Αποστολέας Θέμα: Κιθαρα και PC ( συνδεσεις-προβληματα-προτασεις )  (Αναγνώστηκε 71825 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Λοιπόν,
Audio Lag είναι η καθυστέρηση του audio σήματος ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΝΑ VIDEO σήμα (τα σήματα αυτά δεν είναι σύγχρονα). Σε περιπτώσεις ήχου όμως χρησιμοποιείται ο όρος Latency που είναι πραγματικά η καθυστέρηση που βάζουν είτε η κάρτα ήχου είτε ο driver είτε τα Windows στο "signal path" (δλδ από τη στιγμή που παίζουμε κιθάρα μέχρι τη στιγμή που ακούμε το παίξιμό μας από τα ηχεία).

http://www.digitalprosound.com/Htm/Articles/April/Audio_Latency.htm

Τη χειρότερη καθυστέρηση την εισάγουν οι Drivers !!
Και ειδικότερα οι απλοί mutimedia (MMC). Μπορεί να φτάσουν μέχρι και 55-60 msecs !! Στη συνέχεια οι direct-X drivers είναι επίσης χάλια (αλλά καλύτεροι τις περισσότερες φορές από τους MMC). Οι ASIO drivers εισάγουν τη μικρότερη καθυστέρηση (η Steinberg ισχυρίζεται ότι καθυστέρηση της τάξης του 11-12 msecs είναι αποδεκτή - και νομίζω προσωπικά ότι είναι... ::) ). Τέλος, κάποιες σύγχρονες ASIO κάρτες μπορούν να πέσουν ως και 3 msecs latency !! :o

Το revalver είναι ένα πρόγραμμα το οποίο προσομοιώνει ένα fx-rack για κιθάρα, και είναι είτε αυτόνομο είτε δουλεύει κάτω από την πλατφόρμα DX (Direct-X FX) Είναι πάρα πολύ καλό, αλλά το πρόβλημά του πράγματι είναι ότι συνεργάζεται μόνο με MMC και direct-X drivers (και όχι με ASIO  :( ) Κατά συνέπεια πραγματικά εμφανίζει ψηλό latency (χωρίς στην πραγματικότητα να φταίει !!) σε real-time εφαρμογή σε σύγκριση με την VST πλατφόρμα (που υποστηρίζει ASIO - π.χ. Amplitube).

Τέλος, το latency ρυθμίζεται από το μέγεθος των Audio buffers του driver της κάρτας (συνήθως σε samples). Μια καλή δοκιμή είναι : ρυθμίστε το μέγεθος του Audio Bufer της κάρτας σας στη μικρότερη τιμή (αυτό σημαίνει και μικρότερο latency) και παίξτε... Αν ο ήχος ακούγεται χωρίς κοψίματα (χριτς-χρατς) τότε είστε ΟΚ. Αν όχι, τότε αυξήστε το μέγεθος και επαναλάβετε ... μέχρι να βρήτε τη χρυσή τομή. Προσοχή όμως, το latency εξαρτάται ΚΑΙ από το πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε (π.χ. σε ένα πρόγραμμα είστε ΟΚ, αλλά σε κάποιο άλλο ακούγονται κοψίματα... >:( ) Βρήτε λοιπόν κάπου τη χρυσή τομή !!

 Κουράγιο, τίποτε όμορφο δε γίνεται στις μέρες μας χωρίς κόπο !!  ;D
/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
ok. tha kano oti katalaba. basika katalaba. alla epiphaniaka, ayto giati epifaniaki einai kai i sxesi mou me to antikimeno.

eyxaristo pantos kai tous 2 sas gia tin bo'i'theia. ego pou dokimasa na grapso stin karta ixou mou den ida kathisterisi. diladi oti epeza to akouga akribos. i karta einai apli. mia ensomatomeni pou exei pano o MSI epeksergastis mou. telos panton. min sas kourazo adika.
den einai karos na asxolitho tora gia ayta. alli fora.

