Αποστολέας Θέμα: Μα γιατί είμαι τόσο ασχετος? x]  (Αναγνώστηκε 9230 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mechanical_Heart

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Γεια σας παιδιά! Όλα καλά?

Λοιπόν καταρχήν να πω ότι χαίρομαι που βρήκα ένα φόρουμ να με βοηθήσουν ποιο έμπειροι ανθρωποι. Όπως κτλβαίνεται, χρειάζομαι απεγνωσμένα βοήθεια!

Θέλω να αγοράσω ένα synthesizer με σκοπό να το χρησιμοποιώ για live εμφανίσεις. Στο συγκρότημα που θα είμαι δεν θα έχουμε drummer, οπότε σκέφτηκα να χρησιμοποιήσουμε ένα synthesizer για τα drum του κάθε τραγουδιού. Έτσι φτάνουμε στο πρώτο χαρακτηριστικό που χρειάζομαι: Το synth να είναι ικανό είτε να δημιουργήσει drum-loops είτε να έχει κάποια έτοιμα τα οποία όμως θα μπορώ να επεξεργαστώ όσο θέλω έτσι ώστε να γίνουν οπως θέλω.

Ύστερα με απασχολεί το θέμα των ήχων. Έλεγα να αγοράσω το Yamaha MM6, όμως έμαθα ότι δεν έχει μεγάλη δυνατότητα επεξργασίας ήχων. Οπότε μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο synth που να έχει μεγάλες δυνατότητες σύνθεσης ήχων? Στον υπολογιστή χρησιμοποιώ το FL Studio. Από ότι είδα, γίνεται να φτιάξω ήχους στο FL και να τους περάσω στο synth? Υπάρχει τέτοιο synth? Και θα μπορώ να περάσω και ήχους όπως απλά πιάνα, ή ηλεκτρικές κιθάρες, και γενικώς ότι ήχο θέλω?

Τα χρήματα που διαθέτω είναι 500-600 ευρώ. Φτάνουν για κάτι τετοιο? Ξέρω ότι είναι κάπως γενικά όλα αυτά, όμως είμαι λίγο άσχετος με τα synths και χρειάζομαι help :P Ευχαριστώ εκ το προτέρων παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Μα γιατί είμαι τόσο ασχετος? x]
« Απάντηση #1 στις: 23/06/09, 23:07 »
Δύσκολα ένα synthesizer θα σε καλύψει από drums γιατί πολύ απλά δεν είναι αυτή η δουλειά τους. Άντε με κανένα τύπου workstation να μπορείς να κάνεις κάτι, αλλά για μένα δεν αξίζει... Για μένα η λύση είναι να πάρεις ένα sampler ή ένα drumsynth τύπου Roland, με προτίμηση στο πρώτο γιατί το δεύτερο ακούγεται ποιο ηλεκτρονικό και το πρώτο θα έχει λογικά sampled ήχους του δεύτερου. Βέβαια με κάτι τέτοιο ξέχνα το synth και ίσως χρειαστείς και άλλα αν πάρεις ένα sampler της προκοπής, τουτέστιν Akai mpc 1000. Για μένα η καλύτερη λύση είναι με αυτά τα λεφτά που διαθέτεις αν υπάρχει διαθέσιμο ένα laptop να πάρεις ένα midi keyboard με 4 οκτάβες γύρω στα 100Ε με άλλα 150-200Ε πέρνεις μια αρκετά καλή εξωτερική κάρτα ήχου για να έχεις πάρα πολύ χαμηλή καθυστέρηση και ένα ενισχυόμενο ηχείο γύρω στα 100-150Ε ή ένα ζευγάρι φθηνά monitors με 200Ε... ΜΕ αυτό τον τρόπο έχεις την ευελιξία του υπολογιστή (πολλά διαφορετικά synths και την ευκολία στο editing που σου προσφέρει).

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μα γιατί είμαι τόσο ασχετος? x]
« Απάντηση #2 στις: 24/06/09, 17:17 »
Συμφωνώ ότι το συνθ δε μπορεί να υποκαταστήσει την έλλειψη ντράμερ.
Το πρώτο κανονικό και πραγματικά καλό συνθ είναι το Korg x50 με 685 ευρώ.Έχει πολύ καλούς ήχους από όλα τα είδη και επίσης είναι ιδανικό για μεταφορά , το πιο ελαφρύ που υπάρχει.
Αν θες οπωσδήποτε τους ρυθμούς υπάρχει το roland gw-8e στα ίδια περίπου λεφτά που είναι περισσότερο arranger παρά συνθ.Που σημαίνει ότι θα δουλεύεις κυρίως με τους preset ήχους και άμα θες αργότερα να τροποποιήσεις κάποιον ήχο δε θα έχεις τόσο μεγάλη δυνατότητα.Μπορείς αλλά όχι τόσο πολύ όσο στο άλλο.Βέβαια αυτό έχει και sequencer και κάποια άλλα ωραία όπως αναπαραγωγή mp3.Όμως  για χρήση σε συγκρότημα μάλλον πλεονεκτεί το Korg. 

Αποσυνδεδεμένος Mechanical_Heart

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Μα γιατί είμαι τόσο ασχετος? x]
« Απάντηση #3 στις: 25/06/09, 16:11 »
Για μένα η καλύτερη λύση είναι με αυτά τα λεφτά που διαθέτεις αν υπάρχει διαθέσιμο ένα laptop να πάρεις ένα midi keyboard με 4 οκτάβες γύρω στα 100Ε με άλλα 150-200Ε πέρνεις μια αρκετά καλή εξωτερική κάρτα ήχου για να έχεις πάρα πολύ χαμηλή καθυστέρηση και ένα ενισχυόμενο ηχείο γύρω στα 100-150Ε ή ένα ζευγάρι φθηνά monitors με 200Ε... ΜΕ αυτό τον τρόπο έχεις την ευελιξία του υπολογιστή (πολλά διαφορετικά synths και την ευκολία στο editing που σου προσφέρει).

Καταρχήν σας ευχαριστώ και του δύο.  :)

Η ιδέα που μου έδωσες ήταν απίστευτη και ταιριάζει απόλυτα σε αυτο που θέλουμε να κανουμε με το συγκρότημα! ;D Θα μπορούσες να μο δώσεις και άλλες λεπτομέρειες, δηλαδή πως και τι μπορώ να καταφέρω με αυτή την μέθοδο? Επιπλέον, θα μπορώ να χρησιμοποιώ το FL Studio για τα live, η αναγκαστικά Cubase?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Μα γιατί είμαι τόσο ασχετος? x]
« Απάντηση #4 στις: 25/06/09, 18:03 »
Λοιπόν δεν είναι κάτι πολύπλοκο αρκεί να έχεις μια σχετική εμπειρία... Στην ουσία είναι ένα φορητό home studio. Έχεις το laptop με όποια εφαρμογή σε βολεύει και έχεις μάθει να δουλεύεις και προπάντων να ρυθμίζεις ώστε να εκμεταλλεύεσαι όσο το δυνατόν περισσότερες από τις δυνατότητες της εφαρμογής. Για υτό που θες να κάνεις θα σου συνιστούσα να κοιτάξεις και το Ableton live. Από εκεί και πέρα plugins υπάρχουν άπειρα. Συγκεκριμένα στο Live έχεις πάρα πολλές δυνατότητες συγχρονισμού Loops, samples, midi και live sampling/recording. Τα synths του χωλαίνουν λίγο αλλά υποστηρίζει VST οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια από τα άπειρα και απίστευτα που κυκλοφορούν εκεί έξω. Κατέβασε το demo και κάνε κάποια από τα tutorials για να μάθεις τις δυνατότητες του!

Αποσυνδεδεμένος Mechanical_Heart

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Μα γιατί είμαι τόσο ασχετος? x]
« Απάντηση #5 στις: 25/06/09, 22:45 »
Λοιπόν δεν είναι κάτι πολύπλοκο αρκεί να έχεις μια σχετική εμπειρία... Στην ουσία είναι ένα φορητό home studio. Έχεις το laptop με όποια εφαρμογή σε βολεύει και έχεις μάθει να δουλεύεις και προπάντων να ρυθμίζεις ώστε να εκμεταλλεύεσαι όσο το δυνατόν περισσότερες από τις δυνατότητες της εφαρμογής. Για υτό που θες να κάνεις θα σου συνιστούσα να κοιτάξεις και το Ableton live. Από εκεί και πέρα plugins υπάρχουν άπειρα. Συγκεκριμένα στο Live έχεις πάρα πολλές δυνατότητες συγχρονισμού Loops, samples, midi και live sampling/recording. Τα synths του χωλαίνουν λίγο αλλά υποστηρίζει VST οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια από τα άπειρα και απίστευτα που κυκλοφορούν εκεί έξω. Κατέβασε το demo και κάνε κάποια από τα tutorials για να μάθεις τις δυνατότητες του!

Δηλαδή πχ σε ενα live, θέλουμε να πούμε ένα song. Φτιάχνω ένα bassline, ενα drumline, τα βάζω να παίζουν στο ableton και παίζω και στο keyboαrd μια μελωδία με ένα ήχο/plugin που θέλω? Και σε αυτή την περίπτωση, γιατί πολύ απλά να μην φτιάξω ένα mp3 με τα bassline/drumline και απλα να το βάλω να παίξει sto Winamp και παραλληλα να παιζω την μελωδία στο keyboard?

Αν δουλεύω το Ableton, λειτουργώ περίπου σαν DJ?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Μα γιατί είμαι τόσο ασχετος? x]
« Απάντηση #6 στις: 26/06/09, 00:44 »
Όχι, περισσότερο σαν μουσικός. Και η απάντηση στο παραπάνω είναι γιατί μπορείς να ελέγχεις ένα εφέ πάνω στο drum track real-time πάνω σε ένα Live. Η μπορείς να ηχογραφείς μια κιθαριστική φράση ζωντανά και να την βάζεις να loopάρει ενώ παίζεις κάτι άλλο με την κιθάρα από πάνω. Η δυνατότητες είναι απεριόριστες, φαντασία να υπάρχει. Ο ρόλος σου σαν μουσικός είναι να αποφεύγεις τα προηχογραφημένα και να χρησιμοποιείς όσο το δυνατόν πιο "ζωντανό" υλικό. Οι δυνατότητες που δίνει το λογισμικό σήμερα έχει οδηγήσει πολλούς να κάνουν μέχρι και one-man-bands...

Αποσυνδεδεμένος Mechanical_Heart

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Μα γιατί είμαι τόσο ασχετος? x]
« Απάντηση #7 στις: 29/06/09, 16:35 »
Thanx για την βοηθεια :)

Τα παρακάτω έχουν σχέση με το παίξιμο live:

Θέλω να ρωτήσω κάτι για το MIDI Keyboard: Αυτό το συνδέω με το Ableton, διαλέγω στο Ableton τον ήχο ή το plugin που θέλω και με το Keyboard παίζω την μελωδία που θέλω με αυτόν τον ήχο? Επιπλέον, το Keyboard θα συνδέεται με ενισχυτή έτσι?

Επιπλέον κάτι άλλο: Αν έχω ρυθμίσει το Ableton να παίζει τα drums και ένα bassline για ένα τραγούδι, αυτά τα δύο κομμάτια του τραγουδιού (το bass/drum line) θα ακούγονται απο τα ηχεία του laptop? Η μπορώ να συνδέσω και το laptop με τον ενισχυτή για τα live, έτσι ώστε τα ηχογραφημένα drums/basses/effects που θα έχω να είναι στα ίδια volume με τα live όργανα των άλλων μελών της μπάντας (κιθάρες κλπ.)?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Μα γιατί είμαι τόσο ασχετος? x]
« Απάντηση #8 στις: 29/06/09, 16:54 »
Το midi keyboard δε βγάζει ήχο οπότε δε μπορείς να το συνδέσεις με ενισχυτή. Η δουλειά του είναι να στέλνει σήματα MIDI στον υπολογιστή για να ελέγχει τις γεννήτριες ήχου που έχεις επιλέξει (synthesizers, drum machines, samplers, fx, ακόμα και το ίδιο το πρόγραμμα). Εννοείται πως την κάρτα ήχου του laptop θα την συνδέσεις σε ένα monitor, PA ή κάτι τέτοιο αλλιώς δεν έχει νόημα.

Αποσυνδεδεμένος Mechanical_Heart

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Μα γιατί είμαι τόσο ασχετος? x]
« Απάντηση #9 στις: 29/06/09, 21:07 »
Το midi keyboard δε βγάζει ήχο οπότε δε μπορείς να το συνδέσεις με ενισχυτή. Η δουλειά του είναι να στέλνει σήματα MIDI στον υπολογιστή για να ελέγχει τις γεννήτριες ήχου που έχεις επιλέξει (synthesizers, drum machines, samplers, fx, ακόμα και το ίδιο το πρόγραμμα). Εννοείται πως την κάρτα ήχου του laptop θα την συνδέσεις σε ένα monitor, PA ή κάτι τέτοιο αλλιώς δεν έχει νόημα.

Δεν καταλαβα τίποτα ρε συ  :( Και δεν κατάλαβα αν απάντησες στις ερωτήσεις μου  :P Μπορείς να μου το εξήγησεις λίγο αναλυτικότερα, γιατί όπως σου είπα είμαι άσχετος? Και thanx για τον χρόνο σου! :)

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Μα γιατί είμαι τόσο ασχετος? x]
« Απάντηση #10 στις: 29/06/09, 22:02 »
Το midi keyboard είναι απλά ένα κλαβιέ που στέλνει δεδομένα στον υπολογιστή για να ελέγχει τα εικόνικά όργανα και εφέ που υπάρχουν εκεί. Δεν παράγει ήχο, επομένως δεν έχει εξόδους για να το συνδέσεις σε ενισχυτή. Ο  ήχος θα ωγαίνει από τον υπολογιστή σου, οπότε την έξοδο της κάρτας ήχου του υπολογιστή σου πρέπει να τη συνδέσεις σε μια κονσόλα, ηχείο, ενισχυτή κλπ για να ακούγεται καλά το αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος Mechanical_Heart

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Μα γιατί είμαι τόσο ασχετος? x]
« Απάντηση #11 στις: 05/07/09, 13:28 »
Ωστόσο ο ήχος μπορεί να βγαίνει και απο τα ενσωματωμένα ηχεία του laptop σωστά?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Μα γιατί είμαι τόσο ασχετος? x]
« Απάντηση #12 στις: 05/07/09, 13:42 »
Ε ναι αλλά δεν θα ακουγονται και πολλά πράγματα έτσι και για να συμβαίνει αυτό σημαίνει ότι θα χρτησιμοποιείς την on-board κάρτα ήχου του laptop και δε νομίζω να καταφέρεις κάτι παραπάνω από ένα συμβατικό playback έτσι...

Αποσυνδεδεμένος Mechanical_Heart

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Μα γιατί είμαι τόσο ασχετος? x]
« Απάντηση #13 στις: 06/07/09, 00:43 »
Οπότε φαντάζομαι οτι πρέπει να πάρω μια καλή κάρτα ήχου right?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Μα γιατί είμαι τόσο ασχετος? x]
« Απάντηση #14 στις: 06/07/09, 15:41 »
Εξαρτάται πως ορίζεις το καλή. Σίγουρα πολύ καλύτερη από αυτή που έχει το laptop από μόνο του. Με ένα budget γύρω στα 200 Ε παίρνεις κάτι που θα σε βολέψει αρκετά. Πριν όμως μπεις σε αυτή τη διαδικασία, θα σου πρότεινα να ασχοληθείς λίγο με κάποιες από τις εφαρμογές που είπαμε παραπάνω, μόνος σου ή με κάποιο φίλο σου, να δεις τι σε βολεύει και τι όχι, αν σε ενοχλεί η όποια καθυστέρηση έχει η κάρτα σου κλπ Κ μετά σιγά-σιγά να χτίσεις ένα setup που να ικανοποιεί τις ανάγκες σου...

Αποσυνδεδεμένος Mechanical_Heart

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Μα γιατί είμαι τόσο ασχετος? x]
« Απάντηση #15 στις: 06/07/09, 22:57 »
Δηλαδή προτείνεις να δουλέψω πρώτα με το Keyboard και το Ableton και μετα να αρχίσω τις προσθήκες έτσι?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Μα γιατί είμαι τόσο ασχετος? x]
« Απάντηση #16 στις: 07/07/09, 02:05 »
Και όταν λέω keyboard εννοώ το keyboard του laptop... Απλά δοκίμασε το. Στην τελική μπορεί και να μη σε βολέψει κιόλας. Απλά μη δώσεις τόσα λεφτά τσάμπα, χωρίς να δεις πως περίπου δουλεύει η όλη φάση.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
8278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/03, 01:12
από H4RRY
258 Απαντήσεις
73675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/07, 20:14
από Amylo
32 Απαντήσεις
11493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 14:11
από Xaris(πρωην Jizm)
2 Απαντήσεις
2915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/08, 09:54
από Σκίρων
17 Απαντήσεις
32251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/12, 10:03
από Archangel
7 Απαντήσεις
4658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/11, 21:24
από Adoni
5 Απαντήσεις
3561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 22:16
από panos2011
1 Απαντήσεις
2052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/12, 13:05
από tsirigotis
6 Απαντήσεις
7891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/14, 10:36
από Master1977
18 Απαντήσεις
12495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/17, 19:37
από panixgr