Αποστολέας Θέμα: πεταλιερα κιθαρας  (Αναγνώστηκε 4853 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalupyourass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
πεταλιερα κιθαρας
« στις: 29/06/10, 12:27 »
καλησπερα.απο καιρο ψαχνω πεταλιερα κιθαρας.παιζω thrash metal και θα ηθελα την γνωμη σας ειμαι αναμεσα σε αυτες τις δυο
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7746
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_14_1403&products_id=4943
ειναι και οι δυο βοσσ και εχω ακουσει τα καλυτερα.αν καποιος τις εχει να μου πει αν μπορουν να αντεπεξελθουν στο ειδος που παιζω

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα κιθαρας
« Απάντηση #1 στις: 29/06/10, 13:09 »
Επειδη στη thrash δε νομιζω οτι χρειαζεσαι ΟΛΑ αυτα τα εφφε που σου προσφερει μια πεταλιερα γνωμη μου ειναι να πας σε ενα καλο distortion πεταλι...
Καλο ειναι να αναφερεις βεβαια αν γενικα πειραματιζεσαι με εφφε και τι ενισχυτη εχεις... ;)


Αποσυνδεδεμένος metalupyourass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα κιθαρας
« Απάντηση #2 στις: 30/06/10, 19:35 »
το thrash  το εβαλα για να δω αν αντεπεξερχεται.βεβαια δεν παιζω μονο με εναν ηχο αλλα χρησιμοποιω και καθαρους.ενισχιτη εχω μια βλακεια που ειχε μεσα στο πακετο που πηρα

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα κιθαρας
« Απάντηση #3 στις: 01/07/10, 01:26 »
Οποιο drive και να παρεις τοτε, ειτε προερχεται απο την καλυτερη πεταλιερα ειτε απο το καλυτερο boutique πεταλι το ιδιο μετριο αποτελεσμα θα εχεις...
Προτιμοτερο ειναι να στραφεις στη λυση ενος ενισχυτη...
Αν δεν εχεις λεφτα τοτε κανε υπομονη, γιατι μονο ως σπαταλη θεωρω την κινηση να παρεις πεταλιερα της προκοπης και να την καρφωσεις σε κακο ενισχυτη...


Η μονη περιπτωση που ΙΣΩΣ σκεφτομουν την πεταλιερα ειναι αν επαιζα συχνα προβες σε στουντιο ή εκανα live οπου συνηθως (ΟΧΙ παντα) συναντουμε ΑΝΕΚΤΟΥΣ ενισχυτες...


Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα κιθαρας
« Απάντηση #4 στις: 02/07/10, 03:24 »


Εγώ διαφωνώ κάθετα με αυτή την άποψη του παίζεις thrash πάρε distortion. Παίζω heavy και thrash και χρησιμοποιώ πάρα πολύ συχνά reverb, delay, chorus, flanger, compressor, wah, noise gate, pitch shifter  (κάποια από αυτά μόνο στα καθαρά)
και οι ειρωνεία είναι οτι ποτέ μα ποτέ δεν έχω παίξει με distortion pedal, η βρομιά προέρχεται πάντα απο ενισχυτή (ή συνήθως απο προσομοιώσεις ενισχυτών σε πεταλιερα ή σε υπολογιστή).
Οπως καταλαβαίνεις φίλε G.K η πρόταση για "ενα καλο distortion   πεταλι" είναι 100% άκυρη για μένα. Οχι οτι είναι λάθος και δεν χρειάζεται και αυτό, αλλα δεν φτάνει μάλλον   ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/07/10, 03:32 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα κιθαρας
« Απάντηση #5 στις: 03/07/10, 03:01 »


Εγώ διαφωνώ κάθετα με αυτή την άποψη του παίζεις thrash πάρε distortion. Παίζω heavy και thrash και χρησιμοποιώ πάρα πολύ συχνά reverb, delay, chorus, flanger, compressor, wah, noise gate, pitch shifter  (κάποια από αυτά μόνο στα καθαρά)


Πιο ακυρο ειναι να ξοδεψει τα 700-800 ευρω που απαιτουνται για παρει ολα αυτα που αναφερεις και να τα ακουσει σε μαπα ενισχυτη... ;)


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα κιθαρας
« Απάντηση #6 στις: 03/07/10, 10:01 »

Εγώ διαφωνώ κάθετα με αυτή την άποψη του παίζεις thrash πάρε distortion. Παίζω heavy και thrash και χρησιμοποιώ πάρα πολύ συχνά reverb, delay, chorus, flanger, compressor, wah, noise gate, pitch shifter  (κάποια από αυτά μόνο στα καθαρά)


Πιο ακυρο ειναι να ξοδεψει τα 700-800 ευρω που απαιτουνται για παρει ολα αυτα που αναφερεις και να τα ακουσει σε μαπα ενισχυτη... ;)


G.K., προφανώς ο jim.ni το λέει αυτό ως απάντηση στο προηγούμενο σχόλιό σου ότι δεν χρειάζονται τόσο όλα αυτά τα εφφέ που προσφέρει μια πεταλιέρα και θα ήταν καλύτερα να κοιτάξει για ένα πετάλι distortion. Δεν νομίζω δηλαδή ότι προτείνει να αγοράσει κανείς όλα αυτά τα εφφέ σε πετάλια (εφόσον η συζήτηση αναφέρεται στην αγορά πεταλιέρας), πράγμα το οποίο φυσικά θα κόστιζε ένα υπέρογκο ποσόν.

Τέλος πάντων, η γνώμη μου είναι ότι η ME-25 αποτελεί σαφώς καλύτερη επιλογή από την ME-20 και αν κοιτάξεις τις προδιαγραφές κάθε πεταλιέρας είναι εύκολο να το διαπιστώσεις. Στα ίδια περίπου λεφτά θα σού έλεγα να δεις και την Vox Tonelab ST και την Digitech RP355.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα κιθαρας
« Απάντηση #7 στις: 04/07/10, 01:44 »


G.K., προφανώς ο jim.ni το λέει αυτό ως απάντηση στο προηγούμενο σχόλιό σου ότι δεν χρειάζονται τόσο όλα αυτά τα εφφέ που προσφέρει μια πεταλιέρα και θα ήταν καλύτερα να κοιτάξει για ένα πετάλι distortion. Δεν νομίζω δηλαδή ότι προτείνει να αγοράσει κανείς όλα αυτά τα εφφέ σε πετάλια (εφόσον η συζήτηση αναφέρεται στην αγορά πεταλιέρας), πράγμα το οποίο φυσικά θα κόστιζε ένα υπέρογκο ποσόν.


ακριβώς αυτό λέω
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος metalupyourass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα κιθαρας
« Απάντηση #8 στις: 04/07/10, 19:18 »
ευχαριστω για τις αποψεις σας.τελικα κατεληξα στην boss me 25.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πεταλιερα

Ξεκίνησε από Transparent_criminal « 1 2 » Εφέ

42 Απαντήσεις
13981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/08, 11:08
από fuZZed
9 Απαντήσεις
4122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 05:55
από TheMaC
18 Απαντήσεις
7258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 14:09
από Guitar-t
3 Απαντήσεις
2910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/10, 17:56
από metalmike
12 Απαντήσεις
4389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/10, 13:20
από Nero
11 Απαντήσεις
4220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/10, 08:38
από Rockdude
2 Απαντήσεις
2191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/10, 11:20
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
2144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 19:14
από metalupyourass
5 Απαντήσεις
8853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/11, 00:21
από metalmike
6 Απαντήσεις
3074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/11, 03:07
από metalmike