ayta
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Λοιπόν,
Οι ASIO drivers εισάγουν τη μικρότερη καθυστέρηση (η Steinberg ισχυρίζεται ότι καθυστέρηση της τάξης του 11-12 msecs είναι αποδεκτή - και νομίζω προσωπικά ότι είναι... ::) ). Τέλος, κάποιες σύγχρονες ASIO κάρτες μπορούν να πέσουν ως και 3 msecs latency !! :o

Δυστυχως για καποια ηχογραφηση που γινεται με midi εντολες και αφορα κυριως χειρισμο VST instruments ειναι μεγαλος χρονος!!! Η αληθεια ειναι οτι η Aydigy με τα προγραμματα της Steinberg ( και με τους νεους driver που υπαρχουν στο site της πρωτης ) εχει καλη σχεση, αλλα αντιθετως δεν εχει καλη σχεση με τη RAM οταν ανοιξουν 2-3 "βαρια" VST.

Παράθεση
Τέλος, το latency ρυθμίζεται από το μέγεθος των Audio buffers του driver της κάρτας (συνήθως σε samples). Μια καλή δοκιμή είναι : ρυθμίστε το μέγεθος του Audio Bufer της κάρτας σας στη μικρότερη τιμή (αυτό σημαίνει και μικρότερο latency) και παίξτε... Αν ο ήχος ακούγεται χωρίς κοψίματα (χριτς-χρατς) τότε είστε ΟΚ. Αν όχι, τότε αυξήστε το μέγεθος και επαναλάβετε ... μέχρι να βρήτε τη χρυσή τομή. Προσοχή όμως, το latency εξαρτάται ΚΑΙ από το πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε (π.χ. σε ένα πρόγραμμα είστε ΟΚ, αλλά σε κάποιο άλλο ακούγονται κοψίματα...  ) Βρήτε λοιπόν κάπου τη χρυσή τομή !!
Να προσθεσω μονο, γι'αυτους που ασχολουνται και με midi εγγραφες ( γινομαι σπαστικος, απλα ειναι μικρα θεματα που πολλοι μπερδευονται...οπως κι εγω πριν μου τα εξηγησει καποιος ), οτι μειωση του buffer σημαινει και πιο μικρο δειγμα απο την εξωτερικη γεννητρια midi. Πολλες φορες εχει ως αποτελεσμα ο ηχος που ακουμε απο το VST ή γενικα το midi slave να ειναι με πολυ "βρωμια". Αυτο σημαινει πως δεν ειναι επιθυμητο αποτελεσμα και πρεπει να ανεβαζουμε σιγα σιγα το buffer μεχρι να εξαφανιστουν αυτοι οι ηχοι και να ειμαστε και ικανοποιημενοι απο το latency...
Και πριν τελειωσω το μπλα μπλα..πολλα προγραμματα της Steinberg ( κυριως τα Cubase ) εχουμε ενα δικο τους CARD SETUP. Ετσι δεν χρειαζεται να πειραζετe τις ρυθμισεις για καθε προγραμμα της steinberg, αφου η κονσολα αυτη ισχυει για ολα της τα προγραμματα....

