Ψηφοφορία

Στηρίζουμε?

Ναι
Όχι
Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

Αποστολέας Θέμα: Παρελάσεις  (Αναγνώστηκε 48558 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #50 στις: 31/10/09, 12:10 »
"Και μια πιο χύμα σατιρική προσέγγιση, που προκάλεσε τις αντιδράσεις πολλών κύκλων:"

http://www.protagon.gr/default.aspx?tabid=361&videoid=1778


σατιρική προσέγγιση ? χμμμ.....


Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #51 στις: 31/10/09, 18:12 »
Ποιο ειναι το μηνυμα που στελνουν οι παρελασεις και δεν μπορει να δωσει μια αλλους ειδους εκδηλωση εξω απο εθνικιστικα πατριωτικα πλαισια?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #52 στις: 31/10/09, 18:42 »
Ποιο ειναι το μηνυμα που στελνουν οι παρελασεις και δεν μπορει να δωσει μια αλλους ειδους εκδηλωση εξω απο εθνικιστικα πατριωτικα πλαισια?
Το αναλύεις λίγο γιατί δεν το έπιασα?

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #53 στις: 31/10/09, 19:38 »
Ποιο ειναι το μηνυμα που στελνουν οι παρελασεις και δεν μπορει να δωσει μια αλλους ειδους εκδηλωση εξω απο εθνικιστικα πατριωτικα πλαισια?

Τα εθνικιστικά πατριωτικά πλαίσια πως τα ορίζεις κ που τα τοποθετείς? Είναι ο πατριωτισμός οπως τον καταλαβαίνεις σαν φαινόμενο επιζήμιο για τους Ελληνες? Για ποιό λόγο το πιστεύεις αυτό?
Εγω θα συμφωνήσω οτι η παρέλαση είναι μια ακραία ισως εκδήλωση πατριωτισμού που αν και στυλιστικά επιθετική (τανκς στο δρόμο,στρατιώτες,οπλα κτλπ) στηρίζεται απο την πλειοψηφία των Ελληνων (και αυτό ειναι γεγονός).Γιατί πιστεύεις οτι γίνεται αυτό?

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #54 στις: 31/10/09, 20:11 »

στηρίζεται απο την πλειοψηφία των Ελληνων (και αυτό ειναι γεγονός).Γιατί πιστεύεις οτι γίνεται αυτό?
Γιατί υπάρχει έλλειψη στοιχειώδους ιστορικής γνώσης.Θα το αναλύσω περισσότερο αύριο γιατί τώρα είμαι στην δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #55 στις: 31/10/09, 20:21 »
Ποιο ειναι το μηνυμα που στελνουν οι παρελασεις και δεν μπορει να δωσει μια αλλους ειδους εκδηλωση εξω απο εθνικιστικα πατριωτικα πλαισια?

Τα εθνικιστικά πατριωτικά πλαίσια πως τα ορίζεις κ που τα τοποθετείς? Είναι ο πατριωτισμός οπως τον καταλαβαίνεις σαν φαινόμενο επιζήμιο για τους Ελληνες? Για ποιό λόγο το πιστεύεις αυτό?
Εγω θα συμφωνήσω οτι η παρέλαση είναι μια ακραία ισως εκδήλωση πατριωτισμού που αν και στυλιστικά επιθετική (τανκς στο δρόμο,στρατιώτες,οπλα κτλπ) στηρίζεται απο την πλειοψηφία των Ελληνων (και αυτό ειναι γεγονός).Γιατί πιστεύεις οτι γίνεται αυτό?

Μου αρέσει όταν κάτι βαφτίζεται σαν γεγονός έτσι γιατί μας γκαβλώνει  ::)
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #56 στις: 31/10/09, 21:02 »
Έχω μπροστά μου δύο τηγανητά αυγά και λίγη ντοματοσαλάτα...Αυτό το φαγητό μου θυμίζει μεσημέρια καλοκαιριού, διακοπές κάτω από τον πλάτανο στο χωριό μου που η μάνα μου τα'φτιαχνε έτσι στα γρήγορα να κολατσίσουμε. Δροσιά λοιπόν κάτω από το πλάτανο, αυγουλάκια ολόφρεσκα, καλή παρέα, εξοχή και ατέλειωτο παιχνίδι και ευχαρίστηση...
Έρχεται τώρα κάποιος και με βλέπει και μου λέει " Καλά είσαι τρελός; Δεν έχεις ακούσει για τη γρίπη των πουλερικών; Οι ντομάτες είναι μεταλλαγμένες κι εσύ θα τις φας; "
Το μήνυμα λοιπόν των τηγανητών αυγών με τη ντοματοσαλάτα είναι οι μνήμες που φέρνει αυτό το φαγητό. Τρώγοντάς το δεν ξεχνάω, ότι κάποτε ήμουν πιτσιρίκος , οι γονείς μου ήταν νέοι, το χωριό ήταν πανέμορφο και οι διακοπές μου 3 μήνες!!! . Αυτά που μου λέει ο τύπος μπορεί να είναι κι έτσι, αλλά τι σχέση έχουνε με το μήνυμα; Αυτό που ίσως πρέπει να φροντίσω είναι τα αυγουλάκια να είναι "απύρετα" και οι ντοματούλες βιολογικές. Όχι να καταργήσω τα αυγά και τη ντοματοσαλάτα από τη διατροφή μου...

Υ.Γ  "Ο ΝΟΩΝ ΝΟΗΤΩ"
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #57 στις: 31/10/09, 22:13 »
Έχω μπροστά μου δύο τηγανητά αυγά και λίγη ντοματοσαλάτα...Αυτό το φαγητό μου θυμίζει μεσημέρια καλοκαιριού, διακοπές κάτω από τον πλάτανο στο χωριό μου που η μάνα μου τα'φτιαχνε έτσι στα γρήγορα να κολατσίσουμε. Δροσιά λοιπόν κάτω από το πλάτανο, αυγουλάκια ολόφρεσκα, καλή παρέα, εξοχή και ατέλειωτο παιχνίδι και ευχαρίστηση...
Έρχεται τώρα κάποιος και με βλέπει και μου λέει " Καλά είσαι τρελός; Δεν έχεις ακούσει για τη γρίπη των πουλερικών; Οι ντομάτες είναι μεταλλαγμένες κι εσύ θα τις φας; "
Το μήνυμα λοιπόν των τηγανητών αυγών με τη ντοματοσαλάτα είναι οι μνήμες που φέρνει αυτό το φαγητό. Τρώγοντάς το δεν ξεχνάω, ότι κάποτε ήμουν πιτσιρίκος , οι γονείς μου ήταν νέοι, το χωριό ήταν πανέμορφο και οι διακοπές μου 3 μήνες!!! . Αυτά που μου λέει ο τύπος μπορεί να είναι κι έτσι, αλλά τι σχέση έχουνε με το μήνυμα; Αυτό που ίσως πρέπει να φροντίσω είναι τα αυγουλάκια να είναι "απύρετα" και οι ντοματούλες βιολογικές. Όχι να καταργήσω τα αυγά και τη ντοματοσαλάτα από τη διατροφή μου...

Υ.Γ  "Ο ΝΟΩΝ ΝΟΗΤΩ"

πλακα πλακα μου ανοιξες την ορεξη :P
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #58 στις: 31/10/09, 22:38 »
Μ'αρεσει που συνεχιζουμε να αμφιβαλουμε για το αν η θεια μου παει στις παρελασεις για την βεγγερα ή γιατι νιωθει πατριωτικη περιφανεια... ;D
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #59 στις: 01/11/09, 13:02 »
Υ.Γ  "Ο ΝΟΩΝ ΝΟΗΤΩ"

Η διαφορά είναι ότι οι μυρωδιές απλά επαναφέρουν τις μνήμες ενώ οι παρελάσεις, οι σημαίες και οι ημερομηνίες εθνικών επαιτίων έχουν τον ρόλο συμβόλου. Όσο για το τι είναι σύμβολο, νομίζω ότι ο καθένας το καταλαβαίνει: όλοι πολεμάνε για την σημαία, την φανέλα κοκ ενώ κανείς δεν νομίζω να πολέμησε για ένα τηγανιτό αυγό, μια ντοματοσαλάτα ή για μυρωδιές εν γένει...

Επί τη ευκαιρία της Εθνικής επαιτίου νομίζω ότι πρέπει να αναλυθεί και για ποιόν λόγο η ημέρα σύμβολο είναι η 28η Οκτωβρίου, η ημέρα που κυρήχθηκε ο πόλεμος, και όχι η 12η Οκτωβρίου, η ημέρα της απελευθέρωσης της Αθήνας, παρόλο που αυτές οι δύο ημερομηνίες απέχουν μόνο 16 ημέρες........

Μήπως γνωρίζει κανείς? ;D  ;D  ;D
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #60 στις: 01/11/09, 13:26 »
Ποιο ειναι το μηνυμα που στελνουν οι παρελασεις και δεν μπορει να δωσει μια αλλους ειδους εκδηλωση εξω απο εθνικιστικα πατριωτικα πλαισια?

Τα εθνικιστικά πατριωτικά πλαίσια πως τα ορίζεις κ που τα τοποθετείς? Είναι ο πατριωτισμός οπως τον καταλαβαίνεις σαν φαινόμενο επιζήμιο για τους Ελληνες? Για ποιό λόγο το πιστεύεις αυτό?
Εγω θα συμφωνήσω οτι η παρέλαση είναι μια ακραία ισως εκδήλωση πατριωτισμού που αν και στυλιστικά επιθετική (τανκς στο δρόμο,στρατιώτες,οπλα κτλπ) στηρίζεται απο την πλειοψηφία των Ελληνων (και αυτό ειναι γεγονός).Γιατί πιστεύεις οτι γίνεται αυτό?
Kαταρχας υπαρχει ενα πολυ ωραιο ρητο που λεει κοιμασαι πατριωτης ξυπνας εθνικιστης και περιεχει μεγαλη αληθεια μεσα του.Ανθρωποι που φωναζουν την ιδιοτητα τους ως πατριωτες στην ουσια ειναι εθνικιστες αφου τα ''ιδανικα'' περι εθνους διαφορετικοτητας σημασιας της σημαιας κλπ που εχουν οι 2 τους ειναι τελικα πολυ κοντα.Επιζημιο δεν ειναι να σεβεσαι τους γυρω σου οχι να σεβεσαι και να τοποθετεις σε μια διαφορετικη κλιμακα τους γυρω σου διοτι τις περισσοτερες φορες λογω τυχαιων η αυθαιρετων παραγονων τυχαινει να εχουν γεννηθει σε μια γεωγραφικη περιοχη..

Οσο για το δευτερο..Το οτι στηριζεται απο την πλειοψηφια(συγνωμη?ποια πλειοψηφια?οι περισσοτεροι αδιαφοροι ειναι) δεν μου λεει κατι..Και οι κυβερνησεις μας απο την θεωρητικα πλειοψηφια των Ελληνων στηριζονται..Αυτο σημαινει οτι πρεπει να δειχνω σεβασμο προς αυτες?Εκτος αυτου,αυτη η πλειοψηφια των Ελληνων που λες αντι να φουσκωνει τα στηθια και να κουναει σημαιακια καλα θα εκανε να αρχισει να ασχολειται λιγο με την εξευρεση της ιστορικης αληθειας ωστε να κατανοησει και ποια η θεση της στο σημερινο κοσμο και ποση περισσοτερη περηφανεια μπορει να εχει απο αλλους λαους. ::)

Μακμισια.Εμενα αυτο μου θυμιζει πολεμο,παρα πολλους φανταρους(ηθελαν δεν ηθελαν),νεκρους αμαχους και μη,θηριωδειες,μια περιοδο καταντιας και ενα ονομα που επαναλαμβανεται συνεχως(ΜΕΤΑΞΑΣ-ΔΙΚΤΑΤΟΡΑΣ).Επισης μου θυμιζει ανθρωπους που προσκυνανε βλεποντας τη σημαια και δεν εχουν μαθει τιποτα απο ολα αυτα που εχουν γινει αλλα τα ιδανικα τους ειναι συμβολα και μερικες λεξεις(κενου νοηματος η οχι ειναι συζητησιμο)..Οποτε ναι μαθαινουμε τ ειναι η γριπη των πουλερικων και τα μεταλλαγμενα πρωτα και μετα βλεπουμε αν θα φαμε η οχι.

Προσωπικα δεν παραγνωριζω γεγονοτα μια συγκεκριμενης χρονικης περιοδου με τις αναλογες συνθηκες του τοτε.Ναι ναι τιμησουμε ανθρωπους που σκοτωθηκαν σε ενα πολεμο αμυνομενοι που πηγαν χωρις τη θεληση τους για να διαφυλαξουν καποια πραγματα απο τον φασισμο ενος τρελου.Αλλα απο κει και περα οι ιστορικες αναληθειες,οι στρατιωτικες παρελασεις,το βημα,το οχι του φασιστα στους φασιστες(υπηρχαν και οι Αγγλοι βλεπεις),η προβολη του στρατιωτικου εξοπλισμου κλπ κλπ αλλα ιδιαιτερα η αμαθεια με βρισκουν καθετα αντιθετο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #61 στις: 01/11/09, 15:31 »
της Εθνικής επαιτίου

Xεχε, σωστός...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #62 στις: 01/11/09, 15:32 »
Το λεγόμενο "έπος του 40" φαίνεται ότι έχει ξεφτίσει από το χρόνο...Σιγά σιγά εκείνοι που πολέμησαν και ζήσαν για να μας τα πούνε, φεύγουνε πλήρης ημερών και οι ιστορικές μνήμες αλλά και οι πληροφορίες που παίρνουμε, είναι από νεώτερους "ιστορικούς", "επιστήμονες" που άλλες φορές μας τα λένε όπως έγιναν, αλλά τις περισσότερες φορές τα "πασπαλίζουν" με την ιδεολογική σκόνη που τους συμφέρει...Στις 28 Οκτωβρίου του 1940 ο απλός Ελληνικός λαός ξύπνησε μαθαίνοντας ότι πρέπει να πολεμήσει τους Ιταλούς εισβολείς. Δεν κάθησε να το αναλύσει γιατί η σοφία που διακρίνει τον απλό λαό, τον κάνει να θέτει στις κρίσιμες στιγμές τις σωστές προτεραιότητες. Αυτό που έχουν όλοι σήμερα ξεχάσει και που έντεχνα πλέον κάποιοι το περνάνε σιγά σιγά στη σφαίρα του εθνικιστικού και γιατί όχι και του γραφικού, είναι εκείνο το περίφημο "με το χαμόγελο στα χείλη". Τεράστιο γεγονός! Δεν ξέρω αν το δημιούργησε η αφέλεια, ο εθνικισμός, ο φανατισμός, γεγονός πάντως είναι ότι εκείνοι οι άνθρωποι , οι παππούδες μας, ξεκίνησαν για πόλεμο γελώντας στο θάνατο κατάμουτρα. Είχαν απέναντί τους μιά υπερδύναμη, μιά φασιστική υπερδύναμη και παρ'όλο ότι οι Έλληνες ζούσαν τα τελευταία 6 χρόνια σε ένα παρόμοιο καθεστώς (με τις
"Ελληνικές" του ιδιαιτερότητες), άνθρωποι όλων των τάξεων, ο Κυριάκος ο κτηνοτρόφος από το Καρπενήσι, μαζί με τον Κοκό τον "δανδή" από το Κολωνάκι που έπαιρνε το τσάι του στου Zonars κάθε πρωί, έχοντας μέσα τους αυτή τη σπίθα για ελευθερία και δημοκρατία που έχουν οι Έλληνες εδώ και 2500 χρόνια, πήγαν στα βουνά της Ηπείρου μέσα στα χιόνια να δώσουνε τα νιάτα τους και όλο τους το είναι για τη πατρίδα και την ελευθερία.
Και τα δώσανε και μαζί δώσανε και τη πρώτη συμμαχική νίκη στην Ευρώπη, δίνοντας το μήνυμα και στους υπόλοιπους να μην το βάλουν κάτω κι ότι μπορούν να νικήσουν τις δυνάμεις του Άξονα.
Τι ζέσταινε τον καθένα εκεί πάνω στα βουνά της Αλβανίας; Άλλον ένα γράμμα από το σπίτι, άλλον η εικόνα της Παναγιάς που είχε στο κόρφο του, μα πάνω απ'όλα το δίκιο που τους έπνιγε και ο αγώνας υπέρ βωμών και εστιών...Κάτι τέτοιες ώρες λοιπόν η σημαία δεν ήταν σύμβολο μίσους και φανατισμού. Ήταν αυτό που ένωνε και έδινε θάρρος...
Μετά μπήκαν οι Γερμανοί, άρχισε η αντίσταση (άλλο έπος αυτό) και στο τέλος το υπέρτατο δράμα , ο εμφύλιος. Οι πολιτικές έγιναν σκληρές και απάνθρωπες. Εξορίες , βασανισμοί, αδικία και όλα αυτά με την επίφαση της "πατρίδας", της "σημαίας", των "βωμών και των εστιών". Τα ίδια πράγματα για τα οποία σύσσωμος πάλεψε ένας λαός, τώρα γίνονται για ένα κομμάτι του σύμβολα καταπίεσης και μίσους. Έρχεται η χούντα του 67 και εκεί πλέον μπαίνει η "ταφόπλακα" στο πραγματικό νόημα των συμβόλων. Ώσπου τελειώνει η δικτατορία με το δράμα της Κύπρου...
Η μεταπολίτευση βρίσκει μιά Ελλάδα να προσπαθεί να εκσυγχρονιστεί και να επουλώσει πληγές. Πληγές που οι άλλες χώρες της Ευρώπης κλείσανε σιγά σιγά από το 1945 ήδη , εμείς καλούμαστε να κάνουμε το ίδιο πράγμα 30 χρόνια αργότερα. Αλλά αρχίζει πλέον η καχυποψία, ο σκεπτικισμός και ο ρεβανσισμός εκείνων που τόσα χρόνια διώχθηκαν και ταλαιπωρήθηκαν. Και γίνεται πλέον "εχθρός" η πατρίδα, η σημαία, τα "ιερά και τα όσια".
Παρέλαση λοιπόν. Παρέλαση για τον Κυριάκο τον κτηνοτρόφο από την Ευρυτανία που δεν γύρισε ποτέ στα πρόβατά του, παρέλαση για τον Κοκό που μιά χειροβομβίδα του έκαψε το πρόσωπο και δεν ήταν ποτέ ξανά "δανδής", για τον Κώστα που έχασε και τα δυό του πόδια από τα κρυοπαγήματα, για τα ορφανά του Γιώργου,του Πέτρου, του Θανάση...Παρέλαση για μιά ολόκληρη γενιά νέων παιδιών (γιατί ήταν νέα παιδιά τότε σαν και σας) που δώσανε τη ζωή τους κατά του φασισμού και υπέρ της ελευθερίας.Παρέλαση κατά του φασισμού και υπέρ της δημοκρατίας.Παρέλαση για να θυμόμαστε ότι μπορούμε να είμαστε και περήφανοι γι αυτή τη χώρα, εκτός από σκεπτικιστές.

Υ.Γ Pappou φαντάζομαι ότι στη Κατοχή οι άνθρωποι θα πολέμησαν και για ένα χαρούπι...Για αυγό μάλλον θα κάναν επιχείρηση κομμάντο...(κωμικοτραγικό το σχόλιο φυσικά)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/11/09, 15:42 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #63 στις: 01/11/09, 15:47 »
Τ...Παρέλαση για μιά ολόκληρη γενιά νέων παιδιών (γιατί ήταν νέα παιδιά τότε σαν και σας) που δώσανε τη ζωή τους κατά του φασισμού και υπέρ της ελευθερίας.Παρέλαση κατά του φασισμού και υπέρ της δημοκρατίας.Παρέλαση για να θυμόμαστε ότι μπορούμε να είμαστε και περήφανοι γι αυτή τη χώρα, εκτός από σκεπτικιστές.


Δεν θελω να γινω αναιδης σε καμια περιπτωση..Αλλα ρε γ**ωτο λογω της ελληνικης ψυχης εγινε αυτο που εγινε?Δηλαδη στις αλλες χωρες οι ανθρωποι δεν πλεμησαν τον εχθρο δεν κατεταγησαν(παιζει να το σκοτωσα) να πολεμησουν για την ελευθερια?Μονο οι Ελληνες μην ξεροντας τι τους περιμενε(εναν αλλο λογο δν μπορω να βρω) ηταν με το χαμογελο στα χειλη?Και μαλιστα αυτη η διαφορετικοτητα πηγαζει απο 2500 χρονια πισω?Νομιζω πως ολα απο κατι τετοιοα σκεπτικα ξεκινανε.

Ποσο αντιφατικη ειναι η τελευταια σου ''παραγραφος''..Ελευθερια δημοκρατια μεσω μια τετοιας μιλιταριστικης τακτικης..Για να ειμαστε ετοιμοι για τους απανταχου εχθρους του εθνους αλλωστε.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/11/09, 15:52 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #64 στις: 01/11/09, 16:32 »
Τ...Παρέλαση για μιά ολόκληρη γενιά νέων παιδιών (γιατί ήταν νέα παιδιά τότε σαν και σας) που δώσανε τη ζωή τους κατά του φασισμού και υπέρ της ελευθερίας.Παρέλαση κατά του φασισμού και υπέρ της δημοκρατίας.Παρέλαση για να θυμόμαστε ότι μπορούμε να είμαστε και περήφανοι γι αυτή τη χώρα, εκτός από σκεπτικιστές.


Δεν θελω να γινω αναιδης σε καμια περιπτωση..Αλλα ρε γ**ωτο λογω της ελληνικης ψυχης εγινε αυτο που εγινε?Δηλαδη στις αλλες χωρες οι ανθρωποι δεν πλεμησαν τον εχθρο δεν κατεταγησαν(παιζει να το σκοτωσα) να πολεμησουν για την ελευθερια?Μονο οι Ελληνες μην ξεροντας τι τους περιμενε(εναν αλλο λογο δν μπορω να βρω) ηταν με το χαμογελο στα χειλη?Και μαλιστα αυτη η διαφορετικοτητα πηγαζει απο 2500 χρονια πισω?Νομιζω πως ολα απο κατι τετοιοα σκεπτικα ξεκινανε.

Ποσο αντιφατικη ειναι η τελευταια σου ''παραγραφος''..Ελευθερια δημοκρατια μεσω μια τετοιας μιλιταριστικης τακτικης..Για να ειμαστε ετοιμοι για τους απανταχου εχθρους του εθνους αλλωστε.
Μα που είπα εγώ ότι μόνο στην Ελλάδα γίνανε αυτά;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Έλεος ρε Κιράτζο, ας συννενοηθούμε σε παρακαλώ. Στην Ελλάδα είμαστε ,το θέμα για τις παρελάσεις στην Ελλάδα είναι,για τον Ελληνο-Ιταλικό πόλεμο μιλάμε. Γιατί μπλέκουμε τα μπούτια μας πάλι; Φυσικά και αλλού πολεμήσανε για τα ίδια ιδανικά, αλλά τι να κάνουμε και εδώ συνέβη το ίδιο. Και έλεος πια δεν μπορεί αυτή η χώρα να είναι τόσο φρικτή πια μέσα στο μυαλό σου...Καταντάει ψύχωση από ένα σημείο και μετά. Λίγο μέτρο βρε παιδί μου (σόρρυ για το παιδί μου αλλά είμαι και 40 χρονών άνθρωπος). Αυτά που έγραψα δεν τα έχω διαβάσει μόνο, είναι κουβέντες που έχω κάνει λόγω ηλικίας με ανθρώπους που τα έζησαν από πρώτο χέρι.Δεξιούς και αριστερούς. Και δεν βρήκα κανέναν ούτε τον πιο ιδεολόγο αριστερό που έκανε μετά Μακρόνησο και δεν συμμαζεύεται να μου πει ούτε για μιλιταριστικές αηδίες ούτε τίποτ' άλλο. Μόνο περηφάνεια εισέπραξα από τα λεγόμενά τους. Και στο τέλος τέλος, ο Μανώλης Γλέζος (ανάθεμα δηλαδή αν δεν είναι αριστερός ο Γλέζος), όταν κατέβασε τη ναζιστική σημαία από την Ακρόπολη, δεν αρκέστηκε σε αυτό, αλλά ύψωσε και την Ελληνική!!! Φασίστας και ο Γλέζος ή εθνικιστής;Γιατί έδωσε τόση σημασία σε αυτό το σύμβολο; Γιατί δεν έβαλε ένα σφυροδρέπανο;Γιατί ήταν αριστερός πατριώτης! Γιατί φυσικά οι αριστεροί ΕΙΝΑΙ πατριώτες. Με αυτά που μου λες είναι σαν να δίνεις τροφή σε όλους αυτούς που τους αποκαλούσαν προδότες. Μέτρο παιδιά, στα πάντα υπάρχει μέτρο...
Διαφορετικότητα υπάρχει θές δεν θές. Διαφορετικός είναι ο ορεσείβιος από τον καμπίσιο και τον νησιώτη, πόσο μάλιστα από άλλες χώρες. Αυτό είναι μιά πραγματικότητα. Αυτή τη διαφορετικότητα δεν σεβάστηκε η πρώην ΕΣΣΔ με τα γνωστά αποτελέσματα. Αυτή τη διαφορετικότητα δεν σέβεται και η παγκοσμιοποίηση σήμερα. Αλλά από αυτό μέχρι τον Εθνικισμό υπάρχει τεράστια απόσταση.
Και τέλος τα περί μιλιταριστικής τακτικής...Άμυνα κάναμε!!! Δεν ξεκινήσαμε εμείς κανέναν πόλεμο. Ακριβώς αυτό. Αντίσταση στις μιλιταριστικές τακτικές των Ιταλών. Ενάντια σε αυτές τις τακτικές πολεμήσαμε. Όχι συνειδητά αλλά η ουσία παραμένει αυτή.Σύμβολο κατά του μιλιταρισμού η 28 Οκτωβρίου 1940 και όχι μπροσούρα...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/11/09, 16:35 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #65 στις: 01/11/09, 16:48 »
"Και μια πιο χύμα σατιρική προσέγγιση, που προκάλεσε τις αντιδράσεις πολλών κύκλων:"

http://www.protagon.gr/default.aspx?tabid=361&videoid=1778


σατιρική προσέγγιση ? χμμμ.....




Ναι, σατιρική προσέγγιση. Μεγάλο μέρος του σκετς είναι διασκευή νούμερου του Bill Hicks (όπως και τα περισσότερα του Μουζουράκη, βέβαια...), γνωστού Αμερικανού stand-up κωμικού. Οι αντιδράσεις που προκάλεσε, από την κατακραυγή από blogs και εκπομπές μέχρι την επίθεση στον Π.Μ., έδειξαν ότι είμαστε πολύ πίσω ως κοινωνία. Και σίγουρα δεν έχουμε χιούμορ...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #66 στις: 01/11/09, 17:27 »
Τ...Παρέλαση για μιά ολόκληρη γενιά νέων παιδιών (γιατί ήταν νέα παιδιά τότε σαν και σας) που δώσανε τη ζωή τους κατά του φασισμού και υπέρ της ελευθερίας.Παρέλαση κατά του φασισμού και υπέρ της δημοκρατίας.Παρέλαση για να θυμόμαστε ότι μπορούμε να είμαστε και περήφανοι γι αυτή τη χώρα, εκτός από σκεπτικιστές.


Δεν θελω να γινω αναιδης σε καμια περιπτωση..Αλλα ρε γ**ωτο λογω της ελληνικης ψυχης εγινε αυτο που εγινε?Δηλαδη στις αλλες χωρες οι ανθρωποι δεν πλεμησαν τον εχθρο δεν κατεταγησαν(παιζει να το σκοτωσα) να πολεμησουν για την ελευθερια?Μονο οι Ελληνες μην ξεροντας τι τους περιμενε(εναν αλλο λογο δν μπορω να βρω) ηταν με το χαμογελο στα χειλη?Και μαλιστα αυτη η διαφορετικοτητα πηγαζει απο 2500 χρονια πισω?Νομιζω πως ολα απο κατι τετοιοα σκεπτικα ξεκινανε.

Ποσο αντιφατικη ειναι η τελευταια σου ''παραγραφος''..Ελευθερια δημοκρατια μεσω μια τετοιας μιλιταριστικης τακτικης..Για να ειμαστε ετοιμοι για τους απανταχου εχθρους του εθνους αλλωστε.
Μα που είπα εγώ ότι μόνο στην Ελλάδα γίνανε αυτά;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Έλεος ρε Κιράτζο, ας συννενοηθούμε σε παρακαλώ. Στην Ελλάδα είμαστε ,το θέμα για τις παρελάσεις στην Ελλάδα είναι,για τον Ελληνο-Ιταλικό πόλεμο μιλάμε. Γιατί μπλέκουμε τα μπούτια μας πάλι; Φυσικά και αλλού πολεμήσανε για τα ίδια ιδανικά, αλλά τι να κάνουμε και εδώ συνέβη το ίδιο. Και έλεος πια δεν μπορεί αυτή η χώρα να είναι τόσο φρικτή πια μέσα στο μυαλό σου...Καταντάει ψύχωση από ένα σημείο και μετά. Λίγο μέτρο βρε παιδί μου (σόρρυ για το παιδί μου αλλά είμαι και 40 χρονών άνθρωπος). Αυτά που έγραψα δεν τα έχω διαβάσει μόνο, είναι κουβέντες που έχω κάνει λόγω ηλικίας με ανθρώπους που τα έζησαν από πρώτο χέρι.Δεξιούς και αριστερούς. Και δεν βρήκα κανέναν ούτε τον πιο ιδεολόγο αριστερό που έκανε μετά Μακρόνησο και δεν συμμαζεύεται να μου πει ούτε για μιλιταριστικές αηδίες ούτε τίποτ' άλλο. Μόνο περηφάνεια εισέπραξα από τα λεγόμενά τους. Και στο τέλος τέλος, ο Μανώλης Γλέζος (ανάθεμα δηλαδή αν δεν είναι αριστερός ο Γλέζος), όταν κατέβασε τη ναζιστική σημαία από την Ακρόπολη, δεν αρκέστηκε σε αυτό, αλλά ύψωσε και την Ελληνική!!! Φασίστας και ο Γλέζος ή εθνικιστής;Γιατί έδωσε τόση σημασία σε αυτό το σύμβολο; Γιατί δεν έβαλε ένα σφυροδρέπανο;Γιατί ήταν αριστερός πατριώτης! Γιατί φυσικά οι αριστεροί ΕΙΝΑΙ πατριώτες. Με αυτά που μου λες είναι σαν να δίνεις τροφή σε όλους αυτούς που τους αποκαλούσαν προδότες. Μέτρο παιδιά, στα πάντα υπάρχει μέτρο...
Διαφορετικότητα υπάρχει θές δεν θές. Διαφορετικός είναι ο ορεσείβιος από τον καμπίσιο και τον νησιώτη, πόσο μάλιστα από άλλες χώρες. Αυτό είναι μιά πραγματικότητα. Αυτή τη διαφορετικότητα δεν σεβάστηκε η πρώην ΕΣΣΔ με τα γνωστά αποτελέσματα. Αυτή τη διαφορετικότητα δεν σέβεται και η παγκοσμιοποίηση σήμερα. Αλλά από αυτό μέχρι τον Εθνικισμό υπάρχει τεράστια απόσταση.
Και τέλος τα περί μιλιταριστικής τακτικής...Άμυνα κάναμε!!! Δεν ξεκινήσαμε εμείς κανέναν πόλεμο. Ακριβώς αυτό. Αντίσταση στις μιλιταριστικές τακτικές των Ιταλών. Ενάντια σε αυτές τις τακτικές πολεμήσαμε. Όχι συνειδητά αλλά η ουσία παραμένει αυτή.Σύμβολο κατά του μιλιταρισμού η 28 Οκτωβρίου 1940 και όχι μπροσούρα...
Χμμ η οντως δεν με πιασες η εκανες πως δεν με επιασες..Θα προσπαθησω να απαντησω συντομα.
Οταν προσπαθουμε να αποδωσουμε μια κινηση μιας ομαδας ανθρωπων στην ελληνικη ψυχη τους σημαινει οτι δινουμε καποια ιδιαιτερα γνωρισματα σε αυτη που δεν εχουν οι ψυχες καποιων αλλων.Με λιγα λογια καταληγουμε στο ιδιο συμπερασμα.Οποισδηποτε λαος(με εξαιρεσεις σιγουρα) θα ειχε αντισταθει στους κατακτητες του με χαμογελο η οχι στα χειλη..

Φρικτη αυτη η χωρα?Μπα δεν ειμαι εγω αυτος.Εμενα μ αρεσει ιδιατερα αυτος ο τοπος επειδη εδω εχω γεννηθει και εχω ζησει οτι εχω ζησει.Οποτε ναι προτιμω να ζω εδω.Ουτε καν για τους ανθρωπους δεν μιλαω.Μιλαω για ιδεολογιες και νοοτροπιες.Αυτες μπορει να υπαρχουν και σε Γερμανους και σε Βελγους και σε Κροατες.Αλλα τους Ελληνες ξερω τους Ελληνες εμπιστευομαι και τις ελληνικες νοοτροπιες σχολιαζω.

Αυτο που δεν λαμβανεις σωστα νομιζω ειναι οτι εποχη που εγιναν αυτα ηταν διαφορετικη απο τη σημερινη.Η πραξη του Γλεζου μια χαρα ηρωικη ηταν και δεν εχω κανενα σκοπο να προσπαθησω να την υποβαθμισω.Και γω Ελληνας ειμαι και μου αρεσει παρα πολυ αυτος ο τοπος αλλα δεν νιωθω καμια ελξη στο να σηκωνω λαβαρα για να δειξω οτι ειναι δικος μου τοπος.Τοτε ναι ειχε αλλη σημασια το θεμα.

Διαφορετικοτητα υπαρχει δεν διαφωνω μαζι σου σε αυτο.Ανωτεροτητα δεν υπαρχει.Και δυστηχως θελουμε και δεν θελουμε αυτου του ειδους οι εορτασμοι προσπαθουν μαζι με πολλα αλλα να αναδειξουν.Ετσι βρισκουμε και την απαντηση για την συνδεση με τον εθνικισμο.

Εδω με παρεξηγησες..Μιλιαριστικη τακτικη εννοω την διεξαγωγη παρελασεων,την παρελαση των στρατων και ολου του στρατιωτικου εξοπλισμου αλλα και την παρελαση μαθητων κατω απο στρατιωτικους ορους..
Αυτο θα επρεπε να ειναι γιορτες σαν την 28η.Γιορτες κατα του οποιοδηποτε πολεμου και οχι τονωση του εθνικου φρονηματος.
Ελπιζω να γινα πιο κατανοητος τωρα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #67 στις: 01/11/09, 17:57 »
Συμφωνώ σε πολλά με μία μικρή αντίρρηση. Το να αποδίδεις κάτι ωραίο στην Ελληνική ψυχή δεν σημαίνει ότι οι άλλοι λαοί είναι χειρότεροι ή ασχημότεροι. Αυτά τα λένε οι φασίστες και μακρυά από εμένα. Αποδίδεις κάτι εκεί που υπάρχει και τελειώνει η ιστορία εδώ. Αντίστοιχα υπάρχουν ελλατώματα στη νοοτροπία αυτού του λαού όπως ακριβώς και στους άλλους λαούς. Διαφορετικοί λαοί, διαφορετικά προτερήματα και ελλατώματα , αλλά και ένα σωρό κοινά πράγματα επίσης. Από κει και πέρα όμως ιστορικό γεγονός για τον Β' Παγκόσμιο πόλεμο και τις κατεχόμενες χώρες, είναι ότι σοβαρή αντίσταση προέβαλλε μόνο η Ελλάδα, η Γιουγκοσλαβία και η Γαλλία. Αυτό είναι ιστορία και δεν αλλάζει. Οπότε και εδώ υπάρχει διαφορά στο πόσο φιλελεύθεροι(με την έννοια της αγάπης για την ελευθερία και όχι της σημερινής ιδεολογίας του φιλελευθερισμού, για να μην παρεξηγηθώ...) είναι κάποιοι λαοί και πόσο όχι. Αυτή η αγάπη για την ελευθερία τώρα μπορεί κάποιος να την αναζητήσει στην ιστορία του κάθε λαού και να δει ποιά είναι αυτή η ιστορική συνέχεια που συμβάλλει σε αυτή την αγάπη. Για παράδειγμα οι Γάλλοι είναι ο λαός που έκανε την Γαλλική επανάσταση και ηγήθηκε του διαφωτισμού στην Ευρώπη. Είναι λογικό λοιπόν να είναι εμποτισμένοι με τα ιδανικά του φιλελευθερισμού και να έχουν υψηλό φρόνημα την ώρα που πρέπει να αντισταθούν στον ολοκληρωτισμό.
Τελειώνοντας θέλω να πω ότι για μένα η παρέλαση είναι η συμμετοχή του απλού λαού στο γεγονός. Η συμμετοχή των εγγονών (όπως είμαστε εμείς) και σήμερα δισέγγονων (όπως είστε εσείς οι νεώτεροι) των πολεμιστών του 40. Μόνο σαν φόρο τιμής σε αυτούς το βλέπω εγώ και από αυτή την άποψη τελικά καταστάλαξα...Είμαι υπέρ των παρελάσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/11/09, 17:59 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #68 στις: 01/11/09, 18:19 »
Η ανάπτυξη πατριωτικών αισθημάτων τονώνεται μετά απο έναν πόλεμο
"Και μια πιο χύμα σατιρική προσέγγιση, που προκάλεσε τις αντιδράσεις πολλών κύκλων:"

http://www.protagon.gr/default.aspx?tabid=361&videoid=1778


σατιρική προσέγγιση ? χμμμ.....




Ναι, σατιρική προσέγγιση. Μεγάλο μέρος του σκετς είναι διασκευή νούμερου του Bill Hicks (όπως και τα περισσότερα του Μουζουράκη, βέβαια...), γνωστού Αμερικανού stand-up κωμικού. Οι αντιδράσεις που προκάλεσε, από την κατακραυγή από blogs και εκπομπές μέχρι την επίθεση στον Π.Μ., έδειξαν ότι είμαστε πολύ πίσω ως κοινωνία. Και σίγουρα δεν έχουμε χιούμορ...


Αμα οι δημιουργοί του γνώριζαν οτι δεν πρόκειται να προκαλέσει αντιδράσεις δεν θα έμπαιναν καν στον κόπο να το φτιάξουν.Αλλά θέλω να μου πείς φίλε μου.Τι ξεχωρίζει για σένα την σάτιρα από την ύβρη? Η μήπως οι 2 αυτές έννοιες ταυτίζονται?
Ποιο ειναι το μηνυμα που στελνουν οι παρελασεις και δεν μπορει να δωσει μια αλλους ειδους εκδηλωση εξω απο εθνικιστικα πατριωτικα πλαισια?


Τα εθνικιστικά πατριωτικά πλαίσια πως τα ορίζεις κ που τα τοποθετείς? Είναι ο πατριωτισμός οπως τον καταλαβαίνεις σαν φαινόμενο επιζήμιο για τους Ελληνες? Για ποιό λόγο το πιστεύεις αυτό?
Εγω θα συμφωνήσω οτι η παρέλαση είναι μια ακραία ισως εκδήλωση πατριωτισμού που αν και στυλιστικά επιθετική (τανκς στο δρόμο,στρατιώτες,οπλα κτλπ) στηρίζεται απο την πλειοψηφία των Ελληνων (και αυτό ειναι γεγονός).Γιατί πιστεύεις οτι γίνεται αυτό?

Kαταρχας υπαρχει ενα πολυ ωραιο ρητο που λεει κοιμασαι πατριωτης ξυπνας εθνικιστης και περιεχει μεγαλη αληθεια μεσα του.Ανθρωποι που φωναζουν την ιδιοτητα τους ως πατριωτες στην ουσια ειναι εθνικιστες αφου τα ''ιδανικα'' περι εθνους διαφορετικοτητας σημασιας της σημαιας κλπ που εχουν οι 2 τους ειναι τελικα πολυ κοντα.Επιζημιο δεν ειναι να σεβεσαι τους γυρω σου οχι να σεβεσαι και να τοποθετεις σε μια διαφορετικη κλιμακα τους γυρω σου διοτι τις περισσοτερες φορες λογω τυχαιων η αυθαιρετων παραγονων τυχαινει να εχουν γεννηθει σε μια γεωγραφικη περιοχη..

Οσο για το δευτερο..Το οτι στηριζεται απο την πλειοψηφια(συγνωμη?ποια πλειοψηφια?οι περισσοτεροι αδιαφοροι ειναι) δεν μου λεει κατι..Και οι κυβερνησεις μας απο την θεωρητικα πλειοψηφια των Ελληνων στηριζονται..Αυτο σημαινει οτι πρεπει να δειχνω σεβασμο προς αυτες?Εκτος αυτου,αυτη η πλειοψηφια των Ελληνων που λες αντι να φουσκωνει τα στηθια και να κουναει σημαιακια καλα θα εκανε να αρχισει να ασχολειται λιγο με την εξευρεση της ιστορικης αληθειας ωστε να κατανοησει και ποια η θεση της στο σημερινο κοσμο και ποση περισσοτερη περηφανεια μπορει να εχει απο αλλους λαους. ::)



Δηλαδή ανθρώπους που έχουν αγωνιστεί για την όποια ελευθερία αυτού του τόπου πως τους χαρακτηρίζεις? Αυτοί ήταν πατριώτες? Ηταν εθνικιστές?


Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #69 στις: 01/11/09, 18:25 »
Θα ηθελα να κανω μια παρεμβαση σχετικα με την ιστορικη αληθεια που αναφερθηκε και στα συμπερασματα που μπορουμε να βγαλουμε απο αυτην. Ειπες Μακη οτι σοβαρη αντισταση προεβαλλε μόνο η Ελλαδα, η Γιγκοσλαβία και η Γαλλία στις δυναμεις του Αξονα, οτι αυτο ειναι ιστορία και δεν αλλάζει. Καταρχας τι σημαινει ακριβως, "σοβαρή αντισταση"? Γιατι Και η οι Ρωσοι ειχαν τοσα εκ. νεκρους και πολεμησανε με τετοιο παθος ωστε οχι μονο να απωθησουν τους Γερμανους απο τα εδαφοι τους αλλα να φτασουν μεχρι και μεσα στην χωρα τους. Γιατι ξεχνας την Κινα και το πως καταφεραν μεσα απο το ατελειωτο μισος του εμφυλιου, να συμβιβαστουν μεταξυ τους ωστε να πολεμησουν τον κοινο εχθρο που ειχε σφαγιασει εναν τεραστιο αριθμο του πλυθησμου τους και ειχε καταστρεψει ολοκληρωτικα τοσες περιοχες? Ας μην υπερβαλλουμε λοιπον.

Καθε χωρα, καθε περιοχη ειχαν τις ιδιαιτεροτητες τουςσαν περιπτωσεις και καταστασεις. Απο αυτες μπορουμε να βγαλουμε χιλια 2 συμπερασματα για τον πολεμο και για το αποτελεσμα του. Μπορουμε να κανουμε τις συγκρισεις μας για να βγαλουμε και απο εκει χρησιμα συμπερασματα αλλα σε καμια περιπτωση, αν θελουμε να λεμε οτι κανουμε ιστορια δεν μπορουμε να πουμε οτι "αυτοι ηταν καλυτεροι απο τους αλλους".

Τωρα για τα συμπερασματα αυτα που θα βγαλουμε, εκει πλεον ειναι αρκετα υποκειμενικα τα πραγματα σε πολλα σημεια. Και το να λες οτι καποιοι λαοι εχουν μεγαλυτερη ταση στην ελευθερια απο καποιους αλλους ειναι απολυτως αυθαιρετο. Και ειτε το θες ειτε οχι , θετεις καποιους λαους ως ανωτερους απο καποιους αλλους με αυτον τον τροπο. Δεν λεω οτι το κανεις επιτηδες, αλλα οταν λες οτι καποιοι λαοι εχουν ας πουμ ετην ελευθερια ως μεγαλυτερο ιδανικο τους και την επιζητουν περισσοτερο απο αλλους, και αυτο το ιδανικο ειναι κατι το υπερτατο, τοτε λες οτι αυτος ο λαος εινια σε οτι αφορα τα ιδανικα ανωτερος απο αλλους.

Για αυτο λοιπον ας ειμαστε προσεχτικοι οταν μιλαμε για ιστορια και ιστορικες αληθειες.

Τωρα, οσον αφορα την παρελαση, η συμμετοχη του λαου, αν ο λαος θελει να δοξασει αυτους τους ανθρωπους, σε αυτο το γεγονος μπορει να γινει με 1002 τροπος. Πρεπει να γινεται με τον πλεον φασιζοντα τροπο της παρελασεις και της επιδειξης του στρατιωτικου της δυναμικου? Δεν νομιζω.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #70 στις: 01/11/09, 18:25 »
Η Γαλλία φίλε MAC έχω την εντύπωση οτι δεν προέβαλλε καθόλου αντίσταση...Οι Γερμανοί μπήκαν στο Παρίσι μέσα σε 2-3 μέρες  τραγουδώντας "Zum spazieren sind die Strassen da!!"
Δηλαδή "Οι δρόμοι είναι για να κάνεις περίπατο!!" ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #71 στις: 01/11/09, 18:31 »
Εγώ παιδιά είπα αυτό: "Από κει και πέρα όμως ιστορικό γεγονός για τον Β' Παγκόσμιο πόλεμο και τις κατεχόμενες χώρες". Μίλησα δηλαδή για τη περίοδο τη Γερμανικής κατοχής. Οι Ρώσοι δεν είχαν κατοχή. Είχαν πόλεμο τον οποίο κέρδισαν, όπως και οι Άγγλοι.Για τα υπόλοιπα είναι εκτιμήσεις που κάνει ο καθένας μας και διαφορετικές απόψεις. Σεβαστές.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #72 στις: 01/11/09, 20:22 »
Η ανάπτυξη πατριωτικών αισθημάτων τονώνεται μετά απο έναν πόλεμο
"Και μια πιο χύμα σατιρική προσέγγιση, που προκάλεσε τις αντιδράσεις πολλών κύκλων:"

http://www.protagon.gr/default.aspx?tabid=361&videoid=1778


σατιρική προσέγγιση ? χμμμ.....




Ναι, σατιρική προσέγγιση. Μεγάλο μέρος του σκετς είναι διασκευή νούμερου του Bill Hicks (όπως και τα περισσότερα του Μουζουράκη, βέβαια...), γνωστού Αμερικανού stand-up κωμικού. Οι αντιδράσεις που προκάλεσε, από την κατακραυγή από blogs και εκπομπές μέχρι την επίθεση στον Π.Μ., έδειξαν ότι είμαστε πολύ πίσω ως κοινωνία. Και σίγουρα δεν έχουμε χιούμορ...


Αμα οι δημιουργοί του γνώριζαν οτι δεν πρόκειται να προκαλέσει αντιδράσεις δεν θα έμπαιναν καν στον κόπο να το φτιάξουν.Αλλά θέλω να μου πείς φίλε μου.Τι ξεχωρίζει για σένα την σάτιρα από την ύβρη? Η μήπως οι 2 αυτές έννοιες ταυτίζονται?


Τώρα θέτεις ένα πολύ μεγάλο ζήτημα που δεν μπορεί να αναλυθεί εδώ. Τα όρια της σάτιρας κλπ... Περιεκτικά, πιστεύω ότι όλοι αγαπάμε τη σάτιρα όταν απευθύνεται σε άλλους και την κατακρίνουμε ότι θίγει τα δικά μας πιστεύω. Η πλάκα είναι ότι το συγκεκριμένο βίντεο σατιρίζει και την εμμονή με το κάψιμο της σημαίας που συναντάται στον αναρχικό χώρο, ωστόσο φαίνεται ότι λίγοι το κατάλαβαν...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #73 στις: 02/11/09, 05:59 »
Η ημερομηνία εορτασμού όλων αυτών των επετείων είναι λανθασμένη. Θα έπρεπε να γιορτάζουμε την ελευθερία μας και όχι την ένταξη μας στον πόλεμο. Για παράδειγμα,να γιορτάζουμε την 12η Οκτωβρίου 1944 όταν τα γερμανικά στρατεύματα εγκαταλείπουν την Αθήνα. Όσο για τις παρελάσεις, τα έχουν πει καλα ο ss και ο kiratzopoulopoulos.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/09, 06:05 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #74 στις: 02/11/09, 18:21 »
Παρέλαση λοιπόν. Παρέλαση για τον Κυριάκο τον κτηνοτρόφο από την Ευρυτανία που δεν γύρισε ποτέ στα πρόβατά του, παρέλαση για τον Κοκό που μιά χειροβομβίδα του έκαψε το πρόσωπο και δεν ήταν ποτέ ξανά "δανδής", για τον Κώστα που έχασε και τα δυό του πόδια από τα κρυοπαγήματα, για τα ορφανά του Γιώργου,του Πέτρου, του Θανάση...Παρέλαση για μιά ολόκληρη γενιά νέων παιδιών (γιατί ήταν νέα παιδιά τότε σαν και σας) που δώσανε τη ζωή τους κατά του φασισμού και υπέρ της ελευθερίας.Παρέλαση κατά του φασισμού και υπέρ της δημοκρατίας.Παρέλαση για να θυμόμαστε ότι μπορούμε να είμαστε και περήφανοι γι αυτή τη χώρα, εκτός από σκεπτικιστές.

Υ.Γ Pappou φαντάζομαι ότι στη Κατοχή οι άνθρωποι θα πολέμησαν και για ένα χαρούπι...Για αυγό μάλλον θα κάναν επιχείρηση κομμάντο...(κωμικοτραγικό το σχόλιο φυσικά)

To μόνο πρόβλημα στον συλλογισμό σου ξέρεις ποιό είναι Μακ? Ότι για να ξεμπλέξουμε με τον φασισμό στην Ελλάδα χρειάστηκε να περάσουν 30 χρόνια!!! Και σ' όλα αυτά τα χρόνια ξέρεις πόσες παρελάσεις έγιναν? Ουουουουουυυυυυυ!!!!

(Το παραπάνω είναι σάτιρα, Germ!)

Την ελευθερία δεν την θυμούνται οι άνθρωποι στις παρελάσεις αλλά την κερδίζουν σε κάθε στιγμή της ζωής τους. Και τις ιστορικές μνήμες και το αίμα που χύθηκε για ένα ψέμα, το θυμόμαστε εξ ολοκλήρου δεν κρατάμε επιλεκτικά ότι μας συμφέρει και ότι απλά χρειάζεται ώστε να διαπαιδαγωγήσουμε καινούρια θύματα, έτοιμα να πεθάνουν ενώ είναι ήδη νεκροί!

(Αυτό είναι ύβρις, Germ. Ελπίζω να κατάλαβες την διαφορά...)

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.