Ψηφοφορία: Παρακαλω βοηθηστε σχετικα με τις παρακατω καρτες! Τι μπορει να αγορασει κανεις?

CREATIVE X-Fi ELITE PRO
E-MV 1820
ESI-EGOSYS ESP101
Αλλο (ποιο και γιατι?)

Σελίδες:
  • #51 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 16 Feb 2006
  •    ο νακας την  εχει €320! απο latency τι λεει? μπορει να εκτελεσει hardware καποια εφφε?
  • #52 από Korgy στις 16 Feb 2006
  • την εχω στα 3 msec latency. Ηardware acceleration δεν εχω παρατηρήσει αλλά ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με βαριά fx.

    απο γερμανία ερχεται στα 250 Ε νομίζω
  • #53 από WINTERHEART στις 16 Feb 2006
  • ΧΑΛΑΡΑ Motu....ειναι λιγο ακριβες αλλα ειναι καρταρες...
    Το mbox2 παλι ειναι καλη φαση.Γυρω στα 500 ευρω,pro-tools(digidesign).Ti αλλο να θελει κανεις?Καμια κονσολιτσα mackie και εισαι Θεος.Α να μην ξεχναμαι κ τον υπολογιστη.--Δεν πρεπει -να σερνεται- ;D ;D ;D
  • #54 από lsas στις 06 Mar 2006
  • Καλησπέρα,
    θα ήθελα να μου προτείνετε από την εμπειρία σας κάποια καλή κάρτα ήχου, μέχρι 300€ (δεν είμαι απόλυτος) για να ηχογραφήσω διάφορα όργανα από μείκτη 16κάναλο. Ο υπολογιστής δεν διαθέτει firewire, είναι καλύτερο να αγοράσω κάποια pci ή να πάρω κάρτα pci που να βγάζει firewire είσοδο και firewire κάρτα;; Τα χρήματα που θέλω να δώσω είναι καλά; Μία φίλη αγόρασε ένα μοντέλο M Audio σε αυτά τα χρήματα και δεν έμεινε αρκετά ικανοποιημένη, τι μου προτείνετε;

    Ευχαριστώ πολύ!
  • #55 από Arg0 στις 06 Mar 2006
  • Μπορεις να παρεις μια USB καρτα...

    Εγω προσωπικα εχω την Terratec Phase 26 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...
  • #56 από lsas στις 06 Mar 2006
  • Έχω ακούσει ότι είναι αργή η κάρτα ήχου usb.... Pci δεν είναι πιο γρήγορη;;
  • #57 από Πέτροc στις 06 Mar 2006
  • #58 από JimTemoe στις 07 Mar 2006
  • Σου προτείνω δαγκωτό E-MU 1212 ή 1820
  • #59 από lsas στις 07 Mar 2006
  • Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια σελίδα για να δω τιμές; Από Ελλάδα θα ήταν προτιμότερο μήπως και την αγοράσω αν έχει καλή τιμή..
  • #60 από Arg0 στις 07 Mar 2006
  • Για RME δες την σελιδα του Νακα...

    Για Terratec και E-MU (υπο-εταιρεια της Creative) μπορεις να κοιταξεις την σελιδα καποιας ασυλιδας καταστηματων Η/Υ. Εγω την Phase 26 την πηρα απο τα Μultirama...

    Οσο για latency η Phase 26 πεφτει μεχρι το 1.45ms!
  • #61 από JimTemoe στις 08 Mar 2006
  • #62 από theabyss στις 17 Mar 2006
  • Πρόκειτε να αγοράσω νεα κάρτα ήχου γιατί χάλασε το mic in της Soundblaster μου και θα ήθελα να σας ρωτήσω τί έχετε υπόψη σας ότι είναι καλό. Το θέλω για ηχογράφηση βασικά με 2 line in, mic in, και υποστηρηξη 5.1 speakers (εαν δεν εχουν ολες οι καρτες) τα 2 line in γιατι δεν εχω κονσολα και δεν νομιζω να αγορασω συντομα οποτε 2 η και περισσοτερα θα ηταν καλα. Να μην υπερβαινει τα 200 Ευρω και να ΜΗΝ ειναι creative!!!

    Ακουω ιδέες! :)
  • #63 από poll_18 στις 17 Mar 2006
  • http://www.emu.com/products/product.asp?category=505&subcategory=491&product=9872

    στα 200 ευρω
    Νακας αντιπροσωπος

  • #64 από theabyss στις 17 Mar 2006
  •  
       Comprehensive analog and digital I/O plus MIDI - 12 inputs and 12 outputs, plus MIDI I/O and FireWire port

    λιγη αναλυση σε αυτο το σημείο για τα Inputs/outputs? Το Ι/Ο του midi ειναι για το keyboard, το firewire και τα 12 inputs/outputs τι ειναι;
  • #65 από theabyss στις 17 Mar 2006
  • #66 από freemind στις 17 Mar 2006
  • Μπορεις να αποκτησεις μια κονσολα ομως για ολες τις δουλειες.
    http://www.behringer.com/1204/index.cfm?lang=ENG
  • #67 από theabyss στις 17 Mar 2006
  • αυτο ομως δεν θα καλυψει την αναγκη μου για καρτα ηχου απλος θα περιορισει το τι ζηταω απο Line in σωστα; Καλη η κονσολα δεν λεω :) Δηλαδη παιρνω κατι με ποιοτητα αλλα χωρις ιδιαιτερα χαρακτηρηστικα (εκτος απο το ASIO φυσικα που πρεπει να υπαρχει) και προθετω και την κονσολα και ειμαι οκ;
  • #68 από JimTemoe στις 17 Mar 2006
  • Δαγκωτό E-MU 1212 ή 1212M στα 192€ αν δεν κάνω λάθος
  • #69 από theabyss στις 17 Mar 2006
  • Πιο φτηνο αλλα τωρα μου δημιουργηθηκε αλλη απορια. Να παρω μια κανονικη απλη καρτα ηχου και ενα mixer και να τα ενωσω η να παρω μια πολυ καλη καρτα ηχου (τωρα το πολυ καλη ειναι σχετικο ενοω με το budget που διαθετω)
  • #70 από poll_18 στις 18 Mar 2006
  • #71 από maDsAv στις 18 Mar 2006
  • http://www.roland.com/products/en/UA-1EX/index.html
    auth einai gyrw sta 100 eurw aplh
    exei kai pio kala modela
    ypopsin edirol = roland
  • #72 από theabyss στις 18 Mar 2006
  • Η esi esp 1010 μου αρεσε ιδιαιτερα. Μπορει κανενας που την εχει να μου πει την γνωμη του, ή αλλα ατομα που ξερουν;
  • #73 από The JeSTeR στις 21 Mar 2006
  • παιδες, μια και συζηταμε, γυρευω και γω κατι παρομοιο σε usb για λαπτοπ αν υπάρχει.... και αν παρετε ματι και κατι με midi ports, εστω 1 για το v-ampir μου, ακόμα καλύτερα....
  • #74 από Vicarious στις 15 Jun 2006
  • Γεια χαρά σε όλους!
    Θέλω να αγοράσω μία κάρτα ήχου για ηχογράφηση δικών μου τραγουδιών,
    αλλά είμαι λίγο άσχετος από κάρτες ήχου.
    Έψαξα στο πλαίσιο, και η καλύτερη που βρήκα ήταν η CREATIVE X-Fi Platinum.
    Μπορώ να διαθέσω μέχρι 250-300 ευρώ για αυτόν τον σκοπό.

    Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια καλύτερη,
    και σε ποιο κατάστημα θα μπορούσα να την βρώ? (μέχρι 300 ευρώ πάντα)
    Να σας θυμίσω ότι την χρειάζομαι για ηχογραφήσεις τόσο κιθάρας, μπάσου, φωνής, αλλά και δουλειά με midi keyboard,
    οπότε θα ήθελα να έχει μικρή καθυστέρηση σε miliseconds κατά την ηχογράφηση!

    Μένω στην Κυψέλη και θα με βόλευε να μου προτείνετε κάποιο κατάστημα κοντα στο κέντρο αν γίνεται!

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

    Y.Γ.: Μου πρότειναν την X-Fi Elite Pro, της creative που μόλις έβγαλε και καινούργιους (καλούς) drivers,
    εσείς τι λέτε?
    επίσης μου πρότειναν κάποιες κάρτες από την m audio, τις οποίες δεν τις ξέρω καθόλου,
    ούτε και την εταιρία ξέρω... :-[
  • #75 από skalos στις 15 Jun 2006
  • Αν θες να κανεις σοβαρη δουλεια απεφυγε την Creative κτλ... Ειναι καλα για να ακους μουσικη και να παιζεις παιχνιδια αλλα για ηχογραφησεις δεν κανουν.

    Αμα δεις στις αγγελιες, εγω πουλαω μια MAYA 1010 της Audiotrak (ESI), με 8 IN/8 OUT, ευρω. Και πουλαει καποιος μια εξωτερικη καρτα της M-AUDIO πολυ καλη (μπορεις να γραψεις και στα Pro tools M, οχι τα κανονικα) 160 ευρω.

    Αμα τωρα θες κατι καινουργιο, με τα λεφτα που λες μπορεις να βρεις m-audio (Ελινα http://www.elina.gr/) και ESi (βλεπε Νακας)...

    Πρεπει να αποφασισεις πιο προγραμμα θα χρησημοποιησεις για να δεις τι drivers θες να εχει η καρτα σου (βασικα ποιους φτιαχνει καλα)....

    Παντως με τα λεφτα που δινεις μπορεις να παρεις σοβαρα μηχανηματα! Προσεχε μην παρεις καμια βλακεια!
Σελίδες: