Σελίδες:
  • #1 από NikosTs στις 02 Mar 2004
  • Θέλω να πάρω ένα κλαβιέ για να βάζω midi στο PC.Δεν θέλω δικούς του ήχους, δεν θέλω ρυθμούς και άλλα παράξενα. Να έχει μόνο βαρυκεντρισμένα  (ή πως τα λένε τέλως πάντων) πλήκτρα, άντε και pitch bend (ή πως το λένε και αυτό...). Α ναι, μου φτάνουν και δυο οκτάβες, δεν θα χρειαστώ ποτέ παραπάνω. Ξέρει κανείς πού θα βρω και με πόσα λεφτά περίπου;
    Thanx!!!
  • #2 από Πέτροc στις 02 Mar 2004
  •   :o ;D ... Δεν το περίμενα από ’σένα Νίκο_τσ ... πνευστός άνθρωπος να γυρεύεις Controller .... και ΒΑΡΥΚΕΝΤΡΙΣΜΕΝΟ κιόλας !!! ...   :o ;D

    Λοιπόν τα βαρυκεντρισμένα κλαβιέ είναι τα ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ !!! και συνήθως είναι πλήρη ( 88 πλήκτρα) :(  Εγγύηση είναι η εταιρεία FATAR (Studiologic) τα οποία φαίνεται να τα προτιμούν πολλοί επαγγελματίες ... http://studiologic.net/  ... αλλά τσιμπάνε ... ;D

    Η δική μου επιλογή είναι το Remote 25 της Novation ( http://www.novationmusic.com/nov_route/docs/prods/remote25/remote25_over.htm ) το οποίο έχει μόνο 2 οκτάβες, αλλά έχει ΠΟΛΛΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ (Pad, πολλά κουμπάκια και sliders) και κάνει περίπου 400 EUR, αλλά τα πλήκτρα του είναι ΗΜΙ-ΒΑΡΥΚΕΝΤΡΙΣΜΕΝΑ (Semi-Weighted)

    Άλλες εταιρείες με παρόμοια προϊόντα είναι η M-Audio και η Edirol αλλά δεν ξέρω ποιά από τα προϊόντα τους έχουν Βαρυκεντρισμένα πλήκτρα  ...

    ... θέλεις να παίζεις κλαρίνο με κλαβιέ έέέέ ...  :o ;D ;) ;) ... πάντως υπάρχουν και WIND MIDI CONTROLLERS (πνευστοί ελεγκτές ... κάποιος της Yamaha αν θυμάμαι καλά ...αν ενδιαφέρεσαι  ;))

    /nEwBiE  8)
  • #3 από NikosTs στις 02 Mar 2004
  • Τα σέβη μου αγαπητέ....
    Καταρχήν ευχαριστώ, κατά δεύτερον ... ωχχχχχ.....
    Πώς νόμιζα ότι ήταν φτηνά..... Τελικά το βαρυκεντρισμένο μάλλον δεν μου χρειάζεται. Βασικά εγώ κάνα μπάσσο θα περάσω, τίποτα πλάτες και τέτοια. Λογικά τις δυναμικές θα τις σενιάρω μετά, μπορώ έτσι; Anyway, και πάλι ευχαριστώ!
  • #4 από Πέτροc στις 02 Mar 2004
  •  ... μμμ ... τώρα μιλάς καλύτερα !!!  ;D
    (Τα βαρυκεντρισμένα κλαβιέ "προσομοιώνουν" τα πλήκτρα ενός καλού κλασικού πιάνου, και είναι αφιερωμένα σ’ αυτούς που έχουν συνηθίσει αυτή την αίσθηση ...)  αν κάποιος -όπως εγώ κ’ εσύ  ;D- δεν έχουν μεγάλη σχέση με πλήκτρα διαλέγουν είτε ημι-βαρυκεντρισμένα (πολύ όμορφη αίσθηση αλλά ακριβά) είτε απλά !!! Σε ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις κλαβιέ, δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τα δυναμικά διότι ΟΛΑ τα κλαβιέ τα υποστηρίζουν (λέγονται Velocity). Συνεπώς :

    Αν τα οικονομικά σου το αντέχουν διάλεξε την παραπάνω λύση (Remote 25)  
    Αν όχι, τότε σε κάτι απλό και ΠΟΛΥ φτηνό είναι το Oxygen 8 της M-Audio (2 οκτάβες, απλά πλήκτρα, αλλά και 130 EUR !!! )  ;D

    http://www.midiman.com/index.php?do=products.focus&ID=b4a8849dceaffac747e83be310498fa8

    /nEwBiE  8)

    PS. Στην επόμενη συνάντηση θα στήσουμε ένα Παραδοσιακό Πανηγύρι (κάνω εντατικά μαθήματα σε κλίμακες, και μαζεύω τραγουδάκια  ;D ;D... ξέρεις ποιό ξεχάσαμε να πούμε στη Συνάντηση ?  To "Έλα βρε Χαραλάμπη να σε Παντρέψουμε ... "  ;D ;D  ... χιχιχιχιχι ...
  • #5 από ASSOS στις 02 Mar 2004
  • Ενδιαφερομαι και εγω σχετικα.... Απο που θα το παρουμε το παραπανω?
    Από ότι είδα το Keystation 49e είναι αυτό που μου ταιρειάζει γιατί έχει 4 οκτάβες και είναι πιο φτηνό USD 99.95 MRSP
    Η εταιρεία αυτή είναι καλή. Χρησιμοποιούν επαγγελματίες ή έστω ερασιτέχνες στην Ελλάδα?
    Γιατί την προτίνεις?
    Ευχαριστώ
  • #6 από Πέτροc στις 02 Mar 2004
  • ... ένας καλός τόπος για δικτυο-αγορές είναι :
    http://www.musicians-gear.com/

    Στην Αθήνα η "ΕΛΙΝΑ" έχει την Μ-AUDIO ...

    Το προσόν της Μ-AUDIO είναι η χαμηλή τιμή των προϊόντων της ... δεν φημίζονται για την ποιότητά τους ... οι επαγγελματίες χρησιμοποιούν άλλες μάρκες .... (FATAR σίγουρα ...)

    Αυτά !! /nEwBiE  ;D
  • #7 από freemind στις 02 Mar 2004
  • Δεν εχω να πω τιποτα σε αυτα που λεει ο newbie..( fatar,ε?? ;D που τους στελνεις τους ανθρωπους )!
    Απλα να προσθεσω οτι υπαρχουν ακομα και πιο φτηνες λυσεις, της ταξης των 50Ε, και αφορουν midi keyboards της 1 ή 1,5 οκταβας!Πχ η hohner βγαζει τετοια midi κλαβιε!Για περισσοτερες πληροφοριες μπορειτε να πατε στον Διαμαντοπουλο ( θα προτεινα Νακα, αλλα συνηθως ειναι μονο για ενα καλο sex με τους υπαλληλους... )!
  • #8 από ASSOS στις 02 Mar 2004
  • Δεν μου φένεται και πολύ σόϊ το www.musicians-gear.com
    Όμως πρέπει να έχει καλές τιμές από ότι είδα.
    Έχεις ψωνίσει από εκεί?
    Εγώ το κλαβιέ το θέλω για να γράφω αρκετά όργανα και όχι μόνο μπάσο και άλλα που δεν χρειάζονται λεπτομέρεια. Από την άλλη δεν ξέρω παρά ελάχιστα να παίζω πλήκτρα οπότε και μάλλον θα πάρω κάτι από entry level κατηγορία για να πειραματιστώ. Το πρόβλημα είναι ότι θα ήθελα να έχει και να χειρίζωμαι τουλάχιστον τις βασικές παραμέτρους ώστε να μην κάνω μετά πολλές διορθώσεις στο πρόγραμμα.

    Τι λέτε για αυτό το Keybord? https://nireas.nakas.gr/Ecom_Nakas/Nakas_Gr/Show_Product.htm?Pnt=M,3,38,0,8693
    Η evolution είναι γνωστή μάρκα? Μπααααα... Είναι η ίδια με την Μ-Audio? Γιατί είδα Link στο site της.

    Τι σημαίνει Aftertouch ακριβώς?
  • #9 από NikosTs στις 02 Mar 2004
  • Γεια σου ρε  Newbie!!! Παιδιά ευχαριστώ με διαφωτίσατε πλήρως!
    Τα λέμε...
  • #10 από freemind στις 03 Mar 2004
  • Aftertouch για τα μοντελα της Yamaha ειναι η ευαισθησια του πληκτρου..Και λεω για τη Yamaha, γιατι συνηθως η ιαπωνεζικη εταιρια εχει καποιες παραδοξες μεταφρασεις των ιαπωνεζικων στα αγγλικα...Ισως σε καποιο αλλο κλαβιε, αμερικανικης ή ευρωπαϊκης εταιριας να σημαινει κατι αλλο... :-\
  • #11 από Πέτροc στις 03 Mar 2004
  • Δεν εχω να πω τιποτα σε αυτα που λεει ο newbie..( fatar,ε?? ;D που τους στελνεις τους ανθρωπους )!


    ... χι χι χι ... έχω πάρει τα εύσημα από τους πλέον αρμόδιους ... οπότε συνεχίζω ακάθεκτος :
    Aftertouch είναι πράγματι η ευαισθησία των πλήκτρων μετά το πάτημα (όταν αφήνει κάποιος το πλήκτρο) ... είναι κι αυτή μια παράμετρος ελέγχου (όπως το Velocity) αλλά λίγα (και καλά) κλαβιέ την υποστηρίζουν ... Δεν ξέρω κατά πόσο είναι χρήσιμη στους μη-πιανίστες ... ::)

    Δείτε ένα συγκριτικό κάποιων απλών USB κλαβιέ : http://emusician.com/ar/emusic_surfin_usb/index.htm
    όπου υπάρχουν κλαβιέ και της Evolution και της M-Audio ...

    Καλημέρα !!!  ;) /nEwBiE  8)
  • #12 από ASSOS στις 03 Mar 2004
  • Αυτό σημαίνει βοήθεια!!!!! Ευχαριστούμε παιδιά!!!!
    Το μόνο που έχει μείνει είναι μια γνώμη από κάποιον που έχει κλαβιέ και μας το προτείνει επειδή το έχει δοκιμάσει.
  • #13 από twist 1N my Sobriety στις 28 Feb 2005
  • vasika endiaferomai ki egw na agorasw ena klaviedaki gia na grafw midi kai meta apo mikrh ereyna katelhksa sto oxygen8 ths m-audio pou exei sympathitikh timoula(gyrw sta 150 euro). meta apo mia volta sta magazia anakalypsa oti yparxei ena panomoiotypo me to oxygen klavie apo th miditech(?!) legomeno midicontrol-2, monh tou diafora einai oti exei mple opoy yparxei mavro xrwma sto oxygen, kai ayto se analogh timh. exei dokimasei kaneis kapoio apo ta 2? egw proswpika hksera thn maudio alla oxi thn miditech kai apo ena review pou eida exw thn entypwsh oti aksizei pio poly to klavie ths miditech(an kai to tonizw, oloidia emfanisiaka!!!)


    www.miditech.de


    http://www.midiman.com/products/en_us/Oxygen8-main.html

    opoios kserei kati as apanthsei eite edw eite me pm. efxaristw!! :)

    p.s.
    apo oti katalava yparxei sygxhsh me to varykentrismeno kai me to dynamiko pliktro opote:
    varikentrismeno=aisthish pianou
    dunamiko=stelnei pplhrofories kai gia th dynamikh kathe notas pou patas
  • #14 από Καρχαρίας στις 07 Mar 2005
  • Εγώ έχω ένα Casio 731 (αν θυμάμε καλά το μοντέλο) και το δουλευω σαν midi κλαβιέ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ανταποκρίνετε σε όλα τα VST που θέλω.

    Αν πάρω κάποιο από αυτά που προτείνει ο twist_1N_my_Sobriety (δλδ κάτι φτήνο, όχι πολλά πράγματα) είναι σίγουρο ότι θα δουλευει κανονικά παντού ή θα έχω πάλι προβλήματα, να παραμείνω σε αυτό που είμαι και.. ότι βρέξει ας κατεβάσει. :)
  • #15 από Fteo στις 16 Dec 2005
  • vasika endiaferomai ki egw na agorasw ena klaviedaki gia na grafw midi kai meta apo mikrh ereyna katelhksa sto oxygen8 ths m-audio pou exei sympathitikh timoula(gyrw sta 150 euro). meta apo mia volta sta magazia anakalypsa oti yparxei ena panomoiotypo me to oxygen klavie apo th miditech(?!) legomeno midicontrol-2, monh tou diafora einai oti exei mple opoy yparxei mavro xrwma sto oxygen, kai ayto se analogh timh. exei dokimasei kaneis kapoio apo ta 2? egw proswpika hksera thn maudio alla oxi thn miditech kai apo ena review pou eida exw thn entypwsh oti aksizei pio poly to klavie ths miditech(an kai to tonizw, oloidia emfanisiaka!!!)


    www.miditech.de


    http://www.midiman.com/products/en_us/Oxygen8-main.html

    opoios kserei kati as apanthsei eite edw eite me pm. efxaristw!! :)

    p.s.
    apo oti katalava yparxei sygxhsh me to varykentrismeno kai me to dynamiko pliktro opote:
    varikentrismeno=aisthish pianou
    dunamiko=stelnei pplhrofories kai gia th dynamikh kathe notas pou patas
    Επειδη ψηνομαι κ εγω για το oxygen 8 ξερεις κανεις αν χρειαζεται μετασχηματιστη για να δουλεψει? Στο σαιτ λεει οτι μπορει να τροφοδοτηθει απο USB αλλα μπορω να γραφω midi μεσω αυτης της θυρας? Με ενα DGX της Yamaha εχουμε γραψει ετσι στο CUbase, αλλα το συγκεκριμενο δεν ειχε αλλη εξοδο για midi. Τεσπα αυτο το ρωταω γιατι θα το παραγγειλω μεσω νετ κ αν ειναι να παρω κ καλωδιo midi to joypad γιατι στην Ελλαδφα δεν βρισκω...
  • #16 από twist 1N my Sobriety στις 17 Dec 2005
  • αν θες να γραψεις στο pc θα το συνδεσεις με το usb, δεν χρειαζεσαι Midi. To usb ειναι για την επικοινωνια αλλα ταυτοχρονα τροφοδοτει και το κλαβιε. αμα θες να το συνδεσεις με αλλη συσκευη περαν του pc (synths, samplers κλπ) θα χρησιμοποιησεις το midi out του και θα το τροφοδοτεις με καποιο μετασχηματιστη. ολα αυτα εχουν εισοδους για ρευμα. πριν παραγγειλεις απο νετ κανε μια βολτα απο τον κεβορκιαν στην ομονοια αν εχεις προσβαση.
  • #17 από Fteo στις 20 Jan 2006
  • Λοιπον, ηρθε ο καιρος που θα χτυπησω ενα midi keyboard. Ειμαι ανμεσα σε δυο στο Oxygen 8 κ στο Radium 49. Μαλλον θα προτιμησω το δευτερο... Βεβαια το θεμα ειναι οτι θελω κατι πρακτικο, που να μη μου πιανει κ παρα πολυ χωρο (δε θα παιξω πιανο, για τετοια χρηση εχουμε ενα δανεικο αρμονιο yamaha με 7 οκταβες) οποτε πιστευω οτι 3 οκταβες ειναι just, 4 υπεραρκετες... Εχετε να κανετε καποια αλλη προταση? Αξιζει να το αγορασω? Θελω οποσδηποτε κ knobs & sliders...
  • #18 από Πέτροc στις 20 Jan 2006
  • Για δες κι αυτό :

    http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-170721.html

    Εγώ έχω αυτό με τα 25 πλήκτρα ... είναι λιγάκι τσιμπημένο, αλλά λατρεύω το joystick που έχει !!!  ;D ;D

    /nEwBiE  8)
  • #19 από Fteo στις 20 Jan 2006
  • Φαινεται καλο... αλλα δεν θελω να διαθεσω πανω απο 150 Ε... κ αυτα δυσκολα... Ξεκινησα με budget τα 100... Anyway thanx!
  • #20 από nicktgr15 στις 20 Sep 2006
  • Σκέφτομαι και εγώ να πάρω ένα keyboard. Δεν έχω σχέση με πλήκτρα κλπ οποτε θέλω να μάθω να παίζω κιολας σε αυτό το keyboard. Ετσι λέω να πάρω κάτι με 61 πληκτρα, ελπιζω να φτάνουν  ??? Κατι σχετικά φθηνο. Εχω καταλήξει στα 3 πιο κάτω:

    http://www.thomann.de/gb/emu_xboard_61.htm
    http://www.thomann.de/gb/korg_k61.htm
    http://www.thomann.de/gb/maudio_oxygen_61.htm

    200 ευρώ κάνει το κάθε ένα, όλα έχουν velocity sensitive πληκτρα και το emu έχει και aftertouch. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι(το aftertouch) αλλα το χει.  Επισης και τα τρία έχουν κουμπακια και λοιπα (το korg βεβαια έχει ελάχιστα). Ποιο να διαλέξω; Η m-audio ειναι η m-audio, η emu βγάζει πιο πολύ hardware για pc-ia και η korg είναι η korg. Απλα δεν ξέρω σε αυτη την κατηγορια τιμής ποσο ρολο παίζει το όνομα. Σαν εικόνα πάντως μ αρεσει το emu. (μαλλον)
    Και κλείνοντας... τελικα θα με καλύψει ενα τετοιο keyboard για να μαθω ή να κοιτάξω κάτι άλλο;
  • #21 από Πέτροc στις 21 Sep 2006
  • Αυτό της EMU φαίνεται ΚΑΛΟ !!!

    Δες κι αυτό όμως  ;D 

    http://www.thomann.de/gb/novation_remote61.htm

    /nEwBiE  8)
  • #22 από nicktgr15 στις 22 Sep 2006
  • Καλα αυτό της novation παρ'ότι στην τιμή είναι σαν τα προηγούμενα είναι keyboard άλλης κατηγρορίας. Φοβερό ε; Με 50 ευρώ παραπάνω παίρνεις ΤΟ μηχάνημα. Έχει και semi-weighted πληκτρα και aftertouch και ενα ωραίο XY touchpad για κολπα! :) Καλο. Αποφάσισα νομιζω.  ;)
    Πάντως αρχικά ήθελα να πάρω ένα της m-audio με 77 ευρω... οποτε έχω ξεφύγει κάπως με τον προϋπολογισμό.

    Υ.Γ. Στο thomann λεει οτι η τιμή καταλόγου της novation για αυτο το keyboard ειναι 699 ευρω!!! Ειναι δυνατον; Ή μας δουλεύουν οι Γερμανοί...  :P
  • #23 από nicktgr15 στις 17 Mar 2007
  • Καλησπέρα.
    Πρόσφατα πήρα ενα m-audio oxygen 61 για να παίζω. Φορτώνω λοιπον κανονικά ενα vst οργανο στο cubase και παίζω. Το θέμα ομως είναι οτι τα υπολοιπα χειριστήρια που υπαρχουν πανω στο keyboard δεν κανουν τιποτα. Με ποιο τροπο θα μπορέσω να αντιστοιχίσω λειτουργίες του cubase στα διαφορα κουμπιά του keyboard; Δηλαδη τουλαχιστον να λειτουργούν το Play και το Record αντε και κανενα volume. Κατεβασα ενα προγραμμα της M-audio που το λεν' enigma το οποιο φορτώνει ετοιμα Preset αλλα δεν καταλαβα τι ακριβως πρεπει να γίνει.
    Αν καποιος γνωρίζει, πως θα "πω" στο keyboard τι πρεπει να κανει στο cubase, θα με βοηθούσε πολύ!
    Ευχαριστώ!

    Υ.Γ. Κατι παρομοιο μπορεί να γίνει και στο guitar pro 5 ωστε να χρησιμοποιώ αποκλειστικα το midi controller και καθολου το πληκτρολογιο του υπολογιστή; Γιατι είμαι σε Laptop και λόγω κουτσουρεμένου πληκτρολογίου για να αλλαξω τις αξίες πρέπει να πιανω mouse!
  • #24 από freemind στις 17 Mar 2007
  • Εξαρταται τι VSTi's ανοιγεις και τι εντολες στελνει το controller!
  • #25 από nicktgr15 στις 17 Mar 2007
  • Δεν θα πρεπε τουλαχιστον τα κουμπιά ελεγχου (play, stop, record κλπ) του cubase να μπορώ να τα χρησιμοποιήσω ανεξάρτητα απο το vsti και το midi controller που έχω;
Σελίδες: