Ψηφοφορία

Πώς βλέπετε τη σημαντική απώλεια ψήφων των ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, ως τώρα, στα γκάλοπ?

Επιτέλους μπορεί να αλλάξει κάτι.
8 (30.8%)
Δεν ελπίζω σε μεγάλες αλλαγές στο σκηνικό.
7 (26.9%)
Δεν εμπιστεύομαι τις δημοσκοπήσεις.
8 (30.8%)
Νομίζω πως δεν πρέπει να αλλάξουμε τρόπο διακυβέρνησης.
2 (7.7%)
Δε με επηρρεάζουν τα γκάλοπ, δε θα ψηφίσω.
1 (3.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 26

Αποστολέας Θέμα: Εκλογές 2012!  (Αναγνώστηκε 47574 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efi037

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ουδεις αναντικαταστατος!
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #25 στις: 30/04/12, 18:42 »
Η αλήθεια είναι πως δε διαφωνώ επί της ουσίας. Προφανώς γαλουχήθηκαν γενιές επί γενεών μέσα στο καπιταλιστικό σύστημα. Κι εγώ όταν δούλευα σε καράβι κι έπαιρνα 2000ευρώ το μήνα δε λογάριαζα τί ξοδεύω. Όμως πλήρωνα τις εισφορές κανονικά κι οι κρατήσεις μου ήταν υπέρογκες και παρόλα αυτά ούτε επίδομα ανεργίας δε δικαιούμουν όταν σταμάτησα. Και δε το λέω για να μιλήσω προσωπικά, αυτό μπορεί να αντικατοπτρίζει πολλούς Έλληνες κι αυτό εννοώ.
Μας έμαθαν να παίρνουμε δάνεια ακατάσχετα, χωρίς να μπορούμε να τα αποπληρώσουμε, να αγοράζουμε είδη που ούτε χρειαζόμασταν ούτε ήταν για τα "κυβικά" μας και φυσικά φταίμε που παρασυρθήκαμε.
Απλά είναι άλλη αυτή η ευθύνη κι άλλη η ευθύνη κάποιου που έχει εξουσία, μικρή η μεγάλη, και τη χρησιμοποιεί για να αισχροκερδίσει εις βάρος των υπολοίπων και το κάνει συνειδητά και προμελετημένα.
Όπως είπα και πριν, κάποια από τα μέτρα που εφαρμόζονται θα μπορούσαμε να τα έχουμε εφαρμόσει ανεξάρτητα από το μνημόνιο και δεν κάνουν απαραίτητα κακό. Όμως αυτή η άνιση κατανομή της φορολογίας δε δικαιολογείται όσα λάθη κι αν μετρήσω από τη μεριά του λαού. Να συμβάλλουμε όλοι στην ανάπτυξη και την ανάταση της οικονομίας, δε λέω, αλλά θα πρέπει να κατανεμηθεί αυτό ανάλογα με τί αναλογεί στον καθένα, εκεί είναι η έντονη ένσταση μου με τη σημερινή κατάσταση.
Για να μη ξεφεύγω όμως από το θέμα που άνοιξα κιόλας, δεν είμαι ρομαντική μη νομίζετε. Είμαι εντελώς ρεαλίστρια απλά δε μπορώ άλλο να βάζω τον εαυτό μου και τη ζωή μου σε μια μιζέρια που ποτέ δεν ήθελα,ποτέ δε δημιούργησα και δεν αξίζω. Κι αυτό ισχύει για τους περισσότερους από εμάς. Αυτό θέλω να πω μέσα από τα ποστ μου, επί της ουσίας.
Ο Μπρεχτ έχει γράψει "σα δε μπορείς άλλο πια να πολεμήσεις, είτε το θες είτε όχι, θα πεθάνεις"..και νομίζω ότι η νέα γενιά αυτής της χώρας δεν αξίζει το θάνατο που άλλοι της προόρισαν. Αν στις κάλπες την επόμενη Κυριακή, όπως δείχνουν τα πράγματα ως τώρα, ο λαός δείξει ότι δε δέχεται και δεν αντέχει άλλα μονομερή μέτρα λιτότητας και πως δε συγχωρεί όσους τον κορόιδευαν τόσα χρόνια συστηματικά και συνειδητά, θα έχουμε αποτελέσματα και αλλαγή στον τρόπο που οι "άρχοντες" εντός κι εκτός, αποφασίζουν και διαχειρίζονται την οικονομία.
Δεν ονειρεύομαι πως το πολιτικό σκηνικό θα αλλάξει δραματικά, όμως μη ξεχνάτε πως αυτές τις εκλογές κάποιοι (ονόματα δε λέμε,οικογένειες δε θίγουμε) δε τις ήθελαν ,και το γιατί νομίζω ο καθένας μπορεί να το καταλάβει.
Εγώ θα συνεχίσω να επιμένω κι ας με πείτε και γραφική τελικά :P Όποιος μπορεί, ας πάει την κυριακή να ψηφίσει,να στηριχθεί η αντιμνημονιακή πολιτική. Μακάρι να μπορούσα να πω με σιγουριά ότι το λευκό είναι ασφαλές αλλά δυστυχώς με αυτούς κανείς δε ξέρει ποτέ..μια είναι έτσι και μια γιουβέτσι.
Ακόμη όμως κι αν χαθεί κι αυτή η ευκαιρία, η προσπάθεια μετράει πάντα. Θα είμαστε ήσυχοι ότι προσπαθήσαμε, ότι κάναμε κάτι καλύτερο από ότι κάναμε τόσα χρόνια.
Κι όπως λέει κι ο σοφός λαός "θα γυρίσει ο τροχός...." >:D
patrinia.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #26 στις: 30/04/12, 19:33 »
Το λευκό προσμετράται στα άκυρα επίσημα πλέον.

Αποσυνδεδεμένος Free_Bird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #27 στις: 01/05/12, 03:05 »

Φυσικά δε θα ρωτήσω τί θα ψηφίσει ο καθένας, αν θέλει βέβαια κάποιος να μας πει, επιχειρηματολογώντας, θα βοηθήσει και στη συζήτηση.


Θα ψηφίσω ''Δημιουργία,Ξανά!'', γιατί:

1) αποτελείται από αηδιασμένους από την πολιτική κατάσταση πολίτες της παραγωγικής οικονομίας της χώρας (ελ. επαγγελματίες, πανεπιστημιακούς, δασκάλους, άξιους δημόσιους υπαλλήλους). Ακόμα και η λέξη κόμμα τους προκαλεί αηδία.

2) δεν θέλουν να κάνουν πολιτική καριέρα, είναι οι μόνοι που προτείνουν:
- μείωση των βουλευτών σε 200
- ο υπουργός να μην είναι βουλευτής αλλά άτομο κοινής αποδοχής
- κατάργηση συνταξιοδοτικού δικαώματος των βουλευτών. Ο βουλευτής υποτίθεται ότι είναι ασφαλισμένος ήδη σε κάποιο ταμείο, οπότε παίρνει σύνταξη κανονικά από το ταμείο του. Γιατί να τον ταϊζει ο Έλληνας μέχρι τα γεράματα, με μόλις 4 χρόνια θητείας?
- δεν μπορείς να γίνεις βουλευτής αν δεν έχεις κλείσει 5 χρόνια στην αγορά εργασίας (σε αντίθεση με τους πολιτικάντηδες που δεν έχουνδουλέψει ποτέ, όντας κομματάρχες από τα πανεπιστήμια).
- να μπορεί να γίνεται οικονομικός έλεγχος στα κόμματα (αυτό όσο και αν σας φαίνεται απίστευτο, δεν γίνεται, με μπροστάριδες το ΚΚΕ)
- είναι το μόνο κόμμα που ενημερώνει online τα οικονομικά του στοιχεία τα οποία φυσικά είναι δωρεές μελών και όχι αμαρτωλές επιχορηγήσεις των σπάταλων κομμάτων της βουλής. http://www.dimiourgiaxana.gr/index.php/2012-04-04-15-29-36/oikonokima-stoixeia-

Και για άπειρα άλλα επιχειρήματα (επισυνάπτω βίντεο).

Και πάνω απ'όλα γιατί είναι το κόμμα της κοινής λογικής, έχει προτάσεις και όχι λαϊκιστικες κορώνες.

Αν θέλετε να ψηφίσετε ΥΠΕΥΘΥΝΑ και όχι μέσω ενός διαφημιστικού σποτ του 1λεπτού ή ενός ''ξύλινου'' συνθήματος, ή αν ψηφίζετε με βάση αυτά που θέλετε να ακούσετε και όχι με την κοινή λογική, τότε φυσικά δεν ψηφίζετε υπεύθυνα αλλά πέφτετε θύματα λαϊκισμού.

Πώς ψηφίζω υπεύθυνα? Ξεψαχνίζοντας τα υποψήφια κόμματα.  Ναι, θέλει χρόνο, αλλά υπεύθυνη πολιτική χωρίς υπεύθυνο, ενημερωμένο πολίτη δεν υπάρχει. Εγώ ακόμα και της Χρυσής Αυγής έκατσα να δω βίντεο, συντεύξεις, θέσεις (ανύπαρκτες βέβαια).

Στο youtube υπάρχουν πολλά βίντεο του ανθρώπου πίσω από το κίνημα ''Δημιουργία Ξανά''. Δείτε τουλάχιστον 2-3 από αυτά, και κρίνετέ τον οι ίδιοι αν είναι άξιος της ψήφου σας. Άλλωσε όπως λέει ο ίδιος, ''δεν θέλω να μας ψηφίσετε. Θέλω να μας ψάξετε, να μας κάνετε φύλλο-φτερό, να δείτε ποιοί είμαστε και τί λέμε''.

Επισυνάπτω 2 τυχαία.





Να σημείωσω ότι ούτε κατεβαίνω με το κόμμα, ούτε είχα ποτέ με πολιτικοποιηθεί. Είμαι 27 χρονών και δεν έχω ψηφίσει ποτέ σε βουλευτικές. Στο δε πανεπιστημιο, απείχα από όλες τις παρατάξεις-όνειδος της ελληνικής Παιδείας.

Live to play LIVE

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #28 στις: 01/05/12, 05:04 »

Φυσικά δε θα ρωτήσω τί θα ψηφίσει ο καθένας, αν θέλει βέβαια κάποιος να μας πει, επιχειρηματολογώντας, θα βοηθήσει και στη συζήτηση.



2) δεν θέλουν να κάνουν πολιτική καριέρα, είναι οι μόνοι που προτείνουν:
- μείωση των βουλευτών σε 200
- ο υπουργός να μην είναι βουλευτής αλλά άτομο κοινής αποδοχής
- κατάργηση συνταξιοδοτικού δικαώματος των βουλευτών. Ο βουλευτής υποτίθεται ότι είναι ασφαλισμένος ήδη σε κάποιο ταμείο, οπότε παίρνει σύνταξη κανονικά από το ταμείο του. Γιατί να τον ταϊζει ο Έλληνας μέχρι τα γεράματα, με μόλις 4 χρόνια θητείας?
- δεν μπορείς να γίνεις βουλευτής αν δεν έχεις κλείσει 5 χρόνια στην αγορά εργασίας (σε αντίθεση με τους πολιτικάντηδες που δεν έχουνδουλέψει ποτέ, όντας κομματάρχες από τα πανεπιστήμια).
- να μπορεί να γίνεται οικονομικός έλεγχος στα κόμματα (αυτό όσο και αν σας φαίνεται απίστευτο, δεν γίνεται, με μπροστάριδες το ΚΚΕ)
- είναι το μόνο κόμμα που ενημερώνει online τα οικονομικά του στοιχεία τα οποία φυσικά είναι δωρεές μελών και όχι αμαρτωλές επιχορηγήσεις των σπάταλων κομμάτων της βουλής. http://www.dimiourgiaxana.gr/index.php/2012-04-04-15-29-36/oikonokima-stoixeia-




Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μπω σε συζήτηση για συγκεκριμένα κόμματα, αλλά δεν είναι οι μόνοι που προτείνουν πολλά από αυτά, ή ίσως και όλα ;)


Πάντως νομίζω ότι τίθεται θέμα συνταγματικότητας με το 4ο.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #29 στις: 01/05/12, 10:00 »
Θα παρακαλουσα για χαρη της γενικοτερης συζητησης να μην γινεται αναφορα σε συγκεκριμενα κομματα και παραταξεις, διοτι τοτε σιγουρα θα ξεφυγει η κουβεντα και ειναι κριμα να ξεπεσει στον καδο ανακυκλωσης γι' αυτο το λογο.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #30 στις: 01/05/12, 12:27 »
Σωστός ο free.

Να πώ μόνο στον free_bird ότι σε αυτές τις εκλογές, έτσι δεν ψηφίζεις έξυπνα, έτσι ακυρώνεις την ψήφο σου.

;)

Αποσυνδεδεμένος Free_Bird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #31 στις: 01/05/12, 18:51 »
Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μπω σε συζήτηση για συγκεκριμένα κόμματα, αλλά δεν είναι οι μόνοι που προτείνουν πολλά από αυτά, ή ίσως και όλα ;)


Πάντως νομίζω ότι τίθεται θέμα συνταγματικότητας με το 4ο.

Σωστά, είναι και η ΔΗΣΥ π.χ.

Τα υπόλοιπα κόμματα τα προτείνουν χρόοοονια τώρα προεκλογικά κάποια από αυτά, αλλά - surprise, surprise - όταν επανεκλεγούν, όχι μόνο δεν τα εφαρμόζουν, τα σαμποτάρουν κιόλας.  ;)

Θα μου πείς γιατί το κόμμα που παρέθεσα θα τα κάνει όλα αυτά, αλλά να υπενθυμίσω ότι είναι στην ουσία κίνημα πολιτών.

Όσον αφορά το σύνταγμα του '75 είναι ένα έκτρωμα στο οποίο οφείλεται κυρίως ότι η  ζωή μας σήμερα έχει γίνει έτσι όπως έχει γίνει.


Θα παρακαλουσα για χαρη της γενικοτερης συζητησης να μην γινεται αναφορα σε συγκεκριμενα κομματα και παραταξεις, διοτι τοτε σιγουρα θα ξεφυγει η κουβεντα και ειναι κριμα να ξεπεσει στον καδο ανακυκλωσης γι' αυτο το λογο.

Δεκτόν, απλά πιάστηκα από τη φράση του OP να αναφέρουμε και ποιο κόμμα θα ψηφίσουμε και με τί επιχειρήματα.

Πάντως για να είμαι ειλικρινής, ακόμα και αν ήξερα ότι αυτό που κάνω έρχεται σε αντίθεση με κάποιους από τους κανονισμούς του φόρουμ, και πάλι θα το έκανα, δεχόμενος τις συνέπειες - κυρώσεις ως μέλος του φόρουμ. Ο λόγος είναι επειδή πιστεύω ακράδαντα ότι αξίζει κάποιος να ακούσει τις συγκεκριμένες θέσεις από ένα κόμμα που επιτέλους μιλάει τη γλώσσα της κοινής λογικής και όχι του λαϊκισμού ή θεωριών συνωμοσίας, γεγονός που έρχεται σε αντίθεση με το διεθφαρμένο πολιτικό σύστημα (τους αρνήθηκε τον ελάχιστο χρόνο προβολής το ΕΣΡ, καθώς δεν το αναγνώρισε ως κόμμα). Πρόκειται για ένα μικρό κόμμα μεν, αυξανόμενης γεωμετρικά δημοτικότητας δε, που αν δεν υπήρχε το internet δεν υπήρχε περίπτωση να φτάσει ως εδώ.

Σωστός ο free.

Να πώ μόνο στον free_bird ότι σε αυτές τις εκλογές, έτσι δεν ψηφίζεις έξυπνα, έτσι ακυρώνεις την ψήφο σου.

 ;)

Είναι και αυτό μέρος του διεφθαρμένου πολιτικού μηχανισμού, να σε αναγκάζει να ψηφίζεις όχι αυτό που θες, αλλά το λιγότερο αισχρό (όλοι είναι αισχροί όμως..) ώστε να πιάσει τόπο η ψήφος σου.

Για παράδειγμα, όταν στα γκάλοπ, καλύτερος πρωθυπουργός βγαίνει ο ''Κανένας'' ή καταλληλότερο κόμμα το ''κανένα'', θα πάρουν την πλειοψηφία πάλι η γνωστή πελατοκρατειακή μαφία.

Δεν θα έπρεπε επιτέλους, το λευκό να σημαίνει ότι σαν πολίτης δεν με εκφράζει κανένας από την υπάρχουσα πολιτικη σκηνή και να ακυρώνονται οι εκλογές, ώστε να ευνοηθεί η δημιουργία νέων, υγειών και άφθαρτων πολιτικών δυνάμεων?

Αντίθετα, έχουν φτιάξει τους εκλογικούς νόμους έτσι, ώστε να εναλάσσεται η πράσινη με την μπλε πελατοκρατεία.

Ψηφίζω λοιπόν πολύ έξυπνα, γιατί ψηφίζω αυτό που με εκφράζει, όχι αυτό που θέλω να ακούσω, ούτε αυτό θεωρώ ως μη χειρότερη λύση διαιωνίζοντας την πελατοκρατεία, τελεία και παύλα.

Αν πιστεύεις ότι το συγκεκριμένο κόμμα δεν θα μπει καν στη βουλή, μπορεί και να έχεις δίκιο... Όμως  όταν ένα τέτοιο κόμμα ύπαρξης μόλις λίγων μηνών κοντεύει να γίνει 3η δύναμη σε ''like'' στο fb, και όταν δεις πόσο γεωμετρικά αυξάνεται μέρα με τη μέρα η στήριξή του, μπορεί να εκπλαγείς... ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/05/12, 18:53 από Free_Bird »
Live to play LIVE

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #32 στις: 01/05/12, 19:00 »
Δεν ξέρω πόσο πιο σαφής μπορώ να γίνω από το:

Σε ΑΥΤΕΣ τις εκλογές, έτσι δεν ψηφίζεις έξυπνα. Έτσι ακυρώνεις την ψήφο σου.

Σε περίπτωση που δεν έχει αυτοδυναμία το πρώτο κόμμα ανεβάζουν την ποσόστωση του ακυρώνοντας ψηφοφόρους.
Και μάντεψε:
Τα κόμματα που δε μπαίνουν στη βουλή, πακετάρονται μαζί με τα άκυρα.
Άρα ενισχύεις αυτό που δε θες να ενισχύσεις.

Επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ: Για ΑΥΤΕΣ τις εκλογές. Σε 2-3 χρόνια που θα έρθουν οι επόμενες και ελπίζω η κατάσταση να είναι διαφορετική, τότε πάμε για αυτό που λες με μεγάλη μου χαρά.

Αποσυνδεδεμένος Free_Bird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #33 στις: 01/05/12, 19:19 »
Σε περίπτωση που δεν έχει αυτοδυναμία το πρώτο κόμμα ανεβάζουν την ποσόστωση του ακυρώνοντας ψηφοφόρους.

Tί εννοείς? Είναι γνωστό τοις πάσι ότι αυτοδυναμία σε αυτές τις εκλογές δεν πρόκειται να πάρει κανένα από τα 2 κόμματα, και θα έχουμε μετεκλογικές συνεργασίες.
Live to play LIVE

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #34 στις: 01/05/12, 19:37 »
Τσέκαρε πως δουλεύει το εκλογικό σύστημα (τις τελευταίες ρυθμίσεις) γιατί δε μπορώ να σου εξηγήσω εδώ. Είναι σελίδες.

Το ζουμί είναι ότι αν το κόμμα σου δεν μπει στη Βουλή, βοηθάς το πρώτο σε ψήφους.
Άρα τι έκανες;
Ψήφισες πρασινομπλε χωρίς να το θέλεις.

Εσύ καλά τα λες, έτσι πρέπει να ψηφίζουμε. Αλλά για αυτές τις εκλογές αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να αποτρέψουμε σε κάποια κόμματα να πάρουν πάρα πολλές έδρες.
Αυτό εννοώ ψηφίζω έξυπνα. Δε δίνω 250 έδρες στα δυο μεγάλα και από 10 στους υπόλοιπους. Να το χέσω.
50 παίρνει το πρώτο. Δε θέλω να 'χω από πίσω άλλους 150 πρασινομπλε.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #35 στις: 01/05/12, 20:27 »
Τα κόμματα που δε μπαίνουν στη βουλή, πακετάρονται μαζί με τα άκυρα.
Άρα ενισχύεις αυτό που δε θες να ενισχύσεις.

Άκουσα από εκπροσώπους μικρού κόμματος, που δεν προβάλλεται στην TV, ότι αυτό δεν ισχύει. Μόνο με άκυρο, λευκό ή αποχή, ενισχύεις το ποσοστό του πρώτου, και, νομίζω, σωστά γίνεται. Μου φαίνεται όμως μέγιστη αλητεία  ;D να κλέβουν την ψήφο που έχεις συνειδητά δώσει σε άλλο κόμμα επειδή δεν μπήκε. Μήπως αναφέρεσαι στον τρόπο κατανομής των εδρών (+50 bonus στον πρώτο, αν δεν κάνω λάθος)? Αυτό είναι άλλο θέμα, που έρχεται σε δεύτερο χρόνο, μετά την μέτρηση των ποσοστών, και μάλλον απασχολεί μόνο τον "αρνητικό" ψηφοφόρο που ψηφίζει με στόχο να ΜΗΝ βγει πρώτο κάποιο κόμμα (οπότε και ψηφίζει τον "δυνατότερο" αντίπαλό του, ασχέτως των θέσεών του). Για τον ενσυνείδητο ψηφοφόρο που ψηφίζει με γνώμονα τις θέσεις του κόμματος, δεν νομίζω ότι αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για να ψηφίσει κόμμα με μικρές πιθανότητες εισόδου.

Αν κάνω κάπου λάθος παρακαλώ διορθώστε με, τα παραπάνω είναι συμπεράσματα δικά μου, χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #36 στις: 01/05/12, 21:01 »
Το διόρθωσα στο προηγούμενο ποστ.

Θα το ψάξω ακριβώς να σου πω αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι υπάρχει ρύθμιση για αυτό που περιγράφω με σκοπό να μην υπάρχει επανάληψη εκλογών.
Πάντως ειδικά γι αυτές τις εκλογές οι ρυθμίσεις αλλάζουν όπως τους βολεύει και η ουσία είναι τι θα παιχτεί στις έδρες όπως είπες Fourier.

Είναι περισσότερο πρακτικό το θέμα και όχι νομοτελειακό.


ΕDIT: To υπουργείο φαίνεται να είναι down. Αυτο είναι το πλήρες κείμενο http://www.ekloges.gr/UserFiles/File/pdfs/173530_isxuon_eklogikos_nomos.pdf

Από τη wikipedia παραθέτω:

"Άρα χρειάζεται ένα ποσοστό 40.5% (101/250) επί του συνόλου των εγκύρων ψηφοδελτίων των κομμάτων που δικαιούνται έδρες, δηλαδή των κομμάτων που έχουν ποσοστό μεγαλύτερο από το όριο του 3%. Έτσι, όσο το άθροισμα των ποσοστών των κομμάτων που βρίσκονται κάτω από το 3% αυξάνεται, τόσο μειώνεται το ποσοστό που απαιτείται να λάβει το πρώτο κόμμα, ώστε να αποκτήσει αυτοδυναμία."
« Τελευταία τροποποίηση: 01/05/12, 21:14 από Υπνοβάτης... »

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #37 στις: 01/05/12, 22:41 »
Thanks για τα links!

Μου φαίνεται κακογραμμένο το άρθρο της wikipedia και παραπλανητικό.

Για να δούμε τι λέει με μαθηματικά:
Έστω
S: το σύνολο των έγκυρων ψηφοδελτίων,
x: ο αριθμός ψηφοδελτίων του πρώτου κόμματος, με 0 < x <= S,
z: ο συνολικός αριθμός των ψηφοδελτίων των κομμάτων που δεν μπαίνουν, με 0 <= z <= x.

Για να πάρει αυτοδυναμία ο πρώτος θα πρέπει, σύμφωνα με το άρθρο, να ισχύει

x/(S-z) >= a,    (1)

όπου 0 <= a <= 1 το ποσοστό (0.405, σύμφωνα με το άρθρο), και ο παρονομαστής (S-z) είναι προφανώς το σύνολο των ψηφοδελτίων των κομμάτων που δικαιούνται έδρες.

Από την (1) προκύπτει ότι θα πρέπει

x >= Sa - za.  (2)

Επομένως όσο μεγαλύτερο το z, τόσο μικρότερο και το απαιτούμενο x, όπως σωστά γράφει το άρθρο. Όμως, αντί το άρθρο να το δει αυτό ως λογικό, πετάει την επίμαχη πρόταση, την οποία, διαβάζοντας την κανείς στα πρόχειρα μπορεί να την παρερμηνεύσει  ως "τα ψηφοδέλτια των κομμάτων που δεν μπαίνουν καταμετρούνται υπέρ του πρώτου πριν την διαδικασία κατανομής εδρών". Είναι όμως το ίδιο πράγμα?

Σε αυτή την περίπτωση, η αυτοδυναμία θα επιτευχθεί όταν θα ισχύει:

(x+z)/S >= a. (3)

Ο αριθμητής έχει αυξηθεί κατά z και ο παρονομαστής είναι S, μιας και όλα τα ψηφοδέλτια αντιστοιχούν πλέον σε κόμματα που μπαίνουν στην βουλή.

Από την (3) προκύπτει:

x >= Sa - z (4).

Αν συγκρίνουμε την (2) με την (4) θα δούμε ότι ο αριθμός ψηφοδελτίων που απαιτείται να έχει το πρώτο κόμμα είναι μεγαλύτερος στο πρώτο σενάριο (το πραγματικό) από τον αντίστοιχο του δεύτερου σεναρίου!


Συμπέρασμα: Οι ψήφοι στα μικρά κόμματα δεν "πηγαίνουν" στο πρώτο κόμμα με δόλιο τρόπο. Η ενίσχυση του πρώτου γίνεται έμμεσα [βλ. εξ. (2)] αλλά είναι αναγκαίο κακό εφόσον δεν υπάρχει απλή αναλογική.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #38 στις: 01/05/12, 23:44 »
Μα δεν είναι δόλιος ο τρόπος.
Είναι κάτι λογικό. Δε θα ελέγξω τα μαθηματικά γιατί διαβάζω όλη μέρα Ποσοτική Ανάλυση :P αν και με μια πρώτη ματιά μου φαίνονται οκ.

Βέβαια δε μετράνε ψηφοδέλτια για την κατανομή των εδρών, μετράνε το λεγόμενο "μέτρο" που είναι ψηφοδέλτια/250 που είναι οι υπολειπόμενες έδρες αφού δοθεί το μπόνους.
Δεν έχει σημασία.

Σημασία έχει ότι ο ποσό των κομμάτων που δε συγκεντρώνουν το 3% πρέπει να μείνει μικρό ειδάλλως αυτό που κάνουμε είναι να δίνουμε έδρες ευκολότερα.
Στις ειδήσεις είδα ότι βγάζουν κυβέρνηση μέχρι και με 36%.

Και ο εκλογικός νόμος του 2008 (ο οποίος δεν εφαρμόστηκε το 2009 αλλά από τώρα θα αρχίσει να εφαρμόζεται) άλλαξε το μπόνους (έγινε από 40 -> 50) και
απαγόρευσε τις συνεργασίες.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #39 στις: 01/05/12, 23:51 »
Μάλιστα. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό δηλαδή, αν το 50% των ελλήνων δεν φηφίσει, και το 30% των ελλήνων ψηφίσουν κάποιον συνδιασμό που δεν πάρει έδρα, τότε η Βουλή θα σχηματίστει από συνδιασμούς που ψήφισε το 20% των Ελλήνων. Ακόμα και αν η κυβέρνηση βγει με 40%, θα την έχει ψηφίσει το 8% των ελλήνων. Ουτέ καν 1 στους 10 Έλληνες πολίτες. Αν κάνω λάθος, σας παρακαλώ διορθώστε με, και ηρεμήστε με ταυτόχρονα, γιατί έχω πανικοβληθεί. Στην πραγματικότητα χρειάζονται ακόμα λιγότεροι γιατί δεν υπολόγισα λευκά και άκυρα.

Για να μετρήσει η γνώμη μας, πρέπει λοιπόν να ψηφίσουμε κάποιον που θα πάρει έδρα, αλλιώς η ψήφος μας πάει χαμένη. Η λογική "Τι να κάνω για να μην χαραμισω την ψήφο μου, μην ρίξω άκυρο, θα ψηφίσω Οικολόγους Πολύχρωμους, σιγά μην βγούνε", πλέον δεν περνάει.

Το γεγονός οτι οι συνδιασμοί είναι περισσότεροι απο ποτέ, ας υποθέσουμε οτι είναι τυχαίο.

Θα πω κατί χωρίς καμία διάθεση προσυλητισμόύ, αλλωστε απλά την γνώμη μου λεω. Περνάμε σε μια περίοδο που κινδυνεύουν σοβαρά να ιδιωτικοποηθούν οι υποδομές, και οι φυσικοί πόροι μας. Αν δεν θέλετε να καταλήξουμε να κόβουμε φως-νερό-θέρμανση-τηλέφωνο-μετακινήσεις, πράγματα που μέχρι στιγμής τα είχαμε δεδομένα, δεν αρκεί απλά να ψηφίσουμε ένα αντι-μνημονιακό συνδιασμό. Όχι βέβαια πως οποιοσδήποτε "αντι-μνημονιακός" μπορεί να εγγυηθεί οτι δεν θα αλλάξει την γνώμη του στην πορεία, το έχουμε δει ήδη.


Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #40 στις: 02/05/12, 00:10 »
Μάλιστα. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό δηλαδή, αν το 50% των ελλήνων δεν φηφίσει, και το 30% των ελλήνων ψηφίσουν κάποιον συνδιασμό που δεν πάρει έδρα, τότε η Βουλή θα σχηματίστει από συνδιασμούς που ψήφισε το 20% των Ελλήνων. Ακόμα και αν η κυβέρνηση βγει με 40%, θα την έχει ψηφίσει το 8% των ελλήνων. Ουτέ καν 1 στους 10 Έλληνες πολίτες. Αν κάνω λάθος, σας παρακαλώ διορθώστε με, και ηρεμήστε με ταυτόχρονα, γιατί έχω πανικοβληθεί. Στην πραγματικότητα χρειάζονται ακόμα λιγότεροι γιατί δεν υπολόγισα λευκά και άκυρα.

Κάπως έτσι. Από ότι καταλαβαίνω, όσοι δεν ψηφίσουν κόμμα που θα μπει στην βουλή (είτε επειδή ψήφισαν κάποιο που δεν έπιασε το όριο, είτε επειδή έριξαν λευκό, κ.τ.λ.π.), απλά αγνοούνται εντελώς στην διαδικασία κατανομής των εδρών (σαν να μην υπάρχουν!)... για γέλια και για κλάματα...

Για να μετρήσει η γνώμη μας, πρέπει λοιπόν να ψηφίσουμε κάποιον που θα πάρει έδρα, αλλιώς η ψήφος μας πάει χαμένη.

Αυτή η άποψη κυκλοφορεί πολύ και φαίνεται να έχει δόση αλήθειας. Αλλά θεωρώ πως είναι περισσότερο εκβιασμός, με σκοπό να ανακυκλώνονται τα γνωστά πρόσωπα παρά ουσία. Αν κάποιο κόμμα με εκφράζει το ψηφίζω χωρίς δεύτερη σκέψη.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #41 στις: 02/05/12, 00:14 »
Περνάμε σε μια περίοδο που κινδυνεύουν σοβαρά να ιδιωτικοποηθούν οι υποδομές, και οι φυσικοί πόροι μας. Αν δεν θέλετε να καταλήξουμε να κόβουμε φως-νερό-θέρμανση-τηλέφωνο-μετακινήσεις, πράγματα που μέχρι στιγμής τα είχαμε δεδομένα, δεν αρκεί απλά να ψηφίσουμε ένα αντι-μνημονιακό συνδιασμό. Όχι βέβαια πως οποιοσδήποτε "αντι-μνημονιακός" μπορεί να εγγυηθεί οτι δεν θα αλλάξει την γνώμη του στην πορεία, το έχουμε δει ήδη.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί είναι απαραίτητα κακό να ιδιωτικοποιηθούν και συνεπώς να απελευθερωθούν οι υποδομές μας?
Τα παραδείγματα που έχουμε μέχρι στιγμής δείχνουν το εντελώς αντίθετο:
Στην ιδιωτική - απελευθερωμένη τηλεφωνία οι τιμές πέφτουν συνέχεια και οι υπηρεσίες αναβαθμίζονται, έχουμε καιρό να ασχοληθούμε με την κακή Ολυμπιακή, ενώ στα κρατικά:

ΔΕΗ - αύξηση 10-15% κάθε χρόνο σχεδόν (περιέργως, περιμένανε να φύγουν από τη μέση οι δύο άλλες εταιρείες για να το ανακοινώσουνε)
Αστικές συγκοινωνίες & Μετρό αύξηση τρελλή πέρυσι και έπεται και άλλη φέτος
Νερό - αυξάνεται με γεωμετρική πρόοδο, ιδίως στην περιφέρεια (σε μερικές περιοχές ακριβότερο από τη βενζίνη)

Κατά τη γνώμη μου, σε αυτές τις εκλογές πρέπει να χτυπηθεί ο κρατισμός και να απαιτήσουμε επιτέλους τον διαχωρισμό κόματος - κράτους (όπως λέμε και για την εκλησία)

Αυτή η άποψη κυκλοφορεί πολύ και φαίνεται να έχει δόση αλήθειας. Αλλά θεωρώ πως είναι περισσότερο εκβιασμός, με σκοπό να ανακυκλώνονται τα γνωστά πρόσωπα παρά ουσία. Αν κάποιο κόμμα με εκφράζει το ψηφίζω χωρίς δεύτερη σκέψη.
+100000
Ψηφίστε επιτέλους αυτόν που σας εμπνέει χωρίς υπολογισμούς
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/12, 00:15 από elrich »

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #42 στις: 02/05/12, 01:41 »
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί είναι απαραίτητα κακό να ιδιωτικοποιηθούν και συνεπώς να απελευθερωθούν οι υποδομές μας?

Πολύ ευχαρίστως. Δες αυτό. Νομίζω πως θίγει όλα τα ερωτήματα που έθεσες.

Αυτή η άποψη κυκλοφορεί πολύ και φαίνεται να έχει δόση αλήθειας. Αλλά θεωρώ πως είναι περισσότερο εκβιασμός, με σκοπό να ανακυκλώνονται τα γνωστά πρόσωπα παρά ουσία. Αν κάποιο κόμμα με εκφράζει το ψηφίζω χωρίς δεύτερη σκέψη.


Δεν είναι δόση αλήθειας, είναι καθαρά μαθηματικά, μόνος σου τα είπες:
Για να πάρει αυτοδυναμία ο πρώτος θα πρέπει, σύμφωνα με το άρθρο, να ισχύει
x/(S-z) >= a,    (1)


το z είναι το ποσοστό αυτών που ψήφισαν κόμμα που δεν μπαίνει στην Βουλή. Μεγαλύτερο z = μικρότερος παρομαστής => μεγαλύτερο κλάσμα => ευκόλοτερο να πάρει αυτοδυναμία με χαμηλότερο x.
Παρόλα αυτά, για μένα καλά κάνεις. Αν κάποιος σε αντιπροσωπεύει και τον εμπιστεύεσαι, αξίζει την ψήφο σου
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/12, 01:53 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #43 στις: 02/05/12, 01:53 »
ΔΕΗ - αύξηση 10-15% κάθε χρόνο σχεδόν (περιέργως, περιμένανε να φύγουν από τη μέση οι δύο άλλες εταιρείες για να το ανακοινώσουνε)



Εμ πώς θα πληρώνουμε του Φωτόπουλους;  :P


Αναγκάζομαι να συμφωνήσω, λόγω του δυσκίνητου, υπερτροφικού και κακώς διαχειρίσιμου δημοσίου που έχουμε. Μακάρι να δούλευαν όλα τέλεια, προς το συμφέρον του πολίτη και χωρίς πελατειακές σχέσεις και να μην χρειαζόμασταν τον ιδιωτικό τομέα, αλλά κάτι τέτοιο δεν γίνεται.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί είναι απαραίτητα κακό να ιδιωτικοποιηθούν και συνεπώς να απελευθερωθούν οι υποδομές μας?

Πολύ ευχαρίστως. Δες αυτό.



Α, το Debtocracy 2; :P Δεν το είδα αν και μπορώ να φανταστώ άνετα το περιεχόμενό του. Πάντως μου αρκεί το παράδειγμα της τηλεφωνίας όπου υπήρξε ραγδαία πρόοδος όταν μπήκαν κι άλλες εταιρίες πέραν του ΟΤΕ στο παιχνίδι.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #44 στις: 02/05/12, 02:05 »
Α, το Debtocracy 2; :P Δεν το είδα αν και μπορώ να φανταστώ άνετα το περιεχόμενό του. Πάντως μου αρκεί το παράδειγμα της τηλεφωνίας όπου υπήρξε ραγδαία πρόοδος όταν μπήκαν κι άλλες εταιρίες πέραν του ΟΤΕ στο παιχνίδι.
Πρόλαβες και με απάντησες ενώ έκανα edit  ;) . Θα σου πρότεινα να το δεις και εσυ. Πρόσεξε μια διαφορά : το τηλέφωνο δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης. To νερό και το ρεύμα είναι, και όποιος τα πάρει έχει μονοπώλιο. Η αναβάθμιση στην τηλεφωνία έγινε επειδή έσπασε το μονοπώλειο.

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #45 στις: 02/05/12, 02:20 »
Α, το Debtocracy 2; :P Δεν το είδα αν και μπορώ να φανταστώ άνετα το περιεχόμενό του. Πάντως μου αρκεί το παράδειγμα της τηλεφωνίας όπου υπήρξε ραγδαία πρόοδος όταν μπήκαν κι άλλες εταιρίες πέραν του ΟΤΕ στο παιχνίδι.
Πρόλαβες και με απάντησες ενώ έκανα edit  ;) . Θα σου πρότεινα να το δεις και εσυ. Πρόσεξε μια διαφορά : το τηλέφωνο δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης. To νερό και το ρεύμα είναι, και όποιος τα πάρει έχει μονοπώλιο. Η αναβάθμιση στην τηλεφωνία έγινε επειδή έσπασε το μονοπώλειο.


Θα το δω σε κάποια φάση. Απλά δεν αντέχω την οπαδική, στρατευμένη περιγραφή του Χατζηστεφάνου (όχι ότι λέει ψέμματα, απλά δεν είμαι σίγουρος για το κατά πόσο δείχνει όλες τις απόψεις). Για το άλλο ίσως έχεις δίκιο, πάντως γενικά η μείωση του κράτους είναι κάτι που όντως πρέπει να πάρουμε στα σοβαρά.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #46 στις: 02/05/12, 02:48 »
Θα το δω σε κάποια φάση. Απλά δεν αντέχω την οπαδική, στρατευμένη περιγραφή του Χατζηστεφάνου (όχι ότι λέει ψέμματα, απλά δεν είμαι σίγουρος για το κατά πόσο δείχνει όλες τις απόψεις)
Καταλαβαίνω ακριβώς τι λες, και το έχω παρατηρήσει πολλές φορές και σε άλλα σχετικά ντοκυμαντέρ, και με χαλάει. Μου αρέσει να παρουσιάζονται τα γεγονότα ως γεγονότα, και τίποτα άλλο, έχω την δικιά μου κρίση να τα επεξεργαστώ. Παρόλα αυτά, πιστεύω οτι αξίζει να το δεις.

Αποσυνδεδεμένος Free_Bird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #47 στις: 02/05/12, 03:32 »
Το μνηνόνιο σε 63 απλές προτάσεις.


1. Αποκρατικοποιήσεις

2. Αυξήσεις 25% στα τιμολόγια του ΟΑΣΑ, του ΟΣΕ και της ΤΡΑΙΝΟΣΕ 3. Εξάλειψη φορολογικών απαλλαγών και προνομίων, μείωση φορ.συντελεστών 4. Αναθεώρηση αντικειμενικών αξιών 5. Ποινική δίωξη και δέσμευση κεφαλαίων/περιουσιακών στοιχείων για φορολ.οφειλές 6. Φορολ.έλεγχος φυσ.προσώπων υψηλού πλούτου και ελευθ.επαγγεματιών 7. Κλείσιμο 200 εφοριών 8. Πληρωμή με τραπ.εμβάσματα στις εφορίες για απελευθέρωση προσωπικού 9. Δημοσίευση στο διαδίκτυο της απόδοσης των εφοριών 10. Μονάδα οικ.επιθεωρητών για έλεγχο φοροεισπρακτόρων 11. Ετήσιος έλεγχος περιουσιακών στοιχείων τουλάχιστον 200 εφοριακών 12. Εκ περιτροπή μετακίνηση διευθυντών εφοριών 13. Σύστημα προστασίας πληροφοριοδοτών οι οποίοι αναφέρουν περιπτώσεις διαφθοράς 14. Αντικατάσταση Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων με απλούστερη νομοθεσία 15. Εκκαθάριση ληξιπρόθεσμων οφειλών που οφείλονται σε προμηθευτές από δημοσίους οργανισμούς 16. Μία πρόσληψη ανά 5 αποχωρήσεις 17. Μείωσης των θέσεων στο δημόσιο κατά 150 χιλιάδες ανάμεσα στο τέλος του 2010 και το τέλος του 2015. 18. Η συνολική είσοδος στις επαγγελματικές σχολές (π.χ, στρατιωτικές και αστυνομικές ακαδημίες) ελαττώνεται 19. 15.000 χιλιάδες άτομα πλεονάζοντος προσωπικού μετατίθενται σε καθεστώς εργασιακής εφεδρείας εντός του 2012 20. Δημιουργία ηλεκτρονικής πλατφόρμας δημοσίων προμηθειών 21. Υιοθέτηση δεσμεύσεων Εμπιστευτικότητας στα Στατιστικά Στοιχεία 22. Ενοποίηση όλων των υφιστάμενων ταμείων, μείωση του συνολικού λειτουργικού και Μισθολογικού κόστους,(τουλάχιστον κατά 30%) στο νέο ενιαίο ταμείο 23. Μείωση στις ονομαστικές επικουρικές συντάξεις με σκοπό την εξάλειψη των ελλειμμάτων 24. Μηχανογραφικό σύστημα ατομικών λογαριασμών συνταξιοδότησης 25. Εντοπισμός των ταμείων στα οποία τα εφάπαξ ποσά που καταβλήθηκαν κατά τη συνταξιοδότηση δεν είναι εναρμονισμένα με τις εισφορές που καταβλήθηκαν, και αναπροσαρμογή των πληρωμών 26. Μείωση ενός δισεκατομμυρίου ευρώ στις εξωνοσοκομειακές φαρμακευτικές δαπάνες το 2012 27. Προώθηση της χρήσης γενόσημων φαρμάκων. 28. Μείωση του συνολικού περιθωρίου κέρδους των φαρμακείων σε κάτω από 15% 29. Μείωση περιθωρίων κέρδους των χονδρεμπόρων φαρμάκων σε κάτω του 5% 30. Τοποθετούνται εσωτερικοί ελεγκτές σε όλα τα νοσοκομεία 31. Οι ελάχιστοι μισθοί που ορίζονται από την εθνική γενική συλλογική σύμβαση εργασίας (ΕΓΣΣΕ) θα μειωθούν 22% 32. Για τους νέους (ηλικίας κάτω των 25), οι μισθοί που ορίζονται από την ΕΓΣΣΕ θα μειωθούν κατά 32% 33. Αναστέλλονται οι διατάξεις του νόμου και των συλλογικών συμβάσεων που προβλέπουν αυτόματες αυξήσεις μισθών, περιλαμβανομένων εκείνων περί ωριμάνσεων. 34. Καταργούνται οι όροι περί μονιμότητας (συμβάσεις ορισμένου χρόνου που ορίζεται ότι λήγουν σε κάποιο όριο ηλικίας ή στη συνταξιοδότηση) που περιλαμβάνονται σε νόμο ή σε συμβάσεις εργασίας. 35. Μειώση των κοινωνικών εισφορών στο ΙΚΑ κατά 5 ποσοστιαίες μονάδες 36. Κλείσιμο φορέων ειδικού σκοπού που ασχολούνται με κοινωνικές δαπάνες οι οποίες δεν αποτελούν προτεραιότητα (ΟΕΚ, ΟΕΕ) 37. Κατάργηση περιορισμών στην πρόσβαση και άσκηση επαγγελμάτων (ιδιώτες  ιατροί και οδοντίατροι, κέντρα φυσιοθεραπείας, Λογιστές και φοροτεχνικοί, Μεσίτες ακινήτων, κλπ) 38. Δημοσίευση στην ιστοσελίδα κάθε επαγγελματικής οργάνωσης των παρακάτω πληροφοριών: ετήσιες λογιστικές καταστάσεις, αμοιβή των μελών του Διοικητικού Συμβουλίου, ποσά των ισχυουσών εισφορών, στατιστικά και συνολικά δεδομένα σχετικά με τις επιβαλλόμενες κυρώσεις, παράπονα που έχουν κατατεθεί από καταναλωτές 39. Κατάργηση της ελάχιστης αμοιβής για τις παρεχόμενες υπηρεσίες ενεργειακού ελέγχου 40. Ορισμός προκαταβαλλόμενου ποσού για κάθε διαδικαστική ενέργεια ή παράσταση ενώπιον του δικαστηρίου 41. Ορισμός των εισφορών των δικηγόρων και των μηχανικών προς τις επαγγελματικές τους οργανώσεις. Οι εν λόγω εισφορές καταβάλλονται περιοδικά και δεν συνδέονται με τις τιμές που χρεώνονται από τα επαγγέλματα. 42. Καταργείται υποχρεωτική παρουσία δικηγόρου για την υπογραφή πράξεων ενώπιον συμβολαιογράφου για μία σειρά νομικών συναλλαγών 43. Αναθεώρηση και κωδικοποίηση του νομοθετικού πλαισίου για τις εξαγωγές 44. Άρση της απαίτησης δημοσίευσης εταιρικών στοιχείων σε εφημερίδες στην περίπτωση εταιριών με δικτυακό τόπο. 45. Οι έμποροι λιανικής να μπορούν να πωλούν συγκεκριμένες κατηγορίες προϊόντων όπως βρεφικές τροφές 46. Να απελευθερωθούν πλήρως τα ωράρια των πρατηρίων υγρών καυσίμων 47. Απλούστευση των περιβαλλοντικών και οικοδομικών αδειών και των αδειών λειτουργίας 48. Δημιουργία πλήρους κτηματολογικού μητρώου και κτηματολογικών γραφείων αποκλειστικής λειτουργίας σε όλη την επικράτεια έως το 2020. 49. Νομοθεσία προκειμένου να απλουστευθεί και να μειωθεί ο απαιτούμενος χρόνος για τις πολεοδομικές διαδικασίες 50. Επικαιροποίηση και κωδικοποίηση της νομοθεσίας για τα δάση, τις δασικές εκτάσεις και τα πάρκα. 51. Νομοθετικά μέτρα για τη διαχείριση των βιομηχανικών επικίνδυνων αποβλήτων 52. Απελευθέρωση ΚΤΕΛ με το κόστος των αδειών να μην υπερβαίνει το σχετικό διοικητικό κόστος 53. Άρση των εμποδίων εισόδου στην αγορά των ταξί (συγκεκριμένα, τους περιορισμούς στον αριθμό των αδειών και της τιμής των νέων αδειών) 54. Το τροχαίο υλικό που δεν χρησιμοποιεί/δεν χρειάζεται η ΤΡΑΙΝΟΣΕ θα πρέπει να μεταβιβαστεί σε φορέα που θα το μισθώνει υπό αγοραίες προϋποθέσεις μέσω διαγωνισμών 55. Ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ και της ΔΕΠΑ 56. Υλοποίηση του προγράμματος ανανεώσιμων πηγών ενέργειας “Ήλιος” 57. Διακοπής της αναλογικής αναμετάδοσης την 30ή Ιουνίου 2013 58. Διαγωνισμός για την εκχώρηση οριστικών δικαιωμάτων χρήσης για αναμετάδοση. 59. Εξωτερική αξιολόγηση των ιδρυμάτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης 60. Επιτάχυνση της απονομής της δικαιοσύνης, εξαλείφοντας τις εκκρεμούσες δικαστικές υποθέσεις και διευκολύνοντας τους εξωδικαστικούς μηχανισμούς επίλυσης διαφορών. 61. Διαγραφή υποθέσεων σε αδράνεια από τα μητρώα των δικαστηρίων 62. Απαλλαγή των δικαστών από μη δικαστικές εργασίες, όπως η προσημείωση  ακίνητης περιουσίας, η σύσταση και η λύση νομικών προσώπων και οι  συναινετικές/εκούσιες αιτήσεις οικογενειακού δίκαιου 63. Επιβολή προθεσμιών για τις δικαστικές διαδικασίες, ιδίως για τις διαδικασίες ασφαλιστικών μέτρων και τις υποθέσεις αναγκαστικής είσπραξης χρεών και αφερεγγυότητας.

Δεν νομίζω πάντως να διαφωνείτε σε όλα.
Live to play LIVE

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #48 στις: 02/05/12, 09:22 »
Πρόλαβες και με απάντησες ενώ έκανα edit  ;) . Θα σου πρότεινα να το δεις και εσυ. Πρόσεξε μια διαφορά : το τηλέφωνο δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης. To νερό και το ρεύμα είναι, και όποιος τα πάρει έχει μονοπώλιο. Η αναβάθμιση στην τηλεφωνία έγινε επειδή έσπασε το μονοπώλειο.

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα, η Ευρωπαϊκή ένωση απαγορεύει ρητά και κατηγορηματικά το μονοπώλιο και επιβάλλει συνεχή έλεγχο για την τήρηση του υγιούς ανταγωνισμού (φυσικά αυτό δεν γίνεται με διορισμένους από κόματα φορείς). Σε περιπτώσεις ιδιωτικοποίησης και εκχώρησης σε ιδιώτες πόρων πρέπει απαραίτητα να υπάρχουν τουλάχιστον 2 εταιρείες - οργανισμοί.
Η πληροφόρηση σε περιόδους κρίσης συνήθως είναι μονόπλευρη, είτε από τη μία είτε από την άλλη πλευρά.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #49 στις: 02/05/12, 10:07 »
Κατα την άποψή μου η αποδυνάμωση των 2 μεγάλων κομμάτων αποτελεί πολύ θετική εξέλιξη αλλα σε λάθος χρόνο!!

Πριν 3,5 ή και παραπάνω χρόνια ήταν επιβεβλημένη όπως και οι κυβερνήσεις συνεργασίας. Τώρα που ο τόπος χρειάζεται πολιτική σταθερότητα (είτε μας αρέσει είτε όχι), εμείς προτιμούμε να δείξουμε τις επαναστατικές-τιμωρητικές διαθέσεις μας, θέτωντας σε κίνδυνο την ίδια τη χώρα. Γενικά, εμείς οι Έλληνες το έχουμε αυτό το "χούι" του κακού timing...

Απο την άλλη δε μπορώ να βάλω και το χέρι μου στη φωτιά... η Κυριακή είναι κοντά, ο λαός θα εκφρασθεί με την ψήφο του και θα φανεί αν ισχύει το οτι "στη Δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα"..
The most important second of our lives is the last one...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
10891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/08, 14:32
από Moonchild_
8 Απαντήσεις
3623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 16:47
από let me know 796
1 Απαντήσεις
4306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/11, 20:46
από s.s.
6 Απαντήσεις
2884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/11, 12:10
από Stergios Kourou
57 Απαντήσεις
16566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/12, 15:08
από Crazy Heart
4 Απαντήσεις
2463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/12, 12:05
από esp_guitars
14 Απαντήσεις
4289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/12, 09:17
από bassman(4 String Suicide!)
0 Απαντήσεις
1956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/12, 17:15
από VaBassix
1 Απαντήσεις
2721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/12, 14:15
από evanescence2
1 Απαντήσεις
2545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/14, 22:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός