Σελίδες:
  • #1 από guitalele στις 22 Sep 2014
  • Καλησπέρα σας.


    Ως συνάδελφος μουσικός θα ήθελα να συζητήσω μαζί σας κάτι που με προβληματίζει τα τελευταία χρόνια όλο και πιο πολύ.  :)


    Ξεκινώντας,


    υπάρχει η σχολή που λέει πώς για να είσαι καλός σε κάτι πρέπει να επικεντρωθείς σε εκείνο καθώς οι τέχνες/επιστήμες σήμερα έχουν αναπτυχθεί τόσο που δεν μπορεί κανείς να "δαμάσει" πολλές όπως παλιότερα.


    Υπάρχει βέβαια και η άλλη σχολή που λέει ότι ένας άνθρωπος πρέπει να κάνει πολλά πράγματα, να ασχοληθεί με πολλές τέχνες/επιστήμες έτσι ώστε να έχει σφαιρική γνώση για πολλά πράγματα και ενδεχομένως να εμβαθύνει σε αυτά που του κεντρίζουν περισσότερο με το ενδιαφέρον.


    Και τέλος υπάρχει και η σχολή που λέει να δρούμε ενστικτωδώς. Να μην σκέφτομαι ότι αν κάνω κάτι άλλο θα με αποσπάσει και θα καταλήξω να 'μαι μέτριος ή κακός στο προηγούμενο που έκανα, απλά να δρω ανάλογα με τις αισθήσεις μου και όπου με βγάλει.


    Οι σχολές αυτές βέβαια όπως καταλάβατε είναι στο μυαλό μου, δεν ξέρω αν τις ασπάζονται όντως πολλοί.



    Κατά τη γνώμη σας ένας άνθρωπος (στην περίπτωση μας π.χ. μουσικός) θα πρέπει να αφιερωθεί σε ένα πράγμα κι έτσι να καταφέρει να 'ναι πολύ καλός σε αυτό ή θα πρέπει να κάνει πολλά πράγματα στην διάρκεια της ζωής του; Εσείς τι κάνετε;


    Υ.Γ. Όταν λέω πράγματα το εννοώ φυσικά ω χόμπι, ενασχολήσεις ακόμα και επαγγέλμα.
  • #2 από neeckos στις 22 Sep 2014
  • Yπάρχει και ο σκοπός. Δεν είναι απαραίτητα Α, Β ,Γ.
    Αν μιλάς πχ για συγκεκριμένο είδος μουσικής και σκοπεύεις να το υπηρετήσεις (επαγγελματικά ας πούμε), τότε ΝΑΙ αφοσιώνεσαι σε αυτό για να γίνεις καλός.



    Αν σε κατάλαβα....
  • #3 από Lo.Lee.Ta στις 22 Sep 2014
  • Συμφωνώ με τον ΝικοςΚο! Πρώτα αποφασίζεις ποιος ο σκοπός σου και μετά ποιος ο καλύτερος τρόπος να τον υπηρετήσεις. Ο άνθρωπος που έχει αποφασίσει, δεν το σκέπτεται απλά, το νιώθει μέσα του, τον ολοκληρώνει, εφόσον αφοσιωθεί, έχει τα απαραίτητα εφόδια και τους ανάλογους δασκάλους, διαπρέπει στο είδος του.

    Οι δε κατηγορίες που αναφέρεις, ανήκουνε όλες στην πρώτη. Στην πρώτη φτιάχνεις καλές λεμονάδες, στη δεύτερη καλές λεμονοπορτοκαλάδες και στην τρίτη χυμούς διαφόρων φρούτων. Σε όποια και αν αποφασίσεις να παίξεις, κάπου θα υπερτερείς, κάτι θα στερείσαι από τις άλλες.
  • #4 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 22 Sep 2014
  • Εγώ τουλάχιστον κινούμαι πλέον προς την Γ αναγραφομένη χωρίς να λέω οτι είναι και το σωστό. Θα έλεγα οτι εξαρτάται πόσο χρόνο μπορεί να διαθέσει κάποιος ωστε να είναι αντικειμενικά καλός σε πάνω απο μία τέχνη. Φαντάζομαι θα υπάρχει κάποιος που να είναι και καλός γιατρός και καλός μουσικός ή πιλότος και μάγειρας απλά φαντάζομαι οτι επιλέγεις ένα απ όλα ως επάγγελμα λόγω χρόνου κυρίως. Φαντάζεσαι να είσαι επαγγελματίας πιλότος και ταυτόχρονα επαγγελματίας σεφ?
  • #5 από neeckos στις 23 Sep 2014
  • Εσενα τι ακριβως σε προβληματιζει? Θες να γινεις πιο συγκεκριμενος?
  • #6 από zeoy στις 23 Sep 2014
  • Jimi, από τη μια στον τίτλο μιλάς για βιοπορισμό και στο κείμενο μέσα γράφεις για χόμπι. Τι από τα δύο ισχύει;
  • #7 από guitalele στις 23 Sep 2014
  • Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας


    Yπάρχει και ο σκοπός. Δεν είναι απαραίτητα Α, Β ,Γ.
    Αν μιλάς πχ για συγκεκριμένο είδος μουσικής και σκοπεύεις να το υπηρετήσεις (επαγγελματικά ας πούμε), τότε ΝΑΙ αφοσιώνεσαι σε αυτό για να γίνεις καλός.



    Αν σε κατάλαβα....


    Συμφωνώ με τον ΝικοςΚο! Πρώτα αποφασίζεις ποιος ο σκοπός σου και μετά ποιος ο καλύτερος τρόπος να τον υπηρετήσεις. Ο άνθρωπος που έχει αποφασίσει, δεν το σκέπτεται απλά, το νιώθει μέσα του, τον ολοκληρώνει, εφόσον αφοσιωθεί, έχει τα απαραίτητα εφόδια και τους ανάλογους δασκάλους, διαπρέπει στο είδος του.

    Οι δε κατηγορίες που αναφέρεις, ανήκουνε όλες στην πρώτη. Στην πρώτη φτιάχνεις καλές λεμονάδες, στη δεύτερη καλές λεμονοπορτοκαλάδες και στην τρίτη χυμούς διαφόρων φρούτων. Σε όποια και αν αποφασίσεις να παίξεις, κάπου θα υπερτερείς, κάτι θα στερείσαι από τις άλλες.


    Εγώ τουλάχιστον κινούμαι πλέον προς την Γ αναγραφομένη χωρίς να λέω οτι είναι και το σωστό. Θα έλεγα οτι εξαρτάται πόσο χρόνο μπορεί να διαθέσει κάποιος ωστε να είναι αντικειμενικά καλός σε πάνω απο μία τέχνη. Φαντάζομαι θα υπάρχει κάποιος που να είναι και καλός γιατρός και καλός μουσικός ή πιλότος και μάγειρας απλά φαντάζομαι οτι επιλέγεις ένα απ όλα ως επάγγελμα λόγω χρόνου κυρίως. Φαντάζεσαι να είσαι επαγγελματίας πιλότος και ταυτόχρονα επαγγελματίας σεφ?


    Ευχαριστώ, με κάνατε να σκεφτώ με τις απαντήσεις σας,  :)




    Jimi, από τη μια στον τίτλο μιλάς για βιοπορισμό και στο κείμενο μέσα γράφεις για χόμπι. Τι από τα δύο ισχύει;


    Καλησπέρα zoey,


    Ναι έχεις δίκιο  :P αλλού ξεκίνησα αλλού κατέληξα, ας πούμε και για τα 2 εν τέλη


    Επίσης δεν είναι jimi αν το κοιτάξεις καλύτερα  ;) :)


    Εσενα τι ακριβως σε προβληματιζει? Θες να γινεις πιο συγκεκριμενος?


    Καλησπέρα Νίκο, ωραία σωστά θα σας πω την δική μου ιστορία...


    Από μικρός είχα διάφορα ενδιαφέροντα. Φάνηκε στο τέλος  να με 'χει κερδίσει η μουσική (σύνθεση για κινηματογράφο πιο συγκεκριμένα) και αυτό αποφάσισα και κατάφερα να σπουδάζω αυτή τη στιγμή.


    Το θέμα είναι ότι πάντα έκανα και κάνω διάφορα άλλα. Π.χ. ασχολούμαι με την φωτογραφία... πιο πριν ακόμα και από την μουσική, με φιλμ και τώρα έχω πάρει καλύτερη κάμερα και πολλές φορές πηγαίνω μόνος μου και τραβάω την ανατολή την Δύση του Ηλίου βλέπω tutorials διαβάζω μπλογκς πάνω σε αυτό κλπ.


    Πολλοί φίλοι/συμφοιτητές μου λένε την εξής φράση "Θες να γράφεις μουσική ή να τραβάς φωτογραφίες;"


    Νευριάζω πολύ όταν το ακούω αυτό. Ωστόσο δεν γίνεται να μην με προβληματίσει. Η φωτογραφία αν μη τι άλλο μου έχει αποδείξει ότι είναι από τις μεγαλύτερες πηγές έμπνευσης μου όταν είναι να κάνω μία μουσική σύνθεση και αυτό μπορώ να στο αναλύσω ακριβώς γιατί έχει γίνει αν το θέλεις.


    2) Ασχολούμαι με την Αστρονομία. Επίσης από μικρός. Αρχές λυκείου είχα πάρει το πρώτο μου τηλεσκόπιο έκανα αστρονομία στο λύκειο και τώρα που είμαι φοιτητής παρακολουθώ επίσης σεμινάρια-μαθήματα και διαβάζω πάνω σε αυτό. Απλά δεν μπορώ να μην είμαι περίεργος κοιτώντας τον έναστρο ουρανό και γι αυτό τον εξερευνώ τόσο. Επίσης θα μπορούσα να αναλύσω πώς σχετίζεται ΚΑΙ αυτό με την μουσική.


    Πάλι φίλοι/συμφοιτητές: "Θες να χαζεύεις τα αστέρια ή να γράφεις μουσική;"


    Καταλήγοντας για να μην σας κουράσω άλλο, είμαι σίγουρος ότι επαγγελματικά θέλω να ακολουθήσω την μουσική. Απ' όλες αυτά που σας είπα δεν υπάρχει κάτι που να με γεμίζει περισσότερο και να με κάνει πιο ευτυχισμένο. Ωστόσο δεν μπορώ να ΜΗΝ κάνω και τα άλλα 2. Είναι κάτι σαν συμπλήρωμα κάτι σαν έμπνευση. Ίσως όμως όπως μου λένε οι φίλοι να "σπαταλάω" τον χρόνο μου ενώ θα μπορούσα να 'χα γράψει ένα ακόμα κομμάτι και να έχω γίνει λίγο ακόμα καλύτερος.


    Ποιά είναι η άποψη σας;
  • #8 από neeckos στις 23 Sep 2014
  • Σπατάλη δεν υπάρχει σε αυτά τα πράγματα.
    Το ότι είσαι άνθρωπος με πολλά ενδιαφέροντα, δεν σε κάνει και μοναδικό. Ολοι μας έχουμε παράλληλες αγάπες/χόμπι.
    Η ευτυχία σε όλα αυτά είναι αν καταφέρεις (τελειώνοντας την σχολή ας πούμε) στο μέλλον ένα απο τα χόμπι σου να το κάνεις επάγγελμα. Εκεί θα αποζημιωθείς πλέον ηθικά μιας και στο ένα (απ όλα σου) τα χόμπι θα έχεις καταφέρει να το πας παραπέρα.
    Το τι λέμε εμείς δεν έχει καμμιά σημασία.
    Το ότι εγώ ζωγραφίζω πχ στο ελεύθερο μου χρόνο, επίσης δεν ενδιαφέρει κανέναν. Το κάνω για εμένα, εμένα γεμίζει. Και μέχρι εκεί. Το αν θα ήθελα να είμαι καλύτερος κιθαρίστας ή ζωγράφος επίσης δεν μου καίγεται καρφί (δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός). Οσο καταφέρνω να βρίσκω χρόνο να κάνω παράλληλα δυο πράγματα που με γεμίζουν συνεχίζω για δικιά μου ικανοποίηση και μόνο. Αν βάλω τύψεις σε όλο αυτό, το έχασα το παιχνίδι.
    Οσα σε γεμίζουν τα κάνεις χωρίς να σκέφτεσαι το πως και το γιατί.... Στο φινάλε μια απασχόληση/χόμπι είναι. Δεν θα δώσεις και λογαριασμό σε κανέναν, ούτε θα περάσεις εξετάσεις...  ;D
  • #9 από Lo.Lee.Ta στις 23 Sep 2014
  • Βασικά θα σου έλεγα ότι πίνουν πολύ φραπέ οι γνωστοί σου, αλλά τι φταίνε και αυτοί. Θα προσεγγίσω λοιπόν αλλιώς. Βρίσκεσαι στην Ελλάδα με τα πολλά κακά και τα λίγα καλά. Εσύ είσαι το ακριβώς αντίθετο αδερφέ, έχεις πολλά καλά. Είσαι μεγάλο πρόβλημα λοιπόν δι΄αυτήν την κοινωνία και δι' αυτήν τη χώρα. Επειδή μάλιστα μπορείς να έχεις όλα αυτά τα καλά που λες, τα οποία μάλιστα προδίδουν ότι είσαι ένας άνθρωπος ιδιαίτερα δημιουργικός, εφυής, πολυτάλαντος, εργατικός, διαβαστερός κτλπ ξαναλέω είσαι πρόβλημα. Διά τούτο οι άλλοι προβληματίζονται με την πάρτυ σου και εσύ προβληματίζεσαι με τη δική σου. Διότι υπό λογικές συνθήκες, ούτε χρόνο σπαταλάς, αντιθέτως τον επενδύεις αλλά και η κοινωνία αντί να αναρωτιέται το διότι και το διατί, θα εκμεταλλευότανε το έργο σου, προς τιμήν της, για το κέρδος της και την πρόοδό της. Συνήθως όλοι σου λένε τι δεν έχεις κάνει, αλλά κανείς δεν ασχολείται με αυτά που έχεις κάνει, ακόμη κι αν οι ίδιοι, από το πιο απλό έως το πιο σύνθετο, δε θα μπορούσαν να το κάνουν ούτε στον ύπνο τους. Αποδεδειγμένα και όχι μεγάλα λόγια.

    Μαζί με το φίλο σου τις προάλλες δημιουργήσατε ένα εξαιρετικό και πρωτοπόρο βιντεάκι. Βάζω το χέρι μου στην φωτιά, ότι όσοι το είδανε και ακούσανε, μείνανε με ανοιχτό το στόμα. Υπάρχει λόγος να έχεις αμφιβολίες γι' αυτό που μπορείς να αποδώσεις συνδυάζοντας όλα αυτά ? Το έχεις αποδείξει.

    Σε ότι αφορά τον βιοπορισμό ή βιοποριστάν στο Ελλαδιστάν ( εκτός και αν σκέφτεσαι το εξωτερικό ), τα πράγματα είναι πολύ αλλόκοτα, εκτός κι αν είσαι χωμένος σε κάποια κλίκα και υπηρετείς το παλάτι. Κατά τ'άλλα δύναται να είσαι ο καλύτερος άχρηστος ή ο χειρότερος χρήσιμος.

    Δική μου πρόταση, απόλαυσε ότι κάνεις εφόσον τόσο φαίνεται πως το αγαπάς και τα υπόλοιπα έρχονται μόνα τους, μέρα με τη μέρα. Αν όμως θέλεις να κυνηγήσεις το βιοπορισμό, θέλει έντονες δημόσιες σχέσεις και ότι άλλο απαιτούν αυτές. Τάδε έφη Πάνος ο Σημαντικός 2014 μ.Χ.

    Υ.Γ. Όταν κάνεις καινούρια πράγματα, ότι και αν αφορούν, να ποστάρεις εδώ στο Kithara.gr να παίρνουμε μάτι. Όταν βγάζεις πολλά λεφτά μην ξεχάσεις εμάς τους σημαντικούς σου φίλους που σε βοηθήσαμε στα 'πρώτα' σου βήματα.
  • #10 από zeoy στις 23 Sep 2014
  • Καλησπέρα zoey,


    Ναι έχεις δίκιο  :P αλλού ξεκίνησα αλλού κατέληξα, ας πούμε και για τα 2 εν τέλη


    Επίσης δεν είναι jimi αν το κοιτάξεις καλύτερα  ;) :)



    Ούτε zoey είναι, αλλά δε βαριέσαι ;D


    Όσο για το original ερώτημα, τη σήμερον ημέρα είναι κομματάκι δύσκολο να ζήσεις από τη μουσική ειδικά αν δε θες να κάνεις εκπτώσεις. Όχι ότι είναι ακατόρθωτο αλλά όλοι ξέρουμε ταλεντάρες, μουσικάρες, παθιασμένους κλπ που όμως αναγκαστικά έχουν και αυτό που λέμε day job. Αντιθέτως οι περιπτώσεις που αξιόλογοι καλλιτέχνες ζουν αξιοπρεπώς μόνο από τη μουσική (και δεν κάνουν εκπτώσεις ξαναλέω) είναι σαν ποσοστό αμελητέες.

  • #11 από guitalele στις 23 Sep 2014
  • Σπατάλη δεν υπάρχει σε αυτά τα πράγματα.
    Το ότι είσαι άνθρωπος με πολλά ενδιαφέροντα, δεν σε κάνει και μοναδικό. Ολοι μας έχουμε παράλληλες αγάπες/χόμπι.
    Η ευτυχία σε όλα αυτά είναι αν καταφέρεις (τελειώνοντας την σχολή ας πούμε) στο μέλλον ένα απο τα χόμπι σου να το κάνεις επάγγελμα. Εκεί θα αποζημιωθείς πλέον ηθικά μιας και στο ένα (απ όλα σου) τα χόμπι θα έχεις καταφέρει να το πας παραπέρα.
    Το τι λέμε εμείς δεν έχει καμμιά σημασία.
    Το ότι εγώ ζωγραφίζω πχ στο ελεύθερο μου χρόνο, επίσης δεν ενδιαφέρει κανέναν. Το κάνω για εμένα, εμένα γεμίζει. Και μέχρι εκεί. Το αν θα ήθελα να είμαι καλύτερος κιθαρίστας ή ζωγράφος επίσης δεν μου καίγεται καρφί (δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός). Οσο καταφέρνω να βρίσκω χρόνο να κάνω παράλληλα δυο πράγματα που με γεμίζουν συνεχίζω για δικιά μου ικανοποίηση και μόνο. Αν βάλω τύψεις σε όλο αυτό, το έχασα το παιχνίδι.
    Οσα σε γεμίζουν τα κάνεις χωρίς να σκέφτεσαι το πως και το γιατί.... Στο φινάλε μια απασχόληση/χόμπι είναι. Δεν θα δώσεις και λογαριασμό σε κανέναν, ούτε θα περάσεις εξετάσεις...  ;D



    Έχεις δίκιο εν τέλη, φίλε Νίκο...


    Βασικά θα σου έλεγα ότι πίνουν πολύ φραπέ οι γνωστοί σου, αλλά τι φταίνε και αυτοί. Θα προσεγγίσω λοιπόν αλλιώς. Βρίσκεσαι στην Ελλάδα με τα πολλά κακά και τα λίγα καλά. Εσύ είσαι το ακριβώς αντίθετο αδερφέ, έχεις πολλά καλά. Είσαι μεγάλο πρόβλημα λοιπόν δι΄αυτήν την κοινωνία και δι' αυτήν τη χώρα. Επειδή μάλιστα μπορείς να έχεις όλα αυτά τα καλά που λες, τα οποία μάλιστα προδίδουν ότι είσαι ένας άνθρωπος ιδιαίτερα δημιουργικός, εφυής, πολυτάλαντος, εργατικός, διαβαστερός κτλπ ξαναλέω είσαι πρόβλημα. Διά τούτο οι άλλοι προβληματίζονται με την πάρτυ σου και εσύ προβληματίζεσαι με τη δική σου. Διότι υπό λογικές συνθήκες, ούτε χρόνο σπαταλάς, αντιθέτως τον επενδύεις αλλά και η κοινωνία αντί να αναρωτιέται το διότι και το διατί, θα εκμεταλλευότανε το έργο σου, προς τιμήν της, για το κέρδος της και την πρόοδό της. Συνήθως όλοι σου λένε τι δεν έχεις κάνει, αλλά κανείς δεν ασχολείται με αυτά που έχεις κάνει, ακόμη κι αν οι ίδιοι, από το πιο απλό έως το πιο σύνθετο, δε θα μπορούσαν να το κάνουν ούτε στον ύπνο τους. Αποδεδειγμένα και όχι μεγάλα λόγια.

    Μαζί με το φίλο σου τις προάλλες δημιουργήσατε ένα εξαιρετικό και πρωτοπόρο βιντεάκι. Βάζω το χέρι μου στην φωτιά, ότι όσοι το είδανε και ακούσανε, μείνανε με ανοιχτό το στόμα. Υπάρχει λόγος να έχεις αμφιβολίες γι' αυτό που μπορείς να αποδώσεις συνδυάζοντας όλα αυτά ? Το έχεις αποδείξει.

    Σε ότι αφορά τον βιοπορισμό ή βιοποριστάν στο Ελλαδιστάν ( εκτός και αν σκέφτεσαι το εξωτερικό ), τα πράγματα είναι πολύ αλλόκοτα, εκτός κι αν είσαι χωμένος σε κάποια κλίκα και υπηρετείς το παλάτι. Κατά τ'άλλα δύναται να είσαι ο καλύτερος άχρηστος ή ο χειρότερος χρήσιμος.

    Δική μου πρόταση, απόλαυσε ότι κάνεις εφόσον τόσο φαίνεται πως το αγαπάς και τα υπόλοιπα έρχονται μόνα τους, μέρα με τη μέρα. Αν όμως θέλεις να κυνηγήσεις το βιοπορισμό, θέλει έντονες δημόσιες σχέσεις και ότι άλλο απαιτούν αυτές. Τάδε έφη Πάνος ο Σημαντικός 2014 μ.Χ.

    Υ.Γ. Όταν κάνεις καινούρια πράγματα, ότι και αν αφορούν, να ποστάρεις εδώ στο Kithara.gr να παίρνουμε μάτι. Όταν βγάζεις πολλά λεφτά μην ξεχάσεις εμάς τους σημαντικούς σου φίλους που σε βοηθήσαμε στα 'πρώτα' σου βήματα.



    Σ'ευχαριστώ πολύ αρχικά, καταλαβαίνω πώς τα λόγια σου είναι αληθινά και έχοντας πλέον μάθει να φιλτράρω τις συμβουλές που παίρνω, τις εκτιμώ ιδιαίτερα.


    Χαίρομαι ιδιαίτερα επίσης που απόλαυσες τόσο το βίντεο μου δίνεις δύναμη...  :)


    Για τον βιοπορισμό εδώ στην Ελλάδα πιστεύω πως έχεις δίκιο και για τις δημόσιες σχέσεις που είπες υστερώ αρκετά. Δεν έχω όμως σκοπό να μείνω στην Ελλάδα, οπότε προσπαθώ να είμαι προς το παρόν αισιόδοξος.


    Υ.Γ. Εννοείται θα σας ενημερώνω συνεχώς και θα ενημερώνομαι για σας όπως κάνω τα τελευταία 4 χρόνια ως συνφορουμίτης και μερικά πιο πριν ως αναγνώστης. Τίποτα δεν αλλάζει.  :) ;)


    Καλησπέρα zoey,


    Ναι έχεις δίκιο  :P αλλού ξεκίνησα αλλού κατέληξα, ας πούμε και για τα 2 εν τέλη


    Επίσης δεν είναι jimi αν το κοιτάξεις καλύτερα  ;) :)




    Ούτε zoey είναι, αλλά δε βαριέσαι ;D


    Όσο για το original ερώτημα, τη σήμερον ημέρα είναι κομματάκι δύσκολο να ζήσεις από τη μουσική ειδικά αν δε θες να κάνεις εκπτώσεις. Όχι ότι είναι ακατόρθωτο αλλά όλοι ξέρουμε ταλεντάρες, μουσικάρες, παθιασμένους κλπ που όμως αναγκαστικά έχουν και αυτό που λέμε day job. Αντιθέτως οι περιπτώσεις που αξιόλογοι καλλιτέχνες ζουν αξιοπρεπώς μόνο από τη μουσική (και δεν κάνουν εκπτώσεις ξαναλέω) είναι σαν ποσοστό αμελητέες.





    Σαλάτα τα κάναμε!  :roll


    Εν τω μεταξύ θυμάμαι που είχαμε μιλήσει ξανά πήγα τσέκαρα και ΠΑΛΙ είχα γράψει λάθος το όνομα σου, με συγχωρείς εις διπλούν zeoy!!


    Στο θέμα μας, ναι γνωρίζω κι εγώ περιπτώσεις τέτοιες πολλές. Το να ζεις από την μουσική είναι δύσκολο ΕΙΔΙΚΑ εδώ. Νομίζω όμως ότι η δική μου αγάπη προς την μουσική είναι πολύ συγκεκριμένη (δεν θέλω να γίνω ούτε πιανίστας ούτε κιθαρίστας ούτε τίποτα άλλο) και ειδικά στο εξωτερικό υπάρχουν αρκετές ευκαιρίες. Ένα γρήγορο παράδειγμα. Βλέπουμε στα credits μιας ταινίας Music by Hans Zimmer. Στην μουσική όμως για του λόγου το αληθές εργάστηκε μία ολόκληρη ομάδα συνθετών. Όλοι έχουν ομάδες συνθετών αν σκεφτείς ότι έχουν μερικές βδομάδες να παράγουν 2 ώρες μουσικής.  ;)


    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


    Εσείς τι άλλο κάνετε παράλληλα με την μουσική;


    Ή τι κάνετε ως βασική ενασχόληση και παράλληλα κάνετε μουσική;


    (Αυτό θα μπορούσε να γίνει ένα πολύ ωραίο thread)
  • #12 από metalman στις 23 Sep 2014
  • Ποοοοολυ μεγάλη κουβέντα αυτη εδω...
  • #13 από guitalele στις 23 Sep 2014
  • Ποοοοολυ μεγάλη κουβέντα αυτη εδω...


    Έχεις δίκιο!!


    Σε όλα τα πόστ και ειδικά στου @XoLiDoXoS έγραφα - έγραφα και δεν τελείωνα, ήθελα να γράψω τεράστιες απαντήσεις και τελικά απαντούσα περιεκτικά.


    Ίσως αν έρθει κάποτε η ευκαιρία να τα πούμε όλοι μαζί από κοντά, θα 'ναι πολύ ωραία  :) ;)
  • #14 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 23 Sep 2014
  • Αυτό αποτελεί δέσμευση για την επόμενη κιθαρομάζωξη!
  • #15 από zeoy στις 24 Sep 2014
  • Αυτό αποτελεί δέσμευση για την επόμενη κιθαρομάζωξη!


    εγώ ως γνωστό δουλεύω part-time στη NASA ;D
    όσοι ήταν στην προηγούμενη κιθαρωμάζωξη μπορούν να το επιβεβαιώσουν :P
  • #16 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 24 Sep 2014
  • Λέει αλήθεια αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι το χόμπιτ' :Ρ
Σελίδες: