Αποστολέας Θέμα: Διαστημικές πτήσεις μέσα στο Σέλας (να παινεψουμε και το σπιτι μας!)  (Αναγνώστηκε 2278 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Η βρετανική εταιρεία Virgin Galactic υπέγραψε συμφωνία με σουηδική κοινοπραξία για την κατασκευή ιδιωτικού διαστημοδρόμιου στην Αρκτική, απ' όπου θα ξεκινούν υποτροχιακές πτήσεις μέσα από το Σέλας.


«Μια συμφωνία συνεργασίας υπεγράφη από την Spaceport Sweden και την Virgin Galactic με στόχο να ξεκινήσουν διαστημικές πτήσεις το 2010, ή πιθανώς το 2012» δήλωσε στο Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων εκπρόσωπος της δημόσιας Σουδικής Επιχείρησης Διαστήματος.

Όσοι επίδοξοι τουρίστες του Διαστήματος μπορούν να αντεπεξέλθουν στο εισιτήριο των 200.000 δολαρίων θα μπορούν να απολαύσουν υποτροχιακές πτήσεις σε ύψος 120 χιλιομέτρων και να έχουν την εμπειρία της έλλειψης βαρύτητας για 15 με 20 λεπτά.

Το σκάφος SpaceShipTwo της Virgin Galactic, που αναμένεται να ξεκινήσει τις δοκιμαστικές πτήσεις στις ΗΠΑ το 2008, θα εκτοξεύεται από τη διαστημική βάση της Κιρούνα, περίπου 200 χλμ βόρεια του Αρκτικού Κύκλου, απ' όπου εκτοξεύονται σήμερα επιστημονικοί πύραυλοι και μετεωρολογικά αερόστατα.

Η Virgin Galactic σχεδιάζει επίσης να προσφέρει υποτροχιακές διαστημικές πτήσεις από τη βάση της στο Νέο Μεξικό

Η σουηδική κυβέρνηση θα έχει μεγάλη συμμετοχή στο νέο εγχείρημα. Η Spaceport Sweden είναι μια κοινοπραξία που αποτελείται από τη Σουηδική Επιχείρηση Διαστήματος, το συμβούλιο της Κιρούνα, την Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας και τοπικές επιχειρήσεις.

Μέχρι σήμερα κανένας άνθρωπος δεν έχει πετάξει μέσα από το Σέλας, ένα πολύχρωμο ουράνιο φαινόμενο που προκαλείται από φορτισμένα σωματίδια ψηλά στην ατμόσφαιρα.

Η Virgin Galactic προγραμματίζει για το 2008 την εκτόξευση ενός μη επανδρωμένου πυραύλου, εφοσιασμένου με κάμερες και διάφορα όργανα, ο οποίος θα δώσει μια εικόνα για το τι θα βλέπουν από το παράθυρο οι επιβάτες του SpaceShipTwo και θα μετρήσει τις πιθανές επιδράσεις του σέλατος στο σκάφος και τους ταξιδιώτες.

news.in.gr

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λέτε να το καταστρέψουν με τις πτήσεις??

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Αυτό ήταν το πρώτο πράγμα που μου πέρασε από το μυαλό και εμένα...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λογικό...ότι πάνε να παρατηρήσουν το καταστρέφουν!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/08, 12:08
από Σκίρων
5 Απαντήσεις
3578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/08, 12:53
από Αλκιβιάδης
6 Απαντήσεις
3888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/09, 19:09
από MACMISIAS
0 Απαντήσεις
2199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/13, 23:45
από staraflur
2 Απαντήσεις
25620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/14, 12:58
από c_access
10 Απαντήσεις
3581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/14, 22:51
από Korgy
0 Απαντήσεις
1493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/14, 13:44
από staraflur
0 Απαντήσεις
1445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/14, 18:30
από staraflur
0 Απαντήσεις
1441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/14, 18:39
από staraflur
0 Απαντήσεις
1706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/14, 17:41
από staraflur