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
molis pira tin audigy 2 platinum ex...fysika yposthrizei ASIO.kanena allo programma ektos apo to revalver pou na aksiwpoiei tis dynatothtes tis kartas mou?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Χμ...οταν λες αξιοποιει???Ολα τα προγραμματα ειναι αξιοποιησιμα απο την audigy..φανταζομαι ποσο απο την audigy 2...
Εξαρταται τι προγραμματα θελεις...
Απο ηχογραφηση προσωπικα προτεινω παντα το
Cubase SL ( ή και SX για πιο πολυπλοκα πραγματα )
Wavelab 4.01b ( και το Soundforge ειναι πολυ καλο )
Τωρα για κιθαρα...αλλοι θα σου πουνε...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
loipon paidia exw na sas proteinw merika pragmatakia pou 8a kanoun th zwh sas poly pio eukolh (pistevw)...
katarxas VGALTE tous drivers ths creative osoi exete sound blaster karta hxou. einai aisxroi. to ASIO ths creative einai epishs aisxro (to mikrotero latency pou efarmozetai xwris paramorfwseis kymainetai sta 120ms). phgainete sto site www.kxproject.com kai katevaste tous kx drivers. leitourgoun gia oles tis kartes me EMU10K1 kai EMU10K2 chips (koinws oles tis sound blaster apo thn live kai meta). exoun apisteytes dynatothtes. endeiktika anaferw oti mporeite na parametropoieisete plhrws thn karta sas sxetika me tis eisodous kai exodous ths, epishs exoun koryfaio router, exoun enswmatwmeno dsp processor, dhladh mporeite na epanaprogammatizete to chip ths kartas sas me diaforetikes rythmiseis... kai PARA POLLA ALLA!!! epishs, to ASIO latency twn kx drivers kymainetai sta 21ms analoga vevaia ton epe3ergasth tou pc kai ths karta hxou sas...(proswpika douleyw me 5ms latency xwris kanena problhma!!!).
eidika osoi exoun parapanw apo mia sound blaster sto pc tous 8a vroun thn ygeia tous (giati me 2 diaforetikou typou sound blaster, oi drivers ths creative ta kanoun MPAXALO ola!!)
epeidh exw 2 sound blaster (mia audigy kai mia live platinum) 3erw ti sas lew...
o filos newbie ta e3hghse mia xara parapanw gia ta latencies kai to configuration pou prepei na exoun oi ASIO drivers...
epeita, gia osous 8eloun na syndesoun thn ki8ara me to pc tous, proteinw na to syndeoun sto microphone jack, dhladh sthn ypodoxh tou microphonou ths kartas tous giati exei +20dB proenisxysh. akoma kalytera 8a htan na eixate eidiko module gia guitar-in (p.x. opws to line-in2/mic-in2 tou live drive ths platinum) giati kai afta efarmozoun proenisxush tou shmatos prin paei sto epe3ergasth ths kartas...
den 8a anafer8w perissotero se syndesmologies giati oi prolalhsantes me kalypsan. afto pou 8elw na proteinw einai na vreite ena vst-host programma (p.x. cubase sx, fruity loops studio k.t.l) giati mporeite na fortwnete vst plugins kai kanete me thn ki8ara sas o,ti den eixate pote fantastei oti ginetai!!! epishs, me ta diafora directX effects pou kykloforoun 8a mporeite na paizete live kai na vgazete hxo san na eixate petallieres ekatommyriwn!!!
proswpika xrhsimopoiw to fruity loops studio 4.12 gia real-time effects (eidika gia ki8ara proteinw na dokimasete *OPWSDHPOTE* to iZotope Trash... to programma den paizetai!! einai directx kai 8elei kapoio directx-host programma gia na leitourghsei, kai mazi me extra overdrive kai reverb, 8a akougeste san na eixate thn akriboterh roland petaliera!!)
twra gia hxografhseis proteinw to cubase sx. einai arketa eykolo sthn ekma8hsh kai exei spoudaia vst&directx-host platform..gia epe3ergasia hxografhmenwn kommatiwn koryfaio einai to amplitube (ik multimedia). den einai real-time, alla mporei na dwsei aristo feeling sta kommatia sas.
to clue ths olhs ypo8eshs einai oti to kefalaio ypologisths&hxografhsh einai poli polyploko kai an den exeis kapoion na sou dei3ei pou prepei na pathseis, 8a fas ateleiwtes wres psaxnontas apo dw kai apo ekei gia ena aplo pragmataki (milaw ws pa8wn...)
tespa, eplizw na mhn platiasa kai egina kourastikos, alla to sygkekrimeno 8ema den einai aplo apo th fysh tou...

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
a, 3exasa na pw oti to revalver den klanei mia mprosta sto trash...
afta kai sorry gia to diplo posting...

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1768
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
pou vriskoume to trash?
 ke ti ine akrivos?
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
psa3e sto kazaa. nomizw to teleftaio full release einai to iZotope Trash DX 1.0.140d apo thn Arctic. alliws se kanena site pou prosferei audiowarez h VST/DirectX plugins.
einai o,ti kai to revalver, apla exei poly perissoteres dynatothtes.

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1579
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Δεν βρίσκω πουθενά το trash, αν το έχει βρει κανείς ας μας πει
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
θα το ανεβάσω αύριο και θα δώσω διεύθυνση για να το δοκιμάσει όποιος θέλει...

P.S. Τα γνωστά, μην χρησιμοποιείτε πειρατικά προγράμματα, είναι παράνομο, κτλ...

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1579
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Δοκίμασα τους KX drivers και εκτός του ότι η στάθμη του ήχου όταν συνδέω την κιθάρα (στο lin-in2 της audigy) το μεγαλύτερο πρόβλημα το αντιμετωπίζω μέσα στο sonar. Όποτε πάω να παίξω κάτι ακούγεται σαν να έχω βάλει echo με feedback 200%. Αυξάνεται συνέχεια η ένταση και μετά από 1-2'' πρέπει να κλείσω τα ηχεία.
Τελικά μάλλον ξαναγυρνάμε στους drivers της creative
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Δοκίμασα τους KX drivers και εκτός του ότι η στάθμη του ήχου όταν συνδέω την κιθάρα (στο lin-in2 της audigy) το μεγαλύτερο πρόβλημα το αντιμετωπίζω μέσα στο sonar. Όποτε πάω να παίξω κάτι ακούγεται σαν να έχω βάλει echo με feedback 200%. Αυξάνεται συνέχεια η ένταση και μετά από 1-2'' πρέπει να κλείσω τα ηχεία.
Τελικά μάλλον ξαναγυρνάμε στους drivers της creative
Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω με την audigy platinum, οταν αλλαξα τους drivers ( δεν ειχα χρησιμοποιησει βεβαια τους KX, αλλα καποιους που μου προτειναν απο το ωδειο.. ).
Μονο μια συμβουλη θα δωσω για αυτους που εχουν audigy!ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΕΤΕ DRIVERS...μπορει οντως καποιο drivers να ειναι πολυ καλυτεροι, αλλα ποτε δεν ξερεις ποτε θα σου "κρεμασει" το συστημα!! Αντιθετως να ενημερωνεστε καθε μηνα απο το site της soundblaster...Δοξα τον Θεο, οι νεοι drivers για Xp, ειναι τελειοι
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
tespa, h gnwmh mou einai oti den setarate kala ta ASIO Ins/Outs kai tis ypoloipes rythmiseis tou KX (8eloun arketo psa3imo). Oi drivers einai koryfaioi!!!
to link gia to trash einai *http://homepages.pathfinder.gr/Candlemass/Trash.zip* (4.107,3Kb)
Dokimaste to o,ti drivers kai na exete (8elei kai afto rythmiseis sxetika me ta ins/outs ths kartas sas.)

Lord-George

  • Επισκέπτης
Λοιπόν μάγκες για βοηθήστε και εμένα γιατί τώρα παίζεται σοβαρό θέμα με συγκρότημα.

ΘΕΜΑ: Ηχογράφηση σε PC

KATAΣΤΑΣΗ: Έχω την ηλεκτρική μου, τον ενισχυτή μου ο οποίος έχει δικό του Line out και τον υπολογιστή μου, δυνατός, και έχει εξόδους line in, line out, μικροφώνου. Πείτε πως να τα συνδέσω και πως θα ηχογραφήσω. Κατέβασα το Revalver αλλά δεν έχω δοκιμάσει να συνδέσω τα εργαλεία ακόμα.
Για πείτε.....

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
....και έχει εξόδους line in, line out, μικροφώνου....

Το line in είναι είσοδος και όχι έξοδος.  ;D ;D ;D
Joke.....

Anyway και εγώ κάτι παρώμιο κάνω μόνο που χρησημοποιώ το Cubase. Κιθάρα στο ηχείο και ηχείο στο Line In.
Αν δεν κάνω λάθος θα χρειαστείς αντάπτορα από μεγάλο Jack (καρφί) σε μικρό. Αυτό για το καλώδιο σου που θα συνδεθεί από το Line out του ηχείου στο Line In της κάρτας ήχου.
Νομίζω πως το καλώδιο σύνδεσης ηχείου/υπολογιστή καλά θα ήταν να είναι στερεοφωνικό και όχι μονοφωνικό σαν της κιθάρας (σύνδεση κιθάρας/ηχείου). Δεν το ξέρω με σιγουριά αυτό.
Στην συνέχεια τρέχοντας το Cubase "ανοίγω" ένα κανάλι (δηλαδή το ενεργοποιώ για να γράψει) και... παίζω και αυτό γράφει. Με το που τελιώσω βάζω το κανάλι αυτό να παίξει να το ακούω και γράφω σε άλλο κανάλι. Είναι απλό.
Δεν είναι ανάγκι να βάλεις πεταλάκι. Μπορείς να τα παίξεις όλα με καθαρή και από το πρόγραμμα, μετά το παίξημο, να βάλεις ότι ήχο θες σε όποιο σημείο θες.
Μην φανταστείς ότι το αποτέλεσμα είναι και ότι καλήτερο, τουλάχιστον είναι ικανοποιητικό.

Αυτά.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1579
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Δεν χρειάζεται να είναι στεροεφωνικό το καλώδιο αφού έτσι και αλλιώς γράφεις μια κιθάρα. Μέσα από το πρόγραμμα μετα μπορείς να ορίσεισ αν θα παίζει σε ένα η δύο ηχεία (μειώνεις και το μέγεθος του wav στο μισό έτσι).
Αν τα κάνεις όλα σωστά το αποτέλεσμα δεν είναι απλώς ικανοποιητικό αλλά πολύ καλό.
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Lord-George

  • Επισκέπτης
Καλά στα τέτοια μου αν η ποιότητα του ήχου θα είναι ΟΚ απλά θέλω να βγάζω τα riffάκια και να τα στέλνω με email σε ένα παιδί για να τα μαθαίνει. Μετά έρχονται οι πρόβες.
Αλλά πως θα γίνει αυτό? Θα ηχογραφήσω στο PC αλλά μετά? Μπορούν να σταθλουν τα αρχεία με email?
Pίχτε και καμμιά διεύθυνση ΠΛΗΡΟΥΣ και ΔΩΡΕΑΝ προγράμματος ηχογράφησης, ή όποιος έχει πρόγραμμα ΟΛΟΚΛΗΡΟ μέχρι 5 ΜΒ μπορεί να το στείλει στο email μου, αν δεν θυμάται που το βρήκε. xiotis9@otenet.gr

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
1) apokleietai na vreis kalo sequencer/multitrack recording programma sto mege8os pou anafereis (5 MB). Ean 8es MONO na hxografeis, mporeis na xrhsimopoihseis kapoio programma pou yparxei mazi me thn karta hxou sou (p.x. an exeis sound blaster, xrhsimopoihse to wave studio - afth th stigmh den 8ymamai allo progrmamma toso mikro na sou pw... isws psaksw se kana backup mou na vrw kanena mikro...), alla 8a prepei na xrhsimopoihseis ton enisxyth ths ki8aras sou syndedemeno sto line-in ths kartas sou. Kai prepei na prosekseis oi eisodoi ths kartas sou na exoun 8Ω minimum empedhsh (synh8ws) gia na mhn thn kapseis... (vevaia, e3artatai apo ton enisxyth - koita sto pisw meros tou h opou exei to line out, 8a to grafei ekei). Genika oi S.B. antexoun.

2) Stereofwniko den xreiazetai na einai to kalwdio, oxi epeidh grafei mia ki8ara, alla epeidh h ki8ara vgazei monofwniko shma... Kai stereofwniko karfi na xrhsimpopoihseis, se ka8arh eggrafh (xwris effects) 8a exeis monofwniko apotelesma...

3) O enisxyths 8a synde8ei sto line-in kai oxi sto mic-in. Sto mic-in syndeoume MONO thn ki8ara otan 8eloume na thn proenisxysoume. Afou o enisxyths 8a kanei afth thn douleia, den 8eloume na kapsoume thn karta, etsi den einai???

4) fantazomai den 8a steileis ta wave arxeia asympiesta ston filo sou ee???

P.S. To Trash to dokimase kaneis??? Gnwmes?
« Τελευταία τροποποίηση: 08/10/03, 05:26 από Candlemass »

GnR

  • Επισκέπτης
an den risimopoiisoume enisxiti endiamesa, alla mia petaliera mono as poume, pou simferei na ti sindesoume,line-in i mic in?

(Egw sindeontas tin petaliera kateutheian sto mic-in pantw den eixa pote kanena problima)

Lord-George

  • Επισκέπτης
Συνδέω τον ενισχυτή στο line in, αλλά το revalver δεν ηχογραφεί τίποτα. Όταν παίζω με συνδεδεμένο τον ενισχυτή πρέπει να ακούω τον ενισχυτή και τα ηχεία του υπολογιστή ταυτόχρονοα?

Πως θα ελαχιστοποιήσω το latency?

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
GnR ==> Εξαρτάται... Άν θες την προσωπική μου γνώμη, εγώ αν είχα πεταλιέρα, θα την συνέδεα είτε στο line-in, είτε στο mic-in ΜΕ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΤΗΝ +20dB ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΣΗ γιατί έτσι θα είχα ένα σήμα όπως έρχεται από την προενίσχυση της πεταλιέρας μου και δεν θα ήθελα περαιτέρω ενίσχυση (γιατί πιθανώς θα είχα βάλει και effects), οπότε δεν θα υπήρχε περίπτωση να παραμορφώνεται το σήμα που θα φτάνει στα ηχεία/στο πρόγραμμα εγγραφής. Τώρα, αυτό έχει σχέση και με το προσωπικό γούστο του καθενός, π.χ. πώς θέλει να ακούγεται η κιθάρα του, οπότε και στο mic-in να συνδέσει κάποιος την πεταλιέρα δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά θα υπάρχει ακουστική διαφορά με το line-in. Να πώ εδώ ότι εάν απενεργοποηθεί η +20dB προενίσχυση του mic-in, η είσοδος αυτή συμπεριφέρεται σαν 2η line-in. Το "problem" είναι όταν συνδέουμε τον ενισχυτή στο mic-in (και ειδικά όταν αυτός είναι πολλά Watt). Γιατί εντάξει άν ο ενισχυτής έχει line-out (οπότε εφαρμόζει μόνο προενίσχυση στο σήμα) και μπορούμε να τον συνδέσουμε άφοβα στο mic-in (οι περισσότεροι ενισχυτές, μόλις συνδεθεί βύσμα στο line-out, απενεργοποιούν την τελική ενίσχυση και εφαρμόζουν μόνο προενίσχυση). Άν δεν έχει line-out ή έχει μόνο external speaker έξοδο (π.χ. οι Peavey ενισχυτές), τότε ο ενισχυτής βγάζει το σήμα και προενισχυμένο και τελικώς ενισχυμένο στη συγκεκριμένη έξοδο και θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί πού θα τον συνδέσουμε. Γιατί αν τον συνδέσουμε στο mic-in, υπάρχει ο κίνδυνος να καεί η είσοδος της κάρτας λόγω περαιτέρω προενίσχυσης (ακόμα και όλη η κάρτα, δηλ. το chip της, ειδικά εάν η ένταση του ήχου είναι υψηλά). Τα λέω αυτά επειδή έχω κάψει 3 κάρτες (δεν ήταν sound blaster, είχαν AC97 chip). Γενικά οι sound blaster αντέχουν, όπως είπα και σε προηγούμενο post, αλλά τσεκάρετε και την minimum εμπέδηση που πρέπει να έχουν οι συσκευές που συνδέονται στον ενισχυτή σας.

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Homo Iratus ==> Όταν συνδέεις τον ενισχυτή κάπου, εάν τον έχεις συνδέσει σωστά, θα πρέπει να ακούς ήχο ΜΟΝΟ από την άλλη συσκευή (στην προκειμένη περίπτωση από τα ηχεία του Η/Υ), γιατί ο ενισχυτής παρακάμπτει την τελική ενίσχυση, άρα και το ηχείο του σε περίπτωση σύνδεσης στο line-out ή μόνο το ηχείο του σε περίπτωση σύνδεσης στο external speaker.

Για να μπορέσεις να ηχογραφήσεις από οποιοδήποτε πρόγραμμα, πρέπει να ενεργοποιήσεις τις εισόδους που έρχεται η ήχος. Δηλαδή τα line-in και mic-in. Στην περίπτωση του revalver, πρέπει να ενεργοποιήσεις και το wave recording και φαντάζομαι να επιλέξεις μέσα από το ίδιο το πρόγραμμα την είσοδο που θα παίρνει τον ήχο για να τον επεξεργαστεί (επειδη δεν χρησιμοποιώ το revalver, δεν ξέρω τι ρυθμίσεις έχει, αλλά θα πρέπει να είναι ίδιες με όλα τα παρόμοια προγράμματα).

Το Latency εξαρτάται από τους drivers της κάρτας ήχου σου (διάβασε σχετικά posts από άλλους πιο πάνω που τα εξηγούν). Εάν χρησιμοποιείς τους ASIO drivers, το latency ρυθμίζεται από το ASIO control panel. Εάν χρησιμοποιείς DirectSound drivers, το latency μπορείς να το ρυθμίσεις από κάποια εφαρμογή όπως τα Steinberg Cubase SX, Steinberg WaveLab, Fruity Loops Studio, Sound Forge κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
mpwreis na baleis to organo kai sto mic ths kartas (eidhka an exeis kai kamia audigy platinum ex opws h dikh mou)alla prosexe tis entaseis ;)

Αποσυνδεδεμένος Pow3rofG

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λ@τρ3ύw Το Στ3κι τwν Κιθ@ρwδwν!
    • Προφίλ
Kalhspera! :)
Gia peite mou thn gnwmh sas gia kati.
Exw thn audigy2 platinum kai enan kustom 30w enysxyth.
Exw dokimasei na syndesw to line out toy enisxyth  sthn eisodo mic apo to panel ths audigy2.O hxos poy vgazei einai paramorfomenos(xalia) akomh kai sta kathara.3erete pou ofilete ayto?
Kanonika grafw  me mic alla den me volevei tis meshmerianes wres.
To thema einai oti thelw na xrhsimopoiw to gain toy enisxyth...
Eyxaristw!
ps:Egrapsa edw epeidh den mporw na dhmiourghsw neo thema...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
11692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 09:08
από hot_sauce (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
7972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/03, 11:42
από kabamaru-x-
136 Απαντήσεις
68782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/12, 14:29
από geovo
2 Απαντήσεις
26098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 14:09
από Απόλλων
12 Απαντήσεις
5826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 09:52
από AtticanSky
1 Απαντήσεις
2888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/10, 20:33
από Wintermute23
4 Απαντήσεις
4310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/11, 13:56
από diwattos
7 Απαντήσεις
6276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/12, 16:37
από geopaok
0 Απαντήσεις
34436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/13, 16:49
από Spyros Delta
4 Απαντήσεις
6300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/16, 14:30
από neeckos