Ψηφοφορία

πια κιθαρα απο τιις τρεις ειναι καλητερη ηχητικα και ποιοτικα ;;

Ibanez RG
14 (48.3%)
Fender Stratocaster American
15 (51.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 29

Η ψηφοφορία έληξε: 17/01/09, 21:02

Αποστολέας Θέμα: Ibanez vs Gibson vs Fender  (Αναγνώστηκε 24915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Ibanez vs Gibson vs Fender
« στις: 07/01/09, 21:02 »
παιδια θα ηθελα να μαθω πια κιθαρα απο αυτες τις τρεις ειναι η προτιμοτερη για γρηγορα σολα η εχει ωραιο ηχο . Γενικα πια ειναι η καλητερη ;
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/09, 16:42 από freemind »

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Febder
« Απάντηση #1 στις: 07/01/09, 22:11 »
Δυστηχως οι κιθαρες αυτες δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους, οποτε η συγκριση ειναι ακυρη.

Οτι εσενα σου ακουγεται ωραιο, εμενα μπορει να μου ακουγεται σκατα.
Επισης οτι μου καθεται καλα στο χερι, εσενα μπορει να μην σε βολευει.

Καλυτερα να παρεις τον φιλο σου, και να πατε μια βολτα να τις δοκιμασετε.

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Febder
« Απάντηση #2 στις: 07/01/09, 22:29 »
λιγο δυσκολα αυτο που μου λες αλλα θα το δοκιμασω ... απλα μου ειπε πως ενδιαφερεται για τετοιες κιθαρες εννοωντας τετοιες μαρκες . Παραδειγματος χαρη ρε φιλε εσυ ποια θα ελεγες πως ειναι καλιτερη απο αυτες τις τρεις για ενα ατομο που παιζει 4 χρονια ηλεκτρικη ???

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Febder
« Απάντηση #3 στις: 07/01/09, 22:38 »
λιγο δυσκολα αυτο που μου λες αλλα θα το δοκιμασω ... απλα μου ειπε πως ενδιαφερεται για τετοιες κιθαρες εννοωντας τετοιες μαρκες . Παραδειγματος χαρη ρε φιλε εσυ ποια θα ελεγες πως ειναι καλιτερη απο αυτες τις τρεις για ενα ατομο που παιζει 4 χρονια ηλεκτρικη ???
αν παίζει τέσσερα χρόνια ηλεκτρική νομίζω είναι σε θέση να επιλέξει μόνος του...
καλή και η γνώμη κάποιου πιο έμπειρου αλλά το καλύτερο απ όλα πιστεύω πως είναι να πάτε στα μαγαζιά να τις πιάσετε και να τις ακούσετε....

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Febder
« Απάντηση #4 στις: 07/01/09, 22:52 »
α καλα ... πια θα αγοραζες απο τις 3 αν στις δινανε στην τιμη των 20€ ???

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Febder
« Απάντηση #5 στις: 07/01/09, 23:35 »
Κιθαρα για γρηγορα σολο? Γρηγορα κιθαρα δεν υπαρχει γρηγορα δαχτυλα υπαρχουν. Παντως πολλοι παιρνουν ιμπανεζ επειδη εχουν λεπτο λαιμο και τους βολευει. Οσο για τον ηχο, ενα θα πω. Δεν υπαρχει ωραιος ηχος! Η λεξη ωραιος ειναι απο μονη της υποκειμενικη. Οποτε αναγκαστικα εσυ εισαι ο μονος που μπορει να δωσει την απαντηση. Συγκεκριμενοποιησε το ερωτημα σου και τοτε ισως μπορουμε να βοηθησουμε.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ibanez vs Gibson vs Febder
« Απάντηση #6 στις: 08/01/09, 00:11 »
what the fock is going on dudes? θεατρο σκιων το καναμε τελειως ρε πόστη μου εδω μέσα.....κοίτα....ειναι σαν να συγκρινεις μια ferrari με μια duccati και με το air force one.....δεν υπάρχει συγκριση.....

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Febder
« Απάντηση #7 στις: 08/01/09, 00:13 »
what the fock is going on dudes? θεατρο σκιων το καναμε τελειως ρε πόστη μου εδω μέσα.....κοίτα....ειναι σαν να συγκρινεις μια ferrari με μια duccati και με το air force one.....δεν υπάρχει συγκριση.....
Αντε πες το.....
Σαν να λεμε ποιο ειναι το καλυτερο αυτοκινητο....Ξυλο θα παιξουμε στο τελος...

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Febder
« Απάντηση #8 στις: 08/01/09, 01:48 »
Εξαρτάτα τί μουσική θέλεις να παίξεις...Death Metal; Κλαρίνα; Σκυλάδικα;

Το να πεί κανείς οι "Febder" είναι σούπερ κιθάρες δεν είναι τόσο απλό...αν πάρεις μία για να παίξεις Thrash...κλάφτα...
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Febder
« Απάντηση #9 στις: 08/01/09, 14:32 »
Κιθαρα για γρηγορα σολο? Γρηγορα κιθαρα δεν υπαρχει γρηγορα δαχτυλα υπαρχουν. Παντως πολλοι παιρνουν ιμπανεζ επειδη εχουν λεπτο λαιμο και τους βολευει. Οσο για τον ηχο, ενα θα πω. Δεν υπαρχει ωραιος ηχος! Η λεξη ωραιος ειναι απο μονη της υποκειμενικη. Οποτε αναγκαστικα εσυ εισαι ο μονος που μπορει να δωσει την απαντηση. Συγκεκριμενοποιησε το ερωτημα σου και τοτε ισως μπορουμε να βοηθησουμε.

εννοω να βολεβει το μπρατσο για να παιζεις γρηγορα σολο , θα μπορουσες να παιξεις εσυ το σολο του hotel california με ηλεκτρικη που εχει μπρατσο κλασσικης ???

και επειδι μου λετε οτι δεν εχουν οι κιθαρες καμια σχεση μεταξι τους εβγαλα την GIBSON και αφησα μονο τις αλλες 2 ποθ εχουν και ιδιο σωματικο τυπο...

λοιπον !! ασ δω τι θα γινει ~!!
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/09, 15:42 από Γεννημενος Κιθαρίστας!!! »

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Febder
« Απάντηση #10 στις: 08/01/09, 16:39 »
οι δύο αυτές κιθάρες δεν έχουν κ τόσο σχέση μεταξύ τους.. η ιμπανέζ έχει μπράτσο ρίζλα(ακα τσιγαρόχαρτο) ενώ η φέντερ έχει πιο χοντρό.. η μία έχει διπλοπηνιακούς μαγνήτες, 24 τάστα κ λοκ τρέμολο ενώ η άλλη 22(ενίοτε κ 21) μονοπηνιακούς μαγνήτες κ απλό τρέμολο.. Η μια είναι πολυ πιο "γκαζωμένη" ενώ η άλλη πιο βινταζιάρα κ νόιζυ..  Κ επιτέλους ας αλλάξει κάποιος τον τίτλο-ΒΓΑΖΕΙ ΜΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ FEBDER!!!


....


(αλήθεια, σκέφτηκες να χρησιμοποιήσεις ποτέ την λειτουργία της προεπισκόπησης;; )
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/09, 16:42 από kronus »
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #11 στις: 08/01/09, 16:43 »
Θα παρακαλουσα να παραμεινουμε πανω στο θεμα. Μην δω ουτε ενα επιπλεον ειρωνικο σχολιο. Διορθωσα το Fender, οποτε δεν νομιζω να προκαλει γελιο ενα θεμα επιλογης κιθαρας.

Ευχαριστω
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #12 στις: 08/01/09, 17:00 »
Παρόμοια θέματα πήγαν άπατα στον κάδο.

Η ερώτηση είναι όπως ακριβώς την παρομοιάζει ο Α:
Σαν να λεμε ποιο ειναι το καλυτερο αυτοκινητο....Ξυλο θα παιξουμε στο τελος...

Δεν νομίζω ότι μπαίνει θέμα ειρωνείας στον φίλτατο Γεννημενο Κιθαρίστα!!! παρ' όλο που δεν θυμάμαι ένα ποστάρισμά του χωρίς κάμποσα ορθογραφικά λάθη σε κάθε σειρά.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #13 στις: 08/01/09, 17:02 »
Δεν θα κατσω να το συζητησω αλλο. Το θεμα καθαριστηκε απο τα ασχετα posts. Για να μη ξαναγεμισει ηταν η προειδοποιηση μου ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #14 στις: 08/01/09, 17:28 »
Όντως παιδιά, που πήγε η φιλοξενία σας; Το παιδί προφανώς τώρα μαθαίνει για τις κιθάρες και είναι ευνόητο ότι θα ρωτήσει κάτι το οποίο σε κάποιους μπορεί να φαίνεται απλό.. Κανένας από εμάς δεν ξεκίνησε σαν κινητή εγκυκλοπαίδεια γνώσεων περί gear..

Γενικά ο φίλος μας θα πρέπει να γνωρίζει ότι η κάθε κιθάρα έχει τη δική της φιλοσοφία και το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να ενδιαφέρει κάποιον αρχάριο δεν είναι το τι ήχο βγάζει και το από τι ξύλα είναι φτιαγμένη αλλά πως του "κάθεται" στο χέρι (playability).. Σε γενικές γραμμές ο φίλος Kronus τα είπε μια χαρά.. Για έναν μέσο κιθαρίστα μια Ibanez θα κάτσει ευκολότερα στο χέρι (λόγω του λαιμού) από μια Fender, ενώ η τελευταία θα κάτσει καλύτερα από μια Gibson λόγω contours (κοψίματα σώματος ειδικότερα στο σημείο που "ενώνεται" το μανίκι με το σώμα).. Από εκεί και πέρα, αν κάποιος δεν έχει πρόβλημα να διαχωρήσει το playability των 3 αυτών κιθάρων (κοινώς αν του κάνουν και οι 3, πράγμα δύσκολο αλλά πιθανό) κοιτάζει ποια έχει τη δυνατότητα να δώσει τον ήχο που του αρέσει.. Γενικά οι Gibson δίνουν τον πιο πολύ όγκο, ενώ οι Ibanez έχουν εξίσου καλό όγκο αλλά λόγω των υπερφαγωμένων σωμάτων τους χάνουν σε sustain (διάρκεια νότας).. Οι Fender είναι για πιο vintage καταστάσεις, για ποιο bluez ίσως, αλλά και πάλι με διπλούς μαγνήτες μπορείς να πάρεις αρκετά καλό όγκο ακόμα και από μία "ταπεινή" Fender.. Εκτός βέβαια από αυτές τις γενικές πληροφορίες που θα διαβάσεις από εδώ και από εκεί, και επειδή όπως ανέφερα για κάποιον αρχάριο το playability είναι πάνω απ' όλα, η καλύτερη λύση είναι να κατέβεις ένα πρωινό στα Εξάρχεια ή οπουδήποτε έχεις δει μαζεμένα μουσικά καταστήματα και να πιάσεις τις κιθάρες αυτές στα χέρια σου..

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Febder
« Απάντηση #15 στις: 08/01/09, 19:05 »
εννοω να βολεβει το μπρατσο για να παιζεις γρηγορα σολο , θα μπορουσες να παιξεις εσυ το σολο του hotel california με ηλεκτρικη που εχει μπρατσο κλασσικης ???

Ανετα  ;)

Βασικα, πρωτα απολα για να μπορουμε να κανουμε οι υπολοιποι καποια πιο σοβαρη προβλεψη, θελω να μας πεις

1. Τι μουσικη θα παιζει το παιδι
2. Για ποια συγκεκριμενα μοντελα μιλαμε

3. Για ποσα χρηματα μιλαμε
4. Τι κιθαρα εχει τωρα

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #16 στις: 08/01/09, 22:49 »
οι δύο αυτές κιθάρες δεν έχουν κ τόσο σχέση μεταξύ τους.. η ιμπανέζ έχει μπράτσο ρίζλα(ακα τσιγαρόχαρτο) ενώ η φέντερ έχει πιο χοντρό.. η μία έχει διπλοπηνιακούς μαγνήτες, 24 τάστα κ λοκ τρέμολο ενώ η άλλη 22(ενίοτε κ 21) μονοπηνιακούς μαγνήτες κ απλό τρέμολο.. Η μια είναι πολυ πιο "γκαζωμένη" ενώ η άλλη πιο βινταζιάρα κ νόιζυ..  Κ επιτέλους ας αλλάξει κάποιος τον τίτλο-ΒΓΑΖΕΙ ΜΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ FEBDER!!!


....


(αλήθεια, σκέφτηκες να χρησιμοποιήσεις ποτέ την λειτουργία της προεπισκόπησης;; )
αυτο με το febder μου ξεφυγε και το εχω δει εδω και 2 μερες αλλα δεν ξερω πως να αλλαξω τον τιτλο του θεματος !!!



Θα παρακαλουσα να παραμεινουμε πανω στο θεμα. Μην δω ουτε ενα επιπλεον ειρωνικο σχολιο. Διορθωσα το Fender, οποτε δεν νομιζω να προκαλει γελιο ενα θεμα επιλογης κιθαρας.

Ευχαριστω

ευχαριστω πολυ ! ;D
εννοω να βολεβει το μπρατσο για να παιζεις γρηγορα σολο , θα μπορουσες να παιξεις εσυ το σολο του hotel california με ηλεκτρικη που εχει μπρατσο κλασσικης ???

Ανετα  ;)

Βασικα, πρωτα απολα για να μπορουμε να κανουμε οι υπολοιποι καποια πιο σοβαρη προβλεψη, θελω να μας πεις

1. Τι μουσικη θα παιζει το παιδι
2. Για ποια συγκεκριμενα μοντελα μιλαμε

3. Για ποσα χρηματα μιλαμε
4. Τι κιθαρα εχει τωρα

1)παιζει ροκ και μπλουζ
2)ibanez RG , Gibson les paul studio limited edition , Fender stratocaster αμερικανικη...
3)700-800€ δινει το περισσοτερο!
4)μια Stratos V100 η κατι τετοιο τελος παντων .. ;D αυτη του εσπασε μετα απο συγγρουση στην τοιχο(καταλαθος)

Αποσυνδεδεμένος Revus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #17 στις: 08/01/09, 23:12 »
Έχω την εντύπωση - και διορθώστε με αν κάνω λάθος - ότι ούτε η Gibson ούτε η αμερικάνα Fender ανήκουν στην κατηγορία των 700-800 ευρώ το πολύ. Νομίζω πως το χιλιάρικο το θέλουν στο νερό.

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #18 στις: 08/01/09, 23:41 »
Η gibson ναι.. περιπου 1000.
Για την φεντερ οχι, σε περιπτωση που μιλαει για την classic player...

Απο τις ibanez RG ποιο μοντελο απολα?
Το ιδιο και για την φεντερ.. υπαρχουν πολλα αμερικανικα μοντελα!

Τεσπα, εγω θα εβγαζα την rg απο την εξισωση, καθως η πλειοψηφια τους ειναι μεταλλοκιθαρες....

Τωρα σε συγκριση με την lp studio και την αμερικανικη στρατ... Θα ακουσεις απο πολλους οτι αυτα τα μοντελα δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους.. και θα εχουν δικιο.
Μπορουν και οι 2 να παιξουν ροκ και μπλουζ, αλλα μιλαμε για εντελως διαφορετικα οργανα.

Η επιλογη θα εξαρτηθει απο πολλους παραγοντες. Ειναι καθαρα θεμα γουστου/αναγκων. Δεν υπαρχει καλυτερος ή χειροτερος ηχος.
Εγω θα χτυπαγα μια strat classic player παντως ;)

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #19 στις: 08/01/09, 23:43 »
Έχω την εντύπωση - και διορθώστε με αν κάνω λάθος - ότι ούτε η Gibson ούτε η αμερικάνα Fender ανήκουν στην κατηγορία των 700-800 ευρώ το πολύ. Νομίζω πως το χιλιάρικο το θέλουν στο νερό.

η fender αμα ειναι highway μπορεις να την βρεις και στα 800......λοιπον.....εγώ προσωπικά έχω παίξει και με gibson studio και με rg και με αμερικάνα fender (και higway, που εχω και ο ιδιος....και κανονικη αμερικάνα....)....εγώ σαν ηλίας...δεν θα έπαιρνα ποτε ibanez..και ειδικά για μπλουζ....η κιθάρες είναι καθαρα μεταλλάδικες...(αν όχι για τα πανηγύρια... :P)....μετά.....η gibson η studio ....δεν με τρέλανε ιδαιτερα σαν ήχος....αν ειναι πλεον να δώσεις λεφτά για gibson δωσ'τα το λιγότερο για standard....συνεπώς απο αυτές τις τρεις που έγραψες....(εγώ σαν ηλίας..ξανατονίζω...) προτείνω την fender...για ροκάκια και μπλουζαδικα είναι ότι πρέπει....

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #20 στις: 09/01/09, 00:06 »
οκ παιδια εκτιμω τις αποψεις σας και θα του τις διαβηβασω!!! η gibson les paul studio limited edition εχει 799€ μαζι με βαλιτσα !!! η fender που θελει 800€ και η ibanez που του αρεσει λιγοτερο μεν αλλα ειναι πιο φθηνη ειναι στα 350€... (ενημερωτικα το λεω)!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #21 στις: 09/01/09, 00:23 »
Για την μουσική που θέλει να παίξει ,ανάμεσα στις δυο κιθάρες η επιλογή της fender είναι μάλλον μονόδρομος.  ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #22 στις: 09/01/09, 03:03 »
Ακριβώς, για αυτή τη μουσική καλύτερα Fender.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #23 στις: 09/01/09, 05:14 »
λοιπόν.. πες στο φίλο σου να αράξει κάνα χρονάκι ακόμα:Ρ γιατι τις κιθάρες αυτές προβλέπω να μπαίνουν στις αγγελίες του forum:Ρ και να πάρει ενα όργανο ζωής με λίγα ευρώ παραπάνω ( και αν πάει σε δοκιμασμένο μετέχειρο ακόμα καλύτερα )

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ibanez vs Gibson vs Fender
« Απάντηση #24 στις: 09/01/09, 12:50 »
προσωπικα δε θα επαιρνα καμια στη θεση του φιλου σου. Γιατι; Γιατι απο τη θεση αυτη περασαμε ολοι πιστευω κ ερχεται εξελιξη. Ο κατασταλαγμενος ξερει ποια fender θελει κ γιατι. Η γιατι δε θελει.

Δηλαδη βλεπω οτι κοιτας τρεις δοκιμασμενες συνταγες κιθαρας που ειναι μεν κλασσικες επιλογες αλλα με πολυ μεγαλες διαφορες μεταξυ τους

Δε μπορω να κατηγορησω κανενα γιατι θα προτιμουσε τη μια απο την αλλη
Πολλες αποψεις εχουν βαση τοσο για καλες μεταχειρισμενες οσο κ για τα πλεονεκτηματα των κιθαρων
Ο αγοραστης ομως στην προκειμενη περιπτωση φαινεται να μην εχει δοκιμασει να μη ξερει καλα καλα που διακρινονται οι κιθαρες αυτες(εχω παιξει π.χ. metal σε strat με bridge humbucker k floyd. Καλη ηταν δουλευεται αλλα δεν ηταν καλυτερη απο πολλα φτηνοκιθαρα που στοχευουν εκει)

Οποτε θα του ελεγα μη βιαζεσαι κρατα τα λεφτα σου δοκιμασε κ μετα παρε κατι. Τα ονοματα ειναι καλα αν σε απασχολει η μεταπωλητικη αλλα ο,τι κ να αγορασεις καινουριο μεταχειρισμενο ειναι χασουρα.Αν το κρατησεις δεν ειναι κ αυτο γινεται μονο αν κανεις τη σωστη χρονικα επιλογη. Γιατι καποια στιγμη ολοι θελουν μι gibson μια strat μια Ibanez. Γουστα ειναι που αλλαζουν


O κυριος Gary moore πολυ ανετος σε gibson για ¨γρηγορα σολα" οπως κ ο Paul gilbert sthn es335 του μπαι δε γουει

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
8615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/03, 17:51
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
1 Απαντήσεις
2578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/08, 12:52
από faser
8 Απαντήσεις
5980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:24
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
17 Απαντήσεις
8589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/08, 16:14
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
53 Απαντήσεις
19633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/09, 00:15
από Serviani
3 Απαντήσεις
3884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/11, 12:21
από Μelexdy
5 Απαντήσεις
3060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/11, 01:12
από thanostsik
0 Απαντήσεις
1978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/11, 16:55
από Thanos9
4 Απαντήσεις
10833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 09:13
από BASSKILLER
27 Απαντήσεις
10794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 09:23
από alexchem79