Αποστολέας Θέμα: Ρυθμιση bias  (Αναγνώστηκε 6229 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Ρυθμιση bias
« στις: 07/04/10, 11:01 »
  Καλησπερα


 Εχω εναν koch twintone 50 watt AB class και ειπα να τον ανοιξω σημερα να τον δω εσωτερικα γιατι ηθελα να δω που ειναι οι θεση V1 της προενισχυτριας( τη βρηκα ). Ανοιγοντας λοιπον τον ενισχυτη, παρατηρησα και το ποτενσιομετρο του bias. Ανοιξα το Βολτομετρο και το εβαλα επι του ποτενσιομετρου και μου εγραψε 27,6 V σε θεση stand by. Οταν βγηκα απο το stand by και μπηκα στη λειτουργια on, μου εγραψε 26,2 V.  Επι της πλακετας γραφει bias adjustment 30 - 40 mV. Αυτο σημαινει πως με τις ρυθμισεις που εχω, ο ενισχυτης λειτουργει σε  καυτο bias?
  Επισης, μιας και ανοιξα το θεμα, σε ποιες περιοχες πρεπει να τοποθετησω το βολτομετρο μου για να μου δειξει αν το μηχανημα λειτουργει σε καυτο ή κρυο bias?
 
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ρυθμιση bias
« Απάντηση #1 στις: 07/04/10, 11:36 »
Το Bias Pot ρυθμίζει το ρεύμα που πηγαίνει στις λυχνίες, και σωστά το εντόπισες.

Θεωρητικά, η μέτρηση της πτώσης τάσης στα άκρα του Bias Pot θα μπορούσε να σου δώσει μία μέτρηση του ρεύματος, μετρώντας με σβηστό τον ενισχυτή και την αντίσταση του Bias Pot στην τρέχουσα ρύθμιση, οπότε με τον Νόμο του Ohm, να διαιρέσης τα volt με τα Ohm για να βρείς τα mAmperes.

Όμως δυστυχώς με την μέτρηση της πτώσης τάσης στα άκρα του, δεν μπορείς να έχεις σίγουρη μέτρηση παρά μία απλή προσέγγιση.
Υπάρχουν δύο λόγοι για αυτό:
1. Η μέτρηση της αντίστασης του Bias Pot δεν είναι πολύ ακριβής και μιάς και μιλάμε για μόνο λίγα mA, το λάθος σην μέτρηση των Ohm κάνει πολύ μεγάλη διαφορά.
2. Το ίδιο Bias Pot πολύ πιθανόν να τροφοδοτεί μαζί και τις 2 τελικές λυχνίες, οπότε η μέτρηση αφορά το μισό ρεύμα για κάθε μία, αλλά χωρίς αναλυτικά schematics δεν μπορείς να το ξέρεις με ακρίβεια.

Η καλύτερη από όλες τις μεθόδους είναι η χρήση ενός Bias Probe Socket όπως αυτό από το TubeTown, ...
http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p3132_Bias-Probe-Octal--assembled.html


...που πωλείται μάλιστα και σε κιτ με ελάχιστα λεφτά.
http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p471_Kit-Bias-Probe-Octal.html

Με την χρήση του μπορεί κάποιος να κάνει πολύ ακριβή ρύθμιση του Bias, για κάθε λυχνία ξεχωριστά, με ένα απλό πολύμετρο.

Εαν υπάρχουν φίλοι που ενδιαφέρονται, θα μπορούσα να κάνω ένα αναλυτικό άρθρο με φωτογραφίες και συγκεκριμένα βήματα για αυτό.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση bias
« Απάντηση #2 στις: 07/04/10, 14:30 »
  Καλησπερα Αδριανε

 σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Ανοιγοντας λοιπον και παλι τον ενισχυτη, βρηκα 2 αντιστασεις ελαφρως υπερυψωμενες οπου απο εκει πηρα τις μετρησεις με πολυμετρο για την καθε λαμπα και διαπιστωσα πως υπαρχει μια σημαντικη διαφορα στις λυχνιες. Η μια δουλευει στα 37,3mV και η αλλη στα 32,4 mV στη θεση on με κλειστα ποτενσιομετρα. Παραθετω στα συνημμενα καποιες φωτογραφιες με το bias που οριζει ο κατασκευαστης καθως και μια απο τις 2 αντιστασεις 1Ε-1W.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/04/10, 14:34 από Ikaros »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ρυθμιση bias
« Απάντηση #3 στις: 07/04/10, 15:27 »
Δεν μπόρεσα να ανοίξω τις φωτο σου, αλλά κατ αρχάς μπράβο που βρήκες τα test points για την μέτρηση του Bias.

Πράγματι η συνήθης πρακτική είναι να τοποθετούμε αυτή την ειδική αντίσταση 1Ω μεγάλης ακρίβειας, σε σειρά με το κύκλωμα ρύθμισης του Bias, ώστε μετρώντας απλά σε volts την πτώση τάσης στα άκρα αυτής της αντίστασης, σε mVolts, τελικά παίρνουμε μία απευθείας μέτρηση του ρεύματος που την διατρέχει σε mAmperes.

Τώρα η απόκλιση που μέτρησες είναι μεγάλη, και αξίζει περαιτέρω διερεύνησης. Μπορεί να είναι (και θεωρώ ότι υπάρχει μόνο ένα bias pot και για τις δύο λυχνίες):
1. Κακό matching των λυχνιών οι οποίες τραβούν διαφορετικό ρεύμα (το πιό πιθανό)
2. Κακή συνδεσμολογία του κυκλώματος bias, όπου έχει τύχει αντιστάσεις με αρκετή απόκλιση να έχουν τιμές στα αντικριστά όρια,( πχ η μία 100Ohm με 5% tolerance να είναι πραγματικά 95Ohm και μία άλλη 105 Ohm). Μου φαίνεται δύσκολο για έναν τόσο καλό κατασκευαστή.

Προτείνω:
Άλλαξε μεταξύ τους τις τελικές λυχνίες και πάρε πάλι τις μετρήσεις:
1. Εάν οι μετρήσεις αντιστρέφονται (ακολουθούν τις λυχνίες) τότε θα αγοράσεις ένα καλύτερο ζευγάρι λυχνίες, με ακριβέστερο matching και αυτό btw θα σου κάνει και αρκετή διαφορά (θετική) στον ήχο!
2. Εάν οι μετρήσεις παραμένουν σταθερές, πρέπει να κοιτάξουμε το κύκλωμα καλύτερα.

Καλή επιτυχία!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση bias
« Απάντηση #4 στις: 08/04/10, 10:45 »
 Καλημερα

  Αδριανε , σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Δεν ξερω γιατι δεν ανοιγει τις φωτογραφιες. Αυριο που θα επιστρεψω σπιτι μου, θα τις ξανανεβασω :)
  Εχω αρκετο καιρο πανω τις τελικες και η αληθεια ειναι οτι χρειαζονται αλλαγη γι'αυτο και απο οσο παρατηρω εχει πεσει η μια. Παντως, ακουω πεσμενα αρκετα τα μπασα και καθως και τη στρογγυλοτητα της νοτας που βγαζει ο ενισχυτης και γενικοτερα η ενταση του μηχανηματος οποτε παω για αλλαγη τελικων και μαλλον θα αλλαξω και τις προενισχυτριες. Φοραω 4 χ 12AX7 και  2 χ EL34. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν μπορω μελλοντικα να φορεσω 6L6; Δε θυμαμαι αν εχουν τα ιδια pins με τις El34. Αν ναι, οι 6L6 λειτουργουν πιο κρυες απο τις El34 οποτε λογικα θα χρειαστει να  ανεβασω λιγακι το bias. Οπως και να εχει, ηδη εκανα μια παραγγελια JJ( τελικες ματσαρισμενες και προενισχυτριες). Θα ηθελα  μελλοντικα να δοκιμασω Groove tubes El34 αλλα εχουμε καιρο ακομη :)
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ρυθμιση bias
« Απάντηση #5 στις: 08/04/10, 12:03 »
JJ( τελικες ματσαρισμενες και προενισχυτριες). Θα ηθελα  μελλοντικα να δοκιμασω Groove tubes El34 αλλα εχουμε καιρο ακομη :)


Ρίξε μία ματιά σε αυτό το ποστ που έχω κάνει στο forum της Cornford, σχετικά με τους αρκετά μακροσκελείς πειραματισμούς μου με διάφορες λάμπες στον Roadhouse 30.

Review of Pre and Pw Valves for the Roadhouse 30

Έχω παραθέσει αναλυτικό Review για προενισχύτριες και τελικές λάμπες, με sound samples και περιγραφές.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση bias
« Απάντηση #6 στις: 08/04/10, 17:12 »
Αδριανέ το link για το review που έχεις κάνει είναι σωστό;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ρυθμιση bias
« Απάντηση #7 στις: 08/04/10, 17:34 »
Αδριανέ το link για το review που έχεις κάνει είναι σωστό;

Ναι είναι σωστό, απολογούμαι όμως διότι δεν παρατήρησα ότι για να δει κανείς το περιεχόμενο κάποιων πιο τεχνικών θεμάτων, όπως αυτά μέσα στα οποία είναι το άρθρο μου, πρέπει να έχει κάνει register στο forum.
Παρόλα αυτά, είναι εντελώς δωρεάν και αξίζει πιστεύω εάν κάποιος ενδιαφέρεται..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση bias
« Απάντηση #8 στις: 08/04/10, 18:27 »
  Αδριανε, ακουσα τα κλιπακια και διαβασα προσεχτικα το αρθρο σου. Συμφωνω με τις jj στην προενισχυση. Θα ηθελα στο συγκριτικο των τελικων σου να ειχες κι ενα ζευγαρι El34 JJ αλλα δεν πειραζει. Μπραβο σου παντως για τη δουλεια σου.  :)
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση bias
« Απάντηση #9 στις: 13/04/10, 23:13 »
  Ηρθαν χθες οι λυχνιες που περιμενα κι εκανα την αλλαγη.  4 JJ  ecc83s( 12 AX7 ) και 2 EL34 JJ επισης. Ρυθμισα το bias pot στα 33 mVolt κι απο χθες το πρωι, σχεδον δεν εχω κλεισει καθολου τον ενισχυτη παρα μονο για υπνο :) Σημερα το απογευμα ανεβασα το bias στα 37,5m Volt οπου και πηρα τον ηχο που ηθελα αλλα σε σχετικα μεγαλη ενταση. Πολυ πιθανο να χρειαστει να φτιαξω ενα attunator. Καμια ιδεα κανεις? Το ηχειο μου ειναι 8Ohm.
  Θυμαμαι καποτε ενας φιλος, μου ειχε πει πως  οταν αλλαζεις λυχνιες ειναι σα να φορας φρεσκιες χορδες. Πραγματι, η ηχητικη διαφορα ηταν σημαντικη χωρια που τα καναλια ακουγονται πιο ανοιχτα-καθαρα.
  Δυστυχως, δεν εχω τη δυνατοτητα να ανεβασω κλιπακια με τις παλιες και τις νεες λυχνιες.
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση bias
« Απάντηση #10 στις: 14/04/10, 10:53 »
 Πολυ πιθανο να χρειαστει να φτιαξω ενα attunator. Καμια ιδεα κανεις?
Έχει ανεβάσει ο Adr1anos ένα τρομερό θέμα που πρέπει να είναι sticky, ρίξε μια ματιά!

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Ρυθμιση bias
« Απάντηση #11 στις: 14/04/10, 18:12 »
Ρυθμισα το bias pot στα 33 mVolt κι απο χθες το πρωι, σχεδον δεν εχω κλεισει καθολου τον ενισχυτη παρα μονο για υπνο :) Σημερα το απογευμα ανεβασα το bias στα 37,5m Volt οπου και πηρα τον ηχο που ηθελα αλλα σε σχετικα μεγαλη ενταση.

Μετράς ρεύμα ανόδου? Προσοχή μην ξεπεράσεις το Power Dissipation των λυχνιών!
Αν δεν έχεις τη δυνατότητα να το μετράς να προσέχεις τις τελικές λυχνίες τουλάχιστον οπτικά! Αν δεις και κοκκινίζουν στην άνοδο σημαίνει ότι έχεις ξεπεράσει τις "αντοχές" τους.... χαμήλωσε το bias.

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση bias
« Απάντηση #12 στις: 16/04/10, 00:17 »
 Μεσα στην πλακετα του ενισχυτη, γραφει bias adjustment 30-40 mV. Προς το παρων το ρυθμισα στα 37,5 mV, οπου και παρατηρω ενα πορτοκαλοχρωμο σχετικα σκουρο χρωμα στις EL34 το οποιο  και πιστευω πως ειναι φυσιολογικο. Με τις προηγουμενες τελικες ειχα μια μπλε λαμψη στο κεντρο τους. Σε αυτες δεν υπαρχει κατι τετοιο. Δε γνωριζω το Power Dissipation των λυχνιων, προσεχω ομως να ειμαι στα ορια που οριζει ο κατασκευαστης :)
 
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ρυθμιση bias
« Απάντηση #13 στις: 16/04/10, 01:47 »
Η μπλε λαμψη στις παλιες λυχνιες ειναι απο την υπαρξη αεριου/αερα μεσα στην λυχνια, δεν δημιουργει προβλημα  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Ρυθμιση bias
« Απάντηση #14 στις: 16/04/10, 10:27 »
Οκ! Sorry αλλά τώρα διάβασα και τα προηγούμενα! Σίγουρα είσαι μέσα στα όρια μιας και οι κατασκευαστές δεν δίνουν ποτέ οριακά bias.
Πρόσεχε πάρα πολύ με ανοιχτό τον ενισχυτή! Δεν είναι παιχνίδι και η υψηλή δεν αστειεύεται!

Όσο για το matching μην τρελένεσαι. Μια μικρή διαφορά πάντα θα έχεις μιας και οι λυχνίες "γερνάνε" διαφορετικά. Και καινούργιες matched να πάρεις, μετά από μερικές ώρες λειτουργίας πάλι unmatched θα είναι.

Για το κόκκινο στις ανόδους, εννοώ πάνω στα μεταλλικά πλαινά της λυχνίας στο εσωτερικό της. Όχι το φυσιολογικό φως των νημάτων. Αν ξεπεράσεις το Power Dissipation θα δεις τα πλαινά να... πυρώνουν!

Το μπλε ( μωβ θα έλεγα ) από την άλλη είναι φυσιολογικότατο! Δεν το συναντάμε μόνο σε παλιές λυχνίες αλλά και σε ολοκαίνουργιες. Είναι ιόντα που έχουν παραμείνει στο εσωτερικό της λυχνίας μετά την διαδικασία δημιουργίας κενού στο εσωτερικό τους. Μερικοί το λένε και Purple Haze! Ok, όσοι δεν έχουν πάρει LSD!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/10, 10:33 από myster-maze »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
6939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/06, 21:43
από Δαμιανός
3 Απαντήσεις
2461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 23:02
από taxfreesax
3 Απαντήσεις
5548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/08, 02:20
από Back_For_More
3 Απαντήσεις
2921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/09, 22:41
από Lukather_
Bias Probe?

Ξεκίνησε από PlusYeaR Ενισχυτές

3 Απαντήσεις
2162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/09, 21:55
από PlusYeaR
6 Απαντήσεις
3417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/09, 21:44
από gplayer
5 Απαντήσεις
3066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/09, 18:21
από panicX
9 Απαντήσεις
4177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/10, 15:20
από GEO_ZZZZ
0 Απαντήσεις
1620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/12, 21:05
από kospas12345
BIAS Head amp

Ξεκίνησε από Kosthrash Ενισχυτές

4 Απαντήσεις
7189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/16, 17:21
από adr1anos