Αποστολέας Θέμα: Συσκευες εξωτερικες ηχογραφησης ( ψηφιακες/αναλογικες )  (Αναγνώστηκε 52082 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
τωρα αλλη φαση να εισαι λιωμα στο κρεβάτι και να γραφεις ο,τι ναναι και αλλο να ανοιγεις pc, να βαζεις το ενα να βαζεις το αλλο τουτο κεινο.
ειναι και πιο ρομαντικό αλλωστε.. :D :D
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
υπαρχουν φθηνα mp3 players που εχουν ενσωματωμενο μικροφωνακι... τα εχει και στο πλαισιο... transcend νομιζω. ηχογραφεις ευκολα και απλα αλλα με καποιες θυσιες στην ποιοτητα ηχου

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Aν ψάχνεις για κάτι φθηνό και με κασσέτα και είσαι Αθήνα, θα μπορούσες να περάσεις από το Vibrato (Τοσίτσα 22). Έχει μεταχειρισμένα πολυκάναλα και το μάτι μου είχε πάρει ένα Fostex 4-κάναλο τελευταία φορά που πέρασα.

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος νικος κωτ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με ηχογραφηση στο σπιτι?
σκεφτομουν να παρω ενα mini disk, το οποιο εχω δοκιμασει και ο ηχος ειναι ικανοποιητικος ή ενα σκληρο που να κανει αυτη τη δουλεια.Αυτη τη στιγμη δεν εχω υπολογιστη σπιτι αλλα θα αποκτησω συντομα.
ο λογος που το χρειαζομαι ειναι για να μπορω να το μεταφερω στις προβες,γι αυτο και δεν κοιταω ακομα για κατι πιο ολοκληρωμενο(κονσολα κτλ). παιδια ποια ειναι η πιο οικονομικη λυση?και αν ξερετε καποιο συγκεκριμενο μοντελο σκληρου ή mini disk δοκιμασμενο για αυτη τη δουλεια.
το mini disk συνδεεται με τον υπολογιστη?και αν ναι,πως?αναλογικα?
μηπως ειναι καλυτερο να παρω ενα σκληρο,για την πιο ευκολη μεταφορα δεδομενων στο pc?

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1241
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
τι θέλεις να ηχογραφήσεις ?? Κιθάρες ?? κάτι άλλο ?? παραγωγή με περισσότερα όργανα, η μόνο να κρατάς ιδέες ??
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος JohnRageOn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ οτι καταλαβαίνω ένα τετρακάναλο με σκληρό δίσκο θές.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Μία λύση θα ήταν ο υπολογιστής σου να είναι φορητός, οπότε με μια κάρτα firewire (εξωτερική φυσικά) έχεις λύσει όλα σου τα προβλήματα. Το κόστος όμως είναι σημαντικό...

Εναλλακτικά εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάποια "τετρακάναλα" με ενσωματωμένο δίσκο. Τέτοια μοντέλα κυκλοφορουν από την Tascam, τη Boss, την Fostex και άλλες μεγάλες εταιρείες και με κόστος μέχρι 500 ευρώ το πολύ, παίρνεις κάτι που είναι:

1) Πολύ αξιόπιστο
2) Φορητό
3) Με ποιότητα ηχογράφησης επιπέδου CD
4) Με δυνατότητα για 2 ή 4 κανάλια ταυτόχρονα (συνήθως πολύ περισσότερα συνολικά)
5) Με ενσωματωμένους προενισχυτές για μικρόφωνα, και (σε κάποια) ενσωματωμένα εφφέ
6) Με δυνατότητα να μεταφέρεις τα tracks στον υπολογιστή σου για περαιτέρω επεξεργασία

Κατά τη γνώμη μου κακώς κάποιοι "σνομπάρουν" τέτοια εργαλεία. Ένα παράδειγμα: Προσωπικά θα δίσταζα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να κάνω live ηχογράφηση με υπολογιστή και πρόγραμμα. Πολύ απλά, δεν εμπιστεύομαι την αξιοπιστία τους σε τέτοιες συνθήκες (εκτός αν έχεις backup, δυο-τρία άτομα να το νταντεύουν, κλπ). Με ένα recorder όμως κάνεις τη δουλειά, πολύ αξιοπρεπώς.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Σωστές οι προτάσεις των προλαλήσαντων και ακόμα πιο σωστή η ερώτηση του Bαγγέλη.

Δύο σημαντικά πράγματα που πρέπει να μας πείς είναι να πρώτα το πόσα λεφτά σκέφτεσαι να διαθέσεις και για τι χρήση το θές το μηχάνημα.

Πάντως το minidisk δεν θα στο πρότεινα. Είναι μια τεχνολογία που έχει ουσιαστικά πεθάνει και τώρα πια που υπάρχουν καλής ποιότητας εγγραφείς που μετατρέπουν και την ηχογράφηση σε MP3 on the spot δε λέει να τα αγνοήσεις.

 
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2535
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
...τώρα πια που υπάρχουν καλής ποιότητας εγγραφείς που μετατρέπουν και την ηχογράφηση σε MP3 on the spot δε λέει να τα αγνοήσεις.
Για δώσε κανα παράδειγμα... ::)

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
...τώρα πια που υπάρχουν καλής ποιότητας εγγραφείς που μετατρέπουν και την ηχογράφηση σε MP3 on the spot δε λέει να τα αγνοήσεις.

Για δώσε κανα παράδειγμα... ::)


Zoom H-4 στα 288€ και Boss Micro BR στα 199€
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Tascam......

Τι μου θυμήσατε τώρα.. Είχα ένα τετρακάναλο Tascam που έγραφε σε κασσέτα  :D με το οποίο είχα ηχογραφίσει αρκετά ντούετα κλασικής κιθάρας.. Κάπου χωμένο στο υπόγειο θα είναι αλλά η κασσέτα με το La vita breve του DeFalla εξαφανίστηκε μυστηριωδώς (μαζί και οι αναμνήσεις της)..

Έχω καιρό να ασχοληθώ με την ηχογράφηση και σκέφτομαι να ξαναρχίσω.. Την τελεύταία φορά που είχα κάνει μια απόπειρα ήταν με το Cool Edit.. Μάλλον έχω χάσει πολλά επεισόδια.. Ως εκ τούτου, ήθελα να ρωτήσω τι περισσότερο μπορεί να προσφέρει ένα τετρακάναλο με σκληρό δίσκο σε σχέση με ένα software που κάνει μίξη καναλιών.. Φαντάζομαι ότι και με τα δύο ηχογραφείς τα κανάλια χωριστά και έπειτα τα μιξάρεις στο PC.. Επομένως γιατί κάποιος να δώσει € 200 για τα προϊόντα που προτείνει ο ArgO, ενώ μπορεί να κάνει τη δουλειά του με ένα shure, ένα software και με μια καλή κάρτα ήχου; Επειδή η απάντηση φυσικά δεν είναι τόσο προφανής, θα ήθελα όσοι θέλουν αν μπορούν να πουν την γνώμη τους.. Θα το εκτιμούσα πολύ ;)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2535
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επομένως γιατί κάποιος να δώσει € 200 για τα προϊόντα που προτείνει ο ArgO, ενώ μπορεί να κάνει τη δουλειά του με ένα shure, ένα software και με μια καλή κάρτα ήχου;
Γιατί αυτό που προτείνει ο Arg0 είναι 3 σε 1!! Και φορητό!! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/10/07, 20:50 από gers »

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχω καιρό να ασχοληθώ με την ηχογράφηση και σκέφτομαι να ξαναρχίσω.. Την τελεύταία φορά που είχα κάνει μια απόπειρα ήταν με το Cool Edit.. Μάλλον έχω χάσει πολλά επεισόδια.. Ως εκ τούτου, ήθελα να ρωτήσω τι περισσότερο μπορεί να προσφέρει ένα τετρακάναλο με σκληρό δίσκο σε σχέση με ένα software που κάνει μίξη καναλιών.. Φαντάζομαι ότι και με τα δύο ηχογραφείς τα κανάλια χωριστά και έπειτα τα μιξάρεις στο PC.. Επομένως γιατί κάποιος να δώσει € 200 για τα προϊόντα που προτείνει ο ArgO, ενώ μπορεί να κάνει τη δουλειά του με ένα shure, ένα software και με μια καλή κάρτα ήχου; Επειδή η απάντηση φυσικά δεν είναι τόσο προφανής, θα ήθελα όσοι θέλουν αν μπορούν να πουν την γνώμη τους.. Θα το εκτιμούσα πολύ ;)

Αρχηγέ μου, μήπως ξεχνάς ότι το software... θα το αγοράσεις;) ;D ;D Αλλά ακόμα και αν αφαιρέσουμε αυτό το έξοδο (υπάρχει εξάλλου πολύ καλό freeware ή πολύ φτηνό software), θα πρέπει να κάτσεις να το μάθεις ενώ το φορητό recorder είναι plug and go.  ;)

Εξάλλου, τη μίξη μπορείς να την κάνεις μια χαρά και στο recorder, κάποια έχουν και ενσωματωμένα εφφέ. Ωστόσο τα δύο κατά τη γνώμη μου δεν είναι πλέον ανταγωνιστικά. Το recorder είναι ό,τι πρέπει για ηχογραφήσεις live, ειδικά για μικρά σχήματα, για να γράψεις ένα demo από την πρόβα πολύ εύκολα, για να καταγράφεις τις ιδέες σου ακόμα και "στο δρόμο"... Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και συμπληρωματικά, σαφώς, μιας λύσης με υπολογιστή και DAW. Και υπάρχουν για όλα τα γούστα, απαιτήσεις και βαλάντια: από μικρά "τσέπης" των 200 ευρώ, μέχρι κάποια επαγγελματικά που δεν θέλεις να ξέρεις πόσο έχουν!  :P ;D
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Αρχηγέ μου, μήπως ξεχνάς ότι το software... θα το αγοράσεις;) ;D ;D
Common Cunning Linguist με τσάκωσες ::) ::) ::)

Παρόλα αυτά, απ'ότι καταλαβαίνω, αφού και με το recorder μπορείς να μιξάρεις κανάλια, το τελευταίο μπορεί να αντικαταστήσει το software.. Απλά δεν μου είναι εύκολο να φανταστώ να "κοβεις/ράβεις" κυματομορφές σε μία οθόνη LCD και χωρίς ποντίκι.. Βέβαια όλα είναι θέμα συνήθειας, δεν αντιλέγω..

Παίρνοντας όλα αυτά τα δεδομένα, τι θα προτείνατε σε κάποιον που ενδιαφέρεται να μιξάρει drums από guitar pro με κιθάρα, μπάσο και πλήκτρα (τα τρία τελευταία με φυσικά όργανα) και δεν θέλει να δαπανήσει πάνω από €400-500; Σημαντικοί παράμετροι: α) είμαι λάτρης του dynamic mic και δεν θέλω να συμβιβαστώ σε αυτό τον τομέα (το μικρόφωνο του recorder-μίκτη θα ήθελα να έχει καλά χαρακτηριστικά, β) να είναι εύκολο στην χρήση, γ) να το συνδέω με PC αν θέλω να κάνω μικροεπεμβάσεις στον κομμάτι μου, δ) να είναι σχετικά portable (<5Kg)..

Υ.Γ.: Αν ζητάω πολλά παρακαλώ μην με κράξετε, απλά αγνοήστε την ερώτηση ;D ;D

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και συμπληρωματικά, σαφώς, μιας λύσης με υπολογιστή και DAW. Και υπάρχουν για όλα τα γούστα, απαιτήσεις και βαλάντια: από μικρά "τσέπης" των 200 ευρώ, μέχρι κάποια επαγγελματικά που δεν θέλεις να ξέρεις πόσο έχουν!  :P ;D

Ακούγεται ενδιαφέρον.. Τι είναι όμως ακριβώς το DAW εκτός από γνωστό νοσοκομείο; ::)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2535
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παρόλα αυτά, απ'ότι καταλαβαίνω, αφού και με το recorder μπορείς να μιξάρεις κανάλια, το τελευταίο μπορεί να αντικαταστήσει το software.. Απλά δεν μου είναι εύκολο να φανταστώ να "κοβεις/ράβεις" κυματομορφές σε μία οθόνη LCD και χωρίς ποντίκι.. Βέβαια όλα είναι θέμα συνήθειας, δεν αντιλέγω..
Για μισό...
Μη μου πείτε ότι οι συσκευές σαν αυτές που πρότεινε ο Arg0 δε συνδέονται με Η/Υ!!! :o :-\ :o :-X

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Παρόλα αυτά, απ'ότι καταλαβαίνω, αφού και με το recorder μπορείς να μιξάρεις κανάλια, το τελευταίο μπορεί να αντικαταστήσει το software.. Απλά δεν μου είναι εύκολο να φανταστώ να "κοβεις/ράβεις" κυματομορφές σε μία οθόνη LCD και χωρίς ποντίκι.. Βέβαια όλα είναι θέμα συνήθειας, δεν αντιλέγω..
Για μισό...
Μη μου πείτε ότι οι συσκευές σαν αυτές που πρότεινε ο Arg0 δε συνδέονται με Η/Υ!!! :o :-\ :o :-X

Η καρδιά σου μπορεί να πάει στην θέση της Gers :D.. Τουλάχιστον το πρώτο που κοίταξα (Βoss H4) το αναφέρει σε ένα bullet point στα 2/3 της σελίδας (μάλιστα πωλείται μαζί και με το Cubase -- μ'αρέσει που ήθελαν με αυτό το recorder να κάνουν τη ζωή του μουσικού πιο εύκολη :)).. Απλά η αναφορά μου περί LCD και ποντικιού απευθυνόταν προς το σχόλιο του CCL :
Εξάλλου, τη μίξη μπορείς να την κάνεις μια χαρά και στο recorder, κάποια έχουν και ενσωματωμένα εφφέ.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2535
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φιου...(ανακούφιση! ;D :P)...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Τι μου θυμήσατε τώρα.. Είχα ένα τετρακάναλο Tascam που έγραφε σε κασσέτα  :D με το οποίο είχα ηχογραφίσει αρκετά ντούετα κλασικής κιθάρας...

Αααχχ... Tascam... Κι εγώ στην Αγγλία είχα ηχογραφήσει ένα demo με Tascam κι ακόμα θυμάμαι την διαδικασία. Πολύ απλό μηχάνημα αλλά κι αυτό ήταν η ομορφιά του...  :)

Παίρνοντας όλα αυτά τα δεδομένα, τι θα προτείνατε σε κάποιον που ενδιαφέρεται να μιξάρει drums από guitar pro με κιθάρα, μπάσο και πλήκτρα (τα τρία τελευταία με φυσικά όργανα) και δεν θέλει να δαπανήσει πάνω από €400-500; Σημαντικοί παράμετροι: α) είμαι λάτρης του dynamic mic και δεν θέλω να συμβιβαστώ σε αυτό τον τομέα (το μικρόφωνο του recorder-μίκτη θα ήθελα να έχει καλά χαρακτηριστικά, β) να είναι εύκολο στην χρήση, γ) να το συνδέω με PC αν θέλω να κάνω μικροεπεμβάσεις στον κομμάτι μου, δ) να είναι σχετικά portable (<5Kg)..

Χμμ... Βασικά θέλεις απλό recorder ή κονσόλα με recording?

Αν μιλάμε για απλό recorder το Ζοom που προανέφερα σου κάνει, αφού πέρα από τα δικά του mics (για το οποίο δεν έχω άποψη) έχει και 2 XLR-1/4" inputs για να συνδέσεις είτε το δυναμικό σου μικρόφωνο είτε απευθείας κιθάρα ή μπάσο αλλά και line level όργανα, όπως πλήκτρα.

Όμως το να περάσεις τύμπανα γραμμένα με guitar pro σημαίνει οτι πρέπει να τα έχεις κάνει audio και επίσης καταλαβαίνεις οτι θα σου φάει ένα κανάλι στον recorder. Επίσης να ξέρεις οτι τέτοιου είδους recorder δεν έχουν παραπάνω από δύο ταυτόχρονα input, κοινώς δεν μπορείς να κάνεις live ηχογραφήσεις με παραπάνω από δύο πηγές.

Για μισό...
Μη μου πείτε ότι οι συσκευές σαν αυτές που πρότεινε ο Arg0 δε συνδέονται με Η/Υ!!! :o :-\ :o :-X

Don't worry, και τα δύο που ανέφερα συνδέονται με Η/Υμέσω USB.  ;D
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1241
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
epeidi taxideuo polu agorasa to zoom h4 gia na kratai tis idees mou, alla kai na kano kai kapoies hxografhseis diaforon hxon pou tha xreiasto gia ta tragoudia mou...einai ena oraio mhxanhmataki, prokeita gia mia kalh agora...pera apo auto, kano kai pro paragoges ths proparagoghw pano se auto, panta otan eimai se taxidia...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παίρνοντας όλα αυτά τα δεδομένα, τι θα προτείνατε σε κάποιον που ενδιαφέρεται να μιξάρει drums από guitar pro με κιθάρα, μπάσο και πλήκτρα (τα τρία τελευταία με φυσικά όργανα) και δεν θέλει να δαπανήσει πάνω από €400-500; Σημαντικοί παράμετροι: α) είμαι λάτρης του dynamic mic και δεν θέλω να συμβιβαστώ σε αυτό τον τομέα (το μικρόφωνο του recorder-μίκτη θα ήθελα να έχει καλά χαρακτηριστικά, β) να είναι εύκολο στην χρήση, γ) να το συνδέω με PC αν θέλω να κάνω μικροεπεμβάσεις στον κομμάτι μου, δ) να είναι σχετικά portable (<5Kg)..


DAW : Digital Audio Workstation

Κάτσε τώρα να σε κάνω μάγκα, γι'αυτό που ζητάς:

http://www.fostexinternational.com/docs/music_products/mr8hd.shtml

Είναι το μόνο στην κατηγορία του που επιτρέπει την ηχογράφηση 4 καναλιών ταυτόχρονα και μάλιστα οδηγεί και πυκνωτικά μικρόφωνα. Εννοείται ότι επιτρέπει επικοινωνία με υπολογιστή. Στο γνωστό μαγαζί, έχει 400 ευρώ, ή 500 με ενσωματωμένο CD burner, αλλά δεν το χρειάζεσαι αυτό. Θα το βρεις και φτηνότερα αν ψάξεις.

Μεγειά!!  ;D ;D
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
@ ArgO:

Μάλλον θέλω κάτι σε recorder.. H κονσόλα φαίνεται να ξεπερνά κατά πολύ τις ανάγκες μου.. Btw, έμαθα ότι έκανες φοβερή δουλειά στο 2o festival του kithara.gr στον τομέα του ήχου :)

@ The Common Cunning Linguist

Το μηχάνημα που προτείνεις φαίνεται πολύ ψαρωτικό:D :D.. Επίσης φαίνεται και ιδιαίτερα απλό.. Το μόνο "μειονέκτημα" του είναι ότι προσφέρει δυνατότητες τις οποίες εγώ δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω (εφφέ κιθάρας για παράδειγμα) οπότε στην ουσία θα μπορούσα να βρω ένα προϊόν με λιγότερες δυνατότητες και ίσως υψηλότερο sampling rate (γνωρίζω ότι τα 44KHz είναι επιπέδου cd αλλά μήπως με υψηλότερο s.r. πετυχαίνεις καλύτερα αποτελέσματα; ).. Συμπερασματικά αυτό που θα ήθελα είναι ένας πατροπαράδοτος μίκτης/recorder χωρίς πολλούς "εξωραϊσμούς" :D

Πάντως σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας.. Με βάλατε στο σωστό δρόμο...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το μηχάνημα που προτείνεις φαίνεται πολύ ψαρωτικό:D :D.. Επίσης φαίνεται και ιδιαίτερα απλό.. Το μόνο "μειονέκτημα" του είναι ότι προσφέρει δυνατότητες τις οποίες εγώ δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω (εφφέ κιθάρας για παράδειγμα) οπότε στην ουσία θα μπορούσα να βρω ένα προϊόν με λιγότερες δυνατότητες και ίσως υψηλότερο sampling rate (γνωρίζω ότι τα 44KHz είναι επιπέδου cd αλλά μήπως με υψηλότερο s.r. πετυχαίνεις καλύτερα αποτελέσματα; ).. Συμπερασματικά αυτό που θα ήθελα είναι ένας πατροπαράδοτος μίκτης/recorder χωρίς πολλούς "εξωραϊσμούς" :D

Δεν θυμάμαι αν κάποιο recorder προσφέρει υψηλότερες συχνότητες δειγματοληψίας. Για τη χρήση που προορίζεται πάντως, μάλλον δεν είναι απαραίτητο.

Υπάρχουν και κάποια λίγο φτηνότερα και απλούστερα (πάντα με σκληρό δίσκο, π.χ. Τάσκαμ) αλλά αν το πρόβλημα είναι μόνο στα "παραπάνω" που έχει, τότε απλα... δεν τα χρησιμοποιείς.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
@ ArgO:

Μάλλον θέλω κάτι σε recorder.. H κονσόλα φαίνεται να ξεπερνά κατά πολύ τις ανάγκες μου.. Btw, έμαθα ότι έκανες φοβερή δουλειά στο 2o festival του kithara.gr στον τομέα του ήχου :)


Ευχαριστώ πολύ αλλά τα εύσημα ανήκουν στον Freemind και τον digipan που έκαναν την ηχοληψία. Εγώ την οργάνωση είχα αναλάβει.

Όταν έλεγα κονσόλα εννοούσα κάτι σαν κι αυτό που πρότεινε ο Common Cunning Linguist.

... θα μπορούσα να βρω ένα προϊόν με λιγότερες δυνατότητες και ίσως υψηλότερο sampling rate (γνωρίζω ότι τα 44KHz είναι επιπέδου cd αλλά μήπως με υψηλότερο s.r. πετυχαίνεις καλύτερα αποτελέσματα; ).. Συμπερασματικά αυτό που θα ήθελα είναι ένας πατροπαράδοτος μίκτης/recorder χωρίς πολλούς "εξωραϊσμούς" :D


Κατ' αρχάς ψηφιακό recorder/μίκτη χωρίς φρου-φρου και αρώματα δύσκολα θα βρείς. Είναι σα να ψάχνεις για πεταλιέρα χωρίς εξομοίωσεις... Όμως υπάρχει λύση και λέγεται Tascam DP-01 (245€ από τον Thomann). Πρόσεξε όχι το DP-01FX γιατί περιέχει εφε και όχι το DP-01FX/CD εκτός αν θες ενσωματομένο CD burner. Το μείον του DP-01 σε σχέση με το MR-8 HD που προτείνει ο Common είναι το γεγονός οτι το Tascam γράφει μόνο μέχρι 2 κανάλια ταυτόχρονα ενώ το Fostex τέσσερα. Αλλά είναι και 150€ φθηνότερο.

Anyway, it's up to you now...

Κάτσε τώρα να σε κάνω μάγκα, γι'αυτό που ζητάς:

http://www.fostexinternational.com/docs/music_products/mr8hd.shtml


To πιστεύεις οτι σήμερα το πρωί που κοίταζα το θέμα πριν φύγω για δουλειά ήμουν έτοιμος να το προτείνω? Great minds think alike, eh?  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
@ ArgO:

Μάλλον θέλω κάτι σε recorder.. H κονσόλα φαίνεται να ξεπερνά κατά πολύ τις ανάγκες μου.. Btw, έμαθα ότι έκανες φοβερή δουλειά στο 2o festival του kithara.gr στον τομέα του ήχου :)

Ευχαριστώ πολύ αλλά τα εύσημα ανήκουν στους Freemind και τον digipan που έκαναν την ηχοληψία. Εγώ την οργάνωση είχα αναλάβει.
Συγνώμη αλλά έπεσα θύμα παραπληροφόρησης ::).. Επειδή πρέπει να δίνουμε τo credit where credit's due, συγχαρητήρια στους freemind και digipan..

Όσον αφορά το Tascam, καταρχάς η πρώτη εντύπωση που σου αφήνει είναι ότι πρόκειται για ένα πολύ κομψό και όμορφο μηχάνημα.. Δεύτερον η τιμή του είναι αρκετά ενδιαφέρουσα αλλά μετά από δεύτερη σκέψη νομίζω ότι αξίζει να δώσεις € 150 παραπάνω για το Fostex του Common Cunning Linguist έτσι ώστε να έχεις ταυτόχρονη εγγραφή 4 καναλιών.. Ίσως να μην την χρησιμοποιήσεις ποτέ, ίσως πάλι και όχι..

Απ'ότι κοίταξα στο Bon Studio (παραθέτεται σαν επίσημος distributor της Fostex στην ιστοσελίδα της τελευταίας), η τιμή του είναι στα € 515 και ρωτάω.. Γιατί εγώ να δώσω € 115 παραπάνω στο συγκεκριμένο κατάστημα (Thomann : € 399).. Εντάξει, να πληρώσω κάτι παραπάνω διότι θα το πάρω ετοιμοπαράδοτο και αν χρειαστεί επισκευή δεν θα τρέχω με UPS και Γερμανίες.. Αλλά να πληρώνεις καπέλο κοντά στο 30% ή να το θέσω αλλιώς, λίγο πάνω από το 1/4 της αξίας του προϊόντος, δεν νομίζω ότι είναι εύλογο και λογικό.. Ούτε νομίζω ότι οι μισθοί μας είναι 25% πάνω από τους μισθούς των Γερμανών.. Μεγάλη ιστορία βέβαια αυτό, αλλά δόθηκε η ευκαιρία...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Όσον αφορά το Tascam, καταρχάς η πρώτη εντύπωση που σου αφήνει είναι ότι πρόκειται για ένα πολύ κομψό και όμορφο μηχάνημα.. Δεύτερον η τιμή του είναι αρκετά ενδιαφέρουσα αλλά μετά από δεύτερη σκέψη νομίζω ότι αξίζει να δώσεις € 150 παραπάνω για το Fostex του Common Cunning Linguist έτσι ώστε να έχεις ταυτόχρονη εγγραφή 4 καναλιών.. Ίσως να μην την χρησιμοποιήσεις ποτέ, ίσως πάλι και όχι..

Εννοείται οτι καλύτερα να έχεις περισσότερα γιατί μπορεί στο μέλλον να σου χρειαστούν. Ειδικά στο θέμα των καναλιών θα μπορείς να κάνεις και μια live ηχογράφηση με όλα τα όργανα που έχεις τώρα στην διάθεση σου (κιθάρα, μπάσο, πλήκτρα και φωνή).

Συγνώμη αλλά έπεσα θύμα παραπληροφόρησης ::).. Επειδή πρέπει να δίνουμε τo credit where credit's due, συγχαρητήρια στους freemind και digipan..

Έτσι... :) Να ευχαριστήσω κι εγώ την πηγή της παραπληροφόρησης ομως... ;D Πάντως το οτι άκουσες καλά λόγια για το φεστιβάλ με χαροποιεί. Αυτή είναι και η "ανταμοιβή" μου...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/03, 03:51
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
6 Απαντήσεις
2933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/06, 09:14
από Mana Sama
366 Απαντήσεις
130910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/12, 17:26
από Jezus
4 Απαντήσεις
8242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/08, 18:27
από Crossroad
10 Απαντήσεις
7528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 10:34
από Harrucci
9 Απαντήσεις
4976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/08, 15:41
από Nicos_metal
5 Απαντήσεις
3233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/08, 16:04
από groovymood
0 Απαντήσεις
2185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/09, 23:13
από Angellust17
2 Απαντήσεις
2675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/09, 13:58
από zeromancer
1 Απαντήσεις
2304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/12, 20:20
από guitalele