shifter.  ;D ;D

    Στο θεμα: Ναι, γινεται.
  • #48 από Jezus στις 08 Jan 2008
  • Εχω παλια χρησιμοποιησει με μικροφωνο το Ντιτζιτεκ Γουαμι και διαφορα πεταλακια παραμορφωσης κιθαρας, με καλα αποτελεσματα. Οποτε ναι, γινεται. Σε πολους δισκους εχουν βαλει πεταλακια στην φωνη, σε πολους χαρντκορ/μεταλ δισκους τα φωνητικα περνανε απο οβερντραιβ μπασου!
    Οσον αφορα στον υπολογιστη και μπρουταλ φωνητικα, με ελαχιστο ντιστορσιον και ριβερμπ μπορεις να κανεις τα ηδη βαρια φωνητικα ενος τραγουδιστη να ακουγωντε πιο αγρια/τεραστια. Προσοχη μην το παρακανετε ομως, λιγο θελει!
  • #49 από Baphomet (Πέτρος) στις 08 Jan 2008
  • απαντώντας στο πρώτο ποστ...το vx400 το αγόρασα πρόσφατα και πραγματικά μπορείς να κάνεις θαύματα στα live σου ότι εφέ κι αν θες να χρησιμοποιήσεις. Βέβαια τα περισσότερα presets είναι για χαβαλέ κι όχι για σοβαρή δουλειά. Αλλά αν κάτσεις κι ασχοληθείς να φτιάξεις τα δικά σου μπορείς να βρεις αυτό που θες.
  • #50 από Louminis στις 09 Jan 2008
  • Ακούστε εδώ...


    http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=232566692

    Πως γίνεται ρε παιδιά να έχει τέτοια φωνή; Και πως γίνεται σ μερικά σμεία να ακούγεται  κ πολύ ψιλή κ πλ χοντρή φωνή;
Σελίδες: