Αποστολέας Θέμα: Όνειρα...  (Αναγνώστηκε 28153 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Τζογαδόρος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα...
« Απάντηση #75 στις: 19/01/09, 14:11 »
Το χθεσινό και προχθεσινό μου όνειρο με φόβησε αρκετά. Με απασχολούν εδώ και αρκετό καιρό τα όνειρα και ο τρόπος που τα ερμηνευει ο καθένας και συνήθως με αγχώνουν και με φοβίζουν.
Προχθές λοιπόν είδα πως βουτούσα στη θάλασσα και γύρω μου βρισκόταν πεθαμένα φίδιαπου παράλληλα στεκόταν στην επιφάνεια. Αφού προσπαθούσα να τα αποφύγω ένιωθα να με κυνηγάει ένα "κοπάδι" από ένα συγκεκριμένο είδους ψαριού(που έχει ένας φίλος μου στο ενυδρείο του). Συγκεκριμένα αυτά τα ψάρια τρώνε τα υπολλείματα άλλων ψαριών...
Το άλλο όνειρο που είδα χθες δεν το θυμάμαι ακριβώς πως συνέβη χρονικά παρά μόνο κάποιες συγκεκριμένες στιγμές. Τη μία ετοιμαζόμουν με κάποιον άγνωστο για ταξίδι στην Αμερική και κάποια στιγμή ξαφνικά είδα να βρίσκομαι στον καθρέφτη και να βγαίνουν ένα ένα τα δόντια μου. Όταν τα κοιτούσα είχαν και λίγο αίμα πάνω τους.Μετά απ'αυτό είδα πως είχα τρίχες ανάμεσα στη γλώσσα μου. Επίσης σε κάποια φάση έφτυνα και τα δόντια μου στο νεροχύτη...
Μπορεί κάποιος να κάνει καμιά εικασία για το τι μπορεί να συμβαίνει;

Αποσυνδεδεμένος onou12345

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα...
« Απάντηση #76 στις: 19/01/09, 15:11 »
Απαντάω και εγώ ως αφορμή την απάντηση του τζογαδόρου. Συγγνώμη κιόλας αλλά όλα αυτά που έχουν ειπωθεί σε αυτό το topic μου φαίνονται πολύ παλιομοδίτικα.

Η Μώρα: δεν είναι καμία γριά. Άπλα είναι μια κατάσταση στον ύπνο που είσαι μισοξύπνιος. Αντιλαμβάνεσαι τι συμβαίνει γύρω σου αλλά δεν είσαι τελείως ξύπνιος ώστε να κινηθείς.

Deja Vu: Η περίεργη αίσθηση πως ξαναζείς μια κατάσταση και δεν έχει να κάνει καθόλου με πρόβλεψη του μέλλοντος.

Η κατάσταση που βρισκόμαστε στα όνειρα σχετίζεται άμεσα με τον πραγματική μας κατάσταση. Για παράδειγμα αν νιώθουμε άσχημα στον ύπνο μας θα πιστεύουμε πως νιώθουμε πραγματικά άσχημα γιατί έτσι νιώθουμε και στον ξύπνιο μας. Δεν ξέρω σε πόσους έχει συμβεί να τινάζεται το σώμα τους και να ξυπνάνε απότομα. Αυτό συμβαίνει όταν βλέπουμε στον ύπνο μας ότι χτυπάμε ή πέφτουμε. Ο εγκέφαλος θεωρεί πως το σώμα πεθαίνει και η καρδιά στέλνει απότομα αίμα παντού. Απόδειξη πως τα όνειρα έχουν άμεση σχέση με τον πραγματικό κόσμο και όχι με τον υπερφυσικό. (που δεν νομίζω να υπάρχει)

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα...
« Απάντηση #77 στις: 19/01/09, 20:43 »
Η Μώρα: δεν είναι καμία γριά. Άπλα είναι μια κατάσταση στον ύπνο που είσαι μισοξύπνιος. Αντιλαμβάνεσαι τι συμβαίνει γύρω σου αλλά δεν είσαι τελείως ξύπνιος ώστε να κινηθείς.

Εντελως GTP κατασταση λεμε....
Το εχω παθει τρεις φορες, και τις 3ς φορες ειχα πληρη επιγνωση του τι γινοταν γυρω μου (ηχοι μυρωδιες). Απλα δεν μπορουσα να κινηθω.

Την πρωτη φορα φρικαρα αγρια, τις υπολοιπες ομως ηξερα οτι σε λιγη ωρα θα ειμαι οκ και δεν τρομαξα.

Παντως τωρα ξερω ποτε προκειται να συμβει και κουνιεμαι αποτομα για να ξυπνησω. Αν και εχει καιρο.....

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα...
« Απάντηση #78 στις: 19/01/09, 22:48 »
Παιδιά να σας ρωτήσω.. μπας και ξέρεται τι ερμηνία
μπορεί να έχει να πετάς στο ονείρο σου, έχοντας απο κάτω σου μια ΛΠ 70'ς?:P?

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα...
« Απάντηση #79 στις: 20/01/09, 11:22 »
Είμαι υπέρ της άποψης οτι  τα όνειρα είναι μηνύματα απ τον εαυτό μας προς τον εαυτό μας, τα οποία πρέπει-κάποιες φορές- να λαμβάνονται σοβαρά υπόψην(Καρλ Γιουνγκ).Πολλές φορές έχω δει καταστάσεις τις οποίες αντιμετώπισα στο μέλλον..ήταν σαν το όνειρο να με προιδέαζε-προειδοποιούσε για κάτι το οποίο επρόκειτο να συμβεί(μια φορά είχα δει και τα θέματα σε ένα μάθημα που έπεσαν την επόμενη ημέρα.. ;D)Για να μπορέσει κανείς να καταλάβει το όνειρο θα πρέπει να αποκρυπτογραφήσει τα σύμβολα που βλέπει π.χ όταν βλέπει κάποιος ότι έχει σκάσει στα γέλια τότε μάλλον να περιμένει να συμβεί το αντίθετο στην πραγματικότητα, τα φίδια συμβολίζουν τον εχθρό κ.τ.λ .Κάποιες άλλες  φορές το όνειρο μπορεί να είναι κάτι τι οποίο πέρασε  απ το μυαλό φευγαλέα κατά τη διάρκεια της ημέρας και έκανε εντύπωση, έτσι στον ύπνο απλά να γιγαντώνεται.Η άποψη του Φρόιντ ότι στα όνειρα αντικατοπτρίζονται θαμμένες επιθυμίες,ορμές και κρυφοί πόθοι,τα οποία δεν μπορεί ο άνθρωπος να τα ερμηνεύσει από μόνος του, δε με βρίσκει και τόσο σύμφωνη καθώς έχει ιδιαίτερα  σεξουαλικό υπόβαθρο..Μπορεί κάποιος να μου πει αν έχει δει ποτέ του πρόσωπα τα οποία δεν έχει συναντήσει ποτέ στη ζωή του-μου συμβαίνει συνχνά-
Υ.Γ:Morphea, το να πετάς γενικά  μάλλον σημαίνει ότι χρειάζεσαι μια αίσθηση ελευθερίας ή ότι θα απαλλαγείς από πικρίες και δυσάρεστα γεγονότα..τώρα το να πετάς και κάτω σου να έχεις μια ΛΠ 70'ς τι να πω? ;D
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/04, 01:18
από dora
12 Απαντήσεις
4719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/05, 00:21
από Shu_Ji
8 Απαντήσεις
3397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/05, 20:21
από sugarbaby
1 Απαντήσεις
1816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 16:42
από dramatic_life
0 Απαντήσεις
1641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/15, 00:17
από ΠΟΙΟΣ
1 Απαντήσεις
1795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/17, 09:03
από mackay
0 Απαντήσεις
2076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/17, 19:37
από diji grampsas
1 Απαντήσεις
2177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/18, 08:04
από panixgr
2 Απαντήσεις
2494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/18, 13:30
από Dagoth
0 Απαντήσεις
587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/21, 10:35
από ivikos