Αποστολέας Θέμα: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips  (Αναγνώστηκε 58968 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #25 στις: 27/11/12, 10:35 »
Κάτι που είχε ρωτήσει ο hot_sauce και μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους:


Η παροχή 9 Volt DC για πεταλάκια σήκωσε χωρίς παρατράγουδα τα εξής: Danelectro Transparent Overdrive V1, EXH Little Big Muff, EXH Small Stone, Hardwire RV7, Line 6 Tonecore Echo Park, Line 6 Tonecore Tap Tremolo. Δεν είχα παραπάνω να δοκιμάσω. Όλα λειτούργησαν κανονικότατα. Μοναδικό θέμα (που δεν έχει να κάνει με την τροφοδοσία) είναι ότι τα tonecore της line 6 δε γουστάρουν να μοιράζονται την τροφοδοσία τους με κανένα άλλο πετάλι και βγάζουν θόρυβο. Τα υπόλοιπα ήταν καρα-αθόρυβα με την τροφοδοσία του VHT. Θα έλεγα ότι αν λύσεις daisy chain (μοίρασμα παροχής σε παραπάνω από ένα πετάλια) δε σας δημιουργούσαν προβληματα θορύβου μέχρι τώρα και έχετε μόνο 9V πεταλάκια, η παροχή του VHT θα σας καλύψει και με το παραπάνω οπότε μπορείτε να υπολογίζετε σε μια  πρίζα λιγότερη.  :)


Sorry για την καθυστέρηση στα τελε-βρωμο-πεταλο-κλιπς αλλά έχει πέσει πήξιμο (θα γίνουν όμως αργά ή γρήγορα και ίσως και με κάποια bonus ...  ;) )

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #26 στις: 28/11/12, 10:56 »
Κάτι που είχε ρωτήσει ο hot_sauce και μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους:


Η παροχή 9 Volt DC για πεταλάκια σήκωσε χωρίς παρατράγουδα τα εξής: Danelectro Transparent Overdrive V1, EXH Little Big Muff, EXH Small Stone, Hardwire RV7, Line 6 Tonecore Echo Park, Line 6 Tonecore Tap Tremolo.
ευχαριστώ για το τεστ
εγώ έστειλα και ένα μαιλ στη VHT ωστε να μάθουμε και επίσημα πόσο "βγάζει", έτσι για την πληρότητα του (πολύ καλού) θέματος!
Sorry για την καθυστέρηση στα τελε-βρωμο-πεταλο-κλιπς αλλά έχει πέσει πήξιμο (θα γίνουν όμως αργά ή γρήγορα και ίσως και με κάποια bonus ...  ;) )
ναι....δουλειά,παιδιά,οικογένεια....δεν καταλαβαίνω γιατί καθυστερείς!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #27 στις: 30/11/12, 13:47 »
και ήρθε η απάντηση απ'την εταιρεία:
Παράθεση
Hi,

Thank you for your interest in VHT.  Sorry for the inconvenience. The RT's 9-volt pedal power supply is rated at 1,000 mA (1 amp). That's more than enough for just about any 9-volt device.


Thanks for contacting VHT Customer Support
1000mA μπορούν να υποστηρίξουν μπόλικα πεταλάκια!
το είχε αποδείξει και ο zeoy με το τεστ του αλλά ίσως να μπορούν να υποστηρίξουν ακόμα περισσότερα!
σωστοί στη VHT!

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #28 στις: 30/11/12, 22:16 »
και ήρθε η απάντηση απ'την εταιρεία:
Παράθεση
Hi,

Thank you for your interest in VHT.  Sorry for the inconvenience. The RT's 9-volt pedal power supply is rated at 1,000 mA (1 amp). That's more than enough for just about any 9-volt device.


Thanks for contacting VHT Customer Support
1000mA μπορούν να υποστηρίξουν μπόλικα πεταλάκια!
το είχε αποδείξει και ο zeoy με το τεστ του αλλά ίσως να μπορούν να υποστηρίξουν ακόμα περισσότερα!
σωστοί στη VHT!


Όντως πολύ σωστοί. Απαντήσανε (σχετικά) γρήγορα, με ευγένεια και δώσανε τα στοιχεία που τους ρώτησες. Έχω την εντύπωση ότι προσπαθούν να φτιάξουν το προφίλ τους γιατί όταν ο Steve Fryette έχασε το όνομα VHT (ήταν ρήτρα για δάνειο από τους κινέζους που δεν ξεπλήρωσε) πολλοί δεν πήραν με καλό μάτι τη "νέα" κινέζικη VHT (που καμία σχέση δεν είχε με αυτά που έβγαζε η VHT μέχρι τότε).


Πέρα από τα τυπικά τους πάντως, είναι καλό ότι μπορεί να δώσει μέχρι 1Α.


Thanks  hot για την κίνηση!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #29 στις: 30/11/12, 22:26 »
Όντως πολύ σωστοί. Απαντήσανε (σχετικά) γρήγορα, με ευγένεια και δώσανε τα στοιχεία που τους ρώτησες. Έχω την εντύπωση ότι προσπαθούν να φτιάξουν το προφίλ τους γιατί όταν ο Steve Fryette έχασε το όνομα VHT (ήταν ρήτρα για δάνειο από τους κινέζους που δεν ξεπλήρωσε) πολλοί δεν πήραν με καλό μάτι τη "νέα" κινέζικη VHT (που καμία σχέση δεν είχε με αυτά που έβγαζε η VHT μέχρι τότε).
μπορεί όντως να μην ξέρανε και να έπρεπε να επικοινωνήσουν με το τεχνικό τμήμα...για να μη το αναφέρουν και στο manual...

αααντε! ώστε η Fryette είναι του πρώην ιδιοκτήτη της VHT!!!
τι μαθαίνει κανείς βραδιάτικα... ;D

πάντως, όντως, η VHT έχει ανέβει πολύ τα τελευταία 2 χρόνια....και απ'όσο άκουσα, ο ενισχυτής σου τα σπάει!
Thanks  hot για την κίνηση!
ε...αφού έστησες,έπαιξες,ηχογράφησες,έκοψες,δημοσίευσες τα clips....είπα να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου! ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #30 στις: 10/01/13, 23:14 »
Eπανέρχομαι στο thread επειδή ο συγκεκριμένος ενισχυτής πραγματικά μού κίνησε το ενδιαφέρον και θέλω να θέσω στον zeoy την εξής ερώτηση...

Τώρα που έχεις περάσει αρκετό καιρό με τον ενισχυτή και έχεις βγάλει τα συμπεράσματά σου, πιστεύεις ότι ο RT ήταν καλή επιλογή σε σχέση με τον απλό Special 12/20; Ουσιαστικά δηλαδή το ερώτημα είναι αν αξίζει να προτιμηθεί ο RT για τα εφφέ (κυρίως το reverb γιατί το tremolo δεν με απασχολεί ιδιαίτερα) και τον ποδοδιακόπτη που τον συνοδεύει. Προσωπικά δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζουν τα παραπάνω 110 Ευρώ, αλλά θα ήθελα να ακούσω και τη δική σου γνώμη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #31 στις: 10/01/13, 23:45 »
Eπανέρχομαι στο thread επειδή ο συγκεκριμένος ενισχυτής πραγματικά μού κίνησε το ενδιαφέρον και θέλω να θέσω στον zeoy την εξής ερώτηση...

Τώρα που έχεις περάσει αρκετό καιρό με τον ενισχυτή και έχεις βγάλει τα συμπεράσματά σου, πιστεύεις ότι ο RT ήταν καλή επιλογή σε σχέση με τον απλό Special 12/20; Ουσιαστικά δηλαδή το ερώτημα είναι αν αξίζει να προτιμηθεί ο RT για τα εφφέ (κυρίως το reverb γιατί το tremolo δεν με απασχολεί ιδιαίτερα) και τον ποδοδιακόπτη που τον συνοδεύει. Προσωπικά δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζουν τα παραπάνω 110 Ευρώ, αλλά θα ήθελα να ακούσω και τη δική σου γνώμη.



Εγώ φίλε Γιώργο είμαι fan τόσο του spring reverb όσο και του tube tremolo (ειδικά αν είναι bias και όχι opto). Μ'αρέσουν surf, garage, spaggeti western ήχοι. Αν δε σε νοιάζουν τόσο πολύ αυτά είναι προτιμότερος ο απλός και όχι ο RT. Λιγότερη περιπλοκότητα, λιγότερες λάμπες και φτηνότερος. Έχει πολύ ωραίο FX loop να βάλεις ό,τι τραβάει η ψυχή σου.


Μόλις έκανα και ένα (σχεδόν - θα επανέλθω σε επόμενο μήνυμα) full retube και έβαλα και 6L6. Μεγάλη διαφορά σε headroom αλλά και οι μαμίσιες λάμπες δεν ήταν καθόλου κακές.
Αν έχεις ένα ωραίο  reverb πετάλι είναι πάρα πολύ καλή επιλογή ο non-RT. In my (και πολλών άλλων) opinion πάντα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #32 στις: 11/01/13, 00:08 »
Oμολογώ ότι ένα καλό reverb δεν με χαλάει καθόλου. Απλά για τα δικά μου δεδομένα (χώρο, ανάγκες, προϋπολογισμό), αναπόφευκτα τον συγκρίνω με τον Bugera V22. Ξέρω ότι δεν μιλάμε για την ίδια ποιότητα κατασκευής, αλλά για λιγότερο από 300 Ευρώ ο Bugera είναι υπολογίσιμη δύναμη.

YΓ: Όταν λες spring reverb εννοείς ότι έχει πραγματικό spring reverb tank; Γιατί είχα την εντύπωση ότι πρόκειται για ψηφιακό reverb...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #33 στις: 11/01/13, 00:54 »
Oμολογώ ότι ένα καλό reverb δεν με χαλάει καθόλου. Απλά για τα δικά μου δεδομένα (χώρο, ανάγκες, προϋπολογισμό), αναπόφευκτα τον συγκρίνω με τον Bugera V22. Ξέρω ότι δεν μιλάμε για την ίδια ποιότητα κατασκευής, αλλά για λιγότερο από 300 Ευρώ ο Bugera είναι υπολογίσιμη δύναμη.

YΓ: Όταν λες spring reverb εννοείς ότι έχει πραγματικό spring reverb tank; Γιατί είχα την εντύπωση ότι πρόκειται για ψηφιακό reverb...


Long tank spring reverb οδηγούμενο μάλιστα από 6V6 και επιστροφή σε 12AX7. Μαγικός  old school ήχος  8)
Συμφωνώ ότι ο V22 είναι πολύ καλός αλλά εδώ μιλάμε για ένα επίπεδο πιο πάνω, τουλάχιστον για τα γούστα μου.


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #34 στις: 11/01/13, 00:59 »
Eνδιαφέρον... να δούμε τώρα πού θα τον βρω να τον δοκιμάσω...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #35 στις: 11/01/13, 09:49 »
Eνδιαφέρον... να δούμε τώρα πού θα τον βρω να τον δοκιμάσω...


O 12/20 είναι σχετικά πιο διαδεδομένος. Για 12/20RT δύσκολο το βλέπω. Υπάρχει βέβαια η λύση του 30-days return policy του Thomann.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #36 στις: 12/01/13, 12:51 »
Πρώτες εντυπώσεις από το retube που έκανα:


Άλλαξα πρώτα την 6V6 που έχει για να οδηγεί το reverb με μία 6K6 που είναι της ίδιας οικογένειας αλλά πιο low gain. Η επιλογή έγινε γιατί όσα fender είχαν τέτοιου τύπου reverb είχαν 6Κ6 (πχ Vibrolux) και επιπλέον το reverb ήταν ήδη υπεραρκετό. Το αποτέλεσμα ήταν το reverb να γλυκάνει και να είναι πιο ελέγξιμο από το pot του. Στο full παραμένει αρκετό και για τον πιο τρελαμένο surfά. Η λάμπα που έβαλα ήταν μια NOS Sylvania (πάμφθηνη)


Στον τελικό μετά από πολύ διάβασμα και συζητήσεις κατέληξα στις αγαπημένες πολλών (για τρέχουσας παραγωγής) SED =C= 6L6GC. Λίγο τσιμπημένες σε σχέση με TungSol, TAD, JJ κλπ αλλά χωρίς να έχω συγκρίνει πιστεύω τ'αξίζουν τα λεφτά τους. Ο ενισχυτής πήρε πολύ δύναμη και οι νότες, σε συνδυασμό πιθανότατα και με τις αλλαγές στον προενισχυτή (βλέπε παρακάτω), απέκτησαν ακόμα περισσότερα φεντεροκαμπάνισμα (if you know what I mean).


Στον προενισχυτή σκόπευα να τις αλλάξω όλες με TungSol 12AX7 αλλά από τις 4 που πήρα οι 2 ήταν μούφα (η μία ήταν απίστευτα low gain και η άλλη είχε πολύ φύσημα). Τελικά οι δύο καλές μπήκαν στη V1 και στη V5. Στις άλλες 2 θέσεις μπήκε μια παλιότερη JJ και μία από τις original κινέζες. Δεν κάθησα να δω πόσο η βελτίωση στον ήχο οφείλεται στις αλλαγές στον προενισχυτή ή στις τελικές (το πιθανότερο είναι ότι και τα δύο έπαιξαν το ρόλο τους) αλλά σίγουρα ο ενισχυτής μ'αρέσει ακόμα περισσότερο.


Ευχάριστη παρενέργεια είναι ότι το tremolo απέκτησε περισσότερο intensity στο max.


Περισσότερα μετά την αυριανή πρόβα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #37 στις: 12/01/13, 13:43 »
Λοιπόν φαίνεται ότι ο ενισχυτής αυτός είναι πολύ καλό πεδίο πειραματισμού (και συλλογής ηχητικών εμπειριών) για πολλαπλές λυχνίες.

κατέληξα στις αγαπημένες πολλών (για τρέχουσας παραγωγής) SED =C= 6L6GC. Λ
Πήρες ίσως τις καλύτερες non-NOS λυχνίες που φτιάχνονται.

TungSol 12AX7 αλλά από τις 4 που πήρα οι 2 ήταν μούφα
Μην ξαναδώσεις λεφτά για TungSol αν δεν είναι τουλάχιστον μετρημένες για V1. Πάντως οι καλές δεν παίζονται, είναι η αγαπημένη μου για V1 non-NOS overall.

Στην θέση PI προτίμησε στο μέλλον μία balanced, κάνει μεγάλη διαφορά στον ήχο με ένα περίεργο τρόπο.

Oι JJ από το TT σε Selected Gold είναι μία πολύ καλή επιλογή για ενδιάμεσες τις έχω δουλέψει πολύ και μου αρέσουν.

Ήθελε BIAS ο τελικός με τις 6L6 ή είναι cathode biased?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #38 στις: 12/01/13, 14:11 »
Λοιπόν φαίνεται ότι ο ενισχυτής αυτός είναι πολύ καλό πεδίο πειραματισμού (και συλλογής ηχητικών εμπειριών) για πολλαπλές λυχνίες.

κατέληξα στις αγαπημένες πολλών (για τρέχουσας παραγωγής) SED =C= 6L6GC. Λ
Πήρες ίσως τις καλύτερες non-NOS λυχνίες που φτιάχνονται.

TungSol 12AX7 αλλά από τις 4 που πήρα οι 2 ήταν μούφα
Μην ξαναδώσεις λεφτά για TungSol αν δεν είναι τουλάχιστον μετρημένες για V1. Πάντως οι καλές δεν παίζονται, είναι η αγαπημένη μου για V1 non-NOS overall.

Στην θέση PI προτίμησε στο μέλλον μία balanced, κάνει μεγάλη διαφορά στον ήχο με ένα περίεργο τρόπο.

Oι JJ από το TT σε Selected Gold είναι μία πολύ καλή επιλογή για ενδιάμεσες τις έχω δουλέψει πολύ και μου αρέσουν.

Ήθελε BIAS ο τελικός με τις 6L6 ή είναι cathode biased?


Ευχαριστώ για τα σχόλια Ανδριανέ. Ο ενισχυτής είναι cathode biased οπότε δεν ασχολήθηκα καθόλου. Έχει όμως ένα διακόπτη για να ανεβάζει τα Volt όταν βάλεις 6L6 ή EL34.
Όντως είναι καλή πλατφόρμα για τέτοια πειράματα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #39 στις: 12/01/13, 15:11 »
Κάποια στιγμή στο (..ανακάμπτον από την ύφεση..) μέλλον, ίσως θα ήταν ενδιαφέρον να δοκίμαζες και τις EL84 στον τελικό.

Έχω δεί ότι οι EL84 έχουν πολύ αξιόλογο distortion και είναι πιο "hifi" από τις άλλες λυχνίες όταν πρόκειται για λίγα watt (tubemeister γαρ, αλλά κυρίως από πειραματισμούς στον AX84 High Octaine).

Στο θέμα αυτό είσαι ήδη ένα βήμα μπροστά διότι έχεις πρόσβαση στο να χρησιμοποιήσεις το adapter της VHT από 6V6 σε EL84 το οποίο είναι στα μισά λεφτά από τα πχ yellow jackets (τα οποία βεβαια για να είμαστε δίκαιοι κάνουν conversion από 6L6/EL34 σε EL84 πού είναι πολύ πιο πολύπλοκο από απλό pin rearrangement).

Btw τα yellow jackets αν και ακριβά είναι ένας απίθανος τρόπος να χαμηλώσεις την τελική ισχύ από κτήνη πολλών watt πχ 4xEL34 σε πολύ λογικά watt (2-3/4 κάτω) με χρήματα  λιγότερα από ένα καλό attenuator τύπου THD. 

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #40 στις: 12/01/13, 16:07 »
Προς το παρόν έχω αυτό ακριβώς που ήθελα. American flavor  ;D
Είναι πολύ καλή φάση πάντως η δύνατότητα με άλλα 38Ε να βάζεις και EL84. Απλά είμαι λίγο χορτασμένος από EL84 από τον Peavey Bravo και τον Hayden MoFo. To drive από πουσαρισμένες EL84 είναι όντως μαγεία.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #41 στις: 14/01/13, 15:38 »
Και κάποιες εντυπώσεις μετά τη χτεσινή πρόβα:

Μεγάλη διαφορά στο headroom και στη γενικότερη ένταση. Εκεί που με τις 6V6 ήμουν στο όριο, τώρα είχα άλλη μισή στροφή στο volume pot ;D
Σημειωτέον, οι εντάσεις είναι πολλές στην πρόβα (full set τύμπανα, 400 Watt bass amp με 2 4χ10 καμπίνες, bogner alchemist ο άλλος κιθαρίστας, roland jc120 ο παράλλος)
Μαζί με αυτό αναδείχτηκαν ακόμα πιο καλά τα καθαρά μου. To overdrive απέκτησε τσαμπουκά στις 3 μπάσες χορδές και το fuzz ήταν οδοστρωτήρας. To tremolo που πριν παραπονιόμουν ότι ήταν λίγο αδύναμο, μεταμορφώθηκε: είχα συνηθίσει να έχω το intensity τέρμα και χτες μου παραπονέθηκε ο φίλος που μας ηχογραφεί ότι παραήταν έντονο. Τώρα πλέον ο ενισχυτής είναι gigworthy για τα μέτρα μου.
Λέω να τον αφήσω στην ησυχία του τώρα ... για λίγο ...  ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #42 στις: 14/01/13, 15:44 »
ωραίος ρε zeoy......
να που τελικά οι λάμπες παίζουν αρκετά μεγάλο ρόλο!!
καλόπαιχτός (ξανά)!!
bogner alchemist ο άλλος κιθαρίστας, roland jc120 ο παράλλος)
τι εννοείς?? ;D

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #43 στις: 14/01/13, 16:02 »
ωραίος ρε zeoy......
να που τελικά οι λάμπες παίζουν αρκετά μεγάλο ρόλο!!
καλόπαιχτός (ξανά)!!
bogner alchemist ο άλλος κιθαρίστας, roland jc120 ο παράλλος)
τι εννοείς?? ;D


είμαστε 3 πανάθεμά μας  ;D
ε, και για τις λάμπες, με 6L6 είναι στα 20Watt με 6V6 στα 12. Και μόνο αυτό φτάνει.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #44 στις: 14/01/13, 16:05 »
είμαστε 3 πανάθεμά μας  ;D
..Η μαντολινάτα Παίδων??!..  :roll

Πάντως..
..bogner alchemist ο άλλος κιθαρίστας, roland jc120 ο παράλλος
..την παραέχεις εύκολη από τον ανταγωνισμό!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #45 στις: 14/01/13, 16:16 »
είμαστε 3 πανάθεμά μας  ;D
..Η μαντολινάτα Παίδων??!..  :roll


Πουροπαίδων! Ρε τι κάνουμε μεγάλοι άνθρωποι.

Πάντως..
..bogner alchemist ο άλλος κιθαρίστας, roland jc120 ο παράλλος
..την παραέχεις εύκολη από τον ανταγωνισμό!..


Αυτός με τον Roland έχει κι ένα fender 85W μόνο για το wet του ;D


Δεν ξέρω αν το λες αστειευόμενος το πιο πάνω αλλά από εντάσεις άμα θέλουν να με πνίξουν νομίζω το έχουν χαλαρά. Τώρα για ήχο είναι άλλο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #46 στις: 14/01/13, 16:26 »
Δεν ξέρω αν το λες αστειευόμενος το πιο πάνω αλλά από εντάσεις άμα θέλουν να με πνίξουν νομίζω το έχουν χαλαρά. Τώρα για ήχο είναι άλλο θέμα.
Όχι, χαριτολογώ μεν αλλά δεν αστειεύομαι, δεν μιλάω για εντάσεις, πιστεύω ότι από χροιά θα πρέπει να είσαι πολύ μπροστά.
Ο μεν alchemist είναι σαν να έχει μία κουβέρτα ριγμένη πάνω του, ο δε roland με τον οποίο έχω παίξει σε προβατζίδικο είναι ότι πρέπει όταν σε τρώει η πλάτη σου!..  :roll (..ξύνει..)
..ο Fender είναι λαμπάτος?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #47 στις: 14/01/13, 16:37 »
Δεν ξέρω αν το λες αστειευόμενος το πιο πάνω αλλά από εντάσεις άμα θέλουν να με πνίξουν νομίζω το έχουν χαλαρά. Τώρα για ήχο είναι άλλο θέμα.
Όχι, χαριτολογώ μεν αλλά δεν αστειεύομαι, δεν μιλάω για εντάσεις, πιστεύω ότι από χροιά θα πρέπει να είσαι πολύ μπροστά.
Ο μεν alchemist είναι σαν να έχει μία κουβέρτα ριγμένη πάνω του, ο δε roland με τον οποίο έχω παίξει σε προβατζίδικο είναι ότι πρέπει όταν σε τρώει η πλάτη σου!..  :roll (..ξύνει..)
..ο Fender είναι λαμπάτος?


Όχι, solid state είναι και ο fender. Το Roland τον ξέρω καλά και ξέρω τα θετικά του και τα αρνητικά του. Δεν είναι σίγουρα στην κατηγορία των ενιχυτών που μ'ενδιαφέρουν. Για το Bogner πάλι, δεν τον έχω ψάξει μόνος μου αλλά ο συνάδελφος τον χρησιμοποιεί για μη τυπικούς ήχους (μέχρι και laptop έχει στην 1-στρέμα πεταλιέρα του) οπότε δεν έχω σαφή γνώμη. Σίγουρα πάντως αν έπαιρνε φωτιά το στούντιο (χτύπα ξύλο) και ήταν όλοι οι ενισχυτές δικοί μου, θα προσπαθούσα να σώσω πρώτα το VHT 8)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #48 στις: 14/01/13, 16:38 »
..πάντως αν έπαιρνε φωτιά το στούντιο (χτύπα ξύλο) και ήταν όλοι οι ενισχυτές δικοί μου, θα προσπαθούσα να σώσω πρώτα το VHT
.. τα αυτονόητα!..  :roll

..μέχρι και laptop έχει στην 1-στρέμα πεταλιέρα του..
Κλασσικό λάθος, ατελείωτα χρήματα χαμένα σε λάθος πλατφόρμα.
Είναι σαν να βάζεις πάρα πολλά μπαχαρικά σε φαγητό κακής ποιότητας για να το σώσεις.
Όσο ανεβαίνεις σε ενισχυτή, τόσο μικραίνει το pedalboard είναι το δικό μου νομοτελειακό συμπέρασμα!.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/13, 16:42 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #49 στις: 14/01/13, 17:39 »
..μέχρι και laptop έχει στην 1-στρέμα πεταλιέρα του..

Κλασσικό λάθος, ατελείωτα χρήματα χαμένα σε λάθος πλατφόρμα.
Είναι σαν να βάζεις πάρα πολλά μπαχαρικά σε φαγητό κακής ποιότητας για να το σώσεις.
Όσο ανεβαίνεις σε ενισχυτή, τόσο μικραίνει το pedalboard είναι το δικό μου νομοτελειακό συμπέρασμα!.



μπα, αυτός είναι άλλου τύπου. Αφού κάτι ώρες ψάχνομαι να δω πως ακούω πλήκτρα ενώ πληκτρά δεν έχουμε. Μετά θυμάμαι το Guitar Rig του φίλου και λέω "ΟΚ, δεν το έχασα το μυαλό μου ακόμα" :D


Φυσικά το "guitar->cable->amp" είναι άλλη φάση. Μη σου πω Esquire η κιθάρα και μονοκάναλος χωρίς master o ενισχυτής  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
5997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/05, 12:37
από YmiRLinG
12 Απαντήσεις
6588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 23:41
από velis the priest
7 Απαντήσεις
5027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/06, 00:15
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
26 Απαντήσεις
9265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:53
από HeavyHead
21 Απαντήσεις
7111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 02:36
από blueb
5 Απαντήσεις
3599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 22:49
από Jezus
4 Απαντήσεις
3293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/08, 00:18
από groovymood
19 Απαντήσεις
6152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/10, 17:33
από zeoy
1 Απαντήσεις
2193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/10, 21:22
από GEOLOU
10 Απαντήσεις
10585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/13, 09:17
από zeoy