Αποστολέας Θέμα: Boss GT-8 ...επιτέλους σωστός ήχος!  (Αναγνώστηκε 3704 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
   Δεν ξέρω τι καταλαβαίνετε απο τον τίτλο.... ::)
 
   Αυτο που θέλω να πω είναι πως παιδεύτηκα πολύ ωστε να βγάλω ήχο της προκοπής απο αυτήν την κατα τ'άλλα φοβερη πεταλιέρα. Κάτι το πλήθος των ρυθμίσεων, κατι η μεγάλη παραμετροποίηση κάθε φορά είχα εναν ήχο αρκετά τζιτζικαρισμένο και με τραγικές διαφοροποιήσεις απο ενισχυτή σε ενισχυτή!!! ακόμα και την ένταση οταν άλλαζα ο ήχος διαλυόταν. Διάβαζα μανιουάλια (οχι μονο της boss), εβρισκα tutorials μα πάντα είχα τα ίδια προβληματα. Όσο και να εφτιαχνα ηχο ηταν τόσο ευαίσθητος στις αλλαγές εντασης-ενισχυτή που μου την ειχε δόσει στα νεύρα!!! Τι  εφε στο line in χωρις cosm προενισχητες, τι στο fx loop, τι 4CM. Πάντα το ιδο θεμα. ουτε ενα crunch της προκοπης δεν έβγαζα....

   Επιτέλους πανω στους πειραματισμούς μια μερα δοκίμασα να βάλω για έξοδο το "line/phones" στο boss και το κάρφωσα στο FX LOOP in του ενισχυτή και...ΒΟΥΑΛΑ!!!!(πως το μιλαω το γαλλικο ο που**ης....).

   Πλέων οτι cosm ενισχυτή και να επιλέψω παιρνω εναν γεμάτο ζεστό και δεμένο ήχο  αρκεί να ρυθμισω σωστα το συνδιασμο ηχείου/μικροφώνου/θέσης στους cosm ενισχυτές    !!! εχω εντυπωσιαστεί!!! ολα τα εφέ πλέον δουλεύουν ειδανικά! δεν εχω καθόλου τζιτζικια και οτι αλλαγές και αν κάνω σε ενταση δεν επιρεάζουν το αποτελεσμα! ακομα και σε αλλο ενισχυτη οταν καρφώνω στην χειρότερη ρυθμίζω το EQ της εξόδου στο Boss και είμαι οκ!!!

   Πραγματικά δεν μπορω να καταλάβω γιατι υπάρχουν οι αλλες επιλογες εξόδου οταν εκ του αποτελέσματος μονο το "line/phones" δουλευει σωστα... ??? ??? ???

   Τέλως πάντων.....τώρα ειμαι μια χαρα!!!!


Θα χαρώ πολύ να βοηθήσω όποιον δεν βγάζει άκρη με τη συγκεκριμένη πεταλιερα!!!!

 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Boss GT-8 ...επιτέλους σωστός ήχος!
« Απάντηση #1 στις: 13/04/12, 16:52 »
Aπό τη δική μου εμπειρία, οι πεταλιέρες και τα πολυεφφέ που έχουν περάσει από τα χέρια μου πάντα μού έδιναν καλύτερα αποτελέσματα όταν ήταν συνδεδεμένα στο FX loop του ενισχυτή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Boss GT-8 ...επιτέλους σωστός ήχος!
« Απάντηση #2 στις: 13/04/12, 17:10 »
μα περα απο μια δοκιμη παντα στο fx loop την εχω.....απλα αν επιλεξεις κατι αλλο περα απο Line/phones στο output τζιτζικιαζει....εχει πολυ καλη εξομοιωση καμπινας που μονο σε αυτη την επιλογη ειναι διαθεσιμη και ενεργη!


εγω με το κουτο μου το μυαλλο ειχα για output το combo return η stack return το οποιο τα κανει μουτι λιγο πολυ.... ::)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Boss GT-8 ...επιτέλους σωστός ήχος!
« Απάντηση #3 στις: 13/04/12, 19:27 »
εγω με το κουτο μου το μυαλλο ειχα για output το combo return η stack return το οποιο τα κανει μουτι λιγο πολυ.... ::)

δεν έστελνες σήμα από το L(MONO) της πεταλιέρας στον ενισχυτή?

και δεύτερον...εχει η GT-8 επιλογή για το που στελνεις το σήμα? δηλαδή AMP ή LINE?

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Boss GT-8 ...επιτέλους σωστός ήχος!
« Απάντηση #4 στις: 14/04/12, 12:31 »
βρε απο το L(mono) βγαινω.... 8)


απλα ρυθμιζεις στην πεταλιερα τι εχεις στην εξοδο (πληκτρο output). ε εκει οτι και να βαλεις περα απο Line/phones δεν δουλευει σωστα....


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Boss GT-8 ...επιτέλους σωστός ήχος!
« Απάντηση #5 στις: 14/04/12, 12:42 »
ααα.....το ίδιο λέμε λοιπόν :P

η αλήθεια είναι πως αυτές τις μέρες, στην SE μου, παρατήρησα ακριβώς το ίδιο...όταν το ρυθμίζεις για AMP, δλδ, είναι πολύ μπουκωμένος ο ήχος και μουντός...ενώ με την επιλογή "LINE" πολύ καθαρότερος....

αλλά αυτά τα έχω δοκιμάσει με ακουστικά και στον υπολογιστή....περιμένω να επιστρέψει ο ενισχυτής απ'το σέρβις για να δω τι παίζει και εκεί.....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Boss GT-8 ...επιτέλους σωστός ήχος!
« Απάντηση #6 στις: 14/04/12, 18:20 »
Κι εγώ τώρα κατάλαβα τι ακριβώς εννοούσες.

Δεν ξέρω τι ισχύει στις Βοss, πάντως σε αρκετές Tonelab υπάρχουν παρόμοιες επιλογές για ενισχυτές ή Line out. Αν θυμάμαι καλά, η LE έχει τρεις επιλογές για AMP (υποτίθεται ότι κάθε μία ταιριάζει σε ένα διαφορετικό είδος ενισχυτή - Fender, Marshall ή Vox) και δύο για Line. Έχω παρατηρήσει κι εγώ ότι οι Line επιλογές σε κάποιες ρυθμίσεις της πεταλιέρας ή του ενισχυτή ακούγονται καλύτερα απ' ό,τι οι επιλογές για AMP. Τελικά όλα εξαρτώνται από τα αυτιά του χρήστη και καλό είναι να πειραματιζόμαστε όσο μπορούμε για να βρούμε τους καλύτερους ήχους... ειδικά όταν έχουμε τέτοια μηχανήματα με εντυπωσιακές δυνατότητες που δεν εξηγούνται πάντα πλήρως στα manual.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/02, 21:00
από bluewind
7 Απαντήσεις
5008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/04, 02:12
από mixalis top
42 Απαντήσεις
14443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/05, 08:58
από Stergios Kourou
23 Απαντήσεις
11397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/06, 00:12
από Holy Diver
4 Απαντήσεις
3041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/07, 17:15
από potis21
11 Απαντήσεις
6242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 19:19
από PlusYeaR
12 Απαντήσεις
5328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 21:49
από Alex Flouros
29 Απαντήσεις
8065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/10, 03:31
από semper.fi
Boss me25-boss me70

Ξεκίνησε από LiveToPlayLive Εφέ

18 Απαντήσεις
7567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/12, 16:05
από billits
18 Απαντήσεις
7188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/14, 15:16
από TheMigoftima