Αποστολέας Θέμα: K.Cobain Πως ειναι δυνατον να μην εχετε συζητησει για τον Θεο?  (Αναγνώστηκε 23188 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasssos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Music Is the Soundtrack of Life
    • Προφίλ
    • CLiCK
Απλα να προσθεσω κατι που εμαθα σημερα..γυριστηκε ταινια εμπνευσμενη απ τη ζωη του και λεγεται Last Days.. http://www.imdb.com/title/tt0403217/..

Αποσυνδεδεμένος edguybillakos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • 69
    • Προφίλ
Αντε ρε παιδια πειτε το γιατι ακουω κατι για αυτοκτονιες και τρελλαινομαι.Ολοι οσοι ασχολουνται με το group λιγο παραπανω ξερουν πως στο πτωμα του βρεθηκε τοση ποσοτητα ναρκωτικων που οχι οπλο αλλα ουτε το μικρο του δαχτυλακι δεν μπορουσε να κουνησει.Εχετε σκεφτει ποσους θανατους εχουν χαρακτηρισει αυτοκτονιες;Τι πιο ευκολο.

Cherchez la femme...
EDGUYbillakos

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Yπαρχει κι αυτη η θεωρια, να τον σκοτωσε η γυναικα του. Εχει γραφτει και καποιο βιβλιο αν δεν απατωμαι, απο δυο δημοσιογραφους που ερευνησαν την υποθεση, και γραφουν διαφορα για λαθη της αστυνομιας, κτλ κτλ..

Ο ιδιος ειχε πει:

" Ευχαριστω για την τραγωδια. Τη χρειαζομαι για την τεχνη μου. το πανκ ροκ ειναι τεχνη. το πανκ ροκ για μενα σημαινει ελευθερια. το μονο προβλημα που ειχα με τους πραγματιστες της πανκ ροκ ηθικης ειναι αυτη η απολυτη αρνηση για οτιδηποτε ιερο. Εγω θεωρω καποια πραγματα ιερα, οπως την ανωτερη συνεισφορα των γυναικων και των μαυρων στην Τεχνη. Υποθετω πως αυτο που λεω ειναι οτι η Τεχνη ειναι ιερη. το πανκ ροκ ειναι ελευθερια. η εκφραση και το δικαιωμα να εκφραζεσαι ειναι ζωτικα. Ο καθενας μπορει να εχει καποιο καλλιτεχνικο ταλεντο."

"Οι στιχοι μου ειναι ενας μεγαλος σωρος απο αντιφασεις. Χωριζονται στη μεση αναμεσα στις πολυ ειλικρινεις αποψεις και τα συναισθηματα που εχω και τις σαρκαστικες και ελπιζω χιουμοριστικες αντικρουσεις κλισε και μποεμικων ιδανικων που εχουν εξαντληθει εδω και χρονια.
Εννοω οτι φαινεται να υπαρχουν μονο δυο επιλογες για τους συνθετες τραγουδιων, ειτε να ειναι θλιμμενοι, τραγικοι οραματιστες σαν τον morrisey, η τον michael Stipe, η τον robert Smith, ειτε να ειναι χαζοι, Τρελο λευκο αγορι, Ελα ας διασκεδασουμε και ας ξεχασουμε τα παντα, σαν τους Van Halen, η ολες αυτες τις αλλες heavy metal αηδιες.
Εννοω οτι μου αρεσει να ειμαι παθιασμενος και ειλικρινης, αλλα μου αρεσει επισης να διασκεδαζω και να κανω τον βλακα.
Ενωμενοι σπασικλες."

"οταν ημουν 9 χρονων, πιστευα οτι δε θα ζουσα για να φτασω μεχρι τα 21, και τωρα ειμαι ηδη 24. Μερικες φορες δεν καταφερνω να καταλαβω τον ιδιο μου τον εαυτο. Η ζωη μου ηταν παντα ετσι: απο μικρος σκεφτομουν οτι ημουν ενα παιδι σαν ολα τ αλλα, αλλα επρεπε να ντρεπομαι γιατι οι γονεις μου ειχαν χωρισει, κι εγω ειχα παει να ζησω με τον πατερα μου σ'ενα τροχοσπιτο. Υστερα μου αρεσαν οι Beatles, κι εγω δεν ηξερα οτι το συγκροτημα τους ειχε διαλυθει πολλα χρονια πριν. Με ξεσηκωνε η σκεψη οτι θα παω να τους δω να τραγουδανε ζωντανα, αλλα εκεινοι δεν επαιζαν πια μαζι, ειχαν σταματησει πριν πολυ καιρο. Το ιδιο που ειχε συμβει με τους Zeppelin. Και το δικο τους συγκροτημα ειχε διαλυθει πριν ακομη αρχισω ν'ακουω τη μουσικη τους. Ειμαστε πανκ ροκερ που δεν εχουν ζησει καμια εποχη πανκ, γιατι, οταν αρχισαμε, εκεινη η εποχη ειχε ηδη τελειωσει πριν απο πολυ καιρο. Και ολα αυτα, επειδη οι γονεις μας ηπιαν, π**χτηκαν και χωρισαν."
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ

"Πριν απο 7 μηνες επελεξα να βαλω τον εαυτο μου σε μια θεση που απαιτει την υψηλοτερη μορφη ευθυνης που μπορει να επωμιστει ενας ανθρωπος. Μια ευθυνη που δεν θα πρεπει να υπαγορευεται απο την αναληψη της ευθυνης αυτης καθαυτην. Καθε φορα που βλεπω σε μια τηλεοπτικη εκπομπη ετοιμοθανατα παιδια, η παρακολουθω τη μαρτυρια ενος γονιου που προσφατα εχει χασει το παιδι του, δεν μπορω να μην κλαψω. Η σκεψη οτι μπορει να χασω το μωρο μου με βασανιζει καθε μερα. Δισταζω ακομα και να τη βαλω στο αυτοκινητο απο το φοβο μου οτι μπορει να συμβει καποιο ατυχημα. Ορκιζομαι οτι εαν ποτε βρεθω σε κατασταση διαζυγιου, θα πολεμησω μεχρι θανατου για να εχω το δικαιωμα να παρεχω τα παντα στο παιδι μου. Θα κανω ο,τι περναει απο το χερι μου για να της θυμισω οτι την αγαπω περισσοτερο απ οτι αγαπω τον εαυτο μου. Οχι επειδη ειναι πατρικο καθηκον αλλα επειδη το θελω απο αγαπη. Και εαν η Courtey και εγω καταληξουμε να μισει ο ενας τον αλλον, θα φερθουμε σαν ενηλικοι και θα ειμαστε αρκετα υπευθυνοι ωστε να φερομαστε ευγενικα ο ενας στον αλλον μπροστα στο παιδι μας."


"Ποτε δεν ισχυριστηκα οτι ειμαι ενας πανκ ροκερ.
Εμπνευστηκα απο αυτο. τοσο οσο και απο τους led zeppelin η τους Aerosmith, και απο τους beatles, αλλα ωω θεε ποτε απο τον paul, σε παρακαλωωω! ειναι εγωιστικο να μιλαω ετσι για τον εαυτο μου;"

Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απεχθάνομαι βαθύτατα τα άτομα τα οποία αυτοκτονούν ή επιχειρούν να αυτοκτονήσουν.
Θεωρώ ότι στην πλειοψηφία τους δεν έχουν τα αρχ***α να κοιτάξουν την ζωή κατάματα.
Και όχι μόνο αυτό.
Δεν υπάρχει πιο εγωιστική πράξη από την αυτοκτονία (δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις όπως η ευθανασία ή η πολεμική αυτοκτονία,γιατί είναι κάτι εντελώς διαφορετικό)
Τον αυτόχειρα δε τον νοιάζει ο πόνος και η θλίψη που θα φέρει στα άτομα που τον αγαπούν.Νοιάζεται για τον θάνατό του,χωρίς να σκεφτεί τις συνέπειες.
Ο Cobain γιατί να αποτελεί εξαίρεση;
Αν δεν αυτοκτονούσε άραγε, θα γινόταν..."θεός";
Θα συμβιβαζόταν και θα γινόταν "τσιράκι" του MTV;
Ποιος ξέρει...
Γιατί θεοποιήθηκε ένας loser αυτόχειρας λοιπόν;
Ούτε μεγάλο έργο άφησε,ούτε και κάτι διαχρονικό.
Ούτε καν κιθάρα ήξερε.
Κανένα γκρουπ δεν ακολούθησε τα χνάρια τους (και δεν αναφέρομαι σε συνοικιακά εφηβικά γκρουπάκια).
Η grunge έχει σβήσει.Μόνο οι Pearl Jam έμειναν στις επάλξεις...

Με κάλυψες απόλυτα και με γλύτωσες από πολύ γράψιμο!!!  ;)

PS: Eddy Vedder rulez!!!

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
και τελευταιο:

" Αισθανομαι λιγακι σα μαλακας να γραφω ετσι για μενα σαν να ημουν ενα αμερικανικο ποπ-ροκ ειδωλο-ημιθεος, η ενα αυτο-απολογουμενο προιον μιας πακεταρισμενης-εταιρικης-εξεγερσης, αλλα εχω ακουσει τσο πολλες εξωφρενικες και παραλογες ιστοριες η περιγραφες απο τους φιλους μου και εχω διαβασει τοσο αξιολυπητες δευτερης διαλογης, φροϋδικες εκτιμησεις απο συνεντευξεις για τα παιδικα μου χρονια μεχρι την τωρινη φαση της προσωπικοτητας μου και πως ειμαι ενας διαβοητα τελειωμενος γ**μενος, ηρωινομανης, αλκοολικος, αυτοκαταστροφικος, αλλα παρ'ολα αυτα φανερα ευαισθητος, αδυναμος, ευθραυστος, γλυκομιλητος, ναρκοληπτικος, νευρωτικος, ενα εκνευριστικο μυρμηγκι που ανα πασα στιγμη μπορει να πεθανω απο υπερβολικη δοση, να πηδηξω "φτιαγμενος" απο μια στεγη. Να τιναξω τα μυαλα μου στον αερα, ή, και τα τρια ταυτοχρονα. ωωω Θεε, δεν μπορω να χειριστω την επιτυχια! την επιτυχια! Και αισθανομαι τοσο απιστευτα ενοχος! Για το οτι εγκαταλειπω τους πραγματικους μου συντροφους, αυτους που μας ειναι αφοσιωμενοι. αυτους που ηταν μαζι μας εδω και καποια χρονια.
Και σε 10 χρονια, οταν οι nirvana θα ειναι τοσο αξιομνημονευτοι οπως οι Kajagoogoo, αυτο το τοσο μικρο μικρο ποσοστο θα ερθει να μας δει σε συναυλιες επανασυνδεσης, σπονσοραρισμενες απο τις πανες Depend, καραφλους, χοντρους, προσπαθωντας ακομη να ροκαρουμε. Σε παρκα αναψυχης. Σαββατιατικα σοου με μαριονετες, ρολερκοστερ, και NIRVANA."

το '94 στη Ρωμη, επειτα απο υπερβολικη δοση, επεσε σε κωμα. Οταν συνηλθε και γυρισε στο Seatle, αρνηθηκε οτι ηταν αποπειρα αυτοκτονιας. Ενα μηνα μετα, τον βρηκαν σπιτι του, αφου ειχε αυτοκτονησει (??) δυο μερες πριν, με καραμπινα.
Η γυναικα του που ηταν αυτες τις 2 μερες;;.. ???
Στην κηδεια παρευρεθησαν πανω απο 5000 ατομα..
(πωπω.. ουτε η τατιανα να μουνα )  ;D :P

Ψυχολογος δεν ειμαι, αλλα αν και μου φαινεται να εχει ψυχολογικα τραυματα, δε μπορω να βρω καπου στα λεγομενα του κατι που να δειχνει να θελει να πεθανει..
Το παιδι του το λατρευε, δε νομιζω να το αφηνε ετσι.. τοσο εγωιστικα.. τι να πω..  :-\ μλκ αν οντως αυτοκτονησε..  :-\
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απεχθάνομαι βαθύτατα τα άτομα τα οποία αυτοκτονούν ή επιχειρούν να αυτοκτονήσουν.
Θεωρώ ότι στην πλειοψηφία τους δεν έχουν τα αρχ***α να κοιτάξουν την ζωή κατάματα.
Και όχι μόνο αυτό.
Δεν υπάρχει πιο εγωιστική πράξη από την αυτοκτονία (δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις όπως η ευθανασία ή η πολεμική αυτοκτονία,γιατί είναι κάτι εντελώς διαφορετικό)
Τον αυτόχειρα δε τον νοιάζει ο πόνος και η θλίψη που θα φέρει στα άτομα που τον αγαπούν.Νοιάζεται για τον θάνατό του,χωρίς να σκεφτεί τις συνέπειες.
Ο Cobain γιατί να αποτελεί εξαίρεση;
Αν δεν αυτοκτονούσε άραγε, θα γινόταν..."θεός";
Θα συμβιβαζόταν και θα γινόταν "τσιράκι" του MTV;
Ποιος ξέρει...
Γιατί θεοποιήθηκε ένας loser αυτόχειρας λοιπόν;
Ούτε μεγάλο έργο άφησε,ούτε και κάτι διαχρονικό.
Ούτε καν κιθάρα ήξερε.
Κανένα γκρουπ δεν ακολούθησε τα χνάρια τους (και δεν αναφέρομαι σε συνοικιακά εφηβικά γκρουπάκια).
Η grunge έχει σβήσει.Μόνο οι Pearl Jam έμειναν στις επάλξεις...












Σε γενικές γραμμές δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες, αλλά από την άλλη, δεν συμφωνείς οτι θέλει πολύ γερό στομάχι να σταματήσεις την ίδια σου τη ζωή;;;;
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Υπάρχουν αυτόχειρες γενναίοι...υπάρχουν και δειλοί. Μην είμαστε απόλυτοι.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απεχθάνομαι βαθύτατα τα άτομα τα οποία αυτοκτονούν ή επιχειρούν να αυτοκτονήσουν.
Θεωρώ ότι στην πλειοψηφία τους δεν έχουν τα αρχ***α να κοιτάξουν την ζωή κατάματα.
Και όχι μόνο αυτό.
Δεν υπάρχει πιο εγωιστική πράξη από την αυτοκτονία (δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις όπως η ευθανασία ή η πολεμική αυτοκτονία,γιατί είναι κάτι εντελώς διαφορετικό)
Τον αυτόχειρα δε τον νοιάζει ο πόνος και η θλίψη που θα φέρει στα άτομα που τον αγαπούν.Νοιάζεται για τον θάνατό του,χωρίς να σκεφτεί τις συνέπειες.
Ο Cobain γιατί να αποτελεί εξαίρεση;
Αν δεν αυτοκτονούσε άραγε, θα γινόταν..."θεός";
Θα συμβιβαζόταν και θα γινόταν "τσιράκι" του MTV;
Ποιος ξέρει...
Γιατί θεοποιήθηκε ένας loser αυτόχειρας λοιπόν;
Ούτε μεγάλο έργο άφησε,ούτε και κάτι διαχρονικό.
Ούτε καν κιθάρα ήξερε.
Κανένα γκρουπ δεν ακολούθησε τα χνάρια τους (και δεν αναφέρομαι σε συνοικιακά εφηβικά γκρουπάκια).
Η grunge έχει σβήσει.Μόνο οι Pearl Jam έμειναν στις επάλξεις...
Εργο αφησε κ η προσφορα του στη μουσικη ηταν πολυ μεγαλυτερη απ'οτι φαινεται... Αν δεν υπηρχαν οι Nirvana οι δεινοσαυροι απο τα 80s ακομα θα κυβερνουσαν κ θα ακουγαμε ακομα στην ποπ κ ροκ σκηνη τραγουδια κατα γενικη ομολογια χωρις εμπνευση... Οι Nirvana εβγαλαν ξαναμπροστα τις κιθαριες κ εδειξαν οτι δεν χρειαζονται 1241213νοτεσ το δευτερολεπτο για να συνθεσεις, ουτε μια μπαντα τουλαχιστον 5 ατομων... Οσο για το αν καποιο γκρουπ ακολουθησε τα χναρια τους, μονο προσεξε τα φωνητικα στα περισσοτερα αμερικανικα ροκ συγκροτηματα...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Υπάρχουν αυτόχειρες γενναίοι...υπάρχουν και δειλοί. Μην είμαστε απόλυτοι.

Ποιοι αυτόχειρες είναι γενναίοι ρε συ? Επίσης μετριέται η αυτοχειρία σε γενναιότητα?? Δεν το πιστεύω προσωπικά.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Οτι δεν θα ηταν τοσο μα τοσο γνωστοι οι Nirvana αν δεν ειχε αυτοκτονησει ειναι σιγουρο αλλα και παλι αφησε σπουδαια κληρονομια πισω του εστω και λιγα πραματα..
Αφηστε που το grunge και κατα συνεπεια και αυτος εδωσε γερη κλοτσια στο μεταλ που αγκομαχουσε εκεινη την εποχη(δεν ξερω αν ξαναβεηκε το δρομο του βεβαια..)
Ουσιαστικα μεσω της αυτοκτονιας εγινε ειδωλο στους εφηβους που πιστυουν οτι ετσι πρεπει να ειναι η ζωη..Οτι δλδ ο cobain υποτιθεται τους εγραψε στα αρχ**ια του....
Τεσπα δεν χρειαζεται ουτε να υμνουμε ουτε να καταστρεφουμε..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Parlats νομίζω πως το ζήτημα αυτοκτονία έχει συζητηθεί και σε άλλο thread, οπότε δε θα επεκταθώ. Εν ολίγοις πάντως πεποίθηση προσωπική μου είναι πως η συνειδητή αφαίρεση της ζωής μας μπορεί να αποτελεί ταυτόχρονα στοιχείο αδυναμίας και δύναμης. Η παραίτηση από τα εγκόσμια δεν είναι εύκολη υπόθεση. Ακόμα και κάποιος λιγόψυχος απέναντι στις δυσκολίες της ζωής χρειάζεται σθένος για να κατορθώσει να πέσει από τον τρίτο...το ένστικτο της επιβίωσης δεν είναι παίξε γέλασε.

Ακόμα όμως κι αν θεωρήσω πως αυτό φυσικά και δεν είναι απόλυτο, δεν μπορώ να δεχθώ από την άλλη πως κάθε αυτόχειρας σε αυτή τη ζωή δεν ήταν τίποτα περισσότερο από ένας δειλός και μόνο. Το βρίσκω όχι απλά υπερβολή, αλλά και άδικο μια κι ουδείς εξ ημών βρέθηκε στη θέση τους για να κατανοήσει τι τους οδήγησε σε μια τέτοια απόφαση.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Δεν διαφωνώ μαζί σου ριζικά στο θέμα, απλά όσον αφορά τον Cobain σίγουρα δεν ανήκει στους γενναίους αυτόχειρες, αν ήταν τελικά αυτόχειρας!!

Σίγουρα το να δώσεις τέλος στη ζωή σου είναι μια πολύ δυνατή απόφαση, αλλά εντούτοις δεν με βρίσκει σύμφωνο η πράξη ως πράξη!

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Δε βάζω προσωπικά για κανένα αυτόχειρα το χέρι μου στη φωτιά. Όσα βιβλία κι αν έχουν γραφτεί, όσες μαρτυρίες κι αν έχουν υπάρξει, ουδείς μπορεί να βρίσκεται στην ψυχή και στο μυαλό του άλλου για να μπορεί να πει με βεβαιότητα τι τον οδήγησε σε μια απόπειρα. Συνήθως τα πράγματα είναι αρκετά σύνθετα για να μπορούμε να καταλήγουμε σε απαξιωτικά ή εξωραϊστικά συμπεράσματα. Όλοι καταθέτουμε τις εικασίες μας και τίποτα περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Cobain: Top-Earning Dead Celebrity
Ultimate Guitar:

" Rock 'n' roll legend Elvis Presley ceded his crown to Nirvana lead singer Kurt Cobain on Forbes.com's list as the top-earning dead celebrity.
The list, published on Tuesday, said grunge rocker Cobain earned $50 million between October 2005 and October 2006. Presley wound up in the No. 2 slot with $42 million, down from last year's $45 million.
Forbes.com bases its dollar amounts on licensing deals for using the deceased celebrities' work or image in advertising or elsewhere.
This was Cobain's first time on the list in its six years of publication. Presley has ruled the roost since its inception, said Forbes.com staff writer Lacey Rose.
Cobain's coup was due to his widow, actress and singer Courtney Love, who sold a 25-percent stake in the Seattle grunge group's song catalog to New York music publishing company PrimeWave.
Rounding out the top five were Beatle John Lennon at $24 million and groundbreaking physicist Albert Einstein at $20 million, whose estate profited from such licensing deals as the popular "Baby Einstein" educational videos.

Read more at Reuters. "

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
48 Απαντήσεις
14625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/07, 00:05
από Vaiking
10 Απαντήσεις
6942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/08, 16:25
από les-makis
33 Απαντήσεις
10813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/08, 18:31
από thanasis93
3 Απαντήσεις
2243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/08, 22:04
από Ibanezακιας
6 Απαντήσεις
4407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/09, 15:09
από tatanka
22 Απαντήσεις
7698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/10, 16:31
από s.s.
12 Απαντήσεις
4948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 17:12
από Garvin
6 Απαντήσεις
3023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 01:15
από PetrosHM
12 Απαντήσεις
4845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/12, 09:59
από adr1anos
23 Απαντήσεις
6391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/21, 20:53
από blks9791