Σελίδες:
  • #26 από Πέτροc στις 16 Apr 2003

  • Οι πλέον ενδεδειγμένες συνδέσεις (για καλύτερο ήχο) είναι κατ΄αρχήν ομοειδών σημάτων (D to D, Analog to Analog) με μετατροπές βυσμάτων όπου απαιτείται (μικρό βύσμα σε μεγάλο, coaxial σε optical), και να διατηρείται το λεγόμενο "signal path" ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΠΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ !! (με τις λιγότερες μετατροπές).

    Φίλε -=Γιάννη=- , οι λεγόμενες "Pro" κάρτες (RME, Aardvark, Pro tools, Lynx κ.α.) έχουν όλες συνδέσεις με μεγάλα βύσματα, και ξεχωριστά κανάλια (άλλη σύνδεση το R, άλλη το L). Πάντως, για την περίπτωση των Soundblaster, δεν υπάρχουν σοβαρές απώλειες ποιότητας σ΄αυτή τη μετατροπή.
    Όσο για τις στάθμες των σημάτων (που δέχεται μια κάρτα PC) τα πράγματα δεν είναι απολύτως ξεκάθαρα. Έχουν να κάνουν με την ποιότητα του προενισχυτή της κάρτας (αν μπορεί να δεχτεί Line ή mic ή και Phono σήμα και σε ποιά είσοδο). Η καλύτερη μέθοδος ίσως είναι η "Δοκιμή και σφάλμα" του Σπύρου... ;D

    Αυτά !!

  • #27 από cadm8 στις 16 Apr 2003
  • Κανω κατι λαθος και δε μπορω με τιποτα να απαλειψω την καθυστερηση στα εφε του GuitarFx παρα το γεγονος οτι εχω ορισει το delay απο 0 εως και -1000!! Καινουργιος στο χωρο βλεπεις και δεν τα βρισκω ακομα :'(
  • #28 από Σπύρος στις 16 Apr 2003
  • Εγώ με την έκδοση 2.6 το βάζω στο 10 και δεν έχω καθόλου καθυστέρηση
    Οι παλιότερες εκδόσεις είχαν αρκετή.
    Επίσης βάλε στα devices τους WDM streaming drivers
  • #29 από cadm8 στις 17 Apr 2003
  • Ok ενταξει παει τωρα με το 2,6. Μονο που αυτο εχει περιορισμους στην ωρα που παιζεις κτλ κτλ, κριμα :(
  • #30 από Γιάννης [nOiz] στις 17 Apr 2003
  • Ok ενταξει παει τωρα με το 2,6. Μονο που αυτο εχει περιορισμους στην ωρα που παιζεις κτλ κτλ, κριμα
    Γι αυτό υπάρχει το www.cracks.am για να βρίσκεις serial numbers και cracks   ;) Δοκίμασέ το...
  • #31 από Σπύρος στις 17 Apr 2003
  • Τον περιορισμό των 4 λεπτών δεν τον έχει σπασει κανένα crack από όσα έχω δοκιμάσει  :(
  • #32 από Exiled_Archangel στις 31 Aug 2003
  • Ανακαλυψα προσφατα ενα κολπακι για οσους θελουν να ηχογραφησουν μεσω pc, αλλα δεν εχουν ενα προενισχυτη (ή ενισχυτη με line out!) για να παρουν ηχο απο το οργανο τους (που πηγε το μυαλο σας ρεεεεεεε...) μεσω του line in της καρτας ηχου τους: το κολπο ειναι πολυ απλο και χρειαζεται να εχετε ενα οποιοδηποτε πεταλι εφφε (εγω προσωπικα χρησιμοποιω το wah-volume της dod που εχω. τουλαχιστον δεν μου ειναι τελειως αχρηστο...) Απλα συνδεετε την κιθαρα (μπασο, ηλεκτρικο βιολι, ηλεκτρικο αφρικανικο μονοχορδο κλπ κλπ) στο input  του πεταλιου και το output του πεταλιου με το line in της καρτας ηχου σας. Προσοχη! Το πεταλι να ειναι στην θεση "bypass" δηλαδη το εφφε να ειναι κλειστο! Εννοειται πως θα εχετε καλο ηχο αν το πεταλι ειναι καλης ποιοτητας... Ετσι εκμεταλλευεστε τον προενισχυτη που εχουν ενσωματωμενο ολα τα πεταλακια... καλες ηχογραφησεις...
  • #33 από Δαμιανός στις 01 Sep 2003
  • auto thelei prosoxi na min kapseis tpt omws
  • #34 από D@ve Murray στις 02 Sep 2003
  • Δεν εχουν προενισχυτη τα πεταλακια...τουλαχιστον οχι ολα...εχουν ενα κυκλωμα που διατηρει το σημα...
  • #35 από Καρχαρίας στις 06 Sep 2003
  • kalo to kolpo sou megale alla den pianei panta. diladi min perimeneis kai polla apo ayto. opos eipe kai odave den kanoun ola ta petalakia gia proenysxisi.
    ksereis pos kegete mia karta ixou? se xronmo rekor! ayto na to prosekseis.
  • #36 από zaeko στις 06 Sep 2003
  • Ένας μίκτης έχει 15.000 και έχει ενσωματωμένη προενίσχυση. Όσα προανεφέρθηκαν ισχύουν τα πεταλάκια δεν έχουν προενίσχυση (εκτός από περιπτώσεις τύπου H&K tubeman, το οποίο ωστόσο έχει έξοδο για μίκτη και άλλη για ενισχυτή). Μπορεί να κάψεις τίποτα, οπότε αν έχεις καλή κάρτα ήχου καλύτερα να σταματήσεις να ηχογραφείς με αυτό τον τρόπο. Οι εντάσεις στην ηχογράφηση με υπολόγιστή θα πρέπει να είναι πολύ χαμηλές για να μην βρωμίζει το σήμα... αυτά.
  • #37 από psomas στις 09 Sep 2003
  • ξέρω, ξέρω έχει συζητηθεί κι άλλες φορές, σε άλλα treads, αλλά εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει πως θα συνδέσω την κιθαρα μου με τον υπολογιστή μου!!!!!
  • #38 από Σιδηρόπουλος στις 09 Sep 2003
  • den ine diskolo.. xriazese 4 pragmata
    1) sound card
    2) ena kalodio tis kitharas
    3) kithara :D :D :D
    4) ena pos na to po.. 'transformer'? den ine.. ma ine ena mikro pragma pou vazis pano apo to kalodio(vlepe 2 :P ) gia na gini to megalo visma mikro.. :P

    sto sound card sou dipla apo to line out pou exis enomena ta megafona tha exi line in.. ekei vale to visma ke enose tin kithara sto kalodio ke vres to katalilo software..
    nomizo etsi ine
  • #39 από Καρχαρίας στις 09 Sep 2003
  • sou ftanei ayti i syndersi i theleis kati poio eksidikeymeno???
    ayti einai mia kali poli proxiri omos lysi.
    an theleis endiamesa mporeis na syndeseis kai kapoio petalaki. prosoxi me tin karta ixou sou. den einai gia mia zo'i' kai kegete eykola.

    ayto pou leei o Sidiropoulos transformer isos na to ksereis san antaptora. diladi to to kalodio sou exei megalo karfi. o antaptoras aytos metatrepei to megalo karfi se mikro. i karta ixou sou dexete mikro karfi.
    ayta



    parepiptontos to dema sou efyge simera.
  • #40 από Πέτροc στις 09 Sep 2003
  • Φίλε psoma, αυτή είναι πολύ γενική απορία για να απαντηθεί έτσι... ::)
    Λοιπόν :
    1. Χρησιμοποίησε καλώδιο και σύνδεσε :
    α. το line-out του ενισχυτή σου ή
    β. το μικρόφωνό σου ή
    γ. απευθείας την κιθάρα σου
    με την υποδοχή line-in της κάρτας ήχου σου. (τι απο τα παραπάνω έχεις ?)

    2. Εκτέλεσε κάποιο πρόγραμμα (ποιό έχεις ?) και έλεγξε αν ακούγεται ο ήχος στην έξοδο την κάρτας ήχου (στα ηχεία σου) ή αν μπορείς να ηχογραφήσεις ...

    3. Περίμενε για λεπτομέρειες τα υπόλοιπα άρθρα :
    http://portal.kithara.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=268
     

  • #41 από psomas στις 09 Sep 2003
  • ο ενισχυτής μου μάλλον δεν έχει output(έχει υποδοχή μόνο για κιθάρα, cd, και ακουστικα).Οπότε μάλλον την κιθάρα θα συνδέσω. Το θέμα είναι θα χει παραμόρφωση, αν δεν χρησιμοποιήσω πετάλι; Χρησιμοποιώ διάφορα προγράμματα(Cool Edit Pro κυρίως). Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας !!!
  • #42 από Πέτροc στις 09 Sep 2003
  • Σύνδεσε την υποδοχή των ακουστικών !!
    Μόνο προσοχή ! οι εντάσεις χαμηλά στην αρχή... και δες αν μπορείς να ηχογραφήσεις από το CEP !
  • #43 από Καρχαρίας στις 09 Sep 2003
  • ayto ginete an exeis ena mikrofono. diladi syndeeis tin kithara ston enisxiti sou kai paizeis kanonika. stin sinexeia kolas ena mikrofono sto megafono tou enisxiti sou mprosta, to opoio mikrofono exeis syndemeno stin karta ixou sou. ayto omos den einai kai oti kalitero. krabaei olous tous ixous.

    gia to cool edit den ksero alla an exeis to Cubase mporeis na baleis meta tin paramorfosi se opoia simeia theleis. genika mporeis na pirakseis ton ixo tis kitharas sou opos theleis.
    ayta
  • #44 από psomas στις 09 Sep 2003
  • τα νεύρα μου!! Συνδέω την κιθάρα με καλώδιο στην υποδοχή κάτω απ' αυτήν για τα ηχεία και μετά πάω να δω αν γίνεται ηχογράφηση αλλά τίποτα!! Βοήθεια!!
  • #45 από irontol στις 09 Sep 2003
  • anoixe to play control pou anoigei otan kaneis
    diplo click sto eikonidio katw dexia sto desktop
    pou einai san hxeio kai des mhpws einai to mic
    h to line out sto mute an nai xeclickare ta kai
    phgaine sta options / properties/ pata sto
    adjust volume for recording kai kane select
    to microfwno h to line in , opou exeis sundesh
    thn ki8ara...egw kanw auto pou leei o karharias
    kai den exw problem...bazw ena mikrofwno san
    auta pou milas se chat na kremetai brosta apo to hxeio
    kai paizei mia xara...

    an sundeseis kateu8eian thn ki8ara mesw petaliou
    sthn karta hxou akougetai polu pshfiakos kai mapa
    hxos...kai amp simulator na baleis..ta idia sk*ta einai...

    an 8es des kai auto to amp simulator

    http://www.hitsquad.com/smm/programs/ReValver/

    kai kales hxografhseis!   ;D
  • #46 από Σιδηρόπουλος στις 11 Sep 2003
  • re emena to revalver exi polli lag.. giati?
  • #47 από Gant στις 18 Sep 2003
  • re emena to revalver exi polli lag.. giati?

    Αν και είναι off-topic:

    τί κάρτα ήχου έχεις;
    Δοκίμασα το Revalver με μια Terratec 24/96 και είχα πολύ λίγο lag. Παρ' όλα αυτά δεν έμεινα ευχαριστημένος από τον ήχο ...
  • #48 από Σπύρος στις 18 Sep 2003
  • Εγώ με το revalver δεν έχω κανένα πρόβλημα, και ο ήχος είναι καλός (για metal τουλάχιστον)
    Πολύ καλό ήχο έχει και το FXBox
  • #49 από Καρχαρίας στις 18 Sep 2003
  • epeidi den eimai toso tou athlimatos, ti einai to lag kai ti to revalver??
    exo kanei ixografisei se pc alla den mou thimizoun tipota ayta po lete.
    ayta
  • #50 από freemind στις 18 Sep 2003
  • epeidi den eimai toso tou athlimatos, ti einai to lag kai ti to revalver??
    exo kanei ixografisei se pc alla den mou thimizoun tipota ayta po lete.
    ayta
    Αν οι οροι ειναι ιδιοι με την ηχογραφηση μεσω midi ( ή και audio απο διαφορα οργανα..συμπεριλαμβανομενης και κιθαρας ) τοτε
    lag ειναι ο χρονος καθυστερησης που κανει το audio ή το midi σημα να "φτασει" στην πλατφορμα εγγραφης..Συνηθως αυτο εχει να κανει με το buffer ( οταν απο τη μανα της η καρτα εχει ρυθμιση για μεγαλο buffer, τοτε το lag ειναι μεγαλο...εξαρταται βεβαια απο τη καρτα! Αν θελεις να το διορθωσεις μειωνεις χειροκινητα το βαθμο το buffer..Πχ η audigy σαν ASIO CREATIVE τρεχει ανετα στα 900-1500 χωρις να προκαλει αλλοιωσεις ).
    revalver απ'οτι θυμαμαι ειναι ενα προγραμμα...ή ενα VST effect??? Γι'αυτο δεν μπορω να ειμαι σιγουρος... :-[ ( λες και ημουν για το lag... )
Σελίδες: