Αποστολέας Θέμα: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ  (Αναγνώστηκε 15551 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #25 στις: 21/06/06, 16:33 »
Με έναν γρήγορο υπολογισμό  ;D βρήκα οτι 700 ευρώ είναι 238.525 δρχ. Σχεδόν ξαναπληρώνω την αξία της σχεδόν στο 80%....για χειροποίητη κιθάρα....Είναι πολλά τα λεφτά Άρη....και ειδικά αν δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το αποτέλεσμα...δεν βρίσκεις;;;

Όλα είναι σχετικά...

Εξαρτάται από την ιστορική/συναισθηματική/καλλιτεχνική αξία και πως την υπολογίζεις εσύ προσωπικά.

Για το ακριβές κόστος, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να την πάρεις ανά χείρας και να επισκευτείς 2-3 μαστόρους να σου πουν γνώμες....
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #26 στις: 21/06/06, 21:51 »
εμενα η κιθαρα μου πρεπει να σκευρωσε επειδη ηταν κοντα στο καλοριφερ. αν τη βαλω στο καλοριφερ απο την αναποδη θα στρωσει λετε?

 :o :o :o

Χαχαχαχαχα, κορυφαίο!!!  ;D ;D ;D

Λοιπόν, κοίτα, αν είναι της πλάκας το όργανο και δε σε νοιάζει, μπορείς να το προσπαθήσεις μόνος σου με διάφορους τάκους και μέγγενες. Δεν είναι κακή ιδέα να ζεσταίνεις το μπράτσο πρώτα (με το πιστολάκι της κοπέλας ή της αδελφής σου ας πούμε).

Στη χειρότερη όπως είπα, να το κάνεις να μοιάζει με διαστημικό κρουασάν στο τέλος...  ;)
αληθεια λεω για το καλοριφερ!
αδερφη δεν εχω...

Αποσυνδεδεμένος SANIOCASTER2004

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #27 στις: 22/06/06, 14:33 »
φιλε common cunning μου φαινεται πως εισαι λιγο υπερβολικος.Δεν ειναι αναγκαστικο να βγαλεις ολοκληρη τη βεργα εξω.....
μπορεις με ενα ειδικο κλειδακι να την ισιωσεις σφιγγοντας και ξεσφιγγοντασ την αντιστοιχα.Εκτος και αν το μπρατσο εχει γινε τοξο οπως ειπαμε και πιο πανω 

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #28 στις: 22/06/06, 14:36 »
αν εννοεις το truss rod ναι μεν ρυθμιζει καμπυλοτητα, αλλα αν το ξυλο ειναι στραβο και πιεζεται να ισιωσει τοτε μπορει να γινει μεγαλη ζημια

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #29 στις: 22/06/06, 14:49 »
αν εννοεις το truss rod ναι μεν ρυθμιζει καμπυλοτητα, αλλα αν το ξυλο ειναι στραβο και πιεζεται να ισιωσει τοτε μπορει να γινει μεγαλη ζημια

Σωστά.

Φίλε Sanio μιλάμε για σκέβρωμα όχι για αρύθμιστο μπράτσο. Αν σκεβρώσει το μπράτσο αυτό σημαίνει ότι έχει ξεπεράσει την δυνατότητα της βέργας ή των χορδών να το κρατάνε στην κατάλληλη καμπυλότητα ("ίσιο" όπως λέμε μάλλον λανθασμένα).
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #30 στις: 23/06/06, 09:48 »
Ναι όντος μπορεί να κάνει ζημιά...Ε..Εγώ προσπάθησα  να βγάλω τη βέργα ,δεν τα κατάφερα,και σκέφτη ότι δεν πειράζει , βουτάω το μπράσο το σφίγκω στη μέγκενη έκανα κάτι τρελά κόλπα  :P το ζέστανα με ένα μπιστολάκι και τελικά για να μην τα πολυλογό το έκανα μπουρδέλο ,το ξέσκησα  :-\  ;D Γούβωσα τη ταστιέρα,στράβωσα 3 τάστα και το στράβωσα χειρότερα μάλλον..... ;D Πάλι καλά που αυτή τη κιθάρα ήταν άχρηστη και πάνω της εφάρμοζα τις νέες "ιδέες" μου......Να ζήσουμε να τη θυμόμαστε....

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #31 στις: 23/06/06, 09:51 »
......Να ζήσουμε να τη θυμόμαστε....
σαν την κλασσικη μου...

Αποσυνδεδεμένος harris68

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #32 στις: 23/06/06, 12:21 »
Πάντως εγώ μία φορά πήγα την ηλεκτρική για set up (είμαι αρχάριος) και ο τύπος μου ζήτησε 40€ (θα άλλαζε και χορδές μια και ήταν η ώρα τους) και όταν το ρώτησα τι θα κάνει ακριβώς μου είπε «ε, εντάξει θα τη ρυθμίσω» σαν να μού έλεγε «χέσε μας τώρα που θα σου εξηγήσω γιατί ζητάω 40€».
Αυτό λοιπόν δεν σας τη δίνει; Δηλαδή σου παίρνω ένα σεβαστό ποσό και δεν σου εξηγώ τι θα κάνω κιόλας! Πολύ ντόκτορες την έχουν δει ορισμένοι (ή τους έχουμε κάνει εμείς)…Τουλάχιστον με το σκεβρωμένο μπράτσο καταλαβαίνεις ότι έχει κάποια δουλειά το θέμα και καλώς θα ζητήσει κάποιο ποσό. Θεωρώ ότι θα βοηθούσε όλους εμάς που τώρα ξεκινάμε κιθάρα να γράψουν αυτοί που ξέρουν τι ακριβώς είναι το set up (sorry ίσως είναι λίγο άσχετο με το θέμα) ή τι θέλει μία επισκευή ώστε να ξέρουμε μην μας πιάνουν κώτσους!
now there's a look in your eyes...like black holes in the sky... shine on you crazy diamond!

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #33 στις: 28/06/06, 13:50 »
Προσοχή! Μην το δοκιμάσετε στο σπίτι!



Εμένα είχε σκεβρώσει λίγο η ηλεκτρική μου και έτριζε. Σήμερα την κουβαλούσα όλο το πρωί μες στον ήλιο και δοκίμαζα ενισχυτές.. Μόλις γύρισα και την έβγαλα απ'τη θήκη της έκαιγε και λέω να πάρει, θα χειροτερέψει.. Αυτή τη στιγμή παίζω και έπαψε να τρίζει.. Την ξεσκέβρωσα μόνος μου χωρίς τη βοήθεια τεχνικών!!



Προσοχή! Μην το δοκιμάσετε στο σπίτι!
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #34 στις: 28/06/06, 14:42 »

Για να είμαστε ακριβείς.... σκέβρωμα πρέπει να λέμε την κατάσταση που έχει υποστεί βλάβη το μπράτσο (όπως περιγράφηκε μερικά ποστ πιο πάνω).

Το δικό σου απλώς αντέδρασε στις αλλαγές της θερμοκρασίας. Θα μπορούσες με ένα αλλεν κλειδάκι να το είχες φτιάξει μόνος σου, χωρίς τη βοήθεια του καύσωνα.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #35 στις: 29/06/06, 18:45 »
μήπως όταν ανέβηκε η θερμοκρασία της ταστιέρας και έγινε το ξύλο πιο ""εύπλαστο"" (ας πούμε) και γενικά να ήταν δυνατό να υποστεί αλλαγές,λόγω της βέργας και της πίεσης που ασκεί στον λαιμό  το ίσιωσε κατά κάποιο τρόπο ? Αυτό θα κάνω και εγώ αλλά είναι σαν τόξο ,που να ισιώσε.....  ;D  8)  >:(

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #36 στις: 29/06/06, 19:59 »
Πάντως εγώ μία φορά πήγα την ηλεκτρική για set up (είμαι αρχάριος) και ο τύπος μου ζήτησε 40€ (θα άλλαζε και χορδές μια και ήταν η ώρα τους) και όταν το ρώτησα τι θα κάνει ακριβώς μου είπε «ε, εντάξει θα τη ρυθμίσω» σαν να μού έλεγε «χέσε μας τώρα που θα σου εξηγήσω γιατί ζητάω 40€».
Αυτό λοιπόν δεν σας τη δίνει; Δηλαδή σου παίρνω ένα σεβαστό ποσό και δεν σου εξηγώ τι θα κάνω κιόλας! Πολύ ντόκτορες την έχουν δει ορισμένοι (ή τους έχουμε κάνει εμείς)…Τουλάχιστον με το σκεβρωμένο μπράτσο καταλαβαίνεις ότι έχει κάποια δουλειά το θέμα και καλώς θα ζητήσει κάποιο ποσό. Θεωρώ ότι θα βοηθούσε όλους εμάς που τώρα ξεκινάμε κιθάρα να γράψουν αυτοί που ξέρουν τι ακριβώς είναι το set up (sorry ίσως είναι λίγο άσχετο με το θέμα) ή τι θέλει μία επισκευή ώστε να ξέρουμε μην μας πιάνουν κώτσους!


Aν έχεις χρόνο, όρεξη και ξέρεις και λίγα Αγγλικά, κάνε μια περιπλάνηση στην "βήμα προς βήμα" ανάλυση του Premier Setup Service το οποίο προσφέρει ένα πολύ καλό μαγαζί στην Αγγλία. Θα τη βρείς εδώ. Υπόψιν ότι για το συγκεκριμένο setup χρεώνουν μόνο £25 (δηλαδή 37€) επιπλέον στην τιμή της κιθάρας, αν την αγοράσεις από αυτούς, ενώ για να κάνουν το συγκεκριμένο setup στην κιθάρα που ήδη έχεις η τιμή είναι £57. Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι το Premier Setup Service περιλαμβάνει δωρεάν έλεγχο και (αν χρειαστεί) επιπλέον ρύθμιση της κιθάρας στους 6 και 12 μήνες από την αγορά της.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: ΞΕ-ΣΚΕΥΡΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ
« Απάντηση #37 στις: 17/10/06, 19:26 »
χα χα.το τραβας αντιθετα.σαν ευρώπαλέτα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
6534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/06, 12:50
από Βραζίλης
22 Απαντήσεις
10577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/08, 12:28
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
21 Απαντήσεις
18891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/06, 16:28
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
9 Απαντήσεις
17352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 15:01
από jorje
25 Απαντήσεις
9784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/07, 15:09
από gers
7 Απαντήσεις
11399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/10, 15:55
από Πάνος Μαλαχιάς
4 Απαντήσεις
13955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/07, 19:48
από gio123
52 Απαντήσεις
21087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/08, 19:29
από Solstafir
3 Απαντήσεις
5774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/13, 10:54
από panicX
13 Απαντήσεις
6706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/14, 01:37
από ScorpionsManiac