Αποστολέας Θέμα: Το Μπάσο στην μείξη.  (Αναγνώστηκε 43974 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #50 στις: 21/02/08, 17:17 »
Αντι να προσπαθείτε να πείσετε ο ένας τον άλλον τί είναι σωστό και τί όχι, γιατι δεν κάνετε μια λίστα με:

Συνηθέστερα προβλήματα - αίτια - τρόπους επίλυσης
Πιθανά σενάρια "περίεργου ήχου" - τρόποι επίτευξης
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Hellborn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #51 στις: 21/02/08, 17:45 »
Η μιξη του δρακουμελ περνει πολλεσ βελτιωσεις... Η συνθεση του όμως ειναι ΓΑΜΑΤΗ!
Δρακου σε ενδιαφέρει συνεργασία?  :P

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 610
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #52 στις: 22/02/08, 00:54 »
Παρακολουθώ τη συζήτησή σας χωρίς να έχω την παραμικρή ιδέα επί του θέματος (μίξη) αλλά έχει ενδιαφέρον από την άποψη της συμπεριφοράς.
Ο Δρακουμέλ μεταξύ αυτών που είπε postαρε και ένα link για να ακούσετε κάτι που έχει κάνει πάνω στο θέμα αλλά απ'ότι είδα μόνο ένας το σχολίασε.. Μήπως ο φίλος Harrucci να μας πει την άποψή του επ'αυτού? Και λέω ο κύριος Harrucci επειδή έχει τη μεγαλύτερη ένσταση..

Επίσης επειδή θίξατε το θέμα του Forum, του post counter και του περιεχομένου των posts ένα έχω να πω :
Όταν κάποιος ισχυρίζεται ότι προσφέρει βοήθεια και μέσα στα posts του γράφει "βαριέμαι να το αναλύσω" νομίζω πως υπάρχει μια σοβαρή αντίθεση στα λεγόμενά του...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #53 στις: 22/02/08, 11:05 »
Προσωπικα, δηλωνω πως ειμαι υπερευχαριστημενος απο αυτο που ακουω απο τον Drakoumel. Και οποιος εχει προβλημα, ας ακουσει λιγο τις παραγωγες Saxon, για να καταλαβει για ποιο λογο θεωρω πως ειναι μια αρτια και καλη παραγωγη.

Επισης, να αναφερω και σε τι συστημα το ακουσα, ωστε να μην υπαρχει καμια αντιθεση ως προς την ποιοτητα αναπαραγωγης:

Καρτα ηχου: Esi ESP1010
Monitors: Alesis M1 Active 520
Προγραμμα αναπαραγωγης: Winamp χωρις καμια χρηση EQ/DSP προγραμματος, για την ουδετερη αναπαραγωγη του ηχου.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/02/08, 11:19 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #54 στις: 22/02/08, 11:40 »
Παρακολουθώ τη συζήτησή σας χωρίς να έχω την παραμικρή ιδέα επί του θέματος (μίξη) αλλά έχει ενδιαφέρον από την άποψη της συμπεριφοράς.
Ο Δρακουμέλ μεταξύ αυτών που είπε postαρε και ένα link για να ακούσετε κάτι που έχει κάνει πάνω στο θέμα αλλά απ'ότι είδα μόνο ένας το σχολίασε.. Μήπως ο φίλος Harrucci να μας πει την άποψή του επ'αυτού? Και λέω ο κύριος Harrucci επειδή έχει τη μεγαλύτερη ένσταση..

Επίσης επειδή θίξατε το θέμα του Forum, του post counter και του περιεχομένου των posts ένα έχω να πω :
Όταν κάποιος ισχυρίζεται ότι προσφέρει βοήθεια και μέσα στα posts του γράφει "βαριέμαι να το αναλύσω" νομίζω πως υπάρχει μια σοβαρή αντίθεση στα λεγόμενά του...

επειδη απο εδω που ειμαι δεν μπορω να το ακουσω,οταν θα το ακουσω θα σου πω την γνωμη μου...δεν ειναι βαριεμαι να το αναλυσω...ειναι δεν θελω να το αναλυσω κατω απο αυτες τις συνθηκες συζητησης...αν και τελικα (αν παρατηρησες) εδωσα ενα στιγμα στο τελευταιο μου post περι της "αναλυσης"...ΑΛΛΟΣ εστειλε ερωτηση για το πως γινεται η μιξη στο μπασο και του εστειλα την γνωμη μου...ειδες πουθενα να του γραφω ξερω αλλα βαριεμαι να σου πω? ...υστερα στηθηκε ενας διαγωνισμος IQ και παντογνωσιας με μονο φταιχτη ποιον αραγε? αυτον που εχει τα λιγοτερα αστερακια και τολμησε να πει σε καποιον παλιο οτι λεει μπουρδες...ε φροντισα να εχω το αναλογο λεξιλογιο κυριε δικαστα μου...
Αντι να προσπαθείτε να πείσετε ο ένας τον άλλον τί είναι σωστό και τί όχι, γιατι δεν κάνετε μια λίστα με:

Συνηθέστερα προβλήματα - αίτια - τρόπους επίλυσης
Πιθανά σενάρια "περίεργου ήχου" - τρόποι επίτευξης

Μακαρι να ηταν τοσο απλο αλλα δυστυχως δεν γινεται αυτο σε ενα forum...ελπιζω καποια στιγμη (μετα απο πολλα χρονια 8)) να μπορεσω να σηκωσω μια σελιδα που θα εχει ακριβως αυτο το σκοπο...συγκερκιμενες τεχνικες και κατευθυνσεις πανω στην μιξη... γιατι δυστυχως οι σελιδες αυτες ειναι ελαχιστες και χαμενες καπου στο πουθενα...θα ταν καλο να υπαρχει ενας ολοκληρωμενος οδηγος στα ελληνικα...(αν δεν υπαρχει ηδη και δεν το γνωριζω ???)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #55 στις: 22/02/08, 11:41 »
Αν τα αστερακια νομιζεις πως αντιστοιχουν σε αξιωματα και αξιωσεις, τοτε μαλλον βρισκεσαι σε λαθος forum Harucci.
Η συμπεριφορα σου ειναι δημοσιευμενη ετσι και αλλιως και γι'αυτο κριθηκες απο τα υπολοιπα μελη. Ευελπιστω συντομα να δουμε και προϊον της δικης σου δουλειας, ωστε να κριθεις περα απο τα λογια, και στην πραξη.

Παντως, και εαν θες να θεωρεισαι "εμπειρος" στις μιξεις, θα επρεπε να ησουν ο πρωτος που θα ελεγε "δεν υπαρχει σωστο και λαθος, παρα μονο φαντασια και ορεξη".
Εχει μεγαλη διαφορα το "ξερω πως λειτουργει ο compressor" με το "χρησιμοποιω τον compressor". Το πρωτο ειναι η θεωρια ( που καλως ή κακως μπορουμε να ξεσηκωσουμε ευκολα απο οποιοδηποτε manual ) και το δευτερο ειναι η πραξη ( που ευτυχως, εκει αποδεικνυουμε τι ξερουμε και πως ξερουμε να το κανουμε σωστο ).
Μπορει ο τροπος που χρησιμοποιει ο drakoumel να μην ηταν καλος για σενα, επειδη δεν το χειριστηκες σωστα. Αυτο ομως δεν σημαινει πως ο drakoumel δεν εγινε "μαστορας" σε αυτον τον τροπο, με αποτελεσμα να τον χρησιμοποιει κατα κορον.

Αρα, μην αμφισβητεις και καταργεις τροπους που εσυ δεν καταφερες να χρησιμοποιησεις, χωρις να αφηνεις το περιθωριο "ρε μπας κι εκανα εγω το λαθος και τελικα καποιοι να δουλευουν καλα με αυτον τον τροπο;".

Μεχρι τοτε, περιμενουμε ολοι εναγωνιως ;)

Και τα αστερακια δεν αποδεικνυουν τιποτα..Ισως σε αλλα forum να γινεται αυτο, αλλα εδω δεν γινεται με τιποτα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #56 στις: 22/02/08, 12:16 »
Αν τα αστερακια νομιζεις πως αντιστοιχουν σε αξιωματα και αξιωσεις, τοτε μαλλον βρισκεσαι σε λαθος forum Harucci.
Η συμπεριφορα σου ειναι δημοσιευμενη ετσι και αλλιως και γι'αυτο κριθηκες απο τα υπολοιπα μελη. Ευελπιστω συντομα να δουμε και προϊον της δικης σου δουλειας, ωστε να κριθεις περα απο τα λογια, και στην πραξη.

Παντως, και εαν θες να θεωρεισαι "εμπειρος" στις μιξεις, θα επρεπε να ησουν ο πρωτος που θα ελεγε "δεν υπαρχει σωστο και λαθος, παρα μονο φαντασια και ορεξη".
Εχει μεγαλη διαφορα το "ξερω πως λειτουργει ο compressor" με το "χρησιμοποιω τον compressor". Το πρωτο ειναι η θεωρια ( που καλως ή κακως μπορουμε να ξεσηκωσουμε ευκολα απο οποιοδηποτε manual ) και το δευτερο ειναι η πραξη ( που ευτυχως, εκει αποδεικνυουμε τι ξερουμε και πως ξερουμε να το κανουμε σωστο ).
Μπορει ο τροπος που χρησιμοποιει ο drakoumel να μην ηταν καλος για σενα, επειδη δεν το χειριστηκες σωστα. Αυτο ομως δεν σημαινει πως ο drakoumel δεν εγινε "μαστορας" σε αυτον τον τροπο, με αποτελεσμα να τον χρησιμοποιει κατα κορον.

Αρα, μην αμφισβητεις και καταργεις τροπους που εσυ δεν καταφερες να χρησιμοποιησεις, χωρις να αφηνεις το περιθωριο "ρε μπας κι εκανα εγω το λαθος και τελικα καποιοι να δουλευουν καλα με αυτον τον τροπο;".

Μεχρι τοτε, περιμενουμε ολοι εναγωνιως ;)

Και τα αστερακια δεν αποδεικνυουν τιποτα..Ισως σε αλλα forum να γινεται αυτο, αλλα εδω δεν γινεται με τιποτα.

αυτο για τα αστερακια μην το λες σε μενα πες το σ'αυτους που τα εχουν...εγω ιδιος θα ειμαι με ή χωρις αστερακια...αλλα ασε και την συμπεριφορα των αλλων να εχει δημοσιευθει και να κρινω και γω...υπηρξαν και σοβαροι αστερατοι στην συζητηση...αλλα για αλλη μια φορα προτιμας το αδικο να το ριξεις σε μενα ετσι? δεν ειπες οι συμπεριφορες δημοσιευθηκαν και θα κριθητε για αυτο, αλλα "Η συμπεριφορα σου ειναι δημοσιευμενη ετσι και αλλιως και γι'αυτο κριθηκες"...

δεν ξερω τι αλλο πρεπει να πω για να γινει αντιληπτο οτι οσο σε μια μιξη εχεις τον παραγοντα επιστημη εχεις και τον αντικειμενικο παραγοντα...καταλαβαινεις οτι μεσα σε 2 ηχεια δεν χωραει νταλικα, καραβι ή οποιαδηποτε ποσοτητα του συμπαντος γενικοτερα? Η φαντασια και η δημιουργια και ολη η υπολοιπη καραμελα υπαρχει στην μιξη αλλα οχι στο βαθμο τοθ "κανω οτι θελω"...αν δεν ακους τις αλλαγες στο attack και το release του compressor εισαι νεκρος δεν το συζηταμε και αυτο που θα βγει θα ειναι κατι οχι ωραιο....αν δεν ξερεις ομως οτι με τις ρυθμισεις thresh και ratio που εχεις επιλεξει, οταν το σημα σου συμπιεζεται παραπανω απο 6 dB τοτε παραμορφωνεται...ε αυτο ειναι λαθος ενω παραλληλα μπορει να ακουγεται σε γενικες γραμμες καλα..ξεχωριστε λιγο το ωραιο απο το σωστο εχει διαφορα...δρομοι υπαρχουν αρκετοι για να κανεις μια μιξη οχι απειροι...και προφανως υπαρχει και μια γνωστη περπατημενη οδος που πρεπει να ξεκινησεις. τι νοημα εχει στο 99% των περιπτωσεων να βαλεις reverb πριν τον   
compressor? κανενα..αν εσυ απο κει και περα μπορει να δημιουργησες κατι καλο με μια τετοια πατεντα μαγκια σου και παρε και την πατεντα να τα οικονομησεις...αλλα καταλεβετε επιτελους οτι υπαρχουν σχολες ολοκληρες για τα θετικα π.χ. του να βαζεις τον compressor πριν η μετα το EQ...το ζητημα ειναι να εχεις τον απολυτο ελεγχο σαυτο που κανεις...οχι να κανει η μιξη εσενα...

και δεν ειμαι εμπειρος...περιμενω απλα καποιον να μιλισει και να πει κατι καινουργιο και ενδιαφερον

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 610
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #57 στις: 22/02/08, 12:22 »
επειδη απο εδω που ειμαι δεν μπορω να το ακουσω,οταν θα το ακουσω θα σου πω την γνωμη μου...δεν ειναι βαριεμαι να το αναλυσω...ειναι δεν θελω να το αναλυσω κατω απο αυτες τις συνθηκες συζητησης...

Πολύ βολικό αλλά δεν έγραψες "δε θέλω να το αναλύσω κάτω από αυτές τις συνθήκες" αλλά "βαριέμαι να το αναλύσω".
Τα λεγόμενά μου ήταν με βάση τα δικά σου λεγόμενα όπως καταλαβαίνεις.

αν και τελικα (αν παρατηρησες) εδωσα ενα στιγμα στο τελευταιο μου post περι της "αναλυσης"...

Αν είναι να μας φας τα σηκώτια για να πεις δυο πράγματα φχαριστώ πολύ αλλά δε θα πάρω. Ισχυρίζεσαι ότι προσφέρεις βοήθεια και ότι το φορουμ είναι γι αυτό το λόγο αλλά ρε φίλε πρέπει να έχεις και μια στοιχειώδη ευγένεια απένταντι σε κάποιους που δε γνωρίζεις...

Όσο για τα αστεράκια.. με κάλυψε ο Θανάσης.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #58 στις: 22/02/08, 14:25 »
Harruci, εαν θες να πηγαινεις βαση της "περπατημενης", καλως..

Ασε εμενα και οποιοδηποτε αλλον να εξασκουμε το αισθητικο κριτηριο μας. Στο κατω κατω, τις καλυτερες μιξεις, εχουν να τις παρουσιασουν αυτοι που πρωτα ειναι μουσικοι και μετα παραγωγοι..Και ο νοων νοητο..

Κατσε λοιπον, αναμεσα σε οδηγους και "τι χωραει, δεν χωραει" και κανε οπως θες τις μιξεις σου. Μην υποβιβαζεις ομως κανενα αλλον, επειδη αποφασιζει να δουλεψει με βαση το αυτι του.
Και στο κατω κατω, αυτοι οι καποιοι που εχουν μιλησει εδω, εχουν παρουσιασει κατα καιρους δουλειες τους. Κριθηκαν και κρινονται καθημερινα.
Αναμενουμε λοιπον τις δικιες σου μιξεις.

( και να ξερεις, πως τα παντα ειναι υποκειμενικα, ιδιαιτερα οταν το ανθρωπινο στοιχειο της αισθητικης συμμετεχει σε αυτα...γι'αυτο και υπαρχουν πολλοι οδηγοι για το πως να κανεις μια μιξη ;) Λιγη λογικη απαιτει το ολο ζητημα )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #59 στις: 22/02/08, 15:48 »
Νομίζω πως εμένα με κάλυψε ο Harrucci με αυτό που είπε περί mainstream....
Νομίζω σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε και συμφωνω σε ορισμένα πράγματα απλά δεν έχεις καταλάβει και για κάποιο λόγο μάλιστα μου φαίνεται πως αντιστέκεσαι στο να καταλάβεις πως τουλάχιστον όσοι μίλησαν εδώ έχουν το μυαλό τους ΚΑΙ αλλου εκτός απο το mainstream.Ίσως κυρίως αλλού...όχι οτι είναι κακό το mainstream γιατί εκεί μιλάμε για αψεγάδιαστες παραγωγές με μοναδικό σκοπό τα χρήματα..στο 99% των περιπτώσεων.
Θα μιλήσει δηλαδή κάποιος για κακή παραγωγή σε ονόματα του εξωτερικού με πολυεθνικές απο πίσω τους? Όχι βέβαια γιατί αν έχεις τα λεφτά θα πάρεις τον καλύτερο δυνατό.

Και φυσικά εμένα δε θα με χάλαγε να είχα τον ήχο των DevilDriver ή των Evergrey (τίμιες δουλειές και των 2) αλλά το ζητούμενο για μένα (και νομίζω πως εκφράζω αρκετούς απο αυτούς που μίλησαν) δεν είναι το ποιος θα κάνει την καλύτερη χρήση ενός compressor, ενός multiband κλπ....αλλά ποιος θα αποδόσει καλύτερα αυτό που έχει στο μυαλό του ο μουσικός με τον οποίο δουλεύει...
Γιατί τι τον νοιάζει τον ακροατή και τον μουσικό το αν ο παραγωγός έχει στήσει τέλεια τον compressor αν σαν σύνολο η παραγωγή δε του δίνει αυτό που θέλει? Ή μήπως ο ακροατής θα κάτσει να ακούσει τις αλλαγές στο attack και release του compressor? Είδα κάποιους να παραπονιούνται πως τα overhead στην τελευταία δουλειά των Megadeth peakαρουν.....Και? είναι δηλαδή "λάθος"? και γιαυτό δεν ακούγεται καλά?  Εμένα πχ σε ορισμένα πράγματα που έχω ηχογραφήσει (και σε αυτό που παρέθεσα) μου αρέσει να υπάρχει μια χροιά απο bay area thrash γιατί αυτό ταιριάζει στη μουσική μου...δεν νομίζω ότι έχει καμία σχέση με "τενεκέδες" αλλά με το ύφος το οποίο θα ήθελε να έχει κάποιος την ενέργεια και το συναίσθημα που θέλει κάποιος να δώσει...

Για να τα μαζέψω όλα σε μια φράση....
Αν ήταν έτσι τότε όλοι οι δίσκοι θα ακούγονταν σα soundtrack ταινιών του Hollywood....ΤΟΥΜΠΑΝΑ, ΤΕΛΕΙΑ και ΞΕΡΑ...τέλειος εξοπλισμός, τέλεια χρήση αυτού και τελεία στο μυαλό του παραγωγού....

Edit:Ευχαριστώ και τον hellborn και τον freemind για τα καλά τους λόγια για το κομμάτι....
Hellborn είμαι ανοικτός σε προτάσεις... :P
« Τελευταία τροποποίηση: 22/02/08, 15:53 από drakoumel »
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #60 στις: 22/02/08, 18:36 »
ακουσα το κομματι του δρακου

καταρχας το κομματι μ'αρεσε και πρεπει να πω ενα μπραβο στον δρακουμελ(χωρις να ειναι κατι το ιδιαιτερο σε συγκριση με κομματι μιας metal band αλλα ειναι καλοδουλεμενο, εχει ωραιες αλλαγες και μελωδιες, αν ολα τα οργανα τα χεις περασει εσυ τοτε μπραβο απο την πλευρα οτι τετοιο κομματι γραφεται απο συγκροτημα και πιο δυσκολα απο μεμονομενο ατομο)

στην μιξη μαρεσει που τα μεσαια σου ειναι ελευθερα και δεν γινεται κανενα μπλεξιμο σάυτην την περιοχη(οπως γινεται συνηθως στα δικα μου ::))
το οτι εχεις αφησει τα τυμπανα τοσο πισω (σαφως εκανε την μιξη σου πιο ευκολη γιατι πρηζουν ασχημα να τα κουμανταρεις) κανει το κομματι να χανει για μενα(απο την στιγμη που ειναι και metaloκομματι)...οπως και το μπασο ισως θα πρεπε να ειναι πιο διαυγες αλλα δεν με χαλαει. οι κιθαρες μάρεσουν ;D..

και τωρα ερωτησεις ...8)
1. εχεις χρησιμοποιησει κανενα VST στο κομματι?
2. Το κομματι μετα την μιξη το εχεις επεξεργαστει με κανενα comp ή κανενα αλλο plug-in για να δωσεις ενταση, να το κανεις πιο καθαρο ή να του δωσεις χρωμα?
3. πως και που εχουν γινει οι εγγραφες(χωρος, προενισχυση, μικροφωνα κλπ.)?


Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #61 στις: 22/02/08, 19:44 »
Χαiρομαι που σου άρεσε το κομμάτι Harrucci και θα χαρώ περισσότερο αν μπορέσουμε να συζητήσουμε πιο ήρεμα....:P
Αυτό είναι ουσιαστικά αποτέλεσμα ενασχόλησης μου απο τον Αυγουστο και μετά....δεν εννοώ πως το δουλεύω απο τον Αύγουστο αλλά απο τότε άρχησα να ασχολούμαι λίιιγο πιο σοβαρα με το θέμα καθώς παλιότερα δεν ειχα δώσει ποτέ τόση προσοχή σε τέτοια θέματα παρόλο που μου άρεσε που και που να ηχογραφώ καμιά κοτσάνα....

Κυριολεκτικα τα πάντα έχουν γίνει απο εμένα στο σπίτι μου...
Τα drums είναι μια μίξη samples και του DFH και προγραμματισμός τους έγινε στο Cubase (όπως και οτιδήποτε άλλο)
Οι κιθάρες επίσης δεν είναι ούτε ενισχυτής, ούτε κάποιο hardware modeller αλλά vst, καθώς εχω εγκαταλήψει πλέον την αέναη πάλη με το PODxt...
Το επίμαχο σημείο, τα κανάλια του μπάσσου είναι επίσης με το Ampeq SVX ....

Για το υποτιθέμενο mastering ...Για την ένταση δούλεψα με το Elephant compressor της Voxengo και ένα clipper και φυσικά ένα multiband και πολυ ελαφρυ eq μόνο για χρώμα....
Αυτά σε γενικές γραμμές....Δε τα θυμάμαι και όλα ακριβώς τώρα αλλά δε πιστεύω να μου ξεφεύγει κάτι το τόσο ουσιαστικό ....

Σίγουρα δέχεται τρελές βελτιώσεις αλλά αυτό που δε θέλω με τίποτα να φύγει απο τις μίξεις μου είναι ο αέρας και η ένταση....και αυτό που θέλω να μπεί είναι
 άλλα άτομα να κάνουμε τιποτε σοβαρό, καθώς έχω βαρεθεί να ακούω τριγύρω μου άτομα να κάνουν live και να το παίζουν πριμαντόνες ενώ είναι 4-5 μυαλά και κάνουν την δουλειά που κάνει το δικό μου μόνο του....


ΥΓ:Λείπει και ένα σόλο κάπου στη μέση του κομματιού στο break...κάποια στιγμή....:P
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #62 στις: 23/02/08, 01:35 »
Πολυ ωραιο το κομματακι, μπραβο σου!  :)
Γεματο ενεργεια και με μελωδιες που μενουν μετα το ακουσμα.
Ο ηχος της κιθαρας σηκωνει αρκετη βελτιωση (για τα δικα μου κριτηρια τουλαχιστον), ανω η μιξη ειναι πιστευω πολυ καλη για σπιτικξη παραγωγη καποιου που δεν ασχολειται καιρο με το αθλημα.
Keep it up  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #63 στις: 23/02/08, 15:02 »
καλα εννοειται οτι δεχεται πολλες βελτιωσεις... αλλα εχεις καταφερει αρκετα πραγματα μεχρ στιγμηςι(π.χ την ενταση που εχεις πιασει χωρις να κοβεις τον αερα απο το κομματι)

εγω ειμα ακριβως στην αντιθετη φαση...αν εχω καποιο προτυπο παραγωγης στο μυαλο μου αυτη την στιγμη ειναι παραγωγη symbol of life- paradise lost και μεταγενεστερες παραγωγες τους και γενικοτερα παραγωγες του manson οι οποιες ειναι στριμοκωλιασμενες μεχρι θανατου...πειραματιζομαι κυριως πανω στο compressαρισμα ενος κομματιου συνολικα και πως θα αποκτησω μεγιστη ενταση χωρις να χασω ποιοτητα ή να δημιουργθουν παραμορφωσεις ή υπερβολικες συμπιεσεις στο κομματι...


και γω στην ιδια φαση με σενα ειμαι δρακου...απο ενα σημειο και μετα οταν εισαι μονος η αληθεια ειναι οτι οσο δημιουργικος και να σαι στερευεις και δεν μπορεις να βγαλεις το αποτελσμα που θα ειχες με περσσοτερα ατομα στην παρεα 8)

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #64 στις: 23/02/08, 15:23 »
Έχω δει αρκετούς να λένε πως μπορούν άνετα να φτάσουν την μίξη τους στα -6db πχ και πραγματικά δε το καταλαβαίνω πως μπορούν να φτάσουν τόσο ψηλά χωρίς να καταστραφούν ορισμένα πράγματα....
Πάντως νομίζω πως αν δουλεύεις πάντα παράλληλα με έναν compressor και στο mastering κάνεις μια προσεκτική δουλειά με ένα clipper και compressor πάλι νομίζω πως τα -10 που είναι υπεραρκετά (νομίζω) τα φτάνεις άνετα....

Τώρα να πω και κάτι άλλο η θα αρχίσεις το κράξιμο πάλι????
Η μάλλον όχι εδώ γιατί ήδη έχει ξεφύγει το θέμα πολύ...αν θες να μιλήσουμε για το πως δουλεύω εγώ για την ένταση πες μου να τα πούμε με pm....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #65 στις: 24/02/08, 15:47 »
νομιζω οτι αυτο γινεται με ειδικους multiband-compressor και πανω σέναν τετοιο πειραματιζομαι και βλεπω αποτελεσμα τελευταια...οτι καταστρεφεις πληροφορια δεν το συζηταμε αλλα πρωτον την καταστρεφεις οταν ειναι υπερβολικη σ ενταση (γιαυτο χρησιμοποιεις comp και οχι EQ)και δευτερον διαλεγεις να αποβαλεις απο το κομματι τις συχνοτητες εκεινες που σου ριχνουν την ενταση...και το μεγαλο προβλημα ειναι στις bass περιοχες και τις muddy περιοχες- 240Hz και γυρο.... ωστε τελικα να δωσεις στο κομματι μια χροια γυρω απο 1.3kHz που ειναι η περιοχη συχνοτητων που δινει ενταση στο κομματι...βεβαια αυτο πρεπει να γινει χωρις το κομματι να θολωσει γιαυτο παραλληλα πρεπει κατα επιλογην να κοπουν και καποιες πριμες συχνοτητες


οκ... ξανακραζω ΔΕΝ :-X
και επειδη οπως ειπες εχει ξεφυγει το θεμα το συνεχιζουμε pm
« Τελευταία τροποποίηση: 24/02/08, 15:52 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #66 στις: 24/02/08, 16:56 »
Έχω δει αρκετούς να λένε πως μπορούν άνετα να φτάσουν την μίξη τους στα -6db πχ και πραγματικά δε το καταλαβαίνω πως μπορούν να φτάσουν τόσο ψηλά χωρίς να καταστραφούν ορισμένα πράγματα....

Καταστρεφωντε φυσικα τελειως οι δυναμικες αν φτασεις σε τετοια επιπεδα, και το οριο ανωτατη/κατωτερη δυναμικη περιοριζει το ευρος του σε λιγοτερα απο 20 ντεσιμπελ. Βεβαια σε θρας μεταλ δεν εχει και μεγαλη σημασια αυτο, αλλα χανεις και καποια πραγματα συχνωτικα. Αυτο που κερδιζεςι βεβαια ειναι μια δυνατη μιξη που τραβαει την προσοχη του ακροατη, ειδικα αν την παιξεις σε ραδιοφωνο/μαγαζι αναμεσα σε αλλες παραγωγες
...και δευτερον διαλεγεις να αποβαλεις απο το κομματι τις συχνοτητες εκεινες που σου ριχνουν την ενταση...

Προσοχη ομως, επειδη οι περισοτεροι το κανουν ψαχνωντας αυτο και με το αυτι! Επειδη τα πιο πολλα μονιτορ εχουν περιεργα κροσοβερ, μπορει οι συχνωτητες που σου ριχνουν ενταση οταν κανεθς μιξη, να το κανουν αποκλειστικα στο συγκεκριμενο μονιτορ ηχειο. Οποτε ειναι καλο να υπαρχει και ενα δευτερο ζευγαρι διαφορετικα μονιτορ, αλλα επειδη ειναι πολυτελεια για πολλους, καλη λυση ειναι η χρηση αναλογων ακουστικων (οχι αποκλειστικα ακουστικων, μονο σαν δευτερη γνωμη!) ή το να κοψεις ενα δισκακι και να το ακουσεις σε διαφορα στερεο να δεις πως πραγματικα ακουγεται η μιξη και ποιες συχνοτητες κοβουν ενταση σε πραγματικες συνθηκες ακροατη
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #67 στις: 25/02/08, 00:43 »
Και πάλι θα κρατήσω επιφυλάξεις λέγοντας πως τα -20db ..οκ...είναι νομίζω πολύ χαμηλά για τα γούστα μου και σίγουρα δεν "χωράνε" στο χώρο της μουσικής αυτής σε καμία περίπτωση....όσο για τις δυναμικές μου καταστρέφονται, εννοείται πως συμβαίνει αυτό αλλά νομίζω πως ένας καλός παραγωγός που γνωρίζει το αντικείμενο του έχει άλλους τρόπου να δημιουργεί την ψευδαίσθηση που χρειάζεται για να καλύψει το "μειονέκτημα" αυτό....
Χαρακτηριστικά θα αναφέρω το τελευταίο album των Dimmu Borgir όπου αν ρίξει κάποιος μια πρόχειρη ματιά στην κυμματομορφή του θα παρατηρήσει πως μοιάζει με block....ακούγοντας όμως το album αυτό δε νομίζω να ξινίζει σε κανενός τα αυτιά.....εκτός απο αυτούς που θα ξίνιζαν με τη μουσική έτσι κ αλλιώς φυσικά....Τέλος πάντων ακούγεται σαν album με πολύ χαρακτήρα και όχι σαν ένα επίπεδο πράγμα που μετά τα 2 λεπτά το νιώθεις ακόμα να κοπανάει τα αυτιά σου...

Φυσικά απο μουσική σε μουσική τα δεδομένα αλλάζουν ....

Επίσης δε νομίζω κανένας ο οποίος νομίζει ότι ξέρει τι κάνει να μιξάρει σε ένα set ηχείων...
Τώρα για το ψάξιμο με το αυτί...δε ξέρω αλλά αν νομίζω πως αν γνωρίζεις καλά τα monitor σου τότε δε χρειάζεται να πηγαινοφέρνεις το δισκάκι απο cd player σε cd player....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #68 στις: 25/02/08, 02:52 »
Δεν ενοω παραγωγη στα -20 ντεσιμπελ, ενοω δυναμικο ευρος, δηλαδη διαφορα εντασης απο τον πιο δυνατο στον πιο ησυχο ηχο  :)
Στο μεταλ ειναι οκ, αλλα σε αλλα ειδη μουσικης αν βαλεις κομπρεσορες και ανεβασεις το μαστερ στα -6 ντεσιμπελ θα χαθει οτι πληροφορια υπαρχει σε μικροτερη ενταση, και αμα εχεις πολλα ακουστικα οργανα και διαφορες εντασεων χανεις πολλα στο τελικο αποτελεσμα.
Και εγω παντως την παλευω, εχω φτασει σε σημειο οπου περνω αρκετα καλους ηχους απο τυμπανα/κιθαρες/μπασα/φωνες απο τα μικροφωνα, αλλα ακομα πασχιζω να κανω μια παραγωγη που να ακουγεται, δεν εχω και χρονο/διαθεση να το ψαξω παραπανω  :-\
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #69 στις: 25/02/08, 09:29 »
Πάντως παιδιά, το Σάββατο ήμουν στο γραφείο και καθώς έλειπαν σχεδόν όλοι οι συνάδελφοι έβαλα λίγο το winamp στο laptop μου να παίζει.. Σε μια στιγμή, (στο εν τω μεταξύ είχε έρθει και ένας συνάδελφος που έκατσε στο διπλανό γραφείο), ακούγεται το κομμάτι του Drakoumel που μόλις είχα κατεβάσει.. Μετά από ένα λεπτό με ρώτησε τι είναι αυτό και του απάντησα ότι είναι ένα track ενός παιδιού, όχι συγκροτήματος.. Αυτόματα με ρώτησε αν γράφτηκε σε studio, και αυτό πιστεύω ότι κάτι λέει..

Τώρα, συνθετικά, το κομμάτι είναι πολύ καλό, απλά πιστεύω ότι δεν είναι τελειωμένο ακόμα και ως εκ τούτου επιδέχεται μερικά "γεμίσματα" (ένα σολάκι πιστεύω θα του έκανε καλό :D) και ίσως μερικά σημεία να μπορούσαν να παραλλαχτούν για να φαίνονται κάπως διαφορετικά..

Κατά τα άλλα, εύγε!!!

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #70 στις: 25/02/08, 19:37 »
Αφου ζητησω συγγνωμη και εγω για το ασχετο μνμ και επειδη με ενδιαφερει πολυ το θεμα ,ηθελα να πω πως καλο ειναι να ανεβαζουμε κομματακια/δικες μας μιξεις στο ''δικες μας συνθεσεις'' και να ανταλλαζουμε και σχολια-προτασεις-γνωμες...

Το home recording ειναι πολυ ενδιαφερον αθλημα.


PS-Ωραιος ηχος drakoumel στις κιθαρες!
εγω τις προτιμω πιο ογκωδεις...ισως σου στειλω καποιες δικες μου ηχογραφησεις για γνωμη-κυριως ηχος ρυθμικων metal κιθαρων με ενδιαφερει.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #71 στις: 25/02/08, 23:10 »
Fretwork και Faser σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο....
Τώρα για το "δικες μας συνθέσεις" νομίζω πως δεν υπάρχει ενδιαφέρον για τέτοιο είδος στο forum οπότε είπα να το αποφύγω και να χτυπήσω κατευθείαν όταν θα έχω έτοιμη μια ολοκληρωμένη δουλεία με 4-5 κομμάτια με φωνή που έχω στα σκαριά...
Στείλε μου ότι θες...προφανώς με ενδιαφέρει τρελά το θέμα και θα ήθελα να ανταλλάξω ιδέες...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Hellborn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #72 στις: 20/03/08, 15:12 »
Βασικα τώρα θα μπώ στην μέση πάλι και θα πώ οτι άκουσα κι άλλες δουλειές του δράκου, καθώς τον ζαχαρώνω για συνεργασία όπως προείπα :P, και αυτη που έχει ανεβάσει , ηχητικά πιστέυω οτι είναι η ποιο αδύναμη.


Fretwork είσαι ο Μουσάτος η ο άλλος απο τους Stillborn? Ωραία μπαντούλα έχετε μάγκες, χαίρεσαι να ακούς live.

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #73 στις: 03/03/10, 18:20 »
 :o   Πω πω...... μπήκα να διαβάσω για το μπάσο στη μίξη, και επεσα σε έναν πόλεμο ηχοληπτομουσικότεχνολογοπαραγωγών....... :)

Ρε κάντε τη μίξη όπως σας γουστάρει στα αυτάκια σας, ακούστε και ξανακούστε το τραγούδι σε διαφορετικα μηχανήματα, και βγάλτε μόνοι σας την άκρη...

Κάπου εδώ διάβασα -  και πολύ σωστά ειπώθηκε -  ότι ο κάθε παραγωγός έχει τη δική του άποψη για τη μίξη σε ένα τραγούδι....

Έτσι κι αλλιώς αν το κομμάτι σας πρόκειται να δισκογραφηθεί, τότε ότι μίξη και να κάνετε θα αλλάξει στο master του studio που ελέγχει η δισκ. εταιρεία (εκ πείρας μιλάω )

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #74 στις: 26/06/10, 12:15 »
Να ρωτησω και εγω κατι ασχετο λιγο... βλεπω ολοι παραπανω γραφετε το mix ως μειξη (με ΕΙ), και οχι μιξη, που φανταζομαι θα ηταν πιο απευθειας μεταφραση. Υπαρχει ελληνικη γραφη για αυτη τη λεξη? Ευχαριστω!

-Κωστας

Κώστα η λέξη είναι Ελληνική, όπως οι περισσότερες άλλωστε ...

  •     Το ρήμα είναι "μείγνυμι" αλλά θα το βρεις και "μίγνυμι"



    μείγνυμι, μειγνύω, μίγνυμι, μίσγω   μείγνυμαι, μίσγομαι. ἐμείγνυν, ἐμείγνυον, ἔμισγον ἐμειγνύμην. μείξω    μείξομαι, μειχθήσομαι,

     
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/05, 17:45
από Spyros13
6 Απαντήσεις
12518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 14:17
από Jezus
47 Απαντήσεις
48992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 15:05
από rockflea
9 Απαντήσεις
5617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/06, 00:59
από Holy Diver
6 Απαντήσεις
6716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 23:11
από BilliSsS
21 Απαντήσεις
34911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/16, 17:39
από mania karoutena
5 Απαντήσεις
6809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 21:33
από ogyon21
νεο μπασο

Ξεκίνησε από BilliSsS « 1 2 » Μπάσο

26 Απαντήσεις
11414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 10:36
από stepap#12
μπάσο-μπότα

Ξεκίνησε από tatanka Μπάσο

10 Απαντήσεις
12394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/12, 14:44
από freemind
11 Απαντήσεις
3784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/12, 18:31
από gkou