Αποστολέας Θέμα: Προσθήκη Homemade Headphones-Out/Attenuator σε λαμπάτο ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 201008 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dmantsio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους!Έχω έναν fender bassman ltd και θα ήθελα να φτιάξω ενα attenuator  γι αυτον. Ο ενισχυτής είναι 2ohm και δυστυχώς δε μπορώ να βρω πουθενα πληροφορίες για το πως να φτιάξω 2ohm attenuator.Μήπως θα μπορούσε να βοηθήσει κανείς?Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Καλησπέρα σε όλους!Έχω έναν fender bassman ltd και θα ήθελα να φτιάξω ενα attenuator  γι αυτον. Ο ενισχυτής είναι 2ohm και δυστυχώς δε μπορώ να βρω πουθενα πληροφορίες για το πως να φτιάξω 2ohm attenuator.Μήπως θα μπορούσε να βοηθήσει κανείς?Ευχαριστώ!
Δυστυχώς δεν υπάρχουν 2Ohm LPads οπότε θα είναι ένα απλό κύκλωμα με μόνιμες αντιστάσεις ισχύος που θα κατεβάζει το συνολικό volume πχ στα 25% του πλήρους εύρους χωρίς δυνατότητα προοδευτικής ρύθμισης του attenuation. Θα μπορείς απλά να λειτουργείς τον ενισχυτή με τον δικό του volume από 0% μέχρι 25%.
Θα σε ενδιέφερε κάτι τέτοιο?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος dmantsio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Θα με ενδιέφερε να μπορώ να ρίξω το volume στο μισό και στο 1/4 αν γίνεται στο ιδιο κυκλωμα φυσικά!

Συγχώνευση μηνυμάτων: 22/09/14, 07:08
επίσης, και συγνώμη αν ακούγεται χαζό , θα μπορουσαν ισως να  χρησιμοποιηθουν περισσοτερα απο ένα l pad η ένα l pad παράλληλα με μία άλλη αντίσταση ώστε η τελική αντίσταση να είναι 2 ohm?
« Τελευταία τροποποίηση: 22/09/14, 07:08 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
επίσης, και συγνώμη αν ακούγεται χαζό , θα μπορουσαν ισως να  χρησιμοποιηθουν περισσοτερα απο ένα l pad η ένα l pad παράλληλα με μία άλλη αντίσταση ώστε η τελική αντίσταση να είναι 2 ohm?
Λυπάμαι αλλά όχι..

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Θα με ενδιέφερε να μπορώ να ρίξω το volume στο μισό και στο 1/4 αν γίνεται στο ιδιο κυκλωμα φυσικά!
Επίσης λυπάμαι αλλά όχι, τουλάχιστον όχι εύκολα. Θα χρειαστής 2 ζευγάρια αντιστάσεων, ένα για 25% και ένα για 50% με διαφορετική συνδεσμολογία.

Αν σε ενδιαφέρει αρχικά να φτιάξεις ένα με 25% attenuation (που είναι και το καλύτερο ποσοστό) με λίγα εξαρτήματα, μπορώ να σου κάνω ένα απλό σχέδιο και μία λίστα υλικών μόλις βρω λίγο χρόνο..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος dmantsio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Θα με ενδιεφερε πιο πολύ η δυνατοτητα να ριξω το volume στο 50%. Αν όχι θα συμβιβαστώ και με το 1/4.Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και το χρόνο σου!Το εκτιμώ απεριόριστα!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Θα με ενδιεφερε πιο πολύ η δυνατοτητα να ριξω το volume στο 50%. Αν όχι θα συμβιβαστώ και με το 1/4.


Οk λοιπόν, εδώ έχουμε το σχέδιο για ένα DIY Attenuator για φορτίο 2ohm με 1/2 και 1/4 attenuation:



To attenuator αυτό έχει τις εξής δυνατότητες:
1.   Είναι σχεδιασμένο για μεγάφωνα 2Ohm
2.   Είναι σχεδιασμένο για ενισχυτές έως 50W
3.   Το μεγάφωνο μπορεί να παίζει στο 1/2 της ισχύος του (-2,5db attenuation ή περίπου στο 56%), ή να παίζει στο 1/4 της ισχύος του (-6db attenuation ή περίπου στο 25%)

Υλικά που χρειάζονται:
2 x Neutrik jack, open, Mono: http://www.banzaimusic.com/Neutrik-jack-open-Mono.html
1 x DPDT Toggle Switch: http://www.banzaimusic.com/DPDT-on-on-Toggle-15A-250V.html

Αντιστάσεις Ισχύος:
0,5 Ohm 25W: http://www.ebay.com/itm/390649502963?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
1 Ohm 25W: http://www.ebay.com/itm/370885165280?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
2 Ohm 25W: http://www.ebay.com/itm/400560718393?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
6 Ohm 25W: http://www.ebay.com/itm/370885918598?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Σύνδεση στον Ενισχυτή:
ΜΕ ΣΒΗΣΤΟ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ, βγαζουμε το/τα μεγάφωνο/α από εκεί που είναι συνδεδεμμένο/α πάνω στον ενισχυτή, σε αυτή την θέση βάζουμε ένα βύσμα μεγαφώνων και το συνδέουμε στην είσοδο του attenuator (ΙΝ , την αριστερή όπως φαίνεται στο κύκλωμα μου) και στην άλλη πλευρά του attenuator (OUT την δεξιά) συνδέουμε το/τα μεγάφωνο/α. ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να συνδεθεί αναποδα!.

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ Προφυλάξεις:
Οι περισσότεροι DPDT είναι break-before-make που σημαίνει ότι στιγμιαία κόβεται τελείως η σύνδεση και o μετασχηματιστής εξόδου μένει χωρίς φορτίο.
Για τον λόγο αυτό:
Η αλλαγή θέσεων του διακόπτη θα πρέπει να γίνεται με τον ενισχυτή τελείως σβηστό για ασφάλεια, η τουλάχιστον καταχρηστικά στο StandBy.

Καλή επιτυχία!..  :up
« Τελευταία τροποποίηση: 22/09/14, 12:37 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος dmantsio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Ετσί είναι άμα έχεις τη γνωση...  ;D  να υποθέσω ότι για 100 Watt διπλασιάζω τις αξίες Watt των αντιστάσεων?
Ευχαριστώ πολύ!!! Τέτοια πληροφορία δεν υπάρχει σε κανένα ξένο forum!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..να υποθέσω ότι για 100 Watt διπλασιάζω τις αξίες Watt των αντιστάσεων?
Σωστά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος dmantsio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Λοιπόν άργησα λίγο αλλά το έφτιαξα.Αρχικά την έκδοση με το L Pad για τον jtm45 που έχω (8ohm).Φανταστικό αποτέλεσμα.Όχι για bedroom level όπου ο ήχος λασπώνει αρκετά αλλά σίγουρα πολύ χρήσιμο για μικρό Live. Έφτιαξα επίσης και τον 2ohm diy attenuator για τον bassman αλλα εκέι υπάρχει κάποιο θέμα.Ο διακόπτης δίνει το ίδιο επίπεδο attenuation και στις δυο θέσεις. Καμμία ιδέα? ???


Ο ήχος μειώνεται αρκετά μάλλον αντιστοιχεί στο 1/4 της συνολικής έντασης
« Τελευταία τροποποίηση: 12/12/14, 16:36 από dmantsio »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Τι υλικά και κυρίως τι τιμές αντιστάσεων έβαλες?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος dmantsio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
http://i527.photobucket.com/albums/cc359/adr1anos/DIYAttenuator2OhmHalfandQuarterpower.jpg


τις τιμές που είπαμε λίγο πιο πάνω στο σχέδιο .
Ακολούθησα το σχέδιο κατά γράμμα


φοβάμαι μήπως ο διακόπτης δε λειτουργεί σωστά υπάρχει η δυνατότητα να το ελέγξω, μπορώ να συνδέσω μόνο για 1/2 attenuation?
« Τελευταία τροποποίηση: 12/12/14, 16:58 από dmantsio »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πόσταρε μεγάλες καθαρές φωτογραφίες να δούμε την καλωδίωση.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος dmantsio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
είναι λίγο στριμωγμένα και δε θα φαίνεται τίποτα θα το στήσω από την αρχή υπάρχει τρόπος το attenuator  να λειτουργεί μόνο στο 1/2 της ισχύος?
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Παραλείποντας τον διακόπτη και μόνο με το ζεύγος των αντιστάσεων 0,5 Ohm και 6 Ohm, θα λειτουργεί στο 1/2 μόνιμα.

Δες την καλωδίωση σου για λάθη, και επίσης δες μήπως έχεις μπερδέψει τα ζεύγη των αντιστάσεων μεταξύ τους.

Καλή επιτυχία!.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος dmantsio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
τις αντιστασεις 0.5 και 6 ohm κατευθειαν στην έξοδο? Θα επανέλθω από αύριο με νεότερα, ελπίζω να βοηθηθούν κ άλλοι

Αποσυνδεδεμένος g.duras

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Καλησπέρα παιδιά και απο εμένα!!! Καλή χρονιά σε όλους!!!
Πως θα καταφέρω να κάνω το αντίστοιχο attenuator για 4 ohm ενισχυτή χρησιμοποιώντας lpad. Ο ενισχυτής είναι 20watt με 4ohm ηχείο αλλά τα lpad που βρίσκω είναι 8 και 16 ohm. Υπάρχει τρόπος? Αν βάλω 8ohm lpad υπάρχει πρόβλημα?
Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Γειά σου και από εδώ Γιώργη, καλώς ήρθες στο kithara.
Δυστυχώς δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το 8άρι Lpad για 4άρι attenuator με την συμβατική έννοια, όμως αν θέλεις υπαρχει τρόπος να γίνει ένα Attenuator που θα ξεκινάει από 50% max volume και θα κατεβαίνει χαμηλότερα σταδιακά με ένα 8άρι Lpad.
Αν σε ενδιαφέρει πες μου και όταν βρω λίγο χρόνο θα στο σχεδιάσω. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος g.duras

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Andriane σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση αν δε σου κανει κοπο οταν μπορεσεις κανε μου ενα σχεδιαγραμμα, δε χανω τπτ να το δοκιμασω!!!

Αποσυνδεδεμένος mousakas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Γεια σας ,διάβαζα αυτό το topic βασικά διότι ενδιαφερόμουν για τον bugera 333xl που είχα  αναφέρει σε άλλο thread.


 Έχω καταφέρει να βγάλω καλό tube ήχο  σε εντάσεις που δεν τρίζουν τα τζάμια κάνοντας τον 50 watt αφαιρώντας δυο τελικές και πρόσφατα αποσύνδεση το ένα ηχείο και χρησιμοποιώ μόνο το ένα 8 ohm ηχείο στην 4 ohm έξοδο του ενισχυτή.
θα κερδίσω κάτι χηισιμοποιώντας atenuator? η με τον να βάζω το master δυνατά και το preamp χαμηλά θα έχω ίδιο αποτέλεσμα. πέρα αυτού μου φαίνεται ότι αν χαμηλώσω άλλο τα ηχεία ψιλοψοφάνε ... απλά προτιμούσα τον λίγο παραπάνω όγκο που δίνουν τα δύο ηχεία και θα ήθελα να τα χρησιμοποιώ σε λογικές εντάσεις.


μελετώντας  σχέδια για το l pad ,από ότι κατάλαβα αν και αυτό είναι σχεδιασμένο λόγω των δυο αντιστάσεων να φαίνεται πάντα ως 8 οhm ας πούμε στον τρανσφόρμερ όταν μπει στο κύκλωμα το 8 οhm ηχείο ,o tranformer πλέον βλέπει από 4 ohm στην μεγαλύτερη ένταση και πλησιάζει τα 8ohm όσο χαμηλώνουμε την ένταση με το l pad  (στην μέση πχ ο ενισχυτής βλέπει φορτίο 4 + 4 ll 8    =  6,6 αν δεν κάνω λάθος) . Από ότι διάβασα είναι προτιμότερο οι λαμπάτοι ενισχυτές να βλέπουν χαμηλότερο φορτίο από το ιδανικό παρά υψηλότερο  αλλά  σε μικρό φορτίο ζορίζονται οι τελικές και μπορεί να μειωθεί η διάρκεια ζωής τους.. σαν συμπέρασμα αν χρησιμοποιήσεις l pad είναι καλύτερα να χαμηλώνεις  πολύ την ένταση με αυτό + αν είναι να παίξεις δυνατά καλιά να το αφαιρέσεις εντελώς.
ισχύουν αυτά που σκέφτηκα ή έχω κάνει κάπου κάποιο λάθος .




και κάτι τελευταίο είδα στο youtube κάποιον να χρησιμοποιεί κάποιο ροοστάτη ? για φώτα? και να φτιάχνει attenuator αλλά δεν έβγαλα νόημα καθώς υπάρχουν πολλά διαφορετικά σχεδιαγράμματα για τέτοιου τύπου συσκευές . 
DIY Guitar Amp Attenuator / Radio Shack Parts

είναι κάτι τέτοιο εφικτό με αυτό πχ?
http://www.elektronik.gr/eshop/images/de_old/DIMER.jpg

Αποσυνδεδεμένος dmantsio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Η κεφαλή πρέπει να βλέπει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ αντισταση.πχ κεφαλή 4 ωμ καλό είναι να βλέπει 8 ωμ καμπίνα κλπ.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
θα κερδίσω κάτι χηισιμοποιώντας atenuator? η με τον να βάζω το master δυνατά και το preamp χαμηλά θα έχω ίδιο αποτέλεσμα.
Όχι, δεν είναι το ίδιο, αν ήταν δεν θα υπήρχαν attenuators.

πέρα αυτού μου φαίνεται ότι αν χαμηλώσω άλλο τα ηχεία ψιλοψοφάνε ... απλά προτιμούσα τον λίγο παραπάνω όγκο που δίνουν τα δύο ηχεία και θα ήθελα να τα χρησιμοποιώ σε λογικές εντάσεις.
Πέφτεις κάτω από την κρίσιμη ευαισθησία των μεγαφώνων, γιαυτό ψοφάνε. Έχεις όμως δίκιο, δύο μεγάφωνα αντί για ένα αυξάνουν την ευαισθησία του συνόλου, οπότε περιέργως θα παίζουν καλύτερα από ένα χαμηλά.

μελετώντας  σχέδια για το l pad ,από ότι κατάλαβα αν και αυτό είναι σχεδιασμένο λόγω των δυο αντιστάσεων να φαίνεται πάντα ως 8 οhm ας πούμε στον τρανσφόρμερ όταν μπει στο κύκλωμα το 8 οhm ηχείο ,o tranformer πλέον βλέπει από 4 ohm στην μεγαλύτερη ένταση και πλησιάζει τα 8ohm όσο χαμηλώνουμε την ένταση με το l pad  (στην μέση πχ ο ενισχυτής βλέπει φορτίο 4 + 4 ll 8    =  6,6 αν δεν κάνω λάθος) .
Λυπάμαι αλλά όλο το σκεπτικό είναι λάθος. To LPad ταιριάζεται με ίδιου φορτίου μεγάφωνο/α και παρουσιάζει πάντα προς τον ενισχυτή ίδια και σταθερά ohm, ανεξάρτητα από την θέση του. Αυτή είναι η λειτουργία του. Οπότε..

σαν συμπέρασμα αν χρησιμοποιήσεις l pad είναι καλύτερα να χαμηλώνεις  πολύ την ένταση με αυτό + αν είναι να παίξεις δυνατά καλιά να το αφαιρέσεις εντελώς.
..δεν ισχύει και αυτό. Σε όποια ρύθμιση και να παίξεις, ηλεκτρολογικά δεν κάνει διαφορά στον ενισχυτή.

.. Από ότι διάβασα είναι προτιμότερο οι λαμπάτοι ενισχυτές να βλέπουν χαμηλότερο φορτίο από το ιδανικό παρά υψηλότερο  αλλά  σε μικρό φορτίο ζορίζονται οι τελικές και μπορεί να μειωθεί η διάρκεια ζωής τους..
Και πάλι όχι.. Το φορτίο πρέπει να είναι το ακριβές που αντιστοιχεί στο κάθε σπείρωμα του μετασχηματιστή εξόδου, ούτε λιγότερο, ούτε περισσότερο. Το λιγότερο φορτίο ζορίζει τον μετασχηματιστή εξόδου δημιουργώντας περισσότερο ρεύμα από το κανονικό, ενώ το περισσότερο δημιουργώντας περισσότερη τάση από την προβλεπόμενη.
Και τα δύο καταπονούν τα εξαρτήματα.

..είδα στο youtube κάποιον να χρησιμοποιεί κάποιο ροοστάτη ? για φώτα? και να φτιάχνει attenuator αλλά δεν έβγαλα νόημα καθώς υπάρχουν πολλά διαφορετικά σχεδιαγράμματα για τέτοιου τύπου συσκευές..
Δεν υπάρχουν διότι αυτή η κατασκευή είναι μία απίστευτη βλακεία, που αν την βάλεις σε οποιονδήποτε ενισχυτή πάνω από αυτό το μικράκι που έχει αυτός, θα τον τινάξεις στον αέρα. Και σαφώς όπως είδες δεν υπάρχει και επόμενο βιντεο με λεπτομέρειες που ανέφερε ότι θα φτιάξει.

Για να το πω απλά και μη ηλεκτρολογικά για να το καταλάβουν όλοι, το attenuator είναι ένα κύκλωμα που απορροφά μέρος της ενέργειας που παράγεται από τον ενισχυτή ώστε να μην φτάσει στα μεγάφωνα.

Που πάει αυτή η ενέργεια?.. Βλέπεις κάποια ψύκτρα?.. Βλέπεις κάποια απαγωγή θερμότητας?.. Βλέπεις κάποια αντίσταση ισχύος?... Όχι.

Άρα ένα από μόνο 2 πιθανά σενάρια συμβαίνει:
1. Η ενέργεια όλη πάει στα μεγάφωνα και δεν  συμβαίνει attenuation
2. Συμβαίνει attenuation και το κύκλωμα κρατάει την λοιπή ενέργεια στον ενισχυτή και τον καταστρέφει..

Απλά πράγματα..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος mousakas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
ευχαριστώ  adr1anos
τα συμπεράσματα τα έβγαλα κοιτώντας αυτήν την εικόνα
http://www.colomar.com/Shavano/lpad3.gif
όπου κατάλαβα γιατί βλέπει σταθερά οhm από το lp pad μόνο του αλλά μάλλον έχω μπερδευτεί για την λειτουργία του συνόλου. θεώρησα ότι στην αρχή βλέπει την δεξιά αντίσταση και παράλληλα το ηχείο ,στο κέντρο βλέπει την μισή αριστερή + την μισή δεξιά που είναι παράλληλα με το ηχείο και τέλος μόνο την αριστερή καθώς γειώνεται το ηχείο.


για το άλλο κύκλωμα  σε 16 ohm ηχεία (2χ8) στα 50 watt ενισχυτή   αν πάρω αυτά  θα κάνω δουλειά ;
 http://www.ebay.com/itm/25W-16Ohm-Chassis-Mount-Axial-Lead-Aluminum-Wire-Wound-Power-Resistors-5Pcs-/331398752045?pt=AU_B_I_Electrical_Test_Equipment&hash=item4d28e7a72d



« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/15, 18:47 από mousakas »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Κατι και ασχετο επι του θεματος,και σχετικο.
Μαζευω υλικα για καμπινα 2δρομων,και το σχεδιο του κροσοβερ λεει 2χ40 Ω 25 W αντιστασεις παραλειλα και εγω θα βαλω μια 20Ω 50W.Θα εχω προβλημα;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Κατι και ασχετο επι του θεματος,και σχετικο.
Μαζευω υλικα για καμπινα 2δρομων,και το σχεδιο του κροσοβερ λεει 2χ40 Ω 25 W αντιστασεις παραλειλα και εγω θα βαλω μια 20Ω 50W.Θα εχω προβλημα;
Πρέπει να δούμε το σχέδιο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
10024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/05, 01:10
από fender ultra
11 Απαντήσεις
6249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 21:46
από thanasis b
19 Απαντήσεις
7681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 13:10
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
9 Απαντήσεις
5880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 15:29
από woodaki
30 Απαντήσεις
12562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/09, 02:06
από Alex_Under
5 Απαντήσεις
6027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/10, 12:49
από Nenarl2
5 Απαντήσεις
5875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/10, 23:01
από delus
4 Απαντήσεις
3677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 14:40
από adr1anos
5 Απαντήσεις
4737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/13, 12:17
από tech21man
3 Απαντήσεις
3776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/14, 00:23
από zeoy