Αποστολέας Θέμα: Μιχάλης Παούρης (το παιδί φαινόμενο) - Τζαζ Μπουζούκι  (Αναγνώστηκε 30400 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Πάρτε μια καρέκλα και καθίστε γιατί ακολουθεί μεγάλο στραπάτσο  :P :P :P

Paouris for piazzolla

Paouris Michalis

Τέρατα της τζαζ όπως ο Αλ ντι Μεολα και Στοκελο Ροζεμπεργκ έχουν εκθιάσει το ταλέντο του.

"-The fastest player on the planet Earth."
"-His technique is ridiculous fast!!! He reminds of me when I was 25 years younger!! His instincts are very sharp! He reminds me the trio with John and Paco!"
Al Di Meola, Athens, 2011
"-His music is amazingly close to ours. He is really fast but there is more to it.His style, feeling and scales are pretty exotic to us."
The Rosenberg trio, Athens 2012

Al Di Meola - Michael Paouris in Reims France 09/07/2011 "Mediterranean Sundance"

The Rosenberg trio & Michael Paouris - For Sephora (Official Video)

Καί ένα βιντεο με κιθάρα ! :P

Michael Paouris "The Guitar Project: VIRTUOSO" (Official Promo Video)

Επίσης το κανάλι του στο yt για περισσότερα βιντεο.
http://www.youtube.com/user/mpbouzouki/featured

Προσωπική άποψη: Δυνατός παίχτης, έμπειρος τεχνήτης, μας κάνει περήφανους στο εξωτερικό, αλλά πιστέυω οτι το παρακάνει με την ταχύτητα που κάποιες φορές φαίνεται να είναι ο αυτοσκπός. Εσείς τι λετε ? Σας αρέσει ή όχι ?  :eee
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/13, 18:45 από kyriakos_t »

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Έχω εκφραστεί επανειλημένα για τον Παούρη... η τεχνική του είναι εξωπραγματική. Είναι μοναδικός, το ξέρει και το χαίρεται. Πολλοί λένε ότι έχει καβαλήσει το καλάμι, αλλά μήπως δεν είναι μεγάλος πειρασμός στην ηλικία του? Και μόνο το γεγονός ότι τον έχουν αναγνωρίσει ιερά τέρατα του χώρου φέρνει την ταπεινή μου κριτική σε δεύτερη μοίρα.
Τώρα τα περί feeling κλπ, όλα τα είδη έχουν το κοινό τους, και το shredding και το blues.
Ένα μεγάλο respect από μένα σε αυτόν το δεξιοτέχνη του μπουζουκιού. Το συναίσθημα θα έρθει με τον καιρό, μόλις κατέβει από την υπερταχεία που οδηγάει.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Its all about marketing...
Ναι είναι πυροβόλο αλλά οι περισσότεροι μπουζουκτσηδες είναι πυροβόλα. Στο μπουζούκι το "shredding" είναι αυτοσκοπός :P

Είναι τεχνικά ανώτερος από τον καραντινη πχ???? Όχι. Απλά έκανε καλύτερες συνεργασίες.
Και βέβαια Σεν καμία περίπτωση δεν θέλω να μειώσω την ταλενταρα του. Έχει πολύ, περισσεύει και φαίνεται. Απλά δεν είναι ο μόνος. Ο ένας κτλ...
Τώρα για τους φίλους μας του manouche οκ μπορεί να μην έχουν δει άλλο καλό μπουζούκι και να ενθουσιάζονται...αλλά εμείς? ;)

Αποσυνδεδεμένος RPDrummer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Εμένα προσωπικά δε μου αρέσει ο τρόπος που παίζει. Τώρα αυτό με τη ταχύτητα που λέτε όταν παίζει δε μου ακούγεται καλά, γιατί ο ήχος είναι ήδη ξερός και με την υπερβολική ταχύτητα νομίζω ότι οι νότες δεν είναι "καθαρές".


Είναι κάτι διαφορετικό το όλο στυλ του, αλλά εγώ θέλω το μπουζουκάκι να έχει το βάθος του, να γεμίζει τον χώρο κτλ. Θέλω καθαρό παίξιμο και με συναίσθημα. Αυτό το αίσθημα δε μου το βγάζει ο Παούρης.


Αυτή είναι η δική μου γνώμη. Να 'ναι καλά το παλικάρι και να δημιουργεί.

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Έχω εκφραστεί επανειλημένα για τον Παούρη... η τεχνική του είναι εξωπραγματική. Είναι μοναδικός, το ξέρει και το χαίρεται. Πολλοί λένε ότι έχει καβαλήσει το καλάμι, αλλά μήπως δεν είναι μεγάλος πειρασμός στην ηλικία του? Και μόνο το γεγονός ότι τον έχουν αναγνωρίσει ιερά τέρατα του χώρου φέρνει την ταπεινή μου κριτική σε δεύτερη μοίρα.
Τώρα τα περί feeling κλπ, όλα τα είδη έχουν το κοινό τους, και το shredding και το blues.
Ένα μεγάλο respect από μένα σε αυτόν το δεξιοτέχνη του μπουζουκιού. Το συναίσθημα θα έρθει με τον καιρό, μόλις κατέβει από την υπερταχεία που οδηγάει.

elrich εσύ δεν παίζεις μπουζούκι ή κάνω λάθος ?


γιατί ο ήχος είναι ήδη ξερός και με την υπερβολική ταχύτητα νομίζω ότι οι νότες δεν είναι "καθαρές".

Ναί όντως δεν είναι καθαρός, υπάρχουν όμως πολλοί που είναι εξίσου γρήγοροι και συνάμα καθαροί


Ναι είναι πυροβόλο αλλά οι περισσότεροι μπουζουκτσηδες είναι πυροβόλα. Στο μπουζούκι το "shredding" είναι αυτοσκοπός :P

 :o :o :o :o
Διαφωνώ κάθετα....
« Τελευταία τροποποίηση: 10/01/14, 14:08 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Έβαλα τη φατσούλα στο τέλος για τονίσω την υπερβολή σε αυτήν την αποψη ;)
Σαφώς και υπάρχουν πολλά περισσότερα στο μπουζούκι από την ριπή πολυβόλου...

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
elrich εσύ δεν παίζεις μπουζούκι ή κάνω λάθος ?
Δεν παίζω ακριβώς μπουζούκι, μάλλον μετατρέπω την κιθάρα μου σε μπουζούκι αρκετές φορές, χαχα.
Πάντως τρέφω μεγάλο σεβασμό σε αυτό το όργανο και στους δεξιοτέχνες του.


γιατί ο ήχος είναι ήδη ξερός και με την υπερβολική ταχύτητα νομίζω ότι οι νότες δεν είναι "καθαρές".
Ο Παούρης είναι καθαρός στο παίξιμό του, αλλοίμονο αν δεν ήταν. Στο συγκεκριμένο βίντεο θεωρώ ότι έχει επιλέξει να είναι πιο "πνιχτός" για να μην ακούγεται εντελώς παράταιρος με τα ακουστικά όργανα. Επίσης παίζει χωρίς μαγνήτη, με μικρόφωνο, πράγμα που επηρρεάζει από μόνο του τον ήχο. Το μπουζούκι από τους επαγγλματίες του είδους αντιμετωπίζεται σαν ηλεκτρικό όργανο αφού τον ήχο τον παίρνουν αποκλειστικά από τους μαγνήτες. Βάλτε έναν shred κιθαρίστα να παίξει χωρίς μαγνήτες, με μικρόφωνο να δούμε πόσο καθαρός θα ακουστεί.

Εν κατακλείδι, ο Παούρης ειναι αναμφίβολα ένα μεγάλο ταλέντο που αν και πιτσιρικάς σχετικά έχει ήδη διαμορφωμένο εντελώς δικό του στυλ με μερικά χαρακτηριστικά που είναι άκρως εντυπωσιακά όχι μόνο σε ταχύτητα. Ο εξαιρετικός ήχος όταν παίζει κλίμακα με ένα δάχτυλο που το σέρνει και επιλέγει ποιές νότες θα ακουστούν είναι απλά αμίμητος.

Δεν είναι σε καμιά περίπτωση ολοκληρωμένος σαν τον Καραντίνη, αλλά τα ακούσματά του δείχνουν ότι μια μέρα μπορεί να γίνει αν δεν το γυρίσει εντωμεταξύ στη gypsy - manouche κιθάρα.
Δεν παίζει ρεμπέτικα ούτε ταξίμια με συναίσθημα γιατί απλά δεν τον ενδιαφέρει. Έχει τόση σχέση με το τρίχορδο όσο ο Gus Drax με τα blues.
 ;D

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
elrich εσύ δεν παίζεις μπουζούκι ή κάνω λάθος ?

Δεν παίζω ακριβώς μπουζούκι, μάλλον μετατρέπω την κιθάρα μου σε μπουζούκι αρκετές φορές, χαχα.
Πάντως τρέφω μεγάλο σεβασμό σε αυτό το όργανο και στους δεξιοτέχνες του.


γιατί ο ήχος είναι ήδη ξερός και με την υπερβολική ταχύτητα νομίζω ότι οι νότες δεν είναι "καθαρές".

Ο Παούρης είναι καθαρός στο παίξιμό του, αλλοίμονο αν δεν ήταν. Στο συγκεκριμένο βίντεο θεωρώ ότι έχει επιλέξει να είναι πιο "πνιχτός" για να μην ακούγεται εντελώς παράταιρος με τα ακουστικά όργανα. Επίσης παίζει χωρίς μαγνήτη, με μικρόφωνο, πράγμα που επηρρεάζει από μόνο του τον ήχο. Το μπουζούκι από τους επαγγλματίες του είδους αντιμετωπίζεται σαν ηλεκτρικό όργανο αφού τον ήχο τον παίρνουν αποκλειστικά από τους μαγνήτες. Βάλτε έναν shred κιθαρίστα να παίξει χωρίς μαγνήτες, με μικρόφωνο να δούμε πόσο καθαρός θα ακουστεί.




Είναι καθαρός ? :eee
Πιστέυω δεν είναι και τόσο.Έχεις δίκιο στο θέμα με τους μαγνήτες αλλά πέρα απο αυτό νομίζω οτι το "πρόβλημα" με τον ήχο έγκειται στο οτι παίζει σκληρά και χρησιμοποιεί παχιά πένα.
Παιχταράς και τεχνίτης βέβαια δεν λέω.
Υπάρχουν πολλοί που παίζουν τα ίδιο γρήγορα και πάντα καθαρά.
π.χ
zachariou manolis plays lakis laftsi etude1



Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
παντως οφείλουμε να παραδεχτούμε οτι με την gipsy κιθάρα στα manouche δεν του λείπει τιποτα και ανετα συγκαταλεγεται στους κορυφαίους του ειδους ;)

Αποσυνδεδεμένος JAZZ STYLE

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Μπορούμε να πούμε πολλά για αυτό το παιδί. Τίποτα όμως για ΤΕΧΝΙΚΗ & ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ... Όποιος δεν τον έχει δει Live ας κρατηθεί... Είναι εξωπραγματικός... Παίζει 3 & 4 διαφορετικές μελωδικές γραμμές συγχρόνως.... Παίζει πράγματα που δεν υπάρχουν.. Και το χειρότερο από όλα? Αν τον ρωτήσεις θα κάτσει να σου δείξει επί 2 ώρες ότι θέλεις....ό,τι θέλεις. Βρείτε τον προσωπικά.

Στο πρώτο ο ήχος εείναι τέλειος στο δεύτεροόχι και τόσο λόγω τηλεοπτικού....

Michael Paouris "Donna Lee"


Michael Paouris "MANOS" (Official video) @ Prova Studio

Αποσυνδεδεμένος georgalasg

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
πως καταφερνει να κανει ενα μπουζουκι να φαίνεται σαν να τασταρει δε μπορω να καταλαβω...   ???
 
μονο μπουζουκι δεν είναι αυτο που παιζει. Δεν αντεχεται.  :-\
 
 

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ

Μπορούμε να πούμε πολλά για αυτό το παιδί. Τίποτα όμως για ΤΕΧΝΙΚΗ & ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ... Όποιος δεν τον έχει δει Live ας κρατηθεί... Είναι εξωπραγματικός... Παίζει 3 & 4 διαφορετικές μελωδικές γραμμές συγχρόνως.... Παίζει πράγματα που δεν υπάρχουν.. Και το χειρότερο από όλα? Αν τον ρωτήσεις θα κάτσει να σου δείξει επί 2 ώρες ότι θέλεις....ό,τι θέλεις. Βρείτε τον προσωπικά.

Στο πρώτο ο ήχος εείναι τέλειος στο δεύτεροόχι και τόσο λόγω τηλεοπτικού....

Michael Paouris "Donna Lee"

Michael Paouris "MANOS" (Official video) @ Prova Studio



Είναι πρωτοπόρος δεν λέω αλλά, στον τομέα καθαρότητα υστερεί
Π.χ
ΠΑΟΥΡΗΣ! Μες στην πολλή σκοτούρα μου!



'Οταν παίζει την μελωδία του κομματίου ακούγεται σαν Μ20


Υπάρχουν  πολλοί μπουζουξήδες που παίζουν το ίδιο γρήγορα και οι νότες ακούγονται κρύσταλλο

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/02, 00:55
από flou
1 Απαντήσεις
1894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/06, 15:12
από Bah
1 Απαντήσεις
2003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/06, 22:41
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
27 Απαντήσεις
8713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/07, 01:22
από pa...
5 Απαντήσεις
2460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/07, 23:31
από Gregori
2 Απαντήσεις
2059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/08, 18:14
από UNPLAGGED
0 Απαντήσεις
1335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/09, 23:39
από Ιμερος
2 Απαντήσεις
1806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/09, 12:33
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
2 Απαντήσεις
2018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/10, 01:15
από Μητσάκος
5 Απαντήσεις
3060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/12, 00:21
από kithara80