Αποστολέας Θέμα: Πλεονεκτηματα/Μειονεκτηματα των αυτοδιδακτων?  (Αναγνώστηκε 22094 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimaras97

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οτι λεει ο τιτλος,θελω να μου λυσετε αυτην την απορια οι πιο εμπειροι  :D
Blues is easy to play, but hard to feel.
Jimi Hendrix

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το μόνο πλεονέκτημα των αυτοδίδακτων  που μπορώ να σκεφτώ είναι το οικονομικό. Κατά τ' άλλα η πρόοδός σου θα είναι εξαιρετικά αργή, το "υψηλότερο" επίπεδο (αν υπήρχε τέλος πάντων τέτοιο πράγμα) θα είναι σίγουρα πολύ πιο χαμηλά απ' ότι αν έκανες μερικά μαθήματα και τέλος ενέχεται και ο κίνδυνος της απογοήτευσης αφού δεν αντιλαμβάνεσαι κατά πόσο είναι φυσιολογικό να δυσκολεύεσαι σε κάτι. Το τελευταίο νομίζω πως είναι και το σημαντικότερο, αφού ένα όργανο δεν είναι εύκολο να το μάθεις και θέλει πολύ υπομονή. Το να τα παρατήσεις είναι πολύ εύκολο όταν δεν έχεις την κατάλληλη καθοδήγηση.

Βέβαια υπάρχουν πολλοί δεξιοτέχνες που θεωρούνται αυτοδίδακτοι. Τα δύο είδη μουσικής που είναι γεμάτα από τέτοιους και μου έρχονται τώρα στο μυαλό είναι το ρεμπέτικο-λαϊκό και τα blues-jazz. Ωστόσο και στις δύο περιπτώσεις οι "αυτοδίδακτοι" ζούσαν σε ένα περιβάλλον όπου γύρω τους υπήρχαν άνθρωποι που ήξεραν μουσική (ίσως αυτοδίδακτοι κι αυτοί) και έτσι μπορούσαν να προσφέρουν μια καθοδήγηση στο μαθητευόμενο.

Γνώμη μου είναι να διώξεις την ιδέα απ' το μυαλό σου (αν υπάρχει τέτοια ιδέα) γιατί το πιθανότερο είναι να απογοητευτείς και να τα παρατήσεις. Το πρόβλημα μ' αυτό δεν είναι τόσο ότι δε θα καταφέρεις να μάθεις το όργανο, αλλά ότι θα φτάσεις σε μια ηλικία που θα πεις (από μέσα σου) ότι δεν ήσουν άξιος να το καταφέρεις. Καλλίτερα λοιπόν κάποιος που θέλει να ξεκινήσει να το κάνει με ένα δάσκαλο και όποτε δει πως το επίπεδό του είναι αρκετό γι' αυτόν να σταματήσει.

Αυτά!
Καλημέρα

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κοιτα, αλλο το να ρωτας εγκυκλοπαιδικα, και αλλο να ρωτας για το τι σκεφτεσαι ο ιδιος να κανεις. Προφανως, αν σκεφτεσαι να ξεκινησεις, ειναι σαφως καλυτερο να μαθεις με δασκαλο. Θα μαθεις θεωρια, κλιμακες, θα μπεις σε ενα προγραμμα, θα δεις πολυ πιο γρηγορα προοδο. Δεν το συζητω.
Εγω ειμαι αυτοδιδακτος, και αυτο που μπορω να πω ειναι οτι παιδια που εκαναν μαθηματα ειδα να κανουν αλματα απο το 0 μεχρι ενα καποιο επιπεδο, που εμενα μου πηρε πολυ περισσοτερο.
Υπαρχει ομως ενα μεγαλο "αλλα"... και αυτο ειναι η θεληση, και η σχεση σου με το οργανο. Οι πολλοι γνωστοι μου που εκαναν μαθημα σε ωδειο (αλλα και ορισμενοι απο αυοτυς που εκαναν ιδιαιτερο), ειτε το μαθημα δεν ανταποκρινονταν ακριβως σε αυτους (κλασικη μουσικη κλπ), ειτε για καποιον μυστηριο λογο οταν σταματησαν τα μαθηματα, σταματησαν και να παιζουν.
Η μουσικη για τον ερασιτεχνη οφειλει να ειναι ενα χομπι, καπου να βγαζεις το μερακι σου. Οσο να'ναι οταν αρχιζεις να τη βαζεις σε προγραμμα (εχω μαθημα καθε Χ μερα), οταν οφειλεις να μελετας με προγραμμα για να ανταποκριθεις στο μαθημα (το οποιο βεβαια ειναι πολυ σημαντικο, χωρις ΠΟΛΛΗ δουλεια δεν κανεις τιποτα... αλλα να την κανεις γιατι θελεις, και οταν το νιωθεις, οχι γιατι θα ερθει ο δασκαλος), οταν θα ασχοληθεις με κατι που δε σε εκφραζει εκεινη την ωρα γιατι απλα ετσι ειναι το μαθημα... τοτε κανεις εκπτωσεις απο το "χομπι" και πας προς το "μαθημα-σχολειο-υποχρεωση".
Αν με ρωτουσες οταν ξεκινουσα, μαθηματα ηθελα να κανω, αλλα για διαφορους λογους δεν εκατσε. Δεν ειναι δηλαδη οτι ειχα παρει αποφαση εξαρχης να μαθω μονος μου, απλα ετσι βγηκε. Αν με ρωτησεις και τωρα, παλι θα ηθελα να κανω μαθηματα, μονο που τωρα ξερω περιπου και τι θελω να μαθω και μπορω να καταλαβω τη χρησιμοτητα πολλων πραγματων που αν και φαινονται βαρετα μπορουν να βοηθησουν παρα πολυ. Αυτη τη στιγμη δηλαδη το να μπω σε ενα προγραμμα μονο καλο μπορει να μου κανει, δεν υπαρχει περιπτωση να ξενερωσω με το οργανο και να το αφησω.
Εντελει αυτο που εχω δει ειναι οτι αν καταφερεις και μαθεις μονος σου (εστω και λιγο), το οργανο δεν το παρατας ποτε. Υπαρχουν ομως πολλοι γνωστοι μου που εκαναν μαθηματα πολλα χρονια, και δεν παιζουν πια.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/11, 13:01 από Adoni »

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
με λιγα λογια θα πω οτι ξεκινησα μονος μου και διστακτικα μετα απο 3 μηνες γραφτηκα σε ωδειο,,,ειμαι σιγουρος οτι μετα απο 2 χρονια αν ημουν μονος μου δεν θα ηξερα ουτε τα μισα απο αυτα που ξερω τωρα 8)

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
το σημαντικότερο μειον του αυτοδίδακτου ειναι η έλλειψη παιδείας σε ότι αφορά το πιάσιμο και την εργονομική αντιμετώπση του οργάνου. αν δεν το πιανεις σωστά και δεν διατηρείς σωστές θέσεις, η τενοντίτιδα και οι φίλες της θα έρθουν σύντομα.
 
και φυσικά ο αυτοδίδακτος αν δεν μελετάει με ΜΕΤΡΟΝΟΜΟ και δεν προβάρει ΚΛΙΜΑΚΕΣ ,ο δρόμος προς την γνώση θα είναι πολύ μακρύς
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Και παλι ολα αυτα ειναι "ταμπελες" που δε πιστευω πως μπορουν να σταθουν παρα μονο στατιστικα για μεγαλα συνολα μουσικων ( ερασιτεχνων και μη, αυτοδιδακτων και σπουδαγμενων ).

Πλεον οι αυτοδιδακτοι εχουν μια τεραστια πηγη γνωσης ( διαδικτυο ) κι εχουν προσβαση σε υλη και ασκησεις που καποτε δε θα μπορουσαν να ειχαν. Εξαλλου υπαρχουν οργανα τα οποια κατα παραδοση ειναι αυτοδιδακτα ή διδασκονται οικογενειακα ( κυριως παραδοσιακα/λαϊκα οργανα ).

Οποτε το να συζηταμε τα συν και τα πλην των μεν και των δε, ειναι παγιδα κατ' εμε. Ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του και βλεποντας την εξελιξη του μπορει σταδιακα ειτε να προχωρησει σε κανονικες σπουδες, ειτε να παραμεινει στο αυτοδιδακτο μερος της μουσικης βαζοντας το μερακι του.

Εξαλλου και οι σπουδες ειναι απλως ενα μονοπατι που σε γλυτωνει απο πολυ κοπο και λαθη ( κυριως υγειας, οπως ειπε ο Korgy ) κι ενα χαρτι δεν κανει το μουσικο καλυτερο, ουτε πιστοποιει αυτο που κρυβει μεσα του ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jimaras97

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εγω ειμαι αυτοδιδακτος στην ηλεκτρικη και στην κλασσικη κανω 3 χρονια με καθηγητη.ειμαι σε ενα σχετικα καλο επιπεδο στην ηλεκτρικη(ξερω ας πουμε τις πεντατονικες κλιμακες,δεν βαζω πανω απο το μπρατσο τον αντιχειρα,ξερω να κανω bends και δουλευω το vibrato τωρα)απλα ρωτησα εγκυκλοπαιδικα  :)
Blues is easy to play, but hard to feel.
Jimi Hendrix

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Αυτό με το μπράτσο δεν ισχύει στην ηλεκτρική απόλυτα. (ΝΑ τονιστεί το απόλυτα)

Αποσυνδεδεμένος jimaras97

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτό με το μπράτσο δεν ισχύει στην ηλεκτρική απόλυτα. (ΝΑ τονιστεί το απόλυτα)


ναι το ξερω,εννοουσα οτι δεν εχω τον αντιχειρα πολυ ψηλα,αλλα και ψηλα να τον εχω προσεχω περισσοτερο να ειναι ισιος ο καρπος(τουλαχιστον οταν δεν κανω σηκωματα,vibrato κ.α)γιατι εχω ακουσει οτι απο κει μπορεις να παθεις τενοντιτιδα...αν εχεις συνεχως τον καρπο λυγισμενο  :)
Blues is easy to play, but hard to feel.
Jimi Hendrix

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Αυτό με το μπράτσο δεν ισχύει στην ηλεκτρική απόλυτα. (ΝΑ τονιστεί το απόλυτα)


ναι το ξερω,εννοουσα οτι δεν εχω τον αντιχειρα πολυ ψηλα,αλλα και ψηλα να τον εχω προσεχω περισσοτερο να ειναι ισιος ο καρπος(τουλαχιστον οταν δεν κανω σηκωματα,vibrato κ.α)γιατι εχω ακουσει οτι απο κει μπορεις να παθεις τενοντιτιδα...αν εχεις συνεχως τον καρπο λυγισμενο  :)

Eγώ έτσι την έπαθα! :P

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Εν ολίγοις συμφωνώ και διαφωνώ με τα παιδιά παραπάνω.
Το μόνο αρνητικό του αυτοδίδακτου είναι πως πρέπει να ανακαλύψει μόνος του πράγματα και γι'αυτό αργεί περισσότερο η εξέλιξή του. Σίγουρα επίσης κάποια πράγματα δεν θα τα μάθει απόλυτα σωστά. Όμως, εδώ σας θέλω, ποιος καθορίζει το σωστό και ποιος το λάθος??
Με την ευκαιρία αυτό με την αντίχειρα δεν ισχύει, μπορεί να βοηθάει όπως λέτε στην τενοντίτιδα αλλά ο αντίχειρας στην ηλεκτρική και στην ακουστική εξυπηρετεί να είναι πάνω από την ταστιέρα. Ο δάσκαλος ας λέει ότι θέλει για μένα, ο αντίχειράς μου θα συνεχίσει να πετιέται και να με βολεύει στο παίξιμο...το ίδιο έκανε και ο Hendrix, προτιμώ να μιμηθώ εκείνον...:)

Τώρα το ωραίο του αυτοδίδακτου είναι πως κατά πολλούς αποκτά ένα δικό του τρόπο παιξίματος, ένα χαρακτηριστικό στυλ και συνεπώς ήχο...Και αν κρίνουμε από "αυτοδίδακτους" που κυκλοφορούν στο χώρο θα συμφωνήσω απόλυτα.

Παραπέρα, όντως το ιντερνετ είναι πηγή γνώσης. Αν έχεις θέληση και το αυτάκι δουλεύει καλά, τότε μαθαίνεις άνετα. Ο δάσκαλος στην δική μου περίπτωση δεν ωφελεί διότι δεν αντέχω να κάνω ασκήσεις 1-2-3-4-5 αλλά προτιμώ να μάθω στην πράξη και να λυθούν τα χέρια μου σε σολάκια που αρέσουν σε μένα. Ο δάσκαλος δυστηχώς σε πολλές περιπτώσεις ενδεχομένως να σε κάνει να μισήσεις και σε άλλες να λατρέψεις το όργανο.

Τίποτα δεν είναι απόλυτο βεβαίως και ο καθένας όπως βολεύεται. Παίζω 13 χρόνια. Αυτοδίδακτος τελείως. Υστερώ σε αρκετά που θα είχα μάθει άμεσα με ένα δάσκαλο (όπως κλίμακες) αλλά από την άλλη αν ακούσω κάτι το παίζω και ας μην γνωρίζω την θεωρία ακριβώς επειδή το αυτί μου λειτουργεί καλά. Δεν το μετανοιώνω που δεν πήγα δάσκαλο και δεν σκοπεύω. Και όπως είπα, ο αντίχειρας πετιέται και το χαίρομαι!!:)

Υ.Γ Αυτοδίδακτοι : Richie Sambora, Eric Clapton (αν κάνω λάθος διορθώστε με), John Mayer (και σε δάσκαλο να πήγε μικρός έχει αναπτύξει δικό του τρόπο παιξίματος πλέον, είναι αλλού το άτομο), αντίστοιχα ο Marc Knopfler, Hendrix, ο Slash και άλλοι πολλοί...Με άλλα λόγια, αν υπάρχει το τάλαντο όλα τ' άλλα είναι περιττά...Πάλι μακρυγόρησα...:)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ


καληνύχτα  ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Uli Roth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλημερα  :P
Godin και τα μυαλά στα κάγκελα...

Αποσυνδεδεμένος RevonFyll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Εγω παντως νομιζω οτι μερικες φορες τα μαθηματα με δασκαλο σε περιοριζουν.Οταν ειχα ξεκινησει αρμονιο μετα απο κανα 2μηνο αρχισα να μαθαινω δικα μου τραγουδια πολυ πιο δυσκολα απο αυτα του βιβλιου.Αποτελεσμα:Το επιπεδο μου ηταν πολυ καλυτερο απο αυτο του βιβλιου,οποτε ουσιαστικα τα μαθηματα δεν με οφελουσαν πλεον.Στην ουσια αυτοδιδακτος ημουν.

Αν και ολα εξαρτωνται απο το ποσο γουσταρεις εσυ να παιζεις.Αν σ'αρεσει πολυ,τοτε αυτοδιδακτος η μη θα την βρεις την ακρη.Αν παλι το βλεπεις σαν αγγαρεια,τον καλυτερο δασκαλο να σου φερουν δεν προκειται να γινει τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα μπορούσε κάποιος που δεν ξέρει μια γλώσσα να τη μάθει απ' την αρχή μόνος του και στο τέλος να γράψει ένα λογοτεχνικό βιβλίο; Αν ναι, το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο καλό με το να του είχε δείξει κάποιος τη δομή της γλώσσας; Θα μπορούσα να σκεφτώ σε όλες τις τέχνες αντίστοιχα παραδείγματα, αλλά νομίζω ότι η μουσική ταιριάζει περισσότερο με μια γλώσσα. Το βασικό επιχείρημα των περισσότερων εδώ μέσα είναι ότι στο σχολείο μας έμαθαν μεν τη γλώσσα, αλλά μας περιόρισαν με τόσους κανόνες που το αποτέλεσμα ήταν να πνίξουμε την όποια δημιουργικότητα είχαμε μέσα μας. Αυτό δεν είναι λόγος όμως για να μην πάει κάποιος σχολείο. Δε νομίζω ότι κανείς από εσάς θα προτιμούσε τέλος πάντων να είχε μάθει να μιλάει ελληνικά χωρίς δάσκαλο. Γιατί το αποτέλεσμα το έχουμε δει όλοι μας. Και επίσης υπάρχει μια σημαντική διαφορά μεταξύ σχολείου και δασκάλου μουσικής: στο ένα είσαι υποχρεωμένος να πας, ενώ στο άλλο πας οικειοθελώς.

Όσον αφορά τη συζήτηση γύρω από τον αντίχειρα, να σας πω ότι έχω πάρει το πτυχίο κλασικής κιθάρας το οποίο σημαίνει ότι πέρασα κάτι παραπάνω από μια δεκαετία μέσα σε ωδεία. Φαντάζομαι αντιλαμβάνεστε ότι τουλάχιστον τη μισή δεκαετία άκουγα το δάσκαλό μου να μου λέει "Να μη φαίνεται ο αντίχειράς σου από μπροστά!". Αυτό δεν είναι βίτσιο των δασκάλων και δει της κλασικής κιθάρας, αλλά ένας τρόπος παιξίματος που έχει καθιερωθεί μέσα στους αιώνες για κάποιους λόγους. Δεν είναι το θέμα μας να συζητήσουμε αυτούς τους λόγους. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι εγώ έχω αντιληφθεί τους λόγους αυτούς. Καταλαβαίνω πολύ καλά για ποιό λόγο χρειάζεται να το κάνω, πού με βοηθάει και τι γίνεται όταν δεν το κάνω. Το αποτέλεσμα είναι ότι πλέον δεν είναι ένας κανόνας που δεν πρέπει να τον παραβώ. Το δάχτυλό μου τον περισσότερο καιρό πλέον πετάγεται πάνω απ' την ταστιέρα  ::) , ωστόσο υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες χρονικές στιγμές που ξέρω ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω αυτή την τεχνική για να πετύχω το αποτέλεσμα που θέλω.

Επιχειρήματα που ακούγονται του στυλ ότι ο αυτοδίδακτος καταλήγει να έχει το δικό του ήχο δεν τα συμμερίζομαι. Οι μη αυτοδίδακτοι δηλαδή δεν έχουν το δικό τους ήχο; Θέλετε να ψάξουμε παραδείγματα γνωστών κιθαριστών που δεν ήταν  αυτοδίδακτοι; Βαριέμαι να το κάνω τώρα, αλλά δε νομίζω ότι είναι και τόσο δύσκολο.

Επίσης διαφωνώ με το ότι το διαδίκτυο μπορεί να αντικαταστήσει οποιοδήποτε δάσκαλο. Σε όλες τις σπουδές μου, και δεν εννοώ τις μουσικές, δε μπορώ να φανταστώ ότι θα είχα μάθει οτιδήποτε χωρίς τη ζωντανή παρουσία του διδάσκοντα. Εξάλλου το διαδίκτυο είναι γεμάτο από πληροφορίες για το πώς θα μάθεις αγγλικά, γαλλικά, ισπανικά, γερμανικά, καράτε, τρομπέτα, μαθηματικά, κτλ αλλά δεν ξέρω κανέναν που να τα κατάφερε μ' αυτό τον τρόπο.

Δεν υποστηρίζω πως κάποιος πρέπει να πάρει πτυχίο ή να φάει τη ζωή του κάνοντας μαθήματα για να μπορεί να χρησιμοποιεί τη λέξη κιθαρίστας. Απλά νομίζω πως το να μάθεις πέντε βασικά πράγματα και από κει και πέρα αν θες συνεχίζεις μαθήματα, αν θες συνεχίζεις μόνος σου μόνο κακό δε θα σου κάνει.

Τιμή και δόξα σε όποιον διάβασε ολόκληρο το post...  ;D

Αποσυνδεδεμένος jimaras97

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτό με το μπράτσο δεν ισχύει στην ηλεκτρική απόλυτα. (ΝΑ τονιστεί το απόλυτα)


ναι το ξερω,εννοουσα οτι δεν εχω τον αντιχειρα πολυ ψηλα,αλλα και ψηλα να τον εχω προσεχω περισσοτερο να ειναι ισιος ο καρπος(τουλαχιστον οταν δεν κανω σηκωματα,vibrato κ.α)γιατι εχω ακουσει οτι απο κει μπορεις να παθεις τενοντιτιδα...αν εχεις συνεχως τον καρπο λυγισμενο  :)

Eγώ έτσι την έπαθα! :P
ειχες λυγισμενο τον καρπο?

Blues is easy to play, but hard to feel.
Jimi Hendrix

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν πιστεύω οτι είναι καλό να κάνουμε γενικέσεις.

Υπάρχουν αυτοδίδακτοι που έχουν το ταλέντο και την επιμονή να μάθουν μόνοι τους.
Υπάρχουν μαθητές που χρειάζονται τον δάσκαλο για να τους πειθαρχεί/βάζει σε πρόγραμμα/ ενθαρύνει, ενώ μόνοι τους θα τα παρατούσανε.
Υπάρχουν μαθητές που ο δάσκαλος τους  κατάθερε να τους  ξενέρωσει, για να πιάσουν 5 χρόνια μετά την κιθάρα μόνοι τους και να συνεχίσου αυτοδίδακτοι.
Υπάρχουν φοιτητές που θα ήθελαν δασκαλό, αλλά δεν παίζουν λεφτά και έτσι..  γρατζουνάνε μόνοι τους
Υπάρχουν αυτοδίδακτοι που ανέπτυξαν νέους δρόμους στην μουσική με το προσωπικό τους στυλ.
Υπάρχουν αυτοδίδακτοι που δεν καταλαβαίνουνε πόσο λάθος παίζουνε.


Κάθε κιθαρίστας, μαθητής ή δάσκαλος είναι μια διαφορετική περίπτωση.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/11, 21:16 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το θέμα είναι υποκειμενικό. Ο Joe Satriani ας πούμε είναι αυτοδίδακτος... 8)
Και μιά χαρά τα πάει από θεωρία κτλπ.

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το θέμα είναι υποκειμενικό. Ο Joe Satriani ας πούμε είναι αυτοδίδακτος... 8)
Και μιά χαρά τα πάει από θεωρία κτλπ.
In 1974, Satriani studied music with jazz guitarist Billy Bauer and with reclusive jazz pianist Lennie Tristano. He was attending Five Towns College for studies in music.Να ηταν ετσι ολοι οι αυτοδιδακτοι....
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
εγω δεν εχω καθολου γνωσεις απο κιθαρα μονο ξερω τις βασικες νοτες,το πενταγραμμο κτλ επειδη εχω κανει λιγο φλογερα,λιγο αρμονιο.απο αυτα που διαβασα καταλαβα  οτι δεν υπαρχει καλυτερο ή μη.. αρχιζεις μονος σου και αν δεν τα καταφερνεις γραφεσαι σε ενα ωδειο ή με δακαλο κανεις καποια μαθηματακια και σωνεις.σταματας οταν πεις ως εδω μου ηταν,φτανει.. και συνεχιζεις μονος σου.για μενα πιστευω το καλυτερο θα ηταν να κανω καποια μαθηματα με δασκαλο ως εκει που θελω ωστε να με βαλει σε μια σειρα και να αρχισω με την σωστη καθοδηγηση,προγραματισμο και απο εκει και περα συνεχιζω μονη.ειναι αναλογα και σε τι επιπεδο σε ενδιαφερει να φτασεις.
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Εγώ ξεκίνησα κλασσική στην δευτέρα δημοτικού, γιατί ζήλευα τον ξάδερφό μου. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Ο δάσκαλός μου λέει ότι έχω ταλέντο έχω προσπεράσει 2 τάξεις και το βιβλίο που κάνω είναι για μία τάξη παραπάνω.
Πέρσι τον Ιανουάριο πήρα την πρώτη μου ηλεκτρική. Δεν με δυσκόλεψε πολύ γιατί ήξερα αρκετά πράγματα, λίγο την πένα έπρεπε να συνηθίσω. Είμαι δλδ σαν τον jimaras97 αυτοδίδακτος στην ηλεκτρικη. Μαθήματα ηλεκτρικής δεν θα ξεκινήσω, γιατί η κλασσική είναι η αρχή για όλα τα έγχορδα.        Τώρα κάποια μειονεκτήματα ως αυτοδίδαχτος στην ηλ κιθάρα. Πιο πολύ στο δεξί χέρι δεν μπορεί να συνηθίσει το χέρι να κάθεται πάνω στο tremolo, αν και από Live που έχω δει το χέρι το έχουνε κοντά στον humbucker. Επίσης δεν μπορεί το δεξί μου χέρι να ανέβει από την μία χορδή στην άλλη γρήγορα όταν παίζω κάποια κλίμακα αν και αυτό είναι θέμα εξάσκησης και συγχρονισμού των 2 χεριών, εγώ ακόμα το παλεύω. ;D ;D ;D Δεν πιστεύω ότι έχει κάποιο πλεονέκτημα άμα μαθαίνεις μόνος σου κιθάρα μόνο το οικονομικό...
και τις φωνές του δασκάλου σου άμα δεν πας διαβασμένος ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D .

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ενταξει, δεν ειναι ομως το ιδιο πραγμα.
Ξεκινησες ηλεκτρικη κιθαρα εχοντας παρει τις βασεις (μην ξεχναμε οτι και οι 2 κιθαρες ειναι, εχουν περισσοτερες ομοιοτητες παρα διαφορες). Τα βασικα πατηματα, η δακτυλοθεσια, οι συγχορδιες, οι μπαρεδες, η θεωρια κλπ... ολα αυτα τα εμαθες με δασκαλο πανω στην κλασικη (που ειναι και πιο απαιτητικη αν σκεφτουμε οτι η ταστιερα της ειναι μιαμιση φορα οσο της ακουστικης ή της ηλεκτρικης). Αυτα νομιζω οτι ειναι τα πιο δυσκολα για εναν αρχαριο που μολις ξεκιναει. Εσυ μπαινεις στην ηλεκτρικη με αυτα ηδη καλυμενα. Το να συνηθισεις το παιξιμο με πενα, το ρυθμικο μερος, τις συρματινες χορδες... αυτα ειναι καθαρα θεμα εξασκησης (ειδικα για το ρυθμο, εφοσον εχεις παιξει κλασικο ρεπερτοριο, το μονο που μπορει να ξενισει στην αρχη ειναι το πανω-κατω της πενας - ενω στην κλασικη εινια δακτυλισμοι), που και παλι, σε σχεση με εναν ασχετο πιο ευκολα θα εξοικειωθεις μαζι τους.
Επιπλεον η συστηματικη μελετη θεωριας και κλιμακων και διαφορες βαρετες (αλλα απαραιτητες) ασκησεις που κανεις στο μαθημα, σε εχουν πλεον οδηγησει και σε υψηλοτερη τεχνικη στο οργανο, και σε διαφορετικο υποβαθρο οσον αφορα τη μουσικη και τη δομη της, ενω εχεις παρει και τον απαραιτητο μπουσουλα για το πως να μελετας.

Αποσυνδεδεμένος jimaras97

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το θέμα είναι υποκειμενικό. Ο Joe Satriani ας πούμε είναι αυτοδίδακτος... 8)
Και μιά χαρά τα πάει από θεωρία κτλπ.
Ο Satriani αυτοδιδακτος???? :o :o :o
Blues is easy to play, but hard to feel.
Jimi Hendrix

Αποσυνδεδεμένος jimaras97

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το θέμα είναι υποκειμενικό. Ο Joe Satriani ας πούμε είναι αυτοδίδακτος... 8)
Και μιά χαρά τα πάει από θεωρία κτλπ.
In 1974, Satriani studied music with jazz guitarist Billy Bauer and with reclusive jazz pianist Lennie Tristano. He was attending Five Towns College for studies in music.Να ηταν ετσι ολοι οι αυτοδιδακτοι....

α τωρα το ειδα αυτο....ειπα και γω ;D ;D
Blues is easy to play, but hard to feel.
Jimi Hendrix

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Το θέμα είναι υποκειμενικό. Ο Joe Satriani ας πούμε είναι αυτοδίδακτος... 8)
Και μιά χαρά τα πάει από θεωρία κτλπ.
Ο Satriani αυτοδιδακτος? ??? :o :o :o

Καλά ο Satriani μπορεί να μην ήταν αυτοδίδακτος, υπάρχουν όμως άλλοι εξίσου μεγάλοι (για να μη πω μεγαλύτεροι και ανοίξω τους ασκούς του Αιόλου) που ήταν...(βλ. Hendrix, SRV)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
6064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/10, 18:14
από MiXoLydian
0 Απαντήσεις
867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/22, 19:43
από Ioannis Anastassakis