Σελίδες:
  • #26 από Gant στις 15 Apr 2005
  • Boss BR-864
    511€ thomann
  • #27 από freemind στις 15 Apr 2005
  • καλο ηταν ανα ανφερεις σε τι αποθηκευτικο μεσο θα ηθελες να δουλευες..Με σκληρο δισκο? Με zip; Με MD data 4/8 καναλιων; Σε ολα τα μοντελα ο τροπος εργασιας και τιμης εξαρταται απο το αποθηκευτικο μεσο
  • #28 από Arg0 στις 17 Apr 2005
  • Θέλω μια κονσόλα που να έχει τουλάχιστον 4 κανάλια και να μπορεί να γράφει μόνη της.
    Δλδ να κάνω μια πρόβα, να στείνω 4 μικρόφωνα και να την ηχογραφώ.


    Δηλαδη αν καταλαβα καλα θελεις κονσολα που να  γραφει 4 inputs ταυτοχρονα?

    Οποτε εχεις τις εξης επιλογες:

    Κασσετα:
    Korg CR-4 275€ απο Thomann.

    Digital - Hard Disk & CD
    Korg D-1200mkII 888€

    Fostex VF-80 725€





  • #29 από Σιδηρόπουλος στις 17 Apr 2005
  • Κώστα, δεν εχεις κονσόλα? Πάρε μια απτις φτηνές (π.χ Fostex MR8) που εχει την δυνατότητα να ηχογραφήσει ως και 2 κανάλια, και πέρασε τα ουτput της κονσόλας στην digital rec..
  • #30 από Καρχαρίας στις 18 Apr 2005
  • Ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα προτάσεις σας.

    Freemind, είπα στην χειρότερη σε κασσέτα να γράφει. Από εκεί και πέρα ότι υπάρχει σε τιμή μέχρι και 500 ευρώ είναι καλοδεχούνο (σαν πρόταση για να ελενχθεί)

    Σιδηρόπουλε, ας υποθέσουμε ότι δεν έχω τίποτα και θέλω μια καινούργια κονσόλα που να γράφει από μόνη της πρόβες.
  • #31 από vangelis στις 22 Apr 2005
  • Ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα προτάσεις σας.

    Freemind, είπα στην χειρότερη σε κασσέτα να γράφει. Από εκεί και πέρα ότι υπάρχει σε τιμή μέχρι και 500 ευρώ είναι καλοδεχούνο (σαν πρόταση για να ελενχθεί)

    Σιδηρόπουλε, ας υποθέσουμε ότι δεν έχω τίποτα και θέλω μια καινούργια κονσόλα που να γράφει από μόνη της πρόβες.

    Digital Recorder kai se kasseta ?? kapws duskolo auto...theleis na dwsei mexri 500 EUR..?? koita sto ebay kai psaxe gia to BOSS BR-8 isws na sou kanei ...
  • #32 από ibanezz στις 02 Feb 2006
  • Για κοιτάξτε μάγκες και αυτή τη λύση. Έχω ακούσει οτι είναι πάρα πολυ καλή για τα λεφτά της.

    http://www.elina.gr/page.php?lang=gr&type=dynamicshow&content=9864
  • #33 από morello στις 06 Mar 2006
  • λοιπον θελω να μου προτεινεται κανα καλο και φτηνο tape recorder καθως θα πουλησω την καρτα ηχου που χω και θα την βγαλω με αυτο και ενα μικροφωνο...το θελω για να ηχογραφω την μελετη μου στα τυμπανα,να γραφω καμια ιδεα απο την κιθαρα και γενικα προχειρα πραμα ισως να γραψω και τπτ τραγουδια κτλ αλλα δεν θελω καλη ποιοτητα απλα να ακουγονται...το καλοκαρι θα μαζεψω φραγκα και θα παρω και αλλα μικροφωνα και κονσολα κτλ κτλ οποτε θα παω παλι σε καρτα ηχου και pc...εκανα μια μικρη ερευνα και εχω καταλειξει σε αυτο...

    http://www.thomann.de/thoiw2_tascam_414_mkii_prodinfo.html#fpix

    ακουω και αλλες προτασεις..
    ευχαριστω...
  • #34 από morello στις 06 Mar 2006
  • ακομη μπορει να ψηθω και σε κατι digital οπως αυτα τα 2...τι προτεινεται?

    http://www.thomann.de/thoiw2_zoom_mrs4_prodinfo.html

    http://www.thomann.de/thoiw2_toneworks_pxr4_digital_recorder_prodinfo.html
  • #35 από Gabriel6th στις 07 Mar 2006
  • Η γνώμη μου είναι να μην σπαταλήσεις το χρόνο σου με κασέτες. Βολέψου με ότι έχεις και απλά συνέχισε να μαζεύεις φράγκα.
  • #36 από morello στις 07 Mar 2006
  • αναγκαστικα θελω να παρω recorder ειτε με κασσετα ειτε με μνημη για του λογους που ανεφερα αλλα και για εναν αλλο λογο...δεν μπορω να κουβαλαω καθε μερα το pc κατω στο δωματιο που εχω τα ντραμς,κιθαρες κτλ...οποτε τουλαχιστον μεχρι το καλοκαιρι θα εχω κατι φορητο...μετα αφου παρω μηχανηματα παιζει να τσιμπησω και ενα laptop να αντικαταστησει το pc που χω στο δωματιο μου και αυτο που εχω τωρα θα παει κατω...

    ολο και πιο πολυ παντως ψηνομαι για το zoom msr4b...
  • #37 από c0uNt_OrGatH-ParanoidGeorge στις 07 Mar 2006
  • Βασικά σου προτείνω το D4 KORG , αλλά ειναι λιγο πιο ακριβο (300 κατι ευρω) οποτε θεσε κανενα οριο χρηματων.
  • #38 από morello στις 07 Mar 2006
  • ευχαριστω φιλε για την προταση σου αλλα θελω οσο πιο φτηνο γινεται...γυρω στα 200...επειδη οπως ειπα με ενδιαφερει πιο πολυ να ηχογραφω την μελετη μου κ προχειρα πραματα κτλ και δεν θελω κατι καλο...
  • #39 από vagx69 στις 07 Mar 2006
  • Αν είναι έτσι γιατί θέλεις πολυκάναλο? Πάρε ένα κασσετοφωνάκι με ενσωματομένο μικρόφωνο και τέλειωσες. Γιατί να πάρεις κάτι που το καλοκαίρι πιθανόν να σου είναι άχρηστο?
  • #40 από morello στις 07 Mar 2006
  • ναι συμφωνο απλα με το πολυκαναλο αν θελω θα μπορω να γραψω και κανα κομματακι κιθαρα.ντραμς και ισως κ μπασσο με κανα φιλο...αλλα σκεφτομαι πολυ σοβαρα και αυτο που λες ετσι γλυτωνω και το μικροφωνο προς το παρον...εχεις να προτεινεις κατι τετοιο?να εχει ομως οσο το δυνατον καλο ηχο γινεται δλδ να ακουγονται το ντραμς μην ακουω μια βαβουρα...η κιθαρα δεν με νοιαζει πολυ...
  • #41 από morello στις 07 Mar 2006
  • ακομη για μικροφωνο τι θα λεγες να παρω για τα ντραμς?σκεφτομαι ενα σμ57 που δεν θα παει χαμενο θα ναι και για την κιθαρα...πιστευεις θα γινεται δουλεια?με ενα φιλο ηχογραφουσα παλια με ενα μικροφωνο του 1.5 ευρω και ακουγοταν κια η κιθαρα και τα τυμπανα μια χαρα οποτε πιστευω θα γινει δουλεια λογικα και αρκετα καλη...
  • #42 από vagx69 στις 07 Mar 2006
  • Το SM57 είναι δυναμικό. Δεν θα σε βολέψει για τύμπανα. Εκεί θέλεις πυκνωτικό (αν πρόκειται να γράφεις με ένα μικρόφωνο).

    Στην θέση σου θα χτυπούσα ένα Λεχρινγκερ (aka Behringer) να κάνω την δουλειά μου. Τα οποία είναι απίθανα εντωμεταξύ.

    Με 60 γιούβρα
    2 με 70 γιούβρα

    Για κασσετοφωνάκι.... θα έπαιρνα ένα από τους γύφτους στη λαική  :P
  • #43 από morello στις 07 Mar 2006
  • ok φιλε ευχαριστω...ενδιαφερων τα μικροφωνακια...καλα και τα 2 70 ευρω?τι διαολο καραμελες ειναι?  ;D
  • #44 από morello στις 07 Mar 2006
  • #45 από morello στις 07 Mar 2006
  • λοιπον μεχρι στιγμης εχω ψηθει να τσιμπησω μια κονσολα της behringer με 22ch,το zoom msr4b και τα c2 mic...ετσι θα μπορω να γραφω ανετα και αργοτερα θα πρεπει να παρω μονο καλα mic για να με κομπλε...το zoom θα μου μεινει και ξαναπαιρνω μια καρτα ηχου αν θελω κατι καλυτερο...απλα ειναι λιγο μπελας να κουβαλαω το pc συνεχεια και εφοσον δεν θελω πολυ καλη ποιοτητα μεχρι τωρα θα με καλυμμενος με το zoom...βεβαια δεν θα παρω ενα πιατινι για την κονσολα αλλα δεν πειραζει μπορει να παριμενει αυτο...
  • #46 από c0uNt_OrGatH-ParanoidGeorge στις 07 Mar 2006
  • Εγω θα σου προτεινα να περασεις τα ή το μικροφωνο στην κονσολα και απο εκει να ηχογραφεις κατ΄ευθειαν η σε υπολογιστη ειτε σε μηχάνημα
  • #47 από morello στις 07 Mar 2006
  • αυτο θα κανω απλα δεν θελω να ηχογραφω σε pc αλλα σε καποιο αλλο μηχανημα για πολλους λογους προς το παρον...μετα το καλοκαιρι θα τσιμπησω παλι καλη καρτα ηχου (την πουλησα αυτη που χα) και θα κανω δουλεια με το pc...οποτε θελω ενα φορητο recorder τωρα μεχρι 200-250...
  • #48 από morello στις 08 Mar 2006
  • μεχρι τωρα ειμαι αναμεσα σε zoom msr4b k fostex mr-8...kai τα 2 φαινονται πολυ καλα...
  • #49 από morello στις 11 Mar 2006
  • τελικα κατεληξα και εδω θα παρω ενα Minidisc recorder της sony mz-rh710...κατι αποριες που χα με τον ηχο τις ελυσα γραφει σε 24bit 44.1khz...θα το συνδεω με την κονσολα και θα με μια χαρα πιστευω...
  • #50 από Dr Wolf στις 15 Mar 2006
  • Γιατί δεν σκέφτεσαι και την λύση του mp3 player με ενσωματωμένο μικρόφωνο ?

    Αρκετά φθηνή λύση, κυκλοφορούν πάρα πολλά τελευταία και έχει την maximum (πιστεύω) χρησιμότητα για το μέλλον αφού μπορείς να ακούς και τή μουσικούλα σου (δικιά σου ή όχι) και στην εκδρομή  :)

    Επίσης το mini disc player έχει ξεπεραστεί προ πολλού, για όταν βγήκε ήταν Θεϊκό αλλά πλέον... πάει...
Σελίδες: