Αποστολέας Θέμα: οτι να'ναι / φωνητικα  (Αναγνώστηκε 3524 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hello_earth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
οτι να'ναι / φωνητικα
« στις: 16/01/06, 11:15 »
καλημερα. λοιπον, δεν μπορω να πω πως εκανα μεγαλη προσπαθεια, αλλα ηχογραφησα κατι κομματια, σε ανυπαρκτο σχεδον εξοπλισμο κλπ, στο σπιτι μου, δυστυχως δεν μου φτανει η υπομονη να δουλεψω οτιδηποτε - το παρακατω λινκ οδηγει σε zip αρχειο με δυο κομματια, το ενα λεγεται "σαν τα προβατα" (εδω γιελάμε) και το αλλο.. δεν εχει σημασια - εχουν μια υποτυπωδη strumming κιθαρα και αυτοσχεδια λογια - δηλ. καθως τραγουδαγα αυτοσχεδιαζα λογια οποτε δεν βγαινει νοημα, στο πρωτο κομματι ειχα κανει overdub μια δευτερη κιθαρα που ισα που ακουγιεται, και δευτερα φωνητικα που δυστυχως βγηκανε πιο δυνατα σε ενταση απο τα πρωτα :) ενω καπου στην μεση ακουγιεται και ενα τηλεφωνο να χτυπα (εκεινη την ωρα βρηκανε να παρουνε;) - αλλα νταξει, μπαινει καλα στο ρυθμο (αν μπορουμε να μιλαμε για ρυθμο δηλαδη), το δευτερο κομματι μοιαζει (μαλλον) με κατι σαν smiths/housemartins, σε στυλ - δεν ξερω αν επιρεαστηκα και απο φωνητικα - παντως δεν εχει τιποτα overdubbed.

τα βαζω επειδη γουσταρω να ακουσω καμια αποψη - συγκεκριμενα θετικη αποψη, γιατι ενταξει εχουν και τα δυο κομματια μπολικα αρνητικα που τα προανεφερα - αλλα πειτε και τα αρνητικα, καλο μου κανουνε.

κανω μαθηματα φωνητικης εδω και εναμιση χρονο περιπου. βασικα στην παραπανω παραγραφο δεν ανεφερα πως θα ηθελα πολυ να γινει φαση και να ηχογραφησω κατι με παρεα, και οχι μονος μου - γιατι βασικα ετσι οπως ηχογραφω σκεφτομαι με την μια το "γιατι" το κανω και αρχιζω να βαριεμαι - ενω αν υπηρχε ας πουμε μια ομαδα ανθρωπων που θα ειχαν ενα κοινο συμφερον - θα πιεζε λιγο ο ενας τον αλλον και ετσι :)) τελος παντων - μαλλον γι'αυτο τον λογο την ψαχνουμε ολοι την φαση του συγκροτηματος. τελος παντων.

"κι'οταν γερασουμε θα γινουμε κι'εμείς μικροί,
 σαν τα δαχτυλα, σαν τα νυχακια"

http://rapidshare.de/files/11145928/sounds.zip.html

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: οτι να'ναι / φωνητικα
« Απάντηση #1 στις: 16/01/06, 13:34 »
ακουσα πρώτα το another day. Για την κιθάρα δεν μπορώ να κανω κριτική, μου άρεσε αυτό που άκουγα εκτός ίσως απο κανα δυο σημεία που μου φάνηκαν μη ταιριαστά τα ακκορντα. Η φωνή σου μου άρεσε πολύ σαν χροιά και η μελωδική της γραμμή ήταν πολύ όμορφη. Θύμιζε κάτι γνωστό αλλά δεν μπόρεσα να εντοπίσω τι. Θα μου άρεσε να το προχωρήσεις σαν κομμάτι και να το ακούσω ενορχηστρωμένο και ολοκληρωμένο. Ερώτηση: εγραψες ταυτόχρονα φωνή και κιθάρα ή πρώτα την κιθάρα και μετά την φωνή?

το σαν τα πρόβατα φαντάστηκα οτι θα είναι για γέλια... δεν ήταν όμως! προσωπικά μου θύμισε τον πρώτο δίσκο των κρίνων. Εξαιρετική σαν ιδέα η μίξη των χαμηλών τονικά φωνητικών με ψηλά back και πολύ καλή η εκτέλεση. Φυσικά λάθη είχε αλλά σαν γενικό αποτέλεσμα ήταν όμορφο και ταξιδιάρικο. Μου άρεσε πολύ...

Πραγματικά κάνε τον κόπο να τα ολοκληρώσεις στιχουργικά και μουσικά και να τα γράψεις... ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος hello_earth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Απ: οτι να'ναι / φωνητικα
« Απάντηση #2 στις: 16/01/06, 13:54 »
χιχιχι :)) ευχαριστω για τις αποψεις και τις συμβουλες σου!!!

α, στο κομματι που για κανενα ιδιαιτερο λογο ονομαστηκε another day, ηχογραφησα και τα δυο μαζι - χεχε ειναι μια απο τις περιπτωσεις που ειναι πολυ ταιριαστη η ξακουστη φραση "γρατζουναω την κιθαρα μου". οσο για το τι σου θυμιζε :) ναι και μενα θυμιζει κατι - βασικα νομιζω πως ειναι απλα τα ακκορντα και συνηθισμενος ο συνδιασμος τους - οποτε τα εχουνε χιλιοπαιξει :ΡΡΡ εμενα μου θυμιζει δυο κομματια, οσες ειναι και οι φρασεις ας πουμε στην κιθαρα.

thanx again - θα προσπαθησω να κανω κατι λιγο πιο σοβαρο :) αυτο ειναι - οταν φτιαχνεις κατι το καλο ειναι να υπαρχει καποιος να τυχει να σε ακουσει - και αυτο βοηθαει και ενισχυει την αρχικη ταση :) cheers!
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/06, 14:02 από swell »

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: οτι να'ναι / φωνητικα
« Απάντηση #3 στις: 16/01/06, 13:58 »
δεν μου απάντησες αν εγραψες φωνή και κιθάρα ταυτόχρονα ή ξεχωριστά?  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος hello_earth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Απ: οτι να'ναι / φωνητικα
« Απάντηση #4 στις: 16/01/06, 14:03 »
ουπς - ειδες - απαντησα τωρα, εκανα τροποποιηση στο προηγουμενο ποστ :)))

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
7397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/07, 13:43
από Iced Jacob
25 Απαντήσεις
19172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/09, 22:02
από conny
5 Απαντήσεις
5065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 14:41
από user
7 Απαντήσεις
11345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/11, 08:09
από elrich
4 Απαντήσεις
25601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/12, 14:00
από Dimitris12345
7 Απαντήσεις
37284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/13, 23:23
από ninanini
14 Απαντήσεις
39088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/13, 01:31
από Γιωργος77
2 Απαντήσεις
10354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/15, 11:45
από bakaliaros
4 Απαντήσεις
3433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/14, 19:35
από kkmspm (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
8654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/19, 23:37
από Andrew Wires