Αποστολέας Θέμα: Distortion πεταλι και vst effects  (Αναγνώστηκε 3214 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Distortion πεταλι και vst effects
« στις: 28/03/10, 20:48 »
Σκεφτόμουν τον τελευταίο καιρό αν ειναι μια καλή λύση για να δημιουργήσω κανα δυο τρεις αξιολογους (lead κυρίως ηχους) για το σπίτι και για ηχογράφηση στον υπολογιστή να τσιμπησω κανα καλο πεταλάκι distortion με λαμπατη προενισχυση κιόλας πχ σαν το amt ss-20(ή κατι ανάλογο) και να παίρνω τα υπόλοιπα εφέ απο virtual plugins.Η σκέψη ειναι να εχεις τουλαχιστον ενα καλο distortion της αρεσκείας σου σαν βάση και τα υπολοιπα εφε(κανα reverb και delay πχ) να τα βαζει ο κομπιούτορας :P.Το θέμα είναι μιας και δεν παιζει και ενισχυτής(παιξιμο σχεδον αποκλειστικά μονο μεσω του υπολογιστή) μηπως το ολο εγχείρημα ειναι πεταμένα λεφτά με την λογική οτι εφοσον δεν υπαρχει και ενισχυτης να μην περιμενω και καμια ιδιαιτερη βελτιωση στον ήχο.Εχω εδω και χρόνια την Digitech rp7 και ο ήχος της με ικανοποιεί ακόμα αρκετα( η λαμπα της δεν φαινεται να ειναι μονο για φωτιστικα εφε) παρόλα αυτα αν αξιζε μια κινηση σαν την παραπανω θα την σκεφτόμουν σοβαρα.Πιο πολυ για satriani-timmons-vai-sfogli καταστάσεις απο πλευρας στυλ.
Πειτε μου τη γνώμη σας γιατι δεν εχω ιδέα για το αν πραγματικα αξιζει(ειδικα για τα λεφτα καθως το 200αρι θα το σκασω στο νερο) κατι τετοιο.Κατι δειγματα στο youtube που ακουσα μου αρεσαν αλλα αντε να βγαλεις συμπέρασμα απο κεί.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/03/10, 20:50 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Distortion πεταλι και vst effects
« Απάντηση #1 στις: 29/03/10, 02:07 »
Το σκεφτόμουν κι εγώ πολύ σοβαρά αυτό! Σαν εναλλακτική για αυτή τη δουλειά μπορείς να θεωρήσεις το Blackstar HT Dual, ίσως πάλι και όχι.. Αλήθεια, το SS-20 πού το βρήκες με 200 ευρώ?

Το SS-20 έχει direct out που προσομοιώνει τον ήχο που διαμορφώνεται από έναν ενισχυτή με την καμπίνα του.. Επιπλέον, το σήμα του είναι preamp level οπότε δε μιλάμε για ένα απλό πεταλάκι distortion αλλά για 3-κάναλο (2 + boost) προενισχυτή! Και αν σκεφτεί κανείς πως πολλά albums ηχογραφούνται direct, με κάποιον προενισχυτή, τότε δε βλέπω το λόγο γιατί να μη σου κάνει αυτή η λύση.. Αρκεί βέβαια να σου αρέσει η χροιά του! Το έχεις βρει πουθενά Αθήνα/Θεσσαλονίκη?

Σχετικά με αυτό που λες για τα VSTs... Στις περισσότερες περιπτώσεις, τα εφέ μπαίνουν μέσω plug-ins ενώ σε λιγότερες, από εξωτερικές μονάδες.. Ποτέ ή εξαιρετικά σπάνια από πεταλάκια και μόνο για πολύ ιδιαίτερους ήχους... Οπότε σαν λογική είναι σωστή!

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Distortion πεταλι και vst effects
« Απάντηση #2 στις: 29/03/10, 10:13 »
Το σκεφτόμουν κι εγώ πολύ σοβαρά αυτό! Σαν εναλλακτική για αυτή τη δουλειά μπορείς να θεωρήσεις το Blackstar HT Dual, ίσως πάλι και όχι.. Αλήθεια, το SS-20 πού το βρήκες με 200 ευρώ?

Το SS-20 έχει direct out που προσομοιώνει τον ήχο που διαμορφώνεται από έναν ενισχυτή με την καμπίνα του.. Επιπλέον, το σήμα του είναι preamp level οπότε δε μιλάμε για ένα απλό πεταλάκι distortion αλλά για 3-κάναλο (2 + boost) προενισχυτή! Και αν σκεφτεί κανείς πως πολλά albums ηχογραφούνται direct, με κάποιον προενισχυτή, τότε δε βλέπω το λόγο γιατί να μη σου κάνει αυτή η λύση.. Αρκεί βέβαια να σου αρέσει η χροιά του! Το έχεις βρει πουθενά Αθήνα/Θεσσαλονίκη?

Σχετικά με αυτό που λες για τα VSTs... Στις περισσότερες περιπτώσεις, τα εφέ μπαίνουν μέσω plug-ins ενώ σε λιγότερες, από εξωτερικές μονάδες.. Ποτέ ή εξαιρετικά σπάνια από πεταλάκια και μόνο για πολύ ιδιαίτερους ήχους... Οπότε σαν λογική είναι σωστή!
To συγκεκριμένο πεταλάκι το εχω βρει στο ebay γυρω στα 225 απο Ρωσία μαζί με τα εξοδα αποστολής.Ο ηχος του μου αρέσει πολυ αλλα οπως ειδα και το Blackstar που μου ειπες κατι ανάλογο ειναι( μου αρεσε σχεδον το ίδιο).Η ολη ιστορία ειναι να αποφύγω να παρω λαμπατο ενισχυτή μιας και η χρήση που κανω ειναι μονο για το σπιτι και σχεδον μονο μεσα απο τον κομπιουτορα.Να εχω δηλαδη κανα δυο τρεις βασικούς καλούς ηχους απο το πεταλι...και τα υπολοιπα βολευονται.
Το μονο που με σταματάει ειναι οτι δεν εχω ακουσει ακόμα το waves gtr (αντιστοιχο του guitar rig αλλα για μενα με αρκετα καλυτερο ηχο)live μηπως με καλυπτει εκεινο εντελως.Απλα επειδη οι περισσοτερες παραμορφωσεις ειναι σαν  πλαστικά ταπερ απο κατι τετοια ελεγα τουλαχιστον να προμηθευομαι εναν βασικο ηχο ενισχυτη απο πεταλια τετοιου ειδους...και μετα να κανω πατεντες.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Distortion πεταλι και vst effects
« Απάντηση #3 στις: 29/03/10, 13:22 »
Για μένα το βασικό πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει πουθενά εδώ να το ακούσεις από κοντά.. Στο youtube, τα περισσότερα βιντεάκια τα έχει ανεβάσει ένας χρήστης (και "βρωμάει" συνεργασία με AMT για την προώθηση του πεταλιού) αλλά και τα υπόλοιπα βιντεάκια δείχνουν ότι έχει ηχάρα! Από την άλλη, από έναν άλλο χρήστη είχα ακούσει ότι έχει πάρα πολύ ωραία καθαρά αλλά ψιλομέτρια βρώμικα... Τρέχα γύρευε... Κατά τη γνώμη μου, μόνο αν το ακούσεις από κοντά μπορείς να έχεις άποψη... Εκτός κι αν σε ψήνει "τυφλή" αγορά μεταχειρισμένου, με το σκεπτικό ότι θα χάσεις ελάχιστα $$$ εάν χρειαστεί να το πουλήσεις...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Distortion πεταλι και vst effects
« Απάντηση #4 στις: 29/03/10, 14:01 »
Για μένα το βασικό πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει πουθενά εδώ να το ακούσεις από κοντά.. Στο youtube, τα περισσότερα βιντεάκια τα έχει ανεβάσει ένας χρήστης (και "βρωμάει" συνεργασία με AMT για την προώθηση του πεταλιού) αλλά και τα υπόλοιπα βιντεάκια δείχνουν ότι έχει ηχάρα! Από την άλλη, από έναν άλλο χρήστη είχα ακούσει ότι έχει πάρα πολύ ωραία καθαρά αλλά ψιλομέτρια βρώμικα... Τρέχα γύρευε... Κατά τη γνώμη μου, μόνο αν το ακούσεις από κοντά μπορείς να έχεις άποψη... Εκτός κι αν σε ψήνει "τυφλή" αγορά μεταχειρισμένου, με το σκεπτικό ότι θα χάσεις ελάχιστα $$$ εάν χρειαστεί να το πουλήσεις...
Mε οσα λες συμφωνώ αλλα το AMT  το εφερα απλα σαν παραδειγμα.Θα μπορουσε να ειναι οποιοδηποτε πεταλι τετοιου τυπου(λαμπα προενισχυση και τα σχετικα).Το ερωτημα ειναι αν υποθεσουμε οτι παιρνεις ενα τετοιο πεταλι που οντως ειναι καλης ποιοτητας ηχου(μεγαλο αν).....αξίζει να το χρησιμοποιησεις με τον τροπο αυτό(δηλαδη το πεταλι και τα υπολοιπα εφε virtual) ή κανεις μια τρυπα στο νερο ξοδευοντας χρηματα που θα μπορουσες να παρεις κατι ποιο χρησιμο?
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Distortion πεταλι και vst effects
« Απάντηση #5 στις: 29/03/10, 16:28 »
Μα γιατί όχι? Ουσιαστικά είναι ο ίδιος τρόπος ηχογράφησης με ένα pod xt ή μια λαμπάτη προενίσχυση τύπου engl e530! Όλα προενισχύσεις είναι! Απλά το pod είναι ψηφιακή, το engl είναι rack unit και το amt είναι λαμπάτη προενίσχυση σε πετάλι! Και όπως είπα πιο πριν, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, τα εφέ τα παίρνουν από VSTs.. Οπότε προχώρα άφοβα! Τι πιο χρήσιμο να πάρεις? Εϊναι καθαρά θέμα προτιμήσεων (λάμπα, ψηφιακή τεχνολογία κλπ)...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
25564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/15, 11:15
από mixanobios
9 Απαντήσεις
5806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/08, 16:48
από fenderiarhs
22 Απαντήσεις
9093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 01:36
από Jezus
1 Απαντήσεις
2252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/09, 19:07
από Dr Wolf
21 Απαντήσεις
6615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/10, 18:57
από master of puppets
17 Απαντήσεις
4961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/10, 17:12
από Γιωργάνας
11 Απαντήσεις
5831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 17:25
από Dr Bluz (G.K.)
15 Απαντήσεις
5091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/10, 18:22
από Μητσάκος
6 Απαντήσεις
4662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/14, 21:21
από mixanobios
3 Απαντήσεις
5662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/16, 14:45
από AnimaPura