Αποστολέας Θέμα: Καινουργιος ενισχυτης !  (Αναγνώστηκε 4643 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Iraklis Gk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Καινουργιος ενισχυτης !
« στις: 07/10/09, 22:22 »
Οπως λεει και το θεμα ενδιαφερομαι να αγορασω ενα ενισχυτη για οικιακη χρηση. Εχω καταληξει οσον αφορα τα Watt πιστευω 30 ειναι αρκετα για το σπιτι . το bugdet  μ ειναι μεχρι 250 ευρω αντε και κατι ψιλα παραπανω . Παιζω κυριος metal progressive . Ψαχνοντας μου τραβιξε το ενδιαφερον ενας ibanez TBX30R  και ο αντιστοιχος του modeling ΜΙΜΧ30w (τον οποιο δεν εχω βρει πουθενα για δοκιμη) εχω βρει κατι αλλα μοντελα Vox,Peavey,Line6 αλλα δεν  ειμαι σιγουρος για τιν επιλογη γιατι ολα πια μοιαζουνε σαν ενας αγωνας στο ποια εταιρια θα βαλει πιο πολλα εφε και ειναι λιγο η κατασταση χαοδεις

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καινουργιος ενισχυτης !
« Απάντηση #1 στις: 07/10/09, 22:58 »
Kαλως ηρθες στο φορουμ :)

Eιναι οντως λιγο χαωδης η κατασταση αλλα γι'αυτο ειμαστε εδω να κανουμε τις προτασεις μας και να σε βοηθησουμε να επιλεξεις τον καλυτερο ενισχυτη στα χρηματα που διαθετεις. Κατ'αρχας αν καποιος εχει τους ibanez αυτος ειναι ο τριμης στη χαριλαου τρικουπη αν εισαι αθηναιος. Θες να παιζεις καρφι στον ενισχυτη και να περνεις απο εκει distortion και εφε (αν εχει) ή θα παιζεις με πεταλιερα ή πεταλια;

Αποσυνδεδεμένος Iraklis Gk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Καινουργιος ενισχυτης !
« Απάντηση #2 στις: 07/10/09, 23:47 »
Ευχαριστω για την απαντηση . Ειμαι απο θεσσαλονικη τον πρωτο ibanez μπορω να τον δοκιμασω εδω για τον 2 δεν βρηκα διαθεσημο εδω . Τωρα για το set up μ εχο ενα πεταλι telegun MSD και λογικα θα ακολοθησει boosteraki οποτε δεν πεζω καρφι ενισχυτη

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καινουργιος ενισχυτης !
« Απάντηση #3 στις: 08/10/09, 00:16 »
Ωραια, μιας και εχεις λοιπον ενα πολυ καλο distortion πεταλι που κριμα ειναι να χαραμισθει σε transistor και modeling ενισχυτη και απ'οτι φαινεται θα ακολουθησουν και αλλα (booster, εφε κλπ) θα σου προτεινα σε αυτα τα λεφτα να παρεις καποιον μικρο λαμπατο ενισχυτη οπου θα μπορεις να συνδεεις τα πεταλια σου και να βγαζεις καλο ηχο.

Εχω λοιπον να προτεινω 3 λαμπατους ενισχυτες

http://www.thomann.de/gr/blackheart_little_giant_bh5112.htm (μη σε ξεγελανε τα 5w, τον ειχα ανοιξει στον Νακα στα μισα της εντασης-που μεχρι εκει δε "βρωμιζει"-και ειχε γινει πανικος στο μαγαζι :P)
http://www.thomann.de/gr/epiphone_valve_senior_combo.htm (δεν τον εχω δοκιμασει αλλα αν κρινω απο τους προηγουμενους τους 5ρηδες πρεπει να ειναι εξισου καλος)
http://www.dv247.com/guitars/crate-v18-112-guitar-amp-combo--53848 (και αυτον τον ειχα δοκιμασει στο Νακα και μου ειχε αφησει καλη εντυπωση)

Ολοι τους εχουν 12ρι μεγαφωνο οποτε απο θεμα ογκου στον ηχο θα εισαι μια χαρα.

Ας κανει λοιπον και καποιος αλλος τις προτασεις του και βλεπουμε :)

Αποσυνδεδεμένος Iraklis Gk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Καινουργιος ενισχυτης !
« Απάντηση #4 στις: 08/10/09, 12:43 »
ta tsekara ta link sou mike odos 2 apo tous 3 boro na tous tsekaro thessaloniki auto p m apasxoli einai katarxin an enas toso mikros lampatos tha boresei na vgalei to gkazi pou thelo gia metal se xamili entasi (opos eipame einai gia spiti mi to gkremiso) kai an eparketi to gkazi apo to petali exo dei merika videakia  apo to youtube alla pragmatika den xero

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Καινουργιος ενισχυτης !
« Απάντηση #5 στις: 08/10/09, 13:01 »
Ο Blackheart εχει πολυ καλα καθαρα και με το volume ουσιαστικα ρυθμιζεις και το gain.
Αρα για να εχεις distortion απο αυτο σε χαμηλες εντασεις θα το πετυχεις μονο με το πεταλακι σου.
Συμφωνω οτι εφοσον θες να βγαλεις τον ηχο σου απο πεταλακια και επειδη οι επιλογες σου ειναι ποιοτικες, να χτισεις πανω σε εναν καλο λαμπατο.
Για σπιτι και προβες δε θα εχεις μεγαλο προβλημα εντασης με το Blackheart.
Ουτε νομιζω σε live αφου και εκει πλεον με PA γινονται ολα.


Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καινουργιος ενισχυτης !
« Απάντηση #6 στις: 08/10/09, 13:37 »
ta tsekara ta link sou mike odos 2 apo tous 3 boro na tous tsekaro thessaloniki auto p m apasxoli einai katarxin an enas toso mikros lampatos tha boresei na vgalei to gkazi pou thelo gia metal se xamili entasi (opos eipame einai gia spiti mi to gkremiso) kai an eparketi to gkazi apo to petali exo dei merika videakia  apo to youtube alla pragmatika den xero

Σου προτεινα αυτους τους ενισχυτες με την προυποθεση πως το γκαζι θα το παιρνεις απο το msd και το booster που θα παρεις αργοτερα οποτε δε σε νοιαζει τι γκαζι μπορει να βγαλει ο ενισυτης απο μονος του, παρα μονο το καθαρο του ενισχυτη να ειναι καλο ωστε να βαλεις απο πανω τα πεταλακια. Ετσι δεν ειναι ή κανω λαθος; Τωρα το αν επαρκει το γκαζι απο το πεταλι ειναι αλλο θεμα μιας και δεν το εχω ακουσει το msd και αν μπορει να φτασει σε επιπεδα high gain ηχου.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Καινουργιος ενισχυτης !
« Απάντηση #7 στις: 08/10/09, 14:08 »
Συμφωνω με τις προτασεις των παιδιων (εκτος και αν εχεις σκοπο να κανεις κατι τελειως διαφορετικο), το μονο που θελω να προσθεσω ειναι οτι οι παραπανω ειναι με EL84, και οι σχεδιασεις με αυτη τη λαμπα στον τελικο ειναι πολλες φορες λιγο υποτονικες στα μπασα, οποτε αν θελεις να παιξεις brutal death metal ας πουμε ισως να μην σε καλυψουν. Ο επιφον ειναι με 6ν6 που ειναι λιγο πιο πληθωρικες στα μπασα, αλλα δεν τον εχω παιξει ο ιδιος οποτε δεν ξερω τι μπορει να κανει.
Για ολες τις αλλες χρησεις νομιζω θα εισαι ΟΚ με τους παραπανω ενισχυτες και με το πεταλακι σου, και με αυτο το συνδιασμο αποκαλυπτωντε πιο ευκολα και τα λαθακια, οποτε θα αναγκαστεις να γινεις και πιο καλος κιθαριστας  ;)
Τωρα οσο αφορα τους Ιμπανεζ, ο toneblaster ειναι μια χαρα ενισχυτης, το βρωμικο του θα ελεγα πως παει προς metalcore μονοπατια. Τον mimix επισης δεν τον εχω παιξει απο κοντα, φανταζομαι θα ειναι καλος για αυτο που ειναι, αλλα οπως οι περισοτεροι digital modelling πιθανως να μην συνεργαζεται καλα με πεταλακια.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Iraklis Gk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Καινουργιος ενισχυτης !
« Απάντηση #8 στις: 08/10/09, 17:47 »
eyxaristo gia tis apadiseis pedes katelixa ston blackheart little giant tora arkei na paw na ston naka na ton dokimaso an ton exi kai an ola pane kala na ton agoraso

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Καινουργιος ενισχυτης !
« Απάντηση #9 στις: 09/10/09, 00:55 »
eyxaristo gia tis apadiseis pedes katelixa ston blackheart little giant tora arkei na paw na ston naka na ton dokimaso an ton exi kai an ola pane kala na ton agoraso

Να πας να τον δοκιμάσεις και βέβαια μετά να μην τον αγοράσεις από το Νάκα αλλά από κάποιο e-shop όπως Thomann...ο Νάκας έχει τον 5άρη πάνω από την τιμή που έχουν στην Ευρώπη τον 15άρη!  ;)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Καινουργιος ενισχυτης !
« Απάντηση #10 στις: 09/10/09, 09:37 »
Βάλε άλλα 100 (350) και πάρε έναν Blues Junior που πουλάνε κάπου εδώ μέσα....

Αποσυνδεδεμένος Iraklis Gk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Καινουργιος ενισχυτης !
« Απάντηση #11 στις: 10/10/09, 20:04 »
λοιπον υστερα απο 2 μερες π παιζω σερι τον blackheart μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλη επενδυση
λιγοι ανταγωνιστες υπαρχουν σε αυτα τα χρηματα τον συστηνω αφοβα . Ευχαριστω για τις προτασεις σας !

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καινουργιος ενισχυτης !
« Απάντηση #12 στις: 10/10/09, 20:33 »
Τον τσακωσες ε; ;) Mε γειες Ηρακλη, καλοπαιχτος...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Καινουργιος ενισχυτης !
« Απάντηση #13 στις: 10/10/09, 21:08 »
Μπράβο, μεγειά!!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Καινουργιος ενισχυτης !
« Απάντηση #14 στις: 10/10/09, 21:20 »
Καλωσήρθες στην οικογένεια των κατόχων Blackheart...που φαίνεται ότι μεγαλώνει συνεχώς  ;D
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 01:10
από GreekDudeCovers
6 Απαντήσεις
2985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/09, 10:13
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
3187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/09, 01:57
από Garvin
7 Απαντήσεις
3507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 17:21
από jkstigma
14 Απαντήσεις
5672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/09, 13:24
από teo_gp
34 Απαντήσεις
7916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/10, 14:45
από Ragnaros
31 Απαντήσεις
8233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/11, 01:06
από Μητσάκος
15 Απαντήσεις
4665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/12, 19:06
από Μητσάκος
10 Απαντήσεις
4406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/14, 15:37
από alexgaita93
0 Απαντήσεις
617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/22, 01:45
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