Αποστολέας Θέμα: Ενα παρεξηγημενο οργανο απο τους περισσοτερους...  (Αναγνώστηκε 42801 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ

Δεν είναι σε όλο το ροκ-μεταλ(και στο υπόλοιπο μουσικό φάσμα) το μπάσο backing/ βοηθητικό με δευτερεύον/συνοδευτικό ρόλο,
αν συναντάς κατα κανόνα αυτά τα χαρακτηριστικά στο ρόλο του μπάσου(να βαράει συνέχεια 0-0-0-0 ή 222222 στυλ AC/DC ή ZZ-top)
είναι είτε επειδή προχωράει η μπάντα λόγω μιας καλής φωνής και μιας καλής κιθάρας σε συνδυασμό με το μάρκετινγκ
και στα @@ τους για τα όλα τα υπόλοιπα, ή δεν υπαρχει μια σχετική ποιότητα γενικά ή δεν το χει και πολύ ο μπασίστας βαριέται, δεν ψάχνεται, έχει 200 άλλα side projects κλπ,
ή είναι ψωνάρα & εγωϊστής του κερατά ο κιθαρίστας και θέλει ν ακούγεται σχεδόν αποκλειστικά μόνο αυτος, βλέπε Slayer (και άλλοι πολλοί)
 και για να μη διαλύσουν το μαγαζί κάνει την υποχώρηση ο bassman


Μα γι' αυτό είπα ότι "πολλές φορές αρκεί" και όχι πάντα.
Δεν νομίζω πως η μπάντα αν δεν έχει τεχνικό μπάσο πρέπει να έχει κάποιο "πρόβλημα". Πολλά εκτιμημένα συγκροτήματα έχουν ένα απλό μπάσο μεν, σημαντικό δε. Δεν είπα ποτέ πως δε χρειάζεται το μπάσο. Απλά κάνει τη δουλειά του "αθόρυβα". Πρέπει να λείψει για να γίνει αντιληπτή η αξία του.
Σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις όπου ο μπασίστας έχει αρκετή φήμη λόγω του παιξίματός του, αλλά στα αγαπημένα μας κομμάτια εξακολουθούμε να λέμε "η ριφφάρα στο τάδε" ή "η σολάρα στο τάδε" ή "η μελωδία του τάδε" και όχι "το μπάσο στο 2.05".
Don't take me wrong, πολλές φορές έχω ρίξει τηλέφωνα ή μηνύματα σε φίλο μου μπασίστα για να του εκφράσω τον εντυπωσιασμό μου για κάποια μπασογραμμή ή κάτι σχετικό. Δεν νομίζω να υποτίμησε κανείς την αξία του οργάνου, αλλά το πόσο φαίνεται στα κομμάτια. Και επίτρεψε μου να επιμείνω πως στην πλειοψηφία της μουσικής, το μπάσο ΔΕΝ είναι το lead όργανο, χωρίς αυτό να μειώνει το ρόλο του. Βγαίνει ένα συνολικό αποτέλεσμα όπου οι αναλογίες φαίνονται φυσικές.
Δεν ξέρω πόσο πιο πολύ να εξηγήσω αυτό που σκέφτομαι  :P

ΥΓ. Αχχχ κόρονερ... ;D ;D ;D
ΥΓ2.Μερικά αγαπημένα κομμάτια με έντονο μπάσο(που προσφέρει πολλά περισσότερα από ότι αν ήταν απλό):
       

       

       

       

       


Αποσυνδεδεμένος stavros-bass

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
...Oλα καλα και ωραια τα ειπατε...εγω θα εστιασω σε ενα σημειο που κανεις δεν επεσημανε...το αφαιρετικο παιξιμο...εγω παιζω μπασσο εχοντας στον νου οτι πρεπει να ενισχυω τον ρυθμο παιζοντας αφαιρετικα μελωδιες...ακομα και η εναλλαγη της τονικης νοτας μπορει αφαιρετικα να θεωρηθει μελωδια...στο μπασσο οι λιγοτερες νοτες ευνοουν το ρυθμικο παιξιμο...αρα η δυσκολια του μπασσου δεν εγκειται στο τεχνικο μερος (να παιζεις παππαδες ) αλλα στο διανοητικο (να παιζεις εξυπνα)....απλα ο μπασσιστας υποννοει αυτα που θελει να πει...
 επισης παιζω  σε μια μπαντα που λεγεται MIDNIGHT SPECIAL χρειαστηκε ενας χρονος για να δεθουμε με τα παιδια ,τωρα μπορω να διανθισω το παιξιμο μου με νεες ιδεες χωρις να φοβαμαι οτι θα "κρεμασω τους αλλους" ουτε αυτοι εμενα...θελω να πω οτι αν οι συναδελφοι σου ειναι "ωριμοι" δεν υπαρχουν πρωτα και δευτερα οργανα παρα μονο ΜΟΥΣΙΚΗ !!!


Νομιζω οτι πολλοι το ειχαμε κατα νου αυτο αλλα κανεις δεν μπορεσε να το περιγραψει. Ωραιος.

Αποσυνδεδεμένος gordianknot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
dc είσαι αρχηγός τέλος.Λίγες νότες και καλές ,εγκεφαλικό παίξιμο με άλλα λόγια Colin Edwin !! ;D

Αποσυνδεδεμένος dc

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
...gordia....πολυ ωραιο το παραδειγμα σου...κι εμενα μαρεσουν...

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
μπααααα δεν νομιζω να παρεξηγειτε το μπασο.......

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/08, 19:20
από Iced Jacob
4 Απαντήσεις
5888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 14:19
από taxfreesax
21 Απαντήσεις
13455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/10, 19:26
από Jezus
21 Απαντήσεις
13348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/16, 11:24
από modfori
4 Απαντήσεις
3854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/10, 19:16
από Jezus
10 Απαντήσεις
4901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 15:19
από freemind
79 Απαντήσεις
21707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/11, 11:50
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
2226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/15, 12:51
από Pavl0s
4 Απαντήσεις
16242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/17, 10:55
από saved
0 Απαντήσεις
9820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/18, 17:58
από Ioannis Anastassakis