Αποστολέας Θέμα: Να αλλάξω "γραμμή πλεύσης";;  (Αναγνώστηκε 3693 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sensei

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Να αλλάξω "γραμμή πλεύσης";;
« στις: 10/03/11, 14:49 »
Λοιπόν...

Είχα ανοίξει και πριν λιγο καιρό ένα τοπικ σχετικά με την αγορά ακουστικής κιθάρας.

Στα γρήγορα να ξαναπω πως είμαι αρχάριος (λίγους μήνες έχω που ξεκίνησα), σχεδόν αυτοδίδακτος, και μ' ενδιαφέρει μόνο να παίζω ακόρντα και εντεχνίλες με παρεούλα κτλ

Έχω αρχίσει να ψάχνομαι για ακουστική και μάλιστα για καλή μου τύχη, έχω δανεικές σπίτι μου μία Yamaha F310 και μια Ovation Applause 126.

Το θέμα είναι ότι μάλλον.....δεν την παλεύω με ακουστική! Πολύς ο πόνος ρε παιδιά!!

Ειδικά την με την Yamaha ασχολήθηκα πολύ λίγο και μετά την "πέταξα".
Με την Ovation είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα αλλά μετά από κανά μισάωρο, έχω πάλι πρόβλημα.
Και μετά το 30λεπτο κυρίως το πρόβλημα είναι όταν "πατάω" χορδή στο 1ο τάστο, όπου πλέον ή δεν την πατάω καλά και "μπουκώνει" ή ασκώ πολύ μεγάλη δύναμη και κλατάρω!

Σκεφτόμουν λοιπόν μήπως εγκαταλείψω την ιδέα της ακουστικής και πάω σε κλασσική, όπου οι νάυλον χορδές υποθέτω θα εξαλείψουν αυτό το πρόβλημα.
Το θέμα είναι πως, απ'όσο ξέρω, οι κλασικές ενδείκνυνται για παίξιμο με δάχτυλα. Εγώ όμως παίζω συγχορδίες με πένα. Είναι απαγορευτικό αυτό;;

Τι μου προτείνετε λοιπόν;; Στροφή σε κλασική ή επιμονή στην ακουστική με κάποια tips που ίσως μπορείτε να μου δώσετε;;

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Να αλλάξω "γραμμή πλεύσης";;
« Απάντηση #1 στις: 10/03/11, 14:59 »
Ποτε δεν ειναι ασχημο να μαθεις να παιζεις με εναλλακτικους τροπους (πχ με δαχτυλα αντι για πενα ή μαζι με πενα).
Αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα στραφεις προς εναν τροπο γιατι απλα δεν την παλευεις με τον πονο.
Τον πονο θα τον υποστεις και θα συνεχισεις να τον υπομενεις οσο παιζεις κιθαρα και συνεχιζεις να μαθαινεις.
Απλα τωρα που εισαι ακομα αρχαριος, τα χερια σου δεν εχουν την απαιτουμενη "γνωση" ωστε να τοποθετουνται στην κιθαρα χωρις να κουραζονται. Αυτο ειναι κατι που κατακτιεται μονο με τον χρονο, την επιμονη και την υπομονη δυστυχως ή ευτυχως...
Με λιγα λογια, κανεις δε σου απαγορευει να χρησιμοποιεις πενα με μια κλασσικη κιθαρα, το θεμα ειναι για ποιο λογο το κανεις αυτο.
Το σωστο θα ηταν (και με βαση αυτα που σου αρεσουν σαν ακουσματα) να συνεχισεις με την ακουστικη, να δαγκωσεις την σφαιρα που λεμε και να το υπομεινεις με επιμονη μεχρι απλα να το συνηθισει το χερι σου και ετσι να σταματησει να σε απασχολει.
Κατα τα αλλα, αν κανεις μαθηματα με δασκαλο, ζητησε του να ελεγξει αν ο τροπος που πιανεις την κιθαρα, τον λαιμο και την ταστιερα ειναι σωστος, ή μηπως μια λανθασμενη τοποθετηση σε κανει να κουραζεσαι περισσοτερο απο οσο πρεπει. Επισης, φροντισε ωστε η κιθαρα σου να εχει σωστο setup και αρκετα χαμηλο μιας και εισαι αρχαριος, ωστε να ειναι λιγο πιο ευκολο το πιασιμο των χορδων με το αριστερο.
Αν δεν ξερεις να το κανεις εσυ αυτο (το πιθανοτερο), πηγαινε την κιθαρα σου για ενα καλο setup σε καποιον επαγγελματια...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Να αλλάξω "γραμμή πλεύσης";;
« Απάντηση #2 στις: 10/03/11, 15:26 »
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Johnie Darko. Κατ' αρχήν ίσως η κιθάρα να χρειάζεται ένα καλό setup. Αν νιώθεις πολύ πιο δύσκολο να πιάσεις νότα στο πρώτο τάστο, ίσως το nut να είναι υπερβολικά ψηλό και χρειάζεται να χαμηλώσει.  Δεν θα έπρεπε να χρειάζεται τόσο πολλή δύναμη ώστε να κουράζεσαι και να πιάνεται το χέρι σου. Επίσης πρέπει να δεις μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την τεχνική σου. Μάθε να πιάνεις σωστά τα ακκόρντα και ειδικά τα μπαρέ, και κάνε διατάσεις στους καμπτήρες του καρπού και των δακτύλων. Αν διορθωθούν όλα αυτά και ακόμα νιώθεις τον ίδιο πόνο χωρίς να υπάρχει η αναμενόμενη βελτίωση που έρχεται με την εξάσκηση, τότε ίσως πρέπει να ξανασκεφτούμε το όλο θέμα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Να αλλάξω "γραμμή πλεύσης";;
« Απάντηση #3 στις: 10/03/11, 15:36 »
Μπορεις βεβαια να δοκιμασεις και με ενα σετ χορδων πιο light, πχ με εννιαρες :

http://www.musica.gr/pegasus/products01/show00.php?code=7766&pcode=SHOW_PROD7766

που ειναι πιο μαλακές, ομως δεν ξερω εαν ειναι "σωστο" για να "στρωσουν" τα δακτυλα σωστα (εαν η κιθαρα σου εχει 11αρες τωρα πανω θα δεις μεγαλη διαφορα). Βεβαια με τις 9αρες θα χασεις απο ενταση, αλλα αν παιζεις ακορντα και βαρας δυνατα, οκ.
Αν και με αυτες δυσκολευεσαι (πχ το action - το υψος των χορδων δηλαδη - ειναι πολυ ψηλο) μπορει να χρειαζεται σεταρισμα η κιθαρα. Επειδη ειδα οτι εισαι σχεδον αυτοδιδακτος οπως αναφερεις, καλο ειναι να ζητησεις απο ενα γνωστο σου που ξερει να σου δειξει τον σωστο τροπο τοποθετησης του χεριου ή ψαξε στο youtube για αναλογα video.  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Να αλλάξω "γραμμή πλεύσης";;
« Απάντηση #4 στις: 28/03/11, 03:41 »
3 λέξεις:


Set-her-up.


Πήγαινε στο μάστορα. Πές του αν οι χορδές σου πέφτουν χοντρές, αν θέλεις να πάνε πιο κοντά στην ταστιέρα ή με μια κουβέντα να στην κάνει όσο πιο μαλακή και ευκολόπαιχτη γίνεται.


Καμία κιθάρα δεν είναι από κατασκευής μαλακή/σκληρή.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Να αλλάξω "γραμμή πλεύσης";;
« Απάντηση #5 στις: 28/03/11, 17:53 »
αν ο πονος προερχεται επειδη σε κοβουν οι χορδες,τοτε δεν υπαρχει προβλημα.με τον καιρο θα το συνηθησεις και θα διαπιστωσεις οτι μπορεις να παιζεις ολο και περισσοτερη ωρα χωρις να πονας,μεχρι που στο τελος δεν θα σε απασχολει καθολου αυτο το ζητημα.
οσο παιζεις θα σκληραινουν οι ακρες των δακτυλων σου και ολα θα ειναι οκ.

αν ο πονος προερχεται απο κουραση (πχ παιζεις συνεχεια ακορντα με μπαρε),τοτε πρωτον πρεπει να βελτιωσεις την τεχνικη σου,δευτερον να προσεχεις μην παθεις καμια ζημια και τριτον να δεις οπως σου ειπαν και τα παιδια μηπως χρειαζεται σεταρισμα η κιθαρα.
εν τω μεταξυ,η κλασικη κιθαρα εχει πολυ πιο χοντρο μπρατσο απο την ακουστικη,πραγμα που θα σε παιδεψει χειροτερα στο να πιανεις δυσκολα ακορντα.

γενικοτερα,αφου θες να παιζεις εντεχνα τραγουδακια,η καταλληλοτερη κιθαρα ειναι η ακουστικη.για μενα δεν υπαρχει λογος να στραφεις σε κλασικη,αφου ολα οσα αναφερεις ξεπερνιουνται ευκολα.

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Να αλλάξω "γραμμή πλεύσης";;
« Απάντηση #6 στις: 29/03/11, 00:22 »
Φιλε οι κλασσικες κιθαρες ειναι καταλληλες κυριως για finger style παιξιματος... Οσο και αν σου φαινεται παραξενο οι κλασσικες ειναι κατα γενικη ομολογια πιο δυσκολες στο παιξιμο. Εχουν πιο φαρδια ταστιερα οι χορδες απεχουν περισσοτερο μεταξυ τους και ενδεχομενως να χρειαζεται μεγαλυτερη δυναμη για τις πατησεις στα μπαρε. Το πιο πιθανο ειναι να σε δυσκολεψουν περισσοτερο,μη σε ξεγελανε οι πλαστικες χορδες..

 Εκτος απ'ολα αυτα που ανεφεραν τα παιδια πιο πανω η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι οσο και να χαμηλωσεις το action, και εννιαρες χορδες να βαλεις (που δεν θα το συνιστουσα σε τετοια κιθαρα) ο πονος θα παραμεινει... Μια ειναι η λυση practice practice practice ;)

Αποσυνδεδεμένος Sensei

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Να αλλάξω "γραμμή πλεύσης";;
« Απάντηση #7 στις: 29/03/11, 14:50 »
Καλησπέρα!

Καταρχήν, ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!

Είχατε δίκιο τελικά, το μυστικό είναι υπομονή και επιμονή.
Ήδη έχω εξοικειωθεί πάααρα πολύ, ο πόνος λιγοστεύει και μάλιστα χωρίς ακόμα να πάω την κιθάρα για σετάρισμα.
Οπότε θα επιμείνω σε ακουστική αφού μου αρέσει πολύ και ο μεταλλικός της ήχος.

Και πάλι ευχαριστώ!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
12542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
13411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
17167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
11274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
39 Απαντήσεις
17765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
7 Απαντήσεις
5314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
12 Απαντήσεις
7418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 02:02
από Aganippi
64 Απαντήσεις
22641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/10, 07:08
από gkou
2 Απαντήσεις
5355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 14:41
από themos