Σελίδες:
  • #1 από morello στις 10 Jan 2006
  • θελω κατι φτηνο και ειμαι αναμεσα σε presonus tubepre kai art mp studio v3...poio προτεινεται?η αν παιζει και τπτ αλλο σε αυτα τα λεφτα πειτε μου...ποιο πολυ θα το χω σαν di για αρχη γιατι μου παραμορφωνει λιγο το σημα οταν το χωνω στην καρτα ηχου... (esi esp1010)...

    http://www.thomann.de/thoiw2_presonus_tubepre_roehrenvorstufe_prodinfo.html#fpix
    http://www.thomann.de/thoiw2_art_tube_mp_studio_v3_prodinfo.html

    εγω κλινω προς το presonus παντως...
  • #2 από Arg0 στις 10 Jan 2006
  • Aκομα πιο φθηνο...

    Βehringer Mic 2000
  • #3 από morello στις 10 Jan 2006
  • ναι το χω δει και αυτο φιλε argo αλλα εχω ακουσει οτι η ποιοτητα ειναι μαπα...
  • #4 από Καρχαρίας στις 10 Jan 2006
  • 1ον) Είναι αρκετά καλό!!!! Δοκίμασε το, μην ακους κακές γλώσσες αν δεν δοκιμάσεις από μόνος σου. Αν το κάνεις σύγκριση με άλλες προενισχύσεις λάμπα που θα της πλήρωνες 200 ή 300 ευρώ.. ναι! δεν είναι τόσο καλό. Αλλά για τα λεφτά του είναι απλά φανταστικό!!!

    2ον)
    ....γιατι μου παραμορφωνει λιγο το σημα οταν το χωνω στην καρτα ηχου... (esi esp1010)...
    Άσχετο.. μήπως να χαμήλωνες το volume από την είσοδο της κάρτας σου? (Αν κατάλαβα καλά τι εννοείς με το παραμορφώνει).
  • #5 από morello στις 10 Jan 2006
  • το σημα που εχω θελει di για να το περασω μετα στην καρτα ηχου...φυσικο ειναι πως αμα το χαμηλωσω πολυ δεν θα παραμορφωνει αλλα το σημα χανει πολυ ετσι και το αποτελεσμα ειναι μαπα...
  • #6 από Fteo στις 10 Jan 2006
  • Εγω πηρα προσφατα την Art κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος... Καμια σχεση με αλλες προενισχυσεις που ειχα δοκιμασει ακομα ακριβες (Βεβαια ηταν χωρις λαμπα ::)...). Τεσπα εχει διαφορα χρησιμα καλουδια πανω κ το καλο ειναι οτι εχει κ ετοιμα preset με διαφορους χρωματισμους (π.χ. για ακουστικη, μπασο κλπ) πανω που μπορεις να χρησιμοποιησεις στις ηχογραφισεις σου προεραιτικα, ενω αρκετες απο αυτες εχουν κ προστασια εξοδου (κατι σαν limiter) για να περιοριζει τα peaks. To μονο που με χαλασε ειναι οτι ο δεικτης της δουλευει ελαχιστα σε φυσιολογικη χρηση...

    Edit
    Αν θες μπορω να σου ανεβασω κ samples
  • #7 από morello στις 10 Jan 2006
  • μαλιστα...και γω εχω ακουσει καλα λογια για την αρτ απο αλλους που την εχουν αλλα στο harmony την εχουν θαψει...αυτην θα επερνα αλλα ειδα τωρα το presonus kai με ψηνει αγρια...
  • #8 από morello στις 10 Jan 2006
  • αν μπορουσες να μου ανεβασεις μερικα samples με ηλεκτρικη θα σου ημουν ευγνωμων... :-)
  • #9 από Fteo στις 10 Jan 2006
  • Θα σου γραψω με καθαρα... Δε νομιζω να εχεις προβλημα ε? Distortion χρησιμοποιω ειτε απο καβατζωμενη πεταλιερα ειτε απο Plugins...
  • #10 από morello στις 10 Jan 2006
  • καθαρα ειναι το θεμα οτι εχω και γω πολυ καλα η παραμορφωση με καιει...τεσπα στειλε οτι μπορεις...
  • #11 από Fteo στις 12 Jan 2006
  • Για ακου. Τα εγραψα καπως προχειρα κ δεν επεξεργαστηκα καθολου τον ηχο για να τα ακουσεις οσο το δυνατον πιο original. Η πρωτη φορα σε καθε μερος ειναι χωρις λαμπα ενω η δευτερη ειναι με. Τα distortion μερη ειναι αθλια κ σιχαμερα (τα εγραψα με το guitar rig κ οχι με πεταλιερα γιαυτο ειναι τοσο αθλια) αλλα δεν τα εβγαλα τελικα για να ακουσεις κ βρωμικα μερη. Στα βρωμικα παντως καταλαβαινω πολυ μικρη διαφορα, αλλα στα καθαρα...
  • #12 από morello στις 12 Jan 2006
  • ευχαριστω πολυ φιλε για τον κοπο σου...δεν ηταν και μεγαλη η διαφορα αλλα οσο νανε κανει καλη δουλεια...βεβαια εμενα πιο πολυ σαν di με νοιαζει καθως τον ηχο που θελω τον εχω..
  • #13 από Fteo στις 12 Jan 2006
  • Μην ξεχνας οτι εχει γινει κ συμπιεση σε mp3! Παντως αν την ακουσεις live καμια επαφη μεταξυ λαμπας κ μη...
  • #14 από Devil Driver στις 13 Feb 2006
  • Ψάχνω έναν προενισχυτή μικροφώνου για να αποδώσει όσο καλύτερα γίνεται τον ήχο που λαμβάνει ένα sm57 από μια καμπίνα 4x12. Προαιρετικά compressorας γύρω στα 100-200 ευρώ
  • #15 από Gabriel6th στις 13 Feb 2006
  • Προτίνω Art tube pack. Προενισχυτής και κομπρέσορας. Τον πήρα από e-bay 90 Ευρω σχεδον καινούριο και τον χρησιμοποιώ για να ηχογραφώ κλασσική με ένα B1. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις και σαν DI box.
  • #16 από Marios Demigod στις 03 Nov 2006
  • Παιδες, τι ειναι "phantom power" που εχω δει πχ. σε κονσολες?
  • #17 από freemind στις 03 Nov 2006
  • Καποια μερη του εξοπλισμου ενος ηχοληπτη, θελουν μια μικρη ενισχυση απο ρευμα για να λειτουργησουν. Τετοια ειναι τα πυκνωτικα μικροφωνα και ορισμενα DI boxes ( αν δεν απαιτουν εξωτερικη τροφοδοσια, στην περιπτωση που εχουν και αλλα μπιχλιμπιδια πανω ). Με την ενεργοποιηση του phantom power, η κονσολα δινει μεσω του XLR βυσματος, 48V στο μικροφωνο/DI. Χωρις αυτη την ενισχυση, το πυκνωτικο μικροφωνο ή το DI, απλα δεν δινουν "υπολογισιμο" σημα.
  • #18 από zephyrous στις 25 Feb 2007
  • εγώ λέω να μην δώσεις τόσο λίγα χρήματα για να πάρεις έναν προενισχυτη καθότι είναι βασικός εξοπλiσμός ακόμη και για ένα home studio.Από την μεριά μου έχω να σου προτείνω,αν βέβαια το αντέχει η τσέπη σου,την αγορά ενός Channel one της SPL ( http://www.thomann.de/gr/spl_channel_One_9945.htm ) που τα έχει όλα και συμφέρει  :)
  • #19 από freemind στις 25 Feb 2007
  • Zephyrous νομιζω πως η τιμη του υπερβαινει κατα παρα πολυ εναν ερασιτεχνη μουσικο. Παρολαυτα, η behringer εχει βγαλει το http://www.behringer.com/MIC2200/index.cfm?lang=ENG που με 140Ε περιπου το παιρνεις και εχεις τελειωσει απο DI και MIC pre amplifier..
  • #20 από vangelis στις 25 Feb 2007
  • επισης, πολύ καλά ειναι τα SPL Goldmike...
Σελίδες